HAVENLOODS De Laan is weer leefbaar, maar we hebben geen greep op woningen buiten ons gebied TAMIZ binnenhuis* WO® Jules de Corte in het Zoldertheater editie p SCHIEDAM Krakers wonen jaar in afbraakpanden Meubelfabriek Jgj Oisterwijk ■■11 ühmiitgjfj op pinnenïnüë Jifavan deU/ael SLAAPKAMERS POO-POO ND 315.- ESrunott VOOR donderdag 26 februari 1976 25e jaargang no.15 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM-:» (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARbtNGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAftóv KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEMWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. - fflS'f-»' TOTALE OPLMG 270.000 VLAARDlNGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL-Veld en Beemd 25 01807-11899. SCHIEDAM Aanstaande maan dag is het op de kop af één jaar geleden dat drie huizen in de Laan werden gekraakt. Sinds 1 maart 1975 heeft het aktiecomi- -té de Laan niet stilgezeten, bij diverse gelegenheden hebben de krakers er blijk van gegeven niet alleen uit te zijn op onderdak voor henzelf, maar ook een con serverende bijdrage aan de bin nenstad te willen leveren en vraagtekens te zetten bij het sloopbeleid van de gemeente. Terugkijkend op het afgelopen jaar concluderen ze: Het is een veelbewogen en leerzaam jaar geweest." Eind februari 1975 kwam de zaak aan het rollen toen een aantal dakloze jongeren woonruimte zochten. Bij anderen die op zichzelf woonden en niet tevreden waren met hun huisves ting, vonden ze een gewillig oor voor hun plan. De krakers die op één na alle Schiedammers waren, maakten op 28 februari pand 11 in de Laan van achte ren open, veegden het aan en zetten meubels neer. De volgende dag, 1 maart, werden om tien uur de planken voor de deuren en ramen van drie pandjes weggehaald: de eerste Schie- damse kraakactie was een feit. Direct begonnen schoonmaakploegen de straat aan te vegen en het hout te ver zamelen. Toen de politie ter plaatse arriveerde, kon ze weinig doen: de huizen werden namelijk feitelijk be woond, zoals dat officieel heet, omdat er een stoel, tafel en bed in stonden en er een schilderijtje aan de muur hing. Ook zat er een slot op de deur, zodat de politie zonder bevel tot huiszoeking niets kón uitrichten. Weggepest „De kraakpanden waren voor het me rendeel prima huizen, waarvan de vloe ren nog in tact waren. De voorkanten waren dichtgetimmerd, maar de ach terkanten waren open. Door de jeugd waren de meeste vernielingen aange richt, niet door de gemeente. Er was één ontzettend mooi huis bij met een betegelde douche en keuken", aldus één van de krakers. Het uit vijftien man bestaande Laan- tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. comité deelde stencils uit aan voor bijgangers op de Hoogstraat en organi seerde de volgende dag een „open dag". Wethouder Collé kwam kijken en vertelde dat de krakers er binnen de kortste keren uit zouden liggen. „Hij gaf hoog op over de nieuwe wo ningen in de Gedempte Baansloot. Hij zei: als je over de daken vliegt, zie je geen verschil. Er ontstonden heel felle discussies. We zetten 'thee en de mensen die kwa men kijken waren ondersteboven van de huisjes. Vroegere bewoners van de Laan zeiden dat ze zich altijd hadden afgevraagd: waarom moeten we nou weg? Ze zei den dat ze waren weggepest door de gemeentewerkers, die panden dicht timmerden, terwijl er nog mensen woonden. Toen daardoor de gezelli ge sfeer verdween, moesten ze wel verhuizen. Alle huisjes zijn nu ge kraakt, op de slager na", vertelt één der krakers. Een week later begon de gemeente te slopen in de Lange Achterweg en het Laan-comité besloot er drie huizen bij te kraken. In de Laan werd een thee huis/actiecentrum ingericht, waar de groep eenmaal per week vergaderde. Over die eerste maanden vertellen de krakers: „Iedereen ging bij iedereen opknappen. We hebben er pandjes bijgekraakt en nu wonen negentien mensen in kraakpanden. We hebben geverfd, de straat opgeknapt en we be gonnen met het Laanweekblad." Het actiecomité stelde een uitgebreid rapport samen, waarin o.a. de resul taten van een globaal bouwkundig on derzoek in vermeld staan. Zeven pan den waren op verzoek van het actie comité door een ingenieur uit Rot terdam onderzocht en zijn conslusie luidde dat alle panden de nodige voor zieningen waard waren om in een goe de staat gebracht te worden. De sa menstellers van het rapport schre ven: „Het actiecomité Laan heeft zich tot doel gesteld voor Schiedam een leefbare binnenstad te behouden en wel op grond van het nu volgende. In oude sfeervolle wijken zijn de voor waarden voor sociaal contact gunsti ger dan in nieuwbouwwijken. Daarom is het rehabilitatieproces van oude woningen erg belangrijk; de sfeer van een buurt met haar bewoners kan ertoe bijdragen een gezond 'leefkli maat te bewerkstelligen. Dat is de re den, dat er pogingen worden onder nomen tot het in stand houden van een stukje oud en sfeervol Schiedam, dat tijdens de laatste eeuwen tot stand is gekomen. Als alles wat er na die tijd nog over is, slechts de zevendhonderd- jarige stadsrechten en de nieuwbouw zijn, dan is er door de gemeentelijke overheid weinig lering getrokken uit het runnen van de stad door hun voor gangers." Het rapport bevat voorts dagboeknoti ties, waarvan die van 9 maart vertelt over het bezoek van de burgemeester. „De burgemeester en zijn ega flitsen met gezwinde spoed, links en rechts heen en weer kijkend, door ons straatje. Onze burgervader stopt bij het Bredero bolwerk en bekijkt daar gedurende lange tijd de nieuwbouw aan het eind van de Laan." Een andere notitie vermeldt dat de huidige Bebouwing deels van voor 17.70 stamt. Het pand Laan 11 blijkt tweehonderdvijftig jaar oud te zijn. Agressie Het rapport werd aan de gemeente raad en wethouder Zijdeveld aange boden. Volgens de krakers reageerde men verschillend: „Een aantal VVD- ers was positief. Verhulsdonk zei dat hij zijn kind iets beters wilde aanbid den. We kregen erge steun van bond Heemschut. De jonge garde van de PvdA/PPR waren ijveraars voor het behoud van de binnenstad. Taverne zei dat alles zo vlug mogelijk tegen de grond moest en wethouder Zijdeveld noemde kraken een daad van agres sie." Hoogtepunten van de aktiviteiten die eigen import originele perzische tapijten I KOOP EEN ECHTE PERS I ALLEEN BIJ EEN ECHTE PERS 1 Koop, zoals Tamiz zélf bij Perzische nomadenwevers: 1 alleen het móóiste, het béste! Kies uit meer dan 2 000 I tapijten de kleur, de kwaliteit waar uw voorkeur naar 1 uitgaat. Koop eèn Pers waarvan de echtheid is gegaran- deerd verrijk uw interieur met een waardevaste vloer- bedekking, die door een Certificaat wordt gewaarborgd tamiz - Import, verkoop, taxatie, op-zicht-levering. veerplein 8 vlaardingen telefoon: 010-35 56 23 Al weer een jaar zijn de gekraakte woningen de krakers in de volgende maanden ontplooiden waren het uitbrengen van affiches, stickers en T-shirts met daar op het Sloopje van Schiedam. Bij de opening van „Schiedam maakt 't" in de Margriethal door Bart Wilton en bij de overhandiging van de sleutel aan de eerste bewoner van de Gedempte Baansloot, demonstreerden de krakers. „Het heeft wel wat losgemaakt. De po litieke partijen vroegenkom eens pra ten. Er ontstond een toenemend toe risme vooral op zondag naar de Laan. Oude bewoners kwamen kijken wat er aan de hand was. We kregen tamelijk veel reacties van raadsleden. Een aantal mensen van schoolkranten is bij ons geweest", aldus de krakers. De Laan en op de Lange Achterweg bewoond. binnen. Ze blonken uit doop tegenwerking. Ty pisch bevooroordeeld tegen jongelui met lang haar. Ze waren niet happig om hun opdracht uit te voeren", al dus twee van de Laan-krakers. Eind augustus werd Schiedam weer op geschrikt door een spectaculaire kraak actie. Ditmaal waren een aantal pan den aan de Hoogstraat nabij de Lange Achterweg het doelwit, te zoenen en waanzinnig goed voorbe reid. De Nieuwstraat'was geblokkeerd In de Hoogstraat was iemand bezig zijn auto uit te laden. Voor en achter de panden liepen krakers met walkie-tal kies. Op de Hoogstraat liepen jongelui met een papiertje 'getuige' op hun (a6W6lCl borst 8ePrikt rond. De politie, gewaar schuwd door Verhulsdonk, was na tien minuten ter plaatse maar vond de deuren gebarricadeerd. Wethouder Zij develd was kwaad", vertellen een paar krakers. Wethouder Zijdeveld had eerder met de krakers gesproken en gevraagd of ze hem een tip wilden geven wanneer Tegenwerking In juni 1975 kwam de aanvraag voor een wateraansluiting in de gemeente raad en die was evenals vorige maand toen de aansluiting van twee panden op de Korte Achterweg op het water leidingnet in de raad kwam, aanleiding tot felle discussies. In beide gevallen was het college, met uitzondering van PPR-wethouder Hans van der Wilk, te gen. De gemeenteraad besloot in beide gevallen tot aansluiting, maar vorige maand met de aantekening dat eerst op goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten moest worden gewacht. De Laan-krakers kregen een week later al water. „De ambtenaren kwamen met een gezicht van 'het moet maar' nog slechts t/m zo.29 februari Jw jglil^Tationale woonmanifestatie^^BBp&. :0ahoy'- zuidplein - rotterdam* dagelijks geopend van 11-17 en van 19-22.30 uur,'szondt panden zouden worden gekraakt. m zou dan bekijken of zulke pandefê - als atelier konden worden verhuürtjt Dit betekende wel dat bewoners geeft recht op vervangende woonruiirMfe hadden en ook geen gas, water êft elektriciteit kregen. Over de HooJ- straat-aktie was de wethouder daar om aardig in zijn wiek geschotétë; "Hij was verdrietig omdat wij de weg van het geweld hadden gekozéjj'l Hij koos voor de weg van overféftj Hij maakte ervan dat wij onze belöE te niet waren nagekomen", aldus -de krakers, die zeggen nooit te hebbtfo beloofd kraakakties tevoren aan té kondigen. De Hoogstraat panden wer den anderhalve maand bewoond én zijn verlaten, toen de gemeente be sloot ze op te knappen. "We hebÖéh de sleutels teruggegeven. Onze doel- Anti-kraakwet lopen maanden weinig van zichi ten horen. Het Laan weekblad gaf zes edities de geest en afgezien van de gemeenteraadsvergadering van vorige maand waarin de wateraansluiting van twee panden in de Korte Achterweg ter sprake kwam, is het opvallend Mis tig op het kraakfront. Met zeer «el belangstelling volgen de krakers t$el de landelijke ontwikkelingen ten aan zien van de anti-kraakwetgeving. Ojj. 7 maart 1973, werd namelijk bij dé Tweede Kamer een wetsontwerp fit gediend dat al gauw "anti-kraakwjti1 werd gedoopt en nog steeds niet dóöï het parlement is goedgekd||ci. Uit de inmiddels verschenen parfcmeji- taire stukken blijkt dat de menin gen over het wetsontwerp sterk uit eenlopen. Vele Kamerleden koméèi» voor de krakers, vele anderen staan óp de bres voor de rechten der eigenanat. De landelijke kraakbond maakt zich sterk voor een confrontatie met Mi nister van Agt. Volgens de bond dóen de kraakwetten niets anders daa kflj- ken strafbaar maken, maar ze dop niets aan het overbodig maken 1 kraken. Er komen geen regelingen^ voorzien in voldoende goedkffl nieuwbouw, zo stelt de bond, er«^ geen enkele garantie dat er meet oü«fé panden in de binnenstad aangekö<jJ|tFJ worden, er is geen registratie van leeg stand en er worden veel te weinig pin den waarmee gespekuleerd wordt, ge vorderd. Vraagtekens Het actie-comité de Laan is niet geheel ontevreden over het afgelopen jaar én ziet als haar voornaamste wapen het losmaken van reacties: „We willen vraagtekens zetten achter slopen: if dat nu wel nodig? We zien dat mensèïf zich daarin herkennen^ja, dat heb ik altijd ook zo gevoeld. We hebben inff^ haakt op een proces bij de PvdA, way, bij een ontwikkeling van de binnen^raar: tot een soort Manhattan met eeh Vè^f lengde Passage wordt afgewezen. Ift dg kraakpanden wordt weer geleefd, msS* we hebben geen greep kunnen houd»!, op woningen die buiten ons gebied vallen. Er is geen houden aan de»ver nielzucht van de jeugd. En geef ze öens ongelijk. Er is geen spatje groen 'in de binnenstad. Vloerdelen, loden pijpen en dakpannen; er wordt uit leegstaande huizen veel weggehaald. -Lange leegstand loopt altijd op sloop Üit." Reacties van het Schiedamse publiek jgenoeg; een wijdverbreid misverstand over krakers wordt gedemonstreerd aan de hand van het volgende ver haal. Men dient hierbij wel te beden ken dat de negentien krakers werken of studeren, terwijl slechts een klein 'gedeelte werkloos is. ■„Je moet tegen vooroordelen opbok sen. Dat is ontzettend lullig, maar het is zo! Een mevrouw zei eens op de ..Hoogstraat tijdens een aktie tegen me 'ga eerst maar eens werken'. Toen ik antwoordde dat ik studeerde, zei te: ja, dat zeggen ze allemaal." DICK VAN DER LUGT REINHARDMEY SCHIEDAM - Vrijdagavond zal Jules de Corte optreden en zaterdag 28 no vember, evenal:, het daarop volgende weekeinde zal de Belgische cabaretier/ zanger Luk Bral met zijn Amsterdamse begeleidingsgroep „Album" optreden. Beiden zijn reeds eerder in het Zolder- theaer geweest. Vorig seizoen ontbrak Jules de Corte op het programma en aangezien hij nog steeds veel optreedt in theater, schouwburg en voor televisie, besloot het Zoldertheater hem dit jaar te vra gen om op te treden. Het optreden van Jules de Corte is zeer zeker de moeite waard. miart treedt Luk Bral op met zijn „luis:erpoprecital". Afgelopen jaar in september gaf hij een try-out in Schie dam en in oktober volgde zijn premiè re in het Cultureel Centrum te Amstel veen. waarbij hij van de pers veel lo vende kritieken kreeg. Deze Belgische cabaretier/zanger kreeg enige tijd gele den in Nederland bekendheid door zijn single's „Hallo, hier ben ik dan" en „Hé, hé, 't is zomer". „Vrije Vogel" is de titel van de intus sen uitgebrachte langspeler en tevens de beste omschrijving van de persoon Luk Bral. Samen met producer Jack Verburght en arrangeur John v.d. Ven heeft Luk Bral een combinatie doen ontstaan tussen kleinkunst en popmu ziek. Tevens mag niet onvermeld blij ven, dat Luk Bral de Akademie voor Kleinkunst in Antwerpen heeft door gelopen. De Amsterdamse begelei dingsgroep „Album", bestaat uit: Jan Vos, Willem Feddema, Nico de Gooyer en Jan Dekker. Kaartjes voor de voorstellingen zijn te reserveren bij de VVV Schiedam vanaf maandag t/m vrijdag 27 februari: tel: 010 -266000 en vrijdagavond en za terdag vanaf 13.00 uur via het thea ter tel. 010-269455. Prijzen van de kaartjes: F 7,50 en F 6,- voor CJP en 65 plussers. SCHIEDAM In het Schepphuis in Groe- noord-Kethel en in Centrum Dukdalf in Schiedam Zuid vieren verschillende Schie damse kinderkoren zaterdag a.s. karnaval. In Dukdalf begint het karnaval om 15.00 uur, in het Schepphuis om 10.30 uur. *Jules de Korte HAARIMPORT Boutique Pour Hommes Hoogstr. 60 Schiedam De bekende BIEDERMEIER KLOK Bijzonder sfeervolle klok, met prachtig Bim-Bam slagwerk. Zeer rijke uitvoering met reliëf-wijzerplaat. 1 jaar schriftelijke garantie. gratis thuisbezorgd Normale prijs395.- Kom gerust eens langs voor vrijblijvend advies, het werkt verhelderend, neemt de misvatting weg en verplicht u tot niets. Voordelen zachte lenzen. Snelle gewenning (1 week) geen bewegingshinder vallen niet uit het oog. geen last van stofjes. direkt normale blikrichting worden niet gezien I Wetenschappelijk Instituut voor Kontaktlanzan. I ^^AARDIhlGEN^>chiedamsawe^li!^1réji^0l6-713320

De Havenloods | 1976 | | pagina 1