'Als uw kind naar droge modder stinkt heeft het drugs gebruikt Jeugdsentiment uit de zestiger jaren 'Schiedamse Ateliers' in Stedelijk Museum termeulen editie p SCHIEDAM DIERENLIEFHEBBERS OPGELET!!!!! MONSTER TEL. 263112 rs Meubelfabriek U Oisterwijk PENNEY'S BEATBALLET (■piN Zwaanshals^ fTr'dam BroersvestS7^.m RREVGER MODE VOOR H Ell SLAAPKAMERS donderdag 4 maart 1976 25e jaargang no. 18 2 5 jaar op het binnenwegplein KIJK OP PAGINA 2 VOORDEEL VOORU HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. r# SCHIEDAM De jeugd die aan het eind van de zestiger en het begin van de zeventiger jaren Schiedam op zijn .kop zette, lijkt in het niets te zijn ver dwenen. De jaren van scholieren verzet, felle discussies over sex en drugs, we reldwinkel en kabouters liggen al weer ■een vijftal jaren achter ons. Ook lande lijk was de jeugd toen in beweging; het was de tijd toen scholieren onaange kondigd de lerarenkamer kwamen bin nenlopen, studenten het Maagdenhuis in Amsterdam bezetten en Roel van Duyn als kabouter onze hoofdstad tot Oranje Vrijstraat uitriep. Een turbu lente tijd die ook zijn weerslag had in Schiedam. Alie Kuiper, sinds kort te rug uit Antwerpen waar ze als stagiaire bij de Internationale Nieuwe Scene werkte, een politieke theatergroep, weet zich nog heel goed te herinneren wat zich toen in Schiedam afspeelde. Eind 1969 werd in Schiedam de vredes- voettocht georganiseerd. Ruim hon derd Schiedammers liepen toen in de kerstnacht door Schiedam en praatten over door Pax Christi geformuleerde discussiepunten. Start- en eindpunt ▼an deze tocht was de Korenbeurs waar Jan Pronk, destijds nog weten schappelijk medewerker aan de Eco nomische Hogeschool en thans minis ter van ontwikkelingssamenwerking, met de deelnemers in discussie ging over het probleem van arme en rijke landen. In juli 1970 ging de Wereldwinkel van start in het Proveniershuis. De enthou siaste groep medewerkers, deels voort gekomen uit de voettocht, richtte een werkgroep Zuidelijk Afrika op, die nog steeds bestaat ep eerdaags weer in de publiciteit zal treden. Ook voerde de wereldwinkel diverse acties, waaronder de verkoop van rietsuiker en het opha len van dekens voor de MPLA in Ango la. Toen landelijk de koffie-actie werd gevoerd, postten de wereldwinkeliers voor Albert Heyn aan de Oranjegalerij en riepen ze klanten op geen Angola- koffie Ut kopen. Standbeeld Een andere koffie-actie vestigde de aandacht op Zuid-Amerika: de wereld winkel deelde koffiebonen uit aan Schiedammers en onthulde het stand beeld van Juan Valdez, de van de bios coopreclame bekende koffieplukker,. op de Koemarkt. Alie Kuiper: „Er was in de krant een interview geweest met mensen van de wereldwinkel. Die had den gezegd dat er misschien een stand beeld zou worden onthuld. De krant maakte ervan dat dat inderdaad zou gebeuren. We hebben het toen in twee dagen gemaakt, want het stond in de krant". De wereldwinkel was ook ac tief op diverse scholen met kleine pro jecten over de Derde Wereld en stond tweemaal met een stand op de Inhabé, destijds een jaarlijkse beurs van Schie damse middenstanders. In de loop van 1972 was het gedaan met de wereld- winkeL „De mensen die initiatiefne mer waren geweest, gingen weg door studie en lieten een vacuüm achter van mensen die wel enthousiast waren maar geen ervaring hadden hoe je dat soort dingen moest aanpakken. Ze hadden niets overgedragen", aldus Alie Kuiper. Vrijblijvend De medewerkers aan de wereldwinkel splitsten zich ruwweg in drie groepen: degenen die vrijblijvend alternatief de den en van de wereldwinkel een thee huis maakten waar o.a. kamille-thee werd gedronken, een groep die zich ontwikkelde in politieke richting en vooral buiten Schiedam aktief werd en jeugdigen die de wereldwinkel meer als vrije-tijdsbesteding zagen. In het eerste jaar van haar bestaan, was de wereldwinkel echter een begrip in Schiedam ondanks de excentrische lig ging in het Proveniershuis. „Het isole ment van de wereldwinkel was redelijk te doorbreken omdat we vrij veel naar ■buiten traden. De winkel was ook aan trekkelijk voor jongeren die andere in formatie wilde hebben", weet Alie Kuiper zich te herinneren, die via de wereldwinkel en de Sociale Academie de wereld van het politiek vormings-. toneel binnenrolde. Sex en drugs Alie Kuiper was destijds leerlinge op de MMS-afdeling van de Rijksscholen gemeenschap en zat in de redactie van de schoolkrant. „Dat was een middel om je ideeën te verspreiden. Er wigfd veel stampij gemaakt over een verslag van een oudervergadering dat in de schoolkrant stond. Die vergadering ging over sex en drugs op school. Sinds dien voerde de schoolleiding een hetze tegen vermeend druggebruik op school. In een brief aan de ouders schreef de leiding: „Als uw kind naar opgedroog de modder stinkt, heeft het drugs ge bruikt". De schrijvers van het verslag en de redactie werden op het matje bij Sprong (directeur, red.) geroepen. We hebben ook de Vietnam-actie op school georganiseerd met een spreker, film, stand en muurkrant. Een aantal leraren was best tolerant, maar toen op de muurkrant de kreet Johnson moor denaar verscheen, mocht het gelijk niet meer. Dat was belediging van een be vriend staatshoofd", vertelt Alie over haar schooltijd. Ook het Spieringshoek Lyceum was in beweging. In samen werking met de werkgroep Zuidelijk Afrika werden werkweekends georga niseerd. Het tweede weekend had als thema onderwijs en werd door veertig leerlingen meegemaakt. Alie Kuiper: „Er werd een simulatiespel gespeeld over de functie van de school in de maatschappij: wat zou je willen leren en waarvoor. Dat werkte ontzettend goed met betrekking tot inzicht krij gen". Het zou voprlopig het laatste weekend worden. Van één leraar die op alle mogelijke manieren actief was geweest, werd de tijdelijke aanstelling niet verlengd, destijds een veel voor komende manier om lastige leraren kwijt te raken.* Onverschillig Alie Kuiper had het geluk nog net voor de invoering van de Mammoetwet haar middelbare schoolopleiding te kunnen afmaken. „Dat was nog leuk", vertelt ze, ,',Als je bij de directeur moest ko men werd je helemaal uitgpvraagd of je drugs gebruikte. Ik kreeg- ontzettend op mijn donder dat ik mijn best moest doen. Dat hielp wel". Over de school na de invoering vap de Mammoetwet: „Verschrikkelijk, ik moet er niet aan denken. Je bent een nummer gewor den. De leerlingen zitten in steeds wis selende groepjes. Er is een stuk onver schilligheid ontstaan. Steeds maar schoolonderzoeken. Je moet voortdu rend werken naar examens en hebt geen tijd meer om iets extra's te doen. De niveaus worden per vak hoger, de leerlingen krijgen ook minder vakken. De school wordt steeds groter en het onderwijs minder algemeen vormend. Toen ik op school zat, waren er vier honderd leerlingen, nu zijn er achthon derd". Over de schoolvereniging weet Alie Kuiper nog te vertellen dat Exeption werd uitgenodigd en op school speelde. „We hadden feesten die tot drie uur 's nachts duurden. Het bestuur van de leerlingenvereniging werd gekozen door de leerlingen. Na de sex en drug toestanden werd de schoolvereniging door de-directie opgeheven. Avonden mochten nog maar tot twaalf uur du ren en er moesten vijf leraren bij aan wezig zijn. Het bestuur werd aangewe zen door de directeur en organiseerde bingo en film. Te gek om los te lopen, maar dat werd gepikt", aldus Alie Kuiper. meenschap naar de Sociale Academie. Ze koos als studierichting cultureel werk, omdat ze wilde leren hoe je de maatschappij moest veranderen. „Op de Sociale Academie word je gecon fronteerd met het inaken van een maatschappij-analyse, waardoor je je eigen ervaringen kont plaatsen in een. breder Kpder. Men gaat er na waarom dingen Wel of niet lukken. Geleidelijk is mijn inzicht vergroot. Ik ben nog steeds optimistisch, maar het is nu meer gebaseerd op studie hoe de maat schappij verandert en hoe je daaraan het beste kunt werken. De Sociale Academie vond-ik erg leuk. Ik was met literatuur en toneel bezig geweest en had nog nooit de koppeling met maat schappijverandering gemaakt", vertelt In haaf tweede studiejaar werkte ze mee aan een project over het politiek vormingstheater, waarvan toen al Pro loog, Sater en GLTwee de bekendste groepen waren. Door een gelukkig toe val kwam Alie in contact met mensen van de Internationale Nieuwe Scene en besloot haar derde stagejaar in Antwer pen door te brengen. In totaal was ze er anderhalf jaar. sie door de Belgische overheid uit het officiële theather is gestapt. Buiten de schouwburg politiseerde de groep. Het succes van de groep is te verklaren uit een combinatie van de beste akteurs van Vlaanderen met de politieke in houd van hun toneelwerk". De Internationale Nieuwe Scene uit Antwerpen dankt haar faam in Vlaan deren, Nederland en in Europa aan Mistero Buffo van de Italiaan Dario Fo, waarmee de groep drie jaar geleden in het Holland Festival een eerste prijs behaalde. Ook de Ballade van de grote en de kleine poppen en het Chili-pro- gramma „Putch" zijn bekende stukken van de groep. „Het is wel duidelijk hoe in België 'de verhoudingen liggen", zegt Alie Kuiper. De groep krijgt geen subsidie en moet derhalve vier a vijf maal per week op treden voor tenminste duizend mensen om financieel het hoofd boyen water te kunnen houden. Het is moeilijk om. dan nog nieuwe stukken te maken. Alie Kuiper: „Als de Nieuwe Scene komt, zijn sommige schouwburgen uit verkocht. Er wordt ook gespeeld in oude fabriekshallen. Dan doen de ar beiders zelf de kaartverkoop. Bij be drijfsbezettingen ondersteunt de groep met voorstellingen. Die anderhalf jaar was erg goed. Ik moest vooraf contact opnemen met het publiek en informa tie geven voor de discussie achteraf. Ik moést contact'opnemen met actiegroe pen voor stands. In Nijmegen heeft de directeur van de schouwburg bijna een beroerte gekregen toen hij allemaal ta fels in de hal zag met linkse literatuur. Hij wilde ze weghebben, maar de Nieuwe Scene zei dat de stands onder deel waren van hun werk. Als dat niet. mag, spelen we niet, zeiden ze. De di recteur zei: op het toneel mag het wel. Wij moesten alles zelf doen: repareren van auto's, administratie, opbouwen en afbreken van decors". Fascisme Beroerte Alie Kuiper:„De Internationale Nieuwe Scene is een groep van vijfentwintig full-time akteurs dje wegens de repres- „De Nieuwe Scene brengt onderwer pen waar de mensen dagelijks mee te maken hebben: wat er aan de hand is in de maatschappij, wat voor misstan den er zijn en hoe je daar iets aan zou kunnen veranderen. Het gewone toneel is een stukje amusement. Het politiek theater moet ook amusant zijn. De Nieuwe Scene had dat al en vormt een voorbeeld voor Nederlandse groepen. Mistero Buffo is een stuk in de stijl van de commedia dell'arte, het bevat een heel stuk emotionaliteit. Na afloop van de voorstelling zijn er altijd emotionele discussies. Het grootste gedeelte van het publiek blijft altijd na de voorstel ling zitten. Wij proberen de algemene problematiek te vertalen naar de plaat selijke situatie. Daartoe hadden wij van te voren contact met mensen uit de plaats waar wij speelden. Mensen ont dekken vaak via die discussie dat ze met dezelfde dingen bezig zijn. Bedrijfs bezettingen lopen voor in België. Ter wijl ze hier praten over schoonmaken, praten ze daarover doorgaan* Bezettin gen zjjn erg goed georganiseerd. België heeft een super rechtse regering, dat ligt ontzettend duidelijk. De Antwerp se havenarbeiders hebben gezien dat' wij hun strijd kunnen ondersteunen. Die zijn wél meegekomen naar de mani festatie in Utrecht. Als arbeiders' zelf niet in een strijdsituatie zitten, is hef erg moeilijk aan te tonen wat je voor ze kunt doen", aldus Alie Kuiper. Demonstratie Ze maakte in België ook kennis met het opkomende fascisme. In Leuven zag ze een demonstratie compleet met hakenkruisen, helmen en zwarte kleren. „De politie doet er niets tegen. Begin '75 traden zo'n tweehonderd man in de openbaarheid tijdens een andere de monstratie met de kreet „Noord Viet nam, Moord Vietnam". Na een voor stelling op 11 september 1975 besloot het publiek Iri Gent te gaan demonstre ren. De politie was gelijk op de been. Er hoeft maar iets te gebeuren of de hele politie wordt gemobiliseerd. Bij voorstellingen van de Nieuwe Scene zijn altijd mensen van de geheime, dienst. Er wordt wel eens gefotogra feerd. Vorig jaar is een beroepsleger ingesteld waarvoor wordt getraind in Duitsland. De dienstplicht wordt afge bouwd en het politieapparaat gecentra liseerd". Gezellig „De mensen in België zijn ontzettend" gastvrij. Antwerpen is een gezellige stad waar hele families in café's zitten. In bijna" twee maanden heb je er even veel vrienden als je hier hebt", vertelt Alie Kuiper die constateert dat het actiegroepenwerk een beetje achter loopt in België: „Jlet Angola comité bestaat pas één jaar, de wereldwinkel is driejaar aktief. Als ik vertelde over ac tiegroepen in de Nieuwmarkt waar in .de straten spandoeken hingen, konden ze zich dat niet voorstellen". Haar toekomstplannen liggen voor de hand: „Afstuderen aan de Sociale Aca demie en dan in buurten ervaring op doen met spel en theater als middelen. Als ik dat wat meer in de vingers heb, ga ik terug naar het vormingstheater". Dick van der Lugt Ludiek Kattebaksteentjes grote zak norm.20,50 nu 16,50 Hooi normeer pak 1,90 nu per 8 pakken 12,15 Stro norm.per pak 1,90 nu per 8 pakken 12,- Hout mot.per pak 1,15 nu per 12 pakken 11,50 VOOR AQUARIA LIEFHEBBERS!?! «oor 3.50 5 dagen per week(ma*di*wo*do*vrijdag)versfl luis •°or 2.25 3 dagen per week(ma-wo-vrijdag) DIT ALLES WORDT IN SCHIEDAM GRATIS THUISBEZORGD Betaling contant bij aflevering.Bij voldoende interesse is er ook de mogelijkheid voor het bezorgen van pens en alle andere soorten voedsel, voor hond en kat, maar alleen in grote verpakking. Tussen de vredesvoettocht eind '69 en de oprichting van de wereldwinkel maakte Schiedam een korte periode door waarin de kabouters actief waren. Bij de opening van Jes '70, een creati- viteitstentoonstelling van middelbare scholen in het Museum, riep Han van der Horst Schiedam uit tot Oranje Vrij staat. De Schiedamse kabouters mani festeerden zich op „ludieke" wijze, zoals dat destijds heette. Vijf edities van de Blijde Boodschap, officieel or gaan van Schiedam kabouterstad, ver schenen, de Hoogstraat werd schoon gemaakt en wekelijks hielden de ka bouters een volksvergadering in het Zakkendragershuisje. Allerlei troep, opgevist uit de Schie, werd op het Stadhuis gedeponeerd en op Konin ginnedag reden de kabouters met oran je mutsen op bakfietsen door de stad. Ze deelden speldjes uit aan politieagen ten en hielden een picknick op de Koe markt. Op panden die leeg waren ge komen in de binnenstad plakten ze het affiche „kraak, kraak". Ook werd een bescheiden begin gemaakt met bejaar denhulp: enkele kabouters deden bood schappen voor bejaarden en namen ze uit op kleine tochtjes door de stad. „Eigenlijk stelde het allemaal niet zo veel voor", aldus Alie Kuiper, „het waren vrij ludieke acties. De mensen moesten veranderen van mentaliteit, vonden we. Ik dacht zelf nog dat je mensen moest laten zien dat het an ders kon: op de fiets, geen plastic din gen gebruiken, ontspannen leven. Dan komt het allemaal voor alkaar. We hadden vrij idealistische gedachten". Optimistisch j li Hoe Boutique Pour Hommes POO-POO Hoogstr. 60 Schiedam SCHIEDAM-Op vrijdagavond 5 maart 1976 zal om 20.15 uur in het Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraatll2, de eerste tentoonstelling geopend worden in een nieuwe reeks onder de titel: "Schiedamse Ateliers"JDe bedoeling tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. van deze nieuwe reeks is om met re gelmatige tussenpozen aan het pu bliek te tonen,wat er in Schiedam ge beurt op het gebied van de beeldende kunst.De eerste tentoonstellingjs zeer uiteenlopend van samenstelling. Sjef Hendericks met intrigerende te keningen en daa mee samenhangende objecten; Frans Ram met "gebogen" Marjo van Soest-Verzijden met grote glasheldere schilderijen en Marjan Veenman met geheimzinnige schil derijen en tekeningen uit de ma- gisch-occulte sfeer. start met een 'cursus in Rotter dam op maandag 29 maart, aan vang 19.30 en 20.30 uur. (Adventkerk Abtsweg 16 Oversell ie) Inlichtingen en aanmeldingen Helen Hagoort STADSKRONIEK 'Vandaag start in de Havenloods een Stadskroniek. Deze kroniek richt zich niet direct op politieke 'en actuele Schiedamse 2aken, Ernaar zal over het algemeen alle daagse gebeurtenissen en wetens waardigheden beschrijven. In de allereerste Stadskroniek wordt uitgelegd Waa«jm z» wehtig Schie damse straten naar verdienstelijke Schiedammers zijn vernoemd. „Waafom geen Koos de Kapper- ptein, ïnplaats van een Edïsonptëiri :én verdient Wilton, rife dtjizenden mensen werk gaf geen straat", zo vraagt Han van der Horst zich af. De Stadskroniek op dé bmnenpa-, giria vertelt er meer over. Commissie financiën SCHIEDAM-De Commissie voor Fi nanciën en Economische Zaken houdt een openbare vergadering op dinsdag 16 maart 1976 in het Stadskantoor in de vergaderkamer op de 10e etage,aan vang 20.00 uur.Behandeld zullen wor den de punten op de agenda voor de Gemeenteraadsvergadering van 23 maart a.s.,voor wat betreft de finan ciële aspecten van de voorstellen .even tueel aangevuld met punten ten aan zien van de Gem.Technische Bedrijven. Pasar Dalam in Schiedam SCHIEDAM Voor de vijfde maal zal gedurende de komende Paasdagen in de Sporthal Margriet te Schiedam de Randstad Pasar Dalam worden georga niseerd. Op zaterdag 17 april en de beide Paas dagen 18 en 19 april zal men vanaf 12.00 uur tot laat in de avond terecht kunnen bij de vele oosterse stands en restaurantjes. Naast een artiestenprogramma, mode shows, dansen en andere zaken voor de ouderen zal vpor de kinderen een peu terparadijs worden ingericht, terwijl ze tevens mee zullen kunnen doen aan „Paasmaskerade"-wedstrijden, waarbij kinderen tot twaalf jaar aantrekkelijke prijzen kunnen winnen door het sho wen van eigen gemaakte Paashaas maskers. van deU/eel DAVID BOWIE STATION TO STATION /Mhc piano'* elektronische orgels Broersvest 6, TeL 26 82 06 wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1