NLOODS Bewonersvereniging Centrum wordt deze maand opgericht TWEEDE NUMMER VAN SCYEDAM Bouwbeurs Utrecht volgend voorjaar NOG GEEN OPVOLGER VOOR CLARA VISBEEN ESIinSS®! J ,Er zijn hier allerlei tegengestelde Scheepsbouw moet fors inkrimpen Sfadsjuweelprijzen uitgereikt Nieuwe stickers op autobussen woensdag 10 maart 1976 25e jaargang no. 19 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROTTERDAM (rechter maasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK EN BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 010- 352911. KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807-16899. SCHIEDAM - Deze maand wordt Schiedam een bewoners vereniging rijker. Ontstonden ja ren geleden al bewonersvereni gingen in Schiedam Zuid, West en Oost en manifesteerden zich werkgroepen van bewoners in Nieuwland, Groenoord en Woudhoek, het centrum viel lang op door afwezigheid van een wijk-of bewonersvereniging. Een situatie waarin voor de bijna drieduizend centrumbewoners eind maart een eind zal komen dankzij de voorbereidende werk zaamheden van een kleine groep aktieve centrumbewoners. Behal ve dat uit een mondelinge huis- aan-huis enquête bleek dat de overige centrumbewoners erg content waren met dit initiatief, ontving de groep enkele dagen geleden een brief van het colle ge van B en W waarin het gemeentebestuur zegt het op prijs te stellen dat bewoners zich aktief opstellen ten opzich te van hun woon-en leefomge ving. Komische noot in de brief is dat het college denkt dat de bewonersvereniging al is opge richt. De bewonersvereniging is in oprich ting, wordt benadrukt door de initi atiefnemers Jacques Vuyk, Hans van Kleef, Jos Poolman, Peter en Ben v.d. Knaap en Jacinthe Winnubst. De officiële oprichting vindt zoals gezegd pas deze maand plaats, alhoewel de groep inmiddels niet heeft stilgezeten. Een ander misverstand dat volgens de groep moet worden opgehelderd be treft het gebied waarop de toekomsti ge bewonersvereniging zich gaat rich ten: het centrum begrensd door Bui tenhavenweg, Hooikade, Nieuwe Haven, Noordvest en Broersvest. ste verloop van bewoners. Vroeger was het gezellig en bestond er geen behoef te aan een bewonersvereniging", aldus onderstreept Jos Poolman de nood zaak van een bewonersvereniging in het centrum. Hans van Kleef: "Je hebt hier niets. Er zijn hier allerlei tegen gestelde belangen tussen bewoners en winkeliers. Tekenend voor deze wijk is dat er nog veel industrie is. Bewo ners van buiten het centrum komen hier gezellig winkelen. Voor die men sen is parkeergelegenheid belangrijk. De bewoners van het centrum doen hun boodschappen op de hoek, voor hen zijn grote parkeerterreinen minder belangrijk. Een gemeenschappelijk ongenoegen ten aanzien van het centrum bracht de zes bewoners bij elkaar, waarbij de bekende brief van Schaefer, waarin de staatssecretaris onder bepaalde voorwaarden hulp toezegde bij de rea lisering van de binnenstadsplannen, een stimulans betekende. Verpaupering Vorige maatnd ontvingen alle centrum bewoners een brief in de bus waarin de initiatiefnemers schreven: "Omdat er twee jaar na de vaststelling van het bestemmingsplan nog maar achtenveer tig woningen gebouwd zijn en de rest van de binnenstad alleen maar verder verpaupert, vinden wij dat de gemeen te nu maar eens aan de bewoners van het centrum moet laten zien welke plannen er uitgevoerd gaan worden. Wij hebben namelijk de indruk dat er meer afgebroken wordt dan opge bouwd. Bovendien is aan de binnen stadsbewoners zelf nog nooit gevraagd hoe zij vinden dat het centrum er uit moet gaan zien, terwijl juist zij het meest erbij betrokken zijn." De initiatiefnemers nodigden de gemeente uit een informatie-avond te beleggen voor de bewoners van het centrum. Om de gemeente ervan te overtuigen dat dit verzoek door veel bewoners uit het centrum werd ge steund, gingen zij onlangs op pad met handtekeningenlijsten. Tegelijk werd een inventarisatie gemaakt van de pro blemen die de wijkbewoners naar voren brachten, Deze persoonlijke benadering werd door de centrumbe woners bijzonder op prijs gesteld en het aantal reacties verraste de initia tiefnemers dan ook in niet geringe Laks Tegengesteld Propaganda mars SCHIEDAM - De Chr. Muziekvereni ging „Harpe Davids" wil in de komen de maanden diverse propagandamarsen houden in alle wijken van Schiedam. Op maandag 15 maart a.s. start de eerste mars in het zuiden van Schie dam om 19.30 uur vanaf de Dwars straat (gasfabriek). Witte schaap SCHIEDAM - Prins Geraldo I en zijn raad van elf was vorige week ook preeent in dienstencentrum Woudhoek. In gezelschap van de Rietbouwers van O.B.K. mar cheerde hij om elf minuten over negen het afgeladen dienstencen trum binnen. Ruim tweehonderd vijftig bezoekers waren vervolgens getuige van de uitreiking van on derscheidingen. Mej. Groeneweg, leidster van het dienstencentrum, ontving het eremetaal. De heer P. Hertog, huismeester van de Heijer- mans-serviceflat, werd uitgeroepen tot het Witte Schaap vanwege zijn verdiensten als „sociaal raadsman" voor de meest bejaarde bewoners van de flat. Glazenwasser De Vries werd het zwarte Schaap. Er kwamen een groot aantal klachten en verlangens naar voren. Zo bleek de verkeerssituatie rond de achtenveertig nieuwe woningen o.a. aan de Gedemp te Baansloot onbevredigend: veel auto mobilisten trekken zich niets aan van het eenrichtingsverkeer en er wordt nogal hard gereden. Ook ontbreken er verkeersdrempels. Bewoners aan de Lange Haven hadden klachten over rioolstank van de Haven en het ontbre ken van trottoirs. Een mevrouw ver telde dat haar trekbel van de deur was afgereden. Veel kritiek werd uitge oefend op de politie, die laks optreden werd verweten. De politie blijkt, aldus de reacties, niets te doen tegen ver keerd parkeren en treedt niet op tegen mensen die rommel in de havens gooi en of tegen automobilisten die er te hard rijden. Opvallend was voorts de grote leeg stand van woningen in Herenstraat, Broersveld en Kreupelstraat. Hans van Kleef sprak er met een bewoner van de Broersveld: "Die meneer zei: het huis boven mij staat al zes jaar leeg. Het lekt en wat zegt de gemeente: ga maar verhuizen. En dat wordt dan ge zegd tegen mensen die er erg lang wonen." Andere klachten hadden betrekking op lawaaioverlast o.a. van twee horeca bedrijven in de Hoogstraat tegenover de Lange Achterweg en de melkfabriek in de Boterstraat. Ook klaagden be woners in het oude gedeelte over het voorkomen van ratten en het slechte onderhoud van de woningen. "Een aktief aanschrijvingsbeleid door de gemeente ontbreekt en het blijkt ook dat de voorlichting van de gemeente in de richting van de huis eigenaren in verband met renovatie erg slecht is", aldus jós Poolman. Jos Poolman: "Je krijgt het idee dat er een soort willekeur is." Peter v.d. Knaap:" Er is helemaal geen beleid in de binnenstad. Er zijn wel plannen maar er gebeurt niets. In woon al vier jaar op de Nieuwe Haven, maar ik heb al tachtig verschillende plannen ge hoord." "Er is een globaal bestem mingsplan", legt Hans van Kleef uit, maar iedereen bemoeit zich ermee, dat is verwarrend. Je ziet daardoor door de bomen het bos niet meer. Wat gaat er nu echt gebeuren?" Problemen De huis-aan-huis enquête maakte dui delijk dat er in de binnenstad ontzet tend veel problemen zijn. "Het aantal problemen is overweldigend", aldus Peter v.d. Knaap. "Een heleboel mensen zei: kom maar binnen. Ze vonden het idee van een bewoners vereniging hardstikke leuk, maar sommigen zeiden: ik verwacht er niet "Mensen kijken al naar resultaten", vertelt Hans van Kleef, "ze denken dat als je naar de politie stapt met klach ten, dat de geluidsoverlast dan voorbij is." Tot slot stelt hij vast: "Oudere bewoners zijn ontzettend positief en blij dat er iets gebeurt in de binnen- Centrum: verkeers- en winketfunctie overheerst. Geschenkboekje Bij de Rotterdamse Kunststichting is een boekje over Bitoos verkrijgbaar. Wat zijn nu Bitoos? Daarover weet Elsbeth Doorenbos 16 jaar meer Zij is leerling van het Montessori Lycecm in Rotterdam en tekende het wens- sprookje van de Bitoos. Onschuldige kleine wezentjes op een aarde waar Bi toos een paradijsje weten te maken. Ragfijne pentekeningetjes die zij in haar schoolagenda begon te maken, werden een verhaal. Haar vader Rob poc—nhos schreef er de tekst bij. Zo wt 1 het -een Sbnde-Special, een uitgave van de Rotterdamse Kunst stichting. Klein, fijn, een geschenk boekje voor een goede vriend. De prijs is f 3.50. Het boekje kan worden besteld bij de Rotterdamse Kunst stichting, Kruisplein 30 Rotterdan, tel. 010-11.58.11 of bij het Algemeen Boekendepot De Maasstad, tel: 15.50.70. Het twintig pagina's tellende tijd schriftje bevat enkele artikelen over Schiedams oude tijd. Verschillende auteurs stellen het postkantoor aan de orde, het weeshuis en de ramp met de Petrarkis Nomikos. De Petrarkis Nomikos is een tanker Van 25 maart tot en met 2 april 1977 zal in de expositiehallen en op de ter reinen van de Jaarbeurs te Utrecht voor de 3e mi de BOUWBEURS als zelfstandige manifestatie worden ge houden. manifestatie van en voor de bouwnij verheid ligt zoals voorheen- in handen van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs, die hierbij nauw samenwerkt met de Vereniging Ten- toonstellingsgroep Bouwmaterialen en Bouwstoffen en de Groepsver- eniging Materieel voor de Bouwnij- deze 3-jaarlijkse verheid. Ir. A. Stikker: De Nederlandse scheepsbouw zal de komende vijf jaar met mogelijk zo'n 7.500 a 10.000 arbeidsplaatsen moe ten inkrimpen als gevolg van de ineen zakking van de wereldscheepsbouw- markt. In andere scheepsbouwende na ties zal het niet anders zijn. Daar kun nen nog eens inkrimpingen met de zelfde aantallen bij de directe scheeps bouw- toeleveranciers bijkomen, aldus Elsevier's Weekblad, dat dit conclu deert uit een gesprek met Ir.A.Stikker, voorzitter van de Centrale bond van scheepsbouwmeesters in Nederland (Cebosine) en president van de raad van bestuur van Rijn-Schelde/Verolme. Volgens het artikel in Elsevier zal er de komende vijf jaar een overcapaciteit in manuren zijn van dertig tot veertig procent. De Nederlandse scheeps- bouwcapaciteit, met 25.000 arbeids plaatsen, moet daardoor nood-ge-' dwongen terug naar een niveau van waarschijnlijk zeventig procent. Alle zeilen (reorganisaties, fusies, samen werkingsverbanden en ook overheids hulp) moeten worden bijgezet om niet ónder dit percentage te duiken. De sterke terugval in orders voor de bouw van nieuwe schepen is het gevolg van de oliecrisis, gecombineerd met het feit dat de hausse in de bouw van mammoettankers abrupt is gestopt en het inzakken van de wereldhandel. De orderportefeuilles bij de Nederland se werven zijn over het algemeen be droevend slecht gevuld. Zo kwamen er in 1975 slechts opdrachten voor dit jaar binnen Voor een schamele 60.000 brutoregisterton, tegen normaal in betere jaren een tonnage van 800.000. Voor 1977 is praktisch nog niets bin- machines en werktuigen voor de utiliteitsbouw en woningbouw, we genbouw inclusief waterbouw- spoorwegen, mijnbouw en grond- bouwstoffen tekenkamerinrichtingen; pompen, compress voorlichting, vakliteratuur. De laatste BOUWBEURS in 1974 had een totale netto-oppervlakte van 61276 m2. Hoewel het ekonomisch klimaat, ook voor wat betreft de bouwsektor, niet rooskleurig ge noemd mag worden, hebben de or ganisatoren goede verwachtingen voor de BOUWBEURS in 1977. Dit vertrouwen is mede gebaseerd op de gunstige resultaten, die door deel nemers aan de in 1966 bij de Jaar beurs gehouden manifestaties zijn geboekt. De BOUWBEURS 1977 zal worden omlijst met een evenementenpro gramma, toonaangevend voor deze branche, waarvoor thans de voor bereidingen worden getroffen. die in 1936 bij de werf Wilton- Feyenoord ontplofte. De redactie van Scyedam verzoekt zijn lezers om per soonlijke herinneringen aan de ramp ter publicatie op te sturen. Adres: van Limburg Stirumstraat 49. Scyedam schrijft niets over de moei lijkheden die de jonge vereniging bij na sinds de oprichting teisteren. Be stuurslid Hans van der Sloot, bekend van zijn boek „Schiedam rond de eeuwwisseling" verliet de vereniging enige tijd geleden, omdat hij haar een oude herenclub vond. Reden: voorzit ter Beukers had met nadruk verklaard, dat de historische vereniging geen ac tiegroep wilde zijn. Hij voegde daaraan toe, dat zijn club zich achter het ge meentelijk binnenstadsbeleid moest stéllen. Overigens staan deze uitspra ken binnen de historische vereniging Schiedam nog steeds ter discussie. Historici gaan naar Schiedam VLAARDINGEN- De Historische Ver- delijk Museum, de liefhebbers op voor- .„igi.g Vlaardingen is op ,3 maart te gast in Schiedam. Na een his- nieten valt. torische excursie, waarbij o.m. bezoe ken op het programma staan aan de ruine van Mathenesse, de Lindenhof en het Stedelijk Museum, volgt rond vier uur een afscheidsborrel in molen de Noord. Twe. dagen eerder, op donder dag 11 maart dus, zal er ter voorberei ding van deze excursie een Schiedam- avond gehouden worden in de Lijn- drayer aan de Baanstraat. Aan de haïid van een serie dia's zal Josien Bochoven medewerkster van het Schiedamse Ste- TVPEN - STENO - TALEN NEDER LANDS - ENGELS - DUITS - FRANS SPAANS - BOEKHOUDEN - M.BA. MIDDENSTAND DIR. J.W.M. ZETTELER S taatsbevoegd docent machineschrijven en stenografie SINGEL 72 SCHIEDAM TEL.268847 Prospectus op aanvrage f Het Rotterdams Stadsjuweel 1975/76 is toegewezen aan de voorstelling „Obaldiade", een gezamenlijke pro ductie van Toneelgroep R'71 en A.T.G. De Maasstadspelers. Met deze productie behaalde regisseur Cor Verdonschot ook nog een persoonlijke triomf omdat Tiem de regieprijs werd toegewezen alsmede de prijs voor de cor en costuums in het ontwerp waar van hij een groot aandeel had. Toneelvereniging V.Z.O.D. ontving de prijs voor het Nederlandse stuk met „In de holte van je arm" van Dimitri Frenkel Frank. De Nieuwe Toneel groep tenslotte behaalde met „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje" de prijs voor een opvallende prestatie. De jury bestond uit mevrouw Anty Westerling en de heren Harry Willem- sen en Gerard de Rijk. De winnaar van het stadsjuweel zal de strijd aanbinden met de winnaars van Den Haag en Amsterdam voor een plaats in het Nationale Landjuweel in Juni in Haarlem. Omdat R'71 in verband met voorbe reidingen van een nieuwe productie (onder auspiciën van de Toneelraad) hieraan niet kan voldoen, heeft de jury De Nieuwe Toneelgroep aangewezen om Rotterdam verder te vertegenwoor digen. De tussenronde vindt plaats op zaterdag 10 april in het Concertge bouw te Den Haag. Huurdersspreekuur Jeugdhaven Nieuwland SCHIEDAM - Op donderdag 11 maart komt de werkgroep Wonen en Leven in Nieuwland bijeen in Jeugdhaven- Nieuwland, Albardastraat 65. De bij eenkomst begint om acht uur en heeft tot doel de werkgroep een hernieuwde start te geven. Gespreksonderwerpen zijn het huurdersspreekuur, herbesta- ting en de terreintjes bestemming bij zondere bebouwing. De agenda voor de avond kan aangevuld worden met SCHIEDAM Wie wordt de op- Markt, kwam er niet uit. Twee volger van Clara Visbeen, wet- Daartoe wordt op woensdag 17 kandidaten bleken favoriet: Her- maart een bijzondere lcdenverga- liouder van Onderwijs, Cultuur man Posthoorn, die pas vorig jaar dering bijeengeroepen. -o voor de PVdA in de gemeenteraad kwam toen Reinier Scheeres de plaats innam van Bolmers, en de huidige PvTA-fractieleider Joop en Recreatie wanneer zij maart de zesde verdieping van het Stadskantoor vaarwel zegt en dat gebouw alleen nog maar als raadslid zal betreden? De PvdA- de Jong. De fractie besloot uit- fractie, zondagavond ruim drie uur pratend over die vraag in het oude Stadhuis aan de Grote eindelijk geen beslissing te nemen en het verlossende woord over laten aan de partijleden. Zangmiddag voor bejaarden in de Rank SCHIEDAM - De bejaarden socië teiten van Schiedam-Noord organise ren op woensdag 10 maart in samen- auto - truckverhuur Walenburghof 17 acht^r tel. (010)656400 station/ werking met het zangkoor O.A.S.E. een zangmiddag in zaal de Rank, Schiedamseweg 112, Schiedam-Kethel. Deze middag is speciaal bedoeld voor oudere mensen uit Groenoord, Woud hoek en Kethel. Voor vervoer kan eventueel gezorgd worden. Kaarten a f 1,50 per persoon zijn verkrijgbaar bij dienstencentrum de Woudhoek, Heijer- mansplein 38, Schiedam, tel. 709555 en bij mevr. G. v.d. Spek, Bouwmees- terweg 40, Schiedam, tel. 709538. De zangmiddag begint om twee uur, zaal open half twee. Herman Posthoorn door bewoners in te brengen punten. De werkgroep Wonen en Leven in Nieuwland organiseert een reeks van huuradviesspreekuren op alle don derdagen in maart en op 1 april, 's avonds van zeven tot acht uur, als mede op woensdagmiddag 10 en 17 maart van twee tot drie uur in de Jeugdhaven. Ook organiseert de werkgroep in samenwerking met de winkeliersvereniging Mgr. Nolenslaan een tekenwedstrijd in het kader van de feestelijke heropening van de Mgr. Nolenslaan op zaterdag 13 maart in het parkje Bijdorp, kunnen tot ,8 maart worden ingeleverd bij de Jeugdhaven. De winnende tekeningen worden in de week van 13 tot-20 maart opgehangen in een aantal etalages aan de Mgr. Nolenslaan. Drie jaar geleden werd aan het RVV (Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens) de bepaling toegevoegd, dat binnen de bebouwde kom alle be stuurders een autobus gelegenheid moeten geven van een halte weg te rij den. Een regeling, waaraan destijds op ruime schaal aandacht is besteed. Het is een tijdje goed gegaan. Maar langzamerhand blijken vooral de gemo toriseerde weggebruikers steeds meer geneigd te zijn om gewoon door te rij den of nog wat extra „gas te geven" om toch vooral maar niet even voor een autobus te moeten inhouden. Veel bestuurders van auto's, motorfietsen en bromfietsen zijn de „voorrangsre- gel" kennelijk weer vergeten. Om die bestuurders te helpen zich de „wegrijregeling" te herinneren, wor den dezer dagen ruim 5.000 bussen van het openbaar stad- en streekver voer voorzien van een opvallende sticker, iia de regel symboliseert

De Havenloods | 1976 | | pagina 1