'Gast aan tafel'actie met een lage drempel fe ■ps er^Kte"1- ff15 êfr/cfamée Morele herbewapening óteentjeó keilen Garandeer één mens in Derde Wereld dagelijks een maaltijd termeulen termeulen termeulen Favorieten Festival 1976 parket ^■^"^■Daka camping-tip termeulen DE HAVfcNLOODS DONDERDAG 11 MAART 1976 11-570 Éénmaal geplant, jarenlang genot. Goudgele konifeer (Chamaecyparis pis. Plumosa aurea) in pot, gedijt zelfs op steenachtige grond, ook zeer geschikt voor balkonbakken. Lavendel (Lavandula) in pot, laag- blijvende plant, geeft veel donker blauwe bloemen. Heeft een mooi gedrongen vorm en is geheel arb- matisch. Vuurdoorn (Pyracantha Orange Glow) in pot, een klimmer die in de herfst en winter massa's oranje-rode bessen geeft (schim mel en rotvrij). Winterhard. srstuk Op gevaar af dat het welvarende deel van de wereld erdoor afge stompt dreigde te raken is er de afgelopen jaren constant de hon- gertrom geroerd. Berichten over het achterblijven van de wereld- voedselproduktie bij de bevol kingsgroei worden met de regel maat van de klok door de FAO (Wereld Voedsel Organisatie) ver spreid. Ruw geschat zijn 462 mil joen mensen op de wereld in meer of mindere mate ondervoed Deskundigen breken zich het hoofd over een oplossing van het voedselprobleem, die vooral in het structurele vlak moet liggen. Miljoenen hongerenden zijn daar op dit moment echter niet bij ge baat. Voor hen kan alleen een oplossing' gevonden worden in de vorm van directe hulp. Incidentele acties (bijv. Sahel en Ban- gla Desh) waren nodig om de hevigste nood te lenigen. Een groot deel van de bevolking deed een duit in de collecte bus om enerzijds te helpen en om mis schien anderzijds het eigen geweten te sussen. De Nederlander loopt snel warm voor een actie. Er is waarschijn lijk geen volk elders in de wereld dat bereid is zo snel en zo gul te geven aan een liefdadig doel als het Nederlandse volk. Met de acties met een meer per manent karakter is het helaas wat min der gesteld. De Nederlander kan over het algemeen moeilijk gemotiveerd worden om regelmatig een klein deel van z'n inkomen af te staan aan een actie die zich uitstrekt over een lange re termijn. Dat is jammer, want juist dit soort acties sorteren vaak veel meer effect den incidentele acties die maar al te vaak verzanden in organisatori sche problemen. even eenvoudig als de formule. Bij de NOVIB kan men een spaarbusje bestel len waarin dagelijks dertig cent kan worden gestopt. Het gespaarde bedrag dient jaarlijks aan de NOVIB te wor den overgemaakt. Wie de busjes-me- thodé te omslachtig vindt kan ook jaarlijks een bedrag ineens overmaken. Opvoedend „Gast aan tafel" heeft behalve een steunende functie ook nog een opvoe dend karakter. Het spaarbusje op de eettafel kan gebruikt worden als peda gogische aanloop om kinderen op een moeilijk wereldvraagstuk te attenderen Met het ingezamelde geld gaf de NOVIB de afgelopen jaren ca. 200 pro- jepten in de Derde Wereld een financië le bijdrage. Er zijn echter nog honder den projecten die wachten op een fi nanciële bijdrage. Daarnaast zijn er miljoenen mensen die alleen nog gehol pen kunnen worden met een directe voedselverschaffing. Inlichtingen over „Gast aan tafel" kan men inwinnen bij de Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Ontwik kelingssamenwerking, van Blanken- burgstraat 6 Den Haag, telefoon 070- 325850, of bij de plaatselijke wereld winkel. Boel van Leeuwen Eén druk op de knop en deze elektrische schaar (op batte- rijenlgaat handig en gemakkelijk door bijna alle stoffen heen. Nu, als speciale weekend-aanbieding, met bijna een rijksdaalder voordeel. Van f 9,95 voor actie, die al meer dan tien jaar draait heeft een zeer simpele formule: „neem de verantwoordelijkheid voor één mens uit de Derde Wereld en garandeer hem elke dag een maaltijd; dat kost dertig cent per dag". De motivatie voor deze actie is eenvoudig: „ieder Motivatie mens moet toch dagelijks kunnen e- ten". Politieke interesse hoeft voor de ze actie niet. Een revolutionaire bena dering van wereldproblemen is niet no dig. „Gast aan tafel" is een actie met Een actie die meer aandacht verdient dan tot nu toe het geval was is de actie „Gast aan tafel" van de NOVIB. Deze een lage drempel, waarover iedereen gemakkelijk kan binnenstappen. Met „Gast aan tafel" speelt men mee voor gelijke kansen op betere en relmatiger voeding in de wereld. Door de ver bouw van rijst, door het aanboren van water, door het geven van maaltijden op scholen, de aanleg van een irrigatie systeem en het steunen van een visserij coöperatie. Door de mensen te leren voor hun eigen voedsel te zorgen. De deelname aan „Gast aan tafel" is Op 18 maart zangavond in Laurens Donderdag 18 maart wordt in de Gro te of St. Laurenskerk in Rotterdam weer een "zang-en orgelavond" gehou den. De avond begint om acht uur, (deuren open zeven uur). Medewerking verlenen: het Chr. Ge mengd Koor L'Espérance uit Krim pen aan den Ussel, het Chr. Gemengd Koor Soli Deo Gloria uit Krimpen aan de Lek, de alt Map Bake en de sopraan Krijnie Poot, het geheel onder lei ding van Wim Koen. Aan het transeptorgel zit Aad van der Hoeven en het hoofdorgel wordt be speeld door Piet van Egmond. Medita tor voor deze avond is ds. J. Wil schut uit Dordrecht. Publikatie van het GEB-Rotterdam de'alles-aanlater' is weer bezig 'n gasgapper is 't, 'n stroomvreter! overal duikt hij op! Veel licht voor weinig geld. Voor nog géén tientje koopt u 'n komplete T.L.-balk (123 cm lang) die veel licht geeft en toch maar 40 Watt verbruikt. Nu kompleet met starter en voorschakelapparaat. Alleen vrijdag en zaterdag zo voordelig. Matwitte plexi glas afschermkap met zwarte zijschotjes van f 5,95 voor f 3,95. Voor het grote Favorieten Festival 1976 georganiseerd door Radio Modern, Grammofoonplatenmaatschappij Dure- co en De Havenloods kunnen nog steeds kandidaten ingeschreven worden. Ieder een is welkom om in een negen weken durende jacht naar talent zijn beste beentje voor te zetten. Op 25 maart aanstaande is de start van de eerste don derdagavond in deze reeks. Nieuw talent kan zich aanmelden bij al le kantoren van De Havenloods en bij alle filialen van Radio Modern (18). Het Groot Favorieten Festival speelt zich af in Café Melief-Bender aan de negen donderdagen lang en altijd op het zelfde uur, namelijk 20.00 uur. Aan het geheel werken naast het Tonny mee en bezoek deze avonden, zover e Viola Trio ook nog enkele artiesten mee nog een plaats te krijgen is! DE HAVENLOODS Hemeltuurders bleven terecht uit bed voor komeet De komeet West, nog geert half jaar geleden ontdekt door Richard M. West, was vrijdag 5 maart in een vroeg morgenuur helder en duidelijk zichtbaar. Even vóór zonsopgang kwam de komeet in het gezichtsveld van al die Nederlanders, die -geïnteresseerd in bovenaardseverschijnselen— het hemelruim hadden af ge tuurd. De foto werd om vijf minuten voor zes genomen door Rob Doolaard, die zich had toegerust met een uiterst gevoelig fototoestel en een haarscherpe tele lens. Dat de komeet zo voortreffelijk waarneembaar was, is te danken geweest aan een ionisatieproces, eenvoudig gezegd: door de gebroken lichtval van de zon op stof- en gasdelen van de komeet. West heeft de geïnteresseerden in ieder geval meer plezier bezorgd dan „collega" Kohoutek, die aangekondigd was als de „komeet van de eeuw", maar zich nauwelijks liet zien. Met de komeet West lag dat beduidend anders; dié liet zich van haar beste kant zien, juist boven de oostelijke horizon. Smalstrook-parket heeft een enorme ruimtewerking, ideaal dus voor krappe kamers.Aardige bijkomstigheid: smallere stroken geven minder afval in de zagerij, daardoor is'smal- strook'f4,-tot f6,-per m2 goed koper dan de 'nor- V male' Unisk4 vloeren die op hun beurt weer I f 4,- tot f 10,- goedkoper L kwaliteitsmerken. Tel uit uw winst. Verkoopfiliaal: Schiedam: 's Gravelandseweg 956, Flos fluit een kort wijsje, dan kpikt hij tevreden: drie kruisspin nen suizelen vlug naar beneden en spinnen terstond binnen enkele tellen, gloednieuwe teugeltjes voor de libellen. De elfenprinses klapt verrukt in haar handjes en denkt: ja die dwergen zijn vrolijke klant jes zo vlug en zo vriendelijk, han dig en koen... „Kaboutertje-lief, je mag drie wensen doen!" „Drie wensen prinses? Dat is niet te ge loven!" hij valt van verbazing haast ondersteboven, dan gooit-ie zijn muts in de lucht van plezier, en buitelt en springt van je hop- falderierl Hij denkt hardop na over wat hij zal kiezen: een zilveren dauwdrup pel kan je verliezen., een doos ma nestralen? wat moet ik ermee... misschien kom ik toch op een be ter idee. Dan stralen zijn ogen van de pret: „Elvira, ik wil naar het el fenballet, uw aardige koetsje biedt plaats aan ons beiden, mijn eerste wens; met u naar elfenland te rij den!" Nu lacht de prinses en het sprankelt en klatert, het lijkt of het hele kabouterbos schatert: „Parmantige dwerg, hoe kan ik dat weigeren, kom: de libellen be ginnen te steigeren!" Ik las dezer dagen nogal wat over Frank Buchman, de stichter van de Morele Her bewapening. Je hoort over deze beweging momenteel niet zoveel meer, maar ze heeft voor honderdduizenden een diepe, blijde levensverandering betekend, die nog overal nawerkt. Buchman was een meester in het pakkende voorbeeld en in snedige gezegden. Ik geef er hier een paar door: „Je kunt niet verhinderen, dat er vogels boven je hoofd vliegen, wel dat ze een nest bouwen in je haar". „Het kwade begint met verleiding: eerst is er de blik, dan de gedachte, dan het gefascineerd worden, en daarna de val, Daarom moet je God om hulp vragen tussen de blik en de gedachte in Het Engelse woord voor zonde is „sin" en „ik" is „I" (uitspr. ai). De fout is dus, dat „I" in het midden staat. Dit „I" moet op zijn kant gelegd worden, en dan wordt het een -, een minteken. God trekt er een streep door, en het wordt een plus, een kruisteken. En daarna wil God dat plus kantelen en het wordt een x, het vermenigvuldigingsteken. Je gaat and'ren winnen. Dus: I, plus, x. Om het ik te laten kantelen, gaf hij de raad: neem vier vellen papier, en schrijf er op: eerlijkheid; reinheid; onzelfzuchtigheid; (het niet op jezelf gericht zijn), lief de (het op de ander gericht zijn) en probeer zoveel mogelijk dingen op te schrij ven, die daarmee in strijd zijn. Wanneer men tegenwierp: Maar ik ken God niet, dan was het antwoord: je kunt toch ook, zonder te weten wat elektriciteit is, een lichtknopje omdraaien. Het is goed, wat men opgeschreven heeft, nu ook met een ervaren christen te be spreken. Het is de grote vergissing van de mensen dat gezondheid van de ziel be staanbaar is met het begraven van herinneringen van dingen waarover we ons schamen, in plaats van ze naar buiten te dragen in het open zonlicht van God, waar alle dingen rein worden. Het licht van Christus moet erover opgaan, anders zou men kunnen blijven steken in zwaarmoedigheid. Wat men niet aan Christus uitlevert, houdt men ondanks alle ernstige gevoelens toch nog innerlijk vast. Door deze persoonlijke vernieuwing wilde Buchman de hele samenleving ver :eu- wen, en hij koos in 1938 een nieuwe naam voor zijn beweging: Moral Rearma ment, Morele Herbewapening. (I.p.v. Groepsbeweging). Want hij vond veel ge hoor bij leiders op alle mogelijk gebied: politici, industriëlen, zakenlieden. Hij verklaarde in 1935: „De Oxford Groep is een christelijke revolutie. Haar doel is: een nieuwe sociale orde onder de dictatuur van Gods Geest. De enige hoop voor een nieuwe wereldorde ligt in een wereldwijd geestelijk ontwaken". „Aan vankelijk hebben sommigen van u dit beschouwd als een godsdienstige opwek king.Onze tijd heeft een revolutie nodig..... Ik geloof dat een derde stadium zal aanbreken: een renaissance". En: „Is de oplossing niet de dictatuur van de Heilige Geest? Is de oplossing niet de geestelijke mobilisatie van Europa? De we reld verlangt ernaar, te zien wat de Vredevorst kan doen in, voor en door één volk dat zich geheel aan Hem gegeven heeft". In 1936: „De Oxford Groep is een christelijke revolutie om <fe wereld te vernieu wen. Dat is de ware dictatuur van de levende God en tevens de juiste weerlegging van alle menselijke dictatuurTerug naar God en op naar een nieuwe wereldor deZolang we niet de menselijke natuur grondig en drastisch op nationale schaal aanpakken, zullen de volken voortgaan op hun historische weg naar ge weld en vernietiging..... We staan thans voor de keus: ondergang of een door God bestuurde wereldDe Oxford Groep is een revolutie die God het bestuur in handen geeft.Het is denkbaar dat we gezamenlijk de grootste revolutie al ler tijden zullen inluiden waardoor het kruis van Christus de wereld zal herschep pen". In 1937 herhaalt Buchman deze laatste woorden in Utrecht. In 1939 brak de wereldoorlog uit. Velen trokken zich toen uit de beweging te rug, teleurgesteld, dat de hoge verwachtingen niet in vervulling waren gegaan. Is de boodschap van Buchman hiermee „uit de tijd?" We hebben geleerd, dat voor verandering der samenleving persoonlijke levensver andering onvoldoende is. Ik heb laatst horen zeggen: Als men met de afschaffing der slavernij gewacht had, tot de slavenhandelaars waren bekeerd, dan zaten we nog in die ellende. Maar persoonlijke levensverandering is toch voor echte vernieuwing van de sa menleving onmisbaar. Door het verbeteren van misstanden - dringend nodig en geboden, en ieder werke mee - worden de mensen niet nieuw. Dat kan alleen door een nieuwe geboorte uit God. Er is een lied uit Oost-Duitsland, dat - vrij vertaald - zegt: „Maakt plaats, ruimt op, God wil opnieuw beginnen. Waarom worden de fouten niet eerlijk erkend. Waarom wordt de schuld niet bij name genoemd. Alleen daar begint God, waar schoon schip wordt gemaakt". Dr. K.J.Kraan 't Valt niet mee 't Ieder naar de Zin te maken Wanneer je timmert Aan de weg De een roept Hoi! Bravissimo (i)! De ander wil je Kraken. Bij wat j'ook doet In 't openbaar Dat is zó raar De een zit van de Pret te gillen De ander zou je Willen villen. Zo zijn de mensen. Zou U het anders Wensen?..... Ik niet, bewaar me Stel je voor Allemaal in Hetzelfde spoor Allemaal in Dezelfde pas Allemaal uniform en Even lief Of even raar En zeker allemaal Halfgaar..... Want niemand Was meer iemand En iedereen Was niemand. 2 pers. licht gewicht, dubbel daks tent, met kuipgrondzeil en spanstok 1 jr. garantie normaal OCb mm 134,-nu Kettler relax fauteuil, autom. gepolsterd met schuimrubber 69.50 nu 59.- pil bestendig, ideaal om de hele zom?r in de tuin te laten staan, 1 jr. garantie 1Ü 39.- 160-190 normaal 57.95 Semperit noppen luchtmatras maf kussen, in vrolijk dessin. Extra lang formaat «*3*. 1 jr. garantie CCioVA nor™»! DAKA 'SPORT BERGWEG 170-176- ROTTERDAM telefoon 010-65.42.11 Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Wet Andere Woorden De muzikale termen als oplossing van de puzzel van vorige week zijn: agita to, allegro, vibrato, andante, furiosó en scherso. De volgende drie gelukki gen ontvangen een tientje: C.D. van Citteren, Grote Stijn 195, Rozenburg; J. Stockmann-van Hassel, Joost van Geelstraat 57a, Rotterdam; F. Weski Slinge 140, Rotterdam. Inzendingen met de oplossing van de nieuwste puzzel dienen uiterlijk dins dag 16 maart binnen te zijn bij: Met andere woorden", postbus 5204, Rotterdam. Struktuurverf. Met Rollputz muur- struktuurverf brent u "leven" in vlakke muren. Maak naar eigen idee strukturen in de verf (bijv. met een roller). Deze witte struktuurverf koopt u n emmer (inhoud 8 Itr) van f 19,95 voor

De Havenloods | 1976 | | pagina 11