Klei en Kleur krijgt nieuwonderkomen Werktheater brengt 'Avondrood'in Hoekstee Braderie Schiedam-zuid 33?° Nu ook overdag cursussen Chansonnier Luk Bral: onvergelijkbaar termeulen NU AL PAKKEN VOOR DE KOMENDE VAKANTIE? Krakers krijgen toch water termeulen termeulen termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 MAART 1976 Drie-in-één Een doordacht model kinderstoel, dat uit elkaar kan en dan als los tafeltje en stoeltje gebruikt wordt. Een stabiele kinderstoel van P.V.C. beklede buis, met plastic zitting en rugleuning, in 4 dessins, met formica tafelbladen. Nu, omdat ter Meulen 25 jaar op 't plein zit, extra goedkoop! Van f 49,75 voor MAASSLUIS Vanaf deze week wordt in het ontmoetingscentrum Koningshof een twee maanden durende tentoonstelling gehouden van Klei Kleur In de centrale hal en in de gangen die hierop uitkomen hangen tekeningen, schilderijen, wandkleden en staan er keramiekjes. Het karakter van de werken varieert zeer sterk, behalve landschapjes, portretten en Escher achtige werken hangt er bijvoorbeeld ook „De tuin der letteren" een pentekeninggemaakt van letters en woor dendie met elkaar een tuin „geschreven"hebben. Klei Kleur bestaat eind dit jaar tien jaar. Er zijn nu inmiddels 78 volwassen en 100 kinderen. Er wordt les gegeven in tekenen., schilderen, keramiek en in de laatste jaren is er bok wandkleden maken en macramé bijgekomen. De leraressen hebben allemaal een acade mische opleiding gevolgd wat ook wel te zien is aan het eindresultaat van de leer lingen. De Maassluise kunstenares Manon Lith, die onlangs nog exposeerde met haar werk in het gemeentemuseum, leidt de tekenden schildergroep. „Het gaat er mij niet om dat ik de men sen zeg wat ze moeten doen maar mee help aan wat ze willen doen. Ik geef aan wijzingen en attendeer ze op andere mo gelijkheden van werken wat betreft ma teriaal eneigen kunnen. Dat doe ik niet alleen maar dat is de gebruikelijke lijn van Klei Kleur. Het voornaamste, vinden wü, is dat de mensen vrij kunnen werken." balletschool van Jan en Maria Rebel aan de Goudsteen. In deze maand hoopt zij ook te kunnen starten met nieuwe activi teiten en het zal dan tevens weer mogelijk zijn nieuwe leden aan te nemen, iets wat op dit moment echt niet kan, gezien de beperkte ruimte van het huidige pand aan de Hoogstraat, waarin zij zit. Klei Kleur barst bijna letterlijk uit dit huis, grote scheuren en gaten en een zeer slechte verwarming zijn de redenen voor het toekomstig vertrek uit dit pand. Nieuwe cursussen als émailleren, macramé en waarschijnlijk ook tekenen en potte- bakken zullen niet alleen meer 's avonds gehouden worden maar ook overdag.. Speciaal hiervoor bestaan er vage plannen voor een eventuele kinderopvang tijdens de diverse cursussen. Nieuwe cursussen als houtbewerking,'me taalbewerking, pottedraaien en een foto club zullen in september eveneens van de grond komen. Verder wordt er speciaal voor tieners een tienerclub opgericht die wel 's avonds ge houden wordt maar dan vanaf 19.00 uur af al zodat de jongeren niet zo laat over straat hoeven. Bedrag Voor'al die nieuwe activiteiten e huizing zal in totaal een flink bedrag no dig zijn. Per jaar krijgt Klei kleur van de gemeente een subsidiebedrag dat de huur dekt (plm, f. 380,-), maar van een verdere financiële steun van de zijde van de ge meente is er geen sprake. Verhuizen In september begint er voor Klei Kleur een drukke tijd. Dan gaat zij verhuizen naar het nieüwe onderkomen, de huidige Vangrail in de Teerstoof SCHIEDAM Vrijdag 12 maart en za- gende weekeinde zal de kabaretgroep terdag 13 maart evenals het daarop vol- VANGRAIL optreden in het Zolderthe ater in de Teerstoof. VANGRAIL, speel de in november van het vorige jaar voor het eerst een serie voorstellingen. De ka baretgroep bestaat uit vijf. leden, die al len opgeleid werden aan de Amsterdam se Akademie van Kleinkunst, het zijn: Reina Boelens, Cees Rutgers, Claire El- sas, Ad de Bont en Guus Ponsioen. Schiedam voor Angola SCHIEDAM - Op initiatief van de Zui delijk Afrika Werkgroep Schiedam wordt er op 11 maart een actiebijeen komst gehouden in het gebouw De Kreek aan de Lange Haven 92. De bedoeling van deze bijeenkomst die om acht uur begint, is te komen tot een stedelijke steungroep die in de periode van 19 tot 27 maart in Schie dam actie gaat voeren voor de MPLA en de regering van de Volksrepubliek Angola. De actie in Schiedam zal samenvallen met acties elders in Nederland. De WZA heeft een groot aantal poli tieke partijen, verenigingen en instel lingen aangeschreven om zitting te ne men in het steuncomité Schiedam voor Angola. Een aantal organisaties heeft al toegezegd zitting te nemen. De WZA nodigt iedereen uit om op de actiebij eenkomst te komen en deel te nemen aan de actie „Schiedam voor Angola". Verdere inlichtingen zijn telefonisch te verkrijgen via de nummers 262040 en 711399. In de zomer van 1974 kwam de forma tie Vangrail tot stand met de bedoeling om met een eigen kabaretprogramma mee te dingen op Caraaretten 1974, het jaarlijks kabaretfestival in Delft. Zowel het publiek, als de pers kenden de eer ste prijs toe aan Vangrail. Vanaf dat moment steeg de belangstelling voor deze jongste professionele kabaretgroep in Nederland snel en werd in allerlei mi ni -theatertjes opgetreden. Het programma werd geschreven door Cees Rutgers; Guus Ponsioen schreef de muziek. Het programma dat Vangrail speelt is van een grote diversiteit. Naast alledaags kostelijk kabaret zijn er ook populair-filosofiese nummers; zoals je dat wellicht zou kunnen noemen: lach en een traan, maar ook om over na te denken en af en toe een brok muzikali teit om over je heen te laten komen. Aanvang 21.00 uur. Kindertheater in de Teerstoof Zaterdagl3 maart aan- ke man heet, wil de direkteur over laten vang 14.30 uur, zal het Theater Abbing komen naar zijn land om hem daar de St.??" r1JnJni 1 ^0oe^ eÜfr ln de lama's te laten dresseren. Na lang wik- teerstoof met het Zrnd Amerikaans a- ken en wegen besluiten Nib de Clown en zij" baas toch te gaan, hoewel zij de Sn ij zaak niet helemaal vertrouwen. Don Le- Nib de Clowii ontmoet een vreemde fi- opardie had erop aangedrongen, dat de guur, terwijl hij bezig is de aanplakbiljet- direkteur geheel alleen zou komen, maar Si*™ "SteSi&Ei S een lis' de cl°™ °°k £lanvriiSïl,r WÜ SPreken °Ver Cen £enmaal in Zuid-Amerika aangekomen, a a l. blljken er °P de ranch vreemde dingen Don Leopardie, zoals de donkere, druk- te gebeuren. Pak de telefoon en bespreek een GRATIS proefles voor een van onze cursussen, Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans, vakantiecursus Spaans (20 uren) en Nederland voor buitenlanders. U geniet meer van Uw vakantie zonder taalproblemen. Desgewenst kunt U de cursus na Uw vakantie voortzetten. Vol komen individuele behandeling, U bepaalt Uw eigen tempo en lesuur. Cursusduur van 6 weken tot 7 maanden. Voor inlichtingen en gratis proefles: TALENPRAKTICUM ROTTERDAM Villapark 4-Rotterdam-010-182501 of 224340. omdat zij nog steeds „in het groen" Momenteel probeert zij wel bij diverse adressen aan te kloppen voor financiële hulp omdat de berekende kosten toch het budget zullen gaan overschrijden en dit als gevolg zal hebben dat de kosten voor' de deelnemers opgetrokken dienen te worden. Exposities brengen ook wel een financië le meevaller met zich mee maar dat is ze ker niet het uitgangspunt. De voornaam ste reden is de bevolking te wijzen op Klei Kleur. „Dit moment om te exposeren is eigen lijk niet zo gunstig voor ons omdat we mensen die lid willen worden tot sep tember moeten afwijzen. Dat vinden we erg sneu, maar het kan echt niet anders. We zullen als de verhuizing eenmaal ach ter de rug is, wel proberen wat meer recla me voor Klei Kleur te maken, zodat men toch de weg zal weten te vinden". Op de huidige expositie zijn maar enkele wandkleden te bezichtigen. Oorzaak hier voor is de angst voor vernielingen aan de ze creatieve werken. Zij hebben geen en kele bescherming van glas of ander mate riaal en daarom hebben de meeste ma kers van wandkleden hun werken niet opgehangen in Koningshof. Een ander probleem van de ruimte wa in het werk tentoongesteld wordt, volgens Klei Kleur het ontbreken van spots of andere goede verlichting terwijl juist deze ruimte speciaal gepland was voor expositiedoeleinden. Daarbij komt SCHIEDAM De Belgische chansonnier/liedjeszanger/caba- rettier Luk Bral trad afgelopen vrijdag- en zaterdagavond op in Zoldertheater in de Teerstoof. Begeleid door de Amsterdamse HOEK VAN HOLLAND - Het Werkteater is gestart met een se rie voorstellingen van twee van Wie ooit andere projekten van het Werkteater zag - „Misdaad", „Nico", of „Brillen en Beugels" - weet dat deze zijn projekten in de Rotter- ?ct?ur? 8een dec°rs en nauwelijks re- heid optimaal. Kreten als „oud jij kwisieten nodig hebben om een bejaar- genwijs" ..wie niet werkt tel: damse wijken: „Aladdin' „Avondrood", voorstellingen die georganiseerd worden door de Rotterdamse Kunststichting „in de wijk gespeeld". Donderdag 18 maart wordt in De Hoekstee aan de Mercatorweg een opvoering van „Avondrood" gegeven. Het gaat over mensen in de laatste fase van hun leven. Hoewel de achter gronden verschillen hebben zij één ding gemeen: het wachten op de dood en de onmogelijkheid om nog invloed uit te oefenen op de dingen die in de Wie het Werkteater ook met andere stereotiepen en vooroordelen zag afre kenen en ingeburgerde begrippen op losse schroeven zag zetten kan zich «--- enigszins voorstellen wat in „Avond wereld gebeuren. Ieder is op zijn ma- rood" aan de orde komt. Waarbij vast eer op zoek naar kontakt. De door- gesteld dient te worden dat het ook braalc komt als er een feestavond' hier niet om die ene categorie - de be jaarden - gaat, maar ook over jezelf. - - --- niet werkt telt niet dentehuis neer te zetten, noch baarden mee", en „veilig opgeborgen in het be en pruiken om zelf een oude man of jaardenhuis" zullen zeker, op andere vrouw uit te beelden. Zonder deze wijze dan we meestal gewend zijn, hulpmiddelen worden mensen en hun worden doorgelicht en doorgeprikt problemen vertolkt, in teksten die Door een groep toneelspelers die dit i"kunnen waarmaken omdat ze, behalve hun betrokkenheid met de maatschap pelijke problemen, een groot vakman schap gemeen hebben. Met: Shireen Strooker, Marja Kok, Daria Mohr, Yolande Bertsch, Herman Vinck, Rense Royaards, Peter Faber, Gerard Thoolen, Joop Admiraal en Helmert Woudenberg. slechts in groten lijnen vastliggen waarmee in iedere voorstelling op nieuw geïmproviseerd en gevarieerd kan worden. Geen decors wordt aangeboden. SCHIEDAM-Evenals vorig jaar organiseert de middenstandsve reniging Schiedam-Zuid ook dit jaar weer een braderie.Op 29 a- pril van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds en op 30 a- "Wij willen de ambachten die in deze wijk vertegenwoordigd zijn,weer naar voren halen.De barbier die op straat mensen knipte,trok vorig jaar veel be- kijks.Ook de historische kleding gaf een leuk sfeertje.Een hoop mensen hebben de braderie vorig jaar dermate pril en 1 mei van tien uur tot vijf leuk gevonden.dat wij besloten hebben uur zullen op de Groenelaan Aut weer. een groot aantal kraampjes verrijzen. dit jaar er weer één te organiseren",al dus de heer F.W.Bytel.één van de or ganisatoren. SCHIEDAM De krakers van de pan den Korte Achterweg 16a en 18 krij gen water. Gedeputeerde Staten van de van twaalfhonderd gulden voor het aansluiten van de twee kraakpanden op het waterleidingnet. Zoals bekend besteedde de gemeenteraad eind janua ri veel tijd aan de vraag of de krakers wel of geen water mochten hebben. Met name de vraag of het gemeente bestuur vooruit'kon lopen op de beslis sing van Gedeputeerde Staten hield de gemeenteraad toen uitvoerig bezig. Uiteindelijk besloot de raad destijds in meerderheid voor aansluiting maar te gen het vooruitlopen op de beslissing door GS. Deze zaak is inmiddels door GS defi nitief afgesloten door voor aansluiting te beslissen. Bij een volgende kraakac- tie zou het wellicht raadzaam zijn een voorbeeld te nemen aan andere ge meenten waarin dit soort aansluitin gen zonder de gemeenteraad daarmee lastig te vallen, geregeld worden. Ten slotte is het dagelijks sjouwen van jeny-cans geen lolletje. De braderie die de naam "ambachte lijke braderie 701 Schiedam-Zuid" heeft meegekregen,zal naast de eer der genoemde kapper ook .een klom penmaker,kleermaker,meubelmaker, mandenvlechter of stoelenmatter in aktie te zien geven.Nog niet zeker is of de firma Huizer een smidse in ak tie zal laten zien in verband met brandgevaar.Het gaat de middenstands vereniging bij het organiseren van de braderie niet alleen om commerci ële belangen,maar ook om het wijk- belang.Daarom zullen er weer kinder spelen georganiseerd worden, en komt de Rijnmondband op 1 mei en de band Liberté uit Vlaardingen op 29 en 30 april naar de Groenelaan. Op Koninginnedag zal Liberté uitge dost zijn in oud-Hollandse kleder- dracht.Het onderdeel gewicht raden van een gigantische zak met dop- pinda's komt dit jaar in een gewijzigde vorm terug."We hopen dat het weer meewerkt",is de hartewens van de heer Bijtel. SCHIEDAM Op zaterdag 13 maart treden Euphonia's kinderkoren „De zingende stamgasten" op in diensten centrum de Woudhoek, Heyermans- plein 38. De voorstelling die van drie tot half vijf duurt, zal een ongedwon gen karakter hebben van zang, dans en muziek. De toegang is gratis. Aanvraagformulieren voor huursubsidie SCHIEDAM - De. gemeente-secretarie afd. Algemene Zaken maakt net vol gende bekend. In de afgelopen dagen zijn vanwege het Ministerie van Volks huisvesting en. Ruimtelijke Ordening abusievelijk reeds enige formmulieren voor het aanvragen van de Huursubsi die voor de periode van 1 juli 1976 tot 1 juli 1977 verzonden aan belangheb benden. Deze gele aanvraagformulieren echter op dit moment nog niet worden ingeleverd. De secretarie-afdeling Algemene Zaken adviseert de betrokkenen om deze aan vraagformulieren zorgvuldig te bewa ren en na een komende publicatie van de gemeente de formulieren in te leve ren op de in de publicatie genoemde data en plaats. Anders maakt men een onnodige tocht naar de afd. Algemene Zaken in het Stadskantoor. Openingstijden bib. SCHIEDAM Het filiaal Kethel van de Gemeenschappelijke Openbare' Biblio theek aan de Willem Andriessenlaan 75, tel. 708320 zal tot nadere aankondiging voortaan ook op de maandagavonden geopend zijn van 18.30 uur tot 21.00 uur, zowel voor volwassenen als voor de jeugd De openingstijden van dit filiaal zijn: maandag van 13.30 uur tot 17.00 uur en van 18.30 uur 21.00 uur; dinsdag van 13 00 uur tot 17.00 uur en van 18.30 uur - 21.00 uur; woensdag van 14.00 uur tot 17.00 uur; vrijdag van 13.30 uur tot 17.00 uur en voor volwas senen van 18.30 uur - 21.00 uur en za terdag van 9.30 uur tot 12.30 uur. Licht van gewicht en opvouwbaar is dit solide veldbed, met polytex bespanning. Een ideaal rustbed, met verstelbaar hoofdeind en een 3-poots metalen frame, voor op de camping, op het strand of on verwachte logé's. Afm. 60x180 cm. Nu kompleet met camping-matrasje (58x180 cm), van f 39,50 voor Alles voor de camping «/op de tweede etage. groep ALBUM bracht hij zijn eer ste avondvullende show. Als deze recensie vorige week (na het eerste optreden) geschreven was, had het Zoldertheater hopelijk voller geze ten. Want alle Schiedammers die (weer eens) de voorkeur gaven aan wat op de t.v. te zien was, hebben werkelijk iets gemist. Zonder in allerlei superlatieven te gaan vervallen, Luk Bral is gewoon weg prima-de-luxe, en verdient uitver kochte zalen. Bral heeft twee jaar kunstakademie drie jaar kleinkunstakademie, allerlei ervaringen bij B.R.T.-radio en televisie, plus de elpee Vrije Vogel op zijn naam staan. En al drijft hij zelf de spot met zijn uiterlijk (eihoofd, te grote adams- appel,misvormde knie, te korte pink e.d.), al die ervaringen hebben hem tot een theaterpersoonlijkheid-in-de-dop gemaakt. Je zit af en toe vergelijkingen te zoeken naar andere bekende arties ten, of dat nu op muziek- of op toneel gebied zou zijn. Maar Bral blijkt echt onvergelijkbaar te zijn. Hij kan zoveel verschillende stemmingen, houdingen, mimieken, emoties produceren, dat er geen vergelijken aan is, en dat het pro gramma ook geen minuut verveelt. En dat is een prestatie op zich. Ik geef het je te doen om bijna twee maal een uur een zaal (met jammer genoeg maar on geveer 50 bezoekers) te boeien. Want het Zoldertheater is een gezellig geheel, maar lijkt als het leeg is net op een verzameling wastafels, door de witte, glimmende stoelen. Daarom was het goede applaus verdiend. Soms leek het er op of het podium van het Zol- dertheater eigenlijk te klein was voor deze lange zanger. Hij is soms zo be weeglijk, en maakt soms zulke gekke toestanden, dat hij in twee stappen het podium over is. En die gekke toestanden typeren het hele programma. Twee maal twaalf 'liedjes, waarin hij de titel van het pro gramma Vrije Vogel alle eer aandoet. Af en toe doen de liedjes autobiogra fisch aan, maar over het algemeen zijn ze voor iedereen duidelijk herkenbare situaties. Als je daarbij optelt dat de meeste liedjes qua tekst en melodie van hemzelf zijn, dan is dat nog eens een pluspunt extra. Want zelfs een ver tolking van het pop-nummer The Street van Sailor geeft hij door zijn eigen vertaling zo iets eigens mee, dat' het weer onvergelijkbaar is - zelfs met de oorspronkelijke vertolking. Er zijn bijna geen negatieve punten te verzinnen over Luk Bral. Hij kan niet zo denderend gitaat spelen, en zijn stem is in de midden-oktaven af en toe wat onzeker, maar dat kan ook aan de. zaal gelegen hebben. Aan de begelei dingsgroep Album lag het zeker niet. Jan Vos (gitaren), Willem Feddema (basgitaar), Nico de Gooyer (drums) en Jan Dekker (toetseninstrumenten en dwarsfluit) zijn misschien geen top- musici, maar als begeleidingsgroep een hecht geheel, die voor een strakke be geleiding en goed koorwerk zorgen. Aan de belichting en de weinige en eenvoudige kleding waren eventuele zwakke punten ook niet te wijten. En er zijn in zo'n lang programma natuur lijk altijd wel een paar zwakkere pun ten. Regisseur Kurt van Eghem heeft alles gedaan om die punten goed weg te werken en met alle medewerkenden een goed geheel te maken. Het is dan extra triest als je hoort dat Bral en Album sinds de premiere in ok tober in Amstelveen, niet meer in Ne derland hebben opgetreden. En dat ai- leen maar omdat producente Ilse Bartels lange tijd ziek is. Bral komt volgend jaar zeker in de Teerstoof terug. Dat mag u dan niet meer missen en niet zeggen „ik wist het n iet". Hetzelfde geldt trouwens voor de ko mende twee weekends waarin kabaret Vangrail in het Zoldertheater te zien zal zijn. Dat is zeer de moeite waard. Ze waren niet voor niets winnaars van Neerlan's enige cabaret-festival Cama- retten. J.v.d.L» nog dat het plaatsen en bevestigen even min een eenvoudige handeling is. On danks dit alles verwacht men toch dat de expositie een redelijk succes zal worden, vooral door de overweldigende belang stelling voor een soortgelijke expositie van Klei Kleur enkele maanden gele den in het gemeentemuseum. In twee soorten Lang niet iedere haïrspray is geschikt voor ieder haartype. Daarom is er nu Palmolive hair- spray voor normaal en voor vet haar. Uw haar wordt er zelfs bij vochtig weer niet plakkerig van. Per grote bus (inh. 360 gr.) Kamerhoog voor minder dan de halve prijs! Voor nog geen 10 gulden per meter, koopt u nu deze leuke overgordijn-' stof van viscose/nylon (90/10). Dankzij de hoogte (ong. 265 cm) ideaal voor het maken van kamer- hoge gordijnen of bedspreien. In leuke dessins en vele kleuren. Nor maal uit de prijsseries van f 19,98 en f 25,95 per meter, nu per meter

De Havenloods | 1976 | | pagina 7