[Martin Green wil na studie terugkeren in popgebeuren Bewoners Oudegeeststraat weigeren huurverhoging Jan vd. Hulst SLAAPKAMERS ,Van het echte gokken ben ik Primeur r voor Europa Stroom van klachten over onderhoud 1 Meubelfabriek ij Oisterwijk Ff 1.25 Jn de zestiger jaren stond het popgebeuren op hoog niveau. Uitverkochte zalen in Schiedam geen uitzondering. Het onderhoud aan de flats in de Jan Oudegeeststraat laat veel te wensen over. maar, de burgerij krijgt geen inspraak. Verdomhoekje De gemeente moddert maat wat aan. In een andere flat zijn de oude brieven bussen weggehaald en kijken de men sen tegen een kale, onbetegelde muur aan. De nieuwe zijn geplaatst op een onverlichte plaats onder de trap. Aan de bewoners wordt niet gevraagd of ze akkoord gaan. Als dat bij ons ge beurt, zitten we weer maanden tegen een kale muur aan te kijken. Je zit hier in een verdomhoekje. Vier weken gele den is er een draadglasruit ingezet en met vier spijkers vastgezet. Het wach ten is nog steeds op een timmerman die er glaslatten inzet. Veertien dagen geleden is de t.v.-ontvangst twee dagen gestoord geweest. Wij nemen dit niet langer. Wij hebben het gevoel dat wij in de vergeethoek zitten. Het duurt zo lang voor iets gerepareerd wordt. Het is gewoon droevig. Je kunt vechten te gen de bierkaai. Het is hopeloos.", Al dus de bewoners, die in hun brief ook klagen over brommers waarmee over de grasvelden en wandelpaden tussen de flats wordt gescheurd. In de brief die vergezeld van alle weigeringsformu- lieren en een lijst van achtentwintig handtekeningen zijn weg inmiddels heeft gevonden naar de Woningdienst, zeggen zij tot een gesprek over hun klachten bereid te zijn. Cabaret Vangrail in de Teerstoof SCHIEDAM Ook dit weekeinde, vrijdagavond en zaterdagavond, zal cabaret Vangrail optreden in het Zoldertheater in de Teerstoof, aanvang 21.00 uur. Deze jonge cabaretgroep, bestaande uit Reina Boelens, Cees Rutgers, Claire Elsas, Ad de Bont en Guus Ponsioen, won op het Delftse cabaretfestival Camaretten in 1974 de eerste prijs. Vanaf november 1975 geven zij hun eerste serie voorstellin gen, waarop de pers zeer lovende kri tieken uitbracht. HAARIMPORT BROERSVELD 169-SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 Verschijnt op woensdag en donderdag in ROTTERDAM (rechter maasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK EN BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 010-352911' KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807-16899. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonra- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. donderdag 18 maart 1973 25e jaargang no. 22 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM BEHANG'VERF Wij hebben als eerste speciaalzaak de KEM- KlfUREN-ROBOT van SHERWIN-WILLIAMS in onze zaak opgesteld.Nu 1001 kleuren voor U; in slechts luttele seconden;gemaakt met een komputer. 1001 kleuren in. Hoogglansverf-Zijdeglansverf en Latexverf Passend bij uw gordijnen-behang-en vloer bedekking. NU IN ÉENZAAK. Kiezen-Keuren Kombineren- alleen broersvest 85 Krr»kr»n TEL.010-269702 Kreerenschiedam men wel. Het enige echte ruige pop concert dat ik me herinner was in het Kurhaus toen de Stones optraden. Toen werden de stoelen afgebroken. Dat heb ik zelf nooit meegemaakt. Op Koninginnedag 1972 was er een con cert van Slade in de Passage. Het pu bliek was één deinende massa en het balcon begon te scheuren. Een aantal mensen moest naar beneden. Mijn eni ge rotervaring was met de Golden Ear ring die in. 1973 weigerde te komen, al hoewel de zaal uitverkocht was. Ze zei den dat er een drempel in het podium zat en de stroomtoevoer onvoldoende Opknapbeurt voor de Oude Sluis SCHIEDAM Enige maanden geleden hebben de bewoners van de Oude. Sluis, de Nieuwe Sluisstraat en Schie zich verenigd tot de Werkgroep Oude Sluis. Dit naar aanleiding van een brief •van Burgemeester Wethouders waar- .in beloofd werd, dat in 1976, na in spraak met de bevolking, deze buurt een opknapbeurt zou krijgen. In een gesprek met wethouder Zijde veld van stadsontwikkeling bleek ech ter dat de gemeente pas in 1977 in de buurt aan het werk zal gaan. Naar aanleiding van dit gesprek hebben de bewoners van de Oude Sluis op za terdag 6 maart besloten zelf in de ko mende vier weken een plan voor hun eigen buurt op te stellen. Al hun te keningen, uitspraken en ideeën worden de komende vier weken in het Zakken-- dragershuis (Oude Sluis 19) bijeenge bracht, uitgewerkt en tentoongesteld. Iedereen die ideeën heeft voor deze oude, grotendeels afgebroken buurt is welkom. Aan het eind van de vier weken deren de werkperiode wordt uit alle bijeen gebrachte materiaal een plan gedestil leerd en aan de gemeente voorgedra gen. Het Zakkendragershuis is voor deze gelegenheid de komende vier weken buiten de normale openingsuren (vrij dag, zaterdag en zondag van 20.00 tot 01.00 uur) ook zaterdagsmiddags van 13.00 tot 18.00 uur geopend. men. In Engeland werd de popmuziek ondergebracht op Radio I, lp Neder land op Hilversum drie. Leeuwen Martins proefweekend bleek, gelukkig voor hem, slecht geregeld te zijn. Er waren maar twee disc-jockeys, zodat hij dat eerste weekend in zijn school- Engels al een halve dag platen moest aankondigen. „Ik werd voor de leeu wen geworpen", aldus Martin die zijn achternaam Groenhorst voor het ge mak van de luisteraars in Green veran derde. „Het werden geen vier dagen, maar .door het slechte weer tien da gen. In die periode kreeg ik al fanmail, zodat ik het aanbod kreeg te blijven. Ik heb er tien maanden gewerkt, nor maal drie uur per dag. Van studeren aan boord kwam geen moer terecht. Na tien maanden werd Radio City door Caroline opgekocht en die zette er eigen mensen op. Zij vonden een Canadese disc-jockey beter dan een of andere rare Hollander met een raar ac cent". Martin Green verhuisde van Engeland naar Schiedam. „Ik had een aardige be kendheid opgebouwd. Ik ben toen ma nager geworden van de beatgroepjes Sect, Fab en de Roadrunners. De drummer van de Roadrunners is later naar de Shocking Blue gegaan en de zanger kwam terecht bij de Swinging Soul Machine". Martin Green richtte een fanclub op en begon met het twee wekelijks organiseren van een middag in Tivoli. Die fanclub groeide uit tot een sociëteit. De eerste gastgroep die optrad was Q'6 5. Storm In oktober 1966 ging de sociëteit van start en maakte gebruik van drie zalen in Schiedam, Tivoli, Arcade en Musis Sacrum. „De toeloop was enorm. Iede re keer was er politie aan de deur om te kijken of er niet meer mensen bin nen kwamen dan het wettelijk toege stane aantal. Maar wat doe je als een hoop mensen komen? We lieten ze via een achterdeurtje binnen en propten de zaal vol", aldus Martin Green die vooral in de begintijd op zijn nek werd. •gezeten door mensen van de Bijzonde re Wetten. Vandaar dat lidmaatschap •werd vereist om toegang te krijgen en dat werd door de politie nauwlettend in het oog gehouden. „Je mocht zelfs niet aan de zaal lid worden, de mensen moesten al lid zijn", vertelt Martin. „In het begin liep het storm. Het was iets volkomen nieuw. We hadden ont zettend veel buitenlandse groepen die nog onbekend waren". De ziekelijke belangstelling van de politie, die in de loop van de jaren verslapte, schrijft hij toe aan de periode daarvoor van de rock and roll, waarbij tijdens concer ten erg veel vernield werd. De politie was bang dat dat zou terugkomen. „De bezoekers zagen groepen die men graag wilde zien en die bekend waren van radio en platen. Het waren goeie groepen. De mensen kwamen van heinde en ver. Van de Zuidhollandse eilanden en nog verder". Alhoewel in de eerste twee jaren de sociëteit driemaal per weekend ge opend was, en topgroepen voor bedra gen tussen de vijfhonderd en duizend gulden gecontracteerd werden, werd het sukkelen met de financiën toen de belasting de sociëteit ging ontdekken. Martin: „Het was voor hen ook iets nieuws. Het ging borrelen toen pop groepen uit elkaar vielen en musici om een WW-uitkering aanklopten. Toen bleek dat al jaren geen loonbelasting en sociale lasten waren ingehouden". In 1969 kreeg Martin Green een brief je van de belasting en moest een was lijst maken van groepen die in de afge lopen drie jaar waren opgetreden. De loonbelasting en sociale lasten werden berekend op tienduizenden guldens. Het was duidelijk dat Green dat bedrag niet kon opbrengen. Er werd dan ook een regeling getroffen waarbij de be lasting de eerste twee jaar liet schieten en vanaf 1 januari 1969 geld wilde zien. „Ik heb dat steeds netjes om het kwartaal betaald", aldus Martin, „maar het werd steeds moeilijker toen er min der mensen kwamen". Zo was Tivoli op zondagavond de vaste zaal voor één van de eerste discotheken in dit gebied en er kwamen in het begin wel drie honderd bezoekers. Toen er commer ciële discotheken in Rotterdam open den, was het succes van Martins disco theek afgelopen en viel een belangrijke inkomstenbron droog. Ook de avon den in Musis en Arcade waar altijd popgroepen optraden, werden goed be zocht Martin: „In het begin kwamen er vierhonderd mensen, later zakte dat tot tweehonderd. Maar het is altijd ge zellig druk gebleven. Bij heel bekende groepen kwamen er wel zeshonderd mensen". Punt In januari 1974 zette Martin er vrij on verwachts een punt achter. „Opeens ging het niet meer. Ik heb er geen poe ha over gemaakt. De laatste avond is niet als zodanig aangekondigd. Ik wist nog geen eens dat het de laatste avond zou worden". Voor de laatste kwar taalbetaling aan de belasting had Mar tin zelfs het geld niet. Kwijtschelding werd toegestaan op voorwaarde dat als de sociëteit weer gaat draaien een in vordering zal plaatsvinden. Behoefte Martin: „Het is nooit mijn bedoeling geweest er iets aan te verdienen. Over al waar ik nu kom, krijg ik de vraag: Wanneer begin je weer? Bij het concert van Kayak in het Passage Theater, een sfeervolle ruimte, kwamen vierhon derd mensen. Ze betaalden tien of vijf tien gulden. Op grond van dat resultaat zeg ik dat er weer een duidelijke be hoefte aan komt". Wat zijn dje toekomstplannen Ga je een popfestival organiseren Martin: „Geen popfestival. Van het echte gokken ben ik afgestapt. Daar heb ik leergeld mee betaald. Ik ga wat meer op zeker spelen. Ik wil dingen doen waar genoeg mensen op af ko men. Groepen die goed in de markt lig gen. Ik wil een compromis vinden tus sen dingen brengen die ik zélf leuk vind en waar ongeveer genoeg mensen op af komen om het rendabel te ma ken. In het verleden heb ik teveel een eigen hobby bedreven. Ik ben met de sociëteit begonnen toen ik zelf hele maal gek was en bepaalde attracties naar Schiedam wilde halen. AJs je ziet dat het goed loopt, ben je trots. Een klein beetje ijdel ben je toch ook wel. Je presteert dan iets. Mijn contact met die groepen was toen erg goed. Ik kon veel rommelen. Bijna elke groep vond Arcade erg leuk. Dat is nu onmogelijk; je belt een bureau op en die stelt de prijs vast. Dat amateuristische was ei genlijk veel leuker. De popbusiness is puur commercieel geworden. Van veel groepen is niets meer over. In Schie dam waren toen tien groepen, nu weet ik er nog maar één." - Hoe was de sfeer tijdens concerten toentertijd? Martin: .Arcade heeft nog steeds de naam van de geëigende plaats voor popconcerten te zijn. Het Passage was en is qua sfeer niet veel. Toch komt De sfeer van Arcade Arcade was ge slaagd: de mensen konden er hun gang gaan is nog te beluisteren op een langspeelplaat van John Mayall, waar een lifï-optreden opstaat. „Played 1 1/2 hours extra time for this great audience. Our final encore was: I can 't Quit You Baby", heet het op de hoes. „Dat was een mooie avond", ver telt Martin, „in het voorprogramma trad de Swinging Soul Machine op. Er was een modeshow van Pantalon Mo dern. Een van de musici kwam er in zijn slobberige broek achter aan. We hebben ons krom gelachen. Voor mij is het nog steeds het toppunt van alles wat ik in Schiedam heb gedaan". Martin Green, jarenlang stuwende kracht acfyter het popgebeuren in j Schiedam, loopt met plannen rond na het beëindigen van zijn studie I aan de Sociale Academie in Rotterdam dit jaar „back in town" te ko- j men, zoals dat heet. Als dat gebeurt, gaat hij wat meer dan in het ver- 1 leden op zeker spelen. „Van het echte gokken ben ik afgestapt", zei hij toen wij onlangs met hem uitgebreid nakaartten over de geschie denis van zijn bijna legendarische sociëteit die jarenlang volle zalen i trok en nog steeds voor veel jongeren aanleiding is Martin te vragen; Wanneer begin jè weer? "Martins entree in de wereld van de popmuziek begon in 1965 toen hij in Leiden wis- en natuurkunde studeerde. „De Engelse piratenzender Radio City vroeg om een disc-jockey. Ik maakte een bandje van tien minuten en schreef voor de gein. Ik werd uitgenodigd voor een proefweekend. Ik zei tegen me zelf: daar ga ik heen al was het alleen maar voor dat weekend", vertelt Mar tin die niet erg optimistisch was over zijn kansen. Radio City was een zender, gevestigd in een fort in de monding van de Theems, zo'n tien kilometer uit de kust. In die tijd werd de popmuziek nog stiefmoederlijk bedeeld op de of ficiële radiozenders en de teeners van toen hadden duidelijk behoefte aan meer aandacht voor hun muziek. De piratenzenders vulden die leemte op, maar verdwenen in Engeland' eerder dan in Nederland toen wettelijke maat regelen tegen de zenders werden geno- SCHIEDAM De bewoners van d» Jan Oudegeeststraat nummer 2. tot en met 56 weigeren de huurverhoging van acht procent te betalen omdat in de twaalf jaar dat hun flatgebouw er al staat, het onderhoud minimaal is geweest, terwijl dé woningen aanzienlijke gebreken vertonen. 'In een brief aan de gemeentelijke woningdienst, de gemeenteraad en het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening noemen zij de huurverhoging on aanvaardbaar. De weigeraars heb ben een speciale bankrekening geopend waarop de huurverho ging door hen wordt gestort. Het is dit jaar opmerkelijk hoe hoog de nood gerezen is in nieuwbouw wijken. Niet alleen gingen er de ser vice- en stookkosten dit jaar vaak met meer dan acht procent omhoog, ook de komende huurverhoging per 1 april blijkt veel mensen voor onoplos bare problemen te stellen. Toen de bewoners van een flat aan de Jan Oudegeeststraat een brief kregen van de woningdienst waarin stond dat de huur met acht procent omhoog ging, staken ze de koppen hij elkaar. Zij maakten een lijstje van elf klachten en leverden dat tezamen met hun weige ringsformulieren bij de woningdienst in. Totdat deze klachten zijn verhol pen, wordt er geen verhoging betaald, aldus de bewoners. Ongeluk De klachten zijn velerlei: Het niet- herstellen van de algemene verlichting waarbij ook nog eens wachttijden van zes weken tot drie maanden optre den. „In het verleden is er een ernstig ongeluk gebeurd, doordat de kelder verlichting niet werkte. Een bejaarde bewoner viel over twee fietsen en lag zeven weken met een armfractuur in het ziekenhuis. Zelfs na dat geval is de verlichting niet gerepareerd", aldus één van de actievoerders. De hal en keldergang is al twaalf jaar niet geschilderd, terwijl op de meter kasten in de kelder goede sloten ont breken. „De woningdienst doet daar niets aan. Het gebeurt wel dat de t.v. uitvalt en je op het bordje storing wacht. Dan blijkt dat een lolbroek een stop heeft losgedraaid in de meter kast." In de brief aan de woningdienst wordt het voorstel gedaan aan de bui tendeur een „deurdranger" aan te brengen om regen en wind geen vrij spel meer te geven in de hal. Voorts doet men het voorstel tuimelraampjes •in de slaapkamers aan de galerijzijde aan te brengen om een betere ventila tie mogelijk te maken. Aan de buiten deuren is al sinds jaren niets gedaan, aldus bewoners, terwijl ze ook last hebben van natte slaapkamers. Onder de ramen zijn aan de galerijzijde name- lijk etemietplaten aangebracht waarop door condensvorming schimmel ont staat. „Natte vloerbedekking tot een halve meter uit de wand is geen uit zondering. 's Morgens druipt het water van het kozijn af", aldus de actievoer ders, „wij stellen voor dubbele eter- nietplaten met isolatie aan te bren gen." Afsluitbaar Voorts willen de bewoners afsluitbare deuren aan beide zijden van de kelder gang, die tamelijk onveilig is en als het waait een waar tochtgat is. Ook blijken sleutels van kelders op andere kelderdeuren te passen. De bewoners zijn ontevreden over de manier waarop klachten worden behandeld door de woningdienst: „Klachten worden wel genoteerd, maar schijnen in de prulle- mand te raken. Sommige klachten lo pen al anderhalf tot twee jaar. Na regelmatig telefoneren is nog niemand wezen kijken naar verrotte raamko zijnen. Op de eerste woonlaag is een vluchtluik verroest. We hebben een half jaar tevergeefs gebeld. Het is door mensen gebarricadeerd, zodat er geen kinderen bij kunnen komen." al-, dus de actievoerders die in de brief het voorstel doen zelf het trappen huis schoon te houden in plaats van een schoonmaakbedrijf. „In het begin deden ze het goed, maar ze zijn nu binnen vijf tellen klaar. Daar betaal je nu zes gulden tachtig voor." "Het is gauw een troep. Men doet tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten j Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeindseweg .11 6 (langs het 9 water) tel. 01891-4670. I Ma t/m za 9-18 uur. j Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. PANTIES STAAN goed ook als u ZIT VANAF I IN 2 1 KLEUREN

De Havenloods | 1976 | | pagina 1