WDtKirVrV^Pvaatoeei WBMEMI „Eigen huis ook voor lagere inkomensgroepen voordeliger" mÊÊÊKÊÊÊÊÊIÊm Nieuw systeem voor sierbladplanten Calarid Monument naar stadshart Met Andere Moorden H o13-510 DRIE ROTTERDAMSE .- Het kopen van een woning is voor een veel grotere groep mensen voordeliger dan over het algemeen wordt verondersteld. Ook voor de lagere inkomensgroepen komen de lasten van een koopwoning veelal lager uit dan die van een vergelijkbare huurwoning. Drie studenten Ruimtelijke Economie aan de Erasmus Universiteit komen tot deze conclusie in een artikel in het weekblad „Bouw". Zij stellen dat de koopwoning in de huidige situatie uit financieel oogpunt ook de voorkeur verdient voor de midden- en lagere inkomens. „Alleen voor de allerlaagste inkomensgroepen zal de huurwoning, door de hoge in dividuele huursubsidie, goedkoper uitkomen", aldus Hans van Fulpen Jan Herrewijn en Frank Neuerburg. In het licht van deze conclusie noemen zij het merkwaardig dat er door de overheid zo weinig aan dacht besteed wordt aan de financiële voordelen van een eigen wo ning. Verondersteld wordt namelijk dat vooral de lagere inkomens groepen hiervan nauwelijks op de hoogte zijn. schreven met de titel „Kopen of hu ren, een vergelijking". Kopen of huren? Een vraag die velen nogal wat hoofdbrekens kost. Naast het in een bepaalde regio beschikbare assortiment woningen, zullen de finan ciële gevolgen een belangrijke rol in de beslissing spelen. De consument zal tot een vergelijking moeten komen tussen de netto lasten van de huur- en koop woning. Voor een huurwoning zijn de ze eenvoudig te bepalen. Uit het be lastbaar inkomen en de huur volgt di- Dat voor midden- en hogere inkomens groepen de lasten van een koopwoning veelal lager uitkomen dan die van een vergelijkbare huurwoning is vrij alge meen bekend. Dat dit vaak ook voor de lagere inkomensgroepen geldt, to nen de studenten aan de hand van een berekingsmethode voor de vergelijking van de lasten van een koop- en huur woning aan. Zij deden dit in het kader van hun doctoraaicollege „regionaal- en sociaal-economisch onderzoekings werk", waarvoor zij een werkstuk reet de individuele huursubsidie. Sa men met de onroerendgoedbelasting zijn dan de netto-woonlasten voor de huurder bekend. Voor de aspirant-koper ligt het veel in gewikkelder, want de berekening van het totale fiscale voordeel vormt hier het grote probleem. Daarbij moet im mers rekening worden gehouden met zaken als belastbaar inkomen, rente, aflossing en kosten van de hypothecai re lening en eventuele rijksbijdragen. Om uiteindelijk tot de netto-woonlast te komen, moet nog rekening worden gehouden met verzekeringspremie, on roerendgoedbelasting en onderhoud. De berekening van de studenten van de Erasmus Universiteit heeft betrek king op twee nieuwbouwwoningen van dezelfde kwaliteit, evenwel met dat verschil dat de één in de woningwet sector en de ander in de premiekoop- sfeer wordt gebouwd. De stichtings- kosten van de premiekoopwoning blij ken echter belangrijk hoger dan die van een vergelijkbare woningwetwo ning. Dit komt voornamelijk doordat gemeenten grond voor woningwetwo ningen tegen veel lagere prijzen uitge ven dan voor andere woningen. De schrijvers van het artikel in „Bouw" zijn van mening dat de goed kope woning ten onrechte te weinig als sociale woningbouw wordt gezien. Voor de koopwoning zijn de economie studenten uitgegaan van f 88.000,— stichtingskosten voor de koopwoning. Voor de hypothecaire lening werd uit gegeven van f 90.345,- zijnde de stich tingskosten van f 88.000,- plus f 2.345,- als kosten voor het afsluiten van de hypotheek. De definitieve stich tingskosten voor de vergelijkbare wo ningwetwoning bedragen .slechts" f 77.000,- Het verschil van f 11.000,- wordt veroorzaakt door lagere grond- kosten (f 6.000,-), geringe doorbe rekening en bedrijfskosten inzake plan voorbereiding, voorlichting, research nieuwbouw en waarborg koper (f3.300,-), lagere leges, reclamekos ten en renteverlies (f 1700,-). LASTENDALING Voor de vergelijking van de koop- en huurlasten gaan de studenten uit van de netto-woonlasten. Hieruit blijkt dat de koper in de eerste twee jaar gecon fronteerd wordt met hogere netto woonlasten dan de huurder. Bij een bruto-inkomen van f21.863,— bedra gen deze in het eerste jaar respectieve lijk 27,1 en 15,3 procent en in het tweede jaar respectievelijk 16.3 en 15,3 procent bij een inkomen van f 24.050,-. Daarna slaat dit verschil om in een steeds groter voordeel voor de koper. Uitgegaan werd daarbij van een hypotheek op annui'teitsbasis met een rente van 9,5 procent en een loop tijd van dertig jaar. Direct vanaf het eerste jaar treedt er namelijk voor de koper een daling van zijn relatieve las ten op. Dit komt doordat de stijging van de netto-woonlast, tengevolge van de afname van de rentebedragen, ge middeld 3,5 procent achterblijft bij de stichting van het brutoinkomen. Bij de huurder blijft de huurstijglng wel achter bij de stijging van het inko men, zodat zijn netto-woonlastenper centage ongeveer constant blijft. Deze berekening is gemaakt met een bruto inkomen voor het eerste jaar (f 21.863,-) welke gelijk is aan de Be middelend Orgaan-norm. Voor de huur is dit inkomen niet als minimum ver eist, daar deze bij een lager inkomen door een hogere individuele huursubsi die tegemoet gekomen wordt. Voor de koper wordt wèl een norm ge hanteerd omdat hij bij een lager inko men geen hogere subsidie krijgt. De studenten Hans van Fulpen, Jan Harre- wijn en Frank Neuerburg vragen zich echter af of deze Bemiddelend Orgaan norm niet een te stringente beperking vormt ten aanzien van het individuele bestedingspatroon. Het risico voor de overheid bij een gemeentegarantie zal bjj een lager B.O.-norm nauwelijks toe- Hydrocultuur groeit ROTTERDAM - In de binnenhuisar chitectuur nemen planten een steeds belangrijkere plaats in. Enkele jaren ge leden begon de cactusrage, nu gaat men zich hoe langer hoe meer toeleg gen op het in huis nemen van grote sierbladplanten. de dagelijkse verzor ging van planten vraagt echter veel aan dacht en tijd. Hierdoor is men gaan zoeken naar een eenvoudiger wijze van verzorging en als oplossing is de zoge naamde hydrokultuur ontstaan. Sinds korte tijd ziet men in enkele kantoren en woonhuizen, die meestal voorzien zijn van c.v. dat hydroplanten hun intree daar gedaan hebben. De plant staat in poreuze kleikorrels die de gewone aarde vervangen en onder in de pot bevindt zich het water met daarin de benodigde voedingstoffen die eens per 6 maanden worden toe gevoegd. Belangrijke voordelen van de hydrokultuur zijn ten eerste dat er be duidend minder kans is op ziekten en verzuring van de korrels en bovendien dat de voedingssstof bovendien de belangrijke eigenschap heeft dat het chloor- en kalkhoudend water neu traliseert. Bij een enkele bloemist waren de hy droplanten al wel verkrijgbaar maar het grootste nadeel was de veel te ho ge prijs ten opzichte van de „aarde- plant". Daarbij is het voor het meren deel van de bloemisten een moeilijke zaak om behalve het „aardeassorti- ment" ook nog eens de hydroplanten in voorraad te hebben daar de tempe ratuur in de bloemisterij afgestemd is op een lage temperatuur met het oog op de houdbaarheid van snijbloemen. In Ommoord startte afgelopen vjijdag de eerste zaak in Rotterdam die zich geheel gespecialiseerd heeft in hydro cultuur. De vrouw van deze revolutionaire stap in de bloemisterij genomen heeft, is Lies Homan, bloemiste van beroep. Omdat zij in de afgelopen jaren door een groot aantal kennissen altijd ma dame Fleur genoemd werd, daar zij altijd met bloemen en planten bezig was, ligt het voor de hand dat zij haar zaak met deze „Madame Fleur" beti telt. Eigenlijk is het woord zaak nog een beetje groot, want de start bestaat uit een zeer sfeervol en verzorgde inge richte showruimte in haar flat aan de Briandplaats in Ommoord met daarin tentoongesteld, de mogelijkheden van grote plantenbakken, enkele planten Idee van Rotterdamse: De vraag van het Rotterdams gemeen tebestuur naar goede ideeën voor de vormgeving van de binnenstad is bij mevrouw A.M. Oomens, Pleinweg 5a te Charlois, duidelijk aangeslagen. „Ik heb naar mijn mening een steengoed idee", vertelde zij ons. „Laat het ge meentebestuur het Calandmonument dat voor 1939 een voorname plaats had op de Coolsingel, van de stille hoek aan de Veerkade weer terughalen naar het stadshart. Dat het beeld in 1939 omdat het toen de stedebouw kundigen in de weg stond werd afge voerd, bleek achteraf een gelukkige omstandigheid. Het had anders de oorlogsdagen van 1940 beslist niet „overleefd". Op de Coolsingel genoot het monu ment de bewondering van alle Rotter dammers. Het was onze trots en dat kan het wéér worden. voltooien. Maar in het jaar van zijn dood, in 1902 kwamen reeds 6.766 schepen de Rotterdamse haven binnen tegen 2.541 in 1866, het jaar van de eerste spade". Wens Hij heeft geleden en gestreden voor zijn Waterweg en daarmee ook voor Rotterdam. Eerst moest hij zijn tijdge noten in de jaren '60 van de vorige eeuw overtuigen van de uitvoerbaar heid van zijn plannen. Diep getroffen was hij daarna toen de vaartgeul aan vankelijk niet aan de verwachtingen voldeed en anderen zyn werk moesten IV Dank zij burgemeester 's Jacob kreeg de stad het Caland-monument. Toen hij namelijk bij zijn afscheid in begin 1900 geld van de burgerij kreeg aange boden waar hij zelf een bestemming aan mocht geven kon een lang gekoes terde wens van de burgemeester wor den vervuld: een monument dat naam en beeltenis van de grote Waterweg- ontwerper bij het nageslacht in herin nering zou houden. Hoogleraar Herri Evers aanvaardde de opdracht het beeldhouwwerk te maken naar ont werp van zijn Ambtgenoot Odé. Op 23 december 1907 droeg oud burgermeester 's Jacob het ter hoogte van het (voormalige) ziekenhuis mid den op de Coolsingel neergezette mo nument aan de gemeente over. Het bronzen profiel van Caland was aangebracht tegen een obelisk, die een gevleugelde vrouwenfiguur draagt. Om waterbekken met spuierkoppen waren een kaart van de Waterweg, de wapens van Caland, de schenker, de stad, de provincie en het Rijk plus de emble men voor scheepvaart, handel en nij verheid gegroepeerd. Het geheel werd gedragen door een vierkante, oprij zend uit een bassin. Mevrouw Oomens: „De plaats waar het stond was talloze Rotterdammers zeer dierbaar. Mijn vraag is daarom, maak, nu we toch aan het vernieuwen zijn weer opnieuw plaats vrij voor dit echt Rotterdamse monument. Wjj heb ben er toch al zo weinig uit de tijd van voor 1940! „Ons Calandplein" zoals wjj het allen noemden zal iedere stads genoot zeer zeker iets teruggeven van het verloren geluk van ons vroeger zo gezellige stadshart. Mevrouw Oomens, die het verzoek van het gemeentebestuur dankbaar aan grijpt om bij herhaling te pleiten voor een terugkeer van het monument naar het centrum verzoekt tenslotte ieder een die het met haar eens is een brief kaart met handtekening te sturen aan haar adres: Pleinweg 5a, Rotterdam- Charlois. „Benut uw inspraak" vraagt ze met klem. „Het gemeentebestuur geeft u daarvoor de kans. Het monument van Cland is een eerherstel zéker waard". IMPORT EXPORT Grootste importeur van nederland een echte Pers voor elke beurs! Boezemweg 138, Tel. 010-140619, Freericksplaats9a.Hillegersberg Tel.010-187700 Rubensplein 12, Schiedam. Tel. 010-261975 volgens het hydrosysteem en droog bloemen. „Ik was eigenlijk helemaal niet van plan om iets op poten te gaan zetten in de vorm van een winkel of iets derge lijks. Hier ben ik toevallig ingerold, het idee stond me heel erg aan omdat het een nieuw systeem is dat vooral goed toegepast kan worden in huizen, kan- torén en andere gebouwen, waarin c.v. is. Daarbij hoef je je minder druk te maken om de verzorging en wanneer je met vakantie gaat kun je deplantenrus- tig laten staan zonder dat iemand om de twee dagen hiervoor speciaal naar je woning moet komen". Voorbereiding Inmiddels is Lies Homan al aardig aan het voorbereidende werk bezig geweest Ze heeft planten ingekocht, onder houdt kontakt met een kweker in het Westland, heeft informatiemateriaal la ten drukken en daarbij heeft ze een ruim aantal hobbypakketten hydrokul tuur in huis gehaald, zodat de mensen het zelf eens kunnen gaan proberen. „Het meest praktische is natuurlijk dat de mensen hier planten kopen die spe ciaal gekweekt zijn voor de hydrokul tuur, noodzakelijk is het natuurlijk niet want op planten die je al in huis hebt kun je het ook gaan De planten krijgen dan in 6 weken tijds een ander wortelstelsel, dat is een natuurlijk proces, want ze gaan zich zonder dat je je ermee behoeft te be moeien aanpassen aan het hydrosys- teém. De hydrokultuur wordt voor het grootste deel toegepast op sierblad planten omdat bloeiende planten in de regel niet al te lang staan en de wortels daarvan ook niet gewend hoeven te ra ken aan deze vorm van voedingsbodem Inmiddels heeft „Madame Fleur" al menige plantebak kunnen plaatsen in enkele Rotterdamse bedrijven. Toch ziet zij juist in flatbewoners haar toe komstige klanten. Wat dit betreft zit zij er gunstig want in Ommoord is er geen gebrek aan flats. Voorlopig blijft zij nog werken met haar showruimte in haar flat maar kijkt nu al druk uit naar een pand in Ommoord. „Ik ben me er van bewust dal deze vorm van bloe misterij erg nieuw is maar om zijn voordelen en de gelijkheid in prijs met de „aardeplanten" zie ik het helemaal zitten. Het is nog echt pionierswerk, maar dat vind ik juist zo leuk." besluit ze. De planten die haar woonkamer staan zijn bijna allemaal onderworpen aan de hydrokultuur, ze staan er zo goed bij dat ze als visitekaartje zouden kunnen gelden. Annemieke van der Houwen. nemen, doordat bij de huidige inflatie de executiewaarde het schuldbedrag binnen zeer korte tijd zal overtreffen. INDIVIDUEEL Door middel van de individuele huur subsidie heeft de overheid ervoor ge zorgd dat gezinnen, met in 1975 een belastbaar inkomen beneden de f 30.000,- bij een lager inkomen een lager percentage van dit inkomen aan netto-woonlasten behoeven uit te ge ven. Dit is een logisch gevolg van de doelstelling van de overheid om te ko men tot een systeem van „inkomens- huren". De Rotterdamse studenten vragen zich dan ook af, waarom een te gengestelde werking bij de koopwo ning gehandhaafd blijft. Daar heeft na melijk, mede door de aftrekbaarheid van de rente, een lager inkomen een hoger netto-woonlastenpercentage tot gevolg. Deze tegenstelling zou voor een groot deel verholpen kunnen worden door de premie bij de koopwoningen afhankelijk te maken van het inkomen. Ook vinden de studenten dat het aan beveling verdient om ook de koper van bestaande bouw voor een dergelijke premie in aanmerking te laten komen. „Hoe is het te verdedigen dat de eerste eigenaar wèl en de tweede eigenaar géén premie ontvangt, wanneer beide eenzelfde inkomen hebben", zo vragen zij zich af. Het volledige rapport „Ko pen of huren, een vergelijking" van de studenten Ruimtelijk Economie van de Erasmus Universiteit Rotterdam is ver krijgbaar bij Frank Neuerburg te Oud Beijerland door storting van een be drag van f 15,— op giro 241322. MvM Hypotheekbank bouwt pand aan Westblaak De Westland/Utrecht Projectontwikke ling BV is van plan een kantoorpand te bouwen op de hoek van de West- blaak en het Eendrachtsplein. Dit ge bouw zal zes lagen tellen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond is van mening 'at de stichting van het gebouw uit he ogpunt van de Selec tieve investering^ egeling verantwoord is. De Westland/Utrecht moest haar oude pand aan de Westersingel wegen; metrowerkzaamheden verlaten en zetelt nu tijdelijk in het Hilton hotel. Volgens het dagelijks bestuur van Rijn mond sluiten de activiteiten van ge noemde bv aan bij het in ontwikkeling zijnde financiële centrum in de Rotter damse binnenstad. Briefkaarten met de oplossing moeten uiterlijk dinsdag 30 maart in ons bezit zijn op Postbus 5204, Rotterdam. woorden van respectievelijk 3, 4, 5, 6 en 7 letters worden ingevuld. Elk woord is samengesteld uit het vooraf gaande woord met toevoeging van één nieuwe letter. Voorbeeld: zou de om schrijving luiden "echtgenoot - het zij zo - stoppen - beroep - bijeen", dan moest worden ingevuld "man - amen - mazen - zeeman - tezamen Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, de namen van twee vogels. tennisterm - overblijfsel - gerecht - turen - scheuren voorzetsel - vulkaan - familielid - provoceren - overblijfsel onb. v.n.w. - tobbe - inhoudsmaat - spijl - kwartet daarna - muziekgroep - ongewenst vuur - benauwd - overleggen met zichzelf troefkaart - geestdrift - verkwik ken - vogelbek - alsmede lofdicht - onderscheiding - vogel -, mirakel - verkeersplein pausennaam - kolk - soort sleutel - ingedijkt land - spat scharnier - Zeus' gade - componist - Jakobs vrouw - ziekte priem - tweetal - taille - kwetsuur - muziekteken alvorens - opening - interest - straatkoopman - vurig Laban s dochter - priesterkleed - dik touw - kaarsdrager - formaat grote toeloop - soort paard - afscheidingsprodukt - geur afgeven - wandelen oude maat - breiterm - marter achtig dier - ten derde - vakantie ganger latwerk - precies - inham - smake lijk - ruzie insekt - steenmassa - ras - dikke vloeistof - stroman kledij - kleurstof - graan - duister - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Q O n 17 fj o !L Q K u Q J2 beschonken 17. voorzetsel - als voren - tijd afme ten - innig oorlogstuig 18. twijgje - hechtpennetje - vervoer middel - razen - bijdehand 19. oude vochtmaat - hemellichaam - minnaar - opening in ketel - slaapplaats 20. adviesinstelling (afk.) - vrucht - richting - kledingstuk - turn- werktuig 21. klip trots - Nederlander- vertrek - edelsteen 22. vogel - echter - geur - deswege - stierenvechter 23. speelgoed - zoon van Adam - Zwitserse stad - lucht produce ren - schild 24. grappenmaker - zoom - gissen - wennen - ontraden 25. zeehond - Spaanse rivier - draaiend gat maken - opris- ping(en) laten - schuier 26. piek - klauw - boog - santé - geestelijke Als oplossing moeten, uitsluitend per briefkaart, alleen de beide vogelnamen worden ingezonden.

De Havenloods | 1976 | | pagina 3