TAMIZ steunt nieuwe Jeugd vernielt inboedel uit pure verveling yQ€D(300s Openbare bijeenkomst over gezondheidszorg editie p SCHIEDAM van 25 maart t/m3april Patiënt moet vrije keuze behouden fSpS Koningshof tijdelijk gesloten VOOR CONTACTLENZEN" SLAAPKAMERS Meubelfabriek Ig, Oisterwijk Nw. BinnenweaW 46.- cionderdag 25 maart 1976 25a jaargang no.24 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170, lïOliKIENWIEKK SCHIEDAM De Schiedamse arts P. Sprey heeft onlangs in een brief aan al zijn patiënten aandacht gevraagd voor de Vereniging Patiëntenbelang Rotterdam die de ontwikkelingen in de gezond heidszorg nauwlettend in de gaten houdt en pleit voor een samen spraak tussen overheid, artsen en patiënten. De gezondheidszorg in Nederland is namelijk in beroering, omdat de •kosten de pan uit rijzen, de overheid plannen maakt, de artsen tegen- plannen maken en de patiënten maar moeten afwachten, aldus een bij de brief van dokter Sprey gevoegde folder van Patiëntenbelang. Met voorzitter R. Hesper en dokter Sprey praatten wij onlangs over deze problematiek. In november 1974 kwamen in Rotter dam een vijfentwintigtal mensen bij- •een, verontrust over de plannen van de overheid met betrekking tot de ge zondheidszorg. Men vond de plannen,- zoals neergelegd in de structuurnota Gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks bedreigend voor de vrijheid van de patiënt zijn eigen arts, en de vrijheid van de arts zijn therapie te kie- ^yigVisbeek, Visch, Vischjager, Visdijk, Visee> Visser, Va. Staat uw naam hierboven? Ol heeft u een andere naam •waarin het woord „vis" voor komt Zo ja, dan krijgt u bij McDonald's een gratis broodje Filet O' Fish. Het enige wat u moet doen is één van de McDonald's zaken binnen stappen en laten zien (met uw rijbewijs b.v.) dat bet woord .vis" in uw naam" zit ongewoon goed voor je geld In maart 1975 richtte de inmiddels tot zeven man geslonken groep de Vereni ging Patiëntenbelang Rotterdam op en besteedde het afgelopen jaar-onder meer aan het werven van leden en het commentariëren van het Rotterdamse voorlopige rapport „integratie sociale- en sociaal-medische dienstverlening". Onlangs stuurde de vereniging haar fol der aan alle tweehonderdzestig Rotter damse huisartsen,. vergezeld van -een schrijven van de voorzitter van "de plaatselijke huisartsenvereniging. Naar aanleiding van die brief bestelden in middels negentig artsen folders van de vereniging om die een plaatsje te geven in hun wachtkamer. Dokter Sprey kwam in kontakt met de vereniging Patiëntenbelang en besloot zijn patiën ten op het bestaan ervan attent te ma ken. Onplezierig „Het leek mij zeker de moeite waard", vertelt dokter Sprey. „Ik wil met na druk stellen dat het niet mijn bedoe ling is te zeggen: mensen, jullie moeten allemaal lid worden. Ik wil de mensen meer attenderen op het feit, dat de plannen van de overheid mogelijk on plezierige gevolgen kunnen hebben. De meeste mensen begrijpenheel goed waar het om gaat. Ze bellen mij op en zeggen: ja dokter, ze willen u zeker sa neren, net als de melkboeren." „Wij willen per sé niet dat de'huisart sen reklame voor ons maken", aldus voorzitter Hesper. „Wij identificeren ons niet met de huisartsen. Wij verde digen in de eerste plaats de belangen van de patiënten. Voor een deel kun nen die belangen wel samenvallen met de belangen van de huisartsen.'" Zowel de structuurnota gezondheids zorg van staatssecretaris Hendriks, als het wetsontwerp algemene ziektekos tenverzekering gaan in de richting van een toenemende greep van de overheid op de gezondheidszorg. Sprey: „Die nota is overigens nogal cryptisch. Het kernpunt lijkt mij, dat de overheid greep wil krijgen op de gezondheidszorg. Het land wordt daar toe in regio's verdeeld en voor elke regio wordt vastgesteld hoeveel artsen 1 er per patiënt mogen zijn. De overheid wil daarmee voorkomen dat bij,wijze van spreken veel artsen zich vestigen in Bloemendaal en er in Rotterdam een leegloop plaatsvindt. Tegen spreiding maakt niemand bezwaar. Daar hebben ook patiënten baat bij." Wetsontwerp Het wetsontwerp.algemene ziektekos tenverzekering streeft naar een volks verzekering voor het gehele Nederland se volk, waarvoor men premie moet betalen. De hoogte van de premie wordt afhankelijk gesteld van het inko men en klimt op naarmate men meer verdient. Wat men daarvoor terugkrijgt wordt niet in het wetsontwerp gere geld, maar zal via algemene maatrege len van het bestuur nader worden uit gewerkt. Elke regio krijgt behalve een vestigingscommissie ook een regionaal verzekeringskantoor, dat een volstrek te monopolie positie gaat innemen en- waarmee de arts of andere .gezond heidswerker een contract moet afslui ten. De inhoud van dat contract wordt bindend vastgesteld door de Minister. De vestigingscommissie krijgt de macht een arts te dwingen bepaalde patiënten af te stoten. Overigens is het zeer de vraag of de wet er komt, omdat vast staat, dat fiscaal de grens is bereikt, wat betreft inhoudingen op het salaris. Veel jonge artsen zien wel heil in deze „Mijn voorganger zei altijd tegen mij: als je maar een goede relatie hebt met je patiënten", aldus dokter Sprey. „Ik dacht: als ik die mensen maar beter maak. Als je pas afgestudeerd bent, kijk je naar de ziekte. Maar de relatie tot de patiënt is primair en is de sleutel tot het begin van de therapie. Dat zie je, als je je gaat vestigen niet. Ik. vind het de moeite waard naar een verre pa tiënt te rijden, als die patiënt ook naar mij wil komen van verweg. Ik heb graag gemotiveerde patiënten." Gezondheidscentra, een dure zaak. Essentieel „Normering van werkwijzen" en „kwa liteitsnormen" zijn twee begrippen uit Hendriks' structuurnota die volgens Patiëntenbelang de vrijheid van de arts zijn therapie te kiezen, beknotten. Sprey: „De overheid kan wel voor schrijven dat een keelontsteking in één week met penicilline beter moet zijn. De patiënt moet de vrijheid hebben de arts te kiezen die hem bevalt. Patiën ten kiezen bijvoorbeeld een arts, om dat hij niet zo gauw antibiotica en tranquillizers voorschrijft. Andere mensen verlaten een arts daarom be wust. Die vrijheid vind ik essentieel." Hespen „Ik wil heel nadrukkelijk stel len dat vrij niet de alternatieve genees wijze propageren. Wij houden ons to taal niet bezig met de inhoud van de geneeskunde. Wij vinden dat een par- tiënt het recht moet hebben de genees wijze te kiezen die hij wenst Ik heb ROTTERDAM - De vereniging Patiëntenbelang Rotterdam organiseert op maandag 29 maart een openbare bijeenkomst gewijd aan de situatie van de gezondheidszorg in Nederland. Deze bijeenkomst die om kwart over acht begint, wordt gehouden in het Montessori, Lyceum, Schim- melpenninckstraat (zijstraat Bentincklaan). Patiëntenbelang stelt zich ten doel een samenspraak tot stand te bren gen van overheid, artsen en patiënten. Voor Rotterdam en naaste omgeving wil de vereniging deze samenspraak namens de patiënten, voeren. De vereniging pleit voor een vrije artsenkeuze, de vrijheid van de arts zijn therapie te kiezen'en medebeslissingsrecht voor patiënten bij opzet, beheer en bestuur van gezondheidscentra voor andere medische instellingen- zelfs het idee, dat de beste heoorde- laar van een arts de patiënt zelf is. kn- 'tuitief hebben mensen best een scherp gevoel van: deze vent zet zich vöor nfij in." Arts ondernemer In de huidige situatie is de arts een on dernemer. Hij verleent hulp en wordt daarvoor betaald. Volgens Hesper houdt dit een innerlijke tegenstrijdig heid in, die alleen door de beroeps ethiek van de arts kan worden over brugd. Hulpverlening is niet te meten .in verrichtingen, tijdseenheden of aap- tallen patiënten. ,jlk vind dit een verschrikkelijk modi- lij k probleem. Ik heb er moeite mee",, aldus Sprey, „een patiënt een rekening te sturen van honderd gulden, als deze een uur nodig heeft om zijn verdriet uit te praten. Anderzijds is het jizist als een vent die harder werkt en méér tijd aan een patiënt besteedt, éen hoger loon krijgt," „Het ambtenarenmodel van de over heid is een verkeerde conclusie", aldus Hesper. „Met het vervangen van de arts-ondernemer door de arts-ambte naar acht ik het belang van de patiënt geschaad. Op een ambtelijke organisa tie heeft de burgerij nog veel minder greep dan op de privé-ondernemer, mogelijkheid zou verdwijnen. De fi guur van de arts-ambtenaar is daarom een ongezonde organisatievorm. De Verleiding is groot dat iemand zegt: „mijn kostje is gekocht, mij gebeurt niets. De patiënt is machteloos; hij kan niet zeggen ik ga naar een ander." Kleinschalig Patiëntenbelang steunt daarom een nieuwe praktijkopzet, waarin de pa- tien ten medebeslissingsrecht hebben voor het runnen van de praktijk. Deze organisatievorm heet medisch deelge nootschap, is kleinschalig van opzet eit. lijkt in zekere zin op een coöperatie.' In Rotterdam wordt door de patiënten! al geëxperimenteerd met onderlinge patiëntenhulp en toegewerkt naar de „Het medisch deelgenootschap is een1 zinnig alternatief", vertelt Hesper. „De particuliere patiënten betalen een abonnement naar inkomen. De arts is bevrijd van een heleboel administratie ve rompslomp, en hoeft zich niet steeds af te vragen hoeveel hij in reke ning moet brengen. De arts is dan af hankelijk van zijn patiënten als collec tief. Het medisch deelgenootschap biedt een overlegsituatie aan de basis. Zo'n opzet kan echter nooit dwingend van bovenaf worden opgelegd. De overheid ziet grote voordelen in het stichten van gezondheidscentra, waarin de gezondheidswerkers de status van ambtenaar hebben. In Maarssenbroek staat een gezondheidscentrum, dat kortgeleden in het nieuws was. Onlangs openden twee artsen er een nieuwe praktijk buiten het centrum,- wat hen niet in dank werd afgenomen. „Het ziekenfonds zei: jullie krijgen geen patiënten. Het proces dat aange spannen is tegen het ziekenfonds is nu nog mogelijk, na de volksverzekering niet meer", aldus Hesper. De elders gevolgde praktijk is dat een arts zich vestigt na overleg met zijn toekomstige collega's en de zieken fondsen. In Maarssenbroek wil het zie kenfonds dat alle patiënten naar het. 'gezondheidscentrum gaan, wat Hesper ziet als het ontnemen van een vrije "artsenkeuze aan patiënten. Sprey: „De overheid krijgt bij gezond heidscentra een grote vinger in de pap vanwege de hoge aanloopkosten. Het wijkgebouw in Kethel heeft negen ton gekost. Ik proef een sterke mate van verambtelijking. Wensen de patiënten dit? In de Gorzen zou een gezond heidscentrum nooit van de grond ko men, de patiënten zijn er sterk aan hun arts gebonden. Als bij mij de lamp ka pot gaat, dan loop ik even naar de win kel, koop een nieuwe en draai hem er zelf in. Bij een gezondheidscentrum moet ik de gemeente bellen. Dan komt er een man in een auto kijken of het zo is en een ander draait hem erin. Die mensen moeten allemaal betaald wor den." Een groot aantal jeugdige bezoekers in er nu, evenals andere bezoekers, ge-, ontmoetingscentrum Koningshof die weerd worden. Kom gerust eens langs voor vrijblijvend advies, het werkt verhelderend, neemt de misvatting weg en verplicht u tot niets. Voordelen zachte lenzen. Snelle gewenning (1 week) geen bewegingshinder vallen niet uit het oog. geen last van stofjes. direkt normale blikrichting Erkend contactlensspecialist A.N.V.C. worden niet gezien Dagelijks geopend. 1 ,aar 8arantie op de len2en' V^/LAARDIIMGEN SCHIEDAMSEWEG 73 TEL. 010-346374./ MAASSLUIS „Tijdelijk gesloten, behalve voor bezoekers aan de bibliotheek (met kaart)" staat er op een groot bord geschreven aan de opening van het ontmoetingscentrum Koningshof. Deze bood schap geldt al meer dan een week en is eigenlijk alleen bedoeld voor de jonge bezoekers. Dinsdag een week geleden ontstond er rumoer in het zogenaamde bruine café, naast de bar van bet ontmoetingscentrum. Een van de jongeren begon naar iemand anders te gooien met een asbak, als ant woord kwam een andere asbak in zijn richting, Daarna gebeurde dit met prullemanden en stoelen. Dit alles gebeurde slechts in vijftien mi nuten. De baldadige bezoekers schrokken blijkbaar van zichzelf toen ze na, dat kwartiertje eens om zich heen keken en kozen toen het bazepad. Deze toezichthouder, een soort uit smijter, ai ziet de gemeentelijke voor lichting deze term niet graag, zal er •voornamelijk voor de jongeren moeten komen. De afdeling jeugdzaken van de gemeen te heeft inmiddels ook niet stil gezeten en is nu, evenals zij dit de afgelopen keren heeft gedaan wanneer er wat probleempjes waren bij de Koningshof, weer bezig met het vinden van een op lossing. Zij willen meehelpen activitei ten van de grond te brengen voor die jongeren, al vele keren hebben zij juist hierover met de jeugdige bezoekers ge praat. De enige oorzaak blijkt, ha gesprekken met de jongeren, verveling geweest te zijn. Op de televisie was geen goed programma en de muziekinstallatie was defect, de flipperkast kon blijk baar ook niet boeien, vandaar deze in wezen onbenullige reactie. Van materi ële schade was geen sprake. Al eerder schopten jonge bezoekers in het nog geen jaar oude Koningshof rel letjes, waarna in december de maatre gel om in het weekend geen alcohol houdende drank meer te verkopen in gesteld werd. De beheerder Willem- stein ziet ook als enige aanleiding van dit voorval pure verveling. „Direct na dit kleine incidentje werd door het stichtingsbestuur beslo ten dat vanaf woensdag het gebouw gesloten zou zijn. Daar je geen onder scheid kunt maken geldt deze maatre gel dus niet alleen voor de jongeren, ook voor andere bezoekers. De zaal verhuur gaat natuurlijk wel gewoon door. Dit probleem waarmee we al vanaf het begin kampen zie ik nu wel degelijk zijn eind naderen. Het is eigen lijk ontstaan doordat het tijdstip van de opening van het gebouw, mei vorig jaar, niet zo gunstig was. Eer de oude ren het gebouw konden ontdekken was het al in beslag genomen door de jongeren. Het stichtingsbestuur heeft nu een advertentie geplaatst voor een toezichthouder. Bovendien wil men zaal drie, waarbij een eigen ingang is, beschikbaar stellen, zodat de jongeren niet meer door de hoofdingang naar btnnen hoeven. - ren dat er belangstelling was voor het houden van disco, films en dansen. In middels vindt dat regelmatig plaats, maar dat alleen is blijkbaar niet ge noeg. We moeten.waarschijnlijk ook wat meer energievergende activiteiten, voorstellen, de jongeren moeten het zelf doen; we willen natuurlijk wel graag helpen". GespreKken tussen het stichtingsbe stuur en gemeente over deze zaak zijn nog in volle gang. Of daar afgevaardïg-. den van de jongeren zelf bij zitten is niet bekend. Hoe lang het bord aan de ingang van het ontmoetingscentrum zal blijven staan evenmin. Volgens de gemeentelijke.voorlichter Delhaas ligt hier ook een taak voor de onlangs opgerichte stichting samenle vingsopbouw Maassluis, zeker wanneer de toekomstige opbouwwerker er zal zijn. Het stichtingsbestuur heeft in de- cemberr gezegd, bij monde van Koos Smit, toen nog voorzitter, dat zij kontakt zou zoeken met eenzelfde soort ontmoetingscentrum in lJssel- •monde dat met dezelfde problematiek gekampt heeft. Kontakt is er wel ge-, legd, gesprekken hebben echter nog niet plaatsgevonden. ANNEMIEKE VAN DER HOUWEN. Bestuur Afgelopen vrijdagavond is er inmiddels een nieuw bestuur gekozen uit de kerngroep van Koningshofbezoekers. Deze zal o.a. als gesprekspartner met het stichtingsbestuur en de gemeente moeten fungeren. Gemeente: „Wij vinden dat er eerst een eigen ruimte moet zijn voor de jongeren en daar kun je dan de activi- teiten op gaan afstemmen. In het verle den hebben we al meerdere keren hier over gesproken en toen kwam naar vo- HAARIMPORT BBOERSVELD 169-SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- ien industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. Alternatief Hespeit „Een door de gemeente ge rund wijkgezondheidscentrum met ambtenaren is door zijn beheersvorm niet in staat de patiënten de kans te geven invloed op de gang van zaken al daar uit te oefenen of zelfs maar, als straks zo'n centrum de enige keus zou zijn, ergens anders naar toe te gaan. De taak van de overheid is faciliteiten te scheppen en zich zoveel mogelijk over bodig te maken. Overigens is er geen standaardoplossing. Laat de wijk het zelf uitmaken met be houd van vrijheid voor het individu om een andere dan de wijkvoorziening te verkiezen. Wij willen een zinnig alter natief tussen de arts als privé-onderne- mer en de arts als ambtenaar in een ge zondheidscentrum. Ik wil niet tegen de overheid aanschoppen. Hendriks wil iets goeds: in een interview voor de radio heeft hij gezegd: de gezondheids zorg moet meer mensgericht worden- en dat wordt ons criterium voor ons handelen in de komende periode. Het gaat de vereniging patiëntenbelang er om te voorkomen dat mensen zich machteloos voelen tegenover een almachtig overheidsapparaat of een economische almacht. Wij vinden het de hoogste plicht van de overheid alles te doen om de burger de vrije keuze te laten uit een veelvormigheid van mo gelijkheden en zelfs om pogingen tot strikte wijkafbakening te voorkomen." DICK VAN DER LUGT i ^inesans) tafels stoelen *TV: kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/nrza 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. /S)0.van delVeek ap» GEORGE 2lp, BAKER SELECTION zolang de voorraad strekt) geldig tot X april KIEINBEELO CAMERA SZÏ 4§ belichtings- KODAK 92 pocket camera in geschenk verpakking 57,50 VIERAMBACHTSSTR. 45 ROTTERDAM TEL. 775600 eigen import originele perzische tapijten KOOP EEN ECHTE PERS ALLEEN BIJ EEN ECHTE PERS Als taxateur, als specialist die z'n 2.000 tapijten tellende collectie zélf bij nomadenwevers selecteert, garandeert TAMIZ elk tapijt op herkomst, kwaliteit, kleur en .tech niek. Zijn Certificaat is uw schriftelijke garantie voor een eersteklas, waardevaste vloerbedekking. Honderd pro cent TAMIZ - import, verkoop, taxatie, op-zicht-levering. veerplein 8 vlaardingen telefoon: 010-35 56 23

De Havenloods | 1976 | | pagina 1