HAVENLOODS Mogelijk gas in Schiedamse bodem 'Huurverhogingen op geen manier te rechtvaardigen' 't je '■ponlfj WE5MMDM Neerlands Hoop Interieur' in het Passagetheater In- en verkoop op de voorjaarskledingbeurs Nu één bureau voor alle rechtshulp SCHIEDAM Continental verricht morgen proefboring op kaalslag m MASSIEF EIKEN MEUBELEN mm Dekoratie- Aangenomen motie tijdens huurmanifestatie: woensdag 31 maart 1976 25e jaargang no. 25 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p Verschijnt op woensdag en donderdag in 'ROT TERDAM (rechtermaasoteverl, SCHIEDAM VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK HOLLAND, KRIMPE NE RWAAARD, CAPELLE EN NIEUWERKERK A/D IJ(SSEL, BLEISWIJK BERGSCHENHOEK en BEFtKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL-Veld en Beemd 25 01807-16899. SCHIEDAM - Naar eerst onlangs is bekend geworden, heeft het Ameri kaans-Nederlandse oliebedrijf Conti nental de afgelopen maanden onder zoekingen gedaan naar het voorkomen van aardgas in de Schiedamse bodem. De resultaten van dit onderzoek zijn dermate veelbelovend dat besloten is morgen een proefboring uit te voeren. Behalve de Europese directeur van Continental hiervoor naar Schiedam komt, heeft het bedrijf het gemeente bestuur gevraagd voor deze boring het startsein te geven. Het stadskantoor kon afgelopen maandag nog niet mede delen wie het college morgen zal verte genwoordigen, omdat zo zei een woordvoerder de uitnodiging het stads kantoor te elfder ure had bereikt. Naar verluidt zou burgemeester Lems zelf grote interesse hebben, aanwezig te zijn. De korte ceremonie zal plaatsvin den op het Kaalslaggebied achter de Broersveld en om vier aanvangen. e oliemaatschappij Continental die ook in het Westland aktief is en daar aardolie uit de grond haalt, loopt reeds lang met plannen rond haar actie radius uit te breiden. Het is tot nu toe een zorgvuldig bewaard geheim geble ven, dat ook buiten het Westland aard olie en aardgas voorkomen. Op basis van een nieuwe zorgvuldige analyse heeft beweerd, dat er geen olie of gas aanwezig is, gezocht kan worden. „Wellicht wordt een bel groter dan in Slochteren gevonden", aldus een des kundige van Continental. Ook zou een de geologische schetskaart van" succesvolle boring tot gevolg hebben, Zuid-Holland waaruit ondermeer bleek dat de zogeheten jong marieme Holo- ceen-lagen verder liepen dan algemeen werd aangenomen, besloot het bedrijf eind vorig jaar met seismische onder- zoekingen in Schiedam te beginnen. Zoals bekend is de aanwezigheid van Holcene grondsoorten een aanwijzing dat zich mogelijkerwijs aardolie of -gas in de grond bevindt. dat het aanzien van Schiedam rigoreus verandert; zo zou een eventuele exploi- ratie gunstige gevolgen voor onze stadsbegroting hebben die zoals be kend dit jaar een tekort van meer dan een miljoen gulden vertoont. Feestelijk Positief Walenburghof 17 achter tel (OIO)656400 station/ VOOR Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw/ huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010 343006 Het seismisch onderzoek nam aan het begin van dit jaar een aanvang en wordt op verschillende plaatsen in Schiedam uitgevoerd. Hierbij worden in boorgaten kleine springladingen tot ontploffing gebracht. Een seismograaf registreert vervolgens de aardbevings trillingen waaruit de diepteligging van harde aardoliehoudende lagen kan worden berekend. Vorige week leverde een onderzoek in het centrum van Schiedam een positief resultaat op. Dit onderzoek werd 's nachts uitgevoerd. Navraag bij de politie of omwonenden niet geklaagd hadden over knallen, deelde een woordvoerder mede, dat dit inderdaad het geval was geweest. De politie had echter als verklaring gege ven dat waarschijnlijk een vliegtuig de geluidsbarrière had doorbroken Aan de proefboring wordt door des kundigen grote waarde toegekend. Als de boring succes heeft, betekent dit dat ook in andere delen van Nederland waarvan men altijd met stelligheid De ceremonie morgen zal een feestelijk tintje hebben. De Gemeente zal een aantal vlaggemasten plaatsen, terwijl de oliemaatschappij ballonnetjes zal uitdelen. Om vier uur wordt het start sein gegeven wanneer één van de wet houders of wellicht de burgemeester zelf, daarbij geassisteerd door een em ployé van het bedrijf, een stekker zal steken in de gemeentelijke stoppen- kast. Hierdoor zal de electrisch aange dreven boorinstallatie haar werk gaan doen. Omdat bij boringen altijd de mo gelijkheid bestaat dat een „spuiter" wordt geraakt, zullen zogeheten smoorwagens stand-by staan. De cere monie wordt om half vijf besloten met een receptie voor genodigden. VOORJAARS- ETALAGE? L,o«men takken slingers Plexba J etalagemateriaal flanel - jute ^ADM.DERUYTERWEG 26- ROTTERDAM TEL. 132230. „Neerlands Hoop interieur" SCHIEDAM - Het is intussen enkele jaren geleden dat het kabaret Neer lands Hoop in Bange Dagen opereerde als reizend duo met het programma Neerlands Hoop in Panama. Daarop volgde voor Freek de Jonge en Bram Vermeulen een reeks van andersgerich- te aktivifeiten, stuk voor stuk de ver vulling van persoonlijke ambities: Neerlands Hoop Express: een gecon centreerde toernee met drie musici in een rauwe tot-en-met uitgekiende show; Neerlands Hoop Televisie: al het be staande repertoire omgeklutst tot acht shows en een seizoen lang vakan tie van het theaterwerk; Een Kannibaal als jij en ik: zeer suc- cesvoHe musical en tastbaar bewijs dat Bram Freek ook zonder hun lijfelij ke aanwezigheid voor tintelend theater kunnen zorgen. Na al deze artistieke omzwervingen was het hoog tijd geworden om weer tot de basis terug te keren: twee jon gens een avond lang op het toneel, in de weer met zelfgemaakt materiaal en dat week in week uit, overal in het land. Kortom een nieuw duo-pro gramma. De thema's in dit nieuwe programma zijn wat persoonlijker dan voorheen en bewust dicht bij huis gehouden. Was er vroeger wel eens sprake van een on verbiddelijke zwerftocht langs de mis standen, nu leiden zaken als vieze luiers en luidruchtige buren de aan dacht af van de grote problemen van onze tijd. Dat de boze buitenwereld zich zo makkelijk niet buiten laat sluiten, blijkt in de loop van de avond en zo ontstaat voor de toeschouwer een beeld van een Hollands binnen huisje anno nu: Neerlands Hoop Interieur. baan begonnen. Dat dit niet hoeft te leiden tot een totaal vernieuwde aan pak op het toneel spreekt vanzelf. Immers, een eenmaal gevestigde artiest doet er goed aan om er naar te streven dat hij niet een karikatuur van zichzelf wordt. De echte vernieuwin gen kan hij beter aan de volgende gene ratie overlaten. „Neerlands Hoop Interieur", zoals het nieuwe programma heet, komt op don derdag 1 en vrijdag 2 april in het Pas sagetheater in Schiedam. Bewonersveréniging Gentrum opgericht SCHIEDAM - Eindelijk is het dan zo ver. Onder dat motto gaf woordvoer der Hans van Kleef onlangs in zaal Bea trix aan de Lange Kerkstraat het start sein voor de nieuwe bewonersvereni ging Schiedam Centrum. Tijdens deze eerste avond van Schiedams vierde be wonersvereniging besloten drieënveer tig centrumbewoners lid te worden en negen gaven zich op voor een bestuurs functie. Gevoegd bij de zes initiatiefne mers betekent dat het Centrum de ko mende tijd nog wel eens van zich zal laten horen. Hans van Kleef, namens de initiatief nemers, vertelde de ruim zestig aan wezigen wat de groep tot nu toe ge daan had. Huis-aan-huis was een inven tarisatie gemaakt van klachten. Er wa ren handtekeningen opgehaald die in middels hun weg hadden gevonden naar wethouder Hans van der Wilk met het verzoek een avond te beleggen voor centrumbewoners waarop het ge meentebestuur nu maar eens moet la ten zien welke plannen er uitgevoerd gaan worden in de binnenstad. „Tot mijn grote genoegen zie ik dat er erg veel mensen zijn", aldus Hans van Kleef, die als wens uitsprak dat de nieuwe bewonersvereniging een eigen ruimte krijgt. Hij vertelde naar aanlei ding van de door de andere Schiedam se bewonersverenigingen gevoerde huuracties, dat een echte massale actie in het centrum niet mogelijk was. De toehoorders luisterden niet alleen passief naar Van Kleefs woorden, maar kwamen ook met suggesties. „Maak de binnenstad autovrij", aldus de heer Goederond, die met deze opmerking een applausje kreeg, „dan rijdt er nie mand meer in de haven". Een andere bewoner van de Lange Haven merkte op: „Je zit af en toe te dreunen in je huis". Veel klachten werden gespuid in de richting van de politie die laks schijnt op te treden tegen overtreders in de Hoogstraat en op de Lange Ha ven. De avond in Beatrix was vrij vlot afgelopen. Nadat er statuten waren uit gedeeld en de zestien bestuurskandida- ten een afspraak hadden gemaakt be gin volgende maand bijeen te komen, vertrok ieder zjjni weegs. SCHIEDAM Tijdens de grote huurmanifestatie in Arcade van vorige week namen de honderd dertig aanwezigen met grote meerderheid een motie aan, waarin stelling wordt genomen tegen de huurverhogingen van dit jaar. Volgens de motie die in middels zijn weg vond naar staatssecretaris Marcel van Dam, zijn de verhogingen op geen enkele manier te rechtvaardigen. De motie somt een vijftal punten op ter ondersteuning van die stelling. De huurharmonisatie wordt weer ingevoerd. In het verschiet ligt, aldus de motie, ook nog een systeem van in- komenshuren. De rechten van de huur- "TJaa^ffsJtitênT' Hoogstraat 95 Vlaardinqen Tel. 010 - 34.47.65 en gratis thuisbezorgd wekelijkse koopje. VLA ARD ING EN/SCHIEDAM - De Unie Vrouwelijk Vrijwilligers organi seert, zowel in Vlaardingen als Schie dam een voorjaarskledingbeurs. Het is mogelijk om gedragen kleding in te leveren, deze moet dan wel gereinigd en gerepareerd zijn. Niet in aanmerking komen onder- kleding, schoenen en babykleertjes tot 2 jaar. Evenals bij de vorige beurzen is 20 procent van de opbrengst van de kleding bestemd voor de UW. De taxatie van de kleding vindt plaats in overleg met de taxatrice van de UW. De dagen in Vlaardingen zijn als volgt verdeeld: Inkoop van kleding op dinsdag 6 april van 14.00-16.00 en van 19.00-21.00 uur. De verkoop vindt plaats op woensdag 7 april van 10.00- 16.00 uur en van 19.00-21.00 uur, in de zaal Harmonie op de Schiedamse- weg. Voor verdere inlichtingen kunt u zich telefonisch wenden tot mevrouw Kranenburg-v.d. Slik, tel. 343863. In Schiedam wordt de beurs gehouden op woensdag 1 7 april in het gebouw De Ark, Zwaluwenlaan in Kethel, te bereiken met bus 53 De kleding kan men 's morgens inle veren van 10-13 uur. De verkoop vindt plaats van 14-17 uur. Inlichtingen: 700977 en 704134 der worden nog steeds geregeld door een huurwet uit 1900. Voorts wijst de motie op het ontbreken van een wettelijke regeling die de verhuurder verplicht zijn bezit te onderhouden en op verslechtering van de individuele huursubsidie. Ook is er, aldus de motie, geen vooruitzicht dat de huren van de nieuwbouw in de toekomst zullen dalen. Tenslotte stelt de motie vast dat Schiedam in het meest ver vuilde deel van Nederland ligt en dat daarmee in de prijsbepaling van de huren rekening moet worden gehou- In de half gevulde zaal van Arcade voerden vertegenwoordigers van vijf politieke partijen het woord. Gezeten op het hoge podium achter een groene tafel hielden de heer Janse (CDA), Posthoorn (PvdA), Noordegraaf (PPR), van Tilborg (VVD) en Collé (CPN) een korte inleiding waarin ze hun visie gaven over de stelling „geen loonstop, maar een huurstop". Ook gaven ze hun visie op het betrekken van de woonomgeving in de hoogte van de huurprijs. Noordegraaf die een uur eerder huurdersspreekuur had gehou den voor bewonersvereniging Schie- dam-Oost, wees erop dat de gemeente een actief aanschrijvingsbeleid dient te voeren. Hij was er voorstander van de woningbouwcorporaties te demo cratiseren. „Ik redeneer vanuit de be woner. De particuliere huiseigenaar- verhuurders moeten uit Nederland ver dwijnen", stelde hij. zich terugtrok. Vervolgens werden door verhuurders punten gegeven voor woonvorm, kwalificatie van de wijk in vergelijking met andere wijken en lig ging van de woning binnen de wijk. Janse betreurde het dat het overleg was afgebroken. „Ik vind de acht pro cent nodig omdat de huisbazen er op achteruit gaan", betoogde hii. De heer Bernhard van wijkvereniging Nieuwland laakte de starre houding van het gemeentebestuur. „Die beslist, die is de baas. De gemeente moet in overleg treden met de bewoners en bewonersverenigingen." Voorts spuide hij kritiek op de beslissing van staats secretaris van Dam om geen grote aan tallen weigeringsformulieren ter be schikking te willen stellen. Bernhard had kritiek op de manier waarop huurders in het Stadskantoor werden ontvangen: „Men wordt ontvangen op de manier van: wat kom je hier doen?" Schandalig Na de pauze begon het eigenlijke vuurwerk pas. HuurdeT Harry te Riet uit de Stationsstraat met in zijn hand een stapel papieren voerde als eerste langdurig het woord. Ondanks de her haalde vraag van Arie Zwamborn, voorzitter van het forum, of hij geen vragen had voor het forum liet hij zich niet van de wijs brengen en voerde tot grote hilariteit van de zaal een one- manshow op. „Het is gewoon schandalig, er is nog niets gebeurd. Het is gewoon een krot. Het valt van rottig heid uit elkaar", zei hij over zijn huis. Hij had voor eigen rekening gas en electriciteit moeten aanleggen en was ook niet tevreden over het feit dat zes Herman Noordegraaf personen op één watermeter waren aangesloten. „De politieke partijen be loven koeien met gouden horens", hield hij de leden van het forum voor. „Een zeer treurige situatie", ant woordde Herman Posthoorn, „dat huis zou gerenoveerd moeten worden, maar je kunt een particuliere eigenaar niet dwingen. Het probleem is dat de gemeente te weinig instrumenten heeft. Ik ben er voorstander van dat de gemeente een actief aanschrijvingsbe leid voert. Bouw- en woningtoezicht moet actief op onderzoek uit in de wijk. Daar moeten wij op blijven ha meren". Star Een andere spreker wees erop dat in het nieuwe puntenstclsel, dit jaar alleen van kracht voor woningen ge bouwd tussen 1945 en 1970, punten worden gegeven voor de woonomge ving. Om nu vast te stellen hoeveel punten de Schiedamse wijken moeten krijgen, werd eind vorig jaar een over leggroep van verhuurders en huurders in het leven geroepen. Dil voerleg werd afgebroken toen een deel der huurders Kop van jut Van Tilborg (VVD) die als kop van Jut fungeerde, zoals hij opmerkte, deed een regelrechte aanval op de CPN en PPR die kritiek hadden op de huur derverhogingen maar wel in het college zitten. „Ze zitten hier ontieglijk popu lair te doen zei hij over het optreden van Collé en Noordegraaf. „Ze zijn niet bereid er conclusies aan te ver binden". Collé bleek allerminst van plan te zijn het college te verlaten en zei geen consequenties te willen trekken uit het landelijk beleid. „We krijgen te horen dat huurverho gingen nodig zijn voor onderhoud. Waarom hebben we dan jarenlang huurverhogingen betaald? Waar is het onderhoud gebleven?", vroeg één der aanwezigen zich vertwijfeld af. De huurmanifestatie waarop ook vertegenwoordigers van de actiegroep Nieuwland en het bewonersteam re novatie Sint Jozef het woord voerden, werd op voorstel van Armand van Puy- veld van bewonersvereniging Schie- dam-Zuid besloten met het laten horen van een protest. Voorzitter Zwamborn las vervolgens de motie voor die met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Per 1 april 1976 start het Buro voor Rechtshulp Rotterdam. Het beoogt de rechtshulp in het Arrondissement Rot terdam op ruimer schaal dan tot nu toe te dienen en te organiseren. In het Buro worden geintegreerd de werk zaamheden die tot nu toe door het Bureau van Consultatie, de Raad van Rechtsbijstand in strafzaken en de Or ganisatie van de Advokaten Piketdienst werden verricht. Op dit Buro kan men terecht met vragen op alle terreinen van het recht; arbeidszaken, huurza- ken, maar ook sociale verzekerings problemen of strafzaken, echtschei- dings- en alimentatiezaken zowel als vreemdelingenzaken enz. Voor eenvoudige adviezen kan men dagelijks op normale kantooruren te recht. In principe worden de advie zen alleen ter plaatse gegeven (niet telefonisch). Deze adviezen zijn gratis. Is de zaak moeilijker of ingewikkelder dan zal het Buro ook verder de weg wijzen. Is de bijstand van een advokaat of deurwaarder nodig en kan men de kosten daarvan redelijkerwijs niet dragen, dan kan het Buro, zoals dat voorheen door het Bureau van Con sultatie gedaan werd, zorgen voor toevoeging van%ren advokaat of deur waarder die de zaak (vrijwel) koste loos zal behandelen. In verband met de opening van het Buro komen de vroegere zittingen van het Bureau van Consultatie in het ge bouw van de Rechtbank te vervallen. De openingstijden van het Buro en zijn dependances zijn als volgt: Rotterdam Wateringhestraat 3a-3b (hoek Noord singel) maandag van 13-16 uur dinsdag t/m vrijdag van 10-16 uur Middellandstraat 103 (wijkgebouw) woensdag vanaf 16 uur Afrikaanderplein 5 (wijkgebouw) donderdag vanaf 14 uur. Schiedam „De Teerstoof", Nieuwstraat 12, dinsdag en donderdag vanaf 13.30 uur Bedoeling -0- Vergelijkbare Buro's voor Rechtshulp funktioneren al in een aantal andere arrondissementen. Zij, en ook het Rotterdamse Buro, worden mogelijk gemaakt door subsidie van het Ministerie van Justitie. De bedoeling is via dit Buro te komen tot verbete ring van (de organisatie van) de rechts hulp. Belangrijke punten daarbij zijn: - een permanente bezetting - een betere follow up bijeen brengen van civielrechtelijke en strafrechtelijke rechtshulp met rechtshulp op andere gebieden van het recht; een vlottere regeling van de toevoe ging van advokaten en deurwaarders betere mogelijkheden voor kontakt met verwante organisaties voor rechts- en andere hulp. In het civielrechtelijke vlak verzorgde het oude Bureau van Consultatie al tientallen jaren de toevoeging van ad vokaten en deurwaarders aan mensen die de kosten daarvoor niet zelf kon den opbrengen. Daarnaast hoort het rechtstreeks geven van eenvoudige ad viezen ook tot de taak van het Bureau. In het bijzonder deze laatste taak is de laatste jaren tot ontwikkeling geko men. Daarvoor zijn de - gehandhaafde - spreekuren in de wijkgebouwen aan de Middellandstraat en het Afrikaander plein en de spreekuren in Gouda en Schiedam dan ook van bijzondere betekenis, (overigens worden op de spreekuren in Schiedam en Gouda als daar aanleiding voor is ook advokaten en deurwaarders toegevoegd voor meer uitgebreide rechtshulp) De Raad van Rechtsbijstand in straf zaken heeft tot taak aan mensen die als verdachte van een misdrijf een dag vaarding hebben ontvangen en de kosten van een advokaat niet zelf kunnen dragen, een advokaat toe te voegen. De Raad heeft bovendien tot taak voorlichting in strafzaken te geven. Deze taken worden nu door het nieuwe Buro vervuld. De organisatie van de Piketdienst zorgt voor onmiddellijk juridische bijstand aan mensen die op het politiebureau in verzekering gesteld worden. In ontwikkeling In de nu beginnende periode zal bezien moeten worden in welke richting het Buro zich verder kan en moet ontwik kelen. Het Buro zal daarbij graag ge bruikmaken van de ervaringen van de Buro's voor Rechtshulp in de andere steden. Het Buro wil ook graag in de nu komende periode komen tot over leg met bijvoorbeeld de Rechtswinkels, Sociale Raadslieden, notarissen, maat schappelijk werkorganisaties in het algemeen en andere verwante organi saties om te zien op welke manier de belangen van de rechtzoekenden het beste kunnen worden gediend. Het Buro realiseert zich daarbij dat het juridische element in de vragen die op het Buro aan de orde komen, vaak slechts een onderdeel is van een groter samenhangend geheel van problemen. Het Buro geeft aan die problemen dan ook de nodige aandacht, maar het is duidelijk dat in verband hiermee goede kontakten met verwante organisaties op andere terreinen dan de strikt juridische van groot belang zijn. TYPEN STENO - TALEN NEDER- LANDS - ENGELS - DUITS - FRANS - SPAANS - BOEKHOUDEN - M BA MIDDENSTAND DIR. J.W.M. ZETTELER Staatsbevoegd docent machineschrijven en stenografie SINGEL 72 SCHIEDAM \TEL.268847 Prospectus op aanvrage S

De Havenloods | 1976 | | pagina 1