<||B Woningverbetering kan verplicht worden Gemeente en Erasmus werken samen aan stadsvernieuwing Huursubsidie-regeling nu veel eenvoudiger Met Andere Moorden GAS, WATER EN LICHT 230 GULDEN DUURDER Wethouder Van der Ploeg overhandigde sleutel inmer bestaat als nnn U„. .1- dklnpdn h.T/,»bei!fat a's,stad "Og steeds. Het is méér dan een optelsom van wyken en buurten alleen. Maar bestaat die stad als sociaal geheel?". Eurgemees- ter Andre van der Louw vroeg het zich af tijdens een studiedag over stadsvernieu- hIJLJLic JraSnT U"lverslte'L welke onder voorzitterschap van prof. G.P S^8trw (8tUden ,e; Pe'e8enheid van het koperen jubileum van de J wordt Bedocéérd De r"'8' facul,eit. in ons lantl waar stadsvernieuwingsrecht wordt gedoceerd. De Erasmusuniversiteit gaat samen met de gemeente Rotter- thJL °DeT k-en ^errlchte"- onder a,Klere op het gebied van stadsvernieu- tng. De forumbijeenkomst „Wonen bij Erasmus" vormde hiertoe een aanzet. De stad Rotterdam bestaat niet alleen op het stadhuis. Haar voortbestaan wordt evenwel in ernstige mate be dreigd doordat onder andere de sociale samenhang in het verleden wel eens onvoldoende aandacht heeft gekre gen. „Reden voor het gemeentebestuur een rigoureus stadsvernieuwingsplan van start te laten gaan", aldus burge meester Van der Louw, die daarbij onder andere de opmerking maakte dat zonder een stad een land niet kan bestaan. „Dit omdat alle vernieuwin gen altijd in de stad beginnen en niet op het platteland. We moeten de stad niet geografisch bezien vanuit een vliegtuig, maar door de ogen van de mens die er in leeft". Ook moet er Volgens de burgemeester meer gelet worden op de bevolkingssamenstelling in de wijken, zodat er sprake is van een werkelijke spreiding. Bestaande tegen stellingen zoals tussen Kralingen en het Oude Westen moeten vermeden wor den. „Hierin zijn we nog lang niet ge slaagd". hebben we het besluit genomen de woningen massaal aan te kopen", aldus de wethouder. Dit betekent een investering van 160 miljoen gul den. Er waren 60.000 woningen (20.0000 panden) in handen van 10.000 eigenaren. Volgens de wethou der zijn deze kleine huiseigenaren met tot investeren in staat, waardoor het bezit verder verpaupert. Na de ver nieuwingsbeurt draagt de gemeente de woningen over aan wijkgebonden wo ningbouwverenigingen. Hijzonder kritisch stelde de welhoude zich op ten aanzien van de architecten, die bij het stadsvernieuwingsproject betrokken zijn. „Ik denk wel eens. laten we nog 2S \aar met afbraak wach wachten, want dan is er misschien wat meer creativiteit in die club gekomen. De architecten vertellen soms verhalen om trahen van in de ogen te krijgen, maar dan zijn de resultaten vaak zo dat die tranen er ook weer komen aldus Tan der Ploeg, die daarbij Crooswijk als een minder gelukkig voorbeeld noemde. Vertrouwen Opknapbeurt Stad loopt leeg Ondanks de optim'stische verwachtin gen van het college -ond het gigan tische project, zijn de problemen zo groot, dat het tot ver na 2000 zal du ren voordat alle woningen zijn gereno veerd of vervangen door nieuw. Van der Ploeg: „Het plan is om 4000 wo ningen per jaar te renoveren. Dit komt gemiddeld op 30.000 gulden per woning". Forumlid prof. mr. W.G. Verkruisen is van mening dat Rotterdam op een gunstig moment aan de stadsvernieu wing begint. Dit samen met het aan trekkelijker maken van de binnenstad kan naar zijn mening een antwoord vormen op de trek naar het platteland. „Over vijf of tien jaar is deze tendens onstuitbaar. In het verleden is er met ruimte geknoeid. Daarom moet tot een herindeling van het stedelijk gebied worden gekomen". Prof Verkruisen meent bij de bevolking de bereidheid te constateren vertrouwen in het college te stellen. Volgens' de econoom drs. F. Muller wil Rotterdam meer doen dan financieel haalbaar is. „Er worden te veel zaken behouden, die in feite moeten worden afgebroken zoals arbeiderswoningen uit de vorige eeuw. Dit in een tijd dat fraaie kerk gebouwen worden afgebroken". De socioloog drs. A.L.T. Verdonk vroeg zich af of Rotterdam wel als be- vtiiurlijke eenheid op deze manier kan blijven voortbestaan of dat juist- de regio's meer zelfstandig moeten wor den. „Met dit stadsvernieuwingsplan wordt nu de indruk gewekt dat het roer in Rotterdam om is. Maar is het nu werkelijk zo'n revolutionaire ont wikkeling? Aan de binnenstadsfunctie wordt al sinds 1 946 gewerkt. Alle aan dacht is nu gericht op de elf oude wij ken, maar de zeer grote problemen van de nieuwe wijken mogen zeker niet worden vergeten", aldus drs. Ver donk. Burgemeester Van der Louw ziet in een decentralisatie van het be stuur naar de wijken een aantasting van de functie van de stad. „De beslis sende organen komen te ver van de mensen te staan", zo merkte hij op. bilitatie van de grote steden. Het draagvlak van de stad is nodig om vele voorzieningen te treffen. Met vallen en opstaan proberen we de trek naar het platteland tegen te gaan. Daarbij zullen we proberen onze weg te zoeken in samenwerking met de Erasmus Univer- PARTICULIER VERNIEUWT MEE Het is heel goed mogelijk dat particuliere woningbezitters bin nen enkele jaren in het zog van het gemeentelijke stadsvernieu wingsplan worden meegesleurd. De Staten Generaal Eerste- en Tweede Kamer) heeft een wets ontwerp in voorbereiding waarbij particulieren verplicht kunnen worden gesteld aan de stadsver nieuwing mee te doen. Wethouder drs. J.G. van der Ploeg bracht dit nog eens onder de aandacht tijdens studiemiddag over de „facelift" van de stad in de Erasmus Universiteit. Hij voeg de daaraan toe: „Ik zie het somber in voor de particuliere huiseigenaren. In mijn beste ogen blikken heb ik medelijden met Rotterdam heeft haast met de stads vernieuwingsplannen. Van der Louw constateerde dat de stad ernstig wordt bedreigd door een jaarlijkse leegloop van 10.000 inwoners. Slechts de komst van rijksgenoten heeft die leegloop vorig jaar in getal tot stilstand ge bracht. Wethouder drs. J.G. van der Ploeg, maakt daarover de opmerking dat Rotterdam blij mag zijn als de stad uiteindelijk 600.000 inwoners over houdt. De renovatieplafinen voor de woningen in de oudere wijken moeten dan ook als een (wanhoops-) poging van het gemeentebestuur worden ge zien om de trek naar het platteland te keren. Een eerste aanzet daartoe vormt de socialisatie van het woningbezit. In de oudere wijken verkeren de wonin gen nagenoeg uitsluitend in particulier bezit. „De woningbouwvereniginen hebben bijna geen voedingsbodem. Daarom Een fel pleidooi hield de wethouder voor het behouden van de kleinscha ligheid, hoewel dit niet wil zeggen dat het anders kan. Ondanks alle kritiek op Ommoord, voldoet deze wijk in een behoefte. „Hier is iets heel bijzonders aan de hand", aldus de wethouder. „Deze wijk heeft de hoogste bevol kingsdichtheid, maar het aantal ver- huismutaties is er het laagst. Ik vind dat bij een grote stad ook een wijk als Ommoord tot het assortiment be hoort". De sociale saamhorigheid in de oude wijken moet volgens wethouder •Van der Ploeg geëerbiedingd worden. Door componenten als wonen, werken, recreatie, onderwijs en medi sche voorzieningen in waarde te verho gen, neemt de waarde van de hele stad toe. „Rotterdam heeft echt wel een opknapbeurt nodig". DEMOCRATISCH? Burgemeester André van der Louw ervaart de democratie als remmend bij de stadsvernieu wingsplannen. ..Hel is typisch dat de wijkbewoners steeds putten uit het bestaande", zo zei hij tijdens de forumbijeenkomst in de Eras mus Universiteit. „Hoewel dat vertragend werkt bij het zoeken naar alternatieven, vormt het een uidaging voor het gemeentebe stuur". Wethouder drs. J.G. van der Ploeg „De participatie van de inwoners is een verduisterd begrip. Het ver schil tussen inspraak, medezeggen schap en zeggenschap leidt tot conflicten". Volgens Van der Ploeg moet de verantwoording voor de stadsvernieuwingsplannen liggen bij het gemeentebestuur. ..Dit op straffe dat er geen ge meentebestuur meer is!" De wet houder ervaart het aandeel van de bevolking enerzijds als frustrerend maar anderzijds als een opwekking tot creativiteit. „Blijkbaar moet het ambtenarenapparaat nóg meer service verlenen", zo constateerde hij. Eorumlid architect II. Klunder: Het is de eerste keer dat de bur ger in Rotterdam de gelegenheid krijgt iets over zijn wonen en woonomgeving te zeggen. Laten we blij zijn dat de democratie van onderaf verkelijk zo goed funtio- Wetsontwerpen bij Kamer ALS de beide Kamers van het parlement ermee akkoord gaan zullen de gemeen tebesturen straks de bevoegdheid krijgen om huiseigenaren te verplichten de bij hen in eigendom zijnde woningen aan moderne wooneisen aan te passen Een en heef/ingediend wetsontwerPen die staatssecretaris J. Schaefer onlangs Volgens het eerste wetsontwerp (inza- de nodige voorzieningen aan te bren- ke de aanschrijving tot verbetering van gen woningen) krijgen B. en vV. de be- Het bestaande huursubsidiesysteem van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ondergaat op 1 juli 1976 een aantal wijzigingen die voor veel huurders bijzonder belangrijk kunnen zijn. In afwijking van de bestaande si- tuatie (de subsidie werd per kwartaal achteraf uitbetaald), is thans voor het hele and de mogehjkhe.d aanwezig het subsidiebedrag van meet af aan op de maande lijkse verschuldigde huurprijs in mindering te brengen. De verhuurder moet daar aan dan wel zijn medewerking verlenen. voegdheid een eigenaar aan te schrijven verbeteringen aan te brengen aan zijn al dan niet verhuurde woning. Die verbeteringen kunnen o.a. zijn: verbetering van de indeling van een woning, het bouwen of verbeteren van een w.c., het maken van een ruimte om te douchen, het vervangen van een primitieve keukeninrichting door een moderne, het maken van een bergruim mouerne. net maken van een bergruim- ëel za' voortkomen uit het onderzoek te buiten de woningen het aanbrengen dat B. en W. ingevolge artikel M van van een centrale-verwarminainstallatie de Woninowet ie ouiien üe woning en het aanbrenger van een centrale-verwarminginstallatie. Vóór deze was de eigenaar voor het aanbrengen van deze verbeteringen niet verplicht. Tegenover dit recht van aanschrijving van de gemeente hebben de huurders de plicht om het aanbrengen van de ze verbeteringen toe te staan, te gedo- oen pn daartoe desnoods hun woning Als de aangeschrevene voor deze laat ste mogelijkheid kiest zal hij ook niet méér verschuldigd zijn dan het bedrag dat door de overheid in de aanschrij ving is gemeld. Na enkele opmerkingen over de over legprocedure wordt gesteld dat het initiatief tot het doen van een aan schrijving naar verwachting in de re gel zal voortkomen uit het onderzoek Met deze nieuwe regeling werd eerder in een aantal gemeenten een proef ge nomen. Wil men van de nieuwe regeling ge bruik maken dan dient het op de ge meentehuizen verkrijgbare aanvraag formulier bij de verhuurder te worden ingediend. mmerking'' r huursubsidie Voorde levering van gas. water en elektriciteit samen moet een gezin gemiddeld -30 gulden meer betalen dan in 1975, zo meldt het Konsumenten Kontakt dat deze tarieven in 41 Nederlandse gemeenten met in het totaal 5 miljoen inwoners heeft vergeleken. Vorig jaar kwam een gezin n bedrag van ruim 1200 guldei tafel moeten brengen. i optelling van deze drie posten gemiddeld aan een Dit jaar zal men daarvoor bijna 1430 gulden op In een aantal gemeenten moet zelfs rekening worden gehouden met nog forsere stijgingen. Zo is men in Wadd- dinxveen dit jaar 290 gulden duurder uit. in Schiedam 300 gulden en in Lei den zelfs 320 gulden. Koopkracht constateert dat de tarief- verschillen tussen de gemeente enorm kunnen zijn. In vijn „dure" gemeenten betaalt een gezin dit jaar aan gas, wate en elektra f. 1.5 25,-(Delft), f. 1.530,- (Waddinxveen), f. 1.550,-(Schiedam), f 1 555,-(Drachtsteden) en f. 1.630.- Hoorn). In vijf „goedkope" gemeenten is men voor precies hetzelfde pakketje water en energie kwijt f. 1.340 - (Zwolle), f. 1.335,- (Oldenzaal), f. 1.305 - Arnhem), f. 1.300.- (Ede) en f. 1.285 - in Tilburg. Uit het nieuwe onderzoek van Koop kracht blijkt dat de overheid zelf be paald niet voorop loopt bij het bevech ten van de prijsstijgingen. De ariefstij- gingen van de nutsbedrijven (water ge middeld 12 pet. meer: aaragas 19 pet. en elektriciteit 21 pet.) overtreffen ruimschoots de gemiddelde stijging van de kosten van levensonderhoud. ..De overheid", zo meldt Koopkracht verder, ..dient er in de eerste instantie op toe te zien dat de nutsbedrijven de ..uiterste terughoudendheid" betrach ten bij hun tariefsverhogingen1." oorts werpt Koopkracht de suggestie op het BTW-tarief van elektriciteit van 16 procent van 4 procent te brengen I Hierdoor zou ieder gezin 50 gulden minder aan stroomkosten hoeven uit te geven. De bruto huur van de woning, dat wil zeggen inclusief service- en verwar- mingskosten voor warmtelevering, per 1 juli 1976 niet meer bedragen dan f 487,50 per maand. Deze limiet voor de toekenning van individuele huur subsidie geldt niet voor huurders van 65 jaar en ouder. Het belastbaar inkomen, zijnde het be lastbaar inkomen over 1975, vermeer derd met 13 pet. mag niet meer bedra gen dan f 33.000,- Indien de huurprijs van de woning la ger is dan f487,50 per maand, ligt de grens overeenkomstig lager. Dit kan globaal worden nagegaan aan de hand van de hierbij weergegeven tabel. Wethouder drs. J.G. van der ploeg van Stadsvernieuwing heeft vrijdag 26 maa jl. in de Afrikaanderwijk de sleutel overhandigd aan de huurder van een van woningen uit de eerste klus van het LeeuwenKuilproject De woning ligt aan de Jacominastraat 6. De bewoners zijn de heer en me vrouw Van Dongen, die tijdens de op knapbeurt van hun huis vier maanden in een stacaravan op het Afrikaander- plein verbleven. De eerste klus, die nu wordt opge leverd, bestaat uit vijf woningen. De 54 woningen in dé Leeuwenkuil (oneven kant Leeuwensteinstraat en even kant Jacominastraat) zijn onder gebracht in elf klussen, waarvan er vijf in uitvoering zijn. Het aantal klussen is op basis van de beschik bare wisselwoningen vastgesteld. In december 1976 moet het gehele verbeteringsproject klaar zijn. De heer en mevrou3v Van Dongen gaan voor hun verbeterde woning een huur prijs van f.128,- per maand betalen. De huurprijs vóór verbetering was op gemiddeld f.63,- per woning vastge steld. De nieuwe huurprijs is op de in april 1975 begrote verbeter- kosten, nl. f.32.000,-. Overeenkomstig de individuele wensen van de bewoners omvat de verbetere- ring van de woning aan de Jacomina straat 6 een keukenaanbouw met een w.c./douchecombinatie, de aanleg van centrale verwarming, vergroting van de ramen, een brandvrij omtimmerde trap. de aanleg van drie slaapkamers en een dakkapel op de zolderetage die ook werd geschilderd en behangen. Het behangen en schilderen van de woonkamer deed de heer Van Dongen zelf. Tegelijk met de vernieuwbouwbeurt is ook het achterstallig onderhoud aan gepakt, wat neerkwam op totale ver nieuwing van riolering en leidingen De nogal tegenvallende kosten van het achterstallig onderhoud hebben het be grote bedrag van f.32.000.- niet ca. f.10.000.- doen stijgen Over de consequenties van deze kostenstijging vindt nog overleg met het rijk plaats. Indien de echtgenote ook inkomsten geniet en deze inkomsten in 1976 meer bedragen dan f 1.700, zal 15 procent van haar meerdere inkomsten worden afgetrokken van het subsidie bedrag dat de echtgenoot zou ontvan gen indien hij voor subsidie in aanmer king zou komen. In tegenstelling tot voorheen is de nieuwe regeling ook van kracht voor duurzaam samenwonende allenstaan- den. Voor ongehuwden, die niet gehuwd zijn geweest en ook geen kinderaftrek genieten, beneden de leeftijd van der tig jaar, geldt met ingang van 1 april aanstaande een afzonderlijke subsidie regeling. Bij deze regeling bestaat niet de mogelijkheid de subsidie op de huurprijs in mindering te brengen. De hieronder opgenomen beoorde lingstabel geeft slechts een aanwijzing of men al dan niet voor huursubsidie in aanmerking komt. Deze maand is een nieuw foldertje van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening verschenen waarin nauwkeu rigere gegevens staan vermeld. Dit fol dertje is bij de gemeentehuizen gratis verkrijgbaar of bij de Centrale Afdeling Voorlichting van het Ministerie. Van Alkemadelaan 85. Den Haag. Nadere inlichtingen kan men ook inwinnen via telefoonnummer: 070- 264 ">01 2279 en 2676. uv. Woningwet moeten verrichten. Maar het is óók goed denkbaar dat bijv. bewoners zich tot het gemeente bestuur wenden met het verzoek over te gaan tot het aanschrijven van een of meer eigenaren. Dit zou een welkome aanvulling zijn op het bedoelde ge meentelijke onderzoek. Van de gemeente mag ook worden ver deze maatregel van bestuur een tabel wordt opgenomen met behulp waarvan de nieuwe huurprijs eenvoudig kan worden berekend. De berekening vindt plaats door uit te gaan van de oude huurprijs en deze te verhogen met een bepaald percentage van de investeringskosten. Dit percen tage, dat tussen de 2 1/2 en de 3 pro cent zal komen te liggen is zo gekozen dat huurverhoging, subsidie en eventu ele fiscale voordelen samen in het alge meen zullen leiden tot een rendabele exploitatie. Van verschillende kanten is er direct na indiening van de wetsontwerpen bij de Tweede Kamer op aangedrongen de wetsontwerpen met spoed te behande- gen en daartoe desnoods hun woning Van de gemeente mag ook worder tijdelijk te ontruimen. Tot dusver wacht dat zij zorg zal dragen en, was dat niet het geval wat nogal eens eventuele tijdelijke huisvesting van de tot stagnatie van de werkzaamheden bewoners en, als de woning na verbete- aanleidmg heeft gegeven. ring te klein is geworden, te zorgen Steun vc^angende woon- Tegenover de verplichting om verbe- HlllirnrÜC teringen aan te brengen moet een recht iuui pi IJO staan op een passende geldelijke steun ten van de grootste knelpunten in de twAHfeiu aan lc Diciigcii moei een recni staan op een passende geldelijke steun. Het zou niet redelijk zijn, ook niet met een beroep op het algemeen volkshuis- vestingsbelang. wanneer een eigenaar, die niet tekortgeschoten is. alle kosten van de verbetering zelf zou moeten dragen. vernieuwbouw is thans het ontbreken van zekerheid over de huurprijs die na verbetering te verwachten is. Zowel huurders als verhuurders schromen daarom vaak het besluit tot verbete ring te nemen. Het nu ingediende wetsontwerp (het tweede) geeft het in- van de overheid mag worden verwacht strument om aan deze onzekerheid een dat zij daartoe haar steentje - en niet eind te maken alleen jn geld - bijdraagt. De aange- Bepaald is dat de huurprijs nagesubsi- schrevene wordt de keus gelaten zelf dieerde verbetering de krachtens alge- de nodige voorzieningen te treffen, mene maatregel van bestuur te bepalen maar hij kan ook de gemeente vragen huurprijs is. Het is de bedoeling dat in Relatie vocht in woning en astma? „De resultaten van een onderzoek van het Instituut voor gezondheidstech niek TNO in de gemeente Leiden rechtvaardigen het vermoeden dat er een relatie is tussen de vochtigheid van een woning en het vóórkomen van astma bij de bewoners. Een nader on derzoek in andere gedeelten van Nederland lijkt gewenst om een nog duidelijker beeld te verkrijgen". Dit schrijft staatssecretaris J.L.N. Schaefer (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid ir.H. van Rossum (SGP). Volgens de staatssecre taris zijn over het totale aantal wonin gen die duidelijke vochtgebreken ver- tpnen en over hun regionale spreiding nog onvoldoende cijfers bekend. Oplossingen dienen voor dinsdag 6 april per briefkaart binnen te zijn op Postbus 5204 te Rotterdam. Beoordelingstabel. Indien het belastbaar inki meer bedraagt dan het ink dal in deze tabel achter d vermelde huurprijzen is a Indien achter de omschrijving van deze kruiswoordpuzzel een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikom- lijnde middenstuk, genummerd 1 t/m 63. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „koraaleiland (18)", dan moest worden ingevuld „atol", waarvan de eerste letter, de A dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 18 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste oplossing van de gehele puzzel vormen de 63 letters uit het midden- stuk, achter elkaar gelezen, een rijmpje en de naam van de dichter. HORIZONTAAL. I. aanval, bui (58)- 5. afdeling in krant; 10. bijna; 14. steensoort; 16. gul; 18. aanduiding op auto van diplomaat (afk. (5); 20 schaakstuk; 21. kuil (41); 23. vachr 24. gewicht (afk.); 25. beet; 27 en 30 moutoven (25); 28. trouwen (6); 30. zie 27., 31. vrag. v.n.woord (46); 32 afgeknotte boomstam; 34 deel van W Duitsland; 36. gelijk (62); 38. open plek in bos; 39. vaas; 40. verdwenen; 42. vaartuig (37); 43. vaste regel; 44. soort Vakbond (55); 45. uniformver siering (8); 47. Nederl. rivier (1 1) 49 lengtemaat (43); 50. lichaamsdeel (26) .51. gevangenis; 53. bijwoord van tijd; 54. slaapziekte (57); 55. streven (20)- >7. berouwen (28); 58. op zekere plaats (51); 59 en 60 vogel (61); 61 en 62 njgsnber (63); 64 en 67 vreemde munt; 70 manier van spreken (18)- 72 spionne (54); 74 berucht keizer (1); 75. motto; 76. ten bedrage van (48); 78 pluis (16); 79. afgelegen (14); 80 gewicht (afk.); 81. dorp op Ameland; 83. Franse rivier; 86. zitplaats (3)- 89. vloeibaar (22); 90. gerecht (10);' nieuw (voorvoegsel) (35); 94 kippenloop (49); 95. zeer dun (13) 96. belofte; 98. functie (39); 101. rust; 103. bovendien (42); 104 en 107. soldatenkost (36); lOö! blijven 107. zie 104; 108. deel van hoofd; 109 Latijns voegwoord (9); 110. tijdperk (30). 112. Europeaan; 113. persoons aanduiding; 114. godsdienst (afk.). 115. vlammen; 117, vreemde munt (44): 119 soort hert (19). 120 25 li pijnigen; 121voorbeeld. VERTICAAL: Ipels; 2. in 't jaar der wereld (afk.) (2): 3. zoogdier (47); 4. Europeaan; 5 wedloop; 6. stad der Chaldeeën (31); 7. treuren; 8. bij woord (12); 9. hoofd; 10. stopplaats; 11. speelkaart (23); 12 telwoord (4)- 13. steen (29); 15. familielid; 17. be vestiging (Engels); 19. stoeiziek (52); -I. gevel; 22. voorzetsel (50); 24 kerkdienaar; 26. soort wijn; 28. dapper mens; 29. Russ. rivier (60); 31. Nederl. rivier; 33 en 37. slang; 34. soort di ploma: 35. speelkaart; 37. 39. ondeugend, schuin. 41. v 117); 43. Russ. lengtemaat; 44. aanw. v.n.woord; 46. Europeaan; 48. vaardig heid; M). verslag van vergadering ma ken: 32. spelleider (53); 54. boosheid; 56. moed: 63. soort riet; 64. schrijfge- vaartuig rei; 65 soort vlechten (32); 66. balse men (45); 68. gewicht (59); 69. meisje; 71 liefdegod; 73. kleur; 77. vroom; 80 schrokkig (24); 82. teug (40); 84 boom (27); 85. gevaar; 87. andere naam voor Ierland (21); 88. intern, trein (7); 89. induw; 91 en 95 opera- term (34); 93n mannelijk (33); 95. zie Voh 97- sPinseE 99. verdoofd- 00. voorzetsel; 101. kerkelijk lied-' ris; ve'"aam/56); 105. liefkozing (15): 107 telwoord; 110. jongens- na?-7' n3- ordezuster; 114. Chinees politicus (38); 115. bergplaats; 116 windstreek (afk.); 117. lidwoord; 118. eerw. heer (afk.) Het rijmpje en de naam van de dichter vormen de oplossing van deze kruis woordpuzzel.

De Havenloods | 1976 | | pagina 3