Op de kermis is eigen meester niemanas knecht (•Hö Streven naar meer integratie en wettelijke bescherming D een helpt u uit de nood VOORJAARSBODEN VLIEGEN UIT IN 'T NIEUWE SEIZOEN STEVIGE KINDERSCHOEN LELY INDUSTRIES NV """'""S typiste/dictafoniste WOENSDAG 31 MAART 1976 i4-5i F lijn J. SP Dnetschef van de minister-president kwam z'n woordje zeggen, toen de verenigde Europese kermisexploitan ten onlangs hun congres hielden in Rome. Maar ook paus Paulus gaf van zijn belangstelling blijk: op een audiëntie trok hij zelfs een parallel tussen kerk en kermis, die allebei de wereld rondtrekken om afstanden te overbruggen. ,,Uw werk kan het welzijn van afzonderlijke mensen en van de maatschappij dienen en zo bent u waardevol voor God", aldus de paus. Bertus Donks, terug in Apeldoorn, heeft er de kunst van het relativeren niet door verleerd. Hij roert die joyeuze ont vangst in Rome slechts terloops aan. maar gaat wel dieper in op één aspect ervan: de vanzelfsprekendheid waarmee zoveel deuren open gingen voor de ker misexploitanten. Er sprak een begrip uit voor de kermisexploitant als mens en als ondernemer, dat lang niet overal wordt gevonden. Er is al het een en ander verbeterd in de loop van de jaren, moeders halen tenminste hun kinderen niet meer binnen als een kermiswagen stopt in de straat die tijden zijn er óók nog geweest. Het was de bittere tijd, waarin de kermisklant de hofnar van de maat schappij mocht zijn, als hij zich na gedane arbeid maar snel weer onzicht baar maakte. Af en toe vind je daar nog sporen van terug, maar een gewoon menselijk respect is gelukkig de boven toon gaan voeren. Anders is het gesteld met de zakelijke benadering, waarin BértTué Donks een zekere rechteloosheid constateert. In het zakelijk verkeer met de gemeentebestu ren de instanties waarvan het kermis- bedrijf sterk afhankelijk is bestaan nauw elijks regels, laat staan mogelijkhe den tot arbitrage. Dat maakt het werken voor de kermisexploitant moeilijk en riskant. Hij heeft een bedrijf, dat al maanden in 't jaar renteloos moet inves teren in standplaatsen, waarvan de pachtprijzen al gauw oplopen tot tiendui zend, twintigduizend gulden voor de duur van een plaatselijke kermis. In de meeste andere takken van nijverheid en handel staan tegenover investeringen be paalde vaste regels, waarmee kan worden gewerkt. De kermisexploitant daarente gen vindt in bijna elke gemeente verschil lende opvattingen en van plaatselijke inzichten hangt het ook weer af, in hoeverre erover kan worden gepraatAls schoolvoorbeeld waartoe dat kan leiden geldt in de kermiskringen de gemeente Nijmegen, die dat staat op officieel papier afspraken over concurrentiebe ding als niet geschreven beschouwt. Zo dat een exploitant daar een collega met precies dezelfde tent naast zijn stand plaats kan krijgen. Die dingen wegen zwaar, als de winst in zo korte tijd moet worden gemaakt. Via het departement van economische zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt nu geprobeerd, een beetje lijn in het geheel te krijgen. an kunnen misschien ook de vei- ligheidsvoorschriften worden mee genomen in wat meer uniforme regelingen, zo hoopt de BOVAK. Met ontsteltenis ziet de kermisexploitant van nu, hoe zijn in de ene gemeente goedge keurde apparatuur in een volgende ge meente wordt afgekeurd. Op eigen terrein hebben ze vakmensen, die een kolossale achtbaan waterpas kunnen zetten met behulp van biervaten en plankjes en dan staat hij waterpas! en ze willen best geloven dat een gemeentelijke bouw kundige dat toch nog even wil nakijken, maar het zou aanzienlijk in de exploita tiekosten schelen als er dan tenminste uniforme regels waren. D° b oor dat alles heen speelt het pro- bleem, dat er steeds meer kermis terreinen zonder meer van de kaart verdwijnen door veranderingen in het stadsbeeld: er komen parkeerterrei nen of, tegenovergesteld daaraan, juist groenpartijen, maar in beide gevallen kan de kermis er niet meer terecht. En een kermis buiten stad of dorp nee. dat wil toch niet zo erg. Bertus Donks heft er allerminst een klaagzang over aan, somt liever ook meteen de facilitei ten op diè het kermisbedrijf in ons land wél heeft en in het buitenland vaak niet. maar hij wil toch duidelijk stellen waar over hij praat. Over een bedrijfstak, waarvan niet alleen de kermisexploitan ten leven, maar die ook van belang is voor een omvangrijke toeleveringsindu strie. Om bij de tijd te blijven moeten veel exploitanten zich nogal eens in de nieuwe spullen steken. Een grote onder nemer investeert daarbij al gauw een miljoen gulden in een achtbaan, dat lijkt al veel, maar een paar kleinere onderne mers die zich specialiseren in het nieuwe elektronische speelgoed komen met el kaar ook al gauw op zo'n bedrag. Daarbij komt, dat de bedrijfsrisico's niet gering zijn: aan een grote investering kan geen wetenschappelijk gefundeerd markton derzoek vooraf gaan, want de klant is in elke plaats weer anders en even grillig als het weer dat overigens óók een voort durende risicofactor vormt. Het inschrij- vingssysteem, waarbij hoge bedragen ver in 't voren renteloos moeten worden geïnvesteerd, stelt eveneens hoge eisen aan de zeewaardigheid van het bedrijf in de stormen van de tijd. Nog daargelaten, dat bijzonder scherp moet worden inge schreven wil men het aantal kermissen halen dat nodig is voor de continuïteit in de bedrijfsvoering. In dat alles wat meer wettelijke regels en lijnen, waarlangs kan worden gewerkt, daarmee zouden de kermisexploitanten toch wel gelukkig zijn en de BOVAK werkt daar ook voor. V oor de kermisexploitanten speelt hier opnieuw de vergelijking met de middenstandszaken, die ook hun wettelijke bescherming hebben, ter wijl zij toch vrije ondernemers blijven. Niet ongaarne verwijzen zij daarbij naar hun streven, zich ook op andere terreinen in de maatschappij te integreren. Veel exploitanten hebben een vast domicilie gekozen in een gekocht of gehuurd huis. vanwaaruit zij deelnemen aan het maat schappelijk leven in hun woonplaats. Aan het onderwijs wordt steeds meer aandacht besteed, onder meer via de eigen Stichting Reizende School en de internaten. Perfectionering van het ver volgonderwijs is in voorbereiding, waarbij gedacht wordt aan een systeem waarbij de leerlingen een deel van de tijd op school doorbrengen en dan een pakket leerstof meekrijgen op tournee. De rijden- Over een paar weken begint het kermisseizoen, op hun overwinterings- plaatsen staan de exploitanten mars- bereid voor hun trektocht langs zo'n twaalfhonderd kermissen. Hoe gaat het tegenwoordig in de kermiswereld als vaderlandse tak van nijverheid, waarin een duizendtal on dernemers met in totaal tegen de tweeduizend bedrijven opereert0 Na een ontwikkelingsgang van vele jaren tekent zich nu een beeld af waarin enkele grote ondernemingen figureren, sommige kleine bazen zich met wisselend succes handhaven, maar waarin de meerderheid een be drijf voert vergelijkbaar met een flinke middenstandszaak Middenstandszaak dat is ook de benaming die men in 't algemeen aan het kermisbedrijf geeft bij de BOVAK in Apeldoorn, een van de twee bonden waarin de kermisexploitanten zijn ver enigd. Aan het begin van dit nieuwe seizoen een gesprek met BOVAK-voorzitter Bertus Donks, die met liefde en be zorgdheid kan praten over deze mid denstand. Bovak-Voorzitter Bertus Donks (links op de foto) en zijn assistent W. Klijs, resi derend in een eenvoudig kantoor aan de Deventerstraat in Apeldoorn, dat gesierd wordt door de wandspreuk: „Maak je niet dik, dun is de mode' Bertus Donks: „Het is mede een onder deel van ons streven, onze kinderen te komt in een totale oplage van ruim n 1/a miljoen exemplaren personeels tekort f ZELFVERHUIZER GOEDKOOP! 10 2,5 X 2,5 n ir plaatsen v i. Geen pakkisten meer, want u begint te laden wanneer de zelfverhuizer voor de deur staat. Aan alles is gedacht o.a. steekwagen 25 pakdekens serviesladen - planten tafel - kleddingkast aparte radio tv opbergruimte - lage laadvloer (40 cm dus tillen haast overbodig) 220 V ver lichting. Is alles ingeladen, dan zorgen wij dat de zelfverhuizer voor uw nieu we woning wordt geplaatst 't 8e spaart u honderden guldens. Prijzen vanaf f. 280 KLEINEKOORT-POQT BAADE B.V. NIEUW MATHENESSERSTRAAT32B SCHIEDAM TELEFOON 010-269435 ook in meisjes mode//en IN SUEDE EN LEER diverse kleurcombinaties maten 23-35" lA/ihKeiprys^**^ t.m. za, a//een a.s. donderdag tm zaterdag yazijri DELTA VAN LENNEPSTRAAT 16 HUIS llllll NOORDMOLENSTRAAT 21 AELBRECHTSKADE160 MACHINEFABRIEK Voor onze produktieafdeling LASSERIJ zoeker wij contact met gega digden voor de functie van VOORMAN Tot de taken van de voorman behoren - vervanging van de afdelingsbaas bij diens afwezigheid; - werkvoorbereiding voor de in de afdeling werkzame lassers; - regeling van transport en onderdelenvoorziening. Vereisten: - leidinggevende capaciteiten; - kennis van lastechnieken; - ervaring in een soortgelijke functie. Voor onze afdeling EXPEDITIE zoeken wij een MAGAZIJNBEHEERDER die onder de afdelingschef geheel zelfstandig zal worden belast met een correcte onderdelenvoorziening. Vereisten: - accuratesse - administratief inzicht - ervaring in een soortgelijke functie Heeft u belangstelling voor één van deze functies, kom dan eens praten of bel ons op. Wij zijn bereikbaar van maandag t/m vrijdag van 8 tot 16 uur op het fabriekskantoor, Weverskade 43 te Maasland tel 01899 12644. [-.RASMI'S t MVI RSITHIT ROTTERDAM bij het facullcitsbureai Rechtsgeleerdheid datum io spoedig mogelijk van de faculteit der (voor de halve werktijd) taak typen vergaderverslagen, collegemateriaal, brieven e.d. vanaf geschreven concepten cn/pf dictaloon ontvangen van bezoekers cn verstrekken,van inlichtingen verrichten administratieve werkzaamheden, o m. bijhouden correspondent ie-archief van de secretaris uitgifte collegemateriaal. gevraagd M.A.V.O.-niveau - goede typevaardigheid enige administratieve ervaring diploma steno Nederlands en enige bekendheid met dictafoonwerk strekt tot aanbeveling. salariëring volgens Rijksregeling, is afhankelijk van opleiding en verkrijgbaar bij Mej. A. van Santei tel. ()iü- 145511. toestel 5666 Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van het vakaturenummer te richten aan het Hoofd van de afdeling Personeelszaken van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Postbus 1718 te Rotterdam GEMEENTE SCHIEDAM 5S VERKEERSMAATREGELEN rge meester en Wethouders van Schiedam mak an be id. dat zij op 24 november 1975 krachtens artikel 132 i het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens in algemeen belang van het verkeer besloten hebben: door plaatsing van de borden model 16 bijlage II RVV de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. ter plaatse van het kruispunt Burgemeester Honnerlage Gretelaan Nieuwe Damlaan, gesloten te verklaren voor alle verkeer behalve voor voetgangers - aan roetgangersoverst eekplaats de volgende plaatsen a aan te wijzen:. Burgemeester onmiddellijk ten zuid-westen van de Nieuwe Dar laan; onmiddellijk ten noord-oosten van de Nieuv Damlaan; Nieuwe Damlaan. onmiddellijk ten zui ipester Honnerlage Gretelaa onmiddellijk ten nJor Honnerlage Gretelaan; in de borden 49 bijlage II RVV. iandag t/m vrijdag van 8.00 tot aande parkeerverbod aan de Lan ordt gericht aan Hare Majes- It ingediend bij de Commissa- incie Zuid-Holland, Konings open tot het eindö van een t Het adres van het beroep w teit de Koningin, doch wori ris der Koningin in de proi kade 1 te 's Gravenhage. Dit besluit is in afschrift gezonden aan: de Hoofdinge meur Directeur van de Rijkswaterstaat. Directie Zuid- Holland; de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswater staat. Directie Wegen; De Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B.; de Koninklijke Nederlandse Automo bielclub K.N.A.C.; de Koninklijke Nederlandse Motorrij- gniging K.N.M.V.; en aan het College van Gedepu arde Stat ït besluit ligt ged ie Zuid-Hol e genoemde beroepstijd ter i larie (afdeling Openbare Werl en Wethouders vi helpen bij integratie in de maatschappij, ze erbij te bepalen dat de wereld groter is dan het kermisterrein en ze te helpen hun weg in die wereld te vinden. Want de meesten van ons blijven weliswaar voor het leven op de kermis, maar je krijgt toch ook met andere dingen te maken, waarin je bewust wilt meeleven. En het is ook mogelijk dat iemand van ons trouwt met een partner uit een ander beroep. Dat moet mogelijk zijn én die van ons moeten zo'n situatie maatschappelijk aan kunnen". Dit zijn grote verschillen met vroeger, toen het vaste uitgangspunt was: „Wij hebben ons gered zonder veel onderwijs, dan kunnen de kinderen het ook". Hoe wel de kermiswereld ook erudiete figuren kon voortbrengen als de onvergetelijke mr. H. M. Janvier, die als jurist de belangen van de kermisexploitanten bleef behartigen. In dit streven naar integratie ligt ook de gedachte vervat, dat de romantiek van de kermis nooit gezeten heeft in het isolement van de bedrijfsvoerders en hun gezinnen. Die schuilt in andere dingen. Bijvoorbeeld in de onvoorstel baar hechte band tussen de mannen en de vrouwen en de kinderen van de kermis, die elkaar allemaal kennen. Ze lijken draadloos met elkaar in verbinding te staan, weten binnen 't uur in Gronin gen als er in Maastricht iets bijzonders gebeurt. Op een uitbundig bruiloftsfeest kunnen ze elkaar nauwlettend in 't oog houden, als er de volgende ochtend een belangrijke verpachting is. Ik blijf zo lang mogelijk zitten, denkt de één dan. want als ik vroeg opstap denkt hij dat ik morgen naar de verpachting ga. Dat is dan ook wel zo, maar die ander hoeft dat niet te weten. Vader en zoon kunnen bittere concurrenten zijn, samen een borrel drinken met allebei de inschrijf- brief voor een verpachting op zak. Ze praten over alles, behalve over die in- schrijfbrief waarmee ze elkaar morgen te lijf zullen gaan. Maar na de verpachting is alles weer gewoon, hoe de uitslag ook gevallen is. Vijanden in de concurrentie, maar vrienden voor het leven. Eenling in zaken, maar saamhorigheid in het geheel. En als er bij Bertus Donks een tele foontje kömt met een verzoek of op een kermis, waar dan ook in Nederland, iets leuks kan worden gedaan voor gehandi capte kinderen, dan kan hij zonder meer zeggen: „Ga er maar heen". De exploi tanten op die kermis hoeven daar niet in gekend te worden. Nooit zal iemand er zijn beklag over doen dat hem zoiets op het dak is gestuurd, eerder komen er klachten van exploitanten die zich gepas seerd voelen als zij er niet aan te pas zijn gekomen. Wij zijn eigenlijk gelukkige men sen", overpeinst Bertus Donks. „Helemaal niet zo braaf, zake lijk keihard, aan de andere kant ook weer emotioneel, levend van week tot week maar er zijn weinigen onder ons die dit leven zouden kunnen missen. Dat we ons er gelukkig in voelen, er zijn nogal wat redenen voor. Als we een goeie kermis hebben zijn we er blij mee, als 't een slechte is zijn we blij dat we er vandaan kunnen. Ongelukkig zouden we worden als we niet meer zo konden leven. Dat je thuis zit en de zon gaat schijnen en je kunt niet weg. Man, dan valt het dak op i je bent nergens meer." Tekst; AAD SCHOUTËN

De Havenloods | 1976 | | pagina 4