HAVEI XOODS 'Problemen kunnen op basis van de juiste argumenten worden opgelost' AS KH TSgfËS Inventarisatie van historische panden lil: editie p SCHIEDAM 1 Si fa-/ Herman Posthoorn vanochtend begonnen als wethouder van vorming en recreatie mass* Meubelfabriek H Oisterwijk SLAAPKAMERS Alles wat voor 1940 gebouwd is kan monument-zijn Eén termeulen HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Vrt.ttohïfBtep woensdag e« donderdag in ROTTERDAM (rechter maasoever), SCHIEDAM VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND. KRIMPENERWAARD. CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJfC 8ERGSCHENH0EK EN BERKEL RODENRIJS* TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren} VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010- 352011 KRIMPEN A/D IJSSEL Veld en Beemd 25 01807-16899. Scheepsbouw/ HET ziet ernaar uit dat maandag de oprichting plaats kan hebben van de Beleidscommissie Scheepsbouw, waarvan de werkzaamheden ten doel zuilen, hebben: „een gezonde, rendabele scheepsbouwindustrie met geavanceerde produkten produktietechnieken, die in de reld goed kan concurreren". Uit gangspunt daarbij wordt het in zo groot mogelijke mate behouden van de werkgelegenheid in de Neder landse scheepsbouwindustrie. Dat lijkt zo op het eerste gezicht een bericht over de oprichting van de zoveelste commissie die ons land kent, maar de werkelijkheid is wel s: achter de oprichting van de ze commissie zit een groot stuk pro blematiek, nl. de malaise in de scheepsbouw. In een notittie die minister Lubbers (economische za ken) de Tweede-Kamercommissies voor economische en sociale zaken vorige week deed toekomen schrijft hij dat de wereldscheepsbouw voor een grote crisis staat, waarvan de ge volgen zich doen gevoelen. De werkgelegenheid voor zo'n 25.000 mensen in de Nederlandse scheeps bouw wordt ernstig bedreigd. Volgens minister Lubbers moet de oorzaak van de crisis in de eerste plaats gezocht worden in de tanker- markt. In 1973 werd al duidelijk dat in deze sector tengevolge van de hoge vrachtprijzen in de voorgaande jaren veel te veel tonnage besteld werd. De oliecrisis heeft deze ont wikkeling nog fors geaccentueerd. Ook heeft de slechte conjunctuur invloed gehad op het energiever bruik, met bijbehorende gevolgen voor de tankermarkt. De meest op timistische verwachtingen gaan er op het ogenblik van uit dat vóór 1980 geen tankerorders van enige betekenis geplaatst kunnen worden. Het kan ook wel 1983 of 1985 wor den. Ter illustratie vermeldt de bewinds man dat volgens Lloyd's Register eind 1975 nog 67 procent van het wereldorderbestand uit tankers be stond. Dit- bestand zal, globaal ge nomen, de eerstkomende twee ja ren worden opgeleverd. Het beeld is dus allerminst roos kleurig. Vooral de zwakkere werven zullen het de komende tijd ver schrikkelijk zwaar krijgen. Daar komt nog bij dat natuurlijke even wichten op de scheepsbouwmark- ten niet tot stand kunnen komen tengevolge van steunmaatregelen van de overheid in een aantal den. Volgens minister Lubbers ligt het voor de hand een oplossing van de problematiek op het internationale vlak te zoeken. De mogelijkheden zijn echter beperkt en de hoop op resultaten daarvan is gering. Op het ogenblik gaan, wat de natio nale aanpak betreft, de gedachten uit naar een vermindering van de ca paciteit gemeten in man-uren met 30 procent. Het lijkt o.a. nuttig aparte omscholingsregeling scheeps bouw in het leven te roepen. Verder kan gedacht worden aan een speciale regeling arbeidstijdver korting voor de scheepsbouw. De minister is van oordeel dat een her structureringsprogramma moet wor den opgesteld, waardoor de meest verouderde capaciteit wordt wegge nomen en voor de capaciteit die ia 1980 de moeite waard is voldoende bezetting gevonden kan worden. Een andere belangrijke zaak tussen Nederlandse werven geko- wordt tot een zo evenwichtig mogelijke verdeling van de orders die wél worden binnengehaald. Dit kan bereikt worden door een teem van marktafbakening en derverdeling. Tot zover minister Lubbers. De no tities van de bewindsman geven al handenvol huiswerk voor de maan dag op te richten commissie. Het gaat hier om een uitermate acute zaak die een krachtige en eensge zinde aanpak behoeft. We hopen dan ook dat de Nederlandse scheepsbouwindustrie de handen ineen zal slaan om de enorme pro blemen te lijf te kunnen gaan. We besteden in deze kolom ook daarom zoveel aandacht aan de pro blematiek van de scheepsbouw om dat tienduizenden mensen in het Rijnmondgebied werknemers, werkgevers en hun gezinnen er direct bij betrokken zijn. Onderling getwist kan alleen maar negatief ef fect hebben. Uit de aanpak van de minister van economische zaken blijkt dat „Den Haag" mee-denkt en mee-werkt, het bedrijfsleven (werkgevers en werknemers) mag niet achterblijven. Er staat te veel op het spel! Dat hier ook voor de regionale overheid een taak ligt is duidelijk. Terecht zei de nieuwe gecommit teerde voor economische aangele genheden van Rijnmond drs. P.A. de Ruiter vorige week in Vlaardin- gen dat er dringend behoefte is aan een economisch plan voor dit ge bied. Naar onze mening zal de op stelling van zo'n plan prioriteit moeten krijgen. In dit verband zal de regionale/lo kale overheid ook op korte termijn al het mogelijke moeten doen om de jeugdwerkloosheid mee te be strijden; in Limburg is daartoe de zer dagen een concreet voorstel in gediend, waardoor nieuwe arbeids plaatsen bij de lokale overheid voor jeugdige werklozen gecreëerd kun nen worden. E.J.M. I4JHU SCHIEDAM Vanochtend om kwart over acht stapte Herman Post hoorn als kersverse Wethouder van vorming en recreatie het Stads kantoor binnen. Voor Posthoorn een consequentie die je trekt als je bereid bent lid te worden van de gemeenteraad en niet bepaald een gemakkelijke manier van geld verdienen. Vorig jaar oktober werd hij raadslid toen Reinier Scheeres de vertrekkende Bolmers als wethou der opvolgde en nog geen half jaar later verhuist hij van zijn stoel als raadslid naar de wethouderszetel. In de ambtelijke taal van de ge meentewet heet het: „De wethouders worden door den raad uit zijn midden benoemd". Een benoeming overigens die binnen de Partij ■van de Arbeid uitgebreide discussies en een ruzieachtige sfeer opriep en binnen de gemeenteraad de oppositiepartijen CDA en VVD bij de wethoudersverkiezing blanco deden stemmen. Herman Posthoorn, die volgende 'maand tweeëndertig wordt, is een ras echte Rotterdammer. Hij werd gebo ren aan het Zwaanshals in het hartje van het oude Noorden van Rotterdam. Via Spangen waar hij twee jaar woon de, belandde hij eind 1969 aan deCo- pernicusstraat in Schiedam. Meer dan tien jaar werkte hij.bij het Amerikaan se bedrijf NCR. Een betrekking waar bij hij als onderhoudsmonteur niet aan zijn bureaustoel, zat vastgekluisterd. „Eén zekere mobiliteit zit er toch in", merkt Posthoorn .over zijn nieuwe baan op, „maar iri eerste instantie ligt het daar op het Stadskantoor". wijkvoorzieningen. Ook in Oost was- Posthoorn present maar nu uitsluitend omdat hij zelf in die wijk woont. „Het is ook niet zo dat je een bewonersver eniging opricht. Je helpt en laat zien hoe je zoiets moet doen", vertelt Post hoorn over zijn eigen bijdrage. ïn oktober van het afgelopen jaar nam punt van de partijen/Dat speelt een Posthoorn afscheid van de rvdA-3chie- vrij grote rol", dam als voorzitter «n werd gemeente raadslid. Cor Bolmers vertrok namelijk als wethouder en verd opgevolgd door Posthoorn als wethouder van vorming Keimet Scheeres. Omdat Bolmers ook en recreatie, zoals het tegenwoordig afscheid nam als raadslid was een heet - eerder was het: onderwijs, cul- plaats vrijgekomen. Posthoorn nam zit- tuur en recreatie - zal het niet gemak- raadscommissies voor Alge- kelijk krijgen. „Er liggen een aantal mene en Bestuurlijke Zaken en voor de problemen", zegt Posthoorn, „maar ik Ruimtelijke Ordening. Raadscommis- ben er altijd van overtuigd geweest, dat wtfh^iSBurgemeester en problemen opgelost kunnen worden W v^Keea iWerenT i1J-»e n op basis van juiste argumenten", in het voorbereiden van besluiten van de gemeenteraad. Ze moeten ook de resultaten van de uitvoering toetsen aan het vastgestelde beleid. Deze com missies er zijn er zeven vergaderen als regel in het openbaar, tenzij er be hoefte aan bestaat bepaalde onderwer pen vertrouwelijk te bespreken, het geen dan achter gesloten deuren ge- Bezig Posthoorn, in -Rotterdam al lid van de Partij van de Arbeid, werd in Schiedam penningmeester en doet sinds 1971 ac tief mee aan het huurombudswerk. „Dat werd urgent toen het jarenlang gevolgde systeem van gelijktijdige huur- en loonsverhogingen werd losge laten. Er werden weigeringsgronden in gevoerd en dat zaaide veel verwarring. Dat gaf voor heel veel mensen proble men", aldus Posthoorn. Binnenstad In 1972 werd Posthoorn voorzitter van de Schiedamse afdeling van de Partij van de Arbeid. Een roerige tijd voor de PvdA die in de FJG een aanloop kreeg naar aanleiding van de binnenstads plannen. Die FJG-groep maakte een aantal modellen voor de binnenstad, Brandersbuurt- actie op. De PvdA maakte een rigoreuze verjonging door. „De jongeren zijn gekomen naar aan leiding van de binnenstadsplannen. beurt. Die commissievergaderingen zijn vaak belangrijker dan de gemeenteraad zelf, omdat alle voorstellen erin wor den „voorgekookt". - Het Stedelijk Gymnasium, de Schie damse Gemeenschap en het Passage Theater zijn hete hangijzers in Schie dam. Alhoewel niemand verwacht dat u daar nu al duidelijke uitspraken over doet, is iedereen toch wel nieuwsgierig naar uw commentaar. Vrije tijd Posthoorn: „Het gymnasium is geen fi nancieel probleem. In de PvdA-fractie is nooit gezegd dat het Stedelijk weg moet. De PvdA heeft het op haar bo terham gekregen dat ze het Stedelijk wil opheffen of tot fuseren wil dwin gen. Fusies roepen altijd weerstanden op. Ik moet gaan bekijken wat erin zit. De relatie Schiedamse Gemeenschap tot het VVV is ook geen financieel probleem. Voor de SG bestaan plan nen die tot een Culturele Raad om te bouwen. De Schiedamse Gemeenschap draait goed op dit moment, moet ik zeggen. Ze ondersteunt verenigingen, de grote poot V en O loopt erg goed. u/;:- ,i. n ,i - "*•- wuc8o gcmccnieoc- De SG is echt wel een club die maan- Wij vonden dat de PvdA op de verkeer- stuur. Het raadslidmaatschap komt delijks een aantal zaken regelt". 5j jongeren hebben de za- niet over". Formeel bestuurt de ge- Posthoorn merkt op dat het Horror Festival en Gejaagd door de wind goed hebben gelopen. Hij wil in het Passage „Wat mij bij het raadswerk opvalt", al dus Posthoorn, „is dat een heleboel mensen niet weten, wat het inhoudt. Ze denken dat het een betaalde baan is. Ze weten eigenlijk niet dat je in je vrije tijd als lid van een politieke par tij in de gemeenteraad zit. Ze weten, ook niet dat de gemeenteraad het hoofd van de gemeente is. De mensen denken dat de burgemeester de baas is. Ze zien het college als gemeentebe ken zonder meer afgeremd. Ik heb me fors met het binnenstadsplan bezigge houden", aldus Posthoorn die vertelt dat het winkelcentrum Hoog-Catharij- meenteraad een stad; in artikel 1 van de gemeentewet heet het „Het bestuur van elke gemeente bestaat uit een raad, een ruimte creëren voor iedereen. Wil- De Partii van a- ne waarvoor een groot gedeelte van de De Partij van de Arbeid richtte in die utrechtse binnenstad olat moest, klaar kwam toen de gemeenteraad zich boog over de Schiedamse plannen. een college van burgemeester en wet houders en een burgemeester". Toch is het de vraag in hoeverre dat ook feite lijk het geval is. 1 hoorn: .Her colie- len mensen Shakespeare zien, dan moet dat kunnen; wil men liever Heyermans, dan moet men dat ook te geven. Plaatselijk ontstonden huur- ombudsteams die in Schiedam uit ze ven man bestonden. De groep ont ving huurders aan huis. Ook toen al stonden onderhoudsklachten hoog ge noteerd. „Als de buitenkant niet ge verfd werd, was dat één van de moei lijkheden", weet Posthoorn zich te herinneren. „Het sloeg erg aan. We wa ren elke avond constant bezig van half zeven tot acht uur". Renovatie De renovatieperikelen van Volkshuis vesting in de IJsselmondestraat waren aanleiding voor het ombudsteam de bewoners te helpen. Posthoorn: „Die renovatie liep al niet zo lekker. Er was erg veel verweer van mensen die zelf veel vertimmerd hadden aan hun huis. Ik heb een aantal woningen gezien waarbij je eigenlijk, niet meer over re novatie moest praten". De IJsselmon- destraat-bewoners vormden een hechte groep en besloten naar het voorbeeld van de huurdersvereniging Wheermolen in Purmerend in oktober 1972 de be wonersvereniging Schiedam-Zuid op te richten. „In het begin waren we vrij veel aanwezig. Maar toen het bestuur eenmaal draaide, was het een zaak van henzelf", aldus Posthoorn. Ook in Schiedam-West stond hij aan de wieg van de bewonersvereniging. Hij. hielp met de oprichting toen de ge meente een gesprekspartner in West wilde hebben, omdat er door de af koop van het watercontract geld be schikbaar was voor het realiseren van (vrije* Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. - Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. lijk het gevü i thoorn: „Hpt colte- kór-men krijgen: „Het enige is meer ge houdt sterk rekening met het stand- mogelijkheden te geven". - De speelruimte in het onderwijsbe leid is voor een gemeente niet zo erg groot. Enerzijds bepaalt het ministerie van Onderwijs veel, anderzijds onttrekt het bijzonder onderwijs zich voor een gedeelte aan het beleid van de wethou- Herman Posthoorn der. Wat kan de gemeente doen? Posthoorn: „De gemeente kan een aan tal zaken stimuleren, zoals de School raad, een bundeling van oudercommiST sies van het openbaar onderwijs. Het is de bedoeling dat het bijzonder onder wijs een vertegenwoordiger afvaardigt. De Schoolraad vraagt om ruimte en middelen. Die moet de gemeente zon der meer geven. Ze vragen een volledi ge medewerker. Dat bedrag ligt nogal moeilijk. Een medewerker op part-ti me basis is misschien wél beter te ver wezenlijken". Participatie Posthoorn zit zelf in de oudercommis sie van de Comeniusschool. Hij vindt ouderparticipatie geen modeveischijn- De Historische Vereniging Schie- ken, is een klein kapitaal kwijt. Boven- dam wil alle mooie panden en dien kan een doorbraak de bruikbaar- plekjes die zij de moeite van het behouden waard vindt, op een lijst zetten. Zij gaat er daarbij van uit, dat alles wat voor 1940 gebouwd is, een monument kan zijn. Vakmanschap zijn vrouw naar de televisie kijkt. En wie zijn trapleuning afzaagt, maakt de bovenverdieping maar al te vaak ontoe gankelijk voor oude mensen. En je haalt de sfeer uit zo'n huis. Wat je krijgt, is een namaak nieuwbouwwo- Dat is het resultaat van een avond die ning die toch net te klein is. Je moet de vereniging onlangs in het Stedelijk de rijkdom van zo'n oudbouwwoning Museum organiseerde met Ir. Herbert bewaren, de Roy van Zuydewijn, die op de dienst stadsontwikkeling van Rotter dam optreedt als pleitbezorger voor het oude en het mooie. De heer van Zuydewijn heeft een dergelijke ljjst gemaakt voor Scheve- ningen en Rotterdam. Met behulp van •lichtbeelden liet hij zien, wat de Schie dammers konden doen. In een enthou siast betoog, dat soms bijna het karak ter droeg van een opwekkingspreek, beleed hij zijn grote bewondering voor het ambachtelijke, dat voor de oorlog bij het bouwen nog overheerste. Mo numenten, zo hoorden de talrijke aanwezigen, zijn niet alleen de oude kerken of de kapitale herenhuizen, maar ook de fraaie staaltjes van volks woningbouw, zoals die bijvoorbeeld op het Fabriplein of hier en daar in de West-Frankelandsestraat nog te vinden zijn. board op hun deuren. Daar zie je elk die voordeuren. In Scheveningen vlekje meteen op. En zo'n deur met al woont een sloper die zulke deuren nu die randjes en versieringen is meestal rustig voor honderden guldens aan de beeld geen bezoek ontvangen terwiïl 20 n fraal vakmanschap. Ze liefhebbers verkoopt. Wie een oude zijn vrouw na£ de fctaridTk'iiktFn zeggenuwel' dat die, randJes moeilijk monumentale deur heeft, moet er zui- zijn vrouw naar de televisie knkt. fcn Zljn sch00n te houden, maar een glad- nig op zijn." de deur is juist besmettelijk.Herbert de Roy van Zuydewijn gaat de De heer van Zuydewijn begrijpt best, donderdag gevormde werkgroep actief dat die oude interieurs de mensen aan bijstaan. Wie mee wil helpen of inlich- de slechte tijd van vroeger doen den- tingen wil, kan de Schiedamse leraar ken, maar zegt hij: „Je hoeft er niet Ruud Poels bellen onder no. 700190. meer met twaalf kinderen tegelijk in te wonen. Die bittere armoe is voorbij.. Waarom zouden we met de slechte din gen van vroeger ook de goede weggooi en? De mensen slaan het glas in lood uit de bovendeuren en zetten daar druppelglas voor in de plaats. Dat is zonde. Het is tegenwoordig erg duur om glas in lood te laten maken. En dan Enthousiast 1 De zaal reageerde enthousiast. Me vrouw Taverne, voorzitster van de CDA-raadsfractie merkte naar aanlei ding van van Zuydewijns betoog op, dat het fraaie herenhuis op de hoek van de Schoolstraat en de Warande mis schien wel plaats moet maken voor in dustrie. Dit stukje informatie droeg er niet in de laatste plaats toe bij, dat vijf I aanwezigen zich opgaven om een begin te maken met de inventarisatie van Schiedamse onbekende monumenten. Herbert de Roy van Zuydewijn stelt met bitterheid vast, dat in die vooroor logse woningen het interieur zo vaak ten offer valt aan verbouwingsactivitei ten. „Als mensen hun kamers door breken, moeten ze zich er wel van be wust zijn wat ze doen. Tussendeuren bijvoorbeeld zijn vaak knappe staal- van vakmanschap. Wie vandaag Het fraaie herenhuis op de hoek Scholhtraat-Warande moet wellicht plaatsma- zon ding door een vakman laat ma- ken voor industrie pnmama VLAARDINGEN De Telefonische Hulpdienst afdeling Waterweg-Noord zal op 1 mei haar activiteiten starten. De Hulpdienst is opgezet om mensen die eenzaam zijn of ten einde raad de mogelijkheid te geven hun problemen te uiten. Het team vrijwilligers van de hulpdienst heeft zich twee jaar inten sief voorbereid. Voor verdere informatie kan men zich telefonisch melden bij de heer J. van 'Ditten onder nummer: 010-701005. Geen gas SCHIEDAM Proefboring naar aard gas in Schiedam? Wie vanmiddag om vier uur dacht in het hartje centrum een boortoren aan te treffen met daar omheen een groot aantal hoogwaardig heidsbekleders kwam bedrogen uit. Ook zocht de argeloze toeschouwer te vergeefs naar vlaggemasten en de ge meentelijke stoppenkast. Tenslotte is het vandaag 1 april en alweer op de kop af vierhonderdvier jaar geleden dat de Watergeuzen Alva fopten bij Brielle. Sinds die gedenkwaardige datum is hét gebruikelijk in Nederland en Vlaande ren elkaar op die dag bij de neus te ne- Helaas, geen spectaculaire aardgas- of olievondst, waardoor de benauwde Schiedamse begroting van haar tekort verlost zou kunnen worden. Eigenlijk gelukkig maar, want het kaalslaggebied achter de Broersveld verdient een bete re bestemming. piano'* - elektronische ot ■geit yry sel en vertelt dat de onderwijzers erg enthousiast zijn over leesmoeders. „Ouderparticipatie moet ruimte wor den ,6egeven", aldns Posthoorn. „Hoe is de aankleding van de school: dat is ook erg belangrijk. Verlichting, vloer bedekking: in die trant. De omstandig heden ten aanzien van het gymnastiek onderwijs zijn onnoemelijk slecht. Er is geen ruimte. Er zijn vrij veel oude gymnastieklokalen. Het lokaal aan het Broersveld is nog steeds in gebruik". Posthoorn heeft in de afgelopen ge meenteraadsvergadering voor het colle gevoorstel gestemd. Het Schiedamse ambtenarenapparaat met tien man uit te breiden. Eén uitbreiding is een me dewerker schooltuinen. „Wat op sta pel staat is meer schooltuinen. Ik ben erg blij met die medewerker. Praten over het milieu in school zou iets kun nen zijn en dan niet over het papier op 'straat. Voor het buitenhuis in Ooster hout ligt een investeringsvoorstel. De onderwijswinkel 'vind ik een heel goeie zaak zeker naar de ouders toe", zet hij een aantal onderwijszaken op een rijt- j'e. De komende tweeënhalf jaar krijgt Herman Posthoorn alle kans - om het eens in de taal van de school te zeg gen - zijn best te doen. Dochter Sonja •vindt het wel leuk dat haar vader wet houder is geworden. - Je vader zal als wethouder wel niet vaak thuis zijn. Sonja: „Was-ie toch al niet". DICK VAN DER LUGT Modieus en praktisch. Ruime lichtgewicht schoudertas van een mooie soepele kwaliteit imitatie nappa. Met 2 grote vakken en een buitenvak, die elk sluiten met 'n stevige metalen rits, en een verstelbare schouderriem. In zwart en rood. Zeer voordelig! Slechts

De Havenloods | 1976 | | pagina 1