Loodswezen liep uit om model van 'De Spica' te bewonderen Hulpverlening bij aanvragen individuele huursubsidie Sparen doet u bii Mees Hnpp 51% 5!% 2» Uw conclusie: Vervaardigd uit schoenendozen, injectienaalden en wekker u moet voor de aardigheid ina 3* van eens op pa uw „dikke kijken termeulen termeulen Koor Gemeente- Ziekenhuis wint vierde prijs termeulen sr A) [DE HAVENLOODS - DONDERDAG 15 APRIL 1976 16-575 De Spica, één van de twee loods- schepen, die bij Hoek van Hol land dienst doen, bevindt zich vijftig maal zo klein in de huiska mer van de heer Martens. Het model is zo natuurgetrouw dat het hele kantoor van het loods wezen aan de Pieter de Hoogh- weg in Rotterdam uitliep, toen de bouwer het onlangs kwam la ten zien. De heer Martens werkte anderhalf jaar bij de zeebetonningsdienst van de Ma rine als matroos. Zijn thuishaven was Hellevoetsluis. In 1969 kreeg hij een ongeluk en sindsdien is hij in dienst van het Schiedamse brandweercorps. „Ik zou zo weer terug willen", merkt bij op, „beslist wel. Er wordt daar een klein beetje conventioneel zeemans begrip gehandhaafd. Ondanks de rang verhoudingen wordt er onderling goed samengewerkt en gaat het er enorm ge moedelijk toe. Persoonlijk vind ik be tonning nog een leukere dienst dan het loodswezen. Het is ook de bergings- dienst van het Rijk en moet soms rot klusjes opknappen. De dienst moest destijds het REM-eiland in beslag ne men." De betonning van de zee vereist voort durend onderhoud en controle. Hier voor zorgt een betonningsvaartuig regelmatig de diverse boeien langs vaart. „Zodra er ijs in het water is gaat de normale betonning eruit en worden de boeien vervangen door spar ren. Een spar is een stalen buis die te vergelijken is met een dobber, ver telt Martens. Afval Gemeentediensten met de paasdagen SCHIEDAM De gemeentelijke bureaus Van de Gemeenschappelijke Openbare en diensten zullen op Goede Vrijdag Bibliotheek zullen op de avoAd van 116 april a.s. normaal geopend zijn, Goede Vrijdagló april de centrale en l doch op tweede paasdag 19 april ge- alle filialen gesloten zijn, evenals op sloten zijn. tweede paasdag de gehele dag. Het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, zal gedurende beide paasdagen ge opend zijn als op zondag, nJ. van 12.30-17.00 uur. De Reinigingsdienst zal op maandag 19 arpil, tweede paasdag, geen huisvuil ophalen. Men wordt verzocht er reke ning mee te houden dat het huisvuil eerst bij de volgende ronde zal worden opgehaald. Het Openbaar Slachthuis en het Bureau van de Vleeskeuringsdienst zijn op tweede paasdag (en ook op Konin ginnedag 30 april) gesloten. Tijdschrift Scyedam VLAARDINGEN - Het tijdschrift „Scyedam", een publicatie van het Historisch Genootschap Schiedam, is in de losse verkoop voor twee gulden te koop. De inhoud van het tweede nummer be vat onder andere artikelen over het R.K. Weeshuis aan de Hoogstraat, de geschiedenis van de Schiedamse Post kantoren en over de ramp met de Griekse tanker „Petrarkis Nomikos". Aan het eind van deze maand ver schijnt het derde nummer, waarin onder meer de van dan af vaste rubriek „Schiedams kunstbezit" verzorgd door Josine Bokhoven, conservatrice van het stedelijk museum. vertelt Martens over het begin van zijn hobby. Via het bouwen van een drie mast zeilbark, een met stoom aange dreven radarboot die nog half afge- bouwd in de kelder staat en een bouw pakket van meer dan tweehonderd gul den -„een lor" merkt hij op -, kwam Martens terecht bij de loodsboot Spica Een schip dat in oktober 1974 in de vaart kwam en als thuishaven Maassluis heeft. Martens zag de loodsboot daar en vroeg de bouwtekening op bij de scheepswerf. Ook ging hij een paar keer naar Maassluis om dia's van diver se details te maken. Over de „grote Spica vertelt Mariens •„Het is een enorm stabiel schip. Er komt geen spatje water over, maar het gaat wel by elk zeetje omhoog." De kleine Spica werd in acht maanden tijdens de avonduren gebouwd. Uitein delijk kostte het model minder dan de kostbare bouwpakketten die in de winkel kunnen worden gekocht. Het duurste deel is de motor en de radio waarmee het model radiografisch be stuurd kan worden. Martens: „Er zitten allerlei dingen in verwerkt die je normaal weggooit. Van afval kun je een heel duur. uit ziend model maken. Er zitten ballpen- stiften in. De traptreetjes zijn van niet jes gemaaktIk heb ook legosteentjes en kopspelden gebruikt." Het bouwen vait het model volgde de zelfde stadia als in het echt. Allereerst werd üe kielbalk gelegd, Daarna volg den de dwarsspanten en het aanbren gen van de beplanking: stroken van balsahout van anderhalve centimeter breed. Vervolgens liet Martens dunne giethars zuigen in het hout, dat daarna geschuurd werd. Het dek werd ge maakt van millimetertriplex en de bo venbouw van schoenendozen, geim- pregneerd met polyesther. Voor de stuurmachine werd een wekker ge bruikt en voor de verwarmingsschoor steen een oude injéctiespuit van het ziekenhuis. Heel speciaal zijn de davits waaraan de loodsjollen hangen. Hier voor moest profielhout -uit Amerika komen. Zelfs het Rijkswapen op de brug ontbreekt niet. Dat komt van de verpakking van een Boldootflesje. Eenden Eind vorig jaar kwam het model klaar. Martens liet het in Rotterdam zien waar het door het loodswezen uitge breid werd bewonderd. Want behalve dat het model tot in de kleinste details een natuurgetrouwe nabootsing van zijn grote broer is, kan het model ook uitstekend manoevreren. Daarvoor zorgen de boegschroef,' de gewone schroef en het roer, die alle drie draad loos in werking kunnen worden gesteld door een 27 MC radiozender. De klei ne Spica weegt tien kilo en kan een snelheid van bijna vijf kilometer per uur ontwikkelen. „Hij jaagt de eenden uit het water", aldus Martens. Wanneer Uw woordenboek van mijnheer Van Dale zo oud is als de weg naar Kralingen, wordt het mooi tijd te zorgen voor de nieuwe editie en als U er nog geen hebt, moet U het zeker meteen in orde maken. Hollands meest beroemde standaardwerk van de nederlandse taal, waar de rechter mee op schoot zit, de professor mee naar bed gaat... en de puzzelaar alle gaten mee dicht... dat beroemde woordenboek is zojuist in een geheel herziene uitgave opnieuw verschenen 2 delen in linnen banden 3230 pagina's aangevuld met ca. 15.000 nieuwe trefwoorden compleet fl. 175.- Als een haas Uw boekhandelaar bellen en een exemplaar bestellen Theaterorgelconcert in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN Op donderdag 22 april a.s. geeft de organist Jil van den Doel, uit Maassluis, een Theaterorgel concert op het imposante 4 klavier concertorgel in de Stadsgehoorzaal. Hij vertolkt o.a. Feike Asma, Bernard Drukker, Rhoda Scott, Klaus Wunder- lich, Reginald Dixon en de onvergete lijke Cor Steyn. Daarna speelt hij samen met zijn doch ter Jill (18) Thais van Jules Massenet en de 8e. Sonate van Vivaldi. Verder de "Ondergang van de Titanic" Medewerking verleent het mammoét orgelorkest bestaande uit ongeveer 45 leerlingen van de Maassluise Muziek^ school, eveneens o.l.v. Jil van den Doel. Kaarten zijn ve'rktijgbaar aan de stads gehoorzaal a f.4.- p. persoon. VLAARDINGEN- le Paasdag om 9 uur wordt een paasreveille gehouden op de van Hogendorplaan hoek Rotterdamse weg. Medewerking aan deze paasreveille zul len verlenen de Birmingham Citadel Song sters, Het Leger des Heils muziekkorps en de Leger des Heils zangbrigade. Duur plm. half uur. De Birmingham Citadel Songsters zullen ook hun medewerking verlenen in de dienst die om 10 uur ge houden wordt in de zaal van Leger des Heils Rotterdamseweg/Sneeuwbalstr. Gratis lectuur over bloemen en planten VLAARDINGEN - Ingaande deze week kan men bij de drie filialen van de Gemeente-Bibliotheek: De Loper 28, van Hogendorplaan 100b en Dirk de Derdelaan 143 en bij het WV-kan- toor Visbank gratis lectuur krijgen over de verzorging van bloemen en planten binnen en buiten. Deze uitrei king geschiedt namens de KMTP; Alleen in de Visbank is tegen 30 cent tevens verkrijgbaar de zeer practische' tuinkalender voor het hele jaar rond. Stralend witte tanden mét Aqua Fresh tandpasta. De nieuwe tandpasta; blauw met witte strepen. Smaakt fris, dus maakt tanden poetsen tot een plezier. Nu van f2,15 voor .v.m. goede vrijdag geen koopavond In acht maanden zette de heer Martens de Spica in elkaar. Ambtenaren in de voetbalslag VLAARDINGEN - Vanaf 5 april strij den de elftallen van de gemeentelijke diensten en bedrijven weer om het ambtenarenvoetbalkampioenschap '76. De wedstryden worden gespeeld op het .het complex 'van Zwaluwen in Holy. De teams zijn ingedeeld in twee groe pen. In poule A spelen Brandweer, GEWB, Onderwyzers, Politie en Ge meente-secretarie en in poule B Ge meentewerken, Woningbedrijf, Holy- ziekenhuis en Bestratingen. De finale wedstrijden zullen worden gespeeld op maandag 31 mei. Overigens heeft de sectie voetbal van de VRSR er bij het dagelijks bestuur van de raad op aangedrongen de, in het kader van dit toernooi te spelen wed strijden niet in mindering te brengen op het toegestane gebruik van de vel den in mei. Men wilde echter voor het ambtenarenvoetbal geen uitzondering maken. Zoals bekend mogen de vere nigingen in mei tijdens de werkdagen slechts één wedstrijd per veld per week spelen. Als tegenprestatie kregen de clubs van dhr. K. Kalfsbeek, chef van de plantsoenendienst, een verrui ming van het veldgebruik bij afgelas ting tijdens de wintermaanden. Hij meende, dat de velden in mei (maar ook in april voornamelijk in gebruik ge- Zet nu de „plantjes" buiten Staalblauwe, zuilvormige konifeer (Cham. Laws. Ellwoodi) met kluit. Maat 30-40 cm. hformaal f 5,98. Groenblijvende pyramidaalvormige konifeer (Cham. Laws. Erecta Viridis) met kluit. Maat 40-50 cm. Normaal f 5,98. Japanse azalea (Azalea Japonica) met kluit. Komt zowel binnen als buiten tot bloei. In rose-rood. Is winterhard en laagblijvend. Een sieraad voor tuin, border en balkon. Normaal f 5,98. Nu per stuk slechts Pak Asef stalmest (gedroogde koemest) slechts f 2,25. goede vrijdag geen koopavond nomen worden voor bedrijfsvoetbal en dat daaraan maar paal en perk gesteld moest worden SCHIEDAM - Tijdens het 4de koor- festival georganiseerd door het natio naal koorfestival comité op zaterdag 3 en zondag 4 april heeft het personeels- koor van het Gemeente-Ziekenhuis een ,4de prijs behaald. Aan dit fesitval, dat in de grote aula van het Cartesius lyceum te Amsterdam gehouden werd, werd deelgenomen door 19 koren uit het gehele land. Onder leiding van de dirigent Thijs Sikking, werden de num mers „Lord, we praise you" en Hawa- naguilla" ten gehore gebracht. De jury leden, onder leiding van Nico v.d. Lin-, den gaven in lovende bewoordingen hun waardering weer voor de prestaties van het koor. Dat het koor ook bij het publiek in de smaak gevallen is blijkt wei uit het feit, dat het koor ook de publieks-prijs gewonnen heeft. iUle2-n met i?Sang van 1 april U zijn verhoogd en de huurlast eenheden voor in deze instellingen zwaarder is geworden, willen wij u nogmaals wijzen op het bestaan werkzaam personeel niet in aanmer- van de individuele huursubsidie. king. Ook aan huurders van kamers Het uitgangspunt van deze regeling is dat iedere huurder geacht !fn geen jndi^iduele huursubsidie wor- wordt een redelijk deel van zijn inkomen aan huur te besteden, doch Als" ESitn va„ het Wm„i;e ^wha"eer de huurlast daar boven uit komt, de overheid bijspringt, blemen oplevert bestaat de mogehjk- met bedragen die varieren tussen de f 120,— en f 3.420,— per jaar. heid dat men door een ambtenaar van nnm J de secretarie-afdeling Algemene Zaken dan f 20.000 - per jaar en de huur- wordt geholpen bij dit invullen. Hier- prijs van de woning tenminste voor zijn speciale tijden vrij gehouden, f.1.455, per jaar (f 121,25 per v In dezelfde week als waarin men (ligt maand) en ten hoogstef3.900 per jaar aan beginletter achternaam) het for- aan pensioen, lijfrente, loon, salaris,. Woningdienst kenbaar worden ge- an ipmA 1 "7^heeft ontvangen maakt. Van de woningbouwverenigin- In het beginsel vallen alle huurwonin gen onder de bijdrageregeling, onge acht of ze oud of nieuw zijn, of ze eigendom van particulieren of van de gemeente of van een corporatie zijn, mits de huurprijs op 1 juli 1976 onder de f5.850,- per jaar (f487,50 per maand) ligt (voor bejaarden geldt op dit punt een afwijkende regeling) en boven de f 1.835,- per jaar (f 152,92 per maand). (f 325,- per maand) bedraagt. In de volgende gevallen kan een rijks bijdrage ook worden toegekend als de huurprijs hoger dan f 3.900,- per jaar is: aan een huurder die op 31 maart 1976 in een woning zit, waarvan de huurprijs ten hoogste f5.850,- mulier kan afhalen en/of inleveren kan men geassisteerd worden. Dit is niet gedurende de gehele dag mogelijk maar kan elke maandagmorgen van 9 tot 12 uur,t dinsdagmiddag van 14 tot 16.30 uur, woensdagmorgen van-9 tot 12 standige woning komt in aanmerking, stens .drie j£ar lang een bijdrage" wor- Voor telefonische "inlirhtinoVn" 77n' nuts zijnJjelastbare inkomen minder is den verkregen, die hoort bij een huur- inlichtingen kan dan f33.000,-, hetgeen berekend grens van f 3.900,-; een huurder die wordt naar het inkomen over 1975 met één of meer anderen een woning vermeerderd met 13 pet. Ook huurders bewoont. .In zo'n geval kan een bij die een periodieke uitkering ontvangen drage worden vérkregen bij eenhuür- krachts de Ala Ri.cf3nd.,„»t i-prijs tot en met f 5.850,- per jaar; in krachts de Alg. Bijstandswet komen in aanmerking, evenals degenen die tot nog toe om een of andere reden voor de individuele huursubsidie waren uit gesloten. Voor alleenstaanden, die nog geen 30 jaar zijn, niet gehuwd of gehuwd ge weest en niet voor kinderaftrek in aan merking komen, bestaat een afzonder lijke regeling. Men kan in aanmerking komen als men: alleenstaand en jonger dan 30 jaar is; huurder is van een woning van onverschillig welke eigenaar; een be lastbaar inkomen heeft van niet meer bijzonder schrijnende gevallen, bij voorbeeld aan gehandicapten die huur der vaq een woning zijn en aan huur ders van woonhuizen die een monu ment zijn en met rijkssubsidie worden gerestaureerd. Voor het bepalen van de bijdrage wordt in deze gevallen een huurprijs van f3.900,- aangehouden, dus niet de werkelijke, hogere huur, waardoor men van een bijdrage zou zijn uitgeslo- men gedurende bovengenoemde tijden contact opnemen met de afdeling Al gemene Zaken, Stadskantoor, Emma- straat 1 onder telefoonnummer 260500 op toestel 367. Zowel bij het inleveren als bij het ver zoek om assistentie bij de invulling van het huursubsidieformulier dient men de volgende gegevens en/of papieren mee te brengen: het aanvraagformulier de ingevulde verklaring van de verhuur der (bijlage aanvraagformulier), óf de brief van de Gemeentelijke Woning- dienst waarin de huurverhoging per 1 april 1976 wordt aangekondigd en waarin de huur is gespecificeerd, óf een verklaring van de verhuurder met dezelfde inlichtingen; een jaarkaart met de opgave van het inkomen over 1975 en/of een jaaropgave wat men tantième en/of een kopie van het aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting over het jaar 1975 en/of een ingevulde „opgave voor de werkgever/inhoudingsplichti- ge" (bijlage aanvraagformulier). Bij gehuwd of samenwonende aanvra gers dient ook bewijsmateriaal te wor den meegenomen van het eventuele in komen van de vrouw. Zonder deze papieren wordt de aan vraag niet in behandeling genomen. De aanvragen moeten voor 1 oktober inge leverd worden. De bijdrage voor de overige huurders varieert naar de grootte van het inko men en de hoogte van de huur. Wie re latief weinig verdient en/of relatief duur woont, krjjgt meer dan wie een hoger inkomen heeft en/of minder huur betaalt. De bijdrage wordt in het algemeen ver strekt over een periode van één jaar, van 1 juli tot 1 juli van het volgende jaar. De bijdrage moet elk jaar op nieuw worden aangevraagd. De huur subsidie wordt óf rechtstreeks aan de huurder verstrekt, óf via de verhuur der op de huurprijs in mindering ge bracht. In het eerste geval verloopt er nogal wat tijd vóór de huurder het sub sidiebedrag uitbetaald krijgt. Voor wat betreft de gemeente-wonin gen zal de Woningdienst deze suhsidie in mindering brengen op de huur, bij die huurders die daarvoor in aanmer king komen. Indien men de subsidie op een eigen giro- of bankrekening nummer gestort wil hebben moet dit door middel van een briefje aan de gen is bekend dat enkele, waaronder de Stichting Samenwerkende Schie damse Woningbouwcorporaties, even eens de subsidie in mindering zullen brengen op de huur. Van de particuliere woningeigenaren zijn de standpunten op dit moment nog niet bekend. Aanvraagformulieren voor deze indivi duele huursubsidie kunnen vanaf dins dag 20 april 1976 worden afgehaald op de 2e etage van het Stadskantoor, Emmastraat 1. Om lange wachttijden te voorkomen wordt men verzocht de formulieren af te halen c.q. in te leveren volgens on derstaand schema. Het is namelijk de bedoeling dat aanvragers van huursub sidie wiens achternaam met een A of B begint de formulieren afhalen en/of inleveren in de week van dinsdag 20 april tot en met vrijdag 23 april, enz. dinsdag 20 april tot en met vrijdag 23 april: achternaam beginnende met A of B; maandag 26 april tot en met don derdag 29 april: achternaam beginnende met C, D, E of F; maandag 3 mei tot en met vrijdag 7 mei: achternaam be ginnende met G of H;maandag 10 mei: achternaam beginnende met I, J, K of L; maandag 17 mei tot en met vrijdag 21 mei: achternaam beginnende met M, N, O of P; maandag 24 mei tot en met woensdag 26 mei en vrijdag 28 mei: achternaam beginnende met Q, R of S; maandag 31 mei tot en met vrijdag 4 juni: achternaam beginnende me* V; dinsdag 8 juni tot en met vrijdag 11 juni: achternaam begin nende met W, Y of Z. Oud wordt weer nieuw! T.v.'s, kastjes, deuren, tafelbladen enz. zien er weer als nieuw uit wanneer u ze beplakt met deze prachtige teak-folje van 'n mooie dikke kwaliteit. Een leuk en dank baar karwei voor iedere doe-het- zelver. Nu per meter, ong. 123 breed, slechts i.v.m. goede vrijdag geen koopavond. Tcrmijnspaardeposito Termijnspaardeposito p.MuIcpusitt BankMeês Hope nv iart bij Bank Mees Hope wel heel gemakkelijk wanneer u autom; periodieke overschrijvingen' laat verzorgen, bijvoorbeeld van uw salarisrekening naar uw spaarrekening. Ook wann uw salarisrekening heeft, is dit heel eenvoudig. Termijnspaardeposito 2 jaar vast c— Schiedam, Nieuwe Haven 133, tel. 010-34 02 22. Vlaardingen.'Schiedamseweg 53, tel. 010-34 02 22. Termijnspaardeposito opzegtermijn 12 maanden ijnspaardeposito Termijnspaardeposito KT

De Havenloods | 1976 | | pagina 17