PAASSHOW jB, 'Hollandia gebouw moet cultureel centrum worden' Cultuurbeleid ten dienste van bevolking —TAMIZ- a/estmndm MM 1495 MASSIEF EIKEN MEUBELEN termeulen termeulen AAaarten Bot van de Culturele Raad: Maarten Bot 116 t/m 128 kunst in het Weeshuis' .v.m. goede vrijdag geen koopavond wekelijks enkele malen bespeeld. Bo vendien is dit instrument op feest en gedenkdagen te beluisteren. De CR heeft een voorstel ingediend om een automatisch speelwerk in het carillón aan te brengen. Tenslotte wordt er door het college, naar aanleiding van een voorstel van de CR, gezocht naar de mogelijkheden om een muziekschool in Vlaardingen te beginnen. Stimuleren De CR wil verder de totstandkoming van historische publicaties en aktivitei- ten op het literaire vlak bevorderen. Ook de stichting Visserijmuseum wil men steun geven bfj de verdere ver wezenlijking van haar doelstellingen. Deze omvat de instandhouding en uitbreiding in Vlaardingen van een instituut voor de Nederlandse Zee visserij. De stimulering van een verdere uit bouw van de Stichting Vrije Academie Vlaardingen acht de CR ook van groot belang. Men wil bewerkstelligen dat een zo groot mogelijk deel van de be volking kan deelnemen aan het werk van de Academie, zowel wat betreft de achtergrond van de cursisten als de spreiding van de cursussen over de stad en door het verlagen van de finan ciële drempel. De verhuizing van de Academie naar het Hollandia gebouw ziet men als een waardevolle basis voor de plannen. In dit gebouw zou eventueel ook een theater-werkwinkel een plaats moeten krijgen. Tevens zouden de beeldende kunstenaars er hun atelierruimte kun nen vinden. De toneelverenigingen zouder er een centrale bergplaats voor decors kunnen krijgen en een ruimte waar de decors gemaakt kunnen wor den. De gedachtenwisseling met de Stich ting Welzijn Vlaardingen over de op richting van een Plaatselijk Educatief Centrum in deze gemeente heeft niet bepaald verhelderend gewerkt. Het zal daarom geen bevreemding wekken, dat men de laatste tijd weer denkt aan de oprichting van een Volksuniversiteit. De CR wordt daarin gesteund door de wetenschap, dat de lezingenserie van de Mij. tot Nut van 't Algemeen tot het verleden behoort en ook de Studie kring „Vlaardingen" blijkbaar geen lang leven meer beschoren is. Anders- zijds ervaart men een enthousiast herleven van de cursus voordrachts kunst, die onlangs met ruim 20 cursis ten in de Sociëteitszaal van het Stads gehoorzaalcomplex van start ging. Werkweek voor brugklassen VLAARDINGEN - De heer P.G.J. Koster, conrector brugklassen van de openbare scholengemeenschap „Profes sor Casimir" heeft voor de leerlingen die zich hebben laten inschrijven voor de eerste klas, een werkweek georgani seerd. Deze zal worden gehouden aan het begin van de nieuwe cursus in de Peelhaas te IJsselstein (Noord-Lim burg). De leerlingen worden in twee groepen verdeeld. De eerste groep gaat maan dag 16 augustus 1976 en blijft tot en met woensdagmorgen. De tweede groep vertrekt uit Vlaardingen op woensdag 18 augustus en komt vrijdag middag weer terug. Doel van deze werkdagen: de nieuwe leerlingen wegwijs te maken in het reilen en zeilen van een grote scholen gemeenschap, kennisnaking met hun klasseleraren en mentoren, een eerste lUnzet te geven voor het invjillen van aen agenda en het maken van huiswerk. Behalve mentoren gaat een aantal le raren en leraressen mee die in de brug klassen les geven, zodat nisuwe leerlin gen ook met hen op ongedwongen wij- ase kunnen kennismaken. GEOPEND OP 2e PAASDAG VAN^ 10.00 TOT j 17.00 UUR^ GEOPEND OP w 2e PAASDAG VAN ^10.00 TOT k 17.00 UUR VOOR t Rechtstreeks uit ity, jj handen van de w I meubelmaker, dan L heeft u voor gewone U prijzen wel heel wat j j anders in uw huis. I Ij Bezoekt onze I i l uitgebreide toonzalen Ijk en ontdek deze |w 7 waarheid p(l V Kon. Wilhelminahaven y y z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 \i 1 VLAARDINGEN M |j Tel. 010- 343006 jj VLAARDINGEN Wat voor functie heeft de Culturele Raad in Vlaardingen? Om deze vraag te beantwoorden moet men eerst een bevredigende verklaring vinden voor wat cultuur is. De CR heeft het in haar beleidsplan als volgt omschreven: "Cultuur is de ontplooiing van de mens, zowel individueel als sociaal." Kort samengevat zou men kunnen zeggen dat de CR een stimule rende rol vervulten bovendien de vraagstukken bestudeert die Waar denkt u aan als u schrijft over de totstandkoming van historische publi caties en van activiteiten op het lite rajre vlak? "We hebben het fonds voor historische publicaties uitgebreid. We hebben een bundel uitgegeven van Jaap van IJpê- ren, de dichtbundel Vlaardingse Dich ters Dichterbij zonder meer en de Jiis- torische publicatie Vlaardingen in Vogelvlucht. Wij willen actief blijven en regelmatig aandacht aan dergelijke itaken "Na de opheffing van het Luxor-thea- ter als bioscoop concludeerden wij dat de oprichting van een filmliga actueel was geworden. De stichting Rood Vlaardingen wilde op dat moment echter filmvertoningen organiseren. Wij hebben de stichting toen gesteund. Vastgesteld is dat het werk van de stichting in een behoefte voorziet, om die reden hebben wij ook dit jaar de stichting in staat gesteld de voorstel lingen voort te zetten." In het Beleidsplan staat dat het kunst zinnige onderwijs speciale aandacht moet krijgen. Hoe ver is men met dit plan? "Op 1 mei treedt er een cultureel consulente in dienst. Zodra zij inge werkt is zullen we ongetwijfeld con tact met haar opnemen om met haar van gedachten te wisselen over de verband hebben met de ontwikkeling van het culturele leven in de gemeente. De CR zoals we die nu kennen is in 1968 opgericht en de zittings periode zal tot 1978 duren. De raad bestaat uit 19 personen, die een aantal secties en commissies kent. Voorzitter is Jac van der Linden en secretaris is Maarten Bot. wijze waarop aan kinstzinnige vorming van de schoolgaande jeugd het best gestalte kan worden gegeven. Verder kan ik er niets concreets over zeggen." "De aanvang ging moeizaam. Er werd ons verweten dat we teveel een praat groep waren en dat er niets concreets uit onze handen kwam. We zijn lang achtervolgd door de kritiek dat we niet functioneerden. Dat is gelukkig ver anderd, men heeft meer waardering voor ons werk gekregen. Wij zijn ook blij met het Hollandia-gebouw. Dat kan het centrum worden voor cultu reel Vlaardingen. Er moet een wissel werking plaatsvinden tussen de mensen die op verschilleiide terreinen bezig zijn." 'n goed matras is een Ubica matras. Gegarandeerd gezond slapen. Dit 16 cm dikke matras i$ aan 2 zijden doorgestikt en heeft geborduurde borders, (s.g. 35). In goud-kleur en vele ma ten, die allemaal even voordelig zijn. Normaal uit de prijssëries van f 142,50 tot f287,50. Nu 80x190 cm 108?° 90x190 cm f 118,80 90x200 cm f 138,80 120x190 cm f 169,80 130x190 cm f 189,80 f 209,80 f229,80 In de inleiding van het beleidsplan staat een aantal mooie regels over hoe het beleid gevoerd moet worden. Wat komt daar in de praktijk nou van 'terecht? Maarten Bot: "Dat weten we uiteraard nog niet. Je moet het zien als een uit gangspunt, waaraan bepaalde zaken, zowel van ons als van anderen, getoetst moeten worden. Deze uitganspunten zijn aan de hand van ontwikkelingen aangepast." Hoe groot is het budget van de CR? "Zo'n bedrag zegt op zichzelf niets. Omdat een grote post gereserveerd is voor de Stadsgehoorzaal en het Visse rijmuseum, Het budget bedraagt in to taal l ,6 miljoen, daar staan 3 ton in komsten tegenover. De CR is daar tevreden mee. Er is ook een post voor plotseling opkomende plannen. Als die volgens ons levensvatbaar zijn, reser veren we daar geld voor. Een voor beeld is de serie orgelconcerten in sa menwerking met de hervormde gemeente, dat is dus bij het vast budget gekomen." Misverstand Wal zijn de bevoegdheden van de CR? "Die zijn voornamelijk adviserend. Je zou kunnen zeggen dat alles mogelijk is op het gebied van cultuur binnen het raam van de begroting." Beeldend kunstenaar Marcel Molenaar is door de gemeente afgewezen voor de zogenaamde contraprestatie, terwijl de regionale commissie in Delft een gun stig advies had gegeven. Wat kan de culturele raad in zo'n geval doen? "Leen Droppert heeft in onze vergade ring van 26 februari daar vragen over gesteld. De CR acht het absurd dat het gemeentebestuur zich veroorlooft een door deskundigen uitgebracht advies naast zich'neer te leggen. We kunnen hooguit tegen deze gang van zaken protesteren, maar de Raad mist elke bevoegdheid om daadwerkelijk iets te ondernemen." t "Dat ligt problematisch. De kunst moet geintregeerd worden in het bouwwerk. Daarom vinden wij dat de kunstenaar in een zo vroeg mogelijk stadium bij' de plannen betrokken Adviserend Bij de aankooptentoonstelling in het Weeshuis is door B. en W. niet zoveel gekocht als beloofd was. "Hier is sprake van een misverstand. Het college heeft niets beloofd. Wij hebben een voorstel gedaan om voor 22.000 gulden aan te kopen. Het college wilde niet meer dan 6.000 gulden uitgeven. Wij hebben hierop een brief geschreven dat wij betreur den dat het college niet verder wilde- gaan." Stoer en stevig tsjonge jongen. Terlenka jongens pantalon, met-moderne steekzakken, jukstuk achter en uitlopende, ge voerde pijpen. Prima pasvorm. Deze cavalry twill pantalon is er in zwart, marine, donkerbruin en donker groen en de maten 116 t/m 176. Nu geen f 29,75 en f 32,75 maar slechts 140 t/m 152 f 15,95 164 t/m 176 f 16,95 i.v m. goede vrijdag geen koopavond DE HAVENLOODS - DONDERDAG 15 APRIL 1976 VLAARDINGEN Deze maand is het beleidsplan verschenen van de Culturele Raad Vlaardingen voor de zittingsperiode die in 1978 eindigt. Volgens het verslag moet het beleid gericht zijn op de tot standkoming van overleg en samenwerking. De plaatselijke samenle ving neemt daaraan deel door middel van de op cultureel terrein werkzame organisaties, instellingen, groepen en personen, in het be lang van een zo doeltreffend mogelijke realisering van gemeenschap pelijke doeleinden. Daarbij wordt het eigen inzicht van de betrok kenen zoveel mogelijk inacht genomen. In het kader van het beleid zullen regelmatig de doelstellingen en werkresultaten van de van gemeentewege geëxploiteerde of gesteunde organisaties, instellingen en groepen moeten worden getoetst in hun relatie tot het betrokken gemeentelijk beleid. een ontwerp voor een regeling. Daarbij is ook aan de orde het onlangs verschenen rapport van de studiecom missie percentageregelingen van de Raad voor de Kunst. Muziek Nadat pogingen om het Stadsgehoor zaalcomplex een ingrijpende verbou wing te laten ondergaan hadden ge faald, stelde de gemeenteraad op aan dringen van de Culturele Raad een kre diet van f.595.000,- beschikbaar voor een onderhoudsbeurt, die gedurende de maanden mei tot en met augustus van het jaar 1975 werd uitgevoerd. Behalve de uitbreiding van het aantal toiletten omvatte deze beurt in feite niets anders dan uitgesteld onderhoud. Dat daarmee het pakket van verlangens nog lang niet uitgeput is, is duidelijk. Het is zelfs zo, dat als gevolg van de onderhoudsbeurt onderdelen van het complex die daarbuiten vielen thans zo schrijnend bij de rest afsteken, dat het voortbestaan van deze toestand eigenlijk niet langer verantwoord is. In overleg met de Commissie „Gebou wen in de culturele sector" werkt de C.R. momenteel een onderhoudsplan voor het lopende dienstjaar uit. Ook denkt men aan het treffen van akoestische voorzieningen in de grote zaal, alsmede aan een uitbreiding van de vluchtmogelijkheden op het toneel, waarmee tegemoet wordt gekomen aan bij de commandant van de brandweer levende wensen. In dat verband wordt ook onderzocht of het mogelijk is, de aanwezige Spinklerinstallatie op het toneel te automatiseren. In de vorige versie van het werkplan liet men al uitkomen, dat ook hiermee het pakket van verlangens nog lang niet is uitgeput. Stadsgehoorzaal De CR stelt in zijn verslag ook voor de zaal „Harmonie" tegen een redelijk ta rief, behalve in het weekend, beschik baar te stellen als repetitieruimte voor diverse zang- en muziekverenigingen. Verder vindt men dat het complex mo gelijkheden zou moeten hebben om als sociaal ontmoetingscentrum te funge ren, zeker aansluitend op aktiviteiten in het complex. Dit vereist echter een behoorlijke foyer met bar. Op de vrije woensdagmiddagen zou het complex meer gebruikt moeten wor den ten behoeve van de jeugd, door het organiseren van film- en toneel voorstellingen. Tenslottte overweegt men een onderzoek in te laten stellen naar de funktie van het Stadsgehoor zaalcomplex in relatie tot het Vlaar dingen omringende gebied, waarbij het voorafgaande eveneens in overweging dient te worden genomen. Beeldende kunst Weeshuis. Momenteel organiseert men 12 tentoonstellingen per jaar. Het Weeshuis zou uitsluitend beschikbaar moeten blijven voor exposities van beeldende kunst in het professionele vlak. Een in het Hollandia-gebouw in te richten expositiezaal zal voor amateuristische uitingen beschikbaar zijn. De CR is uitgesproken van oor deel, dat er in Vlaardingen naast deze beide mogelijkheden geen behoefte bestaat aan nog meer van overheids wege geëxploiteerde expositieruimten. Het besteden van gelden uit het fonds „Gemeentelijk kunstbezit" geschiedde tot nu toe willekeurig. De CR heeft dan ook de behoefte aan een op een duidelijke visie steunend beleid op dit punt. Men heeft dit aan het College van B. en W. voorgesteld. Daaraan ver bonden vindt men het noodzakelijk dat dit fonds door de CR rechtstreeks beheerd wordt. Naar aanleiding van een nota van het hoofd van de afdeling onderwijs en culturele zaken der gemeentesecreta rie inzake de toepassing van de percen tageregeling beeldende kunst, is de CR uitgenodigd burgemeester en wethou ders te adviseren. Burgemeester en wethouders hebben intussen al beslo ten in die gevallen, waarin 1 pet. van de bouwsom minder dan f.7.500,- oplevert, dit laatste bedrag voor de ver fraaiing aan te houden. In overleg met de sectie „beeldende kunst etc." van de Raad en de Vlaar dingse kunstenaars werkt de CR aan De concerten die in het Visserijmuseum worden gehouden zijn een groot suó- ces. Door inspanningen van het mu seumbestuur kan sinds enige rijmge bruik worden gemaakt van een vleugel piano. De CR moedigt dan ook een verdere uitbouw van deze aktiviteiten aan, waarbij men er overigens wel naar wil streven terug te keren naar het uit gangspunt van deze concerten, name lijk: het bieden van een podium aan jonge musici. De loop-in-concerten in samenwerking met het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland blijken bij het Vlaardingse pu bliek bijzonder in de smaak te vallen. Na aanvankelijk daarmee te zijn gestart in het Holy-kerkcentrum, heeft men thans tweemaal een proef genomen in de Lijnhal, die in beide gevallen voor wat betreft het optreden van het orkest geslaagd mag heten. Men heeft echter de indruk, dat de publieke be langstelling op die plaats wat te wen sen overliet. Met het orkest zal men zich nader beraden over de plaats voor de nog resterende 3 concerten, die voor dit jaar op het programma staan. Het solistenconcours, dat jarenlang door de Federatie van Vlaardingse Mu ziekgezelschappen in deze gemeente werd georganiseerd, zal in deze vorm verdwijnen. De geringe belangstelling, die er de laatste jaren voor bestond, heeft tot dit besluit geleid. Ook de concerten op het orgel van de Grote Kerk, waarmee in 1974 een begin werd gemaakt, blijven wat de belangstelling ervoor betreft achter bij de verwachtingen. Dit neemt ech ter niet weg dat de CR deze nieuwe aktiviteit van de Culturele Raad in samenwerking met de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente niet graag meer zal prijs geven. Meer succes heeft de stadsbeiaard op het Oranjecarillon. Sinds de ingebruik neming van dit carillon wordt dit specialist in originele Groenlose kasten en stijlmeubelen UNIEKE MEUBEL-EXPOSITIE OPTWEEDE PAASDAG TAMIZ, heeft voor de Pasen zijn meubelkollektie uitgebreid Eigen import uit: DUITSLAND, ENGELAND, ITALIË enz. En alleenverkoper van de ORIGINELE GROENLOSE KASTEN in vele stijlen Eethoeken, bankstellen en kleinmeubelen te kust en te keur. OP DE TOCH AL VOORDELIGE PRIJZEN 10% EXTRA-PAAS KORTING I Voor elke bezoeker een BLOEMETJE en voor uw kinderen een LEUKE PAASVERRASSING TAMIZ, als het om BETAALBARE KLASSE GAAT Tweede Paasdag voor U de gehele dag geopend veerplein 8 vlaardingen telefoon: 010-3556 23 Rood, wit, blauw Dit seizoen kleden deze kunststof sieraden u „af"; 3 kralen-kettingen, 3 armbanden, 3 halsspiralen en 3 paar oorknoppen. In dè 3 mode kleuren rood, wit en blauw. U kunt nu in één keer 12x3=36 accesoires rijker worden voor 'n prijsje dat al lacht naar de zomer, van f 27,95 voor i.v.m. goede vrijdag geen koopavond

De Havenloods | 1976 | | pagina 7