'Politie rijdt in grote boog om Hoogstraat heen' Hoogstraat moet bereikbaar blijven „WIJ SCHRIJVEN WEL DEGELIJK" Krakers vragen om vuilcontainers Sparen? Beleggen? Mees &Hope biedt een lucratief compromis: de Obligatierente-rekening. Bewoners zijn verkeersoverlast beu SLAAPKAMERS I Meubelfabriek Oisterwijk )BLIGATIi )UIZENDJ Obligatierente-rekening: de ideale combinatie van sparen en beleggen. BankMees Hope nv rdonderdag 22 april 1976 25e jaargang no. 31 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT* TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE* EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK. BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL-Veld en Beemd 25 01807-16899. SCHIEDAM „Je bent je levert niet meer veilig op de Hoog straat". „De politie rijdt in een grote boog om de Hoogstraat heen." Twee uitspraken van be zorgde Hoogstraat-bewoners, die zich toen onlangs de bewoners vereniging Schiedam-centrum werd opgericht, als lid opgaven om de gemeente te attenderen op hun jammerklachten. Volgens hen is het grootste probleem van de Hoogstraat het fors aantal horeca-bedrijven. „Die café's zouden er wel kunnen zijn, als de politie er wat strenger op zou toezien. Maar de politie rijdt in een boog om dit soort problemen heen. Voor een winkel straat heeft de Hoogstraat teveel café's en teveel donkere plekken door onverlichte etalages. In het weekend te leven de bezoekers zich uit. Laatst nog „De Hoogstraat kent nu geen enkele •belemmering, alle lantaarnpalen staan tegen de muur aangedrukt. Maak van de Hoogstraat een voetgangersgebied met verkeersdrempels. Laat hem tot elf uur zoals nu open voor bevoor rading en sluit hem dan met afsluitbare paaltjes hermetisch af. Kleed de Hoog straat ook wat meer aan, zoals elders in de stad, want het is nu vaak een gribus." Parkeren In de Hoogstraat is het vaak een complete verkeerschaos Veiligheid BESTRIJDING van rampen en be vordering van veiligheid zijn begrip pen die in het Rijnmondgebied veel aandacht verdienen. Daarom zijn we blij met de verschijning van twee nota's van het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond die komende maandag in de verga dering van de Rijnmondraad besproken zullen worden. Velen zullen zich herinneren hoe ook in ons gebied vorig jaar grote schrik teweeg werd gebracht door het verschrikkelijke ongeluk bij de DSM In Zuid-Limburg, Een van de dringende wensen die daar direct naar voren kwamen was een duide lijker regionale aanpak van de ram penbestrijding; doordat verschei dene gemeenten in het rampgebied lagen ontbrak daar nogal wat onder linge coördinatie. Terecht werd ook in het Rijnmondgebied opnieuw aangedrongen op de opstelling van een regionaal rampenplan. In ver scheidene gemeenten in het Rijn mondgebied bestaat al zo'n plan, maar dan plaatselijk. Waarom, zo werd gezegd, kan de rampenbestrij ding niet in de eerste plaats regio naal met inschakeling van de be trokken gemeenten opgezet den? In het voorjaar van 1975 werd al een werkgroep „regionaal coördina tiecentrum rampenbestrijding" in gesteld waarin zitting hebben verte genwoordigers van de gemeente Rotterdam, de commissaris der Ko ningin in Rijnmond. Deze werk groep is nu met een eerste interim rapportage gekomen, waaruit blijkt dat er heel wat op dit gebied te doen is. Tot de eerste werkzaamhe den zullen nu moeten behoren: de inventarisatie van de gemeentelijke plannen, de opstelling van een re gionaal rampenplan en de voorbe reiding van een goede wettelijke geling. Een en ander zal met spoed moet gebeuren. Natuurlijk hopen we met z'n allen dat we voor rampen be hoed mogen worden, maar het be hoort tot de taak van de bestuur ders om met de grootst mogelijke spoed in elk geval zo'n regionaal plan in elkaar te zetten. Van de be trokken gemeenten mag verwacht worden dat zij zich zullen laten in passen in zo'n regionale aanpak. Nog fundamenteler is de zaak van de bevordering van de veiligheid. Uit de nu uitgebrachte nota blijkt dat er reeds heel wat wettelijke re gelingen op dit terrein bestaan, maar er kan en moet nog méér ge beuren, temeer omdat het Rijn mondgebied niet vrij van nogal gro te risico's is. In de nota staat o.m.: „De bezorgd heid die bij de bevolking blijkt te bestaan over de gevaaraspecten in het Rijnmondgebied wordt door ons bestuur (dat van Rijnmond) ge deeld. Door het ontbreken van een adequaat planologisch beleid in het verleden wordt men momenteel ge confronteerd met een situatie dat zich nog steeds uitbreidende en/of vernieuwende woonkernen als Per nis, Hoogvliet en Rozenburg gren zen aan industriële complexen, dat havenopslagbedrijven zich in het hart van Rotterdam bevinden en ge vaarlijke stoffen over de weg, het spoor en het water worden getrans porteerd, waarbij de route door dichtbevolkte woongebieden voert". De nota geeft een werkplan voor de naaste toekomst aan. Ook wat dit betreft menen we te mogen rekenen op bekwame spoed bij alle betrok ken instanties om met goede maat regelen te komen die het leefmilieu in het Rijnmondgebied zeer ten goede zullen komen. Aan gekisse bis tussen instanties hebben we geen enkele behoefte. E.J.M. reden een paar idioten uit een café met een bloedgang in hun auto's weg. Op een nacht ben ik eens wakker gewor den omdat ik gerinkel hoorde. Een stel gasten liep tegen elke lantaarnpaal aan te trappen en een kap was naar bene den gedenderd", aldus een bewoner. Ook komt het volgens hem regelmatig voor dat voetgangers met name 's avonds en 's nachts in het weekend op niet zachtzinnige wijze worden be jegend. „Ik heb verschillende malen meegemaakt, dat iemand in de Hoog straat een afranseling kreeg. Er zijn' daarvoor verschillende aantrekkelijke stukjes". Ook bromfietsen leveren overlast op: „Meestal bij de gokhal staan een aantal jankende brommers. En die jD/IQDC] WC O oppikken en afzetten? Als mijn zoon de deur uitrent, heeft hij vijftig procent kans dat hij tegen een auto aanrent. De dichtstbijzijnde plek waar hij naar toe kan, is de speel wij de aan de Vlaardingerdijk. Het museum plein ligt ideaal voor activiteiten, maar dat is afgesloten. Wij maken het verder regelmatig mee, dat er een grote wagen voor de deur staat als je met je fiets de deur uit wilt. Dat kan dan nog geen eens. Een truck met oplegger die achttien meter lang is in de Hoogstraat, dat is toch pure nonsens hier", aldus deze bewoner. De Hoogstraat zou zeker meer aan dacht van de gemeente kunnen krijgen dan thans het geval is. Vliegen elders in de stad de woonerven de grond uit, aan Schiedams belangrijkste winkel straat is al in jaren niet veel gebeurd. Daarbij zou het goed zijn als de politie wat strenger zou toezien op het toe nemend gebruik van de afrol Lange Achterweg en een groot stuk van de Hoogstraat als parkeerruimte. Niet alleen overdag maar ook met name in de weekends staan hier rissen auto's geparkeerd/. En het begruik van de Hoogstraat! als roetsbaan o.a. voor taxi's zou in ieder geval de kop moeten worden ingedrukt. Schiedam verdient een aantrekkelijke en veilige winkel straat, niet alleen voor de winkelen de bevolking die de Hoogstraat nog steeds een warm hart toedraagt, maar ook voor de bewoners ervan. De ontheffingenregeling voor laden en lossen in de Hoogstraat wordt volgens de bewoners te soepel toegepast spuiten dan weg." De politie komt er in de ogen van deze bewoners niet erg goed af. Behalve dat ze de ordehandhaving door de politie minimaal noemen hebben ze sterk de Indruk dat ontheffingen voor laden en lossen buiten het toegestane tijdstip met losse hand worden gegeven. „Ik heb de politie nog nooit bonnetjes zien schrijven. Ze geven wel een kind van een jaar of tien een grote bek als die met zijn fietsje over de Hoogstraat fietst. Taxi's maken een constant gebruik van de Hoogstraat. Die gasten krijgen vrij spel. Waarom kunnen ze hun klanten niet op de Lange Haven CPN viert 1 mei in zaal Irene SCHIEDAM - De CPN-Schiedam gaat 1 mei vieren in zaal Irene. Gerrit Hoogenberg, lid van het -dagelijks bestuur van de CPN, zal het woord voeren evenals Eef Collé, wethouder van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Beide zullen spreken over de situatie van de scheepsbouw. De avond die om acht uur begint, biedt voorts een gevarieerd programma waarin het AJV-cabaret Oud-West uit Amsterdam zal optreden met een maat- kritisch cabaret van ruim een uur. De muzikale begeleiding is in handen van Eurostars, een trio dat bestaat uit een drummer, accordeonist en gitarist. Deze musici brengen gezellige dansmu ziek. Voor deze avond is vergunning verleend tot twee uur 's nachts, terwijl men geen lid van de CPN hoeft te zijn om toegelaten te worden. De toegangs prijs bedraagt twee gulden vijftig. Ook staat de CPN op 24 april en op 1 mei met een stand op de Hoogstraat nabjj de Appelmarkt. In de kraam wor den kaarten verkocht voor de 1-mei viering en zal ook allerhande informa tiemateriaal beschikbaar zijn. metz auto I banden hu De Hoogstraat heeft ook de aandacht van de Schiedamse brandweer. Volgens commandant J.W.G. de Groot geeft de Hoogstraat met name 's-winters wat minder problemen dan 's-zomers. Als de winkeliers buiten gaan etaleren in kleine stalletjes, rijdt de brandweer zo nu en dan over de Hoogstraat om hen er op te attenderen een voldoende brede strook in het modden vrij te la ten. Op het moment is de Hoogstraat bereikbaar voor de brandweer vanaf de Koemarkt en de Grote Markt. Staat en 's-ochtends vrachtauto's te laden en te lossen, dan zijn de chauffeurs in de regel in de buurt om vrij baan te ma ken bij een eventuele brand. De Groot ziet de bereikbaarheid van de Hoogstraat —als die in de toekomst autovrij zou worden gemaakt- in rela tie tot de snelheidsbelemmeringen die elders in straten worden aangebracht. „Onze eerste eis is dat onze grote voer tuigen er altijd bij moeten kunnen ko men. Maar bloembakken, drempels en weg-asverschuivingen leveren wel een stuk vertraging op. We streven in de toekomst zoveel mogelijk naar kleinere voertuigen. Maar met te kleine mis je weer een stuk slagkracht", aldus com mandant De Groot, die over afsluitba re paaltjes aan het begin en eind van de Hoogstraat opmerkt: „Dat zou een mogelijkheid zijn". Publiek Met zeer veel nadruk zegt hij: „Ik ge loof dat het publiek zich bij het parke ren in speelstraten moet realiseren dat de brandweer en de ambulance er moet kunnen komen. Men houdt daar vaak niet goed rekening mee". De Hoogstraat kent éénrichting verkeer vanaf de Koemarkt rich ting Grote Markt. Tussen 11 en 24 uur is deze straat gesloten voor verkeer in beide richtingen, uitgezonderd voetgangers en voertuigen die een ontheffing hebben. Aan beide zijden van de straat geldt een parkeerver bod, dat wil zeggen dat voer tuigen wel mogen stoppen om de passagiers in- of uit te laten stappen of om goederen te laden en te lossen. Politie:. „Ik zou er persoonlijk een voorstander van zijn alle auto's uit de Hoogstraat te weren, af gezien van de bevoorrading", reageert hoofdinspecteur D.P. van der Veen van de Schiedam se politie op de suggestie de Hoogstraat autovrij te maken. Volgens instpecteur P.J. van den Hengel van de verkeersdienst heeft de Hoogstraat de aandacht van de politie. „Er wordt regelmatig gesur veilleerd en indien mogelijk wordt er een extra surveillance ingezet. We doen het mogelijke. Het centrum krijgt relatief vrij veel aandacht van ons. De politie rijdt regelmatig over de Hoogstraat". Van vernielingen aan lantaarnpalen is hem niets bekend, terwijl er ook geen aangiften van molestaties zijn gedaan. Het gebruik van de Hoog straat als roetsbaan met name door taxi's is aan de Lange Nieuwstraat bekend. „Het zijn vlotte rijders, we keuren het niet goed. Als we het zien, pakken we het aan", aldus V.d. HengeL Wat betreft ontheffingen legt hij uit, dat alleen de aan de Hoogstraat ge vestigde winkeliers een ontheffing hebben om later dan elf uur 's och-' tend» over de Hoogstraat te rijden. Ook taxi's hebben een ontheffing. Vrachtbedrijven krijgen geen onthef fing. en moeten voor elf uur hun werk gedaan hebben. In een enkel geval wil de Schiedamse politie wel eens van deze stelregel afwijzen, zoals wanneer een vracht-' rijder uit het hoge noorden komt en bij voorbeeld door mist vertraging heeft opgelopen. Wat betreft het foutief parkeren op Hoogstraat en afrol Lange Achter weg merkt inspecteur V.d. Hengel op dat er wel degelijk wordt. SCHIEDAM Hét actiecomité de Laan vraagt in een brief aan het college van burgemeester en wethouders om een aantal grote vuilcontainers. „Wij achten dit noodzakelijk ten einde manshoge vuilhopen in de tuinen en op de erven van de percelen aan de Laan en omstreken te verwijde ren", schrijft het actiecomité. Het verzoek wotdt ondersteund door een aantal bewoners uit de Nieuwstraat, de Laan en de nieuw bouw in die binnenstad, die - aldus blijkt uit de brief al herhaaldelijk bij de gemeente hebben geklaagd over deze bijzonder ongezonde situatie. Voorts schrijft het actiecomité: „Het is genoegzaam bekend dat acticomité de Laan zelf bereid is deze rommel te verwijderen." Het actiecomité wijst op de gevaren voor de volksgezondheid, als dus deze situatie nog langer wordt geduld: „Mede in aanmerking geno men dat in de directe omgeving levens- middelenbedrijven gevestigd zijn, zodat de aanwezigheid van ongedierte (ratten, kakkerlakken en muizen) zeer wel aannemelijk is." Het actiecomité hoopt op een posi tieve beschikking en acht een ant woord op haar brief binnen twee weken gezien de urgentie gerecht vaardigd. Desgevraagd deelt wethouder Collé med dat de VROM slechts een vijftal grote containers heeft. Deze zijn echter in gebruik bij bedrijven en niet beschikbaar. Hij wijst erop dat ervoor de krakers al een regeling bestaat waarbij grof huisvuil iedere woensdag om 1 uur wordt opgehaald. Naar aan leiding van gesprekken over de brief in de desbetreffende gemeenteraadscom missie wil de wethouder wel nagaan of de mogelijk bestaat deze regeling uit te breiden tot tweemaal per week. Jongerenkoor in Theatercafé SCHIEDAM Donderdagavond vanaf 20.30 uur staat het theater in de Teer- stoof weer open voor het theatercafé. Tijdens deze avond zal het Jongeren koor Polyhymnia uit Schiedam enkele liederen uit hun repertoire zingen. Sedert de oprichting in 1970 van het Jongerenkoor Polyhymnia, oorspronke lijk als kerkkoor, heeft het vele genres aan het repertoire kunnen toevoegen, waaronder Nederlandse teksten, geschre ven op tophits van destijds, negro-spiri- tuals, klassieke werken en madrigalen. Op dit moment wordt een reeks van clo se-harmony songs, gearrangeerd door di rigent René Fons, aan het repertoire toegevoegd. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeindseweg.116 (langs het jl water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Nog zes plaatsen voor Sauerland We gaan van 5 t/m 9 mal een geheel verzorgde reis naar Sauerland (Duits-, land) maken. We hebben nog plaats zes personen. Prijs alles GROOT enige bank in Nederland hij gekoppeld is aan hetrende- een geïndexeerde reke- ment van de laatste uitgegeven 3 ning die de voordelen van langlopende staatsleningen. s sparen en beleggen De rente varieert per maand. t combineert: de Obli-^"^ Het percentage-dat dus niet r gatierente-rekening. door de bank zelf wordt n vastgesteld - ligt in de prak- Een voordeel van een spaar rekening is dat u doorgaans snel over geld kunt beschikken. Het leuke van beleggen is weer dat u over het algemeen meer rente tijk altijd hoger dan bij spaarrekeningen met zelfs een langere opzegtermijn. Voor mei bedraagt de rente bijvoorbeeld 5 '/2%. Voordeel l: Ruimevriieopname. Elke maand kuntu tot een bedrag van k f 1000,- vrij opnemen. Voor de aankoop van efiekten en onroerend goed kunt Ook als u (nog) geen cliënt u zelfs vrij over uw volledige salds bent van Bank Mees Hope kunt beschikken. Overigens geldt een u een Obligatierente-rekening vaste opzegtermijn van 3 maanden, openen en daar dan per giro geld ontvangt Mees Hooe heeft als Voordeel 2: En toch hoge rente. °p De rente op een öbiigatiërënte- weten? Vraag de speciale folder, rekening is geïndexeerd. Doordat

De Havenloods | 1976 | | pagina 1