Unieke schilderijen bij Vlaardingse antiquair TAMIZ Kinderen erg enthousiast over leesprogramma jeugdbibliotheek WESTMHDM 29.8° VRIJ ENTREE VIER MOLENS MASSIEF EIKEN MEUBELEN WESILflNDlfl Kamerlingh OnnesToulouse Lautrec en Willem. AAaris Lezertjes krijgen no werkstuk leesdiplomo termeulen termeulen ,De musiceerende dames" van Kamerlingh Onnes opkomst, ook het lezen begint weer aan populariteit te winnen. Het aantal uitleningen in 1975 lag met 227.900 voor alle Schiedamse jeugdafdelingen zo'n tienduizend boven het aantal in 1974. VOOR Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 22 APRIL 1976 17-574 Zoeterwoude werd geboren, op drieëntwintigjarige leeftijd geschilderd moet hebben. „De musiceerende dames", zoals het doek is getiteld, is in naturalistische trant ge schilderd en is kenmerkend voor de weelderige kostbare stijl van Harm Kamerlingh Onnes. Harm Kamerlingh Onnes is een ty pisch voorbeeld van een autodi- dakt. Hij bezocht nooit een kunst- akademie, maar richtte zich hoofdzakelijk naar de raadgevin gen van zijn vader Menso Kamer lingh Onnes. Behalve als schilder, etser, aquarellist en tekenaar ver wierf hij ook bekendheid als kera mist en musikus. In het naslagwerk „Hollandsche Schilderkunst" van dr. Plassaert wordt de „Musiceerende Dames" als één van de meest opmerkelijke schilderijen van Kamerlingh Onnes genoemd. Van het werk van Ka merlingh Onnes is betrekkelijk weinig in partikulier bezit. Een groot deel van zijn doeken hangt in het Haags Gemeentemuseum, het Centraal Museum in Utrecht en Boymans van Beuningen in Rotterdam. Dat dit doek in partikulier bezit is gekomen, berust eigenlijk op een vergissing. Antiquair Brouwer: „Het doek hing oorspronkelijk in de oude Gemeentebibliotheek in Dordrecht, welke gemeente het schilderij ook van een speciale lijst heeft laten voorzien. Toen de lees zaal van de gemeentebibliotheek werd vernieuwd, is een groot aan tal boeken geveild. „De Musicee rende Dames", dat in de leeszaal hing, is toen abusievelijk meege- veild. Kamerlingh Onnes is overigens niet de enige bekende naam uit de „kollektie Brouwer". Aan de wand van zijn zaak op de Hoog straat hangt sinds kort ook een schilderij van de wereldberoemde Toulouse Lautrec. Lautrec ver wierf vooral bekendheid door de vele affiches die hij ontwierp. Be kend zijn vooral zijn affiches van de Moulin Rouge in Parijs en de Gelaarsde Kat. Het doek dat bij antiquair Brouwer hangt stelt een typisch Frans café voor, dat zich waarschijnlijk in Montmartre, waar Lautrec zijn atelier had, be vond. „Een Parijs café van Toulouse de Lautrec Andere meesters die bij antiquair Brouwer zijn te bewonderen zijn o.a. Jacob en Willem Maris, Weis- senbruch, Han van Meegeren, Con stant Artz, Van de Weelen en de beroemde Rotterdamse schilder Chabot. Volgens P.Brouwer is het persé niet de bedoeling dat alleen schil derijenverzamelaars de doeken ko men bezichtigen. „Iedereen die interesse heeft in oude kunst is welkom." deze moderne mini-klemspot. Gaten boren is niet meer nodig. Met de zware kunststof veerklem beves tigt u deze spot met gemak op wand- meubels, tekentafels, plantenbakken e.d. De naar alle kanten verstelbare spot is er in oranje, bruin, rood groen en zwart. Kompleet met normale fitting voor lampen tot 40 Watt, snoer, stekker en tussen- Hij komt altijd van pas. Dus waarom zou u 'm nu niet kopen? Tenslotte is deze handige passpiegel van 30x94 cm nu 8 gulden voordeliger dan normaal. De_ spiegel is voorzien van plakstrips en kan dus meteen probleemloos bevestigd worden. Nu voor een t-prijsje* bezit van een uniek schilderij van de bekende Nederlandse schilder Harm Henrick Ka- Imerlingh Onnes. Het betreft hier een schilderij dat Kamer lingh Onnes, die in 1893 in Net zo lekker als thuis slaapt u tijdens uw vakantie op dit komfortabele rustbed met 4-delig campingmatrasje, Ook ideaal als extra slaapplaats voor de onver wachte logé. Met solide metalen frame en verend opgehangen canvas loper, in diverse kleuren. Dit luxe 3-poots rustbed (ong. 70x190 cm) met verstelbaar hoofdeind, nu kom- SCHIEDAM - Onlangs gaf Hans van der Wilk, wethouder voor communicatie, wijk- en jeugdza ken ift de jeugdbibliotheek aan de Korte Haven het startsein voor het leesprogramma. Hij ver wijderde plechtig een groot pa pieren kruis voor een rek met stippelboeken, reikte de eerste deelnemerskaarten uit .en stempelde bij een aantal jeugdige lezertjes hun leenboeken af. In 1975 nam de Schiedamse jeugdbi bliotheek voor het eerst deel aan het leesprogramma, een initiatief van het Nederlands Bibliotheek- en Lectuur centrum. Er werd niet veel ruchtbaar heid aan gegeven, omdat we het wilden uitproberen, vertelt mevr. Von 't Steen jeugdbibliothecaresse."Het aantal deelnemers was beperkt, maar de kinderen waren er wel erg enthousiast over." Er werd tegen de honderd diploma's uit gereikt en de jeugdbibliotheek besloot ook dit jaar weer aan het leespro gramma deel te nemen. De bedoeling van de actie is enerzijds leuke en goede leesboeken onder de aandacht van kinderen te brengen en anderzijds kinderen de gelegenheid te geven door middel van een werkstuk te laten zien wat uit studieboeken te leren valt. De procedure is simpel. Een kind krijgt een deelnemerskaart en zoekt een stippelboek uit. Valt het boek in de smaak, dan maakt het daar een tekening of een verhaal over. Zijn op deze manier drie boeken gelezen, dan wordt de deelnemerskaart ingele verd en krijgt het kind het dat één maal per maand- voor de eerste maal in mei wordt uitgereikt. Stippelboek De aanduiding stippelboek is uitge vonden door de Schiedamse jeugdbi bliotheek. De NBCL heeft namelijk een lijst van honderdvijftig titels sa mengesteld die voor het leesprogram ma worden gebruikt. Op die lijst staan boeken die vrij recent zijn geschreven of heruitgegeven, of het eerste deel van een vervolgserie. "Pipi Langkous" van Astrid Lindgren staat er bijvoor beeld, niet op, maar wel "De gebroe ders Leeuwenhart" en "Superdetective Blomkwist leeft gevaarlijk" van de zelfde schrijfster. In de jeugdbiblio theek aan de Korte Haven heeft men de door de NBLC geselecteerde boe ken voorzien van een groene stip op de rug in één rek bij elkaar gezet. Deze zijn, net als de overige leesboeken, ook weer onderverdeeld in drie leeftijdsca tegorieën, namelijk voor kinderen tot negen jaar, van negen tot twaalf jaar en voor kinderen vanaf dertien jaar. Werkstuk De Schiedamse lezertjes kunnen ook op een andere manier deelnemen aan het leesprogramma. Ze mogen een werkstuk maken over of uit een studie boek. Het onderwerp daarvoor kan va riëren van iets van handenarbeid tot een geheimschrift. Wel moeten de kin deren even vragen of zo'n zelfbedacht onderwerp geschikt is voor een leesdi- ploma. De mogelijkheid om via een werkstuk een leesdiploma te behalen is een Schiedams initiatief en is geba seerd op de enorme populariteit van dokumentatie- en studieboeken onder de jeugdige lezers. Vooral de laatste jaren is de belangstelling voor dit soort boeken toegenomen, wellicht onder in vloed van de televisie én het dokumen- tatiecentrum, dat in veel lagere scholen de laatste jaren zijn intrede heeft ge daan. Maar niet alleen zijn studieboeken in VLAARDINGEN - De I Vlaardingse antiquair P.Brouwer is sinds kort in het pleat met matrasje van 39,50 voor I# Vervang oude boorden en manchet ten door deze fraaie fantasie of uni boorden en manchetten. Ook kunt u te korte mouwen wat langer maken. In de kleuren marine, appel groen, rood, bruin, beige, wit en zwart. Nu per set QP weg afneemt en dat van Kethel juist sterk toeneemt. Het verslag wijst erop dat het aantal leerlingen ingeschreven bij het gewoon lager onderwijs is terug gelopen en dat zich in wijk Nieuwland wellicht een vergrijzing aan het voor doen is. Enthousiast Hoe het ook zijlezen is weer "in". De kinderboekenweek heeft daar zijn steentje toe bijgedragen. In oktober fungeert deze week in Schiedam als af sluiting van het leesprogramma. In Rotterdam gaat een kinderjury wel licht weer jeugdboeken bekronen. eigen import originele perzische tapijten Tamiz is specialist op gebied vian Perzische tapijten. Jaarlijks stelt hij zijn collectie via persoonlijke inkoop bij nomaden-wevers samen. De echtheid van elk tapijt wordt dan ook door een garantie-certificaat gewaarborgd. Tamiz verleent nü 5 tot 10% korting op meer dan 1000 zelf geïmporteerde tapijten. Een waardevast bezit is een bezoekje aan onze zaak dubbel en dwars waard veerplein 8 vlaardingen telefoon: 010-35 56 23 Sinds de invoering van het leesprogramma is de jeugdbibliotheek nog drukker bezet dan voorheen Hier steeg het aantal van 337.200 jaarverslag over 1975 staan, op dat het (1974) naar 406.100 (1975). Voorts aantal uitleningen van de jeugdafdelin- valt bij de cijfers die in het concept gen in de filialen Wibautplein en Park- Mevr. Von 't Steen: "Het komt wel voor dat door de volwassen jury be kroonde boeken gevreten worden door kinderen. Een bekroning door de kin derjury is voor veel schrijvers een nog grotere beloning". Ze merkt op dat er de laatste jaren vrij veel schrijvers van kinderboeken bij zijn gekomen en dat met name voor de leeftijdscategorie van dertien en veertienjarigen de keus vergroot is. Tieners hoeven tegenwoor dig niet meer te kiezen uit melige meis jesboeken of zogenaamd spannende detectives, maar hebben de beschik king gekregen uit een groot aantal boe ken van een goed gehalte. Leuk Het leesprogramma slaat inmiddels aan in Schiedam. "De kinderen zijn erg en thousiast", aldus mevr. Von 't Steen. "Mede naar aanleiding van de kranten publicaties vragen erg veel kinderen naar het leesprogramma. Het is ook een erg leuk soort actie. Het leespro gramma hoort meer nog dan welke an dere activiteit zoals de kinderboeken week, bij een jeugdbibliottheek". SCHIEDAM - Op 25 april openen de deuren van het dienstencentrum de Vier Molens zich voor één na de laatste maal in dit seizoen om vrij entree te bieden aan iedereen die niet goed raad weet met zijn zondagmid dag. De muziek wordt deze maal verzorgd door het jeugdorkest van Wilton-Feyenoord en de bluesgroep „Big Ball Weevil". De tentoonstellingshoek is ditmaal gewijd aan patchwork, dat zijn wandkleden van stukjes stof en dergelijke. Deze zijn gemaakt door dames uit Maassluis en om geving. Voor degeen die gei'nteresseerd is in handenarbeid komt Yvonne Brand om de fijne kneepjes van het maken van poppen voor de poppenkast of sierpoppen uit de doeken te doen. Wie hieraan wil meedoen wordt verzocht een plas tic tasje en goedkoop grauw w.c.- papier mee te brengen. Ook dient men tijdig aanwezig te zijn. Vrij Entree begint om half twee en eindigt om half vijf.

De Havenloods | 1976 | | pagina 9