HAVENLOODS Bewonersvereniging Centrum krijgt snel eigen pand ft wM %4t Groot straat feest in de Van Marumstraat Historische jaarmarkt op het Stadserf editie p SCHIEDAM en werkgroepen geforme öy,- Feest in Quibes SLAAPKAMERS Ambachtelijke Braderie Schiedam-Zuid vri$a?« 30apï« Meubelfabriek JU Oistenvijk DONDERDAG 29 APRIL1976 25e JAARGANG NO. 33 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROTTERDAM (rechter maasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK EN BERKEL RODENRIJS TOTILE 0PLM6 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122 010- 352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807-16899. Europoint SINDS vorige week donderdag heerst er grote beroering in de Rot terdamse ambtenarenwereld. Aan leiding: het bericht over de voorge nomen aankoop door de gemeente van de torens Europoint II en III aan het Marconiplein ter huisvesting een aantal gemeentelijke dien sten en secretarie-afdelingen. Die beroering is begrijpelijk, 't Zal je toch maar gebeuren dat een colle ge van B. en W. dat regelmatig de woorden inspraak en medezeggen schap in de mond neemt, ook ten aanzien van de eigen ambtenaren, nu die inspraak en medezeggen schap aan zijn laars lapt en zonder medezeggenschapscommissie erbij te betrekken de gemeenteraad voorstelt tot aankoop van genoem de kantoortorens over te gaan, „Juist van dit college hadden zoiets niet verwacht", zegt ons boze ambtenaar. Dit voorval bewijst weer eens dat de praktijk van de inspraak wel eens tegenvalt helaas! In tal van geval len is het „inspraaktenzij". In dit geval waren B. en W. inderdaad van zins om de betrokken ambtena ren zoveel mogelijk te laten meepra ten over plaats en inrichting van nieuwe kantoren, maar toen kwam plotseling de mogelijkheid om de twee torens in Rotterdam-West aan te kopen. Door enkele omstandig heden moest er uiterst geheim on derhandeld worden met de verko pers en zo kwam het „tenzij" bus; voor deze gelegenheid moest de inspraak overboord gezet wor den. Verschrikkelijk naar, maar we zouden zo gauw geen andere oplos sing weten. B. en W. hebben zich in het raads voorstel beijverd een flink aantal positieve aspecten van de aankoop op te noemen. Ze zijn stuk voor stuk de moeite waard. We hopen dat na de raadsbeslissing nu ook aan de wensen van de ambtenaren zo veel mogelijk tegemoetgekomen kan worden, speciaal wat betreft de „aankleding" van het Marconiplein en omgeving en de bereikbaarheid en inrichting van de kantoren. We betreuren dat het zo gegaan is, bij ons is, gegeven de omstan digheden, ook begrip voor de han delwijze aanwezig. Nieuwe wijken EEN recent onderzoek in de snelst groeiende gemeente van Nederland, Zoetermeer, heeft enkele conclu sies opgeleverd, die ook voor re gemeenten met grote nieuw bouwwijken van belang zijn. Onder meer is gebleken dat het in deze wijken frequent voorkomende ver schijnsel van in feite (voor de be trokken gezinnen) te dure huurwo ningen kan leiden tot sociaal isole ment. Het verschijnsel is ook in Rotter dam en enkele andere Rijnmond gemeenten bekend. Jonge mensen kunnen vaak alleen een woning krij gen in een nieuwe wijk, waar ze - omdat iets anders niet beschikbaar is in arren moede gaan wonen in flats of eengezinshuizen die een voor hun inkomen eigenlijk te hoge huur moeten opbrengen. Dat kan in het leefpatroon duide lijk doorwerken. Deze jonge men sen moeten veelal bezuinigen op tal van andere zaken en ze leven geiso- leerd met hun eigen zorgen. Als ge volg van het feit dat ze het te druk met zichzelf hebben komen ze vaak niet tot deelneming aan het maat schappelijk leven en dat heeft weer consequenties voor het welzijn van de wijk. Het is goed dat deze zaken aan het licht komen. Door zo'n onderzoek komen structurele problemen aan de oppervlakte die door overheid en particulier initiatief opgelost zullen moeten worden. Verbetering van het leefmilieu in een nieuwe wijk eindigt echt niet met een beetje meer groen, hoe belangrijk dat op zichzelf ook is. E.J.M. SCHIEDAM De jongste bewo- beschikking te zullen stellen. Op Sinds de oprichtingsvergadering zijn nieuwbouw, leefsituatie, leegstand nersvereniging van Schiedam '18 mei komt de bewonersvereni- er twee bestuursvergaderingen ge- publiciteit, krijgt voor het eind van deze ging Schiedam-centruin bijeen in !l®udenl,,^f^.Jf€raat is, maand een eigen onderkomen, zaal Beatrix om ondermeer te, samenstelling van he^daSks be- Aldus deelt voorlopig voorzitter beslissen over de definitieve sa-' stuur en het instellen van werkgroe- Rob Sloos mede. Volgens hem menstellin» van het bestuur pen; Er Z1'n mr"iddels een zevental heeft de gemeente toegezegd een Hiervoor JJTdX me»T» SJTMBS pandje op de Broetsveld ter kandidaat. gelegenheid, huisvesting, renovatie- fciv-'V Waarschijnlijk zullen de Grote Markt en de Lange Kerkstraat (foto rechtsboven) verkeersvrij worden gemaakt. SCHIEDAM De Van Marumstraat gaat feest vieren op Koninginnedag. Dt festiviteiten beginnen om tien uur 's ochtends en eindigen om twaalf uur 's avonds. Een viertal bewoners en ontmoetingscentrum Shit Joris Doelen organiseren dit straatfeest. Werd vorig jaar door de politie een ver gunning geweigerd, dit jaar is de ge meente wat soepeler. Niettemin heeft de feestcommissie ruim twee maanden op de vergunning zitten wachten en kregen sommige bewoners al de indruk dat het feest niet door zou gaan. Vo rige week werd echter bekend dat de vergunning was verleend. Het feest, waarvan de onkosten door de bewoners uit de Van Marumstraat omgeving worden betaald, begint tien uur met spelen voor kinderen van twee tot zeven jaar. Tot twaalf uur kunnen ze o.a. blokjes rapen, schots lopen en aan een verkleedpartij mee doen. De oudere kinderen hoeven 's ochtends niet stil te zitten want voor hen is er een speurtocht door Schie dam uitgezet. Om half twaalf is er voor de kleintjes poppenkast. Van twaalf, tot een uur worden er dansen en kring spelletjes georganiseerd voor allerlei leeftijdsgroepen. Daarna is er een pauze tot twee uur. 's Middags van twee tot vier uur ko men de kinderen van acht tot vijftien jaar aan de beurt met zaklopen, kelner race, kledingrace, slalom met autoped en kistjes, op bussen lopen, levend kruiwagenspel en een hinderrace over kisten. Van vier uur tot half zes wordt er weer gedanst door de kinderen en worden er spelletjes gedaan. VOLKSBAL De avond is grotendeels voor de vol wassenen. Om zeven uur begint het volksbal met straatspelen voor volwas senen. Daarna is er gelegenheid tot dansen waarbij de muziek verzorgd wordt door de discotheek van Sint Joris Doelen. De feestcommissie doet een dringend beroep op alle bewoners om ervoor te zorgen dat er in de Van Marumstraat tussen de Boylestraat en de Schrave- sandestraat geen auto's of fietsen staan. Tevens verzoekt zij de bewoners waxinekaarsje in het kozijn te plaatsen, een leuke lampion aan een stokje aan het kozijn te bevestigen of een spotje met gekleurd licht het raam te laten verlichten. De commissie zal zelf de straat versieren met vlaggetjes. Kinderen die willen meedoen kunnen zich opgeven bij de commissie. Per kind betaalt men één gulden. Elk kind .dat deelneemt krijgt een versnapering. Bij elk spel starten vier kinderen tege lijk. De winnaar van die vier krijgt een klein prijsje. De werkgroep groenvoorziening houdt zich momenteel bezig met het voor bereiden van een pamflet dat eer daags huis aan huis verspreid gaat wor den, als de algemene ledenvergade ring van de achttiende mei daarmee akkoord gaat. Ook aan de informatie avond wordt gewerkt. Zoals bekend heeft de bewonersvereniging destijds de gemeente uitgenodigd een infor matie-avond te beleggen waarop de gemeente zou moeten uitleggen wat haar plannen met het centrum zijn. Wethouder Zijdeveld heeft inmiddels laten weten hierin geen zin te hebben in verband met de perikelen rond het contract' met Empeo. „Daar is het 'laatste woord nog niet over gespro ken,", aldus Rob Sloos. „Die in formatieavond móet gewoon plaats vinden." Verkeer De verkeerssituatie in het centrum en de leegstand in de binnenstad zijn voorlopig de twee belangrijkste zaken waarop de kersverse bewoners vereniging zich gaat werpen. De werkgroep verkeerssituatie gaat zich ondermeer bezighouden met de vraag of het centrum verkeersvrij moet worden gemaakt. Ook het gemeente lijk verkeerscirculatieplan zal kritisch worden bekeken. Het is overigens geen geheim meer dat plan de Lange Kerkstraat en Grote Markt verkeers vrij zullen worden gemaakt, terwijl er stoplichten zijn geprojecteerd op het kruispunt Broersvest-Boterstraat. Leegstand van woningen en bedrijfs ruimten in de binnenstad is een andere prioriteit van de bewonersvereniging. In samenwerking met de onlangs opge richte kraakbond zullen er uitgebreide lijsten worden samengesteld waarin ge gevens worden vastgelegd over de duur van de leegstand, eigenaar, of het be- drijfs- of woonruimte betreft, staat- van onderhoud en eventueel ouder dom. Ook bevordering en restauratie en behoud van het historisch karakter van het centrum staan op het ver langlijstje. Containers Het voorlopig bestuur van de bewo nersvereniging heeft besloten het actiecomité de Laan te steunen in haar verzoek aan de gemeente tot het plaatsen van vuilcontainers in de Laan en omgeving. Zoals bekend heeft wet houder Collé hier inmiddels op gerea geerd met een afwijzing, maar hij heeft wel toegezegd te zullen onderzoeken of de bestaande regeling waarbij grof huisvuil iedere woensdag om 1 uur uit de Laan wordt opgehaald niet kan worden uitgebreid tot tweemaal per week. Polyether matrassen |Nvlontapiit 400 breed met stevige foamrug i overal 59, Alléén deze week Q J meeneemprijs I Gordijnstoffen Franse sluiergordijnen van i prachtige Tergal voile Maat: 180x160. C7QO j Alleen deze week O f j f Maat: 400x210. HO/I QA f Alleen deze week Ook andere maten leverbaar. van bekende fabriek met prachtige damasttijk s.g. 30 maat: 80 x 190 overal 139,— Alleen deze week Ook andere maten leverbaar. Behang Papier van zeer goede kwaliteit met leuk dessin. De laatste week voorQQ wöcent Zie ook onze nieuwe kollektie. Rotterdam-Zuid: Bloemfonteinstraat 14-20 Barendrecht: Dorpsstraat 47 Hoogvliet: Wilhelm Tellplaats 29-31 Krimpen a/d IJssel: Stad en Landschap 33-35 Rotterdam-West: Schiedamseweg 61 De stichting Jaarmarkt Het Huis te Ri viere organiseert op 22 mei een histori sche Jaarmarkt op het Stadserf (par keerterrein Stadskantoor). Vorig jaar was het binnenplaatsje tussen de ruine van kasteel Mathenesse en de stadssmederij op 5 mei omgetoverd tot een stukje middeleeuwse folklore com pleet met oude ambachten, heksenwaag en stadspoort. Deze gebeurtenis trok zoveel belangstelling dat het terrein te klein bleek alle bezoekers te herbergen. Ook dit jaar staan de historie van Schie dam en ouderwetse gezelligheid weer centraal tijdens de Jaarmarkt. In het kader hiervan zullen ambachten wor den gedemonstreerd en zal het ouder wetse straatamusement in ere worden hersteld. Ruwweg gesproken zal de jaarmarkt elementen van markt, ker mis, fancy-faur en music-hall bevat ten. De baten van dit evenement zullen worden gebruikt de Huis te Riviere zeeverkennergroep van materiaal te voorzien. Groep 12, Het Huis te Rivie re, bestaat uit een meisjesvendel „Gra vin Aleida" met vijftien meisjes en een jongenstroep „Graaf Floris" met 25 jongens. De groep werd opgericht in november 1970. In de maanden april en mei worden door de groepsleden loten verkocht a f 1,—. Prijzen in deze loterij zijn een droogtrommel ter waarde van f 635,-, een radio-cassetterecorder ter waarde van f 225,- en een autostofzuiger ter waarde van f 80,-. De trekking vindt plaats tijdens de jaarmarkt om 16 uur en wordt verricht door een bekende Schiedammer. In de maand december van het afgelo pen jaar hebben de groepsleden ka lenders verkocht met prenten van de Schiedamse kunstenaar Octave DeCo- ninck. De zes pentekeningen van Wal vismolen, Korte Dam, brandersbuurt, Baansteeg, Noordvestsingel en Prinsen- steeg zullen tijdens de jaarmarkt zowel los te koop zijn, als ingelijst. Verenigingen, bedrijven en winkeliers die belangstelling hebben met een kraam of stand op de Jaarmarkt te staan, wordt verzocht contact op te nemen met het Jaarmarktsecretariaat, Aleida- straat 91a, tel. 266216. Nieuw gebouw arbeidsbureau SCHIEDAM - Begin mei 1976 zal aan de Valeriusstraat in Groenoord-zuid, op een terrein bestemd voor bijzonde re bebouwing, een vestiging van het ge westelijk arbeidsbureau worden ge bouwd. Vooruitlopend op de bouw zullen door gemeentewerken de nodige werkzaamheden worden verricht voor de ontsluiting van dit terrein. In de loop van de volgende week zal hierme de worden gestart. In eerste fase zal een tijdelijke ontslui- tingsweg worden aangelegd vanaf de Valeriusstraat. In tweede fase, na het gereedkomen van het gebouw, zullen de riolering en de definitieve weg wor den aangelegd. Hierdoor zal het bestaande (onverhar de) veld aan de Valeriusstraat enigszins moeten worden aangepast, echter zo danig, dat de mogelijkheid voor het spelen van zevenhandbal, basketbal en volleybal volledig aanwezig blijft (28 x 48 m.). Herdenking gevallenen SCHIEDAM Bij het monument in de Plantage zals avonds om acht uur een korte plechtigheid plaats vinden waar bij bloemen en kransen kunnen wor den gelegd. Deze herdenking zal muzi kaal worden omlijst door het Harmo nieorkest „Harpe Davids". SCHIEDAM Zijne Koninklijke Hoogvlieger „Prins Bernhard" van Schiedam viert aanstaande vrijdag zijn verjaardag in de Quibus. Ter gelegen heid van dit heugelijke feit worden er 's middags tussen twee en vijf uur di verse festiviteiten georganiseerd. Zo zal de „Prins" met veel kunst- en vliegwerk gezellige grammofoonplaten draaien en een cursus vliegtuigbouw verzorgen, waaraan voor de beste bouwers aardige prijsjes verbonden zijn. Ook zullen de klanten van het ca fé worden voorgesteld aan het gehele Voorts kan iedereen die ze wel eens ziet vliegen, zich voor drie steekpen ningen (kwartjes) eigenaar noemen van een glaasje oranje Bitter. Minder kapi taalkrachtige Schiedammers die voor een dubbeltje geboren zijn, zullen het met een glaasje o'ranje (tien cent) moeten doen. Onze „Prins" hoopt dat men op die gedenkwaardige middag aanwezig zal zijn in de tot oranje-para dijs omgetoverde Quibus. SCHIEDAM - De middenstandsvereni- ren bij fa. Van Rey, Groenelaan 46. De gmg Schiedam-Zuid organiseert de ko- J mende dagen, evenals vorig jaar, weer een ambachtelijke braderie. Op don derdag 29 april. Koninginnedag en za terdag 1 mei zullen een klompenmaker, barbier, kleermaker, meubelmaker, stoelenmatter en bakker hun kunsten vertonen in de Groenelaan. Er komen een drietal bands naar de braderie. Op donderdag treedt om ze ven uur 's avonds het tamboer-, trom petter- en majorettecorps „Liberté" uit Vlaardingen op. Op Koninginne dag weer Liberté nu gestoken in Oud hollandse klederdracht. Op zaterdag 1 mei komt de Rijnmondband naar de Groenelaan met een show die om half twee begint. De band zal gedeelte lijk in eigen uniformen optreden en daarna gekleed in tuniekpakken een Russisch optreden geven. Het draai orgel „De blauwe Gavioli" is ook weer van de partij en wel op donderdag van elf tot zes uur. Evenals vorig jaar toen de bezoekers van de braderie konden raden naar het gewicht van een zak met doppinda's is er nu een wedstrijd waarbij men de lengte van een over de Groenelaan op gehangen buis in meters en centime ters moet raden. Deelname formulie ren zijn verkrijgbaar bij de standhou ders. Men kan deze formulieren tot ui terlijk zaterdagmiddag drie uur inleve- Ook op j Koninginnedag^ expositie massief^ f eiken meubelen I uit Oistenvijk. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten I Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Uw kopje koffie staat klaar. vrije toegang

De Havenloods | 1976 | | pagina 1