VENLOODS Optreden van magiër Swami Singh hoogtepunt Schiedamse jaarmarkt Fa ncy f a i rvertrouwde en nieuwe attracties Extra Bericht voor schrandere spaarders. Antiek goed vertegenwoordigd editie p SCHIEDAM zovwt i Informatie avond MVM 5-jaars 710/ WOENSDAG 12 MEI 1976 25e JAARGANG NO. 36 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROTTERDAM (rechter maasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD. CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK EN BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN Hoogstraat 122 010- 352911 KRIMPEN A/D IJSSEL - Veld en Beemd 25 01807-16899. SCHIEDAM - Op het stadserf van Schiedam, waar normaal de ambtenaren van het Stadskan toor hun wagens parkeren, komt op 22 mei een grote Jaarmarkt. Om tien uur gaat dit gebeuren van start. Deze Jaarmarkt wordt georganiseerd door de stichting Jaarmarkt Het Huis te Riviere en wordt mede ondersteund door het Schiedams VVV. Oude ambachten De organisatoren van de Jaarmarkt hebben beslag weten te leggen op een tweetal oude ambachten, die bijna uniek in Nederland genoemd mogen worden. Er komt een tingieter, die tin nen soldaatjes maakt en daarbij een historische techniek gebruikt. Hij maakt namelijk de oorspronkelijk half ronde soldaatjes. Al zijn modellen zijn door het Leger Museum in Leiden ge kocht. Een tweede ambacht wordt uitgeoefend door de heer De Winter uit Uden. Hij maakt als enige in Neder land hoge, zijden hoeden. Reeds drieduizend jaar voor Christus was tin de vorm van brons/tin bekend bij de Egyptenaren en Sumeriërs. Om streeks tweeduizend v. Christus werd het zuivere metaal in Midden-Europa en in China bekend, maar pas via de Feniciërs circa 1600 v. Christus kwam het in algemeen gebruik. Toepassingen waren voor de gewone man eet- en drinkgerei, omdat men zilver niet kon betalen. Omstreeks 1900 werden tin nen soldaatjes vervaardigd als speel goed voor kinderen, vooral in Duits land. In die tijd was het een geliefd soort speelgoed. De gietijzeren vormen waarin de tin gegoten wordt, bestaan uit twee helften: de schoon- en weer kant zodat een vrij aardig plastisch model ontstaat. De legering waarmee wordt gewerkt, bestaat voor zestig procent uit tin, tien procent uit an timonium en dertig procent uit lood. Het smeltpunt ligt op driehonderd De soldaatjes die gegoten worden tij dens de jaarmarkt en ook te koop zijn, zijn een Hollandse huzaar te paard, infanterist en trompetter model 1914, een Duitse kurazier 1914, een loop graaf schutter staand en knielend 1914 en een Duits officier. De overige ambachten die te zien zijn, kunnen overigens even interessant ge noemd worden. Het zijn touwslaan, spinnen, kaarsen maken van bijenwas, bijenkorven vlechten, klompen maken, potten bakken, keramisch schilderen en nettenboeten. Hoogtepunt van de Jaarmarkt optreden van de Hindoe Magiër Swami Singh met zijn authentieke Oosterse, dramatische Magic-Show. In deze adembenemende show eet Singh scheermesjes op, maalt een drinkglas tussen zijn tanden, fijn, loopt op scher pe zwaarden en gaat tussen twee spij kerbedden liggen waarbij een toe schouwer uit het publiek wordt ge vraagd op het bovenste bed te gaan staan. Een brandende sigaret die tegen zijn huid wordt aangedrukt, veroor zaakt geen brandwond. Ook het om buigen van een aantal grote spijkers levert voor de magiër geen enkel pro bleem op. Voorts doorsteekt hij zijn huid met messen en breinaalden. Swami Singh heeft samengewerkt met de bekende danser en.acteur Indra Ka- majojo, die wel de vader van de ooster se danskunst in Nederland genoemd mag worden. Met succes leidt Singh seuert jaren een instituut voor yoga en meditatie in Amsterdam, dat door ve le leerlingen bezocht wordt. Als kind danste hij al en toen bleek dat hij ta lent had, studeerde hij in Kalakshetra in Madras (India) temidden van eeu wenoude tempels, later dans. Toen de grote Yogi van deze eeuw, de oudoom van Singh, voelde dat hij nog maar een paar jaar te leven had, zocht hij naar iemand die in staat was zijn levens werk voort te zetten. Zijn achterneef bleek hiervoor de geschiktste persoon te zijn. Zo begon voor hem een lange training met wekenlange perioden van vasten. Na deze training werd hij inge wijd in de geheimen van de oude mees ters van India. Yoga „Ik ben er om de mensen te amuse ren", aldus Singh. „Dat staat bij mij vooraan. Ik houd van mensen. Roem en eer zijn wel goed, maar een goede verstandhouding vind ik belangrijker". De spectaculaire verrichtingen van de magiër berusten allemaal op yoga. „Via yoga heb ik inacht over mijn lichaam en geest. Daarom kan ik din gen doen die voor gewone mensen ge vaarlijk of zelfs dodelijk zijn. De din gen die ik in mijn show doe, zijn ech ter niet mijn topprestaties. Mijn top is het doorsteken van mijn lichaam met twee grote zwaarden. Dit nummer is niet geschikt om mee op te treden, tionale Feest- en Gedenkdagen een historische jaarmarkt. Deze markt stond in het teken van Gravin Alei- da en Graaf Floris en werd gehouden op het binnenplaatsje tussen de rui- ne van kasteel Mathenesse en de stadssmederij. De opening werd ver richt door burgemeester Lems die van de Gravin de stadsrechten kreeg overhandigd. Wat de organisatoren echter niet voorzien hadden, gebeur de. Aangetrokken door het mooie weer en de vrije dag kwamen zoveel mensen naar het binnenplaatsje dat het te klein bleek allg bezoekers te herbergen. Vele bezoekers baanden zich schuifelend een weg door het gedrang, terwijl ettelijke nog geen eens het terrein opkonden. De pers sprak destijds van „Je kon over de hoofden lopen". De grote trek pleisters bleken de schandpaal, hek- senwaag en oude ambachten te zijn, terwijl ook de folkgroep Kcdin en de Japanner Sako Sugata veel succes oogstten. egn klein aantal loten. Prijzen in deze loterij zijn een droogtrofnmel, radio- cassetterecorder en een autostofzui ger. De trekking vindt plaats tijdens de Jaarmarkt om 16 uur en wordt ver richt door een bekende Schiedammer. Vi 'tl Y60 A 010-341103 "L'SEKRIM b.v. Bleekstraat41 Vlaardingen Gezellig omdat het een langdurige concentra tie vereist. Daar heeft het publiek geen geduld voor." Hoe het programma er op de tweeën twintigste exact zal uit zien, is niet bekend omdat Singh in de keuze van zijn nummers altijd rekening houdt Singh met de samenstelling van zijn publiek. Zeker is wel dat het een adembene mende show wordt,^goed voor een uurtje griezelen. Op 5 mei 1975 organiseerde de Huis te Riviere zeeverkennersgroep onder auspiciën van de Vereniging voor Na- Het succes van de Jaarmarkt, ge voegd bij de andere succesvolle ac tiviteiten in de stad ter gelegenheid van het zevenhonderd jaar bestaan van Schiedam, resulteerde in de op zet van een jaarlijks terugkerend eve nement onder de naam Jaarmarkt, een historische markt met ouderwetse gezelligheid. Daartoe werd op twintig januari de stichting Jaarmarkt Het Huis te Riviere in het leven geroepen. Inmiddels waren de voorbereidingen voor de tweede jaarmarkt al in volle gang. De stichting heeft tot doel het verwerven van gelden voor de zee verkennersgroep door middel van de jaarmarkt. Ze wil het stadsleven een beetje opfleuren. Ook de Schiedamse VVV deelt deze mening en steunt de Jaarmarkt. De VVV beschouwt de Jaarmarkt als een stukje Schiedam- promotion. In de voorafgaande maanden hebben de groepsleden loten verkocht en in de maand december kalenders. Voor deze kalender zijn prenten van de Schie damse kunstenaar Octave DeConinck gebruikt. De zes pentekeningen van Walvismolen, Korte Dam, branders- buurt, Baanstecg, Noordvestsingel en Prinsensteeg zullen tijdens de jaar markt te koop zijn. Ook zijn er nog TYPEN STENO TALEN NEDER LANDS ENGELS DUITS - FRANS SPAANS BOEKHOUDEN - M.B.A. MIDDENSTAND DIR. J.W.M. ZETTELER Staatsbevoegd docent machineschrijven en stenografie SINGEL 72 SCHIEDAM c TEL.268847 y Prospectus op aanvrage r opcningsccrc- 9.30-10.30 i monie 11-12 uur folkgroep South- Bound uur optreden van de clown Jojo 13-14 uur folkgroep Snierkcn 14.30 uur clown Jojo 15-16 uur Swami Singh's Magic Show 16 uur trekking Jaarmarkt loterij 17 uur clown Jojo Voorts zal de gehele dag het draaiorgel De Zwaluw spelen, terwijl ook straatzanger Jas per Koster komt. Schildersschutting Op de Jaarmarkt zullen vijf antiek- en curiosakramcn komen te staan. In één daarvan staat een Schiedammer met een uiterst uniek verzameling cloison ne. De kunstmarkt heeft de naam Montmartre meegekregen. Net als in Parijs zullen hier een aantal groten deels vrije-tijdsschildcrs komen te staan, die ter plaatse gaan schilderen. Walenburghof 17 7 ac*f' tel(010)656400 IS,' De fanfy-fair van dit jaar heeft weer een aantal bekende, ver trouwde attracties van vorig jaar en een aantal originele, nieuwe dingen. Zo komen de heksen- waag en schandpaal weer terug. Burgemeester Lems was vorig jaar de eerste die zich liet1 wegen en met zijn 187 pond geen heks of weerwolf bleek te zijn. Velen volgden hem en kregen een fraai certificaat waarop de uitslag van de weging was vermeld. Ook de schandpaal komt weer terug. Net zoals vroeger toen daarin de mis dadigers en leeglopers te kijk werden gezet - en vaak bekogeld met allerlei afval - kan men zich in het blok laten slaan. Voor kort want de fotograaf doet zijn werk snel. Luttele seconden daarna krijgt men tegen betaling een foto in zwart-wit of in kleur. Nieuw is de reuzensjoelbak. Vijf meter lang en een meter twintig breed met enorme stenen. Wie deze bak te groot vindt, kan terecht op een normale uit voering. Nieuw is ook het tournooi- spel, bestaande uit een schietstoel op rails waarbij men moet ringsteken. Wie mist, wordt nat. Jammer. Ook worden knuffelkeien verkocht. schieten, spijkerslaan, waarzegster, grabbelton, dubbeltjes gooien, fles hengelen, dubbeltjes gooien in water, doelschieten, buksschieten, kinder draaimolen en ballon raden. De met heliumgas (onbrandbaar en absoluut ongevaarlijk) gevulde ballonnen zijn weer te koop, terwijl een aantal in de lucht zal bengelen. Het juiste aantal kan geschat worden. Boerenmosterd Er komen op de jaarmarkt voorts een groot aantal kramen waarin de volgen de artikelen verkocht worden: kleding, De Doesburgsrhc Boerennwstertfa- briek is mei een kraam op de fancy- fair vertegenwoordigd. stoffen, boerenmosterd, reproducties, posters, sieraden, suikerspin, olieno ten, leer, vis, auto's, motoren, speel goed, huishoudelijke- en tuinartikelen, stroopwafels, bloemen, kaas, hout en benodigdheden voor huisdieren. Bepaald interessant wordt de kraam van het Pocdelparadijs, waarin ter plaatse poedels zullen worden geknipt en geschoren en die van de Doesburg- schc Mosterd- en Azijnfabriek. Het be reiden van boerenmosterd gebeurt in een fabriekje in Doesburg, één der oudsten uit haar soort. Er zijn in Ne derland enige tientallen van deze klei ne bedrijfjes geweest. Op het platte land werd de mosterd thuis bereid. De Doesburgse boerenmosterd wordt gele verd in diverse verpakkingen en onder scheidt zich door haar smaak. Aan het product wordt geen pasta toegevoegd, zodat ze grof en donker van kleur is. De volle pittige smaak is hét gevolg van het mengen van twee soorten mosterd zaad en de toevoeging van azijn. Aan de Mosterd-stand op de Jaarmarkt kan men tevens afspraken maken de fa briek in Doesburg te bezoeken. Daar zijn dagelijks rondleidingen vanaf ne gen uur. SCHIEDAM - Op de jaarmarkt van 22 mei zal een fors aantal antiekkramen staan. Een daarvan wordt bemand door een Amster damse antiekwinkel waarachter een Schiedamse eigenaar schuil gaat. Zijn specialiteit: het ver zamelen van cloisónné. „Van cloisonné heeft veeritig procent var, de handelaren nog nooit gehoord en dan noemen ze zich antiquairs", aldus de Schiedamse eigenaar. „Het hoofd van de Aziatische afdeling van het Rijksmuseum heeft mij eens ver teld dat zijn voorganger nooit cloi sonné gekocht heeft. Nu is het te duur, zei hij spijtig." Cloisonné is een emailtechniek, reeds in oude tijden bekend bij de Chine zen, Japanners en Indiërs. Op het te versieren oppervlak soldeert men dra den van goud, zilver, brons, koper of messing, die de tekening aangeven. F.r ontstaat zo een groot aantal vakjes, die dan met de emailmassa worden gevuld. Daama wordt de massa onder zeer ho ge temperatuur tot email gesmolten en het oppervlak verschillende malen ge slepen en gepolijst. Een andere tech niek is het champlevé, waarbij de lij nen die de tekening aangeven, in het metaal zijn uitgespaard. „In het Rijksmuseum staat een Chine se tafel in een donkere kamer. Die is helemaal van cloisonné. De tafel wordt niet beschermd en er is geen beschrij ving van. Tijdens een tentoonstelling liepen kinderen erop te klimmen en te krassen. Het is een zeldzaam mooi stuk het enige cloisonné dat zij in het Rijks museum hebben", aldus de eigenaar. In zijn huis dat boordevol antiek staat, vertelt hij dat zijn vrouw acht jaar ge leden antiek begon te verzamelen als hobby. In november 1975 werd de winkel in Amsterdam ingericht. Maar nog steeds is antiek verzamelen een hobby voor hen gebleven. „Cloisonné vind ik de mooiste Kunst die er is", vertelt hij. „Het is arbeids intensief en kunstzinnig. De maker heeft bijvoorbeeld vier a vijf maanden op een vaas zitten werken. Op het ogenblik kan niemand zo'n vaas meer maken. Dat zou ook te duur worden. Iedere goede smid kan elk zilveren of gouden voorwerp namaken, hij mag al leen het merk niet vervalsen. Wij zijn het meest weg van dingen waar ontzet tend veel arbeid in zit. Cloisonné is nu nog een prachtig object om te verza melen. Over een paar jaar zie je het niet meer. Cloisonné is veel mooier dan zilver of goud, je blijft ernaar kij ken. Elk voorwerp van cloisonné heeft een verschillend patroon." De Schiedammer gaat veel naar beur zen en tentoonstellingen. Over Limme (bij Alkmaar) vertelt hij: „Wij hadden een unieke verzameling. Ze stonden er allemaal naar te kijken.. De handela ren en verzamelaars zeiden: dit is een unieke verzameling cloisonné. Zijn vrouw: „Je begint te kopen wat andere mensen ook kopen, maar daar krijg je gauw genoeg van. je gaat dan zoeken naar wat niet algemeen is. Wij zoeken het in het exclusieve." „Je doet er veel moeite voor", vult haar man aan, „waar we ook zijn, in Engeland, Frankrijk, België of in Nederland, overal vind je na lang zoeken wel wat." En dat blijkt wel uit het huis dat de twee antiekverzamelaars bewonen. Het staat boordevol vazen, beeldjes, pillen dozen, serve teringen, miniatuur thee potjes, schaaltjes enz. Het meeste van cloisonné. „We hebben van drie centi meter tot één meter", aldus de vrouw des huizes. „De mensen vergeten te kijken naar vakmanschap. De mensen zouden geïn teresseerd en gericht moeten kopen. Standhouders op beurzen zeggen vaak: als de mensen maar meer geïnteres seerd zouden zijn en erover praatten", aldua deze Schiedammer. Hij is groot bewonderaar van de schilder Willink. „Willink is de grootste schilder. Hij is een verschrikkelijke perfectionist. Hij heeft dat dreigende en dat sombere. De angst spreekt uit zijn schilderijen. Hij is een pessimist." „Koop je een moderne kast, dan zakt die a Ja minute vijftig procent in waar de. Als je antiek koopt, stijgt het al leen maar. Postzegels, munten, antiek en curiosa zijn de beste beleggingen. Hij demonstreert dit aan de hand van een tweetal koopjes: de eerste, een ko lossale Duitse mahoniehouten kast, honderdtien jaar oud, kocht hij voor tweehonderd gulden; de tweede, een gebeeldhouwde eikenhouten kast kocht hij voor honderdachtentachtig gulden. „Je kunt met weinig geld nog heel goede dingen kopen", merkt hij op. „Maar de meeste mensen kopen kitsch-troep. Voor een moderne kast betaal je driedzuiend gulden. Modern is allemaal hetzelfde en koel. „Elke antiekbeurs is op zichzelf een museum. Er is een verscheidenheid van voorwerpen die zo ontzettend mooi zijn, hoewel niet alle antiek mooi is. Maar er zijn ook beunhazen onder de antiquairs. Er zijn antiekbeurzen die met opzet slecht verlicht worden, zo dat beschadigingen niet goed te zien zijn. Op normale antiekbeurzen, zoals Ahoy in Rotterdam, kunnen de men sen een goed stukje antiek kopen en dat hoeft niet altijd duur te z(jn. Er is voor elke geldbeurs wat te koop", al dus de Schiedammer. Visserij Wie dit alles uitgebreid heeft bekeken, kan verkoeling en rust vinden op het Jaarmarktterras waar licht alcoholische dranken en limonades alsmede diverse eetwaren te koop zijn. Het wordt in vissersstijl aangekleed. Allerlei voor werpen die normaal in de visserij wor den gebruikt, zullen hier te zien zijn. De actiegroep Man/Vrouw-Maatschap pij houdt vandaag, woensdag 12 mei, om 20.30 uur een informatie-avond voor leden en belangstellenden in het gebouw aan de Mathenesserlaan 237 te Rotterdam. Op deze avond zal een korte uiteenzetting worden gegeven over de historie, doelstellingen en ac ties van Man-Vrouw-Maatschappij. Ie dereen is van harte welkom. De tijden zijn er niet naar om met de ogen dicht aan renteverschillen voorbij te gaan. Schrandere spaarders doen hun voordeel met de extra hoge rente bij Bank Mees Hope: spnanlcposito De voorwaarden zijn even handzaam als aantrekkelijk: de vaste looptijd is 5 jaar. Gedurende deze periode bent u dus zeker van de hoge rente, waarover u trouwens jaarlijks vrij kunt beschikken. Heeft al aktie ondernomen? Bank Mees Hope nv Schiedam, Nieuwe Haven 133/hock B.K.Iaan. tel. 010-34 02 22. Vlaardingen. Schicdamscwcg 53. tel. 010-34 02 22.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1