HAVENLOODS Bestuur Sint Jozef blijft weg tijdens bewonersmanifestatie KRAAKBOND POLST RAADSLEDEN OVER ANTI-KRAAKWETSONTWERP Actiegroep formuleert eisen termeulen Gabaret Tekstpierement in de Teerstoof SLAAPKAMERS 2.495- 11.975.- 5.975. metz auto DONDERDAG 13 ME! 1976 25e JAARGANG NO. 37 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie P SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, IfPIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEiSWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL-Veld en Beemd 25 01807-16899. SCHIEDAM - Ondanks de bijna tropische hitte waren toch nog zo'n zeventig bewoners van Schie- dam-West afgelopen vrijdag naar Arcade gekomen. Tijdens deze bij eenkomst werd een zevental eisen, feformuleerd door de actiegroep int Jozef, met algemene stemmen, aangenomen. Ook werd besloten binnenkort een demonstratieve mars te organiseren. Eerste en be langrijkste eis van de bewoners: renovatie op basis van de plannen van Sint Jozef, moet absoluut van de baan zijn. Zoals bekend wil Sint Jozef tweehon derddertien van haar woningen in Schie dam—West laten renoveren. De actie groep Sint Jozef is hier fel op tegen en pleit voor een individueel getinte reno vatie bij mensen die dit willen. Ook ei sen zij dat al het achterstallig onderhoud zo snel mogelijk wordt ingehaald. Arcade was afgelopen vrijdag goed ge vuld op vier lege stoelen op het podium na. Hierop zetelde, zo zei een bordje, het bestuur van Sint Jozef. De stoelen bleven de hele avond leeg en toen Dou- we Zeeman de avond opende, werd een tweede bordje tevoorschijn gehaald, waarop stond: 'Bij verstek veroordeeld'. Ook de wanden van de zaal waren 'ver sierd' met een groot aantal leuzen waar onder ondermeer 'renovatie:volksverlak- kerij' en 'geen renovatie maar reparatie'. (vrije toeg tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek jy, Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Zorg dat u er snel bij bent. want deze zomerpantalons zijn er zolang de voorraad strekt. Ze zijn van lichtgewicht kamgaren in poly ester/viscose, met vleugelzakken, achterzak en riem. In grijs, bruin, groen, bleu en camel en alle courante herenmaten. Nu slechts In zijn openingstoespraak ging Zeeman in op de renovatieperikelen. "Het is spijtig", aldus Zeeman, "dat het Sint Jozef bestuur verstek heeft laten gaan. Sint Jozef wil alles spelen via het pro jectteam, maar het projectteam stuurt ons ook naar een ander adres. De plan nen om te renoveren zijn in een verge vorderd stadium en de bewoners hebben het gevoel dat zij deze hardloopwed strijd niet kunnen bijbenen. Daarom is de actiegroep opgericht. Ik wil het mis verstand weghalen de actiegroep alleen achter mensen staat die tegen renovatie zijn. Dit beslist niet waar". Douwe Zeeman oogstte vervolgens ap plaus met zijn opmerking: "Renovatie kost veel geld, reparatie is mogelijk met veel minder centen." Hij vertelde dat een brief van de actie groep aan de verschillende raadsfracties weining reacties had opgeleverd en con cludeerde dat de politieke partijen zich in Schiedam bitter weinig aantrekken van dè mensen. Voorts vertelde hij dat de actiegroep contact had gehad met de consulent voor de stadsvernieuwing van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Deze had verteld dat men renovatie kan weigeren. "Ver schillende malen is ons duidelijk ge maakt", aldus Zeeman, "datje renovatie kunt weigeTen. "Ook individuele renova tie is mogelijk volgens de consulent. Dat gebeurt ondermeer in Haarlem. Zeeman concludeerde: "Zij gaan door zoals zij willen", en hij gaf vervolgens het woord aan telkens een ander lid van de actiegroep om de zeven eisen toe te lichten. Dit eisenpakket, vergezeld van handtekeningen van bewoners, wordt op 13 mei aan het projectteam aangeboden en een afschrift gaat naar het bestuur van Sint Jozef en het Ministerie. In het projectteam hebben ondermeer Sint Jo zef, vertegenwoordigers van de gemeen te en van de bewoners zitting. kwaam personeel en niet door beunha zen. Wij eisen dat woningen die leeg staan zo mogelijk worden verhuurd. Er zijn in Schiedam drieduizend woning- zoekende en er is behoefte aan betaalba- Consulent re woningen. Er staan nu twaalf wonin gen leeg. Dat leidt tot verkrotting. Wij eisen dat bewoners die willen renoveren dit ook moeten kunne, maar dan naar eigen wens. Maar bij renoveren betaal je wel fors voor alle aangebrachte verbete ringen. Wij eisen dat bewoners die niet willen meewerken aan renovatie ook zonder meer kunnen weigeren. Een huurder moet duidelijk gemaakt worden, dat dat mogelijk is Iedere huurder moet de kans krijgen de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen. Wij eisen: geen proefwoningen. Dit is nutteloos en weg gegooid gemeenschapsgeld. Het is ook overbodig voor individuele renovatie, omdat er zesenveertig verschillende ty pen zijn. Wat heb je dan aan zes proef woningen? Proefwoningen worden trouwens altijd beter gedaan dan gewo ne woningen. Laten ze het geld beter be steden. Wij eisen erkenning van onze o- piniepeiling van december 1975 waaruit bleek dat 13,3 procent absoluut tegen renovatie is, 56,4 procent tegen renova tie maar voor het wegwerken van ach terstallig onderhoud, 2,7 procent voor een individuele aanpak is en 8,5 procent voor een gedeeltelijke renovatie. Voor totale renovatie is slechts 11,7 procent", aldus lichtte de actiegroep haar eisen pakket toe. Men vond het jammer dat het Sint Jozef bestuur niet aanwezig was om over deze eisen in discussie te tre den. Voorts wees de actiegroep op de onrust die bij veel ouden van dagen in de wijk is ontstaan. Het publiek applau- diseerde dan ook luid na de uitspraak: "Deze mensen horen bij ons en moeten bij ons blijven wonen". Demonstratie Na de pauze was het woord aan het pu- j bliek. Op voorstel van één der aanwe- zigen werd besloten tot een demonstra tieve mars op een nader te bepalen da tum. Een andere bewoners stelde tever geefs voor geen huur meer te betalen totdat Sint Jozef komt. Douwe Zeemam "Wij hoeven or.s huis niet uit. Wij zijn vast van plan in laatste instantie, als het moet, tot hele harde acties over te gaan. Wij willen echter met normaal praten de problemen tot een eerlijke en reële oplossing brengen". Toen stond voor het eerst tijdens de ver gadering een lid van het PvdA/PPR be middelingsteam op. Dit team werd enige weken geleden geformeerd om te probe ren de beide partijen te verzoenen. "Wij willen voor Uw belang opkomen", zei Peter Elderman. "Wij willen kennisne men van beide standpunten en hadden graag gehad dat Sint Jozef was geko men. De PvdA vindt renovatie een goede zaak als die verantwoord is, "Hij vertel de dat het team tot nu toe een gesprek Wel of geen had gevoerd met wethouder Zijdeveld en de notulen van de vergaderingen van het projectteam had doorgenomen. Arie Verlinde zei dat renovatie nooit in de gemeenteraad is geweest en maakte dui delijk: "Ik zeg nee als men wil renove ren, en de burger wil niet". Democratisering Kees van Mil van centrum De Kreek ves tigde de aandacht van de bewoners erop dat in het bestuur van Sint Jozef geen enkele bewoner zit. De zaal nam vervol gens de wis over dat het bestuur gede mocratiseerd moet worden. n de A nth. Muysstraat De actiegroep deelde medesociaal werk te gaan doen en de ouden van da gen in de wijk behulpzaam te zijn. Met name wil de actiegroep deze mensen ge rust stellen. Een der aanwezigen wees er op, dat in Amsterdam een huisarts heeft geconstateerd dat renovatie wat twee maal verhuizen betekent, tot psychische en lichamelijke moeilijkheden leidt. Douwe Zeeman, die de bijeenkomst re soluut en uitstekend leidde, sloot de ver gadering met de mededeling dat de ac tiegroep iedere maand een informatie blad gaat uitgeve.n. Eisenpakket "Wij eisen dat renovatie op die basis zo als de Sint Jozef vereniging dat wil, ab soluut van de baan is. Totale kaalslag is waanzin. Wij willen geen confectiepak ken. Wij eisen dat al het achterstallig onderhoud zo snel mogelijk wordt inge haald. Renovatie was niet nodig ge weest. Het onderhoud en de reparaties moeten gedaan worden door vakbe- VRAGEN OVER GEDOOGPLICHT SCHIEDAM De huurgroep van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid is in de pen geklommen naar aanleiding van het interview dat wij onlangs met wethouder Zijdeveld hadden over de renovatie in Schiedam-WestHierin vroegen wij wat de wethouder vindt van het wetsontwerp, waarbij huurders kunnen worden gedwongen bepaalde verbeteringen in hun woning toe te staan. Zijdeveld antwoordde: "De be doeling is dat er zo redelijk mogelijke dingen gaan gebeuren. Het wetsont werp slaat op situaties waarin het dui delijk is dat verbeteringen mogelijk en gewenst zijn. Het slaat niet op een si tuatie waarin door de beheerder onre delijke voorstellen worden gedaan. Het is niet de bedoeling van het Ministerie dat er koste wat het kost gerenoveerd wordt." De huurgroep wil van de wet houder weten wat hij precies bedoelt met onredelijke voorstellen. Voorts vraagt de huurgroep zich af wie in de toekomst gaat uitmaken wat redelijke en onredelijke voorstellen zijn. De derde vraag luidt: 'Bent U het eens met invoering van een dergelijke „ge- doogplicht" voor de huurder, dit mede gezien het feit dat hiermee zeer funda mentele rechten van de huurder over boord worden gezet (huurdersrechten waarvan het Nederlandse wetboek toch al niet overstroomt)?" SCHIEDAM - Op vrijdag 14 mei houdt de openbare basisschool „De Ouverture". (Bachplein, Groenoord) s avonds van 7 tot 10 uur een fancy fair. Het doel van deze fancy fair is geld bijeen te krijgen voor de aanschaf van een stencilvervaardiger, een apparaat dat al geruime tijd op het verlanglijstje van de school staat. UlIJlllUUlJUJUUUJUt MIDGETGOLF: I VERLICHTING SCHIEDAM Op 18 mei praat de Tweede Kamer over de zoge heten anti-kraak wet. Minister Van Agt (Justitie) wil het kraken van woningen en lokalen straf baar stellen en de politie zonder tussenkomst van de rechter het recht geven tot binnentreding en ontruiming van gekraakte wonin gen. De kraakbond Schiedam heeft over dit wetsontwerp waar van vrijwel vaststaat dat het wordt aangenomen, een aantal raadsleden gepolst. ,,Ze wisten van toeten noch' blazen", aldus één van de krakers. Sinds de Hoge Raad in 1971 heeft be slist, dat alleen sprake van huisvrede breuk is, wanneer een pand feitelijk als woning is gebruik is bij een ander, is het onmogelijk voor de politie een kraakpand binnen te gaan, als de kra kers dat niet willen. Deze situatie be staat ook in Schiedam, waar in de Laan en Korte Achterweg een aantal panden zijn gekraakt en door de nieu we bewoners worden opgeknapt. Wordt Van Agt's wetsontwerp aange nomen, dan zou de politie aan de slag kunnen gaan. Waarschijnlijk zal ze dat niet doen. omdat een grove schatting in Amsterdam bijvoorbeeld al leert, dat het twee jaar zou duren voordat alle krakers verwijderd zijn. En dan moet de politie per dag vier panden ontruimen. Waarschijnlijker lijkt dat de politie nieuwe kraakacties zal voor komen en geleidelijk oude kraakpan den ontruimen. Zo zullen krakers in afbraakstraten kunnenblijven wonen, totdat er besloten wordt zo'n straat af Wel verwacht de kraakbond dat som- ;C: REISBURO CLIMAX B.V. meest voordelige tarief Noord/Zuid Amerika, Canada, Azië, Afrika, Austra- NAIROBI°a!1295,- JAKARTA 1695- SYDNEY 2595,- AUCKLAND2695, SCHIEDAM Cabaret Tekstpiere ment treedt 3 avonden op aan het eind van dit seizoen in het Zoldertheater in de Teerstoof en wel op zaterdag 15 mei, vrijdag 21 mei en zaterdag 22 mei aanvang 21.00 uur. Gelegenheid dus om opnieuw kennis te maken met deze kabaretgroep, die be- wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw,. Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. staat uit Sytha Bolt, Guuske Kotte, Frank Sanders, Jos Brink en Henk Bokkinga (piano). Tekstpierement is. één van de bekendste groepen van Ne derland, en behoort sinds enkele ja ren bij de cabarettop. Vorige seizoenen zorgde de groep voor een enthousiast publiek op zo goed als uitverkochte avonden in het Zolder theater in de Teerstoof. Toen brachten' zij het programma „Wit op Zwart", waarvan enkele maanden geleden een L.P. is uitgebracht. mige particuliere huiseigenaren sterk in actie zullen komen. Dit zou heel bin nenkort wel eens in Amsterdam kun nen gaan gebeuren, waar de Amro Bank nog onlangs een kort geding heeft verloren over één van haar ge bouwen in de Nes, dat vijf jaar heeft leeggestaan en is gekraakt. Het landelijk overleg van kraakbonden, waarbij ook de Schiedamse kraakbond is aangesloteen, is demonstraties aan het voorbereiden tegen de anti- kraakwet. De kraakbonden hebben bij de vaste Kamercommissie van Justitie tevergeefs een hearing over het wets ontwerp gevraagd. Zij vinden dat het wetsvoorstel gebaseerd is op veel te weinig juiste gegevens over de omvang en de aard van het kraken. Zo bleek uit een door de krakers zelf uitgevoerd onderzoek onder honderdvijftig kraak panden in Utrecht dat de overgrote meerderheid van de krakers ouder is dan achttien jaar en voordat ze gingen kraken, al zelfstandig woonde. Slechts zestien procent van de kraakbewoners aldus blijkt uit het onderzoek, leeft, van een uitkering. De rest studeert of werkt. De meeste krakers zijn alleen staand. Een klein deel is getrouwd of woont samen. Een opmerkelijke uit komst is dat de helft van de krakers al langer dan drie jaar in het kraak- huis woont. De raad van hulpverleningsinstanties uit Amsterdam en omgeving en het team van de Raad van Kerken hebben beide aangedrongen op verwerping van de anti-kraakwet. „De toelooop naar de hulpverlening zal door de anli- kraakwet onrustbarend groter wor den", aWus de brief van de Amster damse hulpverleningsinstanties. Een vergelijkbare situatie vertoont Schiedam. Bij het gemeentelijk Bu reau Huisvesting aan de Korte Haven stonden eind maart in totaal 4.181 wo ningzoekenden ingeschreven tegen on geveer tachtig minder aan het begin van de maand. Daarbij dient bedacht te worden dat deze cijfers geflatteerd zijn, omdat alleen mensen boven de eenentwintig die op zichzelf wensen te wonen, door het Bureau worden in geschreven. In de maand maart is in 72 gevallen een vergunning verstrekt voor het betrekken van een woning, eigen dom van de gemeente of van een wo ningbouwcorporatie. Zolang er nog geen duidelijkheid be staat over de plannen met betrekking tot de binnenstad, lijkt het onwaar schijnlijk dat de politie de Laan-kra kers zal verwijderen. Hoe één en ander in de toekomst zich zal ontwikkelen, valt evenwel moeilijk te voorspellen. CHERNy-PIANO'S* WAARDE 3.700 bechner-VLEUGELS* WurliTzer orgels Type 4611 model ROOIE VROUWEN BIJEENKOMST SCHIEDAM - Woensdag 19 mei komen, de Rooie Vrouwen van de Par tij van de Arbeid, afdeling Schiedam weer bijeen in de fractiekamer van het oude Stadhuis aan de Grote Markt. De bijeenkomst die om acht uur begint, is deze keer gewijd, aan het vormings werk. Jan Kleune, vormingswerker in Vlaardingen, zal een inleiding houden waarin hij praat over het ontstaan en functioneren van het vormingswerk. •Hij gaat in op de diverse methoden en op de moeilijkheden die het vormings werk de afgelopen jaren heeft onder vonden. De samenwerkingsvormen tussen het beroepsbegeleidend onderwijs en het vormingswerk zullen door hem globaal worden aangeduid, omdat de discus sie hierover nog volop aan de gang is. Meent 129, Rotterdam

De Havenloods | 1976 | | pagina 1