Den Haag duidelijk weer 'in de lift' 29.95 Dat vervelende geloof met de Havenloods! *11 dagje sporen Advertentiespel Na groot aantal tegenslagen termeulen termeulen M óteeHtjeó keilen termeulen (joon vmderJ) unieke reductie voor onze lezers DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 JUNI 1976 Slechts 2 dagen kunt u profiteren van deze geweldige aanbieding! Fantasie herenoverhemden met lange mouw, een prima afgewerkt, licht getail leerd, goed zittend model van polyester/katoen, in alle cour herenmaten en vele kleuren e dessins. Nu van f 15,95 e f 16,95 voor Verstelbaar... voor vakantie en weekend is deze handige Jolly Bag reistas met twee ritsen bovenop. Gebruikt u de ene rits dan is de tas geschikt voor 'n kleine weekend bagage, gebruikt u de andere rits dan is de tas een stuk breder en ideaal voor 'n wat grotere bagage. Gemaakt van soe pel imitatie nappa, met twee o- pen riemen. In zwart, bruin, brique en cognac. Nu n f 47,50 DEN HAAG - Dat de grote steden van ons land met immense problemen kam pen is bekend. De derde stad van ons land, Den Haag, wordt er dag in, dag uit, mee geconfronteerd. Een van de grootste vraagstukken is ook voor Den Haag de grote uittocht, die gepaard gaat met een vergrijzing van de bevolking. Telde Den Haag in 1960 nog iets meer dan 600.000 inwoners, vorig jaar was dit aantal gedaald tot ruim 480.000. En wat de vergrijzing betreft: het percentage Hage naars in de leeftijd 0-19 jaar is 25,6 tegen een landelijk percentage van 34,1. Van de Hagenaars is 17,3 procent 65 jaar en ouder bij een landelijk percentage van 10,8. Al deze cijfers geven de ook voor het stadsbestuur complete situatie weer. Al vele jaren is binnen het grondgebied van de gemeente Den Haag weinig bouwgrond meer voorhanden. Daarom heeft zich met name in de zestiger ja ren een ware exodus voorgedaan naar in de omgeving gelegen plaatsen als Rijswijk, Leidschendam en Zoeter- meer. Het waren vooral jonge, onder nemende gezinnen, die uit Den Haag vertrokken, hetgeen door het gemeen tebestuur en tal van instanties uit de samenleving met lede ogen werd aange zien. Maar wat moest het gemeentebestuur doen? Op eigen grond had het vrijwel uitsluitend aan de Westlandse kant nog wat uitbreidingsmogelijkheden voor de woningbouw en daar stootte men dan meteen op een waardevol tuin bouwgebied. In de loop van deze zomer publiceren wij een aantal ar tikelen over steden rondom het Rijnmondgebied, zoals Den Haag, Delft, Dordrecht en Gouda. Deze week de eer ste beschouwing, die over de ontwikkeling van Den Haag gaat. deren. AUe tekenen wijzen erop, dat dit een erg moderne wijk wordt met tal van kantoren en wegen. Wie vandaag de dag eens in het zuidelijk deel van het Bezuidenhöut wandelt, kent het gebied niet terug; niet voor niets is men daarvan een „Klein Man hattan" gaan spreken. Men ziet er o.a. het ultramoderne Paleis van Justitie, er wordt gewerkt aan het kantoren-ho tel en winkelcomplex Babyion en er komen nog veel meer hoge gebouwen, ondermeer ten behoeve van enkele mi- ten mensen wonen, er moeten mensen werken, er moeten mensen recreatief bezig kunnen zijn en (vooral) het moet een centrum van cultuur zijn. „Die voorzieningen heeft het hart van Den Haag eigenlijk altijd al gehad", aldus de wethouder in een gesprek met de Een tweede zaak waarover Den Haag. redaktie van het gemeentelijk blad danig in de zorgen raakte plannen van de regering voor een grootscheepse verhuizing van rijksdien sten naar andere delen van ons land. Niet ten onrechte werd dit door het stadsbestuur beschouwd als een aanslag op het karakter van Den Haag. Vele duizenden ambtenaren zouden met hun gezinnen naar elders gaan ver huizen, hetgeen tot dusver voor een deel werkelijkheid geworden is (o.a. deel Financiën naar Apeldoorn, afde ling van Onderwijs en Wetenschappen naar Groningen, deel CBS en Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds naar Heerlen en een belangrijk deel van de Postgirodienst naar Arnhem). Dezer dagen werd bekend, dat het kabinet nu definitief besloten heeft een niet onbe langrijk deel van het centrale apparaat van de PTT naar het noorden van het land te laten verhuizen. Uiteraard brengt die grootscheepse mi gratie nog méér gevolgen voor Den Haag met zich mee, denk maar eens aan de consequenties voor de midden stand. Den Haag had op een gegeven moment het gevoel zo ongeveer alleen maar te genslagen te moeten verwerken. Daar kwam toen ook de malaise in de bad plaats Scheveningen bij, evenals het be sef, dat in de binnenstad —met name tussen Spui en Bezuidenhöut— wel licht teveel kaalslag had plaatsgehad. „Den Haag". Hij gaat er in zijn beleid vanuit, dat de historische gegevens die Den Haag altijd Den Haag hebben gemaakt, niet aangetast mogen worden. „Dat bete kent dat we onze monumenten moeten koesteren, dat we de nieuwe omgeving in harmonie moeten ontwik kelen met dat waardevolle oude." Kantoren GOED, dat stadshart is op het ogen blik niet meer het grote probleem.- Ook de niet-Hagenaar vindt het best gezellig rond Spui, Plein en Binnen hof. Maar wat gebeurt er in de naas te omgeving? Nee, niet in de buurt van de Parkstraat en de Denneweg, waar die verrukkelijke Buurtschap 2000 is ontstaan, een bijna schilder achtige wijk die een geheel eigen be koring heeft. De bezorgde aandacht is eerder ge richt op het gebied tussen laten we zeggen, het Spui en de Utrechtse- baan, waar enorm veel huizen tegen de vlakte zijn gegaan. Jarenlang was dit gebied niet om aan te zien, het leek wel of het gemeentebestuur er geen raad mee wist. Dat is nu heel duidelijk aan het veran- Het gebied tussen het Centraal Station en het Spui gaat in de komende jaren ook meer gestalte krijgener komt een complex dat in de wandeling „Forum" wordt genoemd: een nieuw stuk bin nenstad met voorzieningen voor werk gelegenheid, wonen en de culturele en recreatieve sfeer. Volgens het gemeen tebestuur zal dit belangrijke gebied in de tachtiger jaren voltooid kunnen zijn. Dan zullen heel wat mensen op gelucht ademhalen, want velen van hen herinneren zich mislukte plannen uit het verleden, zoals het befaamde Nervi-projekt.... Centraal Station EN dan het immense centraal station, in de stad bekend als Den Haag Cen traal. Eindelijk is het zover, dat de na delen van het hebben van twee vol strekt van elkaar gescheiden stations (toen: Hollands Spoor en Staatsspoor) tenietgedaan zijn. Het nieuwe spoorboekje spreekt er op juichende toon over. „Den Haag Cen traal is nu uit zijn isolement. Met twee bogen is het verbonden met de belang rijkste spoorlijn van Nederland: Am sterdam-Haarlem-Den Haag-Rotter dam. Vanuit Rotterdam zijn er nu vier verbindingen per uur via Delft en Den Haag HS naar Den Haag Centraal. Zo krijgt Delft eindelijk een gemakkelijke verbinding met Utrecht en verder." Den Haag CentraaL is een grootschalig station geworden dat met recht een „openbaar-vervoerhuis" wordt ge noemd: het huisvest immers drie soor ten openbaar vervoer: trein, tram en bus. Aangenomen wordt dat Den Haag Centraal straks het tweede station van Nederland wordt. De stations ^voor tram en bus zijn op het dak van het treinstation gesitueerd. WE hebben slechts enkele onderdelen van de ontwikkeling van Den Haag kunnen aanstippen. Het is erg verlei delijk om hier nog wat verder in te gaan op de plannen voor de Stadsver nieuwing voor Scheveningen, het Bin- nerihof en omgeving (waar het parley ment meer „lucht" krijgt) en het tram» systeem. Uit deze beschouwing moge duidelijk- geworden zijn, dat gemeentebestuur en particulier initiatief niet bij de pakken' (tegenslagen) zijn gaan neerzitten, maar hard .gewerkt hebben én hard werken aan het „opkrikken" van deze van nature erg aantrekkelijke stad-aan- E.J. MATHIES Samen duwend tot op de draai Versleten brommer die 't opgegeven had, zeulden zij, de man, de vrouw, langs groenbeboste dreven^ haaks waarop de oprijlanen naar de paleizen van de rijken wezerti De man: Zeg vrouw, wat deed je nou Wanneer je zo'n kasteel bezat. Je zou niet weten wat! .De vrouw: Al werd het onderhouden I Door personeel uit Pakistan Of uit De Peel, 't was mij teveel. De man: 't Is a-sociaal en abnormaal Die huizen voor de rijke lieden. Ze moesten 't eigenlijk verbieden! Dat huis daar heeft wel twintig ramen! Ik vind, zo'n rijkaard moest zich schamen Had ik zo'n huis, geloof me vrouw Ik gaf het weg, als clubgebouw. De vi M Ui- Toen won hij in de voetbalpool Nog veel meer dan een heleboel Het allereerste dat hij kocht Was een kasteel met twintig ramen. Prinsheerlijk woont-ie daar nu samen Met z'n vrouwZo zijn de mensen Leen de Zwart. Wending WIE de ontwikkelingen in Den Haag van de laatste jaren nauwlettend heeft gadegeslagen, merkt op dat er duidelijk sprake is van een positieve wending. Den Haag moge dan de naam hebben een niet zo dynamische stad te zijn als Rotterdam, er is toch in luttele tijd enorm veel gebeurd. Dan denk ik in de eerste plaats aan het stadshart. Er zijn heel wat winkelpro menades gekomen: de Spuistraat/Ve nestraat, de Hoogstraat, de Korte Po ten zijn er bekende voorbeelden van. Het gemeentebestuur slaagt er, in sa menwerking met het bedrijfsleven van de binnenstad, aardig in van de city een levend stuk Den Haag te maken. Volgens wethouder G.C. Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) zijn de funkties die een cen trum moet vervullen om ook werkelijk een levendig centrum te zijn: er moe- Op en top mode, is deze meisjesblouson van 100% katoen, 1x1 fijnrib ge breid, wat een uitstekende pas vorm garandeert. Leuk om zo te dragen of met iets eronder. Natuurlijk in de hedendaagse modekleuren; wit, rood en ma rine. Maten 128 t/m 164. Slechts Dit is een advertentiespel voor drie spelers. Het gaat als volgt. Knip alle regels 1, 2 en 3 apart uit en plak ze op dun karton. Gebruik hier voor drie verschillende kleuren, bijvoorbeeld rood voor de regels 1, groen voor de regels 2 en geel voor de regels 3. Maak per kleur, en dus per speler, een stapeltje kaarten. De regels 1,2 en 3 worden, nadat elk zijn stapeltje geschud heeft, om de beurt opgelezen. Zo kun je de vreemdste advertenties krijgen. In de volgende weken komen nog drie series advertenties. Veel plezier! 1 Gevraagd 2 vakantie-hulpen 3 de dienstplicht hebbende vervuld 2 geldkisten 3 met letterslot 1 Er kunnen plaatst worden ge- 2 nachtzusters 3 ook voor overdag 1 Ter overname aangeboden 2 vetleren medailles 3 tegen elk.aannemelijk bod 1 Uit Hongkong ontvangen 2 speelgoed-clowns 3 met opwind-mechanisme 1 Voor de bulldozer vragen wij 2 bij-rijders 3 met rijbewijs A en B TEGEN ELK AANNEMEl'JK NACHTZUSTERS J V BOD En tóen de Pinksterdag aanbrak, waren allen tezamen bijeen. En eensklaps kwam er uit den hemel een geluid als van een geweldige windvlaag en vulde het gehele huis waar zij gezeten waren; en er vertoonden zich aan hen tongen als van vuur, die zich verdeelden, en het zette zich op ieder van hen; en zij werden allen vervuld met den heiligen Geest en begonnen met andere tongen te spreken, zoals de geest het hun gaf' uit te spreken. En zij waren allen buiten zichzelf en geheel met de zaak verlegen, en zij zeiden de een tot den ander: Wat wil dit toch zeggen? Maar anderen zeiden spottend: Zij hebben te veel zoeten wijn gehad! Omstreeks Pinksteren verlaten wij zo'n beetje winter en lente, om de zomertijd in te gaan. Vroeger was de zomertijd.de tijd van de oogst, tegenwoordig is het de tijd van de vakantie. Vakantie is een merkwaardig woord. Het betekent eigenlijk leeg lopen (een vacuum is immers een luchtledig). Heeft Pinksteren iets met leegte te maken? Op het eerste gezicht wel. Het is de laatste grote feestdag in het kerkelijk jaar, maar het is voor velen een lege dag. Niet alleen omdat dan de vakantie-leegloop der kerken begint, maar omdat Pinksteren zelf hen leeg lijkt en leeg laat. Hoe dat komt? Ik tas deze week een merkwaardige uitspraak van Dorothy Sayers, een beroemde engelse detektive-schrijfster. Ze zegt: "Het officiële christendom heeft de laatste jaren wat men noemt "een slechte pers" gekregen. Er wordt ons voortdurend verzekerd, dat de kerken leeg zijn, omdat de predikanten te veel uitweiden over de leerstellingen - "het vervelende dogma", zoals men dat noemt. In feite is het precies andersom. Het is de verwaarlozing van het dogma, die de verveling veroorzaakt. Het christelijke geloof is het meest opwindende drama, dat ooit de menselijke verbeelding in beroering heeft ge bracht - en het dogma is dat drama". Indien dit vervelend is, wat kunnen wij dan in 's hemelsnaam nog opwindend noemen? De mensen, die Christus gehangen hebben - de billijkheid dwingt ons dit te erkennen - hebben Hem er nimmer van beschuldigd, dat Hij een vervelend mens was - integendeel: zij vonden Hem al te dynamisch om ongevaarlijk te zijn. Het werd aan latere generaties overgelaten deze verpletterende persoonlijkheid in de watten te pakken en Hem te omringen met een atmosfeer van verveling. Wij hebben op doelmatige wijze de klauwen van de Leeuw van Juda bijgeknipt. Hem het certificaat van "zachtmoedigheid en ootmoed" gegeven en Hem aanbevolen hls het troeteldier voor bleke predikanten en vrome oude dames. Op degenen die Hem gekend hebben, heeft Hij echter nooit de indruk gemaakt van een water-en-melk-figuur: zij verwierpen Hem als een gevaarlijke stokebrand Pinksteren - dat is dat Jezus als de grote stokebrand Gods vuur op de aarde werpt. En de mensen staan letterlijk in vuur en vlam, in lichte laaie, omdat ze in hun leegheid vol worden van een goddelijke liefde. Je kan alleen maar een Pinkster-mens zijn, als je in deze vaak kille wereld als Gods stokebrand gaat functioneren. Alle vrome en onvrome brandblussers ten spijt. Dezer dagen is bij Ambo in Ufrecht een boek verschenen van een Franse christencommunist Roger Garaudy, Het hart op de tong". Ik las daarover een interessante bespreking van Dr C Rijnsdorp. Garaudy is nu ruim zestig jaar. Hij vertelt eerst over zijn jeugd. Als kind heb ik de ellende der werkende klasse al ondervonden. W.ij zijn een jeugd, die opge- t het onweer: wij hebben alles gezien, behalve vrede." Zijn ouders Hij werd een vurig communist, die in 1956 de ontluistering van Stalin (de "desta linisatie heeft meegemaakt. Voor hem een grote slag, want in goed vertrouwen (een nobele, maar kwetsbare trek in zijn karakter) had hij hartstochtelijk in Stalins leiderschap geloofd. Een nog grotere slag was zijn uitstoting uit de Franse communistische partij in 1970. Hieraan was een lange ontwikkeling voorafge gaan. Garaudy voelde namelijk een sterke geestelijke verwantschap met het chris- telijk geloof, zoals hem dat uit het Nieuwe Testament tegemoet trad. In Jezus Christus had hij een levensstijl ontmoet "waarin geen spoor van egoisme of rou tine meer te bespeuren is en die slechts schepping en liefde toont". Garaudy zegt: "Ik bezit het geloof niet, ik ben ervan bezeten". In hem was een vorm van christelijk communisme gegroeid, dat op den duur wel in conflict moest komen met de officiële partij. Het ging hem niet alleen om een commu nisme met een menselijk gezicht maar om een synthese van politiek, artistieke - dus vrije - schepping en geloof dit alles als één werkelijkheid. Garaudy bestrijdt de voorstelling van een God, die alleen maar "bestaat". "God bestaat niet, Hij doet". Wanneer Sartre zegt: "De hel, dat zijn de anderen", stelt Garaudy: "De hel is de afwezigheid van de anderen". Garaudy verlangt niet naar eenzaamheid. Mijn droom is juist met heel de wereld in contact te zijn". Juist door dit consequent te willen, is hij door de partijen geëxcommuniceerd en heeft hij zichzelf "volle dig buiten alle kerken gezet". Het boek eindigt met de woorden: "Leven volgens de fundamentele wet van het bestaan: de liefde. Het Kruis heeft mij geleerd dat daarvoor zelfontleding nodig is. De Verrijzenis heeft mij het doorbreken van de grenzen geleerd. Ik ben christen. Ik wil niet beweren dat de weg van Garaudy de weg van iedereen moei zijn. Mijn weg is b.v. een heel andere dan de zijne. Maar we mogen leven uit dezelfde Bron. Het Kruis heeft mij zelfontlediginggeleerd. „De Verrijzenis het doorbreken van grenzen. „Ik bezit het geloof niet, ik ben ervan bezeten. Dit is Pinksteren. Op de Pinkstermorgen zeiden de omstanders tegen de eerste Christenen: Jullie lijken wel dronken. Daar kwam geen alcohol-proef aan te pas. De omstanders konden het zo maar merken. Ze gaapten zeker niet van verveling op die vroege ochtend. En ze hebben zich ook niet aan Pinksteren vergaapt. Ze zijn bij duizenden zelf ook stoke branden geworden. Nederlandse Spoorwegen speciale attractie. Met de Nederlandse Spoorwegen heeft ons blad namelijk een samenwerking: tot stand kunnen brengen, waardoor: het mogelijk is dat de lezers van de Havenloods een hele dag onbeperkt: de trein kunnen „nemen" tegen een: prijs die ongeveer de helft lager ligti dan het normale tarief. Een dag met de „Havenloods-trein" wij' zeggen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat reizen waarheen men wil - van Rotterdam bij wijze van spreken via Roodeschool tot Maastricht en over Den Helder weer terug Sneller met welk ander vervoermiddel dan ook, zonder tijd verknoeien in de file, warm en comfortabel, zonder parkeerpro blemen en genietend van liet voorjaar en-de vroege zomer. De prijzen voor zo'n hele dag met de senen en f. 13.50 voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. Dank zij da samenwer king met de NS zijn die prijzen nu f. 14, en f. 7.-. Dat is voor de tweede klas. Voor de 1e klas kosten de dagkaarten f 40,50 en f. 20,25 voor de kinderen maar voor onze lezers op zaterdag 12 juni en zondag 13 juni nog niet de helft reizen misschien nog geen kan eventueel op elk statio boekje „Attrakties 1976" it het Daar staan allerlei ti moeite waard zijn. Men kan er met de dagkaart heen reizen en zelf de dagin deling bepalen. Men kan óók, op ver toon van de dagkaart aan het station, het „Attraktie-kaartje" aanschaffen. Er is eer\ verscheidenheid van 87 moge- lijlheden; recreatie.e objecten, dieren zwerftochten steden en stadjes e Stap even naar het kantoor van de Ha venloods, Pr Hendrikkade 14 of de bijkantoren Vlaardingen. Hoogstraat 122 of Krimpen a/d IJssel. Veld en Beemd 25 (van 8.30 17.30 openl Daar liggen de kaartjes tegen de gare klaar (niet op de ■r bij de kantoren van

De Havenloods | 1976 | | pagina 13