76*77 'Praten met bewoners kan leiden tot de situatie dat er niets gebeurt' SCHIEDAM GAAT FRIULI HELPEN ABC-groep De Kreek zoekt vrijwilligers Orpheus speelt Russische opera ^zaterdag 12 juni bloemencorsio rotterdam Chris Zijdeveld: Meubelfabriek Jg, Oisterwijk Posthoorn bezocht rampgebied SLAAPKAMERS Ruzie VARA-TROS DONDERDAG 3 JUNI 1976 25e JAARGANG NO. 42 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. gdltie P SCHIEDAM NU KIJKEN STRAKS LUISTEREN ZIE BINNENPAGINA'S SCHIEDAM - De nota Stadsver nieuwing Schiedam, verbetering oude wijken, is onlangs uitge bracht door wethouder Zijdeveld Ook op maandag 2de Pinksterdag expositie van geloogd massief eiken tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten I Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. van stadsontwikkeling en milieu zaken. In de nota gaat de wét- houder in op de knelpunten van stadsvernieuwing en doet hij voorstellen hoe de oudere woonwijken moeten worden ver beterd. Ook geeft de wethouder erin aan welke gebieden in Schiedam en in welke volgorde moeten worden aangepakt. De betekenis van het begrip stadsver nieuwing is nogal aan veranderingen onderhevig geweest. Voor 1969 lag het accent op afbraak van oude woningen. Daarna kwam het meer te liggen op het verbeteren van oude woningen en groeide het besef dat verbetering van de woonomgeving ook nodig is. Ook Zijdeveld's nota gaat uit van de gedachte dat oude woonwijken een dusdanig aantal positieve aspecten bezitten, dat het de moeite waard is deze wijken geheel of gedeeltelijk te handhaven. Zo kenmerken de oude wijken zich vaak door een levendige bebouwing met een grote variatie aan winkels en bedrijfjes, een bloeiend verenigingsleven, veel individuele con tacten, een „eigen gezicht" en het voorkomen van woningtypen die te genwoordig niet meer gebouwd kun nen worden, terwijl de woonkosten relatief veel lager liggen dan in de nieuwbouwwijken. Intens Wethouder Zijdeveld kent uit eigen ervaring wat het wonen in oude wijken betekent. Hij heeft zelf jarenlang in Schiedam-oost gewoond. „Eén van de de situatie dat je niets gaat doen. Je kunt ook besluiten dat er alleen aan de buitenkant iets gebeurt. Tenslotte kun je besluiten dat je de huizen en de buurt gaat pakken in een intensieve re latie met de mensen. In een aantal ge vallen moet je constateren dat je moet afbreken. Het doel is mensen gelukkig te huisvesten. Je moet werken vanuit een flexibele aanpak en bereid zijn niet door te drammen." Slagvaardig SCHIEDAM - Elke zondagmid dag om twaalf uur staat een tien tal vrijwilligers gereed in De Kreek aan de Lange Haven om buitenlandse werknemers en hun vrouwen Nederlandse les te ge ven. Sinds april 1974 doen som migen van hen dat al. Ook in Schiedam-Oost en -Zuid zijn elke week weer vrijwilligers in de weer om te proberen gastarbeiders wat meer het gevoel te geven, dat ze in Nederland welkom zijn. „Je krijgt met allelei dingen te ma ken", vertelt één van de vrijwilligsters van het eerste uur in De Kreek. „Ver gunningen, huisvestingsproblemen,, ge zinshereniging. Daarom vind ik het heel erg belangrijk, dat er een relatie ontstaat. Je zit elke week met dezelfde persoon aan de tafel. We hebben ook buiten de cursus contact, we gaan wel eens koffie drinken." Twee jaar geleden ontstond de eerste zogeheten ABC-cursus in Vlaardingen toen de aktie „Kom over de Brug" werd gevoerd. Een aantal mensen in Schiedam, deels uit kerkelijke kringen, liep enthousiast voor het idee en ging huizen en pensions langs om cursisten voor een Schiedamse ABC-groep bijeen te krijgen. De allereerste keer zat de Kreek propvol: veertig buitenlanders en twintig vrijwilligers. Sindsdien is de ABC-groep blijven bestaan en ko men elke week het gehele jaar door ongeveer twintig buitenlanders en tien vrijwilligers naar De Kreek. Een zware opgave voor zowel cursisten als vrijwil ligers als buiten de zon schijnt. Het be zoek ügt in de zomermaanden dan ook .wat lager dan in de wintermaanden, maar in De Kreek sluit men, in tegen stelling tot twee andere centra in Schiedam, zelfs gedurende de zomerva kantie niet. op grammatica. Erg bekend is ook de ABC-methode van het aktiecomité Pro Gastarbeiders, waarmee tegelijk Neder lands en lezen kan worden geleerd. De drie Schiedamse ABC-groepen wor den hoofdzakelijk bezocht door Tur ken, terwijl in Zuid vooral Marokka nen in de meerderheid zijn. Alle drie komen elke maand bijeen om de pro blemen ook naar de gemeente toe, door te praten. Achmed ABC De methode die gebruikt wordt om de buitenlanders Nederlands te leren, hangt af van de scholing, die zij in eigen land hebben ontvangen Zo is er een methode voor mensen die nauwelijks lezen of schrijven kun nen en een methode voor gevorderden van de Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders, waarin de nadruk ügt In september gaat de ABC-groep van De Kreek een wervingsavond voor vrijwilügers beleggen. Tijdens die avond zal de film „Bertus en Achmed" worden vertoond, waarin een Neder lander zich eerst als Bertus min of meer „a-sociaal" gedraagt en vervol gens precies dezelfde dingen doet, maar nu perfekt omgetoverd tot de Turk Achmed. De film laat duidelijk het verschil in behandeüng zien en levert heel wat discussiestof op. De be doeling is dan ook dat vrijwüligers, die al wat langer meedraaien op die avond gaan discussiëren met toekomstige vrij wilügers. De Kreek heeft voor haar medewerkers een wegwijzer samengesteld, waarin wat tips worden gegeven tot het verge- makkeüjken en het verlevendigen van het lesgeven. Ook wordt er ingegaan op de eigenaardigheden van de Turkse taal. Het Turks heeft zes naamvallen en kent vele soorten achtervoegsels. Voor bij voorbeeld „zonder huis" zegt men „huiszonder". Op zo'n ma nier leert men enigszins aanvoelen, hoe moeiüjk het voor buitenlanders is Ne derlands te leren Wie belangstelüng heeft aan een ABC- groep mee te werken, kan contact op nemen met Elly van Schijndel, tel. 700964 voor De Kreek, met bewo nersvereniging Oost of met centrum De Dukdalf aan de Rijnstraat in de Gorzen. Een onderwijsbevoegdheid of zelfs maar ervaring is niet vereist. dingen die je in een oude wijk kunt aantreffen, is dat de bewoners er zelf hun woningen aanpakken. Dat knut selen aan een huis heb ik zelf altijd als plerig ervaren. Het is verdraaid leuk als op een zonnige lentedag ih een straat om de vijf a zes huizen mensen bezig zijn met schuren en hun huis in de verf zetten. In een oude wijk heb je vrij intensief contact met de buren. Mijn familie die in de Gorzen woont, komt regelmatig met verhalen over dia-avondjes op straat. Maar oude wijken hebben ook negatieve kanten. -Wat betekent „wonen" voor u? Zijdeveld: "Wonen is een omgeving hebben, niet alleen beperkt tot vier muren, waarin je je privé kunt terug trekken. Waar je een groot deel van je ontspanning kunt hebben, waarin je tweederde van je leven doorbrengt. De behoefte die de mens heeft aan ont spanning en beschutheid moet hij er kunnen bevredigen, zonder dat hij grote afstanden hoeft af te leggen. Je moet in contact kunhen treden met de samenleving, maar je er ook aan Chris Zijdeveld kunnen ontrekken. Dat vind ik heel essentieel." Niet doordrom men In het kader van de stadsverniewing kunnen een drietal centrale knelpun ten worden gesignaleerd. Dat zijn de organisatie, financiering en eigendoms verhoudingen. "Wil men op een rede- lijlf korte termijn en met zekere garan ties voor een positief resultaat de stadsvernieuwing van de grond bren gen, dan zullen deze knelpunten uit de weg moeten worden geruimd", aldus de nota. In de nota wordt een organi satiestructuur voorgesteld die een werkbare omvang heeft en bestaat uit een stuurgroep, coördinatieteam, in formatieteam en begeleidingsteam so ciale aspecten stadsvernieuwing. Op buurt- of wijkniveau operen project teams die afhankelijk van de situatie bepaalde werkzaamheden verrichten in werkgroepen. De instelling van een werkgroep 'informatie' zal bij elk pro jectteam plaatsvinden. Praten "Essentieel aan de aanpak, aldus wet houder Zijdeveld, "is dat je met de mensen gaat praten. Dat kan leiden tot "Aangezien de betreffende wijken alle in vrijwel dezelfde vrij korte periode gereaüseerd zijn", schrijft de wethou der in zijn nota, "is er op dit moment een verouderd gebied aanwezig van een dermate grote omvang dat het moge- üjk zal zijn dit gehele gebied in één keer te verbeteren." In de nota worden dan ook een negental gebieden in Schiedam Oost, West en Zuid uitgeko zen die het eerst voor verbetering in aanmerking te komen. Deze gebiedsin deling is niet willekeurig en houdt on der andere verband met de kwaliteit van de woningen nen met initiatieven die reeds ondernomen of te verwach ten zijn. Wat betreft finaciering en aankoopbe leid schrijft de nota: "Een gericht, se lectief doch slagvaardig aankoopbeleid is een eerste vereiste" Omdat veel, voornamelijk kleine particuHere eige naren financieel niet of nauweüjks in staat zijn hun woningen te verbeteren, pleit de nota voor het overnemen van hun woningbezit door de gemeente. "Een mogeüjk alternatief is", aldus de nota, "dat een groot aantal (kleine) particuüere eigenaren zich verenigt met het doel de gemeenschappeüjke verbetering en exploitatie van het wo ningbezit." Gemeente en woningbouwverenigingen verkeren in een gunstige situatie ten aanzien van de verbetering van hun woningen. Het is dan ook niet toevallig dat het in de buurten en complexen waar verbeteringsactiviteiten plaats vinden of üi voorbereiding zijn, in meerderheid gaat om projecten waarbij of de gemeente of een woningbouw vereniging de eigenaar van de woning is. Zij kunnen sneller werken omdat het meestal gaat om grote aantallen in aaneengesloten complexen van een ver gelijkbare kwaüteit. bouwvergunning voor een woningver beteringsplan. Ook andere regelingen worden niet zo streng toegepast. Zij develd: "Er wordt tegenwoordig meei zelf geverfd dan vroeger. Dat gaf wel eens problemen bij het toepassen van het huurcontract als mensen hun wo ning verlieten. Het huis moest dan in de oorspronkelijke toestand worden achtergelaten. Ik heb daar een gesprek over gehad met de Woningdienst en wij hebben de afspraak gemaakt dat als veranderingen niet waanzinning ge noemd kunnen worden, wij er niet moeiüjk over doen. We proberen lang zaam maar zeker wat meer vrijheid te geven. Er is voor flats een bepaling ge weest dat aüe zonneschermen dezelfde kleur moesten hebben. Vroeger mocht je niet een rijtje tegels voor je huis uit het trottoir halen. Als het nu gebeurt, juichen we het aüeen maar toe. De Ma- riastraat kwam destijds als eerste klaar Omdat het plantseizoen was afgelopen - wij planten in de herfst - bleven de bakken leeg. De mensen hebben toen spontaan met geraniums en andere planten het zomerseizoen overburgd." Philips type 22 C 545/12 Z kleurentelevisie *12 kanalen met tiptoetsafstemming *56 cm/110° in-line" beeldbuis •extra recorder- en hoofdtelefoonaansluiting adviesprijs 2445 - COLORPRIJS 2045.- gratis levering door geheel Zuid-Holland HAARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. Soepel Volgens wethouder Zijdeveld is de ge meente Schiedam wat soepeler gewor den bij het toepassen van de bouwver ordening bij het verlenen ven een SCHIEDAM - Het koninklijk Schie damse Mannenkoor Orpheus gaat het honderd en tien-jarig bestaan muzikaal herdenken. Op vrijdag 22 oktober a.s. zal in samenwerking met het Schie dams Vrouwenkoor, in de monumen tale en door Maasbach- Wereld-zending prachtig gerestaureerde v/m R.K.-Kerk aan de Lange Haven te Schiedam een eerste volledige uitvoering in Neder land worden gegeven van de Russiche opera "Een leven voor de Tsaar" (Iwan Sussain) van Micheal Glinka. Aan deze'uitvoering zal medewerking worden verleend door Germaine Stor- diaii (sopraan) is Frieda van Engelen burg (alt) is Rob Sturkenboom (tenor) en Robert Holl (bas/bariton), alsmede het vertrekt orkest van Zuid-Hoüand. Het geheel onder leiding van de diri gent van Orpheus Chris Verhoog. Voor deze manifestatie bestaat nu reeds zowel in- als buiten Schiedam grote belangstelüng. Daarom heeft het bestuur van het jubüerende koor ge meend nu reeds bewijzen van reserve ring te moeten uitgeven. Voor de prijs van f 2.50 per kaart kan men vanaf heden een plaatsbewijs van f 7.50(beprekt) is f 10.- of f 12.50 re serveren, welke kaart men bij het begin van de officiële verkoop (begin sep tember), uiteraard met bijbetaling van het resterende bedrag, kan inwisselen. Deze reserverings-kaarten zijn o.a. ver krijgbaar bij de secretaris van Orpheus: B. Stouthandel, Lange Haven 84 b, te Schiedam, tel. 26.87.04 Informatieavond Newtongebied SCHIEDAM - Vanavond 3 juni zal in de Prinses Beatrixschool aan de Buys Baüotsingel, aanvang 20.00 uur, een informatie-avond worden gehouden in zake de gemeentelijke herbestratings- en reconstructieplannen voor het z.g. „Newtongebied", omvattende het Newtonplein, de Newtonstraat, de Pascalstraat en een deel van de Buys Baüotsingel. SCHIEDAM - Wethouder Herman Posthoorn heeft met Joop Daalmeijer van Achter het Nieuws het weekend doorgebracht in de aardbevingszone Herman Posthoorn wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. ten noordoosten van Schiedams part- nerstad Udine. Hij heeft daar uitge zocht in hoeverre Schiedam de slacht offers hulp kon bieden. De beide Schiedammers keerden ge schokt terug. De verwoestingen, zo oordeelden zij, waren nog ernstiger dan men op basis van kranten en TV- programma's zou vermoeden. Het dodental is tot 941 gestegen en nog steeds worden er vermisten onder het puin vandaan gehaald. In het streek ziekenhuis van Udine liggen nog steeds meer dan 2000 gewonden. De aarde komt maar niet tot rust. Bijna iedere dag komen bevingen voor. Posthoorn en Daalmeijer maakten er zaterdagmiddag om twee minuten over vier een mee. Posthoorn: "We hebben het niet eens gemerkt. Je hoorde niks boven het stadslawaai uit en wij zaten in een auto." Maar op het platteland gromt de aarde dan en waaien enorme rode stofwolken op: weer een waar schuwing aan de slachtoffers om hun huizen te mijden. Toen 22 mei zonder schokken voorbijging, was dat voorpa ginanieuws in de plaatselijke pers. Wederopbouw De slachtoffers bespreken de wederop bouw in grote volksvergaderingen. Posthoorn en Daalmeijer maakten er een mee, waarin besproken werd of de vele Friulaanse gastarbeiders naar huis moesten worden teruggehaald. Boven dien voerden de beide Schiedammers besprekingen met de autoriteiten. Gedurende die gesprekken nam de te voeren hulpactie vaste vorm aan. Friu- li büjkt behoefte te hebben aan her bouwde gemeenschapshuizen, zodat de saamhorigheid tijdens de wederop bouw kan worden bevorderd. Schie dam gaat proberen zo'n gemeenschaps centrum op poten te zetten. Het is de bedoeling, dat het centrum tevens hoofdkwartier wordt van een op te richten landbouwcoöperatie. De autoriteiten van het goeddeels verwoeste dorpje Nimis zouden graag zo'n centrum hebben en het ziet er dan ook naar uit, dat Schiedam daar gaat helpen. Maar het is nog steeds mogelijk, dat een andere dorp wordt aangewezen. B W willen uit de gemeentekas 50.000 gulden beschikbaar stellen. De rest zal door de bevolking moeten worden opgebracht. De voorbereidin gen voor een inzamelingsaktie zijn in volle gang. (Zie ook "Stadskroniek") SCHIEDAM - Het is mogelijk dat de reportage, die de Schiedamse Achter het Nieuws-redacteur Joop Daalmeijer over het rampgebied in Friuli maakte, vanavond niet door Achter het Nieuws wordt uitgezonden. Wibo van der Lin de van TROS-aktua is de VARA-actu- aliteitenrubriek namelijk drie dagen vóór geweest met een bijdrage over hetzelfde onderwerp. De redactie van Achter het Nieuws is razend. Zij had het onderwerp namelijk lang van te voren gereser veerd. Om doublures te voorkomen, hebben de TV-actualiteitenrubrieken een systeem op poten gezet, waarbij een rubriek een onderwerp voor zich kan opeisen. Hierbij geldt het principe „wie het eerst komt, die het eerst maalt". Hiermee voorkomt men, dat de kijker teveel met dezelfde onderwerpen wordt geconfronteerd, én dat de ver schillende omroepen dubbel werk doen. Een TV-reportage kost al gauw tienduizend gulden. Dat Wibo van der Linden zich niet aan afspraken gehouden heeft, wordt dooi de VARA dan ook hoog opgenomen. Of men maatregelen neemt, is nog niet bekend. De verwoestingen in het getroffen gebied zijn volgens wethouder Posthoorn nog ernstiger dan men op basis van kranten- en tv-programma's zou vermoeden. Huizen die met een „D"gemerkt zijn wachten op de slopershamer 1-4» organisatie: rotterdams tentoonstellings bureau k| I/uX in samenwerking met VW-rotterdam en rotterdam promotieCfLj] illllÖMChC mcnbcUn houdt OPEN-HUIS Deze week houden wij open huis. Wij nodigen u uit tijdens deze dagen eens binnen te wippen en onze koilektie te komen bekijken bij het genot van een verzorgd kopje koffie. RlMomP'ete advisering-en verzorging van» het klassieke interieur Jit? S3!^>l\lwe Binnenweg 190 en 195 Rotterdam Tel 010-769122*

De Havenloods | 1976 | | pagina 1