Zolang er vaders zijn, heeft men wat op hen aan te merken Demannenbroeder'is nu de vader die zijn kamer gaat behangen H. D D. M. O ESSSHf a-= Overpeinzing en interviews bij Vaderdag WOENSDAG 16 JUNI 1976 - et komt nog altijd voor, dat rouwadvertenties met de aankondiging van vader's heengaan worden besloten met de zinsnede „Zijn leven was werken". Aldus wordt over het graf heen lof toege zwaaid aan de man, die misschien wel juist ten. gevolge van deze over matige inspanning het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. Het behoort tot de merkwaardige verschijnselen van deze tijd, dat in derdaad nog veel vaders zich dood werken. Toen in 1919 de Arbeids wet Aalberse werd aangenomen - waarna de Kamerleden uitbarstten in het Wilhelmus als hadden zij zo juist de slavernij afgeschaft - vroe- tieve aspecten van zijn werk: me- gen volksopvoeders zich bezorgd af chanisatie, automatisering, toene- of niet veel arbeiders in deze zee mende vervreemding van door de van vrije tijd zouden verdrinken. technologie beheerste arbeidspro- De bioscoop werd gezien als cessen enz. pootste profiteur van deze ontwik- Maar lang niet alle vaders zijn keling. ,,De acht-urendag levert gelukkig. Het mooiste „speelgoed" den bioscoop duizenden aan han- (superbrommer, audio-visuele ap- den en voeten gebonden mensen", paraten, auto, werphengel, sauna, verzuchtte een predikant. Hij pleit- barbecue, buitenlandse vakanties e,j^j,0r ''8ees iJ_,ze°elijk en en een eindeloze reeks van andere godsdienstig opvoedend en opbou- verworvenheden) blijkt niet toerei- wend werk en vond bovendien dat kend om veler onlustgevoelens op te aansluiting bij de Burgerwacht de heffen, discipline zou kunnen bevorderen. Toen deze wijze woorden gespro ken werden, reden er in ons land 31.000 personenauto's. Een tiende deel van wat er nu rond rijdt. Naar veler oordeel greep de zedelijke ver wildering op „een schrikwekkende wijze" om zich heen. De vrouwen uit het bezit van een kleurentelevi sie of de eerste Jaguar. ntbreekt het vader ■en doel? Zeker niet. Hij streeft het bezit van een eigen huis of - ten» een tweede woning, een aardig begonnen „vleeschkleurige kousen jacht misschien of het solarium dat or5-n t" "etfnde kapper zlJn aan zijn huisvrouw eindelijk die ge- schaar m hun vlechten zetten; er bronsde tint zal geven van badnim- werden schunnige bladen gelezen fen uit zijn reisgids. De banken („Het Leven en de weerzmwek- kunnen het niet aan met het ver- bffPraktuken van het strekken van persoonlijke leningen, Neo-Malthusianisme leidden tot om het wachten op de verwezenlij- ongebreidelde bevrediging van de king van allerlei wensen te bekor- genotzucht ten En zo wordt het leven van veel vaders toch nog werken, tot er de dood op volgt. „Evenals de revolu tie eet de welvaart haar eigen kin deren op", verklaart een wat pessi mistische ingewijde uit het bank wezen. „Ontelbare vaders - en hun gezinnen - gaan gebukt onder de last van veel te hoge hypothe ken. Geraffineerde advertenties praten de mensen leningen aan te gen een hoge rente, voor dingen die ze best kunnen missen. Het „kee ping up with the Jones" heeft in vader die als nieuwe wijken, waar de midden knaap, jongeling of zelfs volwassene klassers bijeen wonen als in een get- voor bioscoop en korte rokken ge- to, zenuwslopende vormen aange- waarschuwd werd, leeft nog, want nomen, tot kort voor de oorlog bleven de echo's van deze boetepreken in ons land weergalmen. Hij heeft zijn vrije tijd nog aanzienlijk zien toene men dank zij o.m. de vijfdaagse /yy werkweek en langere vakanties. De ondergangsprofetieën ten spijt is zijn ziel niet verwoest door het bio scoopbezoek. Ook heeft hij geen ruggemergtering gekregen, tenge- De mensen willen niet voor el- volge van de door Johanna Bree- kaar onderdoen en vinden altijd wel vo?£ °^hulde -Stomme Zonden weer nieuwe wensen, die bevredigd menZfTP™ toen,!e^ren'teza" moeten worden. En daar ga je dfn £fn 6 hchVngenru' met het leven dat zo goed zoi kun- e?weTdehfve^91^T^rth"' naar's gevauen. ven ais moeder eigenlijk niet ge- Leo J. Leeums treffelijk de gespreksthema's. Zij hebben, afhankelijk van het milieu, de kleine of middenklasse auto tot onderwerp, de tuin, de belangrijk ste voetbalwedstrijden op de televi sie met als topper het verschijnsel Europacup, het toenemende ge bruik van drugs („heb jij nog een sigaar voor me?"), de nivellering die veler te hoog gegrepen bestaan op losse schroeven kan zetten. Opgroeiende kinderen worden soms door enige walging bevangen, als zij hun „welvaartsouders" bezig horen. Een andere jongeman: „Als je die vaders bij elkaar hebt, zijn het soms net ouwewijven, ze kun nen eindeloos zeuren over hun slankheidsdiëten, terwijl ze nergens van af kunnen blijven. Ze zitten te hijgen op trimfietsen, alleen maar om 's avonds weer eens lekker te kunnen dineren". „De meeste vaders zijn als de dood voor een stickie, terwijl dat beetje weed veel onschuldiger is dan hun sigaretten. Maar echt re laxed zijn ze nooit, 't Is óf werken, óf die zogenaamde ontspanning (meestal met veel drank of wezen loos bij de TV hangen). En dan zeuren ze nog over een zwembad in de tuin, waar je eigenlijk geen barst aan hebt". We zijn benieuwd wat deze zoon voor Vaderdag heeft ge kocht... Wat vroeger voorbehouden was aan een kleine groep bevoorrechten is voor miljoenen bereikbaar gewor den. De „bourgeoisie" van weleer is uitgegroeid tot een omvangrijke klasse mensen, die zich, afhankelijk van hun afkomst „nieuwe rijken" voelen, of dit gevoel nu voortspruit at zijn aardige din gen vwr ue mensen, maar het be gint er op te lijken, dat steeds min der gezinnen hun zegeningen één voor één tellen. Vaders worden overrompeld door hun eigen finan ciële mogelijkheden, maar zijn daar toch niet helemaal gerust op. Hun gezag wordt aan alle kanten aange tast. Het met veel blokken verkre gen SPD-diploma van de boekhou der en zijn verdere self-made ont wikkeling verlenen hem niet meer de autoriteit van vroeger. Jeugdige computerspecialisten geven in het bedrijf de toon aan. Kennis en ervaring, eens van de ene generatie op de andere overge dragen, hebben weinig meer te be tekenen nu dit „pakket" in bepaal de technieken drie keer in één ge neratie vrijwel totaal wordt ver nieuwd. Het eens zo hoog genoteer de ambacht gaat niet meer over van vader op zoon en de tijd dat oude mensen in aanzien stonden om hun weergaloze vakkennis behoort tot het verleden. Naarmate vader ouder wordt, kan hij zelfs beter gemist worden. Dat maakt hem onrustig. De klas sieke figuur die hij eens was in het gezinsverband, als verwekker van de kinderen en dientengevolge be kleed met een onaantastbare auto riteit, heeft ook al geen bestaans recht meer. Er ging een zucht van ontsteltenis door calvinistisch Ne derland, toen Bartje niet wilde bid den voor bruine bonen en de schrij ver werd om zijn Vrijmoedigheid berispt. De lezers stemden er van harte mee in, dat de bengel flink getuchtigd werd. Nu sparen alle vaders de roede, met in hun oren de echo's over een „krom en verdraaid" geslacht. Zo lang er gezinnen bestaan zijn va ders vermaand over hun slapheid in de opvoeding: met name dominees zijn daar altijd sterk in geweest. Oók al in 1920. „Er wordt te wei nig gehoorzaamheid geëist. Met al die slapheid kweekt men geen krachtige karakters, die tóch heb ben leren buigen voor het wettig ge zag. Een her- en derwaarts geslin gerd, wispelturig, eigenzinnig, zich gewichtig gevoelend geslacht, dat is het resultaat", las ik in een zonden krantestuk (van 1920). vaders van voor de oorlog hadden hun grote voor beelden: briljante staatslieden die soms als helden vereerd werden, vermaarde predikanten, personen van vorstelijken bloede. Zelfs daar kunnen zij geen inspiratie meer aan ontlenen. Terwijl hun zonen en dochteren achter de popidolen aan lopen, stellen zij zich zelf tevreden met het pseudo-heldendom van su pervoetballers, die het laatste restje nationalisme op een laag pitje hou den. Een somber beeld dus, voor wie geneigd is de schaduwzijden van het menselijk bestaan te beklemto nen. Geen wonder, dat zoveel va ders bij gebrek aan contact met de eigen kinderen, hun eigen jeugd gaan romantiseren en de ogen slui ten voor alle ellende van de „goede, oude tijd". Een van hen: „Vroeger waren we dolgelukkig als vader met ons de polder inging, op een mooie zondagmiddag. Dan liepen we uren. Ik herinner me nog goed hoe hij zijn schoen uittrok en daarmee drinkwater schepte uit de sloot, als we dorst kregen. We waren met weinig tevreden". CHOMEt» SWEET HOME Een nostalgische overpeinzing, van iemand die onder de wijnstok en de vijgeboom van het eigen lust hofje zit en hunkert naar het gerus te leven waar de psalmist in het zelfde verband van spreekt. Hoewel het onder handbereik ligt kan hij de weg terug niet vinden. Soms, als de televisie aanstaat, hoort hij de verre echo van Johannes de Heer's gees telijke liederen, door zijn moeder in de schemering gespeeld op het huis orgel. In veler woning hing toen het portretlijstje met de foto van een baardige man en daaronder het dichtwerkje met de volgende aan hef: „Wat vadernaam tot kinderen zegt, Wie zal ons dat beschrijven? Zo vroeg reeds in ons hart gelegd Wie zal die naam verdrijven?" ntussen loopt een nieuwe generatie vaders het jaar 2000 tegemoet, aan het hoofd van het standaard twee-kinderen-gezin en in een wat ambivalente verhou ding tot de consumptiemaatschap pij, waar toch zij het wrevelig, de profijten van getrokken worden. Een jonge wetenschapsman, ge wend om het gedragspatroon van medemensen te bestuderen, zegt: „Misschien worden ook zij over spoeld door de vloedgolf van het materialisme, waar zoveel oudere vaders zich op laten drijven. Die stammen nog uit de tijd, waarin stoerheid op alle levensterreinen de echte man sierde. Ai dat gejakker naar meer aanzien en bezit is gro tendeels gericht op statussymbo liek. Dit moet het bewijs leveren, dat óók hij een geslaagd man is". De vader, die méér vrijheid kon bezitten dan wie ook in het verle den, maakt zich zó druk, dat de menselijke verhoudingen in het ge drang komen. Zelfs het veel ge roemde Doe-het-zelf-werk is vaak meer noodzaak dan ontspanning, omdat de vakkundige arbeids krachten niet betaald kunnen wor den. Vooral middelbaren benijden vaak in stilte de zich van hun vrij heid meer bewuste kinderen, vroe ger volwassen en veel minder wor stelend met taboes dan hun ouders. De manier bijvoorbeeld waarop jongens en meisjes tegenwoordig met elkaar omgaan doet veel vaders bijna knarsetanden. Zij kregen het gevoel veel gemist te hebben aan openheid en ongedwongenheid. isschien tillen wij overigens veel te zwaar aan allerlei verschijnselen. Wij zijn een volk van onverbeterlijke moralisten en leren weinig van de historie. Door alle eeuwen heen is er ach en wee geroepen over het menselijk gedrag. Je gelooft je ogen niet, als je in „Pa rade der Mannenbroeders" leest, hoe ons volk als „totaal bedorven en aan genotzucht ten prooi" werd afgeschilderd. Daar kunnen we nu alleen maar om glimlachen. Het is best moge lijk, dat later ons tijdsgewricht ge zien wordt als de inleiding tot een nieuw leefpatroon, waarin geaccep teerd wordt, waar nu nog veel men sen moeite mee hebben. Eén ding is zeker, vaders zullen er wel blijven - wie weet krijgen ze later tóch weer grote gezinnen - en zolang zij elkaar opvolgen, zullen er aanmerkingen worden gemaakt op hun gedrag. Daar moeten zij ook maar in leren berusten. Leo J. Leeuwis kan worden". Dat is dan de iemand uit het bankwe- dom, die hem ten deel Was het vroeger al een hele presta- IUIBt tie als de vaders in de nooddruft stem van hun gezinnen konden yoorzien, zen thans wordt alleen aan kampeerar- tikelen 650 miljoen gulden uitgege ven. Plezierjachten verdringen el- f II kaar in de nieuwe havens, de knut- I selaar van weleer is een M_ nnlan„ «eworien, goed schoolmelkver,trekking ter sprake tod W?e™to er nog^et een ham !"rara' b'«k' dal lal van tindare" veroorloven? Vaderdag 1^6 zj Op^'ieto" generatie zelfs in de stoutste fanta- vader sieën niet van heeft durven dro- Eén van hen: Ik ben a„een npn n.uweSSOireS V°aT u"" mdjo^" maar een studeermachine. Het eni- nen auto s en gereedschappen zul- ge belang dat in me gesteld wordt, len weer tot de favoriete geschen- betreft de vorderingen op school. Ik ken behoren, afgezien van allerlei moet bereiken wat mijn vader luxeenmerendeejs^erb^igeore- denkt dat hij bereikt heeft. Zo is het hier in de buurt overal. Als ze bij elkaar op visite zijn, is het eerste onderwerp van gesprek de studie. Hoe het verder met je gaat, doet er minder toe, als de toetsen en tenta mens en examens maar gehaald worden, „want de maatschappij stelt tegenwoordig zoveel eisen". Volgens mij stellen de mensen zélf de eisen. Enfin, dat noemen ze dan het werken aan je opvoeding". Wie op zo n overigens aoor de Intussen slikken veel vaders iets consumptiemaatschappij bewust in weg, als zij in gezelschap (op het het leven geroepen dag het resul- tuinfeest bij de buren bijvoor- taat van onze koopdrift beschouwt, beeld) hun braadworstje boven het moet tot de conclusie komen dat vuur van de barbecue houden Wat °°k, de vroeger zo slovenge vader1 is er toch aan de hand met Jeroen? eindelijk het verloren paradijs heeft Hij heeft alles wat hij zich wensen herwonnen. Hij beschikt over alle kan; méér in ieder geval dan zijn attributen om zich in zijn vrije tijd vader, die in zijn jeugd zovéél ge- als mens te ontplooien, afhankelijk mist heeft, en druk bezig is met van zijn karakterstructuur. Dit competities en inhaalmanoeuvres, moet hem voldoende compensatie om te bewijzen dat óók hij zijn kunnen verschaffen voor de nega- mannetje staat. Hij beheerst voor paraten zoals die voor de badka- IS an aan de laders in ons toch zo nijve- te tandje een toenemende geniak- zucht worden verweten? Bestuurders van allerlei organisaties eh verenigingen be klagen zich er over. dat zo weinig mannen ..ergens de schouders onder willen zet ten". Zodra het gaat om functies die. ver antwoordelijkheid en (onbezoldigde) werkzaamheden met zich mee brengen, kost hel moeite om de gelederen aan te vullen. De ferme jongens en stoere knapen van weleer hanteren als belangrijkste gereed schap hun flesopeners. zitten op weelderi ge bankstellen naar de televisie te kijken en vallen achter het stuur van hun auto aan vervetting ten prooi, zo klagen veel onheilsprofeten. Vooral op het protes tants-christelijk erf leeft er een wat ro mantische heugenis aan de tijden van wel eer. Toen gingen de ..mannenbroeders" er nog geducht tegenaan in kerk. staat en maatschappij. Hun wereld stond niet op losse schroe ven. Een onverbrekelijke triniteit van voorzitter Imet hamer) secretaris en pen ningmeester (eventueel ..essen" als lei ding moest worden gegeven aan jonge- dochters en vrouwen) beheerste het ver enigingsleven. Adjuncten hielden zich ge reed om in te springen hij ontstentenis van één der functionarissen. Notulen wer den nog niet gestencild of op handjes op genomen. doch met gedragen stem voor gelezen en voorzien van krachtige handte keningen in de archieven bijgezet. /t de vader van ons tijdsgewricht het ver gaderen beu geworden en dreigt zijn gemeenschapszin verloren te gaan7 Ik vraag het aan een in deze kring ver ijsde vader, die op vele terreinen des le ns aan bestuurstafels heeft gezeten. Het ort man. dat als toentertijd vaderdag had bestaan een carhidlantaarn voor zijn jwiet ten geschenke zou hebben gekre nt jont ook des winters de bijeenkom en getrouwelijk te kunnen bijwonen). Mijn gastheer geniet van zijn rust in ■n middenstands woning met kamerbrede HOMEV SWEET HOME itWN n bestaan tapijten. Zijn gehuwde zoon laat de tele visie warm draaien voor ..Sport in Beeld" en het doffe honken van popmuziek met veel electronische basgitaren, is op de bo venverdieping hoorbaar. De tamtam van hel welvaartsoerwoud, waarin veel rond of kort na de eeuwwisseling geboren va ders zich voelen als ontdekkingsreizigers, die het spoor hijster dreigen te raken Ik heb hel gevoel op bezoek te zijn bij de ooggetuige van een bijna gewelddadige omwenteling van ons cultuurpatroon. Maar als er iemand is die de kunst ver staat om alles ..in het licht van de tijd" te zien is het we! deze bejaarde. ..Kijk eens aan", zegt hij bedaard, „je moet de dingen niet mooier maken dan ze zijn. Ook vroeger was er maar een kleine kern van mensen die van alles en nog wat opknapten. Veel mannen werkten van 's na hun dagtaak volkomen afgebeuld: de lust om in allerlei verenigingen en organi saties te gaan zitten vergaat je dan wel Je was toen al bevoorrecht, als zulke taken op je schouders werden gelegd. Het betekende in elk geval, dat je had. menswaardig genoeg iels voor anderen te kunnen betekenen. Er was misschien ook meer te doén. Ik heb vroeger in de kerk met de zak gelopen Ials collectant dus) maar tegen woordig staan ze hier met een schaal bij de uitgang en dattrmee basta. Als diaken telde je je vingers blauw aan de kerkcen ten. nu gooien ze de opbrengst in zo'n machine van de bank en klaar is kees Ook het liefdewerk is in veel opzichten gemechaniseerd, zo blijkt uit het relaas van mijn zegsman. Hij stelt me de vraag, hoeveel mensen er nog aan de dèur komen, met kwitanties en collectebussen oorbeeld De giro acceptkaart heeft ..Natuurlijk, er is nog genoeg te doen. Maar niet meer zo officieel in de oude structuur van een soort driemanschap dat vaak wat autoritair pogingen doet om de lampen brandende te houden. De mensen worden tegenwoordig op een uodere ma- hij de werkzaamheden betrokken. Eén grm Yschil it t de tude strijdvaardigheid of het nu gerefor meerden betreft of socialisten, om maar twee voorbeelden te noemen. De dingen waar je voor gevochten hebt zijn groten deels bereikt. Het is niet meer nodig je het vuur uil de sloffen te lopen voor het bestaansrecht van christelijke scholen en organisaties. Ze zijn er en worden erkend. Zo hebben ook de SDAP'ers van vroe ger hun heilsstaat grotenaeels kunnen verwezenlijken. En wat zie je nu gebeuren? Als je een maal bereikt hebt waar zo hard voor ge vochten is. komt de terugslag. Het triom fantelijke gevoel van de overwinning maakt plaats voor een zekere moedeloos heid. want alles blijkt toch niet zo vol- maakt te zijn als je gedroomd had. De welvaart bijvoorbeeld wekt steeds nieuwe begeerten. Je ziel hoe de grenzen van het ..hebben" eindeloos verlegd worden naar de horizonten van een nog groter bezit. vader lui geworden? Op zoek naar medestanders voor bezigheden tot nut van het algemeen kom ik heel andere mensen tegen dan er vroeger „in vergade- ring bijeen" waren. Een jonge vader, in het blauw dat onafhankelijkheid sugge reert. loopt achter de wandelwagen, waarin zijn zoontje zit met de eens door alle progressieve ouders zo verfoeide speen in de mond. In vader s baard zou een vogeltje kunnen nestelen. Als hij een kemelsharen mantel aantrok zou ik me oog in oog wanen met een oudtestamenti sche aartsvader of profeet. Is deze huisvader de hope des vader lands en zullen zijn kinderen eindelijk de grazige weide als speelterrein krijgen, waarop de wolf en het lam tezamen wei den? Voorlopig loopt hij het vtiur uit zijn sandalen voor het stichten van crèches en peuterspeelzalen. Hij trekt met gelijkge zinden de polder in om bedreigde knotwil- zuigt op inspraakbijeen- pup- zich regen het rollenpatroon en protes- sumptie-maatschappij. Als deze vader nog kerks is zal hij waarschijnlijk meer inspraak van de ge- vragen. Hij brengt bij een doop- ddbloemen mee en'streeft naar een meer horizontale geloofsbeleving. r\ e hedendaagse vaders verschillen LZ evenveel van elkaar als zij altijd gedaan hebben en de vraag of zij minder actief zijn dan vroeger, is daarom moei lijk te beantwoorden. Een middelbare man: „Toen mijn dochtertje thuis kwam van het oranjefeest op Koninginnedag en ik vroeg welke spel letjes de onderwijzer allemaal verzonnen had kreeg ik ten antwoord. ..Mijnheer was er niet. die moest zijn kamer behan gen". Dat gaat met toch wel te ver. Ik rep mij spoorslags naar het hoofd van een schoof om te informeren naar de vermeende luiheid in deze gelederen. Hij geeft toe, dat behangen op Koninginne dag voor een onderwijzer niet uitgesloten is. Gemeentebesturen en Oranjevereni gingen nemen hem ook hij dit soort feest jes wel eens werk uit de handen. ..Waar wij onder gebukt gaan is een soms overtrokken perfectionisme, niet al leen in onze kring. Vroeger waren de va ders" en moeders wekenlang betrokken bij de voorbereidingen van zo'n dag. Er moest veel meer geïmproviseerd worden, met goedkope middelen. Tegenwoordig krijg je overal subsidie voor. alles wordt kinderen nog reikhalzend naar uit. nu zij alles krijgen wat hun hartje begeert?" Gelukkig ziet deze onderwijsman licht puntjes: ..Op veel scholen worden de ou ders veel nauwer hij het werk betrokken, ook daadwerkelijk. Bij mij gaan ze mee op schoolreisje. Wij vierden Koninginne dag in onze eigen wijk. tr waren vaders die pannekoeken stonden te bakken en een demonstratie touwtrekken gaven. Pr komt iets terug van de eenvoud uit f-' die goede oude tijd, toen de armoe de tot deze soberheid dwong. Nu zien veel mensen in iets simpels weer de kenmer ken van het ware. Helaas is een andere kant van het leefpatroon in onze dagen minder bevorderlijk voor deze ontwikke ling. Tal van vaders beschikken theore tisch over veel meer vrije tijd dan de man nen in vroegere generaties, maar weten die niet altijd dienstbaar te maken aan de gemeenschap. Toch worden er, alle jammerklachten ten spijt, altijd weI weer liefhebbers ge vonden om iets te doen. Het opofferen deelement in deze taken werd en wordt overigens wel eens overschat, omdat men sen met een bepaalde persoonlijkheids structuur in deze banen tevens hun ont spanning vinden en er een zekere ambitie in kunnen verwezenlijken.

De Havenloods | 1976 | | pagina 4