'JE MAG NIET AL TE VEEL EELT OP JE ZIEL HEBBEN' editie p SCHIEDAM Telefonische hulpdienst Waterweg Noord komt op gang Meubelfabriek Oisterwijk Theater bij Quibus wordt geprolongeerd •<3S0. LERAAR-LERARES fɧ THEODOOR VAN WOERKOM, DE BROODHEER VAN SCHIEDAM Toneelgroep Diskus in 't Nieuwelant SLAAPKAMERS AAD VAN DER LAAN nu 189,- DONDERDAG 17 JUNI 1976 25e JAARGANG NO.45 Let op! Voor interessant Autonieuws, pak de Havenloods van a.s. woensdag. Inf. over adverteren bij het autonieuws 010-132170 tst. 21+22 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 VLAARDINGEN-SCHIEDAM Sinds I mei kan het telefoon nummer 731161 gedraaid wor den door al degenen, die geen uitweg meer zien en verstrikt zijn geraakt in hun eigen problemen. Omdat ze alleen en vereenzaamd zijn, een groot verdriet moeilijk alleen kunnen dragen of omdat het hen ontbreekt aan moed om verder te leven. Dat telefoon- tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur Uw kopje koffie staat klaar nummer is van de telefonische hulpdienst Waterweg-Noord, een afdeling van de Stichting Tele fonische Hulpdienst die in Rot terdam al sinds 1958 bestaat. In 1974 werden in Rotterdan, waarde telefonische hulpdienst beschikt over twee lijnen, in 1974 ongeveer wijftig- duizend gesprekken gevoerd en in het afgelopen jaar vijfduizend meer. PTT- metingen hebben uitgewezen dat er op bepaalde tijden behoefte bestaat aan vijf lijnen. Omdat het niet raadzaam leek de Rotterdamse dienst te vergoten waardoor die een massaal karakter zou krijgen, ontstond het idee een deel van het gebied dat werd bestreken, een' ei gen telefonische hulpdienst te geven. Daartoe werd twee jaar geleden in Schiedam een stuurgroep opgericht met als doel het opzetten van een ei gen dienst die het gebied Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland zou san bestrijken. De stuur groep hield zich onder andere bezig met het zoeken en trainen van vrijwil ligers en het zoeken naar huisvesting. Dat laatste in inmiddels geslaagd. "We hebben van de gemeente een pand kunnen huren waarvan we het adres liever niet noemen", aldus Jur van Dit- ten, die zelf een aantal jaren vrijwillige medewerker in Rotterdam is geweest. "Dan zou je ook mensen aan de deur krijgen en die kunnen we nu niet ont vangen. Ik wil helemaal niet uitsluiten dat het toch mogelijk zal worden het gebouw open te stellen voor vis-a-vis contact." tot vier uur, op zaterdag van vier tot schikbaar zijn. Het telefoonwerk is en op zondag van vier tot twee primair luisterend. Wij adviseren en verwijzen ook wel. Vandaar dat wij trachten relaties met organisaties te ac- uur. Buiten die tijden verwijst een bandapparaat naar de Hulpdienst Rot terdam. Om vierentwintig uur bereik baar te kunnen zijn, zoals in Rotter dam, zijn tenminste zestig vrijfwilli- gers nodig. De vrijwilligers kregen in Rotterdam een training die één avond per week gedurende drie maanden in beslag nam. Daarvoor had een dubbele selec tie plaatsgevonden. Alle nieuwe vrijwil ligers werden thuis bezocht en werden ook in Rotterdam geinterviewd. Tij dens de cursus werd aandacht besteed aan gesprektechniek, er werd de men sen geleerd te luisteren en zich open te kunnen stellen zonder al te snel dirigis tische te zijn. Belangrijke eigenschap pen voor de vrijwilligers volgens Jur van Ditten: "Je moet zodanig sociaal en humaan bewogen zijn dat je niet koel en kil blijft onder de problemen. Je moet een zodanig stabiliteit heb ben, dat de nood van een ander je niet te gronde richt. Men no et een behoor lijk stuk motivatie hebben". Adviseur Bewogen Het vinden van vrijwilligers kostte nog al moeite. Jur van Ditten: "We zijn anderhalf jaar bezig geweest vijfen twintig mensen bij elkaar te krijgen. Dat was een moeilijk zaak. Inmiddels hebben we al weer nieuwe aanmeldin gen." Met die vijfentwintig vrijwilligers is men in Schiedam in staat op weeka- vonden van zeven tot twee uur bereik baar te zijn, op vrijdagavond van zeven SCHIEDAM - Het succesvolle eerste theaterseizoen van café Quibus aan de Lan ge Haven, dat twee weken geleden werd besloten met een avond waarop het Asjoosjale Orkest en Peter Junior optraden, wordt gevolgd door een tweede. In middels is bekend geworden dat de openingsmanifestatie daarvan plaatsvindt op zondag 5 september. Tevens wordt die dag het tweejarig bestaan van het café ge vierd. Het programma voor die dag belooft heel wat. De festiviteiten beginnen om twaalf uur met het optreden van de folkgroep Perelaere, waarna om half één het Coopje van Quibus aan het pu bliek zal worden voorgesteld. Om half twee wordt de bruiloft van Arie en Miep gevierd, gevolgd door fanfare en ballonvaart. Om Vier uur en half negen is er een disco-show in de Quibus, de eerste maal verzorgd door Willem Wal rus en de tweede keer door lange Leo en Fedde. Voorts omvat het programma accor- deonmuziek om vijf uur, een tweede optreden van de folkgroep Perelaere om zeven uur en om acht uur een cabaretvoorstelling. Het hoogtepunt van de avond zal ongetwijfeld het op treden van het jazztrio Peter van den Brink zijn, om kwart over één gevolgd door een blues sessie. De avond wordt om half twee besloten met het zingen van de Internationale. Een caravan kopen ofte koop?? pagina onder Chr. Mavo Rozenburg Van sollicitanten wordt ver- Ontwerpplan binnenstad MAASSLUIS - Burgemeester en wet houders van Maassluis hebben in prin cipe ingestemd met een stedebouw kundig ontwerpplan tot zgn. vernieuw bouw van het gebied Lijnstraat en om geving. Dit ontwerpplan werd opge steld door de projectgroep Lijnstraat e.o., die o.a. bestaat uit een royale ver tegenwoordiging van de bewoners van de 160, thans grotendeels gesloopte, woningen van dit gebied. Er wordt naar gestreefd het overleg met het openbaar lichaam Rijnmond, de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland en het provinciebe stuur van Zuid-Holland, o.a. over de exploitatie-opzet en de lokatiesubsidie, vóór medio augustus a.s. af te ronden. In dat geval zal het mogelijk zijn dat het plan in de gemeenteraadsvergade ring van september a.s. wordt vastge steld. Op korte termijn komt er een infor matie-avond voor de bewoners van de aan het plangebied grenzende straten. De relatie met de hulpdienst Rotter dam blijft bestaan. "Voor professione le bergeleiding en trainingen vallen wij terug op de stafleden van Rotterdam", aldus Jur van Ditten. Eén van de vijf aldaar werkende maatschappelijke werkers is las adviseur toegevoegd aan de Schiedamse stuurgroep. In Rotter dam doen die stafkrachten tijdens kan tooruren dienst, terwijl vrijwilligers de telefoon bemannen op zon- en feest dagen en gedurende de avond en nacht. Omdat de praktijk uitwijst dat het 'spitsuur' ligt tussen tien uur 's avonds en negen uur 's morgens. Dan verwijst een bandapparaat naar een particulier telefoonnummer. In totaal zijn er in Nederland vijfentwintig tele fonische hulpdienst die verenigd zijn in een federatie. Vertrouwen Op 1 mei ging de telefonisch hulp dienst Waterweg-Noord van start. Het telefoonnnummer werd middels de pers bekend gemaakt en opgenomen in diverse agenda's. In de volgende editie van de telefoongids voor het district Rotterdam, overige woonplaatsen zal het het Rotterdamse nummer gaan ver vangen. "Het gaat niet alleen om de bekendheid van het nummer", aldus Jur van Ditten, "men moet er ook ver trouwen in hebben. Een nummer dat achttien jaar bestaat, maakt een soli dere indruk dan een nummer dat één maand bestaat. Onze vrijwilligers zijn in Rotterdam getraind en hebben er één maand praktijkervaring opgedaan.' Ook werden brieven verstuurd aan art sen en tandartsen met het verzoek een bijgevoegde kaart in de wachtkamer op te hangen. Voorts gingen brieven naar politie,, kerkbesturen en andere instel lingen met het verzoek om wederzijdse contact voor het geval mensen door verwezen moeten worden. Elke vrij- tiveren. Een voorbeeld is de GSD Maassluis, afdeling maatschappelijk werk. Die heeft een eigen beschikbaar- heiddienst. Het is mogelijk dat wij die functie van hen-gaan overnemen. We hebben heel erg prettige contacten met de Schiedamse en Vlaardingse politie. Als iemand onderdak moet worden ge bracht, dan moet je over adressen be schikken. Dat gebeurt bij particulieren. Eventueel vallen wij op Rotterdam te rug. Wij zoeken nog onderdakadressen voor noodgevallën." Wij vroegen Berrie Zwaan, één van de Schiedamse vrijwilligers, naar zijn motivatie aan de telefonische hulp dienst mee te werken. "Na mijn acht tiende heb ik interesse gekregen voor het maatschappelij werk in het alge meen", aldus Berrie. "Ik ben daar kwa studie niet op doorgegaan. Maar de in teresse bleef er en ik probeer er in het klein zoveel mogelijk wat aan te doen. Het is voor mij altijd een probleem ge weest, of ik het wel aankon. Het was een klein beetje een test. Het is ver schrikkelijk mooi werk. Toen ik in Rotterdam met het eerste telefonische gesprek meeluisterde, ben ik vreselijk geschrokken. Toen ik daar vandaan kwam, neb ik een uurtje buitengelopen om alles los te weken. De nood was zo erg, toen moest ik doorgaan." Anonimiteit Jur van Ditten: "Anonimiteit is heel erg belangrijk. Ondanks dat is het vaak toch erg moeilijk een gesprek op gang te krjjgen. Mensen hebben erg veel pro blemen met het aandragen van hun problemen. Vaak komen ze eerst met een onbenullig verhaal. Pas omdat je ze ruimte geeft om te praten, komen ze tot de essentie. Wil je die ruimte geven, dan betekent dat dat je een relatie op- bouwt.Mijn ervaring is dat niet ieder gesprek klikt. Maar in het algemeen is het begaan zijn met de cliënt erg in tens. Ondanks het feit dat ik dit werk al een aantal jaren doe, volgen er nog wel eens slapeloze uurtjes op. Een conditie is dat je niet teveel eelt op je ziel hebt. Dan ben je niét geschikt. Ook toneelspelen over de telefoon valt door de mand. De mensen die bellen, zitten behoorlijk in de puree, omdat ze zover zijn gekomen, dat ze bellen. Het is onze taak hun problemen niet te in terpreteren vanuit onze eigen visie". "Een heleboel professionele hulpdienst is voorhanden", aldus Jur van Ditten. "Alleen krijg je een profesionele aan pak. Er blijkt behoefte aan persoonlijk contact te bestaan. Daar kan om aller lei redenen niet aan voldaan worden, onder andere omdat hulpverleners in tijdnood zitten. In dat gat dat valt. springen wij in. Mensen willen vaak uitpraten, maar ze worden naar hun gevoel onvoldoende geholpen. Een cliënt ervaart dat als zodanig. Een huis- williger heeft op zijn bureau een socia- arts h?eft bij voorbeeld geen tijd een le kaart met adressen waar iemand ge richte hulp kan krijgenzoals alcoholi ci of drugverslaafden. Jur van Ditten: "Het eerste waar wij naar streven is beschikbaar te zijn op uren waarop andere instanties niet be- uur met iemand te gaan zitten praten. In dat opzicht werken wij aanvullend. Maar als je alleen luistert, loop je ook je doel voorbij. Op een gegeven mo ment word je in de situatie van 'geen woorden maar daden' gebracht." Vrijwilligers gezocht De telefonische hulpdienst Wa- hulpdienst afdeling Waterweg- terweg-Noord zoekt vrijwilligers Noord, tussen de drieëntwintig en vijfen vijftig jaar, die geinteresseerd zijn mee te werken. Men kan hiervoor contact opnemen met de heer J van Ditten, telefoon 010- 701005. Ook zoekt de hulp dienst onderdakadressen voor noodgevallen. Financiële steun is mogelijk via bankrekeningnum mer 46.05.62.117, Amro Bank. Op een zonovergoten algemene begraafplaats is maandagmiddag Theodoor van Woerkom ter aar de besteld, een van de laatste SDAP-veteranen. Zijn laatste ja ren bracht hij door in het bejaar dentehuis Thurlede. Van Woerkom dood. Hij zegt de mees te mensen misschien weinig. Toch heeft menig Schiedammmer van vóór de oorlog letterlijk zijn brood aan hem te danken Theo van Woerkom was de man van de schoolvoeding, de man die zich misschien meer dan wie ook heeft ingezet voor de lichamelijke gezond heid van de zwaksten in de samenle ving (toen werden die nog gewoon „ar beidersklasse"). Hoe kon hij iets anders zijn dan socia list? Van Woerkom begon zijn carrière als onderwijzer aan de school in de Sint Anna-zusterstraat. Hij gaf les in een vervallen bouwwerk, dat omsloten werd door huiveringwekkende krotten. Riolering kenden ze daar nog niet. Het vuil van de hele wijk kwam terecht in een paar stinkende grachtjes, waarvan de wallekant in één geval met palen moest worden gestut. VLAARDINGEN - Vanavond treedt in het wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel 87a de toneel groep .Diskus' uit Rotterdam op. Zij spelen hun toneelstuk .Snoepgoed', een programma voor werkende jonge ren. Snoepgoed laat zien dat in de vaak uit zichtloze werksituatie van werkende jongeren best iets te veranderen valt. Het stuk vertelt verder over; lopende band arbeid, de baas-knecht relatie, het gasterbeiderprobleem, etc. Duskus, een coöperatieve toneelver- De aanvang van de voorstelling is 20.00 uur en de toegang is gratis. Flipperaar In ons nummer van donderdag meld den wij, dat de flipperaar, het inbreker- tje van de buurt rond de Troelstralaan, in Gouda was gepakt. De Schiedamse politie deelt ons mee, dat bij haar of bij de Goudse collega's daarvan niets bekend is. Ons artikeltje berustte dus op onjuiste informatie. Wij bieden aan alle betrokkenen onze verontschuldi gingen aan. Van Woerkom werkte in het hartje van Zwart Schiedam. Een stad. waar twee duizend werkelozen normaal was, waar een vervallen brandersindustrie zich nauwelijks staande kon houden, waar alcoholisme en ondervoeding elkaar als het ware in stand hielden. Het was óók een stad, waar de voorzitter van het armebestuur 's-morgens bij een wedu we binnenviel en tot zijn verontwaardi ging constateerde, dat er brood en bo ter op tafel stond. Een stad zonder me dedogen. Schoolvoeding Van Woerkom trok zich het lot van de haveloze kinderen in zijn klas aan. Toen de eerstijds befaamde „Japie" Oostlander, later directeur van sociale zaken, hem aanbood de schoolvoeding te organiseren, nam hij die kans met beide handen aan. Oostlander verzon ook een bijnaam voor hem de „brood heer". Want de Schiedamse schoolvoe ding bestond uit brood met beleg. (Dit in tegenstelling tot Rotterdam, waar de hongerige schooljeugd vergast werd op uit een kraan getapte „stampot"). Schoolvoeding was een oude eis van de Schiedamse SDAP. De socialisten wil den eten geven op school, omdat je er PRIJST IEDEREEN ERUIT 1 {DESSO CARILLON f 400 br. superieur tapijt hoog-laag-struktuur. F Echte prijs 229,— NI 11/.A m en gratis gelegd. HU I "f W/ I Aad van der Laan levert |DE ECHTE BUNGOLETTE I 1400 gram hoogpoolscheerwol voor I de allerlaagste prijs I en gratis gelegd bovendien. Echt is I echt bij Aad van der Laan, daar kunnen discountbrullers niet tegenop. Aad van der Laan kortingt er lekker op los. VENETA CORDOVA Superieure hoogpool scheerwol 400 br. echte prijs 229,- en gratis gelegd. nu 175,- MEENEEMTATIJT - 400 br. Zware foamrugBM |QQw GORDtJNSTOFFENMt Rotterdam-Zuid: Bloemfonteinstraat 14-20 Barendrecht: Dorpsstraat 47 Hoogvliet: Wilhelm Tellplaats 29-31 Krimpen a/d IJssel: Stad en Landschap 33-35 Rotterdam-West: Schiedamsaweg 61 dan zeker van kon zijn, dat de kindv ren het ook kregen. Zij moesten eT overigens jaren voor argumenteren, eer het zo ver was. De SDAP is in Schie dam altjjd een minderheid gebleven. Wilde ze wat voor de arbeiders berek ken, dan moest dat van liberalen en confessionel worden „Losgepraat", De socialisten werden meesters in het bereiken van het haalbare. Zo ook van Woerkom. Hij maakte zich niet druk om allerlei revolutionaire plannen. Hij werd hier en nu gecon fronteerd met ondervoede kinderen, kromgegroeide vaders, ziekelijke moe ders. Hij greep de mogelijkheden van het moment aan om er wat tegen te doen. Ik geloof, dat wij achter de slechte conditie van de arbeiders de drijfveer van Woerkom actieve leven moeten zoeken. Er ligt een directe lijn tussen die schoolvoeding en bijvoorbeeld zijn voorzitterschap van de gymnastiekve* eniging Thor Tot Heil Onzer Ribben kast). Nog een bewijs: na de oorlog was van Woerkom een der drijvende krachten achter het Hongaarse Vluchtelingenco mité, dat zich bezig hield met de op vang van de Hongaren die het Sovjet- geweld in hun land waren ontvlucht," Dat waren ook sloebers die naar een menswaardig bestaan snakten. Van Woerkom heeft in zijn lange leven nog veel meer functies bekleed. Hij was voorzitter van de Onderwijzers bond, hij werkte voor Humanitas en Pro Juventute. Hij had zitting in de huisvestingscommissie. En ongetwij feld heeft hij daar veel nuttigs gedaan.. Maar Schiedam moet zich van Woer kom herinneren als de „Broodheer", de man die zich inspande voor de ver wezenlijking van de grootste aller men senrechten: het recht op een gezond' lichaam. HvdH HAAR IMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1