^^wowrwi.^iiimigi Schaefer:krotten slopenen gaten snel opvullen TM Met Andere Woorden MET DE HAVENLOODS OPREIS 3317 'DAKEN- TUIN MONT- FOORT mmM 27-510 Krottenplan speciaal voordorpen gelanceerd BARNEVELD „Wij zijn het eens over het onaanvaardbare van de bestaande krotsituatie en over het feit dat niets doen die situatie alleen maar erger maakt. We zijn het er ook over eens dat het de moeite waard is dorpen en steden een ga ve toekomst te geven en dat niemand veroordeeld mag worden tot wonen in een krot. En we zijn het er tevens over eens dat de oplossing erg moeilijk is. Maar we gaan er wat aan doen. We zullen de problemen stevig beet moeten pakken". Dit zei staatssecretaris van vokshuis- vesting en ruimtelijke ordening Jan L.N. Schaefer vorige week in Barne- veld bij de presentatie van het „Krot tenplan voor de kleine kernen". Schae fer sprak in een volgepakte Veluwehal waar belangstellende Kamerleden, le den van provinciale besturen en ge meentebestuurders zaten om deze presentatie bij te wonen. Uitgenodigd waren met name bestuurders van ge meenten van 20.000 of minder inwo ners, want om die gemeenten draait het in het Krottenplan. Over heel Nederland verspreid staan nog altijd zeer veel krotten, bewoond, onbewoond, onbewoonbaar verklaard, of er zijn lelijke open plekken waar de bouwval al werd afgebroken. Straten, buurten en dorpen veranderen van L De verkrotting grijpt steeds verder om zich heen; bewoners verliezen het ge loof in hun woonomgeving. Daar iets aan doen is moeilijk. „Maar niets doen is berusten in het onaanvaardbare", zegt de staatssecretaris van volkshuis vesting. Dan worden de problemen al leen maar groter en de oplossingen steeds moeilijker. Krotplekken zijn zo een potentieel gat in de samenleving. Het nu gelanceerde krottenplan is, zoals gezegd, vooral gericht op kleinere kernen. Men denkt wel eens dat alleen de (grote) steden ermee kampen en grootscheeps aan stadsvernieuwing doen, maar wie in de dorpen rondrijdt komt ook heel wat krotten tegen. En daar is de oplossing vaak heel moeilijk VIJF DAGEN SAUERLAND Vijf dagen naar Sauerland van woens dag 4 t/m zondag 8 augustus. Deze ge heel verzorgde reis naar een prachtige streek in de Bondsrepubliek, met als standplaats Winterberg, biedt De Ha venloods u aan voor f 340,- per deel nemer (exclusief de verzekeringen). Het logies is in het gemoedelijke en alle comfort voorziene Hotel Dort- munder Hutte, waar alle kamers ruim zijn, de bar gezellig is, met verder een klein verwarmd zwembad en een so larium en sauna de fitheid van de be zoekers dienen. Het hotel ligt te mid den van bossen met eindeloze wandel mogelijkheden. Sauerland ligt open voor bezichtiging tijdens de excursies, die in het programma zijn opgenomen. Op woensdag 4 augustus vertrekt het gezelschap om 8.30 uur van de West- blaak in Rotterdam, tegenover de bioscoop Cinerama. Onderweg wordt gepauzeerd voor koffie en lunch in Dortmund. Daarna wordt de reis ver volgd naar het hotel, waar de reizigers het diner wacht. Gedurende de drie volle verblijfsdagen (donderdag, vrijdag en zaterdag) wor den vanuit Winterberg excursies door het Sauerland ondernomen. De terug reis wordt zondag aanvaard, nadat in de Dortmunder Hutte het ontbijt is ge nuttigd. De koffie wordt geserveerd in Schmallenberg, de lunch wordt opge diend in Keulen, waarop een bezichti ging van deze stad volgt. Omstreeks 20.00 uur zal het gezel schap in Rotterdam terugkeren. Deze reis biedt allen die het reispakket van De Havenloods nog niet kennen, een mogelijkheid om er eens een voortref felijke ervaring mee op te doen. VIER DAGEN PARIJS Van zondag 11 t/m 14 juli en van zon dag 1 t/m 4 augustus gaat de Haven loods weer reizen naar Parijs maken, onder voortreffelijke begeleiding. Zij die Parijs met ons deden, weten dat we geen woord teveel zeggen als we dit fantastisch evenement noemen. We lo geren weer in het Paris Lyon Hotel, waar ook de maaltijden gebruikt wor den. In diverse rondritten laten wij u geheel Parijs zien; daarnaast is ook vol doende gelegenheid tot winkelen en maken wij een tocht naar Versailles. De prijs van de vierdaagse reis is f 278,- (toeslag 1 persoonskamer f 17,50). Ook bij deze reissom komen de ver plichte verzekeringen zoals: annule ringsverzekeringen f 8,34 p.p. en de reisverzekering f 4.- plus de poliskos- ten. U kunt zich opgeven op het hoofd kantoor tel. 13.21.70 (mei. M. de Klerk) of op de bijkantoren in Vlaar- dingen en Krimpen aan den IJssel of bij de agentschappen op de duopagina. Ons hoofdkantoor (mej. De Klerk) zie bovenstaand telefoonnummer, kan u verder informeren. Onderzoek. Het ministerie van vokshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft een onder zoek verricht naar de verschijningsvor men en open plekken. Belangrijkste conclusie uit dat onderzoek was dat eigenlijk geen twee situaties gelijk zijn. Toch bleek het mogelijk de grote ver scheidenheid terug te brengen tot een betrekkelijk klein aantal hoofdlijnen, ingedeeld naar ligging, vorm en afme tingen. Op basis van die verkenning werd een opdracht verstrekt aan de Werkgroep stadsvernieuwing van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA). De opdracht luidde: de ont wikkeling van een methodiek voor het vesnellen van het ontwerp- en bouwproces. De BNA-werkgroep aanvaardde deze opdracht. Zij bracht daarne een onder verdeling van de procedure aan voor de bouw in open plekken, en wel in zeven stappen. Achtereenvolgens zijn deze: de woonbaarheidsverklaring (kan in het gat een woning gebouwd worden?), het woonprogramma en het onderzoek van de krotplek (wie kan er wonen en hoe past de woning in de omgeving?), lay-out en kostenraming (welke zijn de woonwensen en hoe lig gen globaal de kosten?), bepaling bij dragen en toetsing woonlasten (welke subsidies zijn mogelijk en hoe vallen dan de woonlasten uit?), het definitie ve ontwerp, de bouw en het beheer van de woning. Kubicel Bij de opstelling van het Krottenplan kw%m zelfs een nieuwe eenheid uit de bus die wel een begrip zal worden: de cubicel, oftewel de minimale bewo- ïingseenheid, de kleinste ruimte- eenheid die geschikt is voor een groot aantal verschillende woonfuncties. Een kubicel is een ruimtelijke een heid van 210 x 320 x 250 cm. Het aantal kubicellen dat geplaatst kan worden in de plattegrond van een krot- plek geeft de haalbaarheid aan van woningbouw op die plek. Bovendien wordt dan een aanwijzing gegeven van de bestemming van de woning en van de mogelijke subsidies. Een groot voor deel van de methode is dat niet-des- kundigen al in een erg vroeg stadium zonder-hoge kosten te maken de haal baarheid van de plannen kunnen vast stellen. verbond heeft de moeilijkheden ge ïnventariseerd, een checklist samen gesteld en een aanwijzing gegeven van de kosten die met de bijzondere pro blemen gepaard gaan. Dat betekent dat ook het kostenproblecm al in een betrekkelijk vroeg stadium onder ogen kan worden gezien en zo mogelijk op gelost. Subsidies Die hogere kosten mogen geen onover komelijke belemmering zijn om het krottenprobleem aan te pakken, vindt staatssecretaris Schaefer. Hij heeft daarom de subsidieregelingen die voor het Krottenplan gelden nog een duide lijk op een rij gezet. Dat blijken er in de praktijk nogal wat te zijn. Er is een bijdrage voor de af braak van krotten. De 80 procent-rege ling voor de verwerving van grond en opstallen kan nu ook voor een enkel pand worden gebruikt en die bijdrage kan ook nog worden gegeven als door de gemeente het krot al in het verle den werd aangekocht. Als de grondkosten toch nog te hoog blijken te zijn kan een lokatiesubsidie worden gegeven die deze kosten in overeenstemming brengt met de grondkosten jn uitbreidingsgebieden. Mensen die op de plaats van het krot een eigen woning bouwen krijgen na tuurlijk de normale premie. Maar wie zelf gedurende een jaar eigenaar-bewo ner van dat krot was krijgt nog eens 50 procent extra bijdrage. Daar waar krot ten worden afgebroken, al zijn het er maar een paar, is sprake van een stads vernieuwingsgebied. De minister kan dan extra subsidie verlenen om de hu ren te drukken. Het Krottenplan is vooral bedoeld om roepen en gekregen van het Algemeen mensen uit de gemeente, mensen met Verbond Bouwbedrijf (AVBB). Dit een smalle beurs en als 't even kan de oorspronkelijke krotbewoners zelf in nieuwe goede woningen te huisvesten. De talrijke subsidieregelingen moeten dat mogelijk maken. De staatssecretaris kreeg voor zijn plan al de actieve en passieve steun van een groot aantal organisaties en instel lingen. De BNA en het AVBB werden al genoemd. Daar moeten nog aan wor den toegevoegd de Nationale Woning raad, het Nederlands Christelijk Insti tuut voor de Volkshuisvesting, de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de beide Bouwfondsen. Het gehele plan is vastgelegd in het Krottenplanboek waarin men enorm veel concrete informatie kan aantref fen. Het boek is voor f. 45,- verkrijg baar bij de Staatsuitgeverij in Den Haag. Voor het overige zouden we graag wil- len verwijzen naar de gemeentebestu ren die alle benodigde informatie heb ben ontvangen. Het gaat om een ambi tieus plan, het moet kunnen slagen! E.J.M. Kosten Bouwen in open plekken tussen be staande bebouwing is meestal duurder dan bouwen „in de wei". Er moet rekening gehouden worden met de panden die blijven staan. De bouwplaats is soms moeilijk bereik baar. Misschien moeten allerlei voor zieningen getroffen worden. En het bouwen van maar een paar huizen is nu eenmaal kostbaarder dan een hele Om al die bezwarende omstandigheden auto -truckvertiuur Walenburghof T7 tel(010)656400 station Het concern Redland Braas Bredero Europa produceert per jaar meer dan 1 miljard betondakpannen. Het verkoopkantoor van RBB-Nederland is in het Utrechtse Montfoord gevestigd. Op het terrein van dit be drijf aan deProvincialeweg is sinds kort een blijvende tentoonstellingsruimte ingericht in de vorm van een „dakentuin". De foto geeft er een aardige impressie van. De permanente expositie dient ondermeer voor directe praktische voorlichting, scholing en training voor de bouwwereld en RBB-personeel en voor het toetsen in de praktijk van nieuwe ontwikkelingen. De Ne derlandse vestiging zette tot nu toe ruim 300 miljoen dakpannen af. Gemiddeld worden er per woning ongeveer 750 pannen gebruikt. RBB heeft 70 pet. van de Nederlandse betondakpannenmarkt in handen PROGRAMMA TRANSCENDENTE MEDITATIE TECHNIEK zoals geleerd door MAHARISHI MAHESH YOGI introduktielezing iedere woensdagavond De eenvoudige TM techniek geeft de mens meer innerlijke harmonie: de ba- /cB-TT Op 25 mei werd een bijzondere post zegel van 75 cent uitgegeven ter gele genheid van de 200-jarige onafhanke lijkheid van de Verenigde Staten. Op de zegel is een detail van een ongeveer tweehonderd jaar oude, uit hout gesne den en beschilderde, eeuwigdurende kalender uit Ameland afgebeeld, voor stellende twee symmetrisch tegenover elkaar geplaatste vrouwenfiguren, die elk de Amerikaanse vlag zwaaien; daartussen bevindt zich de Amerikaan se adelaar. De druk geschiedde in off set door Johan Enschedé, de oplaag bedraagt slechts 4 miljoen stuks. Op 15 juni vestigden twee veelkleurige postzegels de aandacht op twee sport- jubilea. Het eerste jubileum betreft de Vierdaagse, die dit jaar voor de zestig ste keer cent zegel, rast. rili i miljoen op laag. Het tweede nerinnert aan het 75- jarig bestaan van de Kon. Ned. Athle- tiek Unie, waarde 55 cent, offset, 7 1/2 miljoen. NED. z.NTILLEN. Hier zullen op 21 juni een drietal toeristenzegels in om loop wor- J den ge- I bracht. Het *>4Ö« zijn waar den van 40 cent elk, waarop een wit zand-1 strand met op de achtergrond toerist tenhotels, het tempeltje voor vis- afslag op Bonaire en de Tafelberg met het Spaanse Water op Curacao zijn af gebeeld. De druktechniek is offset door Enschedé. GROOT-BRIT ANNIE .30 juni: een serie rozen-zegels van 8 1/2, 10, 11 en 13 pennies, ontworpen door Kristin Rosenberg, één van de bekendste schil deressen van Engeland van in de vrije natuur levende planten en bloemen. BONDSREPUBLIEK: 14 juli: herden king 100 jaar Bayreuther Wagner-Fest- spiele 50 Pf met een gestileerd toneel met schijnwerperkegel en halfopge trokken gordijn. Vier waarden „ar cheologisch kultuurgoed", diverse op gravingen, weergegeven op zegels van 30, 40, 50 en 120Pf, iedere zegel op zichzelf een lust voor het oog, gedrukt in veelkleuren-offset door de Bonds- drukkerij te Berlijn. Twee Michel-Catalogi verschenen on langs: Overzee deel II Zuid-Amerika als voortzetting van deel I Midden- en Noordamerika. Op 750 pagina's vindt u ruim 9.600 afbeeldingen en 32.000 geheel herziene prijsnoteringen. De tweede catalogus is een deel Overzee supplement 1976 met nieuwtjes sinds het verschijnen van deel 111 Afrika 1974/5, deel IV Australië, Archipel, Oceanië 1975/6 en deel V Azie 1975. Tegen het eind van dit jaar wordt de serie „vermijd ongevallen" vervangen door een serie kastelen. De ontwerpen van de waarden zijn gepubliceerd op de tentoonstelling NEDERLAND: Het verzamelen van bijzondere Nederlandse poststempels op grote buitenlandse tentoonstellin gen is helaas nog een nagenoeg onbe kende aangelegenheid. Daarbij is het verzamelen van dit soort bijzondere poststempels een boeiendere bezigheid dan het verzamelen van postzegels die men zonder al te veel moeite aan het loket kan kopen. De Nederlandse Fila telistische Dienst neemt sinds een aan tal jaren met een verkoop-en informa tiestand deel aan grote internationale tentoonstellingen en dit met groot suc- cesn, zoals ik zelf diverse malen kon vaststellen. Grote populariteit genieten daarbij de speciale stempels, waarmee de bezoekers poststukken gefrankeerd met Nederlandse postzegels aan de stand kunnen laten afstempelen. In deze rubriek heb ik deze stempels al diverse malen genoemd. Eigenaardig is, dat de stempels die door de Verenigde Naties Geneve bij dergelijke gelegenhe den worden afgegeven, inmiddels tot de meest gezochte zeldzaamheden van dit verzamelgebied behoren. Zo moet men bijvoorbeeld voor het herinne- ringsstcmpel Bordeaux al bijna 80 gul den neertellen. Deze stempels docu menteren een bepaalde activiteit van een postadministratie en behoren daar om in de verzameling van dat bepaalde land thuis. Het zal beslist niet lang du ren of ook de Nederlandse tentoon stellingsstempels zullen worden „ont dekt" en aangezien er weinig materiaal bestaat zullen vooral de eerste deelne mingsstempels van de Nederlandse Fi latelistische Dienst zeer gezocht en daarom duur worden. Het zelfde beeld geven immers vandaag de automatenboekjes en rol/egels te zien, waarvan sommige met een dui zendje al niet meer te betalen zijn. Die genen onder u die vanaf 1964, sinds ik deze rubriek schrijf, mijn adviezen dienaangaande hebben opgevolde, heb ben inmiddels een kostbare en steeds sterker in waarde stijgende verzame ling. Daarom nogmaals mijn tip: ver waarloost u de tentoonstellingsstem pels van de PTT niet. Dit keer worden op de Interphil 76 te Philadelphia van 29 mei t/m 6 juni voor het eerst ver schillende stempels gebruikt en wel op de Bicentennial Day 29.5.76, de Federation Day 30.5, Patriots Day. 31.5, International Day 1.6, Dealers Day 2.6, Collectors Day 3.6, Specia lists Day 4.6, Societies Day 5.6 en Writers Day 6.6.76. Helaas kwam de aankondiging van de PTT veel te laat om u nog in vorige ru briek in te lichten. Maar daar de voor mij liggende mededeling niet spreekt over een sluitingstermijn zou ik u aan raden het alsnog te proberen. U moet, als u alle negen stempels wilt hebben, uw voldoende gefrankeerde brieven in zenden aan de Filatelistische Dienst PTT, Prinses Beatrixlaan 11, 's-Graven- hage. Schrijft u duidelijk op de verpak king, waarmee u die enveloppen in zendt, „Stempeling met poststempels INTERPHIL 76". Probeert u het, mis schien is het nog niet te Iaat. NAPOSTA te Wuppertal. lOPf kasteel Glücks- burg/Holstein, 30 Pf Ludwigstein/ Werratal, 40Pf Eltz/Moezel, 50Pf Neuschwanstein/ Opperbeiercn, Pf Marksburg/Rijn, 70Pf watei*kasteel Mespelbrunn/Spessart, 190Pf Berlijn Pfaucninsel (pauwenciland) en 200Pf Biirresheim/Eifcl. Van 21 t/m 24.6 vindt in Hannover de 165e zomervci-- ling van Hans Grobe plaats. Het zwaar tepunt ligt ditmaal duidelijk op klas siek Europa zoals Zwitserland, Oosten- rik, de Italiaanse staatcn, Scandinavië, het Duitse Rijk met koloniën en oud- Duitse staaten met voor-philatclic, maar ook Nederland, waarbij we onder andere een prachtige horizontale strip, lichtblauw, met twee duidelijke half rondstempels Arnhem (groteske let ters) en een dito strip met het stempel Franco in kastje vinden. Maar ook mo derne zegels zoals de 1 - lOGld. 1949 en luchtpost 1951 en vele andere. De gratis catalogus verkrijgt u bij Hans Grobc, 3 Hannover, Theaterstrasse 7. Het vermelden waard zijn nog een groot aantal van de beroemde Kaapse driehoekjes in diverse prijsklassen. 30 X DDR: 18 mei: Olympiade met zes ze gels en een blok: waarden van 5Pf (op laag 6 miljoen), 10 plus 5 (4), 20 (8), 2S (5), 35 plus 10 (4) en 70 Pf (2), het blokje kost 1 Mark (2mln.). VERENIGDE NATIES: Ter gelegen heid van de HABITAT-conferentie, die zich bezig hield met o.a. de wereldwij de problemen wat betreft de huisves ting, milieubescherming, energiebron nen en plaats van de vrouw in het be roep, geeft New York twee zegels van 13 en 25 cent en Geneve eveneens twee zegels van 40 en 150R uit. De op lagen in deze volgorde zijn 2, 1.8, 1.8 1.8 miljoen. Ze werden gedrukt bij CYPRUS: Maandenlang hoor je niets van dit eiland en dan komt alles tege lijk: 3 mei F.uropa-CEPT sculpturen 20, 60 en 100 mils en wederopbouw 10, 25, 30 en 60 mils: 7.6 een nieu we frankeerserie van 5 mils tot 1 Pound waarover ik in de volgende ru briek meer vertel, en op 5.7 een waarde van 100 mils 200 jaar onafhankelijkheid Ver enigde Staten en drie zegels van 20, 60 en 100 mils Olympiade Montreal. Ernst R. Hofmann, A.I.J.I'. Oplossingen moeten voor dinsdag 6 ju li binnen zijn bij de puzzelredactie, Postbus 5204 te Rotterdam. Op elke regel in het diagram van deze anagram puzzel moeten drie woorden van respectievelijk 4,5 en 4 letters wor den ingevuld. De laatste 2 letters van het eerste woord zijn de eerste 2 let ters van het tweede woord en de laat ste 2 letters van het tweede woord zijn de eerste twee letters van het derde woord. Voorbeeld: zou de omschrij ving luiden "lange rij - onfraai - ge wicht merken", dan moest worden in gevuld "filelijkijken" is file - lelijk - ij ken. Bij juiste oplossing van de gehele opgaven leest men in de cirkeltjfcs, van boven naar beneden, een oude zegswij ze. Alleen deze zegswijze moet, uit sluitend per briefkaart, als oplossing worden ingezonden. 1 getij - dier - punt:2 stuk ham - taai twijgje vulkaan; 3 oude literatuur - ltal. dichter - slok4 siersteen - rangtel woord - meelmengscl; 5 toestemming - klein deeltje - voorteken; 6 wedden schap - cadans - individu; 7 aanw. v.n.w. - zuiver - ambtskledij; 8 enquête instituut (afk.) - dichter - voedsel; 9 dundoek - sierplant - knul; 10 Peru aanse titel - bedvulling - kleurstof; 11 rijstveld - blazoen - slot; 12 bijbelboek -stelling - teken; 13 bewusteloosheid - gietmodel - aardig; 14 prijzig - af- scheidingsprodukt - reclameverlichting; 15 vorstcntitel - interest - treuzelaar (ster); 16 Oosters gerecht - koning van Phrygië - lucht: 17 schaakgrootmee ster - plaats in N.Holland - braadij'zer; 18 diepe wrok - vaart - Europeaan19 prooi - oude bijbelvertaling - speer; 20 ploegsnede - vrucht - Eng. college plaats; 21 soort godin - preuts - Russ. jongensnaam; 22 plaats in theater - comfort - emmer; 23 kledingstuk (afk.) - bijna - kapot; 24 bittere haat - dier uit Centraal Afrika - schaakstuk; 25 Oosterse rechter - omvang - proef; 26 manier - zitplaats - Duitse rivier; 27 vat - oogziekte - beroep; 28 nadeel, verlies - stopplaats - kraam; 29 struis vogel - uil - uitroep van ongeloof; 30 kluis - festijn - grote plaats; 31 hap - wasbenzine - treffend; 32 snellen - nauwe doorgang - deel van voet; 33 soort puzzel - Rebecca's eega - diplo ma; 34 overwinning - snedig - koraalei land; 35 plaats in Limburg - hoofdstad van Bocotië - scherprechter; 36 gru wen - kortom - schrijfgerei; 37 land van Fidel Castro - scheur - hemelli chaam; 38 soort textiel - jongensnaam - zijrivier v/d Donau; 39 tegenslag - Amer. land - haarstrik; 40 model - doopfiguur - liefdegod; 41 wier-num mer - Spaanse landvoogd;42 muziekin strument - geldstraf - nakomeling; 43 familielid - crème - Spaanse rivier; 44 gade van Zeus - renner - Ierland; 45 Duitse rivier - kreek - liefdegod; 46 soort verbod - heildronk - kader; 47 ge wicht - leireep kleur; 48 vertrekken - jongensnaam - strook.

De Havenloods | 1976 | | pagina 3