DE GLORIE DE DROOM Manchester: Wat heeft men nu van de geschiedenis geleerd? Dit is Amerika De 5 die hun stempel drukken op 40 jaar geschiedenis ■si Roosevelt Franklin Delano Roosevelt nam in 1933 een failliete boedel over van zijn voorgan ger, Herbert Clark Hoover. Amerika kwam gelouterd uit de donkere tunnel van de depressie dank zij Roosevelt's New Deal, een serie uitzonderlijke economische maat regelen, die in honderd dagen door het Congres werden aangenomen. De groten na hem hebben vrijwel zonder uitzondering zijn genialiteit gemist: het voorkomen van (grote) afstand tussen zichzelf en de Amerikaanse eenstemmigheid. Hij wist dat leegloperij de menselijke trots knakt en verschafte de vijftien miljoen werklozen bezigheid, al bestond die aanvankelijk uit niet veel meer dan het vlechten van broekriemen... De man die in 1921 werd getroffen door kinderverlamming, vaar digde vanuit de rolstoel maatregelen uit die de economie weer gezond maakten. Onder zijn energieke leiderschap kroop Amerika moeizaam maar voorgoed uit het isolationisme. Hij had af te rekenen met een publieke opinie die in 1937 nog in het bezoek van het Engelse koningshuis een hernieuwde poging zag om van de States een Engelse kolonie te maken... Hoewel hij met de belofte geen Amerikaanse jongen overzee te sturen in buitenlandse oorlogen, de verkiezingen won, is zijn neutraliteit toch een andere dan menige criticus later geloofde. Op het moment dat Europa kreunde onder de gesel van het nationaal-socialisme, schreef zijn vrouw Eleonora: „Hoe het ons ook mag tegenstaan, het zou wel eens noodzakelijk kunnen zijn de strijdmachten van deze wereld te gebruiken in de hoop de beschaving in stand te houden, tot geestelijke krachten overal voldoende sterk staan om aanvaarding van ontwapening mogelijk te maken". Laat, maar uiteindelijk toch, werd de Nieuwe Wereld gegrepen door de noodkreet van de Oude Wereld. Roosevelt leidde de isolationisten op unieke wijze om de tuin met zijn land-lease-stelsel, het leen-pacht-begrlp, dat een enorme opstuwing van oor- logsmaterieel richting Engeland mogelijk maakte. Roosevelt bleek de ideale leider die zijn land voorging op de weg naar de zege. In 1944 werd hij voor de vierde maal tot president gekozen. Hij was druk bezig met plannen voor de naoorlogse wereld, een volkerenorganisatie met als centra van macht de vier grote mogendheden. Zijn plannen heeft hij niet kunnen verwezenlijken. Op 12 april 1945, weinige dagen voor het einde van de oorlog in het westen, stierf hij. Wat hij voor Amerika betekende komt misschien het best tot uitdrukking in een briefje van een eenvoudige Amerikaanse jongen, die zich bij het Witte Huis verontschuldigde voor het feit dat hij de begrafenis niet kon bijwonen... Truman Harry S. Truman is voor velen de geschiedenis ingegaan als de man van de bom. Zijn besluit om met de atoombom het trotse Japanse verzet te breken, wordt thans nog aangevochten. Hoewel hij in 1945 voortgezette hulp aan Europa be streed, kwam hij in 1947 met zijn visie op het verdedigen van de vrije wereld, die wij kennen als de Truman-doctrine. Van de reeks economi sche en militaire maatregelen spreek de Mar shall-hulp het meest tot de verbeelding: de twaalf en een half miljard van Marshall vormden het paardemiddel dat het doodzieke Europa tot herstel bracht. Traditionalisten en revisionisten bekvechten nog over de vraag of Truman met zijn buiten landse politiek de vrijheid redde dan wel de Kou de Oorlog ontketende. Die vraag zal nooit beant woord worden zolang de Russen Siberisch zwij gen over wat ze werkelijk van plan waren... Tru man's binnenlandse hervormingen stuitten af op de onwil van het Congres, dat kampte met een trauma van het communisme. Zijn herverkiezing in 1948 wordt door Man chester een van de vier gebeurtenissen genoemd die in de afgelftpen halve eeuw werden opgetekend. Een feitenkwartet dat de Amerikaan minder snel vergeet dan zijn trouwdag... Kennedy John Fitzgerald Kennedy probeerde het Ame rikaanse volk, dat door de sterk toegenomen welvaart in de vijftiger jaren in slaap was geval len, weer in beweging te krijgen. Deze eerste rooms-katholieke president van de Verenigde Staten stak de vergeten groepen, de armen, de ouden van dagen en de negers een hart onder de Hij zag als zijn voornaamste taak een vermin dering van de internationale spanningen en na de adembenemende botsing met de Russen over hun raketbases op Cuba, een treffen dat Kennedy op voorbeeldige wijze won, is hij er inderdaad in geslaagd om de scherpe kantjes van het conflict met de Sovjet-Unie af te slijpen. Veel minder for tuinlijk was Kennedy in zijn Aziatische politiek. Zijn verantwoordelijkheid voor de onrust-na-hem is vrij groot. Op binnenlands terrein bereikte hij onder meer een aanzienlijke verbetering van de positie van de neger. Kennedy heeft hetgeen hij begon niet kunnen afmaken. Op 22 november 1963, het lijkt de dag van gisteren, maakte Lee Harvey Oswald in Dallas een gewelddadig einde aan het leven van een idealist, die symbool van de hoop op vrede en een nieuw begin werd. De troepenconcentratie in Vietnam en het miljardenverslindende ruimte-on derzoek vormen twee zwakke plekken, die veel Amerikanen Kennedy graag hebben vergeven. Johnson Lyndon B. Johnson boekte op het terrein van de binnenlandse hervormingen successen. We denken aan de Wet op de Burgerrechten en de Wet op het Kiesrecht in 1964 en 1965. Zijn kruis tocht tegen de stille armoede mislukte in verband met de „slokop Vietnam Johnson wordt als eerste verantwoordelijke gezien voor de escala tie van geweld in Azië en voor de levens- en geldverslindende activiteiten daar. De waardigheid van het presidentschap liep de eerste schram op. Het „Johnson-moordenaar" sloeg van Amerika over naar Europa. Johnson, die in 1964 met een overweldigende meerder heid van stemmen werd herkozen, trok zich in 1968 terug uit de race en bespaarde zichzelf daarmee wellicht een dramatische afgang. Nixon Op het monent dat in Pearl Harbor de Ameri kaanse vloot door een verraderlijke aanval werd vernietigd, verloofde zich Richard Nixon, die toen uiteraard nog niet wist dat hij na een reeks van teleurstellingen (kleinste nederlaag in de ge schiedenis van de Amerikaanse presidentsver kiezingen en vervolgens verlies van de verkie zingen voor het gouverneurschap van Californië) tóch de eerste man in zijn land zou worden. Evenmin dat hij als enige Amerikaanse presi dent in de geschiedenis in 1974 via de veelbe sproken Impeachmentprocedure gewipt zou wor den. Misschien dat Nixon's autobiografie iets van de raadselen van zijn karakter zal onthullen. Niet vergeten mag worden dat dezelfde Nixon Amerika en de wereld grote diensten bewees met zijn toenadering tot de Sovjet Republiek en met name tot de Volksrepubliek China. Deze po litiek maakte een einde aan de Koude Oorlog en herstelde het evenwicht tussen de leidende machten. Bovendien stelde het Amerika in de gelegenheid de oorlog in Vietnam te beëindigen. Zeer waarschijnlijk waren er geen politieke kuiperijen voor nodig geweest om hem een dikke zege op de. democratische presidentskandidaat McGovern te doen behalen. Door zijn betrokkenheid bij dit (Wa- tergate-)schandaal heeft Nixon zijn land een zeer slechte dienst bewezen. Onder Ge rald Ford is die geknakte zelftrots niet uitgedeukt. De nationale feestdag van de Verenigde Staten, vier juli, krijgt dit jaar extra reliëf. Het is exact twee jaar geleden dat Thomas Jefferson zijn Declaration of Independence schreef, de Onafhankelijkheidsverklaring, die officieel het begin van de Amerikaanse natie betekende. Goede gelegenheid om te filosoferen over de plaats van Amerika in de wereld, over het Ameri- ka-van-toen-en-nu, met name toegespitst op de laatste halve eeuw, want dit tijdvak vormt ontegenzeglijk het meest interessan te deel. Het is de periode waarin een land, afhankelijk van Europa, met een bijrol op het internationale wereldtoneel, uitgroeide tot een supermacht. Gaandeweg werd onder president Roosevelt definitief met het isolationisme afgerekend, met het pro vincialisme ook, dat zich in het begin van de dertiger jaren nog zeer sterk manifes teerde. We bevinden ons dan in een land waarin je niet eens zwart behoefde te zijn om ontberingen te lijden. Amerika beleef de de stuiptrekkingen van de industriële revolutie, die niet aansloot bij de technolo gische omwenteling. Via een gezamenlijke krachtsinspanning verdrijft het volk het spook van de werkloosheid om uiteindelijk na de Tweede Wereldoorlog de lei dende rol van Europa over te nemen. De volgende sprong voorwaarts is die van de technische ontwikkeling. Amerika bereikt ongekende welvaart, maakt indruk als scheidsrechter op het machtsveld, maar... wordt thans verscheurd door verdeeldheid. Moord op de Kennedy's, op de negerleider dominee Martin Luther King, de fameuze prediker van het geweldloos verzet, men sen- en geldverslindende strijd in Vietnam, de Pentagon-papers, de Watergate-affaire en omkopingsaffaires schokten meer dan Amerika alleen. Over deze boeiende periode in de Ameri kaanse geschiedenis schreef de bekende journalist William Manchester een even interessant als lezenswaardig epos. Het is in ons land verkrijgbaar onder de titel „De glorie en de droom". Met vlotte pen schrijft hij over politieke, sociale en weten schappelijke gebeurtenissen. Maar even eens over oorlogs, film, theater- en mo de-evenementen. Seksuele en zwarte revo lutie worden afwisselend aan de orde ge steld. De glorie en de droom is geen dorre opsomming van feiten, maar een groot en indrukwekkend verhaal, waarin een veel heid aan gebeurtenissen tussen 1932 en 1972 helder en met grote betrokkenheid worden belicht. De wereldleiders in onze dagen treden al op in het begin van het boek, wanneer ze, schuchter, aan hun car rière beginnen. Daarom ook is het een goed lopend verhaal geworden, dat inzicht geeft in de karakterstructuur van hen die tot re geren geroepen werden. Aan vier gebeurtenissen wordt extra aandacht besteed, omdat ze volgens Man chester het gezicht van de Verenigde Sta ten in de afgelopen veertig jaar in sterke mate hebben bepaald: het drama Pearl Harbor in 1941, dat Amerika deed ontwa ken uit een verlammend gevoel van supe rioriteit; de dood van president Roosevelt in 1945, de man-in-de-rolstoel die de gees telijke vader van zijn land was; de presi dentsverkiezingen van 1948 met een afloop die alle voorspellingen logenstrafte; en. de moord op president Kenne'dy, die ons allen nog vers in het geheugen ligt. Man chester, die zes jaar aan research besteed de voordat hij met „De glorie en de droom" begon, staat tijdens de tocht door het verleden steeds stil bij de klemmende vraag wat men nu van de geschiedenis heeft geleerd. Andere bestsellers van hem: The death of a president (op verzoek van Jacqueline Kennedy) en The arms of Krupp, waaraan hij zeven jaar onder ui terst moeilijke omstandigheden werkte. Manchester, die in het begin van zijn loop baan artikelen onder de naam van colle ga's afleverde, omdat men het met hem bij de Baltimore Sun niet zo zag zitten, be wijst wederom zijn voortreffelijke schrijfta- De glorie en de droom, gebonden, 1023 bladzijden, verscheen bij Elsevier Ne derland b.v. Prijs 65,—. De geboorte-oorkonde van de Verenigde Staten gaat uit van de na tuurlijke gelijkheid van alle mensen op aarde en hun recht op leven, vrijheid en het nastreven van geluk. Het Vrijheidsbeeld in de haven van New York is een symbool van deze gedachte en wenkt een ieder die de States binnenkomt al van verre. Amerika de kampioen van de vrijheid? De Amerikanen in de tijd van George Washington voelden het zo. Woodrow Wilson ook, die het land in de Eerste Wereldoorlog leidde met de bedoeling om de democratie in die wereld veilig te stellen. Roosevelt, Truman, Kennedy, Johnson en Nixon voelden het eveneens. Maar de glorie van vrijheid en éénsgezindheid droeg steeds de schaduw van de droom, van onderdrukking en machtswellust, met zich mee. Heroïsche loskoppeling van Engeland twee eeuwen geleden èn onmenselijke onderdruk king van neger en Indiaan in hetzelfde tijd vak. Amerika: redder van Europa en slachter van Azië. Onverschrokken bestrijder van het communisme, maar niet zelden bondgenoot van reactionaire en feodale regimes. Amerika: r van de maan en beul van Vietnam. Schouder-aan-schouder Wanneer de natie de rug kromt, is het alsof een vonk van de fakkel van het Vrijheidsbeeld overslaat. Dón is zij, schouder-aan-schouder als de Romeinen in de Oude Wereld, tot onge kende prestaties in staat. Dan schittert de kampioen van de vrijheid in volle glorie. De suffige soldaat uit de dertiger jaren, nauwelijks in staat om een geweer te richten (omdat het er niet was en omdat hij er niet mee om kon springen), een leger dat zijn „grootheid" moest bewijzen dooreen weerloos veteranenleger met grof geschut te onderwer pen en zo gerechtvaardigde verlangens van oud-strijders de grond in te schieten, demon streert in de veertiger jaren een gevechtsmen taliteit die nazi-Duitsland en andere spotters met de rechten van de mens bleek om de neus maakt. Datzelfde Amerika produceert in eendrach tige samenwerking van ondernemer, arbeider en huisvrouw een hoeveelheid oorlogsmate- rieel die zelfs Stalin een compliment uit de mond laat vallen. Zonder die mentaliteit en die unieke demonstratie van een- dracht-maakt-macht, waren de rechten van de mens voor tijden vertrapt. Offers Als hij de vrijheid in gevaar ziet is de Ame rikaan op zijn sterktst, is hij bereid om gigan tische offers mensen en geld te brengen. Dan lijkt het alsof het schijnsel van het beeld rechtstreeks in zijn hart dringt. Maar lang niet altijd is dat ingrijpen in het wereldgebeu ren te rijmen met het nobele streven naar machtsevenwicht. De glorie van opofferings gezindheid had zo vaak de schaduw van eigen belang en van oppervlakkigheid als running mate. Als de Amerikaanse slagvloot bij Pearl.Har- bor wordt vernietigd, windt een volk zich op omdat een radioverslaggever een spannende door Dick van der Veen honkbalwedstrijd voor „zoiets onbenulligs" durft te onderbreken. Amerika is zakelijk tot in het oneindige. Hij stapt de Eerste Wereld oorlog binnen met een schuld van vier miljard dollar, en komt er uit met een tegoed van tien miljard, waarmee hij strooisel voor een tweede wereldbrand legt. Amerika wil niets weten van een stervend Europa, onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog en voelt niets voor een blijvende rol van wereld-Sinterklaas. Paardemiddel Naast de droom de glorie. De twaalfeneen- halfmiljard-van-Marshall vormen het paarde middel dat Europa als het ware geneest op het sterfbed. Gegeven omdat de vrijheid van de westelijke wereld door het communisme geëlimineerd dreigde te worden. Naast de glorie de droom. Toen Japan niet snel genoeg wilde capituleren schokte het de wereld met de bom. „Mijn God" stamelde de bomrichter toen hij van grote hoogte de gevol gen overzag van zijn daad. „Mijn God", zei de wereld hem na. Na het ontsteken van de vio letkleurige vuurbal, die dood en verderf zaait tot op de dag van vandaag, werd geconsta teerd dat „twee miljard dollar aan de grootste wetenschappelijke gok van de geschiedenis waren besteed en gewonnen". Zakelijkheid tot in het oneindige.... Gewonde trots Niets inspireert de Amerikaan zo als gewon de trots. Academici in lompen en kinderen die om de dag mogen eten in 1932; welvaart voor brede laag van de bevolking in 1955. Rus sisch gegrinnik bij hun geslaagde Spoetnik en Amerika's volslagen mislukte Vanguardlance- ring. In de vijftiger jaren; een stomverbaasde wereld ziet aan het eind van de zestiger jaren Iedereen die iets meer over de Verenigde Staten wil weten zou zichzelf een goeue dienst bewijzen door de paperback „Dit is Amerika" van Argus Elsevier aan te schaf fen. Kort maar overzichtelijk werden bijna vijf eeuwen geschiedenis op een rijtje ge zet. Veel Amerika-kenners, zoals prof. dr. J. W. Schulte Nordholt verleenden hun me dewerking. Het overzicht begint namelijk met het postcolumbiaanse tijdvak en ein digt met de jongste ontwikkelingen. Rubrieksgewijs worden voorts het Amerikaanse staatsbestel, de economische structuur, onderwijs en w»tenschap, geestelijk leven en communicatiemedia onder de loupe genomen. Men vindt een profiel van land en volk. In zijn voorwoord constateert prof. Schulte Nordholt dat veel Europeanen en dus ook Nederlanders zich door een zeer eenzijdige voorlichting tal van cliché's, over de Nieu we Wereld laten aanleunen. We kunnen het met hem eens zijn dat het een goede gedachte is geweest om de feiten te verzamelen. Er wordt de lezer geen mening opge drongen, maar hij kan zichzelf aan de hand van feitenmateriaal een mening proberen te vormen. Daarbij helpt hem ook een bibliografie met een portret van honderd Ame rikanen die representatief mogen zijn voor de rest. De 240 bladzijden van deze paper back worden zinvol gevuld en voor de prijs behoeft men de aanschaf van deze paper back ook niet achterwege te laten: 19,50. „Dit is Amerika" bevat bovendien tal van illustratie, zowel de foto's van alle-38-presidenten. de Amerikaan Neil Armstrong als eerste mens over het maanoppervlak schuifelen. Een klei ne stap voor een man, de laatste stap van de ladder óp de maan. maar een giganti sche sprong voor de mensheid. De Amerikaan leeft bij superlatieven. Als hij zijn vuisten balt en zijn rug recht, staat hij voor niets... Maar steeds weer is er naast de glorie de droom. MacArthur wordt ontslagen omdat hij Mandsjoerije wil bombarderen en de Chinese kust blokkeren; Nixon ontketent nog geen twintig jaar later een bommenregen op Hanoi. Bevechter van kolonialisme en be drijver van neo-kolonialisme: Amerika voor de Amerikanen als het er om gaat Mexico te steunen tegen het imperialistische Europa; dollar-diplomatie om de Grote Oceaan naar de hand te zetten en Azië te „kopen". Geestelijke malaise Een land dat in Indo-China nauwelijks te helen wonden sloeg, kampt sindsdien in eigen land met een geestelijke malaise waarvoor nog geen balsum gevonden is. De escalatie van de oorlog in Vietnam maakte dat*veel Amerika nen het geloof verloren in hun rol van strijders voor vrede en rechtvaardigheid. Voorvechter van recht, verstrikt in onrecht. Een land dat eerlijkheid en openheid hoog heeft als het beeld in de haven, waar de toorts van de twee dracht opflakkert als de eerst verantwoordelij ken hun integriteit verliezen. Onrechtmatig heden bij de presidentsverkiezingen van 1972, C.I.A.- en F.B.I.-schandalen en recentelijk een congres-in-de-greep-van-de-seks hebben de zelftrots een gevoelige deuk toegebracht. Nieuwe gloed Maar de vlam van het Vrijheidsbeeld zal, als vele malen eerder in de geschiedenis, de supermacht Amerika zijn eigenwaarde terug geven. Geen land is onfeilbaar, ook een we reldmacht niet. Amerika: eenheia in verscnei- denheid en dan weer verscheidenheid in een heid. Land van de onbegrensde (onmoge lijkheden, waarmee wij ons in West-Eu ropa nauw verwant voelen, omdat het West-Europeanen waren, de roerige veerti gers, die de Verenigde Staten hielpen vormen Als de huidige situatie geen reden voor uit bundige vrolijkheid geeft, dan is 1976 in ieder geval een jaar van bezinning. Bezinning op al datgene wat wij in de Oude Wereld aan de Nieuwe Wereld te danken hebben.

De Havenloods | 1976 | | pagina 5