Half jui begint de opruiming! Maar dan bent u natuurlijk allang geslaagd bij Sanders Meubelstad. 1.268,- 1.098,- 998,- 185,- 1.395,- Wat zoeken Nederlandse uitgevers in Montreux? ...en wat verwacht Montreux van zijn muziekstudio? RODENRIJS (daarvimdje'ïwelj >y§ WOENSDAG 14 JULI 1976 29-59 Geduldige mensen wachten tot 15 juli. Maar wie persé eerder wil slagen gaat nu al naar Sanders Meubelstad. Onze showroom heeft ruim 2500 m2 meubels in alle stijlen en prijzen. Wat u ook zoekt, bij Sanders Meubelstad weet u zeker dat u goed en goedkoop uit bent. Wees er wel snel bijwant onze kollektie vernieuwt zich steeds. En de echte koopjesjager laten wij nu alvast even zien wat straks opruiming bij Sanders Meubelstad betekent. Kijk maar: De opruiming loopt van 15 juli 9.00 uur tot en met 5 augustus. 1-2-3 kombinatie kunstleer groen rijk gestoffeerd, pure kwaliteit op rollers Bankstel of 2-3 kombinatie echt leer, superieur van kwaliteit ongelooflijk laaggeprijsd als bankstel als 2-3 kombinatie nbinatie Dresette. Moderne vormgeving, gemakkelijk in te passen in uw interieur Uitvoering wit front, zwart essen struktuur ombouw afmeting 200 cm breed, 38 cm diep, 72 cm hoog Chroombuis fauteuil comfortabel polyethervlokken kussen gestoffeerd met mini ribcord Uitvoeringen in de kleuren negre-oranje-appelgroen Eetkamerstoel western style groen gebeitst 3-delige wandkast met verlichting essen gefineerde fronten het middendeel witte decor folie kastbreedte 270 cm diepte 48 cm Zeer solide massief grenen ledikant inklusief lattenbodem afmeting: 90 x 190 cm Industrieterrein Rodenrijs, Industrieweg 31 (achter het veilinggebouw), tel.01891-3855. Oj>en van negen uur tot half zes (ook maandag). Vrijdagavond tot negen uur. Ook showrooms in Kcrkrade-West, Hattem, Uden en Oosterhout-Zuid (NB). Citaat uit het jaarverslag van Wegener over 1975: „Ter bevordering van de di versiteit van uitgeverij-ac tiviteiten, die ons in de toe komst meer en meer noodza kelijk voorkomt, hebben wij een stap gezet op het gebied van de vervaardiging van geluids- en beeldbanden ten behoeve van de grammo foonplaten-industrie, radio en televisie. Tezamen met de Nederlandse Dagblad Unie en de heer A. Grob en mevrouw Anita Kerr hebben wij Mountain Recording Studio S.A. te Montreux op gericht. Deze onderneming exploiteert een zeer moderne geluidsstudio in het nieuwe casino van Montreau, onder de artistieke directie van de heer Grob, voormalige ma- nager van CBS, en zijn echt genote, mevrouw Kerr. Om dat het in de bedoeling ligt op den duur ook voor eigen rekening te gaan werken, werd tevens een kleine pro- duktiemaatschappij met de zelfde partners opgezet' AU na enige jaren bevredigende resultaten zijn bereikt, kan tevens overwogen worden aan Mountain Recording Studio de produktie van beeldbanden toe te voegen". Soortgelijke passages treft men ook aan in het jaarver slag van de Nederlandse Dagblad Unie het roept de vraag op wat twee Neder landse uitgevers, de NDU, naar Nederlandse begrippen een reus op het gebied van dagbladen (oplage 770.000) en Wegener, groot in de huis-aan-huis-bladen-sector (oplage 3.5 miljoen wat 14 procent van de huis-aan-huis-bladen markt betekent), nu eigenlijk zoe ken in een studio in het Zwitserse Montreux. Waar om deze stap naar de toch al sterk bezette geluidsmarkt en waarom juist Zwitser land? De Wegener-directie legt haar filosofie dienaangaande neer in een simpele vergelij king. „Wegener is uitgeef ster van dagbladen, week- bladen en huis-aan-huis- bladen. Daartoe heeft zij drukpersen waarop de eigen uitgaven worden vervaar digd en die waar mogelijk ter beschikking staan van derden voor drukopdrach ten. Bezie de Mountain Re cording Studio op dezelfde manier: een instrumenta rium voor het maken van ge luidsbanden voor derden grammofoonplaten-maat schappijen, radio en televi sie èn voor het vervaardi gen van eigen produkties. Doordat "wij wekelijks met onze bladen in miljoenen huisgezinnen komen be schikken wij immers over een goed verkoopapparaat dat willen we gebruiken". Maar waarom is gekozen voor geluidsprodukties? „Geluid is niet minder een communicatiemedium, een contactmiddel tussen men sen, dan het geschreven woord. En bovendien is ge luid „industrieel" geworden, massaproduktie, precies zoals de krantensector. En je dient er dezelfde doelein den mee: ook geluid is infor matief, kan educatief wer ken. Natuurlijk liggen de ac centen wat anders dan bij de krant: de industriële ge- luidsproduktie is meer ge-: richt op de ontspanning, het amusement terwijl de krant haar bestaansrecht in hoofd zaak ontleent aan de infor matie. Maar uit uitgevers- standpunt bezien zijn er geen wezenlijke verschillen. We blijven in de „communi catie-branche". Datzelfde geldt voor de beeldbanden, eventueel beeldplaten aan de ontwik keling waarvan met name door Philips hard gewerkt wordt. Op dit ogenblik is dat nog toekomst, maar een toekomst die in het oog ge houden moet worden omdat beeld, geluid en het geschre ven woord straks grote com municatiemogelijkheden gaan geven". Het is een filosofie die ook in het buitenland, met name in Amerika maar ook in West-Duitsland, zijn aan hangers heeft duidelijk is dat men met „het geluid" een internationale wereld binnenstapt. Nu is het niet zo dat NDU en Wegener heel doelbewust op zoek zijn gegaan naar die internatio nale contacten de relatie met Alex Grob en Anita Kerr is wat toevallig tot stand gekomen via de in Wassenaar wonende uitge ver W. Hordijk, een man met vele contacten en grote interesse in de wereld van radio en grammofoonplaten. Maar het „klikte" tussen de twee Nederlandse uitgevers en het echtpaar Grob-Kerr toen deze met hun plannen op tafel kwamen voor de studio in Montreux. Het klikte door de persoonlijk heid van Alex Grob; enthou siast, vol ideeën en een groot vakman in de platenproduk- tie; van Anita Kerr, „mu- ziekvrouw" tot in haar vin gertoppen; en het klikte met Montreux, het stadje dat zijn muziekfaam groot wil maken en dat zeldzaam heid in deze wereld aan artiesten de rust kan bieden èn de inspiratie die zij bij hun werk behoeven. En zo is de Mountain Re cording Studio geboren. k Montreux moet vechten voor zijn plekje onder de zon. Daar is de natuur ver antwoordelijk voor: de hoog oprijzende reuzen van het Frans-Zwitserse Alpenmas sief lijken het stadje nauwe lijks plaats te gunnen aan de oever van het toch zo lieflij ke meer van Genève en la ten maar nauwelijks ruimte voor de twee hoofdstraten die het doorsnijden. Nooit zal het een stad worden als het internationaal erkende Genève en nooit zal het Lausanne in high socie- ty-faam kunnen evenaren. Ruimte voor industrie van betekenis is er al evenmin Montreux moet het voor 80 pet. hebben van toerisme. Zomertoerisme wel te ver staan want niemand gaat er heen voor de wintersport Weliswaar ligt in de omge ving de sneeuw hoog opge tast maar dit is geen plaats voor après ski-geneugten hier ontmoet een oudere ge neratie (ook van vele Neder landers) elkaar bij de och- tend-koffie en praat men over de kille regen. En kan men (in drie talen dat wel) op de deur van vele ho tels lezen van wanneer tot wanneer men gesloten is. Dit alles ontmoedigt geenszins de heer Raymond Jaussi) eens VW-directeur, nu, als 65-plusser, nog met hart en ziel aan het werk als „Délégué aux affaires éco- nomiques de la ville de Montreux". Een uitzonder lijk dynamisch man die ('s ochtends om half negen) precies een half uur tijd heeft om te vertellen wat hij allemaal met Montreux voor heeft. Vat men het samen dan springen er twee punten uit: Montreux moet in de hele wereld bekendheid krij gen als stad van muziek; en Montreux moet cön- gresstad worden, trefpunt voor wereldorganisaties die op prijs weten te stellen wat deze stad te bieden heeft: een voortreffelijke hotelac commodatie in een prachti ge omgeving met precies die rust die een congres nodig heeft. Het mag gezegd worden dat monsieur Jaussi het ver gebracht heeft in het „ver kopen" van zijn stad. Sinds Rudi Carrell en Dorus er hun triomfen vierden weet haast iedere Nederlander dat Montreux de stad is van de „rose d'or", de gouden roos die als hoogste eer geldt in de wereld van het televi sie-amusement. En wie eni germate thuis is in de wereld van de lichte muze weet dat het zomerse jazz-festival van Montreux wereldfaam geniet en met name Ameri kaanse idolen naar Europa trekt die anders niet licht de oceaan oversteken. Dit jaar al voor de tiende maal en groter dan ooit: drie dagen Folk en Country, drie dagen Soul en Electric Blues en zes dagen zuivere jazz met in ternationale concoursen als evenzovele hoogtepunten. De stoot hiertoe heeft Raymond Jaussi gegeven en het was eigenlijk maar een heel simpele gedachte: ver strooiing brengen aan de toeristen en dusdoende de faam van Montreux verbrei den. En eigenlijk is het niet anders gegaan met die gou den roos. De heer Jaussi ver telt van zijn eerste kennis making met het medium te levisie dat was in 1936, het jaar van de Olympische Spelen van Berlijn. Toeval lig was de directeur van ra- dio-Montreux in die jaren tevens president van de EBU, de overkbepelende ra dio- en tv-organisatie in Eu ropa. En zo kwam het dat in Montreux de eerste Eurovi sie-uitzending werd gebo ren: de strijd om het wereld kampioenschap voetbal in 1938. Overigens geen uitzen ding met een hoge kijkdicht heid want wie kende in die jaren het medium televisie. Maar uit die verbondenheid tussen televisie en Montreux is dan toch maar dat tv-fes- tival gegroeid weer een van die zonnestraaltjes in het economisch leven van Montreux .waarvoor mon sieur Jaussi zich heel zijn le ven heeft ingespannen. En nu lijkt er dan ejen nieuwe parel aan Montreux' kroon als muziekstad te gaan schitteren: de Moun tain Recording Studio van Alex Grob en Anita Kerr, in gezetenen die Raymond RAYMOND JAUSSI Jaussi met graagte in zijn stad heeft binnengehaald. Want die Studio past pre cies in zijn plannen. Aller eerst: nooit beter is het jazz-festival op de plaat ge bracht dan een jaar geleden door de Mountain Recording Studio, op de begindag van het festival in gebruik geno men en onmiddellijk haar bijzondere kwaliteiten be wijzend. Geen liefhebber zal de Montreux Collection wil len missen met sterren als Count Basie, Ella Fitzge rald, Dizzy Gillespie, Niels Pedersen, Joe Pass, Oscar Peterson en ga zo maar door. Maar ook: de Studio zorgt ervoor dat niet een paar weken in het jaar musi ci van deze grootte naar Montreux komen maar het hele jaar door. Bijna een maand lang vertoefden er afgelopen winter de Rolling Stones, in de sfeer die ken merkend is voor Montreux werkend aan hun nieuwe platen. Zulke namen zijn trekpleisters, als het er om gaat nieuwe gasten te win nen. Het halve uur bij mon sieur Jaussi is om.iHij zelf gaat zijn koffer pakken want straks gaat zijn vliegtuig naar Amerika. Waar hij viermaal per jaar heentrekt om congressen binnen te ha len. En dat alles onder het motto: „Niet afwachten. Klop op de deur en zeg: hier ben ik!" Want zo werkt de heer Jaussi en Montreux is er wel bij gevaren.

De Havenloods | 1976 | | pagina 5