NLOODS Voordeel aanwezig, nadelen zeer groot m moot Spaarbank anno 1820 wordt in ander jasje gestoken Rob in 't Veld: opruiming Jutter-aktie op Hoekse strand editie p SCHIEDAM I Meubelfabriek M Oisterwijk Controle op gasflessen SLAAPKAMERS ©lUKgJC ge/éé Modernisering markeert gedaanteverwisseling mm DONDERDAG 15 JULI 1976 25e JAARGANG NO. 53 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Let op! Voor interessant Autonieuws, de Havenloods van a.s. woensdag. Inf. over adverteren bij het autonieuws '010-132170 tst. 21+22 Een dezer 'dagen verandert ons drinkwater van samenstelling. Naar verwacht wordt zal het col lege van Burgemeester en Wet houders van Rotterdam haar drinkwaterbedrijf opdracht geven geen fluor meer aan het water •toe te voegen. Daarmee zal dan een eind komen aan een periode van ruim tien jaar waarin de bevolking van Rotterdam en een aantal omliggende gemeenten zoals Vlaardingen, Maassluis en Schiedam gefluorideerd water heeft gekregen. Rotterdam is met Enschede één van de laatste gemeenten die nog fluor 'aan het water toevoegt. Rob in 't Veld maakte onlangs in op dracht van de PP R-milieuwerkgroep •Rijnmond waarvan hij deel uit maakt, een rapport over drinkwaterfluoride- ring. Zijn conclusie: De voordelen van fluoridering zijn op zijn minst twij felachtig, de nadelen ervan zijn zeer groot en ingrijpend. „Ik ben niet per definitie tegen dwin gende maatregelen van de overheid", legt Rob in 't Veld uit, „maar die moe ten wel aan een aantal eisen voldoen. Ik behoor niet tot de principiële groep van mensen die zeggen: wij zijn tegen dwingende maatregelen. Een dwingen de maatregel moet het resultaat zijn van een uitvoerige discussie of drink- waterfluoridering nuttig is. Een grote groep mensen beroept zich op de persoonlijke vrijheid. Dat zie je ook bij de discussie over roken. Moet ro ken worden verboden in openbare ge legenheden? Veel mensen zien dat als een aantasting van hun persoonlijke vrijheid. Dat beroep op de persoon lijke vrijheid is nogal hypocriet. Het voeren van een dergelijke moeilijke, ingewikkelde en langdurige discus sie is geheel overbodig. Er is meer be wijsmateriaal tegen dan voor fluori dering." Verward tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten' dekenkisten j Toonzaal: Berkel (Z.H.), I Noordeiridseweg .116 (langs het fl I water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur.. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Rob in 't Veld geeft in zijn rapport vier argumenten waarom hij tegen fluoridering is. Volgens hem is het voordeel niet aanwezig of twijfel achtig, zijn de nadelen zeer groot, is de groep die baat heeft bij de maat regel zeer klein en bestaan er goede alternatieven. Rob in 't Veld: „Het grote probleem is de publicatie van onderzoeken waaruit zowel voor- als tegenstanders materiaal hebben geput. Dat is een heel verwarde discussie geweest. De tandartsen zijn een ontzettend groot voorstander. Begrijpelijk dat die men sen zeggen daar moet iets aan gebeu ren. Maar hun oplossing blijft steken in het bestrijden van iets zonder een wer kelijke oplossing te geven. Als er een goede oplossing zou zijn, zou dat de gemeenschap heel wat geld besparen." Idiote methode Rob in 't Veld: De voorstanders claimen dat het optimale doserings niveau van fluoride in drinkwater één tot ééntweetiendé milligram per liter bedraagt. Als schadelijke grens wordt In deze vakantietijd besteedt de afde- gasflessen van toelaatbare datum zijn ling Hinderwet van de Dienst Centrale Milieubeheer Rijnmond bijzondere aandacht aan de controle op verkoop- en vulpunten van gasflessen. Daarbij wordt er in het bijzonder op gelet dat Denk aan het komende kursusjaar Dan heeft u deze beroepsschorten weer hard nodig. En nu kunt u voor de normale prijs van 1 schort, er wel 2 of 3 kopen. Deze polyester/ katoenen (65/35) huishoud-, be- drijfs-, en kappersschorten zijn er in diverse kleuren, modellen en dessins. Maten 36 t/m 4fLNuj stuk van f 39,95 tot f 45,-- en dat bij vulling geen grotere afleve ringen geschieden dan van de- voorge schreven hoeveelheid. De afdeling Hinderwet brengt het pu bliek dringend onder de aandacht er zelf bij het vullen ook op toe te zien, dat de flessen niet worden „overvuld". De controle van de afdeling Hinderwet strekt zich uit tot hinderwetsplichtige winkels en vulstations nabij en op cam pings in die gemeenten in het Rijn mondgebied, die hun Hinderwetsbe voegdheden aan 'Rijnmond hebben overgedragen. Daardoor komt het, dat bijvoorbeeld wel in o.a. Rotterdam Hoek van Holland, Brielle en Oost- voorne gecontroleerd kan worden, maar niet in gemeenten als Hellevoet- sluis, Rockanje en Rozenburg. algemeen anderhalf milligram -aan vaard. Het verschil tussen optimaal ni veau en schadelijke grens is dus zeer klein. Het is zelfs dermate klein dat een geneesmiddel niet zou worden ge accepteerd. De reactie van het lichaam op fluoride lijkt op de reactie op een chronisch werkend gif. Er vindt geen afbraak plaats, maar het fluoride ver bindt zich met calcium en wordt net als andere giftige stoffen in het lichaam opgeslagen. Het hoopt zich voornamelijk op in beenderen, nagels en tanden en tast deze aan. Fluoridering van drinkwater is een zeer verspillende methode die alleen in contact met de tanden werkt. Negentig procent gaat verloren en verdwjjnt in het lichaam. Mondwater, fluoride tandpasta en kleeftabletten zijn logischer alternatie ven. Via het drinkwater is een idiote methode. Maar het blijft allemaal symptoonbestrijding, zonder dat er echt iets wordt opgelost. Je wint bij fluoridering niets. Het is geen echt structurele oplossing. Echte radicale oplossingen moeten worden gezocht in minder snoepen, verstandiger eten, kortom in een mentaliteitsverande ring." Vertraging „Het is goed aangetoond", aldus In 't Veld, „dat fluoridering caries (tand bederf, red.) vertraagt. Het grootste effect wordt waargenomen op een HAARIMPORT BROERSVELO 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 renover onze dameskapsalon. §1111 HOEK VAN HOLLAND - Honderden jeugdigen strandbezoekers zullen tot en met 11 augustus in Hoek van Hol land deelnemen aan een grootscheep se Jutter-aktie, die ten doel heeft de badgasten aan te sporen wat minder slordig om te springen met het zoge heten "dagvuil". Het is voor het derde jaar dat spon sor Seven-Up, in samenwerking met de plaatselijke V.V.V.'s en enkele Vakantiecommissies, deze activiteiten organiseert. De Jutter-aktie wordt een speels ge beuren, waarbij jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar als strandjuttertjes een deel van het strand zullen afwandelen. Onderweg kunnen zij al het kleine vuil, dat ze tegenkomen, verzamelen in papieren zakken, die hen tevoren worden uit- gereikt. De volle' zakken dienen inge leverd te worden bij een speciaal daar voor ingericht amphibievoertuig, dat hen op de tocht zal begeleiden. De strandwandeling eindigt bij een groot schatgraaf terrein, waar de jonge lui als beloning naar hartelust mogen wroeten in de aarde, om één van de daar verstopte prijzen naar boven te halen. De hoofdprijs is een jongens- of meisiesfiets en voorts zijn er een rubberboot, een voetbalspel, een tent, een sjoelbak en meer van deze speci fiek op de vakantie afgestemde prijzen'. Ook is er als troostprijs nog een groot aantal ballen. De aktie wordt één dag tevoren inge luid met de komst van de Jutter-eend, die een rondrit door Hoek van Holland zal maken. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dani. Tel. 010 12.64.61. Ieeftjjd van twaalf tot twintig jaar, waar een vertraging van ten hoogste vijf jaar kan optreden. Op latere leef tijd wordt de achterstand weer ver sneld ingelopen". Hij is dan ook tot conclusie gekomen dat flHoridering van het drinkwater moet worden afge wezen en hij is vast van plan als B. en W. van Rotterdam niet tot stop zetten van fluoridering overgaat via het gewestelijk actiecentrum van de PPR-Rijnmond de Rotterdamse raads leden te benaderen. Overigens zou de Rotterdamse raad zes weken geleden over dit onderwerp praten. Omdat bekend werd dat de Minister binnenkort een Algemene Maatregel van Bestuur zal uitvaardigen, waarin de aan Rotterdam verleende vergunning wordt ingetrokken, besloot men de publicatie van deze maatregel in het Staatsblad af te wachten. Allerwegen bestaat de overtuiging dat B. en W. van Rotterdam op dat moment zal beslis sen fluoridering van het drinkwater, aangevangen op 1 maart 1966, stop te zetten. In 1973 heeft Rotterdam dat overigens niet gedaan toen de Hoge Raad uitsprak dat fluoridering in strijd was met de Drinkwaternet. De Alge mene Maatregel van Bestuur is een uitvloeisel van de enige tijd geleden gevoerde kamerdebatten over ver plichte fluoridering. Minister Irene Vorrink moest toen onder druk van de Kamer haar voorstellen terugnemen. De PPR houdt de situatie in de gaten. „Mocht het scheefgaan". i i V' 1 «MIJ m SCHIEDAM - Dit najaar het hoofdkantoor van de Spaarbank anno 1820 een ngoreuze ver bouwing. Het wordt dan op de zelfde manier ingericht als het bijkantoor aan de Mgr. Nolens- laan. Er komt een aparte gedeel te met loketten voor alle geld handelingen, terwijl de rest var het kantoor een open gebiec wordt met zitjes waar inlichtin gen worden gegeven over verze keringen, reizen en dergelijke. Deze verbouwing markeert te vens de gedaantewisseling van de spaarbank. De Spaarbank anno 1820 is niet meer uitsluitend de plaats waar men zijn spaarcentjes naar toe brengt, maar biedt te genwoordig een uitgebreid servi cepakket. Op 4 januari 1820 werd de Spaarbank opgericht. Koning Willem I die sterk geihteresseerd was in het weer op peil krijgen van het economische leven na de Franse tijd, gaf via de Maatschappij tot Nut van het Algemeen daartoe de stoot. Vier dagen later vond de eerste vergadering van de acht „commissaris sen der Spaarbank binnen de stad Schiedam" plaats in de Consistorieka mer van de Gasthuiskerk, het tegen woordige Museum. Op verschillende plaatsen in de stad werden affiches op gehangen met als tekst: „Commissaris sen van de Spaarbank binnen deze Stad, berigten bij deze, dat zij Zatur- dag den lSden Januarij aanstaande,en vervolgens alle Zaturdagen, des Avonds van Zeven tot Acht uren, zitting zullen houden, in de Consistorie-kamer van de Gasthuis Kerk alhier". De eerste jaar werd bijna elfduizend gulden inge legd door honderdvijfenzeventig spaar ders. De eerste zes maanden van dit jaar bedroeg het inleggerstegoed 161 miljoen en het aantal spaarders is nu ruim vijftigduizend. De sterkste groei dateert van het begin van de zeventiger jaren. 'dat ook de Jeugdspaarwet voor jonge- dreiging van werkloosheid een reserve ren vanaf vijftien jaar het sparen 'achter de hand te houden.In tijden van enorm heeft bevorderd. „Wij zien veel dreigende werkloosheid nemen de verloofde stellen. Als ze trouwen kun- spaarcijfers toe. Dat is de conclusie die nen ze de rek.ening tussentijds met be- ik aan de hoge spaarcijfers verbind." houd van premie opzeggen." Holtkamp: „Inflatie is een nare zaak ook voor de spaarbanken. Maar de ge middelde looptijd van het geld bij spaarbanken is nog geen jaar. Mensen sparen gemiddeld voor een betrekke lijk dichtbij gelegen doel. Dan hebben de mensen aan die inflatie geen strop. Duurzame gebruiksgoederen zoals een kleurentelevisie, zijn dan inmiddels goedkoper geworden. Als je een doel kiest, waarop de inflatie geen vat heeft, is het niet zo erg." acht kantoren is geautomatiseerd. De aan de loketten staande terminals zijn door middel van speciale telefoonlij nen verbonden met een in Rotterdam staande computer. Gewone man Holtkamp: „De bank 'was in opzet een bank voor de gewone man voor wie destijds geen mogelijkheden waren om te sparen. In veel statuten van spaar banken wordt .dan ook gesproken van spaarbanken wordt dan ook gesproken van dienstboden en zeelieden. Dat is al lang niet meer zo. Van arm tot rijk komt hier en voor beide is er geen drempel." Het schoolsparen dateert van 1905. Hiertoe werden zegels van vijf, drie en één cent verkocht. In 1906 werd ze venhonderdzeventig gulden gespaard, in 1975 was dat bedrag f76.024,19. „Van Woerkom (onlangs overleden, red.) was een voorvechter van het schoolsparen. Zogauw het gevoel heb- ben dat er slechte tijden komen, vin- rente van acht tot bijna tien procent Holtkamp: „Vroeger had je het idee van de kleine spaarder vooraf. Tegen woordig wordt de spaarder achteraf met evenwel egards behandeld. Die zijn even welkom. Mijn generatie vond sparen verre superieur aan lenen of af betalen. Nu zeg ik: waarom zouden ze niet? Het heeft aantrekkelijke kanten in verband met de inflatie, bovendien is het tarief een levensverzekering be grepen. Persoonlijke leningen en door lopende kredieten zijn een hele omme zwaai ven spaarbanken. Dat kon je tien jaar geleden niet indenken. Onze erva ringen zijn er niet slecht mee. Dé door snee mens is kredietwaardig." U schrijft in uw jaarverslag over 1975 dat de rente op de kapitaalmarkt een merkwaardig beeld vertoonde. Hoe is dat dit jaar? Pijlsnel „De aard van het bedrijf is veranders", aldus de directeur J.D.Holtkamp. „Vroeger legde men een bedrag in. Te genwoordig krijgen wij het hele salaris bij de spaarbank binnen. Men haalt er elke week een klein bedrag vanaf en laat een bedrag staan. Onze kantoren zijn grotendeels terugbetalingskanto ren geworden. Toen ik in 1955 bij de bank kwam hielden we ons alleen maar bezig met inleg en terugbetalingen. Nu houden we ons ook bezig met termijn- sparen, alle verzekeringen, vreemde va luta en reizen. Bij de verbouwing van het bijkantoor aan de Mgr. Nolenslaan hebben we een splitsing gemaakt tus sen de loketten waar men pijlsnel ge holpen kan worden en het ontvangst gedeelte. Een rij achter je aan de balie is niet bevordeljjk voor een gesprek. We hebben zelfs een speelhoekje voor de kinderen gemaakt. Dit najaar gaan we het hoofdkantoor op dezelfde ma nier inrichten. Er komt een kasgebied en de rest wordt open met zitjes voor assuranties, reizen en vreemde valuta. Dat zult u in heel Nederland niet in een spaarbank zien." den ze het belangrijk een reserve te hebben. Als de weelde niet op kan, vergeten ze een kwartje mee te geven aan hun kinderen. Wij zijn ervan over tuigd dat het belangrijk is dat een kind leert dat het door regelmatig sparen een doel kan bereiken, of het nu een fiets of een mondharmonica is. Kinde ren die zo maar alles krijgen van hun ouders, zijn er heus niet mee gehol pen.", aldus Holtkamp. Hij wijst erop gestegen. Dat is nog niet eerder in zes weken gebeurd. De rentetarieven van de spaarrekeningen zijn dit jaar al vier maal gewijzigd." U schrijft ook dat u de hoge spaarcij fers, gezien de hoge werkloosheidscij fers, moeilijk kunt verklaren. Waarom zou Rob Vos de watersport vaarwel zeggen? Hij denkt er niet aan. Daar heeft hij een goede reden v Speurt u eens op onze pagina. Dan weet ook u het antwoord\ goede reaen voor. Let op De Havenloods! geven de spacetower "weg De Havenloods oiedt u en uw gezin Om het u mogelijk te maken alles j eens met eigen J ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens. U moet het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door DE HAVENLOODS GELDIG t/m 30 SEPTEMBER 1976

De Havenloods | 1976 | | pagina 1