'Kinderen moeten leren hun vrije tijd goed te gebruiken' Toervluchten zitten financieel niet aan de grond Slecht verstaanbare Martin Brosius opent Jeugdland Vliegtrip nog steeds met goedlopende attractie STOFZUIGERS. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever). SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL. BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. Het oude stadhuis (links op de voorgrond) en het nieuwe (links achtervan Schiedam in één foto verenigd (luchtopname no. 013 2). SCHIEDAM - De komende veer tien dagen zijn in Sporthal Mar griet de kinderen aan de macht. Maandagochtend om half tien sprong Martin Brosius lenig op het podium en daarmee was Jeugdland 1976 geopend. Jeugdland wordt ieder jaar met mede werking van de Schiedamse buurt huizen georganiseerd. Veertien dagen lang zorgen de wijkwerkers er dan met een klein legertje vrijwilligers voor, dat de Schiedamse jeugd zich niet hoeft te vervelen. Jeugdland biedt immers vele activiteiten. Er zijn films en boeken, er kan geschilderd worden en geboet seerd, met email gewerkt en getekend. De firma Singer heeft een aantal naai machines ter beschikking gesteld, zo dat de kinderen met dat nuttige in strument kunnen leren omgaan. Edith Bijl bijvoorbeeld nam maandagavond een mooie handtas mee naar huis. Met rappe vingertjes stikte zij de kanten van haar nieuwe tas aan elkaar. En de negenjarige Yvonne Kleiss legde de eerste hand aan een schildering. Wat het werd wist ze nog niet. Mama hoeft niiet bang te zijn, dat Edith onder de verf thuiskomt. De medewerkers van de schilderstand geven ieder kind een zowat het hele lichaam bedekkend plastic schort. Subsidie Het werk aan Jeugdland werd al in fe bruari gestart door Annemiek van de Rijt, Hugo Koole en Rob Hageman, alle drie uit het buurtwerk. "In het be gin kóstte het zo'n vijf procent van je tijd", zegt Hugo. "En dat loopt dan langzaamaan op tot 100 procent". Hij legt Uit, dat Jeugdland gedeeltelijk wordt betaald uit een gemeentesubsi die. giften van het bedrijfsleven zorgen voor de noodzakelijke aan vulling, maar dat is niet voldoende. Hugo: "We moeten nog een hoop meer ritselen". Annemiek is dan ook jaloers op het Rotterdamse Jeugdland, dat door eert staf van de afdeling sport en recreatie wordt verzorgd. "Die men sen houden zich het hele jaar daar alleen mée bezig. Wij doen het erbij. Dat gaat ten koste van je eigen werk, maar ook ten koste van Jeugdland." Veiligheid De veiligheid van de kinderen staat bij Jeugdland voorop. De Schiedamse eerste hulp-verenigingen staan daar borg voor. "Ach, 't is eens een schram metje of een pleistertje", zegt de heer Bijl van het Rode Kruis, die in het begin van de week kleine pijntjes stilde. Daarna wordt hij afgelost door mede werkers van de EHBO, Christofoor en de eerste hulp mensen van Kethel. Door de sporthal schrijdt regelmatig hoofdagent Zantinge. "We nemen nu en dan even een kijkje", legt hij uit. "Je kunt het positief zien. Ik bedoel, dat de politie zo'n mooie zaak als jeugdland óók volgt. Maar anderzijds komt er ook wel eens wat lastige jeugd. We laten nu en dan ons gezicht even zien. Dat is voldcende". Ook de Schiedamse brandweer stuurt regelmatig een mannetje. "Dat is over werk", vertelt brandweerman Van Rossem, "We hebben vierentwintig uur achter elkaar kazernedienst en dan een dag vrij. Op zo'n vrije dag gaat iemand dan eens controleren". De toeristische rondvluchten vanaf Zestienhoven zijn even oud als de luchthaven zelf: 20 jaar. In '56 steeg het eerste vliegtuig op van de ruim twee kilometer lan ge startbaan, een wolkeloze lucht tegemoet vliegend. Oók onder gunstige econo mische vooruitzichten ging het toeristische luchtvaartbedrijf van start, aanvanke lijk onder de naam „Flashband". Vliegtochten boven Rotterdam en de Maasvlakte, uitsluitend bedoeld om belangstellenden (niet in de laatste plaats: Rotterdammers) een blik op een wereld(haven)stad te bieden, bleken alleszins rendabel te zijn. De nieuwsgierige toeloop op de luchthaven hield gelijke tred met de zakelijke ontwikkeling. Zes tienhoven bewees zijn nut. Een ieder weet hoe 't Zestienho ven in later jaren is vergaan. De lucht haven zal naar alle waarschijnlijkheid verdwijnen. Dat betekent ook het ge dwongen einde van de rondvluchten, die - als het aan de tegenwoordige eigenaar ligt - zeker niet gestaakt zou den worden. Want „Seaport Aviation", zoals het bedrijf momenteel heet, ziet nog wel een redelijke boterham in de vliegtrips, ook al is het geen dikbeleg- de. Sluiting is spijtig, niet alleen voor het bedrijf zelf, maar ook omdat de mogelijkheid tot een lucht-ige uit stap boven Rotterdam en zéér wijde omgeving dan wegvalt. Een fraaiere aanblik dan van boven af biedt een stad, een wereldhaven, een reusachtig werk- en woongebied niét. Opheffing van rondvluchten staat in harde woorden - gelijk met een doodssteek voor een toeristische attractie, die voor de stad Rotterdam van onmisken baar belang is. Hoeveel zakenlieden uit binnen- en buitenland in de loop der jaren een goede indruk van Rotterdam en Rijnmond hebben gekregen op een rondvluchtmen heeft ze maar niet geteld. Maar de vliegtrips zijn er, en zo lang ze er nog zijn (mét Zestienhoven) is dat pure winst voor het toerisme. Tussen de centrale luchthavenhal en het café-restaurant staat het kantoortje van „Seaport Aviation", dat de afme tingen heeft van een grote telefooncel. Meer kantoorruimte heeft het bedrijf niet nodig, want het gaat om de toe stellen die er vlakbij staan: de zeven één- en tweemotorige vliegtuigen, die eigendom zijn van de maatschappij. Op vrijwel ieder moment van de dag staat wel een toestel ter beschikking dat drie mensen, die hun blik willen verruimen, naar het eindeloze lucht ruim kan brengen. Dat luchtruim ligt - natuurlijk binnen de grenzen van het haalbare - open voor iedere vliegtoerist. Hij be paalt waar de vlucht heen gaat en langs welke route, voorzover het overige vliegverkeer het toelaat. Een bewoner van de Rotterdamse wijk Hillegersberg kan het vliegtuigje boven zijn woonge bied laten cirkelen; gezien het rustieke karakter ervan, dat mede wordt be paald door de Bergse Plassen, een heel bekoorlijke expeditie! Natuurlijk kan de passagier zich ook verder laten vervoeren, om in vervoering te raken van de Rotterdamse binnenstad, de ha ven, de Maasvlakte, de Deltawerken. In principe is het mogelijk dat een in woner van Schoonhoven naar Zestien hoven komt om de reis in omgekeerde richting door de lucht te maken en zijn woonplaats op ongekende manier te bewoneren. Maar het luchtruim van „Seaport Aviation" is nog veel ruimer; het reikt via de Amsterdamse haven tot Marken, Volendam, het IJssel- meer. De heer H. Boers, beheerder van de onderneming, is erg gelukkig dat het bedrijf het zover heeft weten te brengen. Wanneer men beseft dat in een zeer brede straal rond Rotterdam geen eender bedrijf is te vinden, dan zou -enigszins overdreven - zelfs ge sproken kunnen worden van een wel varende (eigenlijk: welvliegende) on derneming. Ypenburg heeft als mili taire vliegbasis nooit rondvluchten ge kend (al is er wel sprake van geweest om ze te organiseren), Schiphol heeft ze opgedoekt. Rotterdam verliest ze ook, als Zestienhoven wordt gesloten. REDUCTIEBON Tegen inlevering van deze bon aan het kantoor van „Seaport Aviation" nabij de centrale hal op luchthaven Zestienhoven, wordt een korting ver- g strekt op de geldende tarieven. De korting geldt voor een onbeperkt aantal personen. Voor jeugdigen tot en met 12 jaar wordt de prijs van elk VOLLEDIG kwartier vliegen gereduceerd van f 20,- tot f 17,50. Voor ouderen wordt de prijs van elk VOLLEDIG kwartier vliegen te- J ruggebracht van f 25.- tot f 22,50. i 1 SEAPORT AVIATION/DE HAVEN LOODS Langer dan één tot twee jaar zal de sluiting niet meer op zich laten wach ten; zolang kan men dus nog wel licht voor het laatst in de geschiede nis van deze stad - een rondvlucht boven dit gebied maken. De machines, waarmee gevlogen wordt, voldoen aan de hoogste eisen van veiligheid en zelfs aan hoge eisen van comfort. Er is plaatsruimte ge noeg en de temperaturen blijven aan genaam, ook op uitgesproken warme dagen. De toestellen vliegen doorgaans op 1200 voet, dat is 400 meter hoogte, ideaal voor het uitzicht. Alleen wan neer er veel reclamevliegtuigen in de lucht zijn (op warme dagen of bij be langrijke thuiswedstrijden van Feyen- oord), wordt wat hoger gevlogen: op 1500 tot 1600 voet. Veel hangt natuurlijk af van de helderheid van de lucht. Op hoogtijda gen voor vliegers, wanneer het uitzicht door geen enkel wolkje wordt bedor ven, kan de inzittende tientallen kilo meters ver kijken. Ongeveer 30 dagen per jaar, vooral in de zomertijd, doet zich deze ideale omstandigheid voor. Wie zekerheid wil hebben over het zicht, kan altijd contact opnemen met „Seaport Aviation": telefoon (010) 15 78 55. Dagelijks Rondvluchten worden dagelijks, ook op zaterdag en zondag gemaakt. Van 10 tot 17 uur is het kantoor, dat zich in de nabijheid van het eindpunt van buslijn 33 (vanaf het Centraal Sta tion) bevindt, geopend. De vliegprijzen liggen niet laag, evenmin als de aankoopprijs van de toestellen (ze kosten 130.000 tot 600.000 gulden) en de onderhouds kosten. Voor een kwartier vliegen be taalt een volwassene f 25,-, een kind tot en met twaalf jaar f 20,-; tegen af gifte van de hierbij afgedrukte bon wordt op beide tarieven een rijksdaal der reductie verstrekt. De heer Boers raadt iedereen, die voor de eerste maal het luchtruim kiest, aan om een vlucht van een kwartier te nemen. „Omdat er uitzicht is naar alle kanten, kan de in zittende het kwartier volledig benut ten. Dan duurt het langer dan 't op het eerste oog zou lijken. Met een kwartier bedoelen we trouwens: vijftien minu ten zuivere vliegtijd." Angst voor de kwaliteit van de piloot hoeft de luchtganger niet te koesteren; alle bestuurders hebben het vereiste vliegbrevet èn de nodige vlieg- ervaring. De heer Boers: „Soms komt het voor dat mensen wat angstig kijken naar de piloot, die hen wordt toever trouwd, vooral als deze jong is. Op de vraag of het wel vertrouwd is om met hem „in zee te gaan, antwoord ik wel eens; „Ja hoor, hij werkt hier sinds vanochtend, Hij is afgestudeerd op een schriftelijke cursus.De mensen, die klaarblijkelijk de kwaliteit van het vliegtuigje niet vertrouwen, kunnen ook gerustgesteld worden. In 20 jaar is er nog nooit een boven gebleven." Slecht geluid Helaas was Martin Brosius niet zo goed te verstaan. De geluidsinstallatie, die helemaal op het verslaan van sport evenementen is ingesteld, leende zich slecht tot het weergeven van zijn stem geluid. Veel kinderen hadden niet eens in de gaten, dat hij optrad. "Ze zagen een malloot, die met zijn mond be woog", aldus Brosius. "Ze hadden die gordijnen neer moeten laten, dan galmt het niet zo. En misschien een spotje op het podium. De hele zaal is egaal verlicht. Bij een opening is ver staanbaarheid en dat ze je kunnen maassluis Ker&euanu iiucniupname nu. ut j - zien, de eerste vereiste. Jammer genoeg had ik maar 30 procent van de kinde ren om me heen. Als het geluid goed was geweest, dan had je als het ware pistevorming gehad. Dan wordt het echt circuswerk. Maar die kinderen bij mij in de buurt, hebben zich wel ge amuseerd. Het is toch een duidelijke opening geweest." Martin schrikt een beetje van zijn eigen kritiek. "Maak het niet te erg", zegt hij. "Het is toch allemaal heel goed hier. Ik heb ontzettend veel sympathie voor dit soort evenementen. Hier leren ze kinderen creativiteit. Ze zijn hier toch lekker bezig hun talenten te ontwik kelen. Kijk eens naar de werkelozen, die zitten met hun handen in het haar, want ze hebben niets te doen. Deze kinderen leren hun vrije tijd goed te gebruiken. En hoe je het ook wendt of keert, we gaan toch naar de 2-urige werkweek toe. Ik vind ook, dat kinderen meer aan sport moeten doen. Elke dag twee uur. Dat is goed voor het lichaam én de geest. Vroeger in dienst hadden we elke dag een uurtje veldloop. Dat was mijn behoud voor de hele dag. Je voelt je in supercon ditie." Superconditie En zo'n superconditie heeft Martin wel nodig. Speciaal voor Jeugdland was hij met de wagen uit Amsterdam komen rijden. Hij moest nu ijlings weer terug, want er dienden twee in terviews te worden weggegeven. Bo vendien waren er opnamen voor Mar tins nieuwste jeugdfilm "Peter en de Vliegende Autobus", die wordt gere gisseerd door Cas van der Meulen. "Het kan vanavond zes uur worden, maar ook elf uur", aldus Martin Brosius. "Bij film weet je dat nooit. Bovendien maken we vandaag trucopnamen. Ik moet vliegen. Ze zullen me wel aan zwarte draden hangen." Ria Brosius, Martins charmante vrouw, heeft haar eigen artiestencarrière dan ook stopgezet. "Met kinderen erbij gaat dat niet meer", zegt ze, op zoon Raymond wijzend, die de activiteiten van vader nauwlettend volgde. Ze was voor haar plezier met Martin mee naar Schiedam gekomen. Verkrotten Martin Brosius vertelde nog dat hij Schiedam goed kent. "In mijn onbe kende tijd - zo het begin van de jaren zestig - trad ik vaak op in zo'n ouder wets schouwburgje aan de gracht. Ze hadden een hele strenge brandwacht. We mochten nooit roken in de kleed kamer." Dat schouwburgje is Musis en Martin was wel een beetje ge schokt toen hij hoorde, dat dit trotse gebouw nu staat te verkrotten. Een (lag jeugdland kost de kinderen f 3: Een weekkaart is voor f 12,50 verkrijgbaar. Voor dat geld kunnen ze kiezen uit een keur van activiteiten. En ook voor de inwendige mens wordt ge zorgd. Op een gezonde manier, want Jilles de fruitkoning heeft prima peren geleverd. "Vroege Nederlandse oogst", legt hij uit. "Dit zijn Potesse de Paris. Die zijn zacht. Daar kunnen de kinde ren op bijten. Het gezin Brosius moest de eerste proeven. "Je moet eens een dag bij mij op de markt fruit komen verkopen", lokte Jilles. Maar daar miste hij het talent voor, vond Martin. GASVERWARMING OOK UW ADRES VOOR GEISERS KOELKASTEN GASFORNUIZEN WASAUTOMATEN KOOKPLATEN CENTRIFUGES typen - steno - Talen NEDERLANDS - ENGELSDUITS FRANS SPAANS BOEKHOUDEN M.B.A. MIDDENSTAND DIR. J.W.M. ZETTELER Staatsbevoegd docent machineschrijven en stenografie SINGEL 72, SCHIEDAM TEL. 26884^ Prospectus op aanvrage,

De Havenloods | 1976 | | pagina 1