DE (R) HAVENLOODS Medewerkers zien Jeugdland volgend jaar niet meer zitten mum Wijkbewoners bezwaar tegen project Eurowoningen DAM 'Verdeel geld over clubhuizen in de wijken' Meubelfabriek J| Oistenvijk opruiming ■morgenH SLAAPKAMERS Koophuis II in Utrecht SLOPERSKLUS GEKLAARD KOSTEN STRUCTUURPLAN VLIEGENDE PAN UIT DONDERDAG 29 JULI 1976 25e JAARGANG NO. 57 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM. VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPUAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. SCHIEDAM - „Jeugdland is net een hele grote patatzaak met alle maal automaten eriir. Alleen is een kwartje niet nodig. Je betaalt aan de kassa." Zo karakteriseert Koos Altink het grote kinderfes tijn dat de Sporthal nu al bijrta twee weken in zijn ban houdt. De twintigjarige Koos was tot voor kort vast verbonden aan het clubhuis de Dukdalf in de Gor zen. Zijn kollega van de peuter speelzaal, de rijzige Anke Hoes (25) is het helemaal met hem ,eens. Dit jaar bemannen zij nog jeugdlandstands. Volgend jaar Bezuiniging WE leven toch wel in een opmerke- iijke tijd, een tijd vol tegenstellin gen. Aan de ene kant zijn er de mensen steeds verder van huis gaan om er hun vrije dagen door te brengen, maar aan de andere kant stromen de mededelingen over stij gende werkloosheidscijfers binnen en komt er steeds meer aandacht voor de stille armoede die in veel huizen geleden wordt. Zonder dat we hun die van hun stij gende welvaart genieten hun plezier misgunnen -integendeel- zouden w» willen opmerken dat de in boven staande alinea vermelde tegenstel ling noopt tot bezinning over de mate waarin onze maatschappij rechtvaardig is. Aan die rechtvaar digheid ontbreekt enorm veel; we behoren niet tot de fervente aan hangers van de nivelleringsgedachte, maar we vinden wél dat een recht vaardiger verdeling van de welvaart urgent is. Gelukkig zijn er tekenen die erop wijzen dat in de mentaliteit van velen nogal wat aan het veranderen is, hetgeen blijkt uit toenemende belangstelling voor de „nieuwe levensstijl" waartoe de Raad van Kerken in ons land heeft opgeroe pen, een beweging die ook binnen het humanisme veel steun geniet. De economische malaise waaronder een deel van ons volk rechtstreeks te lijden heeft (denk vooral aan de werklozen) heeft geleid tot brede bezinning. Algemeen dringt het besef door dat we zuiniger moeten zijn met bijvoorbeeld onze energie bronnen en de nationale middelen. Dat de 1 procent-bezuinigingsopera tie van onze regering mentaal niet op al te grote tegenstand stuit is mede te danken aan de kerken en de maatschappelijke organisaties die de geesten daarvoor rijp(er) hebben gemaakt. En dat de zwaksten in de samenleving het minst door zo'n bezuinigingsoperatie en haar gevol gen geraakt mogen worden wordt gelukkig door steeds meer mensen als een natuurlijke zaak beschouwd. Het ziet ernaar uit dat de bezuini gingsoperatie nog concreter zal wor den toegespitst. In het afgelopen weekeinde werd bekend dat ook de rijksuitkeringen aan de gemeenten minder dan voorheen zullen stijgen. Dat is een logische zaak in het kader van het regeringsbeleid. Voor de gemeentebesturen is dat niet zo leuk. Veel Nederlandse ge meenten hebben het al jéren in financieel opzicht allesbehalve ge makkelijk en het ziet ernaar uit dat de gemeentelijke kassen het nog moeilijker zullen krijgen. Voor (met name) de wethouders van financiën zal het een zware taak zijn de begroting voor 1977 slui tend te maken. Colleges van B. en W. en gemeenteraden zullen nog scherper dat tot nu toe op de prioriteiten moeten letten en wij als burgers zullen er begrip voor moe ten opbrengen dat een niet él te urgente voorziening later tot stand komt dan we gehoopt hadden. Uit enkele publikaties is gebleken dat bijvoorbeeld de Rotterdamse wet houder van financiën met die ope ratie al hard bezig is. Het jaar 1976 brengt niet zoveel leuke dingen voor de mensen als we zouden willen. Bezuiniging is troef en voor heel wat mensen is er sprake van een (materiële) nullijn. Maar we zullen bij dit alles moeten bedenken dat het dóel van dit be leid is: een rechtvaardiger verdeling van de welvaart en (vooral) een drastische vermindering van het aantal werklozen, niet alleen in ons land, maar de hele wereld. We zullen ons ervan bewust moeten zijn dat we, om dit doel een heel klein stapje dichterbij te brengen, ook gemeentelijk wat pijn zullen moeten voëlen. Niet „leuk", maar wél erg belangrijk! E.J.M. doen ze onder geen beding meer mee. Koos: „Jeugdland is een massapro- dukt. Een soort ontspanningsmarkt ten behoeve van kinderen. En boven dien is het erg duur. In de wijken zelf werken is veel nuttiger. Er staan nu vijf clubhuizen leeg, omdat Jeugdland aan de gang is." „En waar komen de kin deren vandaan?", zegt Anke. „Volgens mij uit Groenoord en Nieuwland. Je ziet weinig kinderen uit Oost of de Gorzen. Trouwens 700 per dag voor heel Schiedam is niet zoveel." Teleurstelling Maar ze hebben toch plezier. Koos schudt van nee. „Als je die kin deren kent, is het veel leuker. Dan kun je er persoonlijk mee omgaan. Maar nu het allemaal zo vluchtig gaat, zie ik daar geen kans toe. En komt er dan eens een kind uit mijn clubhuis, dan heb ik daar geen tijd voor. Dat is dan weer een teleurstelling." „Deels wel", aldus Koos Altink. „Er gaat alleen al elfduizend gulden naar de huur van de sporthal en de clubhui zen zijn gesloten. Daar komen toch zo'n tweehonderd kinderen per dag. Jeugdland is trouwens veel te duur. Reken uit. Drie gulden per dag en je hebt vier kinderen. Tel dan de kosten voor de buserbij, als je ver weg woont. En stel dat de ouders de kinderen ook nog eens gaan halen en brengen." Massaal Het is te massaal", voegt Anke daar aan toe. „De kinderen staan de hele tijd in rijen voor de springmatras te wachten. Na een half uur mogen ze tien minuten spelen. Dan gaan ze eraf en lopen bij aUe stands tegen bordjes „vol" aan. En er zijn erg weinig moge lijkheden om te hollen, te vliegen en te draven. Let op Dei] Havenloods! Wijgeven de spacetower 9*'weg De Havenloods biedt u en uw gezin Om het u mogelijk te maken alles eens met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, zijn Maas en vele havens. U moet het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door DE HAVENLOODS CbLLilG t/m 30 SEPTEMBER 1976 Kinderen met durf zijn overal het eerst aan de beurt. De verlegen types wor den steeds naar de achtergrond gedron gen. Een heleboel kinderen lopen ver loren rond." „Ja", zegt Koos. „En je hebt weinig tijd, als een kind ergens mee zit. Zo'n probleempje kan voor hem of haar héél groot zijn." Hadden jullie daar niet bij de voorbe reiding mee aan kunnen komen Vorig jaar was er toch precies zo'n Jeugd land? Koos: „Tijdens de vorige nabespre kingen is dat allemaal misschien niet hard genoeg gezegd. In ieder geval doen we nu helemaal' nooit meer Alternatief Koos Altink en Anke Hoes weten een alternatief, „want die achtendertigdui zend gulden", zegt Anke, „moet je niet zomaar laten varen." Koos: „Als er een kinderbouwspeelplaats was ge weest, had je ontzettend veel leuke dingen kunnen doen. Dat is gewoon een veld met allemaal hout en spijkers en hamers. De kinderen, kunnen dan onder 'toe zicht allerlei 'dingen bouwen. Dat vin den ze geweldig." Bovendien willen zij extra vakantie- aktiviteiten in de vijf wijkclubhuizen zelf. Dan is er, zo redeneren Anke en Koos, altijd vermaak in de buurt en nog veel goedkoper ook, want de sporthal hoeft niet langer gehuurd te worden. En waarom, vragen ze zich af, kan er niets gedaan worden op de. 'pas vol tooide speelstraten en -pleinen? Die zijn bij uitstek geschikt voor een keur van jeugdaktiviteiten en aan mede werkers behoeft geen gebrek te be staan. De vrijwilligers die nu in de sporthal honderd gulden per week ver dienen zouden met gemak in de club huizen kunnen worden ingezet. Wel kome hulp voor de vaste medewerkers en de vele onbetaalde vrijwilligers, zonder wie clubhuiswerk in Schiedam onmogelijk zou zijn. Anke Hoes en Koos Altink leggen er de nadruk op dat zij een persoonlijke mening verkondigen. „Maar er zijn verschillende medewerkers van Jeugd land die er net zo over denken", zeggen ze. Ambulance-auto voor een prik VLAARDINGEN - Voor ca. 600 gulden kan men een tweedehands ambulance-auto op de kop tikken. Dit blijkt uit een voorstel aan de raad, waarin de waarde van een zeven jaar oude ambulance op 600 gulden wordt geschat. De GGD heeft op het moment vier ambulances in dienst, waarvan er één moet worden vervangen. De aanschaffingskosten van een nieuwe ambulance, bedragen ■70.000 gulden. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Zomerse frisheid... van de 8x4 deodorant.Deze zachte deodorant verkrijgbaar in handige spuitbus, is ook zeer geschikt voor de de gevoelige huid. In 3 geuren: charme,tabak en sport. Nu van f 5,85 voor ZIT NIET IN DE ZORGEN BEL TEL. 01823-3572 SSWOONHOVÖi it KOMT DEZELFDE Scheikundelokalen moeten weer „plof' VLAARDINGEN - Scheikunde lokalen die amfitheatergewijs zijn opgebouwd zijn al weer uit de tijd. Dit blijkt uit een voorstel aan de raad om het scheikundelokaal van de dependance van de Casimirscholengemeenschap in de Groen van Prinstererstraat weer "plat" te maken. In het lokaal komen verder een demonstratieta fel, 4 practicumtafles met elektra- en gasaansluitingen en een aantal stoelen. Met de verbouwing is een bedrag van ruim 37.000 gulden ge moeid. 11—15 SEPTEMBER U wilt een huis kopen. Wilt u weten wat er te koop is, wilt u weten waar het te koop is, denkt u aan een prijs van f 75.000,- of aan een bedrag van drie ton? Zoekt u een bestaande woning pf nieuwbouw? Zoe^t u wellicht huisvesting in het bui tenland? Weet u voldoende over financiering, garanties, subsidies, etc.? Eén ding streeft u in ieder geval na: alvorens tot koop over te gaan wilt u de zekerheid hebben dat u alle facet ten nauwkueirg hebt bekeken, zodat de kans op een „miskoop" zo niet uit gesloten dan toch uitermate gering is. Op Koophuis 2 vindt u alle instanties, die u hierover uitvoerig kunnen in formeren, vertegenwoordigd. Koophuis 2 wordt gehouden van za terdag 11 tot en met woensdag 15 sep tember aanstaande (woensdag 15 sep tember alléén voor genodigden) in de Marijkehal van de Jaarbeurs te Utrecht. Natuurlijk komt het overgrote deel van het aanbod uit Nederland; desondanks is het voor diegenen, die voor nu of in de toekomst elders in een wat gunstiger klimaat zouden willen gaan wonen alleszins nuttig om zich. te ko men L Oostenrijk en Zwitserland. Koophuis 2 beoogt wederom een scha kel te zijn tussen producent en konsument met als hoofdfunctie het trachten te voorkomen dat men na dé koop tot de ontdekking komt dat men bepaalde facetten niet voldoende heeft onderkencj. MAASLAND - Het gemeentebe stuur van Maasland heeft bekend gemaakt dat men bezwaar kan aantekenen tegen de uitwerking van een bestemmingsplan in de Commandeurspolder. Het gaat hier om de gronden die begrensd worden door Hofsingel, Com mandeurskade en Plantage. Eén van de schilderachtigste hoekjes; van Maasland, het „kalveren- weitje" en het daarop staande boerderijtje van de gebroeders v.d. Beig, moet plaats maken voor een veertiental luxe bunga lows, te bouwen door „Euro woningen b.v." Het is de laatste fase van een lang sle pend en triest proces. In 1970 werd het betreffende bestemmingsplan, dat woningbouw inhoudt, door de Raad goedgekeurd. De bewoners van de boerderij, veehouders, en een buur man, tekenden protest aan en gingen in beroep toen de gemeente dat af wees. Hun verzoeken om het bestem mingsplan te wijzigen werden echter tot in hoogste instantie - de Kroon afgewezen. Vanuit het dorp kwam toen verder nauwelijks enige reaktie. Het feit dat de eigenaren van de grond, na de uitspraak van de Kroon, niet VLAARDINGEN - De slopersklus is geklaard en Vlaardingen heeft er weer een kaalslag bij. In enkele weken tijd hebben de slopers de Lamoenhallen, waarin voorheen houthandel Lamoen gevestigd was, met de grond gelijk ge maakt. De hallen waren door langduri- 'ge leegstand en de activiteiten van spe lende kinderen zodanig afgetakeld dat instandhouding volgens wethouder Bas Goudriaan niet meer verantwoord was Een. wijkcentrum voor de VOP in de Lamoenhallen was volgens de ge meente geen haalbare kaart. Op het ogenblik wordt uitgekeken naar ge schikte ruimte voor het wijkcentrum dat tijdelijk in het voormalige bad huis in de Valeriusstraat is onderge bracht. Wat voor bestemming de door de sloop van de Lamoenhallen ontsta ne kaalslag krijgt is nog niet bekend. aan de gemeente verkochten maar aan een partikuliere bouwonderneming bleek een zware tegenvaller voor het gemeentebestuur. De omwonenden die nu bezwaar aan- tekenen stellen in een schrijven aan burgemeester en wethouders dat het. bebouwen van dit stukje grond onher stelbare schade zal berokkenen aan het landelijk karakter van het dorp. Als enig alternatief suggereert men de realisering van een kinderboerderij. Men is er zich echter terdege van be wust dat het verzoek weinig zal uit richten. Daarvoor zijn de bouwplannen van „Eurowoningen" al in een te ver gevorderd stadium. Beroep op een uit spraak van de Kroon is evenmin moge lijk. Men gaat er echter van uit dat men de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen moet aangrijpen om duide lijk te maken hoe men over deze gang van zaken denkt. Wellicht helpt het om dergelijke aanslagen op de schoon heid van het dorp in de toekomst te voorkomen. Het feit dat een Maaslands agrarisch bedrijf in de veelgeroemde „groene oase" plaats moet maken voor bungalows die meer dan 350.000 gul den gaan kosten legt voor velen extra gewicht in de schaal. VLAARDINGEN - De verlenging van de inspraakprocedure voor het struc tuurplan, dat duidelijkheid moet gaan brengen in het ruimtelijk beleid van de gemeente in de komende tien tien jaar, begint zo langzamerhand en geld verslindende aangelegenheid te wor den. Enkele maanden geleden moest de raad haar goedkeuring hecten aan een aanvullend krediet, dat noodzake lijk was om de kosten die ontstonden door de verlenging van de inspraak procedure, te dekken. In de komende gemeenteraadsvergadering wordt voor de raad opnieuw gevraagd akkoord te gaan met een aanvullend krediet van ruim een ton. Het grootste deel van het aanvullend krediet (ca. 90 procent) dient ter voldoening van rekeningen van ET1, Kuiper Compagnons en het bedrijf Gemeentewerken. De inspre kers eisen nóg geen tien procent van het aanvullend krediet voor zich op. Tot nu. toe hebben de voorbereidingen voor het structuurplan de gemeente ruim 1,2 miljoen gulden gekost. HAARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 '.enover onze dameskapsalon.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1