Rolstoel basketbal: sensationele sport met echte teamgeest opruiming -1-1480 Tafeltennisflitsend opruiming opruiming Normen voor gerechtigheid opruiming Selectie steentje# keilen NAAR RIJN EN MOEZEL DE HAVENLOODS - DONDERDAG 29 JULI 1976 Gierende banden en schroeiende handen, vonkengespelter van tegen elkaar klet terende rolstoelen, dergelijke taferelen kan men zien, horen en ruiken bij een wedstrijdje rolstoelbasketbal. Ik heb het zelf aan den lijve ondervonden en di verse malen lag ik bij een snelle wending met rolstoel en al op m'n rug, de gaat jes in de tegeltjes tegen het plafond te tellen. Het is werkelijk sensationeel hoe de invalide rolstoelbasketballers zich behendig met de wagentjes langs elkaar heen weten te manoevreren en toch relatief weinig tegen elkaar opbotsen. Bovendien is de score tijdens een wedstrijd nagenoeg even hoog als bij de valide basketballers, die zich met souplesse en lenigheid op de veelal zeer lange gespierde benen als jachtluipaarden over het veld bewegen en de ene schijnbeweging na de andere uithalen. Deze lange atletische benen zgn nu vervangen door een rolstoel en de handen, die anders geheel vrij zgn, moeten nu de wagens voortbewegen, afremmen en dan weer supersnel de bal hanteren. De veelal zeer gespierde armen hebben dus een meer dan dubbele taak te verrichten. Daar komt dan nog bij dat de bal meestal onderhands in de, op normale hoogte hangende basket, wordt gespeeld, hetgeen ook weer een extra moeilijkheidsfactor oplevert. Met veel bewondering heb ik dan ook diverse rolstoelbasketbal-wedstrijden ge zien en als valide heb ik zelf in een partgtje rolstoelbasketbal ondervonden hoe moeilgk het wel was en na de wedstrijd zaten mijn handen onder de blaren. De score loog er niet om 58-8 en dan nog te bedenken dat onze ploeg validespelers uit vier man meer bestond Van de elf spelers, die naar Toronto worden uitgezonden komen er maar liefst drie uit Rotterdam. De ploeg van de R.I.S. is dan ook de eeuwige tweede van Nederland achter Am sterdam, maar nU staan de grote riva len niet tegenover elkaar, doch nu vormen zij met elkaar een enorm sterk team, dat in Toronto zeker een candidaat zal zijn waarmee rekening gehouden moet worden al zgn Israel en Amerika in deze tak van sport wel bijzonder sterk. Toch heeft aanvoerder Henk Mak- kenze veel vertrouwen in zijn ploeg, die vooral de laatste weken iedere dag in Bilthoven heeft getraind tegen ondermeer de rest van Nederland. Ie der moment, dat ze maar in de buurt van een basket komen, zelfs buiten de sportzaal, dan wordt er wel weer een balletjeopgegooid en vooral aan voerder Henk heeft een verbluffende trefzekerheid. OP WEG NAAR Herman Kuiphof Een artikel in „De Havenloods" van 8 juli j.l. („Gehandicapte topsporters garant voor groot aantal medailles") bevat met betrekking op de aan mij gewijde passage zoveel onwaarheden, dat ik toch even moet reageren. U schrijft, dat ik van een „zielige verto ning" heb gesproken toen de O.S. voor gehandicapten ter sprake kwamen. Onzin! Wilt u die beschuldiging maar even waar maken -of terugnemen? U schrijft, dat ik een uitzending over rolstoelbasketbal „van het programma heb geschrapt". Eveneens onzin. Die uitzending heeft er nooit opgestaan. Feit is, dat Studio Sport over dit on derwerp is opgebeld door een official van de gehandicaptensportbond en dat er toen gesproken is over eventuele aandacht aan dit onderwerp in een zondagavondse uitzending. Ik was en ben van mening, dat je sport door gehandicapten niet moet plaat sen MIDDENIN een programma van niet-gehandicapten, maar dat je de ge handicaptensport een eigen, aparte plaats moet geven. Natuurlijk kan men 'hierover van mening verschillen, maar de conclusie, dat ik anti-gehandicap tensport zou zijn, slaat werkelijk ner gens op. In mijn VPRO-tijd heb ik ooit een programma over rolstoel- schutters samengesteld; in Ooster hout ben ik een paar jaar geleden gastheer geweest bij een avond voor gehandicapte sportmensen. Mijn grootste bezwaar tegen uw ver-, haal is, dat er kennelijk niet de moeite is genomen, iets op waarheid te on derzoeken. Zo wordt er verwezen naar een demonstratie in Schiebroek van de Rotterdamse Invaliden Sportclub tegen Rotterdamse sportjournalisten -De Invaliden Sportclub won met 58- 58-8 „het optreden van Herman Kuip hof was een zielige vertoning". Weet u, wat „zielig" is? Iemand te laten op treden in een wedstrijd, waarbij hij helemaal niet aanwezig is geweest. Ik heb nog nooit een voet in de Schie- broekse sporthal gezet. Herman Kuiphof In het betreffende artikel stond ver meld dat het optreden van Herman Kuiphof zelf een zielige vertoning was. Deze woorden slaan op de vooraf gaande alinea —waarin werd vermeld dat Kuiphof een uitzending van rol stoelbasketbal heeft geschrapt, omdat hij dit een zielige vertoning vond—en niet op de demonstratie in de Schie- broekse sporthal Red. Onder leiding van coach/trainer Rob Verheul en teammanager Chris Tak, vertrekken de 11 geselecteerde bas ketballers op 31 Juli naar Toronto met onder hen de Rotterdammers Frits Streyl, John van de Starre en Frits Wiegman uit Krimpen aan de Lek. Laatstgenoemde Frits, 22-jarige top sporter kreeg toen hij twee jaar was polio en na een verblijf van ruim MET CEES GEERS twee jaar in een ziekenhuis te Blari- cum, kon hij gelukkig de ziekenhuis- sfeer ruilen voor de gezellige huiselg- ke sfeer. Toen hg 18 jaar was meldde deze in Rotterdam werkende expediteur, zich aan als lid bij de R.I.S. en sport te met zoveel inzet dat hg in 1974 in het nationale team werd opgenomen en sindsdien niet meer is weg Hg heeft er nu al zo'n 21 interlands opzitten. Er komen wel wedstrijden voor, dat hij van de 40 minuten er 30 minuten in het veld is. John van de Starre, 25 jaar, is sinds 1966 lid van de R.I.S., doet veel aan zwemmen en basketbal. Tussen 1968 en 1974 heeft hg dan weer gekozen voor zwemmen en dan weer voor basketbal, tot hij uiteindelijk in 1974 in het nationale team werd opgeno men en sindsdien in deze tak van sport is blgven hangen. Frits Streyl, 28 jaar, in het dagelijks leven administratief medewerker in .Rotterdam. Deze topsporter kreeg op 7-jarige leeftijd polio en beleefde tot 1965 zoals hij het zelf zegt "Een gouden tijd"in de Adriaan Stichting te Rotterdam, waar hij het bijzonder naar zijn zin heeft gehad .Ondanks het feit dat hij vorig jaar pas in het Nationale Team werd opgenomen heeft hij al 15 interlands gespeeld. De laatste twee jaar komt hij uit voor het kampioensteam van Amsterdam en toch is deze jongen een Rotter dammer in hart en nieren en is de kans bijzonder groot dat Frits vol gend jaar de R.I.S. komt versterken,- want hij is één van de grootste goal- ketters, altijd goed voor zo'n twintig tal punten. Met dubbele garantie... Het merk Ubica en Ter Meulen staan garant voor de prima kwaliteit van deze Polyaeter matrassen. Ze zijn 16 cm dik, S.G.35, in de kleur bruin nu extra voordelig. Uit de prijsklasse van f 145,-- tot f 195, 80x190 90x190 f 124,80. 90x200 f 144,80. 120x190 f 174,80. 130x190 f 194,80. 140x190 f214,80. 140x200 f 234,80. synthetische hoofdkussens I van f 12,95 voor f 9,8<k^ .jdêsx Gerda Becker en Hans Kasteelenv trai- f nen onder het scherp toeziend oog van coach Peter van de Lelij. Flitsend gaat het kleine witte 'celluloid balletje rakelings over het net en krijgt nauwelgks de tijd de tafel te beroeren of zoef, daar krggt het weer een enorme spetter om weer terug over het net te scheren.Rolstoeltafeltennis is een fascine rend spel om naar te kijken. Als u het tafeltennis een beetje machtig bent, moet u het eens zittend proberen. Het wordt beslist een compleet fiasco en u zult er niets van terecht brengen. De Nederlandse afvaardiging naar Toronto 10 In getal, telt maar liefst drie top sporters uit Rotterdam en omstreken, geen wonder dat zij dan ook een apart plaatsje verdienen in de sportrubriek. Daar komt nog bij dat de bondscoach Peter v.d.Lely en hulpcoach Cees Esbach ook uit Rotterdam komen. Teamspel Wanneer je deze drie jongens op de man af vraagt waarom ze uiteindelgk voor deze sport hebben gekozen hoor je als uit één mond: Rolstoelbas ketbal is geweldig, niet alleen door de snelheid waarmee het gespeeld maar vooral door het wedstrijdele ment en het teamspel" Geflankeerd door de enige twee vrouwelijke deelnemers staat HANS KASTEELEN er bijzonder goed op, want mede door hun zeer fanatieke tegenspel heeft hg zich in het Natio nale team weten te spelen. De 24-ja- rige cargadoor is sinds zijn geboorte gehandicapt door een dwars-leasie, het geen hem er niet van heeft weer houden om sinds de oprichting van de R.I.S. de tafeltennis sport een warm hart toe te dragen. In 1972 in Heidelberg behoorde hg bg de laatste 16 in Toronto gokt hg op een vierde plaats, maar de bal is rond en als de loting gunstig uitvalt zit er misschien wel een plak in. De reeds vijf ge speelde interlands hebben hem een brok internationale ervaring opgele verd. Ook de 26-jarige logopeadiste IRENE SCHMIDTheeft een bijzonder goede kijk op het spel. Gehandicapt door een dwars-leasie, spontaan ontstaan ongeveer acht jaar geleden, is dit meiske Nederlands Kampioene en wist zij in Heidelberg de bronzen medaille te pakken en met het lan denteam zelfs het goud. Dit komt al lemaal niet van zelf, hetgeen ook wel overduidelijk blijkt uit het trainings schema van Irene, 4 x per week 3 a 4 uur, maar daardoor heeft ze al haar tegenstanders dan ook van de tafel geslagen. "Ik hoop in Toronto bij de laatste 3 te eindigen", zegt ze ietwat verlegen, maar wij weten wel beter. Nummer 2 van Nederland achter Ire ne staat de 19-jarige telefoniste GERDA BECKER,. Een paar vrien delijke bruine ogen kijken je ietwat ondeugend aan. Haar handicap is een verlamming ontstaan bij haar geboor te uit een "open rug" oftewel spina- bifida geheten. In 1972 speelt zij al tafeltennis bij de R.I.S. en was het jaar daarop al een vaste keus voor het nationale team. Voor de training heeft zij niet zoveel tgd, maar nog al tijd wel zo'n 10 uur per week. Het zachte bad ligt haar toch wel goed in de hand en in Toronto hoopt ze, als de loting een beetje gunstig uitvalt bij de eerste acht terecht te komen. Zij denkt dat ze met het landenteam bij de eerste drie zal behoren achter Ko rea of Engeland, maar met Zweden dient men zeker rekening te houden. Ontvangst Alle deelnemers uit Rotterdam en omstreken die aan de Olympische Spelen in Toronto zullen deelne men worden ontvangen door het Gemeentebestuur van Rotterdam, vertegenwoordigd door de waarne mend wethouder van Sport en Re creatie W.J. v.d. Have, alsmede mevrouw mr. Elisabeth M.A. Schmitz, wethouder van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Deze gebeurtenis zal plaatsvinden op zaterdag 14 augustus in de Invaliden Sociëteit „DE INVAL" Karei Doormanstraat 111, om 19.30 uur. Iedereen is welkom vanaf 20 uur de topsporters de hand te komen drukken en hen geluk te wensen in Toronto. Margriet Wildeman toch naar Toronto Margriet Wildeman uit Rotterdam zal er toch bij zijn in Toronto. Dit aan een rolstoel gekluisterde meisje kon zich niet bijtijds opgeven, vanwege een ver blijf van februari tot juni in een zie kenhuis voor de zoveelste operatie. Toen dit twee weken geleden bekend werd is er onmiddellijk bij diverse instellingen geïnformeerd en dankzij de grote inspanning van Reisbureau Rottink uit Hengelo, alsmede vijf vrienden die spontaan de nodige gelden op tafel legden, kon het af gelopen weekend de reisdocumenten aan Margriet worden overhandigd, nadat zij enige dagen daarvoor reeds daarover op de hoogte was gesteld. De reis wordt mogelijk gemaakt door: Sportcafé „De gouden snor" aan de Kleiweg 177, Rotterdam; Autobedrijf Gebr. Posthumus, Lisstraat 20-24, Rotterdam. Radio- en t.v. bedrijf Bravenboer, Kleiweg 123-125, Rotter dam. Netto Bouwmarkt B.V., Dor drecht, die binnenkort ook in Rotterdam-Zuid wordt gevestigd. Frits Streyl rechtséén van de basketbal-deelnemers die naar Toronto gaat. Altijd het juiste licht... met deze moderne hangverlich- ting. Door de originele "rolly" trekpendel kunt u de lamp net zo hoog en zo laag hangen als u wenst, uittrekbaar tot 170 cm. Deze tabacco (lichtbruine) lamp van hoogwaardig kunststof heeft een doorsnede van 45 cm. Normaal betaalt u f 99,50 Verslapen... is er niet meer bij als deze elektrische wekker op uw nachtkastje staat. U kunt hem laten "tikken" en geruis loos laten lopen, kompleet met repe- teerknop, snoer en stekker. In diverse moderne kleuren. Nu voor bijna de helft van de prijs. j— Van f 49,50 voor ^J/| JJ slechts In Montreal ontmoetten we op i de tribune De oud-Olympisch kampioen I Die in München in 19J6 Op het nummer 100 zaklopen 1/1100 sec. sneller was Dan alle andere zakkelopers En daarmee goud won. We vroegen hem wat hij dacht j Van alle politieke en raciale kolder Rond de Olympiades sinds 1936 En of het niet beter zou zijn De spelen de nek om te draaien En 't geld beter te gebruiken. j Maar die vraag viel niet in goe- j de aarde Sport en politiek zijn twee aparte zaken Zei hij boos Al stond de halve wereld in de I fik Zakgelopen moet er worden Aldus onze zakkeloperj Leen de Zwart Juli 1976 I Van 16 tot en met 20 augustus organi seert De Havenloods een eerste klas reis naar het Rijn- en Moezelgebied. Tijdens deze reis logeren wij in het eer ste klas, aan de prachtige Rgnboule- vard gelegen Hotel Bellevue in Bop- pard. Via diverse rondritten laten wg u kennis maken met de Rijn, de Moe zel, het Taunusgebergte, Riidesheim en de Lorelei. De prijs voor deze geheel verzorgde reis bedraagt f.345,- p.p. (eenper soonskamer f.20,- toeslag). Het vol ledige programma van deze reis luidt als volgt: le dag: Vertrek om 8.00 uur vanaf de Westblaak voor de bioscoop Cine rama via Breda, Hilvarenbeek, (koffie pauze), Eindhoven naar Heerlen, waar in het Grandhotel een koffietafel voor ons gereed zal staan. Na de koffietafel rijden wij via de autobaan naar Keulen en Bonn en vervolgens via de Rijnoever,, naar Koblenz. Bij Koblenz houden wg nog een theepauze en na deze pauze rijden wij rechtstreeks naar ons hotel. Aankomst in hotel om ongeveer 17.00 uur. Diner in hotel en 's avonds vrg. 2e dag: 's Ochtends ontbijt in hotel. Na het ontbijt met de Rijnboot naar St. Goarshausen bij de Lorlei. Hier staat de touringcar op u te wachten om u langs de Lorelei naar de omge ving van Rüdensheim te brengen, waar een warme lunch gereed staat. Na deze lunch rijden wij dwars door het Tau nusgebergte naar St. Goarshausen om vervolgens via de linker Rijnoever naar ons hotel aan de prachtige Rijnboule vard van Boppard terug te keren. Diner in hotel en 's avonds vrij. 3e dag: Ontbgt in hotel en 's ochtends vrij. Lunch in hotel en na de lunch vertrekken wij richting Koblenz, waar na wij langs de Moezel een prachtige bustocht gaan maken. Na deze trip vol natuurschoon komen wij uiteindelijk bij Cochem, waar wij een pauze zullen houden. Na de pauze in Cochem rijden wij via de Hunsrücck terug naar Bop pard. Diner in hotel en 's avonds vrij. 4e dag: Ontbijt en lunch in hotel. Na de lunch vertrekken wij voor een tocht naar Bad Ems. In Bad Ems krijgt u voldoende gelegenheid om dit plaatsje 'te bekijken. Na dit bezoek terug naar ons hotel. Diner in hotel en 's avonds vrij. 5e dag: Ontbijt in hotel. Na het ontbijt vertrekken wij uit het plaatsje Boppard •via Koblenz, Andernach (koffiepauze) naar onze koffietafel in Keulen. Na deze koffietafel via Mönchen-Glad-- bach, Venlo naar Hotel de Piasmolen, alwaar een uitgebreid afscheidsdiner gereed zal staan. Hierna rechtstreeks naar Rotterdam, waai wij om circa 22 uur zullen arriveren. VIER DAGEN PARIJS Van zondag 1 t/m woensdag 4 augus-, tus en van 15 t/m 18 augustus organi seert De Havenloods weer een reis naar Parijs. Zij die Parijs met ons deden we ten dat we geen woord teveel zeggen als we dit een fantastisch evenement noemen. We logeren weer in het Paris Lyon Hotel waar ook de maaltijden gebruikt worden. In diverse rondritten laten wij u geheel Parijs zien; daarnaast is ook voldoende gelegenheid tot win kelen en maken wij een tocht naar Versailles. De prijs van de vierdaagse reis is f.278,- (toeslag 1-persoonskamer f.17,50). Ook bij deze reissom komen de ver plichte verzekeringen zoals: annule ringsverzekeringen f.8,34 p.p. en de reisverzekering f.4,- plus de poliskos- ten. U kunt zich opgeven op het hoofdkan toor (tel. 13.21.70), op de bijkantoren in Vlaardingen en Krimpen aan den IJssel of bij de agentschappen op de duopagina. Voor meer informatie over deze reizen kunt u terecht op ons hoofdkantoor mej. De Klerk, tel. 010-13.21.70. Met Andere Woorden De puzzel-oplossing van vorige week luidt: Cincilla, Boomslaper, egelvarken mormeldier, sneeuwhaas en een spring muis. Gelukkige winnaars zijn: mevrouw M. van Meurs, Mons. Nolenslaan 380, Schiedam, de heer J. Montigny, Lange Plaat 15, Rozenburg, de heer C.F.H. Scholten, Rochussenstraat 35, R'dam. De nieuwe oplossing van de puzzel van gisteren moet uiterlgk dinsdagmorgen op postbus 5204, Rotterdam, binnen zgn bij de puzzelredactie. In het vragen naar normen voor ons mensetijk handelen in politiek en maatschappij speelt het begrip gerechtigheid een belangrijke rol. Een oude, algemeen bekende opvatting van gerechtigheid komt ongeveer overeen met: iedereen het zij ne geven. Onmiddellijk rijst dan natuurlijk de vraag: wat is het zijne? Wat is het zijne van de Israëliër, van de Palestijn? Twee mensen kunnen gerechtigheid willen beoefenen en toch in zo 'n geval tot tegenovergestelde conclusies komen. Vooral speelt dit begrip natuurlijk een belangrijke rol als het gaat om wat ik nu maar gemakshalve en traditioneel noem: de rechtvaardige verdeling van de goederen der aarde. Daar zitten we middenin met een loonmaatregel en begro- tingsvragen. In het maandblad „Evangelische Kommentare" (juli 1976) bespreekt Jens Fischer een boek van ene John Rawls (A Theory of Justice), onlangs in het Duits vertaald. In dat boek komt Rawls tot een paar algemene normen voor ge rechtigheid. Sociale gerechtigheid handelt over de verde ling van primaire maatschappelijke gegevenheid. Daarmee bedoelt hij niet alleen produkten, materiële goederen dus, maar ook bepaalde vrijheidsrechten, kansen op ontwikke ling en haast het inkomen en een stukje welvaart ook de sociale grondslagen voor zelfrespekt. Hij formuleert de principes waarop een rechtvaardige ver deling van deze zaken zou moeten rusten dan als volgt: 1. Ieder mens zal op gelijke wijze aanspraak moeten hebben op de grootst mogelijke vrijheid (met inbegrip van alle poli tieke rechten), die met het vrijheidsrecht van alle overige medeleden van de samenleving in overeenstemming is. 2. Sociale en economische ongelijkheden in de verdeling van primaire sociale goederen (zie boven) zullen alleen dan als aanvaardbaar gelden, wanneer adeze ongelijkheden en voorrechten een voordelige invloed hebben op de toestand van alle medeleden van de samenleving - met name van de zwakste groepen - en wanneer (b) bijzonder voorrechten verbonden zijn met posities en opdrachten, die in principe voor alle medeleden van de samenleving openstaan. Fischer ziet in de opstelling van deze normen van Rawls althans een poging om „het tekort aan theorie", waaraan vaak onze beslissingen lijden, weg te nemen. Als ik daaraan denk moet ik meteen erkennen dat ik zelden een aantal eenvoudige normen voor gerechtigheid zo duidelijk heb horen formulieren. Jens Fischer wijst er bovendien in zijn artikel op dat alle theorievorming op dit vlak vandaag door een paar enorme bezwaren gedrukt wordt. Lange tijd hebben we gemeend dat we dergelijke normen wel konden opstellen en dat het erom ging om de beste te vinden, maar wij leven in een fase van mens en samenleving waarin zulke veranderingen plaats vinden dat dit haast een onmogelijkheid wordt. Het raam van ons denken over dit soort zaken is op tweeërlei wijze doorbroken. Ten eerste in de dimensie van de ruimte. Het is uit met de werkelijkheid dat de enkeling volkomen vrij is te doen en te laten waar hij zin in heeft. De levensstijl van de enkelijk, ook de bevrediging van zijn particuliere behoeften, slaat gunstig of ongunstig door op de verhouding van de samenle ving tot de natuurlijke bronnen van ons bestaan. Met andere woorden: het is niet meer onbelangrijk wat de enkeling met het licht, met zijn auto, met zijn consumptieverlangens doet. En ten tweede in de dimensie van de tijd. Voor het eerst is „de naaste" aan wie wij moeten denken niet alleen meer onze tijdgenoot en medemens eventueel ver weg, maar ook de mens van de toekomst. Hij presenteert zich onafwend baar in onze overwegingen, in de beslissingen die wij eventu eel nemen ten aanzien van wat wij met de aarde en het le ven doen. En daar komt dan nog bij dat de voorstelling die wij van het mens-zijn hebben alllang niet meer eenstemmig is. Wie is de mens? is allang geen vraag meer die zich in enkele korte zinnen laat afhandelen. Zal de mens bij dit alles de wegen der gerechtigheid kunnen vinden? De normen van Rawls zijn aantrekkelijk, realistisch en voor velen vol belofte, maar zullen ze in dit vergrote raam van ons samenlevingsdenken toegepast kunnen wor den? Waar te beginnen? En waar zijn de mensen te. vinden die zich werkelijk over deze of een gewijzigde theorie van ons handelen zo willen buigen en daarnaar handelen dat er werkelijk iets van de grond komt? Men kan niet wachten op de verandering van de mens om aan de structuren van onze samenleving bezit te zijn, maar de doordenking van de mogelijkheden op dit gebied con fronteert ons altijd weer met die mens zelf die veranderen moet. Die, zegt de bijbel, moet omkeren. En dat zou toch wel eens het sleutelwoord voor onze samenleving kunnen Onmisbaar... Voor de jonge, moderne vrouw, deze denim jeans van 100%voorgekrompen katoen. Vlot model met brede taille band, zonder zakken, met uitlopende pijpen. Kleur: Blge-deninrMaat 36 t/m 42. Nu, van f 27,50 voor hat opruimingsprijsje

De Havenloods | 1976 | | pagina 9