WONINGBOUWVERENIGINGEN VOEREN EEN VERDEEL-EN HEERS-TAKTIEK VAARPLEZIER: LAATSTE KANS Zomerkermis uitgebreid PvdA -werkgroep „volkshuisvesting" in nota: Eenzaamheid bejaarden Commissie ingesteld SCHIEDAM - De woningbouw verenigingen die deel uitmaken van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningbouwcorpora ties zijn niet democratisch. Over dracht van gemeentewoningen aan de woningbouwverenigingen is daarom op dit moment nog steeds ongewenst. Tot deze conclusies komt de werkgroep Volkshuisves ting van de P.v.d.A., afdeling Schiedam in een onlangs versche nen nota. De nota noemt voorts het door de woningbouwvereni gingen gevoerde renovatiebeleid overrompelend en verwijt hen een verdeel- en-heers-taktiek door het Walert)urcriof17 tel (010)656400 \SC£. Nota Waddenzee ligt ter inzage SCHIEDAM - De regering heeft een nota over -de hoofdlijnen van de ont wikkeling van de Waddenzee uitge bracht. Het is de bedoeling dat ieder een de gelegenheid krijgt zijn mening te geven over de beleidsuitspraken, die in de nota worden gedaan en dat de re gering, mede op basis van de inspraak- resultaten, de plannen voor de Wad denzee opnieuw zal bezien en aan de Tweede Kamer meedelen. In Schiedam ligt deze Nota De Wad denzee tot 16 september a.s. voor belangstellenden ter inzage op de Secretarie-afdeling Openbare Werken in het Stadskantoor 6e etage en bij de Centrale van de Gem. Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven 131. Ook liggen daar de vouwbladen over „Inspraak bij het ruimtelijk beleid van het rijk - de planologische kernbeslis singen" en „Toekomst van een kunst gebied", dit zijn uitgaven van de cen trale afdeling Voorlichting van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, waar de vouw bladen ook te bestellen zijn, telefo nisch óp nummer 070-264201 toestel 2301. De AVRO-radio zendt op donderdag 5 augustus van 9.00 tot 9.35 uur .via Hilversum 2 een door Frans van Hou- tert samengesteld programma uit over de positie van bejaarden, die door het wegvallen van hun echtgenoot (echt genote) plotseling alleen komen te In dit programma, dat „Eenzaam en alleen" werd genoemd, komen in een aantal gesprekken de eenzaamheid, het verdriet, de berusting en de problemen welke het wegvallen van de levenspart ner voor de overblijvende bejaarde be tekent, aan de orde. Ook wordt in dit programma nader ingegaan op de in stanties, die iets voor de alleen over blijvende bejaarden doen. zelf instellen van bewonerscom missies en het passeren van huur- werkgroepen. De samenstellers van de nota die in de PvdA-ledenver- gadering van 16 augustus behan deld zal worden, stellen voor een nieuwe woningbouwvereniging op te richten. De nota is een utivloeisel van een vorig jaar gehouden PvdA-ledenvergadering waarin besloten werd voorlopig geen ge meentewoningen over te dragen aan wo ningbouwverenigingen. De ledenvergade ring wilde o.a. aandacht voor de positie van de huurder, inzicht in het econo misch functioneren van de woningbouw verenigingen, een rechtvaardige verde ling van woonruimte en een duidelijk or ganisatorisch kader waarbinnen gemeen te en woningbouwverenigingen kunnen samenwerken aan nieuwbouw en reno- Drie leden van de werkgroep volkshuis vesting hebben zich met de uitwerking van de eerste twee punten beziggehou den. Ze voerden gesprekken met de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningbouwcorporaties (SSSW), waar binnen de vier woningbouwverenigingen Volkshuisvesting, Eendracht, Sint Jozef en Onze Woning samenwerken. Samenwerking De voorlopers van de huidige woning bouwverenigingen vinden we reeds in het begin van de tweede helft van de ne gentiende eeuw. Er werden toen vereni gingen opgericht met als doel het ver schaffen van gezonde en goede huisves ting aan de arbeidende klasse. In 1904 werd de eerste woningbouwvereniging toegelaten. Het aantal groeide en bereik te in 1922 een maximum van 1341 om daarna terug te zakken tot het huidige aantal van ongeveer duizend. Schiedam kent er vijf. Vier hiervan zijn verenigd in de SSSW, een stichting die in 1974 werd opgericht. De vijfde, Schie dam Vooruit, trad niet tot de stichting toe. De onderhandelingen tussen ge meente en woningbouwverenigingen da teren van zes jaar geleden. De woning bouwverenigingen wilden hun woning voorraad vergroten en vroegen om overdracht van gemeentewoningen. Ze claimden tijdens verdere corresponden tie 1637 woningen, voornamelijk in Groenoord, en later bovendien alle te bouwen huizen in het centrum. De gemeente stelde bereidheid om samen te werken met andere woningbouwvereni gingen als eis. Aan deze eis is inmiddels door het oprichten van de SSSW vol daan. Maar het toenmalige college stelde ook nog een aantal andere eisen waar onder de bereidheid mee te werken aan een sociaal huisvestingsbeleid. De nota gaat in op het huisvestingsbe leid van de PvdA en de PPR. Onder- De IJsselmondensestraat is inmiddels gerenoveerd. De PvdA-nota n renovatiebeleid overrompelend. scheid wordt gemaakt tussen het vraag stuk van de interne democratisering en dat van de gemeenschapsinvloed. Ten aanzien van-dat eerste vraagstuk zegt de nota dat huurders nauwelijks betrokken worden bij onderhoud, dagelijks beheer en huurverhoging. Voer het tweede vraagstuk merkt de nota op dat de sa menleving een vinger in de pap dient te krijgen bij zaken als sloop, renovatie, be stemmingswijziging en woningtoewij zing. Over de woningbouwverenigingen is de nota erg pessimistisch. „Bij drie van de vier woningbouwverenigingen moet men aandelen bezitten om lid te kunnen zijn, of men huurder is of niet. Slechts bij Onze Woning kan men gewoon lid wor den tegen een contributie van een gul den vijftig per jaar, mits men de protes tants-christelijke levensopvatting is toe gedaan. Vooral bij Volkshuisvesting leidt het grote aandelenbezit van Wilton, RDM, Gouda Kaarsen en de Spaarbank tot problemen", aldus de nota. „Als men als huurder geen lid is, heeft men bij geen van de vier verenigingen iets in te brengen". Een klein rekensommetje leert dan ook dat slechts vier procent van de huurders lid is van de eieen woningbouwvereniging. Volgens de nota zou het aanbeveling verdienen dat men als huurder automa tten lid is hb als ..iet huurder gtan lid kan zijn. Terecht luidt de conclusie van de nota dan ook dat de woningbouwver enigingen die deel uit maken van de SSSW niet democratisch zijn. De nota toetst een en ander aan het sa menwerkingsprogramma van de PvdA en PPR. Volgens het samenwerkingspro gramma moet renovatie gebeuren in nauw overleg met de betrokkenen. „Hieraan wordt tot nu toe niet vol daan", concludeert de nota keihard. „Het door de woningbouwverenigingen tot nu toe gevoerde beleid lijkt meer ge baseerd op een overrompelingstaktiek." Volgens het samenwerkingsprogramma moeten huurdersverenigingen worden erkend. De nota verwijt de woning bouwverenigingen een verdeel-en-heers- taktiek op dit gebied. Ze stellen zelf be wonerscommissies in en vermijden con tact met bewonersverenigingen die vaak zeer goed ter zake kundig zijn. De nota deelt één pluim uit door het voornemen van de woningbouwvereni- Nieuwe vereniging De nota concludeert dat overdracht van gemeentewoningen aan de woningbouw verenigingen op dit moment nog steeds ongewenst is, maar in de toekomst niet moet worden uitgesloten. Maar dat kan alleen als huurders kunnen deelnemen aan het bestuur en beleid. De samenstel lers kunnen zich ook voorstellen dat er een nieuwe woningbouwvereniging wordt opgericht die voldoet aan de eisen die de PvdA/PPR aan een dergelijke verenigingen stellen. Deze oplossing moet volgens de nota nader uitgewerkt worden en is niet bedoeld als kant-en- klare oplossing. Desgevraagd deelt de heer Prins, direk- teur van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties, mede dat hij op dit moment nog geen kom- mentaar kan leveren, omdat de Nota pas op 16 augustus door het bestuur besproken zal worden. Wethouder Zijdeveld van stadsontwikkeling en milieuzaken bleek voor kommentaar onbereikbaar. GASVERWARMING Abonnementen Zoldertheater SCHIEDAM - De Schiedamse Ge meenschap gaat beginnen met de ver koop van abonnementen voor voor stellingen in het Passagetheater en Zoldertheater de Teerstoof. Aldus deelt Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeenschap, mede. Er zijn vijf series voorstellingen. De series A t/m D bestaan uit voorstellin gen die alleen in het Passagetheater ge geven worden. Een abonnement bestaat uit tenminste vier voorstellin gen en er wordt vijftien procent reduc tie op verleend. De verkoop vangt waarschijnlijk aan op 16 augustus in de kleine foyer van het Passage. Spidoboten varen nog enkele keren Nog enkele malen varen de Spido-boten af met een korting voor le zers van De Havenloods. Zij kunnen getweeën genieten van de reduc tie op één van de drie hieronder genoemde reizen. Wie het buiten kansje op een goedkopere vaarreis tot nog toe heeft laten liggen, krijgt nog enkele kansen om dat verzuim goed te maken. De keuze is gevarieerd: er is een verre tocht (naar de Deltawerken), die een hele (plezierige) dag in beslag neemt, een wat kortere die naar de Euro poort voert, en een avondvaart die het Botlekgebied ten doel heeft. BON VOOR EEN GOEDKOPE VAARTOCHT Tegen afgifte van deze bon in het Spido-kantoor aan het Willemsplein in Rotterdam kunnen twee personen tegen gereduceerd tarief aan boord stappen voor: *de dagtocht Deltawerken, die nog plaatsvindt op de volgende data: donderdag 5 augustus, maandag 9, dinsdag 10, woensdag 11, en don derdag 12 augustus. Vertrektijd: 10 uur. *de dagtocht Europoort, alléén nog op vrijdag 6 en 13 augustus vanaf 10 Alle tochten beginnen bij het Spido- kantoor aan het Willemsplein, dat een voudig bereikbaar is met het openbaar vervoer; tram vijf vanaf het Centraal Station heeft er zijn eindpunt, de me tro stopt er vlakbij (station Leuveha- ven). Nog vijfmaal kunnen vaarlustigen een hele dag -met korting- van het water genieten. En van véél meer! De comfortabele boot glijdt over de Maas, het Haringvliet, langs een deel van de Deltawerken, de Moerdijkbrug en onder de Brienenoordbrug door. Deze dagtocht naar de Deltawerken begint om 10 uur en eindigt om 19 uur. Pas sagiers, die jonger zijn dan veertien jaar, betalen f. 1,75 minder dan normaal (gereduceerde prijs: f. 9,25); boot naar het gehele havengebied van Rotterdam. Deze vaartrip duurt iets korter (van 10 tot 15.30 uur) en is nog wat goedkoper: Havenloodslezers, die de afgedrukte bon inleveren, beta len f.14,- (inplaats van f.16,50) en als ze jonger zijn dan 15 jaar f.7tegen normaal f.8,25). De vrijdagen 6 en 13 augustus bieden vaarliefhebbers een laatste kans erop uit te Varen. Ook doen zich nog maar twee gele genheden voor om het Botlekgebied- in-avondlicht te bekijken. Donderdag 5 en 12 augustus vaart de boot weg bij de Spido-ponton aan het Willemsplein, zeeën van licht tegemoet. Om 20 uur is het vertrek, om 22.15 uur de terug komst. In de tussenliggende uren zien de bootpassagiers een groot deel van het imposante gebied aan hun ogen ouderen kunnen mee voor f. 18,50 voorbijgaan. De normale tarieven: (f.3,50 korting). f.11,- voor volwassenen en f.5,50 voor jongeren tot en met veertien jaar. De reduceerde tarieven: f.9,50 en f.4,75. SCHIEDAM - Afgelopen zater dag werd een oude traditie in ere hersteld. Burgemeester Lems o- pende de jaarlijkse zomerkermis die een week lang geopend zal zijn. De kermis is dit jaar aan zienlijk vergroot en doet denken aan de tijd toen de Schiedamse kermis op de Broersvest werd ge houden en traditioneel door de burgemeester werd geopend. "Een van de beste kermissen" weet Ivo Janvier van het Bureau de Ker- misgids, dat toen al de Schiedamse kermis organiseerde, zich te herin neren. "Voor een kleine gemeente lagen de pachtsommen vrij hoog." Ook over de kermis van dit jaar is hij Voor de kinderen zijn er drie attracties, waaronder een verkeersparkje. vrij enthousiast: "Het is een vrij knap pe kermis. In tegenstelling tot andere jaren hebben we nu drie kinderzaken en zes grote vermaakzaken. Er is veel kijkwerk, zoals Walt Disneyland, lach spiegels en een glazen doolhof. De Bayern Kurve en het reuzenrad zijn nieuw voor Schiedam. Het is een aantrekkelijke kermis die zeker de moeite waard is, te bezoeken." Het reuzenrad domineert, ook van wege de plaatsing zo dicht mogelijk bij de Broersvest, de gehele kermis. Het is van ver al te zien. "Het is het grootste reizende reuzenrad in Neder land, vierendertig meter hoog", aldus Janvier. "Het is dit jaar nieuw ge bouwd en voldoet aan de Duitse veiligheidseisen en die zijn ontzettend zwaar. Het aantal ongelukken op kermissen is overigens bijzonder ge ring. Meestal liggen ze in de categorie van de branieachtige jongelui." Meer vermaak Dit jaar ontbreken spookhuis en acht baan. Janvier: "De bedoeling is het to taalbeeld elk jaar te wijzigen. De afwe zigheid van spookhuis en achtbaan wordt ruimschoots vergoed door ande re zaken." Waarom is de kermis dit jaar groter dan voorgaande jaren? Jan vier: "Na de verplaatsing van de ker mis van de Broersvest naar het Emma- plein was de kermis een aflopende zaak. Een van de oorzaken leek ons dat de opzet te klein was. Het publiek was te gauw uitgekeken. Onder de ou de burgemeester sudderde het wat. Toen de nieuwe burgemeester kwam, die pro kermis is, is besloten de Huis te Rivierweg erbij te trekken, waar door de mogehijkheid -werd geboden meer vermaak te plaatsen. Het is niet ondenkbeeldig dat we er in de toe komst nog een stuk bij krijgen." Afgelopen zaterdag werd de kermis officieel geopend. Dat gebeurde met een bijeenkomst in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Aansluitend maak ten burgemeester en wethouders een rondgang over het kermisterrein. De Maar liefst 34 meter hoog is het reuzenrad op de Schiedamse kermis. kermis is dagelijks in bedrijf van een uur 's middags tot twaalf uur 's avonds. Voor de periode van de kermis hebben B en W een algemene vergunning ver leend voor het maken van muziek en het geven van gelegenheid tot dansen in alle café's tot een half uur voor sluitingstijd. Op het kermisterrein staan vijendertig attracties. De in komsten uit standhuur worden ge raamd op ongeveer honderdtwintig duizend gulden. Uit dit bedrag moe ten de uitgaven echter nog bestre den worden. De Koninginnekermis van april/mei heeft aan inkomsten bijna vijentwintig duizend gulden op gebracht, echter zonder aftrek van uitgaven. Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) heeft een interdepartementale commissie van overleg inzake zeeha venaangelegenheden ingesteld. Deze commissie krijgt onder meer tot taak de belangen van het rijk in het nationa le zeehavenbeleid te coördineren. Ook zal de commissie een wetsont werp moeten voorbereiden waarin de instelling, de samenstelling en de taken van de Nationale Havenraad (thans nog commissie Zeehavenoverleg) worden geregeld. Naast dit alles zal de commis sie de minister adviseren over aangeleO genheden die het zeehavenbeleid ra ken. De commissie staat onder voorzitter schap van ir. K.F. Valken, hoofddirec teur scheepvaartwegen en havens van Rijkswaterstaat. In de commissie heb ben vertegenwoordigers van de mini steries van Economische Zaken, Fi nanciën, Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, Binnenlandse Zaken, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Tot nu toe werden de vraagstukken van het zeehavenbeleid van geval tot geval besproken tussen de direkt betrokken 'departementen. Met het in stellen van deze commissie wil men het overleg over deze zaken beteronderling afstemmen en integreren. Zonder dat dit overigens de eigen taken en verant woordelijkheden van de afzonderlijke ministeries aantast. De commissie zal ook dienen als centraal adres voor ha- venarbeheerders en bedrijfsleven. Ten- slorte zal de nieuwe commissie nauw contact houden met de commissie Zeehavenoverleg, waarin behalve ver tegenwoordigers van het rijk ook ver tegenwoordigers van havenbeheerders en havenbonden bedrijven zijn opge nomen. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1978 25e JAARGANG NO. 58 i HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. I editie p SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAM HOLLAND. KRIMPENERWAARD. CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911, KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1