Browndale: 'Elk kind recht op een gezin' Met Andere Woorden Witte Neushoorn steekt brede snuit in blijdorp ALTERNATIEVE HULPVERLENING AAN KINDEREN NLifl wordt City Hopper HOOP OP NIEUWE SNUITJES Staatsdrukkerij in Den Haag breidt uit mmm Q Q Q Q Q Q Q 0 Q O Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q Q O Q Q Q Q Q Q Q Q WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1976 Resoluut steekt hij zijn hand naar voren en zegt: „Ik ben Corrie." Hij pakt mijn hand en sleept mij langs alle dieren. In de stal Iaat hij mij de koeien, kalveren en geit met haar jong zien. Pakt zijn konijn uit het hok; ik moet het aaien. Buiten lopen we langs een schaap met twee lammetjes. Dan gaan we naar een verkleinde uitvoering van het Avi Fauna met eenden, fazanten, duiven en zijderhoenders. In de gro te kippenren scharrelen zo'n twintig kippen rond. We lopen voorzich tig door de moestuin, omdat er vorige weck aardappels en groenten geplant zijn. Hij wil met me voetballen. Als ik weiger, laat hij mij het interieur zien van de boerderij. Daar bewonder ik de kwartel en wa terschildpad. Na een reis van tweeënhalf uur vanuit Rottjfdam en via Apeldoorn arriveer ik eindelijk in Winterswijk. Met de volkswagenbus, waarmee'ik word op gehaald, zijn alle kinderen meegeko men. Aan het stuur Aad van der Lugt, naast hem Marike Oudt. Op de boer derij maak ik kennis met de rest van de staf. De honderdvijftig jaar oude boerderij „de Bollen" in Ratum (gemeente Win terswijk) wordt sinds enige jaren ge bruikt als Browndale-huis, waarin zeer moeilijk opvoedbare kinderen in ge zinsverband samenwonen. In „de Bol len" wonen zes kinderen in de leeftijd van drieënhalf tot elf jaar en vier staf krachten. De twee senior-stafleden fungeren als vader en moeder, de twee junioren als broer en zus. Op de boerderij begint de dag al om kwart over zeven en eindigt tussen half zeven en acht uur 's avonds. Daar- De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij Nl.M zal zich vanaf 1 september aan het reizend publiek presenteren als „NLM City Hopper". De dan juist 10 jaar operationele, 100 pet. dochteronderneming van de KLM heeft voor deze toevoe ging gekozen om zich vooral in het buitenland met een duidelijke merknaam te laten onderscheiden. De NLM, die aanvankelijk uitsluitend binnenlandse lijnvluchten onderhield, is de laatste jaren steeds meer regionale diensten op het buitenland gaan uitvoeren. Be halve diensten van Amsterdam naar Groningcn/Twentc/Eindhoven/Maastricht, vliegt de NLM nu vanuit Schiphol ook op Bremen, Düsseldorf, Brussel en Ant werpen. Bovendien werden lijnen geopend tussen Eindhoven en Hamburg en Maastricht-Eindhoven-Londen (Garwick). De eerste van de zes Fokker Friendships tellende NLM-vloot (de PH-KFD .Jan Moll", zie bijgaande foto) verliet deze week de hangar in de nieuwe City Hopper uitmonstering. De bekende twee soorten „KLM huisstijl blauw" werden hierbij gehandhaafd. De overige NLM vliegtuigen zullen de komende weken in een nieuw jasje worden gestoken. tussen wordt de uitgebreide dieren- stapel verzorgd, wordt er schoonge maakt en boodschappen gedaan. Ook wandelen en spelletjes zjjn geliefkoos de bezigheden. Een aantal van die spelletjes of opdrachten zijn erop gericht de kinderen schoolrijp te ma ken. Twee kinderen krijgen bijles en gaan met ingang van het nieuwe schoolseizoen naar school. Doe-sfeer „We laten ze niet rotzooien, we bren gen ze in de doe-sfeer. We geven ze op- drachtjes om hun kreativiteit te ont wikkelen. Het blijkt dat ze ontzettend leuke dingen kunnen maken. De t.v. staat bij ons zelden aan. We gaan hier terug naar het ouderwetse gezinspa troontje met spelletjes", aldus gezins hoofd Aad van der Lugt. De Stichting Browndale Nederland werd tweeënhalf jaar geleden opge richt. Het hoofdkantoor bevindt zich in Nijmegen. Browndale Nederland heeft vier huizen in Rotterdam, vijf in Amsterdam, drie in de omgeving van Gemert en vier in de omgeving van Winterswijk. Browndale wijkt ondermeer van het overige internaats- werk af door haar „leefcontract", een moreel contract waarbij de werknemer zich „verplicht" mini maal twee jaar in dienst te blijven. „We spreken van een leefcontract, omdat je samen met het kind leeft", aldus Aad van der Lugt. „Dat doe je continu. Je gaat een re latie aan met het kind, totdat het ge zond is. Bij een werkcontract, zoals in de internaten, heb je een dienst verband. Dan sleutel je in werkuren aan cliënten, zoals dat officieel heet." De intake-commissie van Browndale beslist over plaatsing van kinderen die via de GGD's, sociale diensten of de voogdijverenigingen worden aan gemeld. Doorgaans neemt Browndale alle kinderen op, uitgezonderd zwak zinnige kinderen en kinderen van wie van te voren vaststaat, dat ze niet ge holpen kunnen worden. De meeste kinderen komen uit de grote stad. Kinderen in het Winterswijkse Browndale-huis. therapeutische ouders, zullen erop gericht zyn om een vervangingssituatie te scheppen die zoveel mogelijk lijkt, op wat een kind in een normaal gezin zou hebben gehad. Het gaat om een zo fijn mogelijk leven in een eigen huis, met zijn lol en ruzies, spelletjes en een liefderijke, taktvolle behandeling." Worden de kinderen verwend? Aad van der Lugt: „Ik vind dat wy af en toe vrij autoritair zijn. Het dagritme en het programma worden door ons bepaald, niet door de kinderen. De verwenning zit hem uitsluitend in de omgeving en het grote huis, niet in de omgang met volwassenen. De bedoe ling is, dat ze ons uiteindelijk niet meer nodig hebben. Als je ze nu naar huis zou sturen, zouden ze nog onvol doende mogelijkheden hebben om dit aan te kunnen." Toch ben ik soms bang, dat we ons doel voorbij streven. Als d'e kinderen normaal gesproken na twee jaar terug naar hun huis gaan, komen ze in een' omgeving die niet zo rooskleurig is en bij een vader en een moeder, die hun aandacht ook over andere kinderen moeten verdelen. Maar je werkt er wel naar toe. Kinderen doen veel beroep op je, er is een enorme trek van de kinderen aan een volwassene. Je werkt er naar toe dat dat niet meer nodig is, omdat ze langzamerhand meer contac ten krijgen op school en in clubjes met andere kinderen." Gevoelens „We werken het liefst met jongere mensen omdat ze makkelijker solidair kunnen zijn. Ook kunnen ze in een paar jaar een ideaal-beeld waarmaken waardoor ze sterk groeien. Vanuit de kinderen geredeneerd: een jonge staf kan een stuk avontuur op een dusda nige lakonieke wijze aan, dat de kinde ren er versteld van staan." „Een opleiding is niet vereist", vot^. Aad van der Lugt daar aan toe, „we hebben het liefst mensen zonder er varing in de traditionele kinderbe scherming." Neigt dat niet naar amateurisme? „Het is spontaan. Vader en moeder zijn ook amateurs, ze leren door ervaring. Bij het tweede en derde kind gaat het be ter dan bij het eerste. Door spontane omgang leer je. Onze kracht is dat we Vervanging „Elk kind heeft recht op een gezin", aldus omschrijft A_d van der Lugt de filosofie achter Browndale. „Je moet kinderen met een afwijkend gedrag niet in internaten opsluiten. Je neemt ze een gezin af en moet ze in een ander gezin plaatser. Browndale wil het ernstig relatie-gestoorde kind een thuis geven. Er wordt niet primair gekeken naar wat de afwijking van het kind is. Het ongewenste gedrag is maar één fa cet van het kind, zjj het vaak het op vallendste. Het kind wordt als een compleet menselijk wezen tegemoet getreden, door de omgang binnen het gezinsverband de gehele dag door." In een brochure over de stichting Browndale wordt over deze manier van werken opgemerkt: „Alle inspan ningen van de stafleden, dus van de Tegen de kinderbescherming in internaten wordt op verschil lende fronten geprotesteerd. Inrichtingen testen een kind, ma ken er rapporten over en concluderen dat het een aantal pro blemen heeft. Vervolgens wordt het in het ongunstigste geval volgestopt met pillen, tegen agressief gedrag, tegen te licht of te zwaar slapen of tegen bedplassen. Aan de problemen wordt gesleuteld, maar aan de oorzaak wordt weinig of niets gedaan. „Browndale", sinds tweeënhalf jaar actief in wat men zou kunnen noemen de alternatieve kinderbescherming, protes teert tegen die „professionele" benadering. „Browndale" werkt niet volgens leerboeken, maar wil dat haar staf spontaan, zoals een vader en moeder, omgaat met de kinderen. „Brown dale" veroordeelt een kind niet op zijn afwijkend gedrag. Is dat wellicht de reden waarom „Browndale" in de gevestigde instituten agressie oproept? Bijgaand artikel geeft een verslag van een bezoek aan één van de Browndale-huizen in Nederland. spontaan op de kinderen reageren. Wij antwoorden gevoelsmatig. Als je maar gezond bent, dan kun je dat wel. Cri teria voor het personeel zijn o.a. dat de werker zijn gevoelens moet kunnen uiten. We praten over de kinderen, zoals een vader en moeder dat doen. Omdat continuïteit een vereiste is, werken we zeven dagen per week. De bedoeling is wel, dat je één a twee da gen in de week vrü kunt' nemen. Ik ben het daar niet mee eens, dan kweek je weer een klein internaatje. We wer ken hier niet met een vaste vrije dag." „De kinderen die hier wonen, hebben nooit geleerd een relatie te leggen met volwassenen", aldus Aad van der Lugt. „Hoe ga je dat leren? In internaten lukt het opbouwen van relaties niet. Erk zitten twaalf kinderen in een groep, waarop vier tot vijf man groeps leiding. Die werken vaak langs elkaar heen. Kinderen in internaten zijn net straathonden. Als je lief en aardig voor ze bent, zijn zij dat ook.. Maar als je eisen gaat stellen, lopen ze weg. Daarom houdt de staf af en leert de kinderen relaties aan te leggen met leeftijdsgenoten. Dat funktion'eert aardig in een internaat, maar het kind heeft later verdomd weinig kans een gezin te stichten en relaties met ande ren aan te gaan. Ook al zitten er nog zulke aardige mensen in de leiding." Conflict „Wij doen het kind als het ware in de box", zegt Aad van der Lugt, „maar het kind wil gebruik maken van de hele kamer. Het kind gaat dan protes teren en wil wegvluchten. Het wil niet dat een ander de baas is, maar je geeft het geen kans meer om te vluchten. Dan explodeert het en krijg je agres sieve uitbarstingen. Je zit bijvoorbeeld aan lafel en het kind verdomt het zjjn bord leeg te eten. Je gaat het conflict aan. Je dwingt het kind toch te eten. Het kind gaat dan vechten, "schoppen of slaan. Het wordt woest, maar je houdt het vast. Het moet voldoen aan de eis die ik het stel. Het gaat huilen en janken. Die agressie moet het kun nen uiten en niet door het te isoleren. Browndale zegt. je laat hem bij jou zijn agressie uiten. Moeilijk, maar we zijn er vrü goed doorgekomen." Erasmus-expositie Tot medio oktober kan men in de Gemeentebibliotheek aan de Nieuwe Markt de tentoonstelling „Erasmus en de boekdrukkunst" gaan zien. Op de ontwikkeling van de boekdruk kunst in het algemeen en Erasmus' relatie tot enkele van zijn drukkers in het bijzonder, wordt in deze ten toonstelling de nadruk gelegd. Enkele teksten van briefwisselingen tussen hem en de drukkers Aldus Manutius in Venetië en Badius in Parijs 'geven een aardig beeld van de problemen van het drukkersbedrijf in het begin stadium. Ook blijkt eruit hoe secuur Erasmus was en dat zijn klandizie hogelijk gewaardeerd werd. In het kort wordt iets verteld over de musea die op het terrein van de boekdrukkunst faam hebben verworven. Deze tentoonstelling is van maan dag tot en met zaterdag van 8.30- 17.00 uur te bezichtigen, benevens dinsdag- en donderdagavond tot 21.00 uur. Toegang gratis. :ollsge van burg vethoi heeft de heer F.A. Diepenhorst tijdelijk be last met de leiding van de secretarieafdeling Sport en Recreatie. De heer Diepenhorst 161) is hoofd van de secretarie-afdeling On derwijs, Jeugdzaken en Vormingswerk. Een groot dpel van zijn taak aldaar wordt tijde lijk waargenomen door de beide adjunct- hoofden van deze laatste afdeling. Gezamenlijke brochure over „Bouwen en Wonen" De diensten van Bouw- en Woningtoe zicht, Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting hebben gezamenlijk een bro chure uitgegeven, waarin de rol die deze diensten bij het bouwen en wo nen in Rotterdam - met name in stads vernieuwingsgebieden - spelen, wordt beschreven. De brochure die „Bouwen en Wonen in Rotterdam" heet, bevat verder adressen en telefoonnummers van diverse gemeentelijke instanties en van de projectgroepen stadsvernieu wing, alsmede de spreekuren die wor den gehouden in de elf stadsvernieu- wingswijken. Deze gezamenlijke uitgave is tot stand gekomen op initiatief van de S.D.S. (Samenwerking Directeuren Stadsver nieuwing), waarin de directies van de genoemde diensten samenwerken. De brochure is gratis verkrijgbaar in het Hulp- en Informatiecentrum in het postkantoor aan de Coolsingel, waar Bouw- en Woningtoezicht, Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting over een gemeenschappelijke informatiebalie beschikken. Daarnaast is de brochure verkrijgbaar via de projectgroepen in de tlf stadsvernieuwingswijken (Afri- kaanderwijk, Charlois, Cool, Crooswijk Delfshaven, Feyenoord/Noordereiland, Katendrecht, Kralingen, Oude Noor den, Oude Westen, Vreewijk). Tenslotte zal de brochure worden uit gereikt aan bezoekersgroepen en indi viduele bezoekers van de betrokken diensten. De tentoonstelling „Andreas Scholten; etsen tekeningen en aquarellen", in de zaal voor tijdelijke tentoonstellingen van de oude vleugel van het Museum Boymans-van Beu- ningen, wordt verlengd tot en met 15 augus tus. Op de zondagmiddagen 1. 8 en 15 augustus zal de kunstenaar op de expositie izig zijn. De Beekse Bergen mogen zich de trotse eigenaar noemen van de eerste itte Neus hoorn die op Nederlandse grond is geboren óók de diergaarde Blijdorp is een exemplaar rijker geworden. Mem heet het vrouwtjesdier, dat uit de Londense dierentuin is overgebracht om Blijdorp enige hoop te geven op nieuw neushoorn- leven. De vrouwelijke helft, Mibagiwa (dat betekent „hardloper"), van het witte Neushoornpaartje in de diergaarde toont zich erg onwillig tegenover haar partner Nkosaan (chef'). Wellicht kan een nieuwe verbintenis tussen dit manne tje en de Londense „overloopster" opleveren wat de diergaarde ontbeert: een aanwinst voor deze zwaar bedreigde diersoort. De wereld kent vijf soorten neus- Javaanse en de Sumatraanse neus hoorns, die alle worden bedreigd hoorn, die op een enkel exemplaar en waarvan er twee op het punt na volledig van de aardbodem zijn staan om uit te sterven. Dat zijn de verdwenen. De Pantserneushoom heeft Staatssecretaris W. Polak (binnenland se zaken) slaat woensdagmorgen 1 sep tember de eerste paal voor de ongeveer '25 miljoen gulden kostende uitbrei ding van de Staatsdrukkerij en uitgeve rij aan de Christoffel Plantijnstraat in Dejj Haag. Deze nieuwbouw, die dertig maanden zal gaan duren, is bestemd voor een groot reprografisch service-centrum en een aantal andere afdelingen van dit staatsbedrijf, dat vorig jaar een omzet had van 147 miljoen gulden en ruim 1.100 personeelsleden telt. Het werk wordt uitgevoerd door de Rotterdamse aannemersmaatschappij v/h H. P. Voormolen B.V. Architect is ir. W.S. van de Erve, die in 1959 ook de toen malige nieuwbouw heeft ontworpen. De nieuwbouw ligt aan de Boomslui terskade en krijgt een hoogte van 33 meter, verdeeld over acht bouwlagen inclusief een grote opslagkelder. In totaal levert dat ongeveer 11.000 vier kante meter ruimte op, die steunt op meer dan 300 heipalen. Het werk wordt verricht onder super visie van de directie 's-Gravehage van de Rijksgebouwendienst. Bij de voor bereidende werkzaamheden is gebruik gemaakt van technische adviezen van het adviesbureau Voormolen in Amers foort en van de afdeling constructie van de Rijksgebouwendienst voor wat betreft funderings- en bouwconstruc- tiewerken. Nieuwbouw en bes.taande bouw zullen onder meer met elkaar worden verbon den door een luchtbrug over de Willem Silviusstraat. Er komen tweehonderd parkeerplaatsen. nog enige overlevingskans; in de dier gaarde van Basel wordt een paartje zorgvuldig gekoesterd. De twee andere neushoorn-soorten zijn Afrikaanse: de zwarte en de witte, die in kleur weinig verschillen. De zwarte Neushoorn is iets grijzer gekleurd en heeft een puntlip, terwijl zijn witte collega is toegerust met een brede snuit. Bijna zestien jaar geleden werd in Blij dorp nog een zwart Neushoomtie, een vrouwtje, geboren. De moeder had er 475 dagen voor nodig om Laura ter wereld te brengen. Kwam Meru kort geleden over naar deze zijde van de Noordzee, in '62 gebeurde het tegengestelde met Laura. Het zwarte vrouwtje verhuisde naar de dierentuin in het Ierse Dublin, waar het nieuw levensgeluk bracht aan een triest mannetje. Welgeschapen jongen waren het vruchtbare resultaat. Blijdorp heeft nu zijn hoop gevestigd op deze gun stige voortekenen Bot ul isme De diergaarde heeft weinig reden tot klagen. Tot nog toe werden méér be zoekers geteld dan in de zelfde periode van het vorig jaar. De „burgerlijke stand" vermeldt de geboorte van zeven Carolina eenden en de dood van één exemplaar van de soort. Dit was het laatste slachtoffer van de korte botu- lisme epidemie, die Blijdorp acht gewone eenden en zes bijzondere heeft gekost. Naast één Carolina waren dat £X/<X Nkosaan, wachtend op betere tijden. twee Braziliaanse Talingen, een Ring- n.?'t.ta''n8' en een Kastanje-eend. Door tijdige overbrenging van de kostbare eenden naar onbesmet water kon verdere sterfte worden voorkomen. Wie in Blijdorp nieuw leven wil zien, kan er z'n ogen uitkijken. De Wallaby een klein soort kangoeroe, heeft een jong, dat best bereid is het guitige kopje buiten de buidel te steken. De Wallaby's zijn te vinden naast de Okapi's. Temidden van de potige bisons zijn damhertjes met hun dunne pootjes op de wereld gezet; ze leven binnen een omheining, omdat de normale afrastering hun voldoende ruimte biedt om weg te glippen. Twee gevlekte panters vormen een welkome aanvulling van de groep grote katten. Van geringere omvang zijn de twee geboren viskatten, die voor lopig nog aan het oog van de bezoekers onttrokken blijven. De moeder wil ze in alle rust kunnen opvoeden en krijgt daarvoor van Blijdorp de gelegenheid. Tenslotte is de diergaarde ook nog een duo sneeuwuiltjes rijker geworden. Maar daarmee houden de aanwinsten van Blijdorp niet op. Van elders werd een groot aantal dieren binnengebracht zoals de witte Neushoorn .„Meru". Verder zijn enkele stokstaartjes te bewonderen. Hun naam ontlenen de diertjes aan het gebruik van hun staart als steunpunt, terwijl ze recht op hun achterpoten staan. Een zeeleeuw kwam over uit Artis, een Neushoorn vogel en twee Jaarvogels kwamen het Tropenhuis een nog kleuriger aanzien geven, een Bengaalse tijgerkat werd aangeboden door een particulier en talrijke slangen, schildpadden en vissen kregen in de diergaarde eveneens een prachtig onderkomen. üe vernieuwing van het giraffenhuis vordert gestaag. Voor de veiligheid van de kinderen is een stevig, glazen scherm aangebracht rond het terras van de ijsberen. Totnogtoe bestond kans dat nieuwsgierige kinderen vlakbij de ijsberen verzeild zouden raken. Er Zijn prettiger ontmoetingen denkbaar. Uw briefkaart met de oplossing van deze puzzel moet uiterlijk dinsdag 10 augustus in bezit zijn van de puzzel redactie, postbus 5204, Rotterdam. Op elke genummerde regel in het dia gram van deze koppelpuzzel moeten drie woorden van elk 7 letters worden ingevuld. De laatste 2 letters van het eerste woord zijn de eerste 2 letters van het tweede woord en de laatste 2 letters van het tweede woord zijn de eerste 2 letters van het derde woord. Voorbeeld: zou de omschrijving lui den: „vuurwapen-Oudejaarsgebak-berg der goden", dan moest worden inge vuld „pistooliebolympus" is pistool, oliebol. Olympus. Bij juiste oplossing van de gehele opgave leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een zegswijze. Alleen deze zegswijze moet als oplossing worden ingezonden. 1 drielaags hout-uitleg, verklaring-be diening; 2 oneer-vroomheid-Europ. land; 3 prozaverhaal(tje)-roofdier-nut- tigen (medicijnen); 4 deel van N.- Afrika-onverschrokken-inwoner van Europ. hoofdstad; 5 aas-roofdier-on kreukbaar; 6 medicijnbolletje-vazal kleine republiek by Spanje; 7 kunst- slaap-huish. stel-vlooteenheid; 8 fi guur van vorstelijke huishoudeing- (mensen)massa-onderdrukking; 9 zie kelijke kwellust-valse verklaring-adell. figuur; 10 uurwerk-bergplaats voor textiel-soort schuier; 11 zinnebeeld- bekend baksel-grappenmaker; 12 godin van dapperheid en wijsheid-banier-be vallig; 13 middagvoorstelling-fatsoen lijk-beroep; 14 vakantieganger-in te genspraak-laaghartig; 15 Ital. wijn-be paald aantal-Zuideurop. land; 16 be roemd modern schilderij-militair-god loochenaar; 17 Hongaarse kruiderij- pompoen-groente; 18 woordelijk (bekeuring)-een der Ver. Staten-zee- man; 19 wervelstorm-les geven-van dezelfde soort; 20 bloem, plant- mensheid-ongeveer; 21 krachtig-trein- halte-onvast; 22 Griekse letter-onge- luk-langzamerhand; 23 pulp-kruiperig- misère; 24 steeds maar-schamel-bezit- jammerlijk; 25 geluksgodin-naleven- omsloten gebied; 26 onderdeel van kazerne-zenuwziekte-(soep)groente; 27 vogelverblijf-turntoestel-deel v.h. jaar; 28 muze der lierpoëzie-verstomd- uittreksel; 29 alle twee-schaal-revolu- tie; 30 klein organisme-uitgezonderd- mil. versterking; 31 eden-zomerse zaak -soort verraad; 32 waardeloze lading- steekcontact-nalatenschap. 2 3 1 6 7 8 10 II 11 13 14 15 16 1? 18 19 10 11 11 n 18 25 ii n 29 28 31 32

De Havenloods | 1976 | | pagina 3