VENLOODS Politie treedt harder op tegen jeugdige relmakers Turken kalm onder terreur 'Dader zag er niet Turks uit' Mobiele brigades voeren charges uit Getuigen steekpartij: SCHIEDAM "Die moorde naar had een spits gezicht, een snorretje en lang wat kroezend haar. Net een dak je; Hij zag er helemaal niet Turks uit." Dat zeggen enke le getuigen van de fatale steekpartij op vrijdagavond die zoveel geweld over Schie dam bracht. "We zagen eerst een gevecht op het zebrapad. Drie man sloegen daar een jongen in elkaar en de vermoorde Gijbeis waar daarbij. Dat ging zo ontzettend gemeen. Toen het licht op groen sprong, .gingen ze er vandoor. Het slacht offer kon nog net op tijd voor een RET-bus wegkruipen." Volgens onze getuigen zat de in elkaar geslagen jongen keurig in het pak. Vraag: Wie was hij, waarom werd hij afge tuigd, wat houdt hem weg van het politiebureau? En wie is de bus chauffeur? Terwijl de jongen van het keurige pak nog kreunend lang de weg stond, was tien meter verder de laatste - noodlottige - vechtpartij aan de gang. Een tweetal buiten landse types stortten zich op Gij- bels en zijn kameraden. Er werd flink en hard gevochten. "Je kon niet meer zien, wie bij wie hoorde, zo dicht zaten die lijven op elkaar. Dat duurde zo een paar minuten. En toen ineens zag je Gijbeis als in wanhoop z'n armen om die ene buitenlander z'n nek gooien. Hij zakte in elkaar, kwam weer over eind en viel toen voorgoed, hij be woog nog even met zijn armen." Inde daarop ontstane paniek - mêlée zegt de voorlichter van de politie - ging de dader er met zijn vriönd vandoor. Sindsdien zijn ze spoorloos. Vraag: Waarom vielen die twee buitenlanders aan? Hadden zij iets met het keurige pak te maken? En vooral wie en waar is de bui tenlander no 2, want hij is een kroongetuige. Hij kan ook vertel len, waarom er gestoken is. Onze zegslieden kregen de indruk, dat de buitenlanders die immers maar met zijn tweeën waren, waardig de kans liepen om het pak slaag van hun leven te krijgen. Dan zou de moordenaar dus in paniek naar zyn mes gegrepen hebben. Nog iets: de politie vond het wa pen later op de kermis terug, keu rig in de schede. Zou buitenlander 2 misschien dit belangrijke bewijs stuk hebben weggewerkt, terwijl de ander ijlings vluchtte? Het verhaal van onze zegslieden bevestigt de theorie van de poli tie, dat de moordenaar geen Turk hoeft te zijn. Tenslotte komt lang kroeshaar bij Turken nauwelijks voor. Onze zegslieden wensen absoluut anoniem te blijven. Zij vrezen wraakacties van relschop pers en de politie kan, aldus een van hen, nauwelijks hulp bieden. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911, KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. De Turkse gemeenschap in Schie dam (bij elkaar zo'n 1300 zielen) reageert verrassend kalm op de tereurdaden waarvan zij de laat ste paar dagen het slachtoffer is. Uiterlijk onbewogen schuifelen de gastarbeiders langs ingegooide ruiten en op het terras van café het Vierkantje dronk zondag avond een drietal Turken rustig GASVERWARMING OOK UW ADRES VOOR GEISERS KOELKASTEN GASFORNUIZEN WASAUTOMATEN KOOKPLATEN CENTRIFUGES BOILERS STOFZUIGERS. koffie, terwijl in de Mariastraat de volkswoede zich richtte tegen de moskee van de Islamitische vereniging. Op dat moment waren de Turkse za kenlieden en caféhouders de schade al aan het taxeren. Ibrahim Yildiz, die een winkel op het Broersveld drijft, schat, dat hij er zo'n vijfentwintig a dertigduizend gulden bij inschiet. Zijn betoog wordt vertaald door een vrien din van de familie, de dertienjarige Aynur Kalan die in Rotterdam de MAVO bezoekt. Yildiz: "We waren om acht uur bij de familie van Aynur en om twaalf uur kwamen we thuis. Toen was alles kapot. Ze hebben zo veel mogelijk stukgeslagen. Ik ben tien electronische horloges kwijt en veel van die kleine rekenmachientjes. Die zijn voorgoed vernield. Er is geloof ik ook wel gestolen. Wij reden dus de hoek om. En ik denk: "Er is een ongeluk gebeurd. Ik kon niks anders meer denken als "onge luk.... ongeluk."Toen vertelden ze wat er gebeurd was. We hebben toch niks verkeerd gedaan. We vinden die moord net zo erg als de Nederlanders, maar ik heb er toch niks mee te ma ken. Laten ze de dader pakken. Kwaad Eerst was ik wel kwaad. Maar toen de politie kwam en de Hollanders uit de straat allemaal hielpen, toen was ik niet meer boos." De heer Yildiz is best tevreden over het optreden van de politie "In andere landen gebeurt dat niet zo." En Anyur voegt daaraan toe: "Heel wat beter dan in Rotter dam. Wij zijn gisteravond komen kij ken, maar ik was bang voor de zaak van mijn vader. Dus ik bel de politie in Rotterdam en die zei: 'tis Uw ei gen zaak. Als er wat gebeurt moet U maar bellen." Nou, ik heb kwaad de hoorn op de haak gegooid." De heer Yildiz weer. "Ik geloof hele maal uj de politie, maar ik ga toch een ijzeren rek voor de etalage kopen." Yildiz' concurrent Sengul die een Turkse winkel op de Korte Dam drijft (het voormalige textielmagazijn "Ano niem"), is een beetje verbitterd. "Als een Turk wat doet, zijn jullie er zo bij." zegt hij verwijtend. "Maar zater dagavond was er geen fotograaf te zien." Hij heeft dan ook de schrik van zijn leven gehad. "Ik was net de auto ingegaan met mijn kinderen." vertelt hjj emotioneel. "Ik start en ineens zijn er drie of vijfhonderd jonge mensen die hadden stenen. Ik ga de auto rij den:1 Zij gooien stenen naar de auto. Die werd een beetje beschadigd. Na vijftig meter stop ik. Sengul zette zijn wagen weg en keerde ijlings naar de winkel terug. Daar zag hij, hoe zijn rui ten al volkomen vernield werden. "Er is wel gestolen, maar hoeveel weet ik niet."legt hij uit. "Ik ben bang van de mensen." zegt zijn vijfjarig zoontje Moerad met een helder stemmetje, maar hij is dan ook vernoemd naar een sultan die ooit half Europa onder de voet liep In Café Zafer op de Hoogstraat (bij Sengul om de hoek) zijn ze kapot. De Nederlandse eigenares van de zaak zit in zak en as. "Ik heb het café net maandag gekocht. We waren nog niet verzekerd. En zaterdagmorgen om half negen wisten we al, dat er iets komen ging. Wij bellen naar de Lange Nieuw- straat, maar de politie zei: "Niet bang wezen." Ze kwamen 's middags wel Ineen Turkse winkel op de Korte Dam werd veel schade aangericht. Volgens de eigenaar is er ook geplunderd. Stencils Dat deed Zafer, maar het volksgericht werd niet voorkomen. De ruiten gin gen aan diggelen, terwijl er in geen vel den of wegen politie te bekennen was. Op zondagochtend haalde de eigenares van Zafer verhaal op het politiebureau. Ze werd kort en goed naar buiten ge jaagd. die man aan de balie riep: "De deur uit. Je hebt een beetje te grote mond." aldus de eigenaresse. Haar Turkse man luistert glimlachend toe. Ook bü hem de welhaast bovenmense lijke kalmte. De elegante Nederlandse, wier hart door een Turk is gewonnen, wordt emotioneel. "Weet je wat ik wil, ik wil stencils maken voor de hele stad. Ik ben nergens bang voor. Tegen mij zeggen ze altijd, je bent een hoer, als je met een Turk omgaat. Maar ik trek me nergens wat van aan. Dat tuig met die stenen durfde geen eens bin nen te komen. Zoveel lef hadden ze niet. Alleen "Typhusturken" roepen, dat konden ze." Ook dit meisje werd op het politiebureau niet direkt harte lijk ontvangen. "U kunt gaan me vrouw, gaat U nu."zeiden ze aan de balie. Nee voor de Nederlandse vrien den van de Turken in Zafer hoeft de Schiedamse politie niet meer. "Weet u wat ze doen. Ze komen met politie wagens langgscheuren met een vaart van tachtig kilometer per uur en pleite zijn ze!" Laatste bezoek: een Turkenpension op de Singel, waar alle ruiten zijn inge gooid. De bewoners hebben de toe stand bewust ongewijzigd gelaten, voor het geval de politie misschien de schade kwam opnemen. Ali Sahin, eigenaar van het pand zegt: "Wat moet ik doen? Ik kan toch moeilijk in Bel gië een pistool gaan kopen. De Hollan ders zijn zo lomp. Als Turken wat doen, is er wel politie. Dan wachten er steeds honderd agenten in wisseldien sten. In Turkije gebeurt zoiets niet. Als wij daar een Hollandse winkel Geluk Hij haalt de schouders op. Het was nog een geluk bij een ongeluk, dat Schie dams rascisten de zomervakantie heb ben uitgekozen voor hun wraakactie. Van Sahins zestien huurders, zijn er twaalf het land uit. De vier overgeble venen sliepen op de bovenverdieping, toen de stenen door de ruiten vlogen. Ook die vier geven blijk van grote rust. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1976 25e JAARGANG NO. 60 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM SCHIEDAM - Tijdens ongere geldheden die afgelopen zaterdag begonnen, zijn de ruiten van drie Turkse café's en drie winkels in het centrum ingegooid. Op zon dagavond werd een vergeefse po ging gedaan de Turkse moskee aan de Fabristraat in brand te steken. Ook op maandagavond waren er steeds samenscholin gen. Er werd zelfs een aanval op het woonhuis van burgemeester Lems gedaan, die echter door de politie snel werd afgeslagen. De relmakers zagen geen kans schade aan te richten, Ter bestrij ding van de ongeregeldheden moest de Schiedamse politie de hulp inroepen van mobiele een heden uit Rotterdam en Dor drecht Vrijdagavond ontstond omstreeks kwart over tien onenigheid op het ker misterrein tussen twee jongemannen en twee andere jongens die met twee meisjes stonden te praten. Hierbij ont stond een overigens niet ernstig hand gemeen. In deze ruzie mengde zich een ongeveer twintigjarige man die moge lijk vergezeld was van een zestienjarige jongen. Beide personen worden door de politie omschreven als Zuideurope- se types. Nog twee andere jongelui mengden zich in het gevecht en keer den zich tegen de thans voortvluchtige en nog onbekende verdachte die daar op een dolkmes trok en de achttien jarige A. v.d.S. in zijn been verwondde en de twintigjarige J.G. dodelijk trof. De dader vluchtte onmiddelijk na het steken weg. Onzorgvuldig "Er is geen enkele aanwijzing dat het om een Turk gaat, aldus hoofdinspec teur P.A.J. Broeders van de recherche. Hij gaf daarmee een correctie op de eerste persberichten die daarvan wel melding maakten. "Dat is een onzorg vuldigheid, ik moet dat terugnemen." Op het kermisterrein werd een dolk mes met bijbehorende schede gevon den waarvan onduidelijk is of het om het moordwapen gaat. De politie geeft vap de verdachte het volgende signa lement: Zuid-europees type, ongeveer één meter zeventig lang, halflang gol vend zwart haar, beginnend snorretje, gekleed in donkerkleurig jasje, lichte pantalon en licht overhemd met motie- aan de Korte Dam. Om negen uur riep de politie de assistentie in van de Mo biele Eenheden te Rotterdam, vijftien man, alsmede van vier man bereden brigade die overigens geen dienst ge daan hebben. In totaal waren er toen zo'n veertig politiemensen op straat. Ook waren agenten in burger aanwezig op wier advies vier jongelui werden aangehouden verdacht van openbare geweldpleging. Op last van de politie werd de kermis tien voor half twaalf gesloten. Vertrouwen Burgemeester Lems die zaterdag tot twee uur op het politiebureau vertoef de sprak zijn volledige vertrouwen in het politieoptreden uit. Hij gaf de schuld van de ongeregeldheden aan en kele raddraaiers en noemde de rest nieuwsgierigen. "Alle op rellen beluste mensen verergeren alleen maar de el lende", verklaarde hij. Op zondagavond had de politie, die rekening hield met herhaling van de gebeurtenissen van zaterdagavond, veertig man tot haar beschikking. De moeilijkheden waren geconcentreerd rond de Mariastraat en Fabristraat, waar de ruiten van een Turkse moskee werden ingegooid en omstreeks elf uur een poging tot brandstichting werd gedaan. De mobiele eenheden kwamen tweemaal in actie. Er werd een charge uitgevoerd waarbij de vijftienjarige bij rijder R.M. werd gearresteerd. De Turkse consul-generaal Tunabas uit Rotterdam kwam zelf poolshoogte nemen. Hij toonde zich tevreden over de politiemaatregelen'en heeft inmid dels zijn hulp en bemiddeling aange boden. De politie was tevreden over de genomen maatregelen. "De burger- verkenning is bijzonder effectief geble ken", aldus hoofdinspecteur D.P. van der Veen over het inzetten van vijf politieagenten in burger. "De taktiek van zondagavond is ons bijzonder goed bevallen." Omstreeks middernacht was de rust in de stad hersteld. De landelijke, pers heeft evenwel veel kritiek op de acties van de politie. ""Te slap." wordt er geoordeeld. Op zon dagmiddag verdedigde hoofdinspecteur van der Veen zijn beleid. Een al te na drukkelijke aanwezigheid van de poli tie zou de opstandige massa alleen maar provoceren, aldus de hoofdin specteur. De politie probeerde dan ook in de buurt te zijn, maar trad alleen in uiterste noodgevallen op. Charges Maandagavond bleek van der Veen die Leden van de Rotterdamse en Dordtse brigade sloten maandagavond het Broersveld af. strategie te hebben verlaten. Mobiele brigades braken het begin van elke samenscholing met charges op. Veel moeite kostte dat niet. De relmakers bleken dQodsbang voor de agenten met hun vervaarlijke latten, helmen en schilden. Om half twee concludeerde een Dortse commandant van de mobie le eenheid: "het is een rustige nacht geweest. Ze gaan ontzettend gauw op de loop." Dankzij het snelle optreden van de po litie, leken de relmakers - meerendeels opgeschoten jongens - de Turken te vergeten. Hun agressie richtte zich tegen de mobiele brigade. Tot na mid dernacht werd een kruip door sluip door spel gespeeld. Rond elven vond een charge plaats op de Morsestraat. Relmakers vluchtten gevolgd door mannen van de mobiele brigade een trappenhuis in. De politie stelde zich tevreden met het beschadigen van de voordeur van mevrouw Droog en trok zich vervolgens terug. Tegen half twee werd de laatste charge uitgevoerd. De politie keerde zich tegen enkele jongeren die stonden te kijken naar een autobandenbrandje op het Lorentzplein. Een van hen zette demonstratief zijn kunstbeen voor de slagorde om aan te tonen, dat hij niet snel weg kon komen. Hij kreeg niette min een klap met de lange lat. Daarna knielde een der agenten onmiddellijk naast hem neer. "Wij zijn al van gister morgen vroeg in touw," zei hij. "Je moet toch begrijpen, het is je eigen Het vuurtje werd snel door de brand weer geblust. De gemeentepolitie verzoekt dringend de desbetreffende jongelui zich als ge tuige te willen melden, evenals de jon gen die op het kermisterrein het dolk mes heeft gevonden en aan de E.H.B.O.-verlenende man heeft over handigd. Voorts verzoekt de politie overige personen die getuige zijn ge weest van de vechtpartij dan wel het dolkmes kunnen herkennen, of een na der signalement van de dader kunnen geven zich met haar in verbinding te stellen. Vernielingen Volgens hoofdinspecteur D.P. van der Veen waren er geruchten op zaterdag dat er moeilijkheden te verwachten waren. Zo hield de eigenaar van café Safer aan de Hoogstraat op advies van de politie zijn zaak gesloten, terwijl de bewaking op de kermis van drie tot twaalf man werd uitgebreid. Tussen ongeveer zeven en negen uur werden groepen jongelui, twee- a driehonderd in totaal, gesignaleerd rond het kermis terrein. Om kwart over acht kwam de eerste melding binnen dat de ruiten van café Safer werden ingegooid. De menigte die er zondermeer vanuit ging dat de dader van een avond tevoren een Turk was, vernielde in de volgen de uren twee andere café's en twee winkels in de Broersveld en een winkel De ruiten van de Turkse Moskee op de hoek van de Fabristraat en de Maria straat werden ingegooid, ten poging tot brandstichting mislukte. Als de Turkse gemeenschap in Schie dam iets niet wil, dan zijn dat particu liere wraakacties. Alle verhalen, dat er Turkse knokploegen naar Schiedam zouden komen, berusten dan ook op overspannen verhalen van relmakers. "Zie je die jongen met die eieren daar?" riep een knaap van vijftien ja ren zondagavond op de Mariastraat. "Dat zijn geen eieren maar granaten." Op zo'n niveau ligt de geruchtenmachi ne ongeveer. Overigens hopen onze Turkse mede burgers allemaal, dat de voortvluchtige moordenaar snel gepakt wordt.Ten- slotte zijn ze de grauwe armoede van hun eigen land ontvlucht. Nu genieten ze van de betrekkelijke welvaart die de Schiedamse bedrijven hen bieden. De Turken zijn trots op wat ze hebben bereikt en willen niet op een lijn wor den gesteld met misdadigers, Een ding zeggen ze allemaal. "Ik woon hier al vier, vijf of zes jaar en waarom pakken ze mij? Laten ze die misdadigers pak ken. Ze gaan toch ook niet bij Hollan ders de ruiten ingooien, als hun eigen mensen een moord plegen." Onze huidige medewerk in een prettige en open' nnri/UniiniUf» sier gaat Irouweri, daarom hartige werksfeer op prijs W DULrillUUUIPlU medewerkster die het wer Zij gaat zich bezighouden -^r TCI CCflflU ken op een klein kantoor .met: iLLLrUUlT LOONADMINISTRATIE CORRESPONDENTIE Het is inderdaad veel gevraagd maar het is een fijne baan en er staat een behoorlijk salaris tegenover. Schriftelijke sollicitaties wordenN/erwacht vóór 17 augustus a s. op het Bouwbedrijf van der Waal B.V. Edisonstraat 11 Vlaardingen.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1