m c 'Sfeer in Toronto ronduit geweldig!' MAKT 39» OP BEIS Op weg naar de eenwording Siii© termeulen MEDAILLES VOOR ROTTERDAMS TEAM termeulen termeulen NU 124.50 LSrunott termeulen DE HAVENLOODS - DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1976 TORONTO - Een hemeltje op aarde, een geweldige sfeer heerst er hier in Toronto, waar de 5e Olympische Spelen voor Gehandicapten worden gehouden. De verrukte gezichten, de stortvloed van geluks- tranen na het behalen van een goed resultaat, de kusjes als beloning voor een medaille, kunnen niet op papier worden weergegeven. Zo iets moet je meegemaakt hebben en ik verzeker u dat de oogjes nat worden en dat ook u een paar keer extra moet slikken. De mentali teit en de geest die hier heersen, zie je op geen'enkele sportmanifesta tie. Hoe voel je je na het behalen van een medaille en vooral als het een gouden plak is, waarvoor speciaal voor jou het Wilhelmus wordt gespeeld? "Hartstik ke fijn", zegt de Rotterdammer Karei Hanse. 'Ze konden me de volgende dag haast niet wakker krijgen, zo vast heb ik geslapen." Kareltje heeft zich hier helemaal waar gemaakt. Twee maal goud en twee maal zilver heeft hij tot nog toe om zijn nek gehangen. Maar hij is niet de enige uit het Rotter damse team die met medailles terug-, komt. Joke Fokkinga uit Rotterdam- Rozenburg, pakte ook al reeds een gouden medaille. Doch de eerst ko mende dagen komt ze op nog meer nummers uit, dus er hangen nog meer medailles in de lucht. Zwemcoach Cor van de Velde heeft met zijn ploeg een- zeer grote indruk achtergelaten, de ve le reeds behaalde medailles bedragen momenteel reeds meer dan 30 stuks. MET CEES GEERS van de tegenstanders naar zijn ploegge noten speelt en daarvoor steeds een welverdiende schouderklop krijgt. En dan aanvoerder Henk Makkenze. Wat den fijne knul! Geen enkel ongetogen woord, geen enkele scheldpartij als de tegenstanders scoren, maar wel aanspo ringen en raadgevingen, die zonder er bij na te denken klakkeloos worden opgevolgd. Als je vraagt: Wie is de topscorer, dan is dat werkelijk niet uit hem te krijgen. "Wij allemaal zijn topscorers, want het maakt niet uit wie ze maakt, maar het belangrijkste is, dat ze gemaakt wor den". Nu na twee wedstrijden hebben ze er al 161 gemaakt. Het stadion waar deze westrijden worden gehouden is steeds tot op de laatste plaats uitver kocht en ik kan u verzekeren, dat er minstens 300 Nederlandse supporters de ploeg tot het uiterste aansporen. Stimulans Onmogelijke Ook het basketbalteam zal ongetwij feld in de prijzen vallen en onze Rot terdamse vrienden hebben daar gewei- 'n prijsje om mee te spotten! Twee adapter spots op 'n 125 cm lange aluminium spanningsrail. Prachtige nikkelen uitvoering met 15 cm reflektor. Makkelijk te be vestigen aan muren en plafonds. JMu voor 'n spotprijsje Ook als het niet regent'... dan toch een frisse en verzorgde tuin dankzij deze tuin/autoslang. 15 Meter geel/zwarte-slang, ook ideaal voor het wassen van uw auto. Gemonteerd met spuitstuk en waterdief. Nu van f 14,90 voor Slangophangers v.a. f 2,75 dig aan meegewerkt. De sterk van spanning en inspanning getekende ge zichten, het zweet dat van hun licha men stroomt, de behendigheid en hun doorzettingsvermogen daarmee doen ze voor de valide basketballers beslist niet onder, ondanks hun handicap to nen zij hier hun capaciteiten, die haast aan het onmogelijke grenzen. Bij een botsing met een andere rolstoel sloeg Frits Streyl met zo'n vaart uit z'n wa gen, dat hij een complete koprol maak te, zichzelf weer in de wagen hielp en als een speer zijn tegenstander op zocht. Een luid applaus viel hem ten deel. Frits Wiegman staat op een foto hier in de plaatselijke krant afgedrukt, juist op het moment dat hij tussen twee Ita lianen in de bal weet te bemachtigen. John van der Starre, dè Van Hanegem uit het basketbalteam, die met een on verbeterlijke preciesie de bal, juist bui ten bereik van de grijpgrage handen "Het is voor ons een geweldige sti mulans", zegt aanvoerder Henk, die met zijn vele goals de handen al menig Kareltje Hanse: "Dit is groots!". maal op elkaar heeft gebracht. De gro te wedstrijd tegen Israël moet nog ko men en als ze die winnend afsluiten, ligt ook voor deze tak van sport het goud voor het grijpen en zullen vele snorren en baarden als bewijs van tota le bewondering worden afgeschoren. plaatst door fenominaal spel zich een ereplaats te verzekeren. Nederland was zeker van goud en zilver. Gerda liet zich na de wedstrijd door de dokter behandelen. Het was niet zo maar een schrammetje, doch een diepe vleeswond, die met 8 hechtingen ge hecht moest worden. Tijdens haar fina le had ze er duidelijk last van, doch ze was toch dolgelukkig met haar zilveren medaille, die ze werkelijk met bloed, zweet, etter en tranen had verdiend. Samen met de onverslaanbare Irene Schmidt pakte ze de volgende dag - - - weer een medaille en nu was het dan brengen door de hardrubberen cup werkelijk goud. De tranen stroomden met snelheden van over de honderd 'weelderig over haar waneen. Het kon over het ijs te laten scheuren, staan nu een vijftigtal tafeltennistafels opge- Zo'n wedstrijd rolstoelbasketbal heeft haast niets met invaliditeit te maken. Dit is groots! Laatste reizen naar Parijs Als afsluiting van onze trips naar Parijs hebben wij nog twee reizen en wel op: 15 tot en met Ï8 augustus (dus snel boeken!) en van 29 augustus tot en met 1 september. Al zijn dit onze laatste twee Parijs-rei-» zen van dit jaar, toch verzekeren wij u dat ook deze reizen perfect georgani seerd zijn en u een fantastisch evene ment garanderen. De prijs is f. 278,- p.p., toeslag voor 1- persoonskamer f. 17,50. Wij logeren weer in het Paris Lyon Hotel, waar ook de maaltijden gebruikt zullen wor den. In die vier dagen laten wij u met diverse rondritten geheel Parijs zien, terwijl er voldoende tijd overblijft om te winkelen. Natuurlijk is ook onze ex cursie naar Versailles in deze prijs be grepen. U kunt zich voor direct opgeven bij ons hoofdkantoor - telefoon 13.21.70, Mej. de Klerk, en op onze bijkantoren in Vlaardingen en Knippen a.d.IJssel. Op de eerste Duo-pagina zijn de adres sen te vinden van onze agentschappen, zodat u ook in uw eigen buurt kunt boeken. Zorgt dat u er die laatste keer bij bent! U zult daar beslist geen spijt van hebben! Voor alle inlichtingen kunt u ons bellen op 13.21.70. Mini-cruise Van zaterdag 4 tot en met 7 september organiseren wij met Vanderkaay's Rei zen een reisje met de Tor Line naar Zweden. In Gotenburg logeren wc in Hotel Rubinen en de prijs is f. 295,- p.p. Alle inlichtingen voor deze reis zijn uitsluitend te verkrijgen bij Van-' derkaay-Reizen, Nieuwerkerk a.d.IJs sel, telefoon 01803 - 2776. steld, geflankeerd door vier padvin ders, die voor het oprapen van het klei ne celluloid balletje zorgdragen. Wat nog nooit in de geschiedenis was voorgekomen gebeurde: Twee Rotter damse meiskes in de finale, want eer der had Irene Schmidtzich al daarin ge- Er is badzeep en badzeep Nu kan iedereen zich de luxe van Vinolia badzeep veroorloven. Kies uit de vijf heerlijke geuren: Trés Chic, Witte Seringen, Perfection, Blue Rose en Green Cologne. Een stuk weegt 180 gram en kost u nu geen f 2,10 maar slechts Hieuw model 7 Jaar pendule Op batterij, elektronisch geregeld Massief koperen uitvoering. Onbreekbare stolp. Schriftelijke garantie. van 172.50 Binnenweg 45 - Rotterdam Telefoon (010) 11 6615 Koopavonden geopend stadgenoot Piet Blanker toch nog een bronzen medaille. Er zijn hier 48 boog schutters aanwezig onder wie 14 da mes en het is een schitterend mooi ge zicht als je deze boogschutters allemaal tegelijk aan het werk ziet. Volgende week schieten zij nog meer wedstrijden en zij zullen zeker nog meer medailles mee naar huis brengen, om ze zater dagavond aan het publiek te tonen. Hartverscheurende tonelen hebben zich in dit stadion afgespeeld en menig bad vloog er inde lucht na het behalen van een overwinning. Een sport met een speciaal karakter. Over karakter gesproken. De 19-jarige Rotterdamse Gerda Becker," speelde een wedstrijd in de halve finale en bij een felle uithaal, blesseerde zij haar hand, doch speelde gewoon door. Het bloed stroomde over haar hand en bad, alsmede over de tafel. Bij een onder zoek van de dokter bleek dat het bot naar buiten stak, maar Gerda wilde eerst uitspelen. Een snel aangelegd ver band was na enkele klappen weer roodgekleurd doch verhinderde haar niet om zich in de finale te spelen. Is dat geen karakter hebben? weelderig over haar wangen. Het kon haar niets schelen. Ze had het hoogst haalbare bereikt. Een tien Hans Pimmelaar, de ietwat stille, doch erg sympathiek overkomende man uit Ridderkerk, behaalde in zijn klasse een super score waarmee hij naast het goud tevens fen meuw wereldrecord vestig de. Bij de landenteams stond Neder land tot voor kort mog op een tweede plaats, maar juist In de laatste, rondes werd da voorsprong van 9 punten om gezet m 'een 7 punten achterstand en kregen ie schutters onder wie onze Ontvangst Op zaterdag 14 augustus wordt de hele groep topsporters (met hun supporters), die deelgeno men heeft aan de Olympische Spelen in Toronto, feestelijk ont vangen door de gemeente. Deze ontvangst zal plaatsvinden in de Sociëteit voor Mindervaliden De Inval aan de Kare. Doormanstraat/ Schouwburgplein. Wethouder W.J. van der Have (plaatsvervangend wethouder van I Sport en Recreatie) zal samen met i wethouder Schmitz üe groep om 19.30 uur ontvangen ©m de top- i sporters te felicitaren met hun 1 geweldige resultaten in Toronto.. Ondanks ee* enorme wanorde in de eerste dagtyi, was de sfeer goed. De gekste dingen kwamen aan het licht, zoalsbijvoorbeeld geen monitors in toet perscentrum, voor twee honderd mensen slechts één telex, waarvan de telexiste door ons ingewerkt moest worden, geeu uitslagen-berichtgeving, een openingsceremonie, waarbij de spelers 2 1/2 uur geduldig moesten wachten en niets van de ceremonie konden zien, totdat zij aan bod kwa men en daarna met de rolstoel over een paardenracebaan moesten rijden, hetgeen natuurlijk een ontzettende opgave was, waarin een Belg haast bleef steken. Doch met inspanning van alle krachten haalde hij het toch. De laatstgenoemde blunders betroffen de spelers en het geploeter van de Belg was een aangrijpend iets, waarbij zelfs de meest harde jongens nog een keertje extra moesten slikken. Toch moet er gezegd worden dat de bevolking zeer vriendelijk is, getuige het feit dat hiet gewerkt wordt met een totaal van 3.500 volledige volon.- tiers^en een kader van 75 professio nals. "De volontiers, waaronder zeer vele padvinders zijn allen anders ge kleed, waardoor je onmiddellijk hun professie kunt zien. M.n petje af voor deze mensen die soms ook meer dan twaalf uur in touw zijn en waarvoor niets te veel is. Gezien de vele rolstoelen is er op het terrein een reparatieplaats waar ieder mankement 'gratis voor niets' terstond wordt gerepareerd. Na vijf dagen had Ray Friendly, een zeer toepasselijke naam voor deze vriendelijke reparatie- vogel, een totaal van 852 reparaties verricht, de honderden lekke banden uitgesloten en dat met slechts drie man en ik kan u verzekeren, dat er gammele en verwaarloosde karretjes bij waren. Vooral die uit de Zuid-Amerikaanse landen hadden erg onder het transport geleden en geduldig stonden ze de eer ste dagen te wachten totdat ze aan de beurt waren en iedereen werd gehol pen. Een voorbeeld van de verdraag zaamheid en sfeer hier in Toronto. Jij bent sportief. Als je deze fijne ruitblouse draagt op een spijkerbroek of een leuke rok. Deze 100% ka toenen blouse heeft twee borstzakjes en is verkrijgbaar in divérse ruitdessins en kleurencombinaties. Maten 36 t/m 42. Nu met f 10,- voordeel van f 19,95 voor Let op Havenloods! geven de -space tower f#5*" weg De Havenloods biedt u eriuw gezin n het u mogelijk te maken alles eens met eigen J ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van* Rotterdam, zijn Maas en I vele havens. Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen., Aangeboden door DE HAVENLOODS •GELDIG t/m 30 SEPTEMBER* {ö76i Gebedsdiensten en eucharistievieringen zijn een week lang het hoofdonderwerp geweest van de achtste internationale conferentie van de "Internationale Oecumenische Gemeen schap" die onlangs in België gehouden werd. De leden van de I.E.F. hebben in Malonne, bij Namen, op hun wijze een stap gedaan op de weg naar de een heid van de Christelijke Kerken, gedachtig aan de woorden van kardinaal Mercier: "Om één te worden met elkaar, moeten we elkaar liefhebben; om elkaar lief te hebben, moeten we elkaar leren kennen, moeten we elkaar ontmoeten Het was dan ook een veetijdige ontmoeting op het terrein van het Instituut St. Berthuin, een groot internaat waar bui ten de vacantietijd een 900 jongens verblijven. Hier waren nu een 350 christenen uit tien landen (onder wie een echt paar uit Hawaii!) en van verschillende confessies bijeen. In de eucharistie klopt het hart van de kerk. Vandaar dat in de I.E.F. het accent valt op de eredienst en zo werd er elke avond, volgens een andere ritus, een eucharistieviering gehou den. De organisatie had aan elk taalgebied (er waren er vijf) een dag toegewezen. De vertalingen van de diensten, de preken, de lezingen, de groepsdiscussies en de dagorders waren in de kleur van het land aanwezig. Oranje vierde dan ook hoogtij op de nederlandse dag! Maar toen de nederlandse regio hoor de dat woensdag 21 juli als de nationale Belgische feestdag werd gevierd, stonden zij spontaan de leiding van die morgen aan de vlaams sprekende Belgen af. Zo mocht pater Rogier Reuse, bekend van de oecumenische Kapel in Brugge, na het ochtendgebed, het telegram aan Koning Boudewijn voorle zen, dat de I.E.F. ter ere van de onafhankelijkheidsdag ver zond. In de Nederlandse dienst participieerden, naast de regionale voorzitter ds. W. Vos uit Rotterdam-Delfshaven, de Belgi sche dominee V.E. Schaefer uit Menen die het Evangelie voorlas en ds. Jean-Jacques de Vaere uit Brussel die de predikatie in het Vlaams uitsprak. Organist C. Graafland van de Hervormde wijkgemeente Delfshaven-Oosthad speciaal de reis naar Malonne voor het orgelspel onder nomen; hij zorgde dan ook voor een voortreffelijke bege leiding van gemeente en de schola, die onder leiding van cantor H. W. Meijer het Ordinarium van Willem Vogel en ■enkele liederen uit het Nederlands liedboek voor de Ker ken ingestudeerd had. Tijdens de avondmaalsviering zorgde Margreet Meijer voor fluitspel. Dr. R.J. Halliburton, directeur van het Chicester Theologi cal College in Engeland, was de eerste spreker die het con gres enkele punten van de "Ecclesiologie vandaag" (de huidige kerkleeruiteen zette. Er bestaat een uitgebreide literatuur over dit vraagstuk en het is onze fout dat wij niet ten alle tijde de inzichten ver worven door de theologen in het juiste verband brengen met de oecumenische problemen waarmede wij zelf worden ge confronteerd". Uitvoerig belichtte het "Sacrament van de ■Eenheid", waarbij hij stilstond bij de Ordinatie en de Ver zoning van de Ambten. De tweede lezing, van de duitse benedictijn Johannes Lilt- ticken uit Trier van de Abdij St. Matthias, ging uitvoerig in op het thema van deze conferentie: "Koinonia in de Geest", dat een week lang in predikatie en discussiegroepen onder de loup genomen werd. Het was dan ook geen lichtverteerbare kost die de I.E.F.-ers voorgeschoteld kregen: zij zaten vaak tot diep in de nacht op Aet plein hierover na te kaarten. Toch waren de meesten 's morgens vroeg om 7 uur weer present in de diverse kapel letjes waar verschillende diensten gehouden werden: roomse, missen, anglicaanse eucharistievieringen, charismatische ge bedsdiensten; en ook een z.g. genezingsdienst ontbrak niet. Diepe indruk maakte de Spaanse vesperdienst. Op de zater dagmorgen werd aan cantor Meijer opgedragen de orthodoxe koorzang te verzorgen, hetgeen beslist geen gemakkelijke op gave was. Een van de hoogtepunten van dit congres was wel het uitstap je naar Mechelen waar de herdenkingsdienst, ter gelegenheid van de vijftigste sterfdag van cardinaal Mercier, plaats vond. Diep geroerd was men ovef de geïnspireerde, gloedvolle pre dikatie (in drie talen) van cardinaal Suenens. Zo hebben vele gelovigen van verschillende pluimage elkaar ook dit jaar beter leren kennen. De leden van de I.E.f. zijn er van overtuigd dat er geen grotere bijdrage tot de eenheid kan worden geleverd dan door deel te nemen aan eikaars eucha ristievieringen. Natuurlijk kon men niet altijd de uitnodiging over en weer aanvaarden; soms werd de pijnlijke hardheid van het gescheiden op weg zijn juist hier het beste ervaren. Bij het afscheid drukte ds. W.Vos zich als volgt uit: "In ie dere kerk zijn er bushaltes, waar de bussen in de richting van "de ene heilige kerk" stoppen Hij riep de christenen op, ie der in eigen gemeente, in zo'n bus in te stappen, ook al zou deze bus langs omwegen of dwaalwegen het einddoel berei ken. Erger zou het immers zijn, langs de kant te blijven staan en deze bus voorbij te laten rijden." Wanorde U moet zelf beleven! Mijn kleinzoon zei: dag opa Hij liet zich van z'n jasje ont doen En zette zich precies op 't midden Van de driezitsbank. Dat doet-ie altijd Wanneer hij ergens mee zit. Een appel lustte hij wel, ja. Toen zei hij ernstig: M.n piemel heet eigenlijk penis En d'r kommen zaadjes uit Zegt de juffrouw Meisjes hebben geen piemeltje Die hebben 'n gaatje en dat gaatje is 't openingetje van de...van de Die gekke naam ben ik verge- v ten, opa. En de jongens moeten d'r zaad jes In dat openingetje doen, zegt de juffrouw e hui len „Tc vindut net zo eng II! „En ik heb geeneens zaadjes „Ik heb alleen maar plas!!...!! „Die rotmeiden, ze kenne toch netzogoed „zakjes met zaadjes in de su permarkt kopen"II Ik twijfelde opnieuw aan de juistheid Vn zeer vroegtijdige voorlich ting Kom hier eens, zei ik Zal opa jouw weer eens een lang verhaal vertellen? Ja, maar dan moet je 't weer zelfverzinnen, zei hij. Algauw waren we verdwaald in 't donkere bomen bos Het ritselde in de struiken en in de verte hoorden we de zware voetstappen van de reus, die we niet tg zien kregen We griezelden maar waren niet- bang Uit de veilige holte van mijn arm, hoorde ik- opa, ik vin u liefen de juffrouw is gek Leen de Zwart Beste Leen Wanneer ik "De Havenloods" binnen krijg, pak ik altijd eerst die pagina waar "Steentjes keilen" staat. Ik ben dus een fan van je, Leen. Mag ik een» terugkeilen? Ik dacht, als ouwe zee man, het beste met jou eens even te kunnesi "praten". Ik geloof dat je meer leest tussen de regels dm de regels zelf vertellen: Wanneer de slaap niet komen wü dan denk ik aan mijn kooi aan boord en hoor het zachte ruisen van de gol ven tegen het schip in de indische oceaan. Wanneer ik langs de haven loop vaar ik weer mee naar china's kusten en leg ik Shanghai aan Galina heeft in de samowaar de thee alklaar avenue haig in de franse wijk is haar adres op nummer 6. En op de supermarkt met service wagen zie ik makassar weer als 'k langs de rekken rijd met al die kruiden die onmisbaar zijn vqor 'n goed gerecht. En cocosnoten voeren mij terug in de archipel vooral wanneer twee bruine vrouwen in sarong en kabaai rap maleis aan 't praten zgn. Banda, ambon en al die parels van smaragd ach kassian. En dan die kaden waar schepen van hal en lloyd driftig te laden lagen met fris geverfde romp en schoorsteen - groen wit groen klaar voor een nieuwe reis naar new york, of via port said suez en Colombo naar 't paradijs dat java heet. En thans een griek een turk of and're buitenlander hun plaats inneemt. 'k neem afscheid van een droom- van alles wat eens was en nooit meer komen zaL Maar ook van 't leven toen acht uur op en acht uuraf nog doodgewone uren waren en men van overwerk en vreeweekend dagen niet wist. En Tustig zal 'k nog slapen op 'de lange deining van de zuidpool' de route van portpirie naar zpid afrik a met ijzererts in 't ruim Zesduizend zeemijlen, vergezeld van d' albetros slingerend dag in dag uit zo'n dertig graden stuur; .en terug naar bakboord weer vier-weken lang. .Een meeslingerend portret van mijn geliefde galja heeft tijdens d' oversteek 'n segment van zestig graden in de verf gekrast. Voor 't lidteken in mijn ziel is geen plamuur of verf. Koert Baars, Rotterdam. Met Andere Woorden De oplossing van de puzzel van vorige week luidde: Gouden vinken zijn de beste voorspraak. Drie van de goede inzenders vielen weer in de prijzen, te weten Mevr. J. Bot-Verkade, Jan Steenstraat 25a, Rotterdam 3008. F. Landraat, Pinksterbloemstraat 41, Klaaswaal en M. Nijholt-Smit, Gruttostraat 41, Bleiswijk. Oplossingen van de puzzel van giste ren moeten weer uiterlijk aanstaande dinsdag, 17 augustus bij ons binnen zijn op postbus 5204 te Rotterdam.

De Havenloods | 1976 | | pagina 9