Sluit tankercleaning en verplaats bedrijf Gemeente verkoopt voormalig archief WESMNNA K Aan de start Uit politiebureau 'verwijderde'man dient aanklacht in Politie is dader moord op 't spoor MASSIEF EIKEN MEUBELEN WE5IMNDM WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1976 25e JAARGANG NO. 62 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM VLAARDINGEN. MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL. BLEISWIJK BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 t/LAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. Rapport Een schone (Schiecbmse) aanzet in een vervuild (Rijnmond) milieu: 111 li'ihl NU DE vakantietijd vrijwel voor bij is en we vlak voor het nieuwe „seizoen" staan kan het goed zijn om enkele belangrijke zaken op een rij te zetten. Van welke kant we het ook bekijken, we gaan een niet zo gemakkelijke periode tegemoet, niet het minst omdat de economische situatie allesbehalve rooskleurig is. EEN groot verschil met vorige re cessieperioden is dat we nu erg lang in het dal blijven zitten. De vorige week bekendgemaakte werkloosheidscijfers per eind juli zien er verschrikkelijk triest uit en de prognoses van het Centraal Planbureau hebben ons geleerd dat het percentage mensen dat niet aan de slag kan komen gedu rende een reeks van jaren erg hoog zal blijven. MET name om die reden zal ons land moeten bezuinigen, zullen we moeten leren leven met inko- mensgroeibeperkingen en zal ook de overheid zich in haar uitgaven beleid moeten matigen. Dat is voor de overheid geen dankbare taak, omdat het nu eenmaal, bij voorbeeld voor een gemeente, veel fijner is om genoeg geld te hebben voor allerlei voorzieningen, urgen- I te en minder urgente. DE wethouders van financiën maken op het ogenblik met hun ambtenaren overuren om nóg i kieskeuriger te zijn ten aanzien van de uitgavenposten en het ziet er naar uit dat de begrotingsbe handelingen in de gemeente raden beslist geen opwekkende besprekingen zullen opleveren. DE overheden hebben naar onze mening de taak om dat voor de bevolking zo duidelijk mogelijk te maken en wij als burgers zullen daarvoor moeten openstaan. Fi nancieel wordt het dus een moei lijke periode. EEN andere zaak die grote aan dacht verdient is de bevordering van de onderlinge verdraagzaam heid. Zeer velen zijn vorige week terecht geschokt door de gebeur tenissen in Schiedam waar een groep raddraaiers een uiterst kwa lijke poging deed om buitenlan ders die we zélf naar ons land heb ben laten komen het leven hier verschrikkelijk moeilijk, zo niet onmogelijk, te maken. We zijn in Nederland steeds meer in een ge mengde samenleving gaan wonen, een situatie die alleen leefbaar is als we elkaar als medemensen ac cepteren, Nederlanders en niet-Ne- derlanders. Terecht wordt er veel kritiek geoefend op de regeringen van landen waar sprake is van rassendiscriminatie, met die kri tiek moeten we ook onveranderd dóórgaan, maar die kritiek is al leen eerlijk als we ook in onze samenleving rassendiscriminatie niet dulden. EN ten slotte zullen we veel acht moeten blijven slaan op de demo cratisering, échte democratisering. We staan nog erg ver af van de situatie waarin gezegd kan worden dat „de" bevolking meespreekt over ontwikkelingen die voor haar van belang zijn. WE zullen in dit verband bepaald niet alléén een beschuldigende vinger mogen uitsteken naar de overheid. Ook ons als burgers treft blaam omdat velen van ons het ge woon vertikken om mee te den ken en op de juiste plaats mee te spreken. Borreltafelpraat is er vol doende, maar daarmee komen we geen stap vooruit. WE zullen telkens weer de moed moeten opbrengen om op het goede tijdstip en op de goede plaats met het resultaat van ons meedenken naar voren te komen. Voor de politieke partijen, de maatschappelijke organisaties en de kerken ligt hier een belangrijke, ook bemiddelende taak. OOK De Havenloods zal in dit nieuwe seizoen op al deze gebie den zijn taak blijven vervullen, be schrijvend, signalerend en com mentariërend. We zullen als steeds opbouwend kritisch alle ontwik kelingen trachten te begeleiden en de redactie hoopt van harte dat de lezers via dit blad vaak hun mening zullen geven. Tot op bouw van de samenleving waarin iedér van ons geplaatst is. E.J.M. SCHIEDAM - Sluit Tanker cleaning en verplaats het bedrijf. Dat is de belangrijkste conclusie die uit het rapport „Een schone (Schiedamse) aanzet in een ver vuild (Rijnmond) milieu" kan worden getrokken. De werkgroep Wijk en Milieu van de bewoners vereniging Schiedam Zuid wijst in haar rapport een nieuwe be- drijfsopzet. die Tankercleaning in een brief van december vorig jaar aan de gemeente voorstelt, nadrukkelijk af. Handhaving van het bedrijf op de huidige plaats is, aldus het rapport, alleen ac ceptabel als aan een zevental eisen wordt voldaan. Volgens het rapport is het echter onmogelijk aan alle reële eisen tegemoet te komen. De werkgroep Wijk en Milieu stelt dan ook evenals de bewonersvereniging in het ver leden dat Tankercleaning niet thuis hoort aan de rand van een woonwijk. In 1956 startte Tankercleaning haar activiteiten. „De klachten zijn direct begonnen", aldus Herman Elshof, lid van de werkgroep en zelf negen entwintig jaar bewoner van de Gor zen. „Er was stank- en lawaaiover last. Heel weinig mensen uit de Gor zen zijn bereid bij Tankercleaning te werken. Het bedrijf heeft veel onge schoolde en ondeskundige krachten in dienst. In achtenzestig vond er een ontploffing plaats. Een ontploffing bij Wilton Feyenoord vond plaats in een schip schoongemaakt bij Tanker cleaning. Er was roetneerslag en ont zettend veel lawaai, dat vooral 's nachts het meest irriteert. Soms trek ken stankgolven door de wijk. In som mige straten loop je tegen een muur van stank op. Het verbaast ons niets dat van onze sticker „Tankercleaning Stankvoorziening" binnen korte tijd duizend weg waren. De mensen zijn enorm verontrust. De enige oplossing is er een mooi recreatieterrein van te maken. Dat kan tenminste niet ont ploffen." len onder de hinderwet", legt Hannie Rennen van de werkgroep uit. „Niet onder de wet inzake de luchtveront reiniging. Er is een algemene maatre gel van bestuur in voorbereiding dat te veranderen. De controle van dit soort zaken ligt nu bij het gemeentebestuur. Verwacht wordt dat deze bevoegdheid op redelijk korte termijn overgedragen wordt naar Rijnmond. In oktober 1974 heeft TC een voorlopige hinder wetvergunning voor één jaar gehad. In 1975 hebben we gevraagd om een hoorzitting. Die was plotseling van de baan omdat het gemeentebestuur be sloot de aanvraag tot verlenging van de voorlopige hinderwetvergunning te weigeren en het bedrijf sluiting aan zeggen. Dat betekent niet dat de pro blemen echt van de baan waren. Een hoorzitting is nooit gek. Zoals bekend is TC tegen die weigering in beroep ge gaan bij de Kroon. Dat beroep geeft het bedrijf waarschijnlijk drie jaar uit stel. Als het c w J? n de bewoners van de Gorzen ligt verdwijnt Tankercleaning u Vaag GASVERWARMING OOK UW ADRES VOOR GEISERS KOELKASTEN GASFORNUIZEN WASAUTOMATEN KOOKPLATEN CENTRIFUGES BOILERS STOFZUIGERS. De door de werkgroep geschreven nota bevat als kernvraag: wat zijn voor de bewoners de consequenties van een door het gemeentebestuur goedgekeur de nieuwe bedrijfsopzet van Tanker cleaning? De nota bevat voorts een overzicht van de gevoerde correspon dentie tussen de werkgroep en een aan tal instanties op het gebied van het mi lieu. „Veel antwoorden zijn vaag", constateert de nota. „Even frustrerend is de regelmatige verwijzing naar het gemeentebestuur, dat in de meeste ge vallen „niét thuis" blijkt te zijn." Het gemeentebestuur krijgt dan ook een forse veeg uit de pan. „Overleg en be slissingen over TC worden door het ge meentebestuur gevoerd en genomen, zonder daarbij de moeite te nemen de bewoners als direct-betrokkenen te raadplegen. Wij hebben onoverkome lijke bezwaren tegen de opstelling van het gemeentebestuur", aldus de nota. „De tankerschoonmaakbedrijven val- Huurcontract -Kan de gemeente eenvoudigweg wei geren het contract te verlengen? vroe gen we aan Wim van Meen van de werkgroep. Van Meenen: „We hebben in dat huur contract geen inzage kunnen krijgen. Ik vind dat in zo n overeenkomst ge steld moet worden dat de installa ties een minimum stuk deugdelijk heid bezitten." „De situatie is in twintig jaar erg sterk veranderd", vervolgt hij. „In 1956 viel het bedrijf onder de bepalingen van de hinderwet van 1952. De milieusitU2tie was op dat moment nog niet zo in de aandacht. Het havengebied was in de eerste fase van uitbreiding. De olie- voorziening was geconcentreerd in Pernis. Het bedrijf lag gunstig. De om vang van toen is niet te vergelijken met de 'omvang van dit moment. De ont wikkelingen zijn voor de bewoners erg voelbaar geworden de laatste tien jaar. Er zijn nu veel grotere schepen, de hoeveelheid verontreiniging niet alleen van TC - is toegenomen, de kwaliteit van de apparaten en instal laties is wel toegenomen, maar de men sen hebben de laatste jaren meer last gekregen van geluidshinder. Er zijn op milieugebied weliswaar meer wetten gekomen, maar die betekenen voor de tankerschoonmaakbedrijven eigenlijk niets. Alleen de wet verontreiniging oppervlaktewateren. De lozingsvergun ning moest vorig jaar verlengd worden. Rijkswaterstaat zegt dat de procedure vertraagd is. Er js nu sprake van een historisch lozingsrecht." Geen concessies De voorstellen van TC houden onder meer in dat het schoonmaken van zee schepen geheel of gedeeltelijk wordt stopgezel, dat meer binnenvaartsche pen en tankauto's worden schoonge maakt en dat wordt samengewerkt met het Rotterdamse bedrijf Unitas dat Grote Antiekbeurs GOUDA A „1 Donderdag t/m zondag 19 t/m /A 11 I l|J|/ 22 augustus do en vr van 14 tot -Ml J 22 uur Za en zo van 11 tot 19 uur w/ ^^5 Schouwburg Kunstmin - Boelekade SCHIEDAM - Schiedams socialistische gemeenteraadsleden hebben hun partij een fikse schrobbering gekregen. Op de PvdA-ledenvergadering die maandag avond in Irene werd gehouden, hield partijvoorzitter Lou v.d.Stel een felle toespraak. Zoals bekend is er weer ru zie in de socialistische fractie. Fractie- SCHIEDAM "Hersenschudding". Dat concludeerden verleden week maandagnacht de artsen van het ge meenteziekenhuis, die de man onder zochten wiens bezoek aan het politie bureau zo gewelddadig was geëindigd In onze editie van verleden week don derdag meldden wij. dat hij op onzach te wijze uit het politiebureau was ver wijderd. De man zelf beweert, dat een agent hem in het gezicht schopte. Vol gens hoofdinspecteur van der Veen is dat niet gebeurd en zijn de verwon dingen het gevolg van een val, die hij in dronkenschap maakte. Wel is er bij zijn verwijdering enig geweld gebruikt, aldus de hoofdinspecteur. Vrijdagochtend is het slachtoffer uit het ziekenhuis ontslagen. Hij moet enige weken rust houden Zijn zoon heeft hij nog niet te zien gekregen. Daarvoor dient een schrifte lijke aanvraag te worden ingediend, aldus_de betreffende autoriteiten. Die zoon is waarschijnlijk vandaag vrij ge komen. Over enige tijd zal hij zich tegenover de kinderrechter moeten verantwoorden. Zijn advocate vindt de procedure met dat schriftelijk verzoek 'niet gebruikelijk" Overigens bestaat er kans dat de muis nog een staartje krijgt. Het slachtoffer wil de Schie damse politie aanklagen. Han van der Horst voorzitter dokter v.d.Veer stapte op omdat hij CDA en of VVD bij het col lege wil betrekken. Zijn mederaadslid Joop de Jong volgt hem op, maar bij de stemming werden vijf blanco stem men op hem uitgebracht. Geen goed begin, ook al worden die onthoudin gen uitgelegd als het voordeel van de twijfel. v.d.Stels toespraak leek wel een stand je. Hij eiste van de socialistische raads leden, dat zij hun ruzies eindelijk eens zouden vergeten. "Die leiden tot teveel politiek gezichtsverlies.Het zou goed zijn, als iedereen eens grotere stoelen kocht en zijn lange tenen introk. Een familieband tussen de raadsleden is echt niet nodig om samen te kunnen werken." Hij waarschuwde:"Denk er om: volgend jaar zit U op de vergade ring de groslijst samen te stellen." Op de groslijst staan de kandidaten voor de gemeenteraad. Dokter v.d. Veer zette zijn standpunt nog eens uiteen. Hij was van het begin af aan tegen uitsluiting van CDA en VVD geweest, legde hij uit. Niettemin had hij altijd loyaal meegewerkt. Frac tievoorzitter wilde hij in zo'n situatie niet zijn. Of v.d.Veer raadslid blijft, hangt af van de houding der partij. Een groot deel van de vergadering werd gewijd aan de huurnota die is op gesteld door PvdA-lid Hans van Cleef in samenwerking met de PPR-man drs. Herman Noordegraaf. Daarin pleiten zij tegen het overdragen van woningen aan woningbouwverenigin gen. Tenminste zolang dat geen demo cratische organisaties zijn. Den Haag bevordert zulk een overdracht Tijdens die di\cussie stelde raadslid A- rie Verlinde het beleid van de bouw vereniging Sint Jo'ef ter discussie. Die wil in de Antonie Muysstraat tegen de zin van de huurders huizen Het bestuur van Sint Jozef past aller lei middelen toe om dat verzet te bre ken. Arie Verlinde: "Als ze zo door gaan. dan moeten we maar eens een daad plegen van onbehoorlijk bestuur. Dan moeten we gewoon de kredieten voor de verbouwing weigeren, tenzij hun praktijken ophouden." l en half uur lang besprak de partijvergadering over de Turkenrellen van de afgelopen weken. De partij zag geen kans iets te doen tegen het opkomend rascisme in Schiedam. SCHIEDAM - De gemeente zoekt gegadigden voor de koop van het pand Oude Kerkhof 5. dat uit 1756 stamt en voorkomt op de lijst van beschermende monumenten. Het gebouw was vroeger in gebruik als Latijnse School (waar het Stedelijk Gym nasium uit voortgekomen is) en daarna als Gemeente archief; sinds het archief verhuisd is naar de Korte Haven 31-33 staat het pand ongebruikt. Het bouwwerk is uitgevoerd in lijstgevels met een zadeldak en heeft rond de deurpartij een ornamentering. Volgens het Bestemmingsplan "Bin nenstad' is dit phnd Oude Kerkhof 5 aangewezen voor woondoeleinden. met mogelijkheden voor een praktijk ruimte Als "beschermd monument" zijn de bepalingen van de Monumen tenwet van toepassing op dit pand. Bij de beoordeling van de reacties van gegadigde kopers zal rekening worden gehouden met het bestaande karakter van de omgeving van het Oude Kerk hof. De grond zal in erfpacht uitge geven worden. Nadat de selectie procedure is afgerond zal de gemeente raad beslissen over de verkoop. IIet voormalig archief het (Jude Kerkhof -Tankercleaning heeft zich dus bereid verklaard het bedrijf verregaand aan gemeente." te passen effectiever doordat nieuwe installaties worden opgezet waar men geen bewo ners in de weg zit. We hopen in de toekomst op een goed overleg met de Wim van Meenen: Het kernpunt van de olie-industrie is een stuk verplaatst in de richting van de Noordzee. Dat ver klaart waarom TC met een voorstel komt, waarin eigenlijk geen concessies worden gedaan. De opslag zal aanzien lijk gaan toenemen. Tankauto's ver voeren veel meer verschillende ladin gen waarvan een aantal explosief zijn. Het explosiegevaar neemt daardoor toe. Dat is voor de bewoners in hoge mate ongewenst. De voorstellen van TC geven enige kennis, maar roepen nog veel meer vragen op. Vragen waar je allemaal een goed antwoord op zou moeten hebben." In het rapport van de werkgroep wor den in totaal veerenveertig vragen voorgelegd aan het gemeentebestuur. Deze hebben betrekking op explosie gevaar, lucht- en waterverontreiniging, geluidshinder en hinder van tankauto's Tot het moment dat alle vragen in openbaarheid zijn opgehelderd, stelt de nota, is slechts een voorlopige ver lenging van het huurcontract met (maximaal) één jaar verantwoord. -Is de milieuwetgeving niet voldoende? Van Meenen: „De reikwijdte van de hinderwet is zeer klein. De boetes zijn voor een groter bedrijf een fluitje van een cent. De tekst van de wet inzake de luchtverontreiniging legt niet meer mogelijkheden open. De wet op de ge luidshinder kan een verbetering bete kenen, maar wat betekent dat voor de bewoners? de wet verontreiniging op pervlaktewateren, het is onduidelijk wat voor TC zal gaan gelden „De verplaatsing van het bedrijf moet als een reële mogelijkheid worden be schouwd", antwoordt Wim van Mee nen. „Op langere termijn is het veel En met een knipoog naar de titel van de nota besluit hij: „Het slot van onze aanzet is dat of het bedrijf wordt ver plaatst of dat aan onze zeven eisen wordt voldaan. Er moet een goed be leid uit de grond komen, ook ten aan zien van andere bedrijven." SCHIEDAM - De Schie damse politie isvde dader van de „kermismoord" op de Schiedammer J. Gijbeis op het spoor. Volgens de politie heeft de 24-jarige Turkse fabrieksarbeider A.l. uit Maassluis de ste ken met dodelijke afloop toegebracht. De vermoede lijke dader is momenteel voortvluchtig. Er is inmid dels een internationaal op sporingsbevel uitgegaan. Ook is Interpol ingescha keld. De politie heeft geen idee waar de dader zich kan bevinden. „We weten niet waar hij is, we weten alleen dat hij er is", aldus de politie. JOOP DE JONG TOCH FRACTIEVOORZITTER SCHIEDAM - Tijdens één van de kortste fractievergaderingen is Joop de Jong afgelopen donder dag gekozen tot PvdA-fractie- voorzitter. Dat gebeurde in een vergadering van nauwelijks tien minuten met tier "temmen voor en vijf stemmen tegen. Zoals bekend ontstond enige beroering in de PvdA gemeenteraadsfractie toen het nieuwe fractiebureau, dagelijks be stuur van de fractie, moest worden ge kozen. Ruurd v.d. Veer was een week eerder als enige voor de functie van fractievoorzitter kandidaat gesteld en verraste zijn fractiegenoten door aan zijn verkiezing de voorwaarde te ver binden dat CPN en PPR uit het college dienden te vertrekken. Hij trok daarop zijn kandidatuur in en de fractie besloot een tweede verga dering uit te schrijven. Afgelopen don derdag bleek Joop de Jong als enige kandidaat te zijn gesteld. Hij staat het komende politieke seizoen voor de taak niet alleen de rust in zijn fractie te doen terugkeren -een rust die o.a. tijdens de verkiezing van Posthoorn tot wethouder ver te zoeken was-, maar ook om de CPN binnen het progressie ve ((meerderheids)kamp te houden. Zoals bekend heeft de CPN het afgelo pen seizoen nog wel eens roet in het eten gegooid door een ander stand punt dan de PvdA in te nemen, een houding die bepaald niet wordt ge waardeerd in het PvdA-kamp. De PvdA heeft de stemmen van de twee CPN'ers nodig om een meerderheid te verkrij- Vandaag, woensdag, brengt de AVRO de speelfilm „It's good to be alive" („Het is goed om te leven") op het televisiescherm. De film, die zeven kwartier duurt, is geba seerd op de levensloop van de Amerikaanse honkbalspeler Roy Campanella. De door Michael l.andon geregiseerde speelfilm be gint om 19.50 uurtned. 1). gen Ook is te verwachten dat Schie- dam-Noord weer olie op het vuur zal gooien. Binnen de PvdA-fractie bestaat hierover onenigheid. w. Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006

De Havenloods | 1976 | | pagina 1