DE ©HAVENLOODS ABC-groep zoekt nog vrijwilligers Alles wat met het wonen te maken heeft interesseert me Geloogd Massief Eiken „Sint Jozef' schort renovatieplan op HAPPYIJS 'Inspraak bij afgifte horecavergunningen' (tansies dekferk Meubelfabriek Jg, Oisterwijk editie p SCHIEDAM Nieuw raadslid Gé Brouwer: SLAAPKAMERS 7e grote meningsverschillen Films in De Kreek Nog sfeeds gevaar van botulisme Zwem niet in open water Discotheek voor gehandicapten INSCHRIJVING CURSISTEN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1976 25e JAARGANG No. 65 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911, KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. SCHIEDAM Afgelopen maan dag werd Gé Brouwer als lid van de gemeenteraad beëdigd. Hij vult de plaats op van de PvdA-er Jaap Looy, die wegens drukke werkzaamheden voor het raads lidmaatschap moest bedanken. Gé Brouwer is geen onbekende in Schiedam. Hij is in Oost geboren, woonde twintig jaar in Nieuw- land, was de eerste voorzitter van bewonersvereniging Oost en heeft zich de afgelopen jaren vooral beziggehouden met het huisvestingsbeleid. „Alles wat met wonen te maken heeft, zit in mijn interessesfeer", aldus Gé Brouwer. In 1973 kwam Brouwer in contact met de PvdA-Schiedam. Een jaar later werd hij als negentiende geplaatst op de kan didatenlijst voor de gemeenteraadsver kiezingen. Omdat de PvdA-fraktie uit zestien zetels bestond, was dat een praktisch onverkiesbare plaats. „Ik kan me die vergadering nog goed herinne ren", vertelt hij. „Het was een loeihete avond met veel stemmingen. Hij duur de tot over enen." Datzelfde jaar ging 'hij met Chris Zijdeveld en Arie Verlinde naar de op richtingsvergadering van bewonersver eniging Schiedam-Oost. Aad de Wolf leidde de vergadering. vïk kwam bin* .Brouwer: „Hij zei, dat hij als burge nen en kende Frans te Riet toen nog niet. Ik hoorde hem zeggen: „da's de voorzitter." Ik heb de boot een paar dagen afgehouden. En zo is 't geko men. Ik heb direkt gezegd, dat ik alleen tijdelijk voorzitter wilde zijn, omdat ik me vrij wilde houden voor het werk van de partij. Ik ben voorzit ter gebleven tot 14 februari 1975", aldus Brouwer, die ook nog heel goed weet, hoe zijn eerste kennismaking met Lems verliep. „Dat was heel grap pig. Ik ging naar een vergadering van de commissie woningdienst. Tot mijn grote verbazing zag ik iemand als voor zitter, die ik wel ergens van kende, maar ik wist niet waarvan." Die voor zitter bleek de nieuwe burgemeester Lems te zijn. Burgervader Brouwer ging naar die vergadering vanwege alle perikelen rond het slechte onderhoud van de woningen in de Leibnitzstraat. Een enquête van de be wonersvereniging onder de bewoners deed veel stof opwaaien. Het beleid van de ambtenaren van de woning- dienst en de wethouder werd ge kraakt. „De hele omgeving was naar het idee van de bewoners en de vereni ging nogal slecht onderhouden. Er is naderhand vrij veel verbeterd", aldus Brouwer. De aanval op de ambtena ren van de woningdienst werd afgesla gen door Lems. meester altijd voor zijn ambtenaren moest opkomen. Gedeeltelijk is dat juist, gedeeltelijk is dat onjuist. Hij is eeft burgervader en moet ook voor de burgers opkomen. Het is wel lo gisch, dat het college de verantwoorde lijkheid draagt, wanneer een aanval op het beleid van een dienst wordt gedaan." De werkgroep „Groen en Speelgele- genheden" van de bewonersvereni ging concentreerde zich op het Van 't Hoffplein, huurde een keet van gemeentewerken en presenteerde» drie plannen aan de omwonenden. Er werd een enquête gehouden, waar van de resultaten tezamen met een ma- quêtte hun weg naar het Stadskantoor vonden. „Na de bouwvak zou de eerste spade de grond in gaan", zegt Brouwer, „maar de bouwvak is al vier weken voorbij en er is nog niets gebeurd." wijken die misschien niet altijd terecht zijn. Je zult ze gauwer serieus nemen, dan iemand die niet in dit soort werk gezeten heeft." ZIT NIET IN DE Z0R6EN BEL TEL. 01823-3572 DIE KOMT DEZELFDE MORGEN Prullenbak wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Bewonersvereniging Centrum SCHIEDAM Afgifte van ver gunningen voor café's, vermaak- centra en dergelijke zou in over leg met de bewonersvereniging Schiedam-Centrum moeten ge beuren. Dat is de belangrijkste eis die de bewonersvereniging Schiedam- Centrum in een onlangs verstuur de brief aan het College stelt. In de brief protesteert de bewoners vereniging met klem tegen het huidige vergunningenbeleid waar door een concentratie van kroe gen en gokhuizen rond de Hoog straat en het Broersveld in de hand wordt gewerkt. In de brief wordt voorts aangedrongen op een effectieve controle op nale ving van geluidsoverlastvoor- schriften. Ook dienen de voor schriften inzake isolering dui delijk omschreven te zijn. „Het lawaai, veroorzaakt door het starten van de vervoersmiddelen van vertrekkende cafébezoekers alsmede het foutief parkeren en de snelheid waarmee zij wegrij den", aldus de brief, „berokke nen de bewoners en omwonen den zeer veel overlast. Wij ver zoeken dan ook een betere poli tiecontrole op deze misere". Gé Brouwer herinnert zich ook het be gin van het gezamenlijk overleg tussen de bewonersverenigingen Schiedam- Zuid, -West en -Oost. Dat was ten tijde van het uitkomen van de Nota Huur- en subsiediebeleid, waarin de minister het inmiddels deels gerealiseerde pun- tenstelsel voor woningwaardering en een doorstromingsheffing aankondig de. Brouwer: „De reaktie van Zuid op die nota, net goed voor de prullenbak, heb ik destijds overtrokken genomen ge noemd. Ik heb het toen zwaar te ver duren gehad. Het overleg ging de ijs kast in en in 1975 werd er niet geza menlijk opgetreden bij de huurakties. Wij vonden de lijn die Zuid trok nogal politiek getint. Daar stonden wij als bewonersvereniging niet achter." Inmiddels is het gezamenlijk overleg wel goed van de grond gekomen. Het vindt in twee groepen plaats: het ste delijk huuroverleg dat onlangs de nota „aktiverend aanschrijvingsbeleid" deed verschijnen en een algemeen overleg, dat zich o.a. bezig houdt met de nota's van wethouder Hans van der Wilk van communicatie, wijk- en jeugdzaken. Schiedam - Het bestuur van de Rooms-Katholieke Bouwvereni ging Sint Jozef heeft voorlopig de werkzaamheden rond de voor- genomen renovatie van tweehon derddertien woningen in Schie- dam-West stopgezet. Dat blijkt uit een brief die de bewoners van de desbetreffende woningen vori ge week in de bus kregen. Ook in het project-team, waarin verte genwoordigers van Sint Jozef, de gemeente en de bewoners al maanden bezig zijn met de voor bereidingen, heeft het bestuur van Sint Jozef een soortgelijke verklaring afgelegd. Besloten is de werkzaamheden voorlopig op te schorten tot 1 januari 1977. Volgens de brief van Sint Jozef zijn er drie redenen voorlopig te stoppen. Dat zijn: te grote meningsverschillen, geen passende bewonersvertegenwoordiging, en de problematiek rondom de keuze van representatieve proefwoningen. Het bestuur wil, aldus de brief, dat de groep Sint Jozef op de brief. De actie groep heeft Sint Jozef benaderd met het verzoek gebruik te mogen maken van een kantoorruimte van Sint Jozef in de Westfrankelandsestraat om van daaruit de mensen te benaderen en plannen uit te werken. De actiegroep denkt daarbij aan voorstellen die varië ren van nietsdoen tot volledige renova tie, afhankelijk van de wensen van de bewoners. In hoeverre hiermede ver wachtingen worden gewekt die toch niet waargemaakt kunnen worden, blijft vooralsnog een open vraag. Tij dens één van de projectteamvergade ringen heeft de stadsvernieuwingscon sulent van het Ministerie van Volks huisvesting destijds duidelijk gemaakt dat individuele renovatie een te dure zaak is. Dwang In de maand juli heeft de Stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcor poraties (SSSW) tenminste zeven be woners onder dwang een verklaring la ten tekenen dat zij bereid zijn mee te werken aan een eventuele renovatie. In deze verklaring wordt ook beloofd de aan de verbetering gebonden huur- bewoners van liet complex onderling verhoging te voldoen en het gehuurde tot overeenstemming komen en voor- ^d.ens ^uitvoeringvr- ■<- stellen doen voor de afvaardiging van bewoners in het projectteam en voor de aanpak van-de renovatie. Voor het opstellen van de voorstellen krijgen de bewoners tot eind van dit jaar. Het projectteam zal daarna de haalbaarheid van de voorstellen moeten onderzoe ken en bespreken. Gunstig Begrip Het huisvestingsbeleid heeft Brouwers grootste belangstelling: „Alles wat met wonen, renovatie en stadsvernieuwing te maken heeft, ligt in mijn interesse sfeer. Dat vind ik wel leuk werk. Van de bewonersverenigingstijd heb ik erg veel geleerd. Die ervaring is erg nuttig geweest. Ik ben een raadslid dat in het begin zeker niet van wanten weet. Aan de andere kant heb ik al veel ervaring opgedaan met de achterban. Ik kan be grip opbrengen voor reakties uit de SCHIEDAM - De overleggroep ABC-cursussen voor buitenlandse werknemers organiseert op donderdag 2 september een avond in De Kreek, Lange Haven 92. De films „Bertus en Ach- med" en „Eumer, een geluksvo gel" worden vertoond, waarna Katshoek 45-49 (naast station Hofplein) tel. 010-24 93 77 Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdag avond tot 21 uur. e kwaliteit eikehout Ogoed uitgewerkt in eigen droog- kamers geloogd volgens oud recept eigen originele j modellen 12 jaar garantie ongekende service ratis j thuisbezorgd door geheel Nederland SCHIEDAM - Om de watervogels te helpen, die momenteel veel te 'lijden hebben van het z.g. botulisme, een soort voedselvergiftiging die veroor zaakt wordt door de vorming van een gifstof in de kadavers van dode vogels, wordt een beroep gedaan op de me dewerking van een ieder. Hierbij denkt SCHIEDAM - Vooral op warme zo merdagen komt het voor dat kinderen afkoeling zoeken in singels en vijvers. Het zwemmen in stilstaand en/of on diep water is uit medisch-hygiënisch oogpunt sterk af te raden. De kans om infectieziekten op te doen is heel groot. Men kan daar om beter naar een zwembad gaan dan de kans te lopen de rest van de zomer ziek in bed te moeten liggen. men in de eerste plaats aan de sport vissers, die immers menig uur aan de waterkant doorbrengen. Het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land heeft reeds in mei richtlijnen uitgegeven hoe te handelen in geval van botulisme. De belangrijkste punten zijn: Dode of zieke vogels moeten direct uit het water worden verwijderd. Wie dus dode of zieke watervogels aan treft wordt dringend verzocht zich snel in verbinding te stellen met de hoofd afdeling Plantsoenen van de dienst Ge meentewerken, te bereiken onder tele foonnummer 260500 toestel 362 of 356 tussen 8 uur en 17.00 uur. Na 17.00 uur en in het weekeinde kan men de melding kwijt, bij de wacht commandant van de politie Schiedam, telefoon 260760. Deze waarschuwt de dienstdoende ambtenaar van de Plant soenendienst, die voor de verwijde ring van de vogels zal zorgen. De wa tervogels mogen niet gevoederd wor den. Daardoor komen te veel vogels op één plaats, met name daar waar reeds botulisme is aangetroffen. Wanneer men zich aan deze twee hoofdregels houdt, zal dat aanmerke- zal worden gediscussieerd over de beide films. Het doel van de avond is het werven van vrijwil ligers die willen helpen bij het le ren van de Nederlandse taal door buitenlandse werknemers. Ook wil men tijdens de avond wat die per ingaan op de problemen van en rond de buitenlandse werk nemers. Vrijwilligers die nu al helpen, zullen aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Will en Ans Vermande werken al sinds 1974 mee aan de ABC-cursus in De Kreek. „De avond is ook be doeld de lesgevers met elkaar te laten kennismaken", vertelt Will. Dat zijn de medewerkers van de ABC cursussen die gegeven worden in Centrum Oost, De Dukdalf en De Kreek. Wekelijks worden op deze drie plaatsen buiten landse werknemers op zondagmiddag ontvangen door een aantal vrijwilligers. Meestal wordt de Nederlandse taal geleerd aan de hand van de ABC- methode van het actiecomité Pro Gast arbeiders, waarmee tegelijk Nederlands en lezen kan worden geleerd. HARTELIJK „Je krijgt een bepaalde binding omdat je van man tot man lesgeeft", vertelt Will Vermande. „Dat is alleen maar leuk. De meesten die lesnemen zijn mannen. Ik ben bij verschillende op bezoek geweest en enkele zijn bij mij thuis geweest. Het is wel moeilijk die drempel te overwinnen dat je kunt zeggen: kom eens bij mij koffie drinken. Maar als je bij hen komt, wordt je er bijzonder hartelijk ont vangen. Bij sommigen krijg je eau de cologne op je handen gesprenkeld. Dat is een teken van welkom. Je wordt zo op de ereplaats gezet. Er is wel een levensgroot verschil tussen een stede ling en een dorpeling uit Turkije. Bij een dorpeling is de vrouw erg onder danig, bij een stedeling komt het wel voor dat een vrouw de man zit te jen nen. Het is een verrassing als je naar het toilet gaat en er is geen w.c.-papier, Ik zei tegen mijn vrouw: ik ben over een uurtje terug, 's Avonds om negen uur kwam ik met twee Turkse mannen thuis."„Ik dacht", onder breekt zijn vrouw Ans, „dat hij al lang in de haven lag." „Toen we uit het café kwamen, hebben ze mijn fiets in de kofferbak van een grote Mercedes Ans Vermande: „Turken zijn vreselijk hartelijk en spontaan. Ze zijn veel warmer dan Hollanders. Maar bij som mige dingen rijzen mijn haren me te berge, zoals bij de onderdanigheid van de vrouw. Ik kwam eens een keer op bezoek. Er zaten zes vrouwen op een bank. Toen ik binnenkwam, stoven ze er als kippen van af. Die gastvrijheid is eindeloos! Het is heel leuk om met die mensen te werken, maar een afspraak maken is wel erg moeilijk. Als je om zeven uur afspreekt, moet je niet verbaasd staan te kijken dat ze om negen uur komen. Dan zeggen ze zo iets van oh mijn buurman was op be zoek. Er zijn dingen waarvan ik denk: ik wou dat wij dat nog hadden. Dat met elkaar leven. Iedereen kan binnen komen. Er gaat een enorme warmte van uit. We hebben er eens een hele zondag gezeten. Twee vrouwen waren in de keuken bezig soep te maken. In de hoek zat een vrouw brooddeeg klaar te maken. Het ontvangen van gasten en het leven loopt gewoon in elkaar over. Als je binnengaat, stap je een ander land binnen. Laatst bracht een Turkse leerling van mij een ge dichtje mee, omdat hij wist dat ik op de Turkse cursus op de Volksuniversi teit in Rotterdam zit. Een week later liet hij een heel schrift zien met ge dichten. Vreselijk romantisch en poëtisch. Vorige week heb ik van hem een ansichtkaart gehad. TWEE KANTEN Ans Vermande: „Het mes snijdt tijdens de cursus altijd aan twee kan ten. Ik heb lessen gehad dat je het zonde vond om op te houden. Maar soms is het moeilijk om steeds weer dat enthousiasme op te brengen. Het gaat niet altijd van een leien dakje. We hebben middagen gehad dat er veertig Turken waren, het gebeurt ook wel dat er maar vijf zijn." ABC-cursussen worden op zondagmid dag gegeven op drie plaatsen in Schie dam: De Kreek aan de Lange Haven, Centrum Oost aan de Dr. Zamenhof- straat en de Dukdalf aan de Rijnstraat. Wie belangstelling heeft mee te werken vereniging Oost (Marina Hendriks, tel. 375240) of met centrum de Dukdalf, tel. 266544. Ook is men op donder dagavond 2 september om acht uur van harte welkom in de Kreek, Lange Haven 92. De toegang is gratis. De film „Bertus en Achmed" laat een Neder lander zien, Bertus genaamd, die zich min of meer asociaal gedraagt en vervolgens precies dezelfde dingen doet, maar nu verkleed als de Turk zitten praten", aldus Will Vermande, cussiestof op. 1 de werkzaam heden tijdelijk te verlaten. De zeven bewoners moesten de verklaring onder tekenen in ruil voor een andere wo ning. In één geval betrof het een hart patiënt, zelf tegenstander van renova tie, die wilde verhuizen van een boven- naar een beneden-woning. "Die handtekeningen moeten nietig verklaard worden", aldus Douwe Zee man van de actiegroep Sint Jozèf. De actiegroep heeft deze handelwijze al ter discussie gesteld tijdens de PvdA-le denvergadering van vorige week maan dag. Ook in de naaste toekomst zal de actiegroep ernaar streven de gewraakte verklaringen te laten intrekken. Gedoogplicht Volgens de actiegroep misleidt de SSSW ook huurders door te zeggen dat verzet tegen renovatie nutteloos is. Hierbij wordt, aldus de actiegroep, door de SSSW gewezen op de gedoog plicht. De term gedoogplicht is ontleend aan het ontwerp van de Wet op de Stads-, vernieuwing. Deze wet is nog niet aan genomen en het is zeer de vraag of de gedoogplicht, waarbij een huurder wordt gedwongen bepaalde verbeterin gen aan zijn woning toe te staan, er komt in de vorm zoals de minister zich voorstelt. In verschillende steden wordt er al actie tegen gevoerd. Ook in Schiedam is een actie in voorbereiding. Zolang de Wet op de Stadsvernieuwing niet is aangenomen, blijft wat betreft het toestaan van verbeteringen artikel 1590 van het burgelijk wetboek van toepassing waarin staat dat de ver huurder, gedurende de huurfijd, de in richting van de woning niet mag ver anderen. SCHIEDAM - Enkele jonge medewer kers van de Stichting Lentefeest heb ben het plan opgevat om een disco theek op te zetten ten behoeve van ge handicapten. Zij zoeken hiervoor nog enkele gehandicapte jongeren die be-: langstelling hebben en mee willen doen. Deze stichting die zich al zes jaar on der leiding van mevrouw Konings inzet voor bejaarden en gehandicapten in Schiedam en omstreken, is bereid ge vonden voor vervoer van en naar de disco te zorgen. Voor verdere informatie kan men te-, recht bij: Stichting Lentefeest, Post bus 259, Schiedam onder vermelding van „Disco". Jarenlange Grote ervaring kollektie garandeert pruiken deskundig Mp/-* m|9 zowel advies synthetisc Geheel als echt vrijblijvend. VfnT haar HAARIMPORT BROERSVELD 169 - SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. AVOND TECHNISCHE SCHOOL Beukelsdijk 145 tel. 010-77.19.44 AUTOTECHNIEK ELEKTROTECHNIEK WERKTUIGBOUWKUNDE Donderdag 2 sept, van 19.00 tot 21.00 uur. Dinsdag 7 sept. van 19.00 tot 21.00 uur. Cursusgeld bij inschrijving.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1