'De NVH voert een doodsstrijd en deze wordt over onze ruggen uitgestreden' 16?5 SEIKO de jong/volvo O termeulen termeulen Ex-bestuursleden Saers en Van Arend: termeulen een echte Pers voor elke beurs! Hoe kan die nieuwe tassenmode zó voordelig zijn? f 5f 10-, f 15f 20-, f 25- en f 29 Vfifl OS "V QUfiLITV ótee n tjeó keilt 9Het hart op de NO 159.- lÜirunott DE HAVENLOODS - DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1976 (f| ALGEMEEN 't ware slaapgenot... ondekt u met dit zuiver ganzendons dekbed, in onze Gold kwaliteit. Veder licht en behaaglijk warm. Bovendien, bedden op maken wordt een waar plezier. In bleu en 3 maten. Koop nu zo'n luxe dekbed en profiteer van de. unieke prijzen, maten: 140x200 ciïï van f239,- ic 19795 200x200 cm van f349,-- voor f283,95. 240x200 cm van f419,- voor f347,95. Vogelveren hoofdkussens f 12,80 U onder de douche... en de rest van de badkamer ook nat? Dat is nu verleden tijd met dit douchegordijn van een zware kwaliteit plastic. In een ieuk modern dessin, ver krijgbaar in 4 kleuren: bruin, groen, blauw of rood en in 2 verschillende maten: 120x200 cm JIQQ van fl. 10,50 voor 180x200 cm van fl. 17,25 voor fl. 6,93 „ledereen mag politiek bedrijven, maar niet in een landelijke organisatie als het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties. (NVH). Daardoor worden de sta tuten met voeten getreden. Zij moeten hulp, advies en bijstand verlenen, onge acht politieke partij of religie aan een ieder die hierom vraagt. Ons enige doel is altijd geweest gezamenlijk het huur-recht te verbeteren en hierover voorstellen te doen aan de regering. Toen de NVH zich dan ook met politiek ging inlaten is dit voor ons aanleiding geweest eruit te stappen en als bestuurslid te bedanken. Tot veler verdriet, want vanaf de tijd dat wij gestart zijn met het huurdersspreekuur in het Bouwcentrum op 20 januari 1975 hebben wij ruim 700 mensen kunnen helpen. Daarom gaan wij ook door en hebben wij inmiddels de Nationale Huur ders-Raad opgericht. Vanaf die tijd worden wij door het NVH door het slijk ge haald en openlijk beschuldigd van fraude aldus de heren J.W. Saers en B. van Arend, die resp. penningmeester en 2e voorzitter waren van de NVH en diep gegriefd zijn over de naar hun mening zeer kwalijke handelingen van de NVH, waartegen zij dan ook een aanklacht wegens smaad hebben ingediend. Het NVH opgericht in 1973, heeft zo luiden de statuten als doel de huurder advies, hulp en begeleiding te geven in alle voorkomende proble men op huurgebied. Aangezien de NVH geen leden telde in de grote ste den kregen de heren Saers en Van Arend volmacht de zaken van de NVH te behartigen binnen de begroting en de hand houdend aan de statuten. „Dit hebben wij dan ook gedaan", al dus Saers. „Nauwkeurig hebben wij de boeken bijgehouden over alle kosten en uitgaven. Ik was aangesteld als pen ningmeester al werd dit nooit geno tuleerd, maar in de eerste NVH-krant officieel bekend gemaakt waarne mend consulent op het spreekuur en bestuurslid. Als waarnemend consulent heb ik afdelingen opgericht in Varik, Beesd, Kerkdriel, Deest en Capelle aan den IJssel. De heer Van Arend was eveneens waar nemend consulent en tweede voorzit ter van de NVH. In de anderhalf jaar dat wij spreekuur hebben gehouden, zijn door ons 782 mensen geholpen, waarvan velen met succes. Ons spreek uur bestond niet alleen uit het ontvan gen van klachten, maar ook uit het be geleiden van mensen naar huur- en ad viescommissie en naar de kantonrech ter. Op 10 april 1976 werd op advies van de heer Thompson, directielid van het Ombudsteam Stadsvernieuwing Am sterdam een landelijk NVH-congres ge organiseerd in Arnhem. Dit congres had een duidelijk politiek karakter en hiermee konden wij ons niet vereni gen", aldus Van Arend. „Wij willen ons evenals een ANWB bijvoorbeeld doet, nauwkeurig aan de statuten hou den. Daarom zegden we ons bestuurs lidmaatschap op, ondanks het voor het hele jaar betaalde contributiegeld en het feit dat we herkozen waren" door HANNY VROEGH het NVH. De candidaten werden monddood gemaakt, er werd niet eens over gestemd en de candidaten werden dan ook door de heer Holstein, die in eens van eerste, tweede voorzitter van het NVH was geworden, van de tafel ge veegd". Op 25 augustus j.l. hebben de heren Saers en Van Arend zich gemeld bij het ministerie door middel van een brief aan de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk en staatssecretaris Van Dam met het vèr- zoek afgevaardigden aan te stellen voor de onafhankelijke huurcommissie na mens de Nationale Huurders-Raad, waarvan de statuten ter goedkeuring bij de notaris liggen. HlC-spreekuur In zijn functie als secretaris van het Samenwerkend Orgaan van de Huur dersverenigingen Rijnmond nam de heer Van Arend tevens het initiatief - ter aanvulling op de spreekuren in het Bouwcentrum waar de agenda overvol was, op andere dagen in het Hulp-Informatiecentrum aan de Cool- singel spreekuren te gaan houden. Hij zette daarvoor een heel plan op en woonde alle besprekingen en vergade ringen daarover bij. Van Arend: „Toen alles rond was en wij reeds in het HIC spreekuur hielden, werd naar aanleiding van een brief van de heer E. de Jong, gedateerd 24 mei 1976, gestuurd aan het HIC, maar te vens aan het college van B. W. te Rotterdam om op deze manier kracht bij te zetten, door de heer Schilder hoofd Bureau Voorlichting aan mij verzocht het spreekuur 14 dagen te stoppen en te wachten tot de zaak on derzocht was. Afgewezen Tot mijn grote verbazing kreeg ik van de heer Schilder enkele weken later een brief dat het verzoek van het Sa menwerkend verband Rijnmond,in het HIC spreekuur te mogen houden, was afgewezen, terwijl nimmer een verzoek was gedaan aan de heer Schilder. In de voorbereidende werkgroep van het HIC en de werkgroep Willemsen (Stadsvernieuwing) was reeds aangeno men dat ik namens het Samenwerkend verband Rijnmond in het HIC zou gaan zitten. Hiertegen werd door nie mand bezwaar gemaakt. Het spreekuur is door B. W. thans toegewezen aan het NVH, maar tot onze verbazing wordt dit nu uitgevoerd door de Krimpense Huurdersvereniging, omdat in Rotterdam geen enkel lid van het NVH aanwezig is. Laster „Tot onze grote verbazing", vervolgt Saers „werden Van Arend en ik nadat wij notabene zelf ontslag hadden geno men in april '76, ruim twee maanden later geschorst door het bestuur van de NVH. De heer E. de Jong, werd op 10 april 1976 tot penningmeester gekozen, ter wijl deze man op huurgebied nog nooit iets heeft gedaan; hij is alleen landelijk bestuurder van de PPR geweest. Het is zeer laag bij de grond dat déze man nu via allerlei kanalen ons openlijk be schuldigt van fraude en het achterhou den van informatie. Al onze handelin gen staan zwart op wit en zijn notabe ne door de NVH zelf ondertekend en goedgekeurd". Van Arend: „De laster gaat zelfs zover dat in een uitnodiging voor een NVH-vergadering op 17 sep tember aanstaande, Saers en ik openlijk van vermeende fraude worden beschul digd. En deze brief ligt op de balie en is aan het prikbord van het HIC gehan gen, zodat iedereen daarvan kan ken nisnemen. Weggeveegd Een ander kwalijke zaak vinden de he ren Saers en Van Arend de gang van zaken tijdens de benoeming van can didaten in de huuradviescommissie, die door de staatssecretaris van Volkshuis vesting Van Dam in het leven is geroe pen. Het Samenwerkende Orgaan van Huurdersverenigingen in het Rijn mondgebied stelde op haar jongste congres van 10 april vijf candidaten voor deze huuradviescommissie, t.w. de heren Saers, Van Arend, Kouwen- hoven, Van der Grint en Joocker. Van Arend: „Dit was niet naar de zin van J. IV. Saers resp. 2e voorzitter en penningmees- Op mijn vraag aan de heer Schilder", vervolgt Van Arend, „of B. W. van deze gang van zaken precies op de hoogte is, antwoordt de heer Schilder „Ja" en daarop heb ik Schilder ver zocht zijn brief mede ondertekend door het college van B. W. opnieuw aan mij te sturen, zodat ik hiermee in beroep kan gaan. De heer Schilder be loofde dit, maar ik heb nimmer iets gekregen". Het commentaar van de heer Schil der is dat hij het niet zeker meer weet of hij de brief mede ondertekend door B. en W. aan de heer Van Arend heeft gestuurd. „Toen ik 1 februari van dit jaar Hoofd Voorlichting werd, liep de zaak van het HIC al jaren. Het is altijd de bedoeling geweest dat het NVH er kwam te zitten", aldus de heer Schil der. Toen op 22 mei het HIC werd geopend was inderdaad de heer Van Arend daar aanwezig namens het NVH. Op de opmerking dat Van Arend er namens het samenwerkend verband Rijnmond zat, antwoordt de heer Schilder: „Dat is weer een afge scheiden organisatie .Het maakt in we zen niets uit wie er in het HIC zit, want het gaat allemaal om één zaak de huurder te helpen. De zaak verander de toen de NVH een aanklacht van fraude tegen de heer Van Arend in diende. Ik weet niet of de heer Van Arend eerst geschorst of eerst zelf ontslag heeft genomen. Maar na de aanklacht vond ik het allemaal erg moeilijk worden. Van mijn secreta resse hoorde ik dat Van Arend mij heeft gebeld en vertelde dat hij een aanklacht tegen smaad had ingediend tegen het NVH. Ik zal kontakt met hem opnemen. Maar in deze sfeer zie ik niet hoe e.e.a. moet functioneren in het HIC. Wij zijn van mening en zo ook het Bouwcentrum, dat wij als gemeente zijnde niets met deze zaak te maken hebben als het spreekuur maar functioneert". Op de vraag hoe het dan mogelijk is dat de NVH haar correspondentie ondertekend door de heer E. de Jong op officieel Gemeente papier naar buiten brengt, antwoordt de heer Schilder dat hem dat niet bekend is, want dat hij over het alge meen de enige is die brieven tekent. De heer Schilder vindt het wel een kwalijke zaak dat een lasterbrief van het NVH openlijk in het HIC wordt opgehangen. „Deze is dan ook ver wijderd", aldus de heer Schilder. Rechtzaken Momenteel lopen er twee rechtszaken Saers: „Een klacht wegens schriftelijke smaad tegen voorzitter Logtens uit Venlo, tegen secretaris Haak uit Em- mer-Compascuum en tegen penning meester E. de Jong uit Krimpen aan den IJssel. Daarnaast loopt er een civiele vorde ring, door het NVH ingediend, tegen de heren Saers en Van Arend, waarin onkostenvergoedingen over 18 maan den, die door de NVH zelf zijn goed gekeurd, worden teruggevorderd, ter wijl alle overige bestuursleden hun on kostenvergoeding mogen houden. Door onze advocaat is f 50.000,— geëist wegens smaad en f 10.000,— dwangsom voor iedere dag na het pro ces dat het NVH in gebreke blijft de aantijgingen terug te nemen op al die plaatsen waar zij dit schriftelijk naar buiten heeft gebracht. Ondanks alle moeilijkheden blijft de Nationale Huurders-Raad niet stilzit ten, omdat haar alles gelegen is op te komen voor het recht van huurder en huur-koper ongeacht politieke overtui ging of religie. Inmiddels zijn vertegen woordigingen opgericht in Rotterdam, Den Haag, Den Briel, Groningen, Zwijndrecht en 's Hertogen^osch. Ce NHR wil regelmatig een conferentie houden om juridische maatregelen te treffen voor de verbetering van het huurrecht. Om de kosten zo laag mogelijk te houden wordt telefonisch vergaderd. Contribuanten kent zij niet, omdat de administratieve kosten daar van te hoog zijn, maar wél sympathi santen en donateurs. Afspraken voor het spreekuur kunnen gemaakt worden via het secretariaatsnummer 010- 80.00.86. Doodsstrijd Saers: „Dagelijks krijgen wij al tiental len telefoontjes met het verzoek om hulp. Daarom is het zo jammer dat wij ons met al die juridische rompslomp moeten bezighouden". „De NVH voert een doodsstrijd", vult Van Arend aan, „en deze probeert zij over onze ruggen uit te strijden, om dat zij geen grond onder de voeten kan krijgen". Verfraai uw interieur... met deze stijlvolle massief ge goten koperen deurkrukken. Met patent rozet of lang schild. Deze deurkrukken in een extra zware uitvoering worden vijf jaar gegarandeerd. Keuze uit 4 verschillende modellen. et van VERTROUWD ADRES VOOR UW PERZISCHE EEN WAARDEVOLLE, BELEGGING c TAPIJTEN Dooreen bezoekaan een van onze 3 zaken kunt u zich overtuigen van onze kollektie Perzische tapijten van goede kwaliteit tegen redelijke prijzen. IMPORT-EXPORT Grootste importeur van Rotterdam Boezemweg 136- 138. Tel. 010-140619, Freericksplaats 9Hillegersberg Tel.010-187700 Rubensplein 12. Schiedam, Tel. 010-261975 Zaterdag 11 september organiseert de Ne derlandse Vereniging van Sportvissersfede raties in de Lage Vaart tussen Dronten en Lelystad het Nederlands kampioenschap wedstrijdvissen 1976. De circa 600 deelne mers aan deze strijd hebben zich geklasseerd via 21 selektiewedstrijden. Het kampioen schap wordt van 10 tot 15 uur gehouden. De prijsuitreiking zal om half zeven 's avonds plaatsvinden in De Meerpaal in Dronten. Het antwoord is: dankzij een inter nationale inkoopsamenwerking kan van Os als een heel plezierige herfstaanbieding ,een kollektie tassen brengen, die ongekend voordelig is. In de nieuwe modekleuren zwart, bruin, roest, bordeau en groen. 'In liefst vijftien verschillende modieuze modellen. Voor prijzen, die -hoe kan het!- liggen op Eén ding is wèl belangrijk: hoe eerder u komt, hoe groter de keuze, want deze, verrassend mooie herfstaanbieding geldt zolang de voorraad strekt. Rotterdam: Coolsingel 86, Schiedam: Korte Lijnbaan 7, Coolsingel 45 Broersvest 21 Binnenweg 65, (hoek Kruiskade) Uithoorn Groene Hilledijk 192, Weissenbruchlaan 162 Alphen a/d Riin VOLVO Als u dóórdenkt official dealer showroo~msprinsënlaan (alexanderpolder) tel. 010-20 22 55 schere6 (zuidwijk) tel.010-8 Met Andere Woorden Oplossing van de puzzel van vorige week was: Met een pond verdriet kan men geen ons schuld betalen. Winnaars deze week zijn: Mevr. Bes, Julianastraat 34 in Berkel. Oplossingen van de puzzel van gisteren moeten uiterlijk dinsdag 14 september binnen zijn bij de puzzelredactie, Postbus 5204 in Rotterdam. 2M IHet lijkt mij wel ontzettend triest Wanneer je je gezicht verliest I En verder door het leven gaat j Met leeg gelaat. j 't Zou moeilijk zijn daaraan I te wennen Niet iedereen zou je nog kennen Je was het niet meer helemaal j Je was zo kaal. Een volschip dat onttakeld is Een zeeleeuw die z'n vinnen mist J Een rui'ne van vergane glorie I Potverdorie. Het boek „het hart op de tong" van Roger Garaudy (uitgave Ten Have, Baarn) is het eerste van een serie boeken waarin aan allerlei schrijvers gevraagd wordt wat ze bij een reeks begrippen zouden willen opschrijven. Zij zijn daarin vol komen vrij ook wat de lengte van de artikelen betreft, zodat men theoretisch ook op een pagina het begrip zou kunnen vermeld zien met de mededeling: hier denk ik nooit over. Het eerste begrip is Zelfportret Dit is bij Garaudy al meteen een bijzonder boeiend hoofdstuk geworden. Hij be gint met de verrassende gedachte dat er een heel lange leerschool voor nodig is om "jeugdig" te worden. Onder jeugdig verstaat hij iets van "geloven" dat hij dan omschrijft als "de plooibaarheid die de verrassing kan aanvaarden". Mensen worden niet jeugdig maar stokoud geboren. "Het pasgeboren kind heeft een eer biedwaardige ouderdom". Het draagt heel het verleden van leven en soort in zich mee. De scholier omschrijft hij als "oud, voorbeeldig en redelijk". Verstrikt niet alleen in de netten van de natuur, maar ook in die van de cultuur. De school is een machine "die mensen oud maakt en die ons telkens weer dwingt in het ver leden te leven of in een valse eeuwigheid. Als hij zijn eigen getuigenis gaat geven, begint hij met de vraag hoe vaak hij werkelijk beslissingen heeft durven nemen. Het leven van Christus is daarom goddelijk omdat het uit één stuk is, alleen maar uit beslissingen bestaat. Hij illustreert zijn ervaringen met een situatie uit 1941. Hij is met 500 anderen in een gevangenkamp in Algerije. Er komen Poolse vrijheidsstrijders binnen, die ze met een lied willen verwelkomen. Ze negeren het verbod en er zal geschoten worden. Maar de mannen blijven doorzingen. Garaudy laat dan enkelen van zijn vrienden even zien. Hoe ze in hun leven zover gekomen zijn, dat ze dit riskeren. Ze zijn jeugdig geworden, bereid om wezen lijke beslissingen te nemen. De fusillade gaat niet door omdat moslims niet op ongewapenden mogen schieten. Een tweede situatie is die uit 1970. Op het negentiende Communistische Congres in Parijs zal hij spreken. Ineens wordt duidelijk dat hij met zijn opvattingen in de kring van zijn oude strijdmakkers volkomen alleen staat. Er volgt geen applaus. Hij weet wat dat betekent en vlucht. De partij is geworden tot een machine die initiatieven aan de basis verkracht. Z'n vlucht brengt hem eerst bij zijn ex-vrouw. Daar komt hij tot rust terwijl hij twee bekende schilderijen ziet. Het drieluik van Grünewald, met Christus aan het kruis en de Heracles van Bordelle. Tot een nieuwe impuls komt hij in Afrika, waar hij vertelt van een ontmoeting met de schilderes Ludmilla Tsjerina. Ze schildert "omhelzingen". In die omhelzingen ziet hij wat hij zoekt, Hij ziet er een aanduiding in van de transcedentie, het over stijgen van zichzelf waartoe de mens geroepen is. Het uittreden tot de ander. De ontmoeting, de verwachting die hij wekt, het open staan voor de ander, de vrou welijke dimensie tegenover de mannelijke technische die altijd dwingt. "Ik kan weer leven "Ik moet nog leren de dood te verdienen Een openhartig zelfportret. Een leven dat door een hel heengaat. Eigenlijk over de toppen van solidariteit en verbondenheid tot mde hel van het volstrekt alleen gelaten worden. Bij het lezen van deze getuigenis moest ik denken aan Elia op de Karmel. Elia is de profeet die koning Achab moet herinneren aan de tora, de wetgeving en de spoorwijzing. van de God van Israël. Het loopt op een weddenschap uit met de koning die de Baalsdienst in zijn rijk toestaat. De weddenschap gaat om de vraag wie zijn God kan bewegen tot het geven van regen na een angstwekkende periode van droogte. De Baaispriesters laten geen middel onbeproefd om de test -het laten neerdalen van vuur op een altaar- te doen gelukken. Alles gaat fout. Zelfs het zichzelf pijnigen met messen geeft geen baat. Elia spot met hun ijver. Ze moeten harder lopen, hun god is misschien weggereisd, of "even naar achteren". Tenslotte is Elia aan de beurt. Hij laat extra water aandragen om over het altaar te gieten. En dan knielt hij neer en zegt niet veel anders dan dit: het is uw zaak, God! Het vuur daalt neer. De regen komt. Hij wint 't om zo te zeggen. Maar de zege duurt maar even. lsebel, de vrouw van Achab, neemt deze nederlaag van haar god niet en besluit Elia te vermoorden. Hij moet vluchten. Op die vlucht overvalt hem een grote moedeloosheid. Ónder een bremstruik gezeten zegt hij Jahwe zijn dienst op. Jahwe moet maar een eind aan zijn leven maken, "zijn ziel nemen". Als hij wakker wordt ligt er eten vlak bij hem. Hij neemt het en reist veertig dagen verder. Maar dan is hij opnieuw aan het eind van zijn krachten. Nu vraagt Jahwe wat hij daar doet. Zijn klacht is die van de een zaamheid. Hij is alleen overgebleven, wat heeft het allemaal nog voor zin? Jahwe gebiedt hem "op de berg te gaan staan voor het aangezicht van Jahwe", br vindt van alles plaats, een aardbeving, een ontlading van vuur, maar, zo staat er, in dat alles was Jahwe niet. Tenslotte komt er iets dat aangeduid wordt met "het suizen van een zachte koelte". Een ander vertaalt hier: "een hoge snerpende fluit-toon". Op het horen daarvan omwindt Elia zich met zijn mantel en komt naar buiten. Ik ben geneigd die laatste vertaling aan te houden. Elia houdt het niet langer uit. De angstige fluit-toon drijft hem naar buiten. Hij wordt, om zo te zeggen, uit z'n beschutting opgejaagd, z'n nest uitgerookt. En dan hoort hij een nieuwe opdracht. Hij moet koningen zalven en een opvolger wijden. De toe komst wordt opnieuw geopend. Jahwe is nog niet uitgepraat, al was zijn pro feet dan aan het einde van zijn moed en van z 'n geloof. Om meer dan één reden is de overeenstemming tussen beide verhalen treffend. Garaudy is bekend om zijn houding in en tegenover het communisme. Hij komt op voor wat hij zelf noemt "het goddelijk elementin de mens. Hij is getroffen door de verschraling van het menselijk leven zoals die in het communisme met z'n eenzijdige aandacht voor het maatschappelijk aspekt van de mens plaats vindt. Dat brengt hem in een crisis. Een crisis die vergelijkbaar is met die van Elia in zijn verzet tegen de vruchtbaarheidsreligie van de Baals. Een mens is meer dan eten en drinken. Wie daar oog voor krijgt herkent deze situaties maar zal ook ervaren hoe hij een nieuwe toekomst ontvangt. Een toekomst waarin de anderen een rol spelen. Twee zelfportretten waarin de mens niet verslonden wordt in de aandacht voor zichzelf, maar zoekt naar zijn identiteit in de rela ties tot zichzelf, tot de anderen en tot de wereld. En die identiteit is een geschenk. Visserman. VOL-AUTOMATISCH HERENHORLOGE zeer sportief model vol-automatische opwinding dag- en datumaanwijzing 21 steens - waterdicht geheelstaai met stalen band schriftelijke garantie en verzekering. Normale prijs 220.-

De Havenloods | 1976 | | pagina 9