lVENLOOD Werkelijke reden aftreden conflict met Chris Zijdeveld Rest van de rit vier wethouders Veel publiek bij dmmbandfestival WESÏMNDM SCHIEDAM inl. 010-132170 BBB Slordigheid ORPHEUS BESTAAT HONDERDTIEN JAAR Lustrumroeien m MASSIEF EIKEN MEUBELEN jjWMlEIW Rotterdam heeft leeuw weer terug WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 70 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. I editie p HET gebeurde vorige week don derdag in het tunneltje naar de perrons van het station in Gouda: een man gleed uit over een com pleet broodje met zoiets als smeer - worst erop. De uitglijdende man wist zich snel te herstellen, maa* het incident had aanzienlijk verve lender kunnen verlopen. ZOMAAR een kleine gebeurtenis, verder niet het vermelden waard? Best mogelijk, maar het incidentje zette ons even aan het denken. Wat bezielt iemand om een brood je weg te gooien? En waarom zou de onbekende weggooier dat doen in een tunneltje waar dagelijks duizenden mensen door lopen, onder wie ook bejaarden en slecht ter been zijnde mannen en vrou wen? HET heeft iets te maken met en kele tendensen in onze samenle ving. In de eerste plaats onze slor digheid met de welvaart: we gooien voedsel gemakkelijk weg als het ons niet helemaal bevalt, nauwelijks beseffende dat wij althans velen van ons de beschikking hebben over tal van dingen waarnaar miljoenen in de ze wereld snakken. En dan maar klagen over de verzoeken die ons bereiken ten behoeve van de hulp aan arme landen DE tweede tendens is onze slordig heid met betrekking tot de mede mens. Wie de rapporten van de po litie naleest verliest een deel van zijn optimisme over „de mens". We doen maar wat en het kan ons soms niet schelen op welke wijze onze daden en woorden bij de medeburgers aankomen. DAAROM hebben verscheidene gemeenten de reinigingspolitie in gesteld - we hebben kennelijk een soort natuurlijke neiging om onze omgeving te vervuilen. EN daarom kennen heel wat ge- mmeenten tegenwoordig een speciale parkeerpolitie: velen zet ten hun wagen maar ergens neer, omdat het daar beter uitkomt, omdat we te lui Zljrt om eert êindje te lopen. EN daarom, tenslotte, moeten er steeds meer maatregelen komen om de zakkenrollerij tegen te gaan. JE kunt dat in een nog veel groter verband óók zien; denk maar eens aan de bewapeningswedloop waar aan nu ook al ontwikkelingslan den meedoen. Dan vraag je je af: waar moet het héén met deze we reld? Een somber commentaar? Wel licht, maar het is bedoeld als een bescheiden oproep tot bezinning. We kunnen immers allemaal een stukje bijdragen aan verbetering. Waarom niet? EJ.M. Van der Wilk: 'Mens niet ondergeschikt maken aan planning' SCHIEDAM - Halsoverkop werd vorige week dinsdag door het col lege van Burgemeester en Wet houders een persconferentie be legd om het aftreden van wet houder Hans van der Wilk be kend te maken. Waarom? Een poging de werkelijke oorzaak van zijn vertrek te verdoezelen en als iets onbeduidends voor te stel len? Of had het college een slecht geweten? Achter wat burgemees ter Lems omschreef als "politie ke meningsverschillen rond de benoeming van een functionaris in de welzijnssector''' schuilt na melijk een fundamenteel me ningsverschil over met name stadsvernieuwing en -uitbreiding. Hans van der Wilk stond als PPR'er in dit conflict tegenover PvdA-wethouder Chris Zijdeveld. Met name de onlangs door Zijde veld uitgebrachte Nota Stadsver nieuwing speelde een centrale rol. De PPR afdeling Schiedam ging in 1974 met een eigen lijst de verkiezin gen in. Een tiental stemmen kwam men tekort om twee zetels te kunnen bemannen. Lijsttrekker Hans van der Wilk kwam in de gemeenteraad en werd op aandrang van de PvdA wet houder. Die hele collegevorming ging met erg veel moeite gepaard. "Er was binnen de PvdA", aldus Hans van der Wilk, "weinig eensgezindheid over de kandidaten. Het kostte erg veel moei te mensen te vinden die redelijk over tuigd waren van de goede afloop." De uitkomst mag bekend verondersteld worden: de PPR en de CPN leverden elk één wethouder, de PvdA de overige drie. Machtsuitoefening ■Ziet u parallellen met afgedwongen vertrek van PPR-wethouder Roel van Duyn in Amsterdam?, vroegen we Hans van der Wilk. Van der Wilk: "Die zie ik in de per soonlijke wil tot machtsuitoefening van individuele leden van het college. Niet in de zin van machtsuitoefening ten behoeve van een gezamenlijk gefor muleerd doel maar ten behoeve van individuele impulsen. Dat herken ik in Zijdeveld." •De burgemeester omschreef de reden van Uw vertrek als "Diepgaande me ningsverschillen bij de benoeming van een functionaris in de welzijnssector" Wat bedoelde hij Hans van der Wilk Van der Wilk: "Een belachelijke om schrijving. Het gaat om de consulent voor de stadsvernieuwing. Dat is een fi guur die tussen de gemeente en organi saties die de burgerij vertegenwoordi gen staat. Ze komen nog weinig in Ne derland voor. Soms zijn ze in dienst van de gemeente, soms in particuliere dienst. Het Ministerie van CRM stelt als conditie dat ze eigenlijk liever niet in dienst van de gemeente moeten zijn. CRM ging akkoord met Schiedamse constructie, op voorwaarde dat de begeleidingscommissie van de grond zou komen." door DICK VAN DER LUGT noot Verlinde is het echter niet met hem eens. Hans van der Wilk wil die commissie niet op basis van deskundi gen samenstellen. Volgens hem moet de consulent aan de ene kant het vertrouwen kunnen hebben van de burgerij en aan de andere kant een ingang bij het gemeente-apparaat, zonder dat hij onder verantwoording van datzelfde gemeente-apparaat werkt. Al in 1974 nam de gemeente raad het besluit een consulent aan te stellen. Het jaar daarop kwam hij in dienst: eerst zes maanden volgens de TAP-regeling, daarna was hij in tijde lijke dienst. Vorige week dinsdag werd beslist zijn tijdelijk dienstverband met nog eens drie maanden te verlengen. Daarbij werd het advies van een beoordelingscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van gemeente werken, sociale dienst en algemene zaken, genegeerd. "Dat advies was", aldus Van der Wilk, "niet juichend, maar wel positief." Van der Wilk wilde de consulent als enige vast benoemen. Onvoldoende Vertrouwen De begeleidingscommissie voor de consulent speelt in dit conflicht een belangrijke rol. De heer Smits, direc teur Sociale Dienst, pleit ervoor des kundigen in die .commissie op te ne men. CDA wil de bewoners verenigin gen die in de begeleidingscommissie zes zetels zouden moeten krijgen, minder invloed geven. Dat vindt Van der Veer (PvdA) ook; zijn fractiege- De functie van consulent stadsver nieuwing heeft alles te maken met het beleidsterrein van Van der Wilks colle ga Zijdeveld. Die bracht onlangs de nota Stadsvernieuwing, verbetering oude wijken uit. "Ik vind die Nota ab soluut onvoldoende. Vanaf verleden jaar september heb ik bezwaar ge maakt tegen de gang van zaken. Ik heb een zeer uitgesproken opvatting over het brengen van die Nota naar de bewonersverenigingen en andere orga nisaties. Die moeten de kans krijgen invloed uit te oefenen op die Nota. Alles wat ik daarover het gezegd, heeft de verstandhouding binnen het college verslechterd.", aldus Van der Wilk. Hij vindt de Nota niet af: er ontbreekt een participatieplan en een sociaal plan. Wat bedoelt hij daarmee? Van der Wilk: "Je kunt pas een goed SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus bestaat honderdtien jaar. Zater dag startten de feestelijkheden ter gelegenheid daarvan met een drukbezochte receptie in Hotel PvdA-fractie: SCHIEDAM - De vacature die door het vertrek van Hans van der Wilk is ontstaan moet voors hands niet worden opgevuld. Al dus een vorige week uitgegeven verklaring van de PvdA-fractie. In deze zes punten tellende ver klaring zegt de PvdA-fractie het voorts te betreuren dat wethou der van der Wilk zijn ontslag heeft genomen. De fractie noemt twee oorzaken voor Van der Wilks vertrek, namelijk verschil len van inzicht over de uitvoe ring van het samenwerkingspro gramma en de verslechtering van sfeer tussen de collegeleden van PvdA en PPR Naar aanleiding van de directe ontslag- reden van Hans van der Wilk - de vraag of de consulent voor de stads vernieuwing vast benoemd moest wor den - verklaart de PvdA dat zij deze functie essentieel acht in het stadsver nieuwingsproces. Voorts is er voor de PvdA-fractie geen reden om het samen werkingsverband met de PPR op te zeggen. De verschillen van inzicht die tot het vertrek van Van der Wilk heb ben geleid, hebben - aldus de PvdA - amper hun weerslag gevonden in raads- en fractiebesluiten. Hoe de PPR over het samenwerkingsverband denkt, zal pas aanstaande vrijdag duidelijk wor den tijdens een ledenvergadering van die partij in zaal Irene. Minder angstig PvdA-fractieleider Joop de Jong gaf na afloop van het fractieberaad een toe lichting op de uitgegeven verklaring. Hij benadrukte dat sprake was van een unaniem fractiestandpunt. Overigens waren vier fractieleden afwezig. Voorts zei hii. dat Van der Wilk aan de hand van zijn ontslagbrief zijn motieven na der had toegelicht. Volgens Joop de Jong heeft hij geen keihard verzoek gehad in het conflict tussen Hans van der Wilk en de overige collegeleden te bemiddelen. Dit is in tegenstelling tot wat Van der Wilk zegt. De Jong zegt dat de situatie- binnen het samenwer kingsverband tussen PvdA en PPR de zelfde is gebleven. Wel gelooft hij dat de PvdA fractie in de toekomst wel eens verdeeld zal kunnen optreden. „Ik geloof dat we ons wat minder angstig moeten opstellen als de frac tie niet met een eensluidend standpunt komt", aldus De Jong. Een niet zo erg profetische uitspraak met het in cident van vorige week maandag - Ni- colai Dielemans liep toen boos weg uit de vergadering van de commissie voor de ruimtelijke ordening - nog vers in het geheugen. Dit incident kwam overigens vorige week niet ter sprake. De Jong wil eerst precies weten wat de beide partijen (wethouder Zijdeveld en raadslid Dielemans) precies hebben ge zegd. Joop de Jong Rijnmond. Velen kwamen het bestuur geluk wensen. Het ge meentebestuur was vertegen woordigd in de persöon van bur gemeester Lems. Vele sprekers voerden het woord, maar de meeste aandacht trpk mevrouw StQUthandel die namens de echtgeno tes een fotostrip met briefjes van hon derd erin aanbood. Het bëstuur stond perplex, zoals voorzitter Piet Smit zei. De koorleden brachten huii echtgeno tes die elke maandag-en dinsdagavond hun mannen moeten missen, met een lied dank. De dames bleken het formi dabele bedrag van f 2850,- bijeen ge bracht te hebben. Burgemeester Lems sprak enkele woorden mede in zijn hoedanigheid van ere-voorzitter van Orpheus. „U schroomt niet een heel moeilijk programma op uw schouders te torsen", zei hij. Zoals bekend geeft Orpheus op 22 oktober een jubileum concert in de voormalige rooms-katho- lieke kerk aan de Lange Haven. Hier bij wordt een uitvoering gegeven van de Russische opera „Een leven voor de Tsaar" van Michael Glinka. Al meer dan de helft der plaatsen is verkocht van deze uitvoering die om zeven uur begint in verband met de lengte van dat werk. Lems bood het bestuur een cadeau onder couvert aart en zei: „Wij vinden het fijn als Schie dam bruist van het leven. Orpheus neemt daarbij een vooraanstaande plaats in." Voorzitter Smit aanvaardde het geschenk in dank en toonde zich blij met de in Schiedam voor koren geldende subsidieregeling. „Wij zijn echt niet de laagste in het land", aldus de voorzitter. Hij zei het geld goed te zullen besteden. SCHIEDAM - Ondanks de hardnek kige regen heeft het publiek afgelo pen zaterdag het achttiende drum bandfestival „fanfare '76" niet in het water laten vallen. Met name het de- filee mocht zich in een ruime belang stelling van het publiek verheugen. Rond plein F.endragt, waar de deel nemende muziekkorpsen voor de jury elk een loopmars en een stilstaand werk uitvoerden, was het evenwel wat stiller. Niettemin kan gesproken wor den van een geslaagd festival vooral vanwege het hoge muzikale peil van Fanfare '76. Dat hoge muzikale peil is vooral tt rentanü aa" Ct be^'n(l'8cn van een ja renlang meningsverschil over de viaag of de Schiedamse Gemeenschap nu wel of niet gerechtigd was een festival te organiseren. Dit jaar vond het Schie dams festival voor het eerst plaats on der reglementering van dc Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziek- bonden waardoor ook korpsen uit de show-, ere- en uitmuntenheids-afdelin- gen, die al een aantal jaren niet meer deelnamen, weer van dé partij konden zijn. Dat was zaterdag ondanks de re gen en ondanks uitvallers waarmee en kele korpsen kampten, duidelijk te merken. Zelden, heeft Schiedam een beter festival gehad. Verheugend was het dat het Schie dams publiek het festival niet com pleet in de steek heeft gelaten, hoe wel de belangstelling rond plein Een- dragt matig te noemen was. Gelukkig werd het defilee door meer mensen bekeken. Als prijswinnaars kwamen de volgende korpsen uit de bus: in de jeugdklasse de Jeugdrijnmondband met defileer- en tamboer-maitreprijs. In de norinaal- klasse Oranje-Nassau uit Den Haag, in de middenklasse St. Jozef uit Vaals en in de topklasse Klein maar dapper uit Den Haag. Zij kregen ook elk de wis selbeker. De eerste prijs bij de majo- rettenkorpsen ging naar The Red Hunters uit Delft en de majoretten- defileerprijs naar De Glazen Stad uit 's-GravenzandeTot slot de defileer- en tamboer-maitreprijs: die was voor de Rijnmondband uit Schiedam. plan ontwikkelen als je weet hoe je de burgerij erbij betrekt. Wat is de status van de insprekers: geven ze een advies of iets dat je naast je neer kunt leggen. Zo'n participatieplan moet je van tevoren goed doordacht hebben, je moet het goed formuleren. Daarnaast: stel dat mensen die jarenlang ergens wonen, gaan verhuizen, die hebben een goede begeleiding nodig. Wat betekent het als mensen hogere huren moeten gaan betalen? Mensen die moeilijk kunnen aanvaarden dat ze tijdelijk moeten verhuizen? Hierbij komen vre selijk veel problemen aan het licht. Daar moet een goed plan voor ontwik keld worden. Het is een tekortkoming als je dat niet vooraf dóet. De discussie over de Nota Stadsvernieuwing is in het college afgehouden, toen bleek dat er bij Zijdeveld geen enkele bereidheid bestond mijn opvattingen en ideeën over te nemen. Hij zei: dat komt alle maal nog wel. Ik word ziek van nota's en commissie, wij moeten maar eens beginnen. Terwijl ik de Nota niet af vind en op een verkeerd moment uit gekomen. De verspreiding is heel mini maal geweest. Je maakt je dan onge loofwaardig als je zegt dat je een parti cipatie-samenleving voorstaat." Rustig "In mei heeft Van derVeer mij proberen te bewegen mij rustig te hou den over stadsvernieuwing. Daar College goochelt met namen SCHIEDAM— Weet het gemeente bestuur van Schiedam niet hoe haar eigen verenigingen precies he ten? Blijkens een besluit van Bur gemeester en Wethouders waarbij een gedeelte van de Lindehof aan de Historische Vereniging Schie dam wordt verhuurd, weet het ge meentebestuur dat inderdaad niet. Gesproken wordt van de Cultuur Historische Vereniging Navraag leert ons echter dat de vereniging Historische Vereniging Scyedam heet. Een Cultuur Historische Vereniging kent onze stad (nog) -En Schiedam-Noordde woningbouw plannen voor Woudhoek en Spaland: heeft die kwestie ook een rol gespeeld? U stemde destijds als enige tegen dat voorstel. Van der Wilk: "Persoonlijk zie ik de uitbouw van Schiedam-Noord met huizen nauwelijks zitten. Er is woning nood maar kan die niet worden opge vangen door woningen te bouwen op de open plekken in de stad. Een hele boel woningzoekenden bedenken zich als de stadsvernieuwing een impuls gaat krijgen. Hebben ze dan nog de be hoefte te verkassen? Moet je in een verstedelijkt gebied als Rijnmond gaan bouwen tot dichtbij Delft? Onze PvdA/PPR-nota kwam destijds tot de conclusie tot een zeer beperkte uit bouw te komen. Maar die uitbouw moet afgewerkt worden binnen een to taalplan, hoe je dat gebied gaat in- richteji. Dan ben ik nog wel bereid daar positief over te denken. Diele mans wilde destijds een motie indie nen waarin hij een garantie voor in spraak vroeg. Die motie is door Zijde veld op een verschrikkelijk harde manier binnen de fractie onaanvaard baargenoemd. Ondergeschikt Het gaat over iets heel belangrijks. Wat houd je aan groen over, hoe richt je dat in? Als mensen daar verdommen over na te denken, omdat er een ex ploitatie-tekort op dat gebied ligt, dan zeg ik: daar werk ik niet aan mee. De mens moet niet ondergeschikt worden gemaakt aan de planning. De mens moet centraal staan, hij is maat van alle dingen. Als dat niet meer zo is, dan ben Je een samenleving aan het ontmenselijken. Ik heb het gevoel dat te weinig gewicht wordt gelegd of plannen in relatie staan tot de mens." -toekomstplannen Van der Wilk: "Ik blijf raadslid. Ik moet het politieke werk dat ik begon nen ben zo goed mogelijk afmaken. Ik wil de relatie tussen mens en samenle ving benadrukken. Dat blijf ik doen." Zaterdag 18 september worden onder auspiciën van Stichting Zeemanswelva ren Rijnmond voor de vijfde keer roei- wedstrijden gehouden op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Parkkade. Tus sen 10.30 en 17.00 uur zal strijd wor den geleverd tussen tenminste 14roei- ploegen, waartoe acht van de zeevaart scholen in Nederland, vier van havenge bonden bedrijven in Rotterdam en de overige van koopvaardijschepen die in de Rotterdamse havens liggen. Zij zul len langs een parcours van 400 meter Het organiseren van deze wedstrijden werd mogelijk gemaakt door onder meer financiële bijdragen van reders, havenbedrijven en scheepsleveranciers. Ter opluistering van de wedstrijden zal tussen 14 en 15 uur de drumband „Piet Hein" uit Delfshaven op de Parkkade optreden. ZOS zendt meer life uit SCHIEDAM De eerste life-uitzen- ding van de Ziekenomroep Schiedam vanuit de hal van het Noletziekenhuis was een succes. De Ziekenomroep is dan ook van plan dit seizoen vier maal zo'n uitzending te verzorgen, afwisse lend vanuit het gemeente- en het No- let-ziekenhuis. „Het was erg gezellig, het beoogde doel is meer dan bereikt", aldus een woordvoerder van de ZOS. „De hal zat helemaal vol. Er waren zelfs acht bed- patiënten." Het programma duurde drieënhalf uur. Vooral de jodelzange- res Olga Lowina, onder begeleiding van een accordeoniste en de Maasslui- se organist Jil van der Doel oogstten veel succes. Ook trad de Schiedamse smartlapzanger Dirk dc Veth op, bracht de voorzitter van het jubileren de Orpheus een bezoek en maakte de ZOS een praatje met het duikersecht paar en met de heer De Graaf van de Dahliaclub. Daartussen door werden verzoekplaatjes gedraaid en dahlia's en prijzen verloot. Om half twee, terwijl wethouder. Collé en enkele raadsleden nog in de zaal zaten, besloten omroe pers Cees van der Wel en Jeanet Rense- ma het programma. Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 M VLAARDINGEN SCHIEDAM - 20 september 1976 be ginnen in het stedelijk museum Schie dam weer de kunstklassen. Kinderen en volwassenen kunnen iedere week in het museum tekenen, schilderen, boet seren, etsen, enz. onder leiding van een kunstenaar, en ook de tentoonstel lingen in het museum bekijken. Kinderklassen: woensdagmiddag en za terdagmorgen; klassen voor volwasse nen boven 60 jaar: maandagmorgen; klas voor volwassenen: woensdagmor gen en donderdagavond; klas voor 14 - 18 jaar: donderdagavond. Er is nog plaats. Men kan zich bij de balie van het museum aanmelden of telefonisch (269066) een inschrijf formulier aanvragen. Jaarvergadering Rooie Vrouwen SCHIEDAM - De jaarvergadering van de Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam wordt op 15 september gehouden in de PvdA- fractiekamer van het oude Stadhuis aan de Grote Markt. Ondervoorzitter- schap van Lou v.d. Stel, voorzitter van de PvdA Schiedam, komen het jaarver slag over het afgelopen seizoen en de plannen voor het komend seizoen ter sprake. De Rooie Vrouwen zijn van plan ondermeer avonden te organise ren over thema's als: hoe werkt de PvdA en wat betekent socialisme. Ook wordt in samenwerking met de PvdA en het NIVON meegewerkt aan een avond over de Raad van Europa. Voorts worden afgevaardigden geko men voor de vrouwen adviescommissie én de stichting huishoudelijke gezins voorlichting, de contactvrouw in het partijbestuur en de kerngroep van de Rooie Vrouwen. Kandidaten kunnen tot een half uur voor de vergadering worden gesteld. Dance Workshop in Westmolenstraat SCHtEDAM - Vorige week donderdag vond de opening van de Dance Work shop van Amy Gale plaats. Onder rui me belangstelling van genodigden gaf Amy tezamen met haar groep een de monstratie van het soort dans dat ze beoefent. De Dance Workshop, studio voor moderne dans, is gevestigd in het voormalig schoolgebouw aan de West- molenstraat 24. De lessen voor ama teurs nertien op 14 september een aan vang. Deze vinden plaats op dinsdag-, woensdag- en donderdagavond. MMWMMUWIMMtMMMIMMV Rotterdam is sinds woensdag jl. weer in het bezit van een stenen leeuw, die sedert 1940 de stad had verlaten. De leeuw fungeerde tot het bombardement met een andere leeuw op de hoofdlijst boven de floorgang van de Delftse Poort als schilddrager van het stadswapen. Zij waren een versiering van de poort die gebouwd is in de periode 1768- 1772. Tijdens het bombardement in 1940 is één definitief te gronde gegaan terwijl de andere gehavend terecht kwam in Ivt atelier van een Utrechtse steenhouwer. Via een omweg belandde de leeuw uit eindelijk in Blaricum. Op initiatief van het bestuur van de Rotterdam se journalisten- en voorlichters-socièteit „De Nieuwskelder", die on langs werd geopend, is de leeuw naar Rotterdam gebracht met ah voorlopige standplaats het Stadhuisplein. Later zal het beschadigde dier worden gerestaureerd en een definitieve plaats krijgen.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1