DE f*) HAVENLOODS (më Schiedam krijgt binnen drie jaar kabeltelevisie College niet eens met Rij nmond-begroting IIQ5 Schiedam Oost: Inspraak bij herinrichting slecht hr. WESMNDM Woningen Woudhoek krijgen isolatie 4 jaar zuidplein Werkgelegenheid Als rood akkoord goot 'KABELTELEVISIE WORDT TE DUUR' m MASSIEF EIKEN MEUBELEN NSDAG 22 SEPTEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 72 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. editie P SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. ZOALS te verwacnten was bevat ten de gisteren uitgesproken Troonrede en eveneens gisteren -gepubliceerde Miljoenennota op financieel-economisch-sociaal bied nogal wat sombere gegevens. Opnieuw werd naar voren bracht dat het Nederlandse volk de broekriem zal moeten aanhalen om te voorkomen dat we over paar jaar, wat werkgelegenheid en inflatie betreft, in een nóg moei lijker positie zitten dan nu al het geval is. Met man en macht heeft de regering geprobeerd de ongun stige aspecten van de bezuinigings operatie niet voor rekening van de zwaksten in de samenleving te laten komen, een poging die, voor zover wij het nu kunnen bekijken, voor een belangrijk deel geslaagd is. VOOR de regering is het een enorm grote teleurstelling dat de werkloosheidscijfers nog altijd op lopen. De kans is niet gering dat ons land deze winter geconfron teerd wordt met een cijfer van tegen de 300.000 werklozen. Men kan zich best indenken dat de be stuurders in Den Haag op dit ge bied wel eens wanhopig dreigen te worden. De regering heeft de laat ste jaren honderden miljoenen gul dens jn onze economie gepompt om werkgelegenheid te scheppen en nog steeds stijgt het aantal werklozen. De pogingen van de re gering zijn overigens niet geheel vruchteloos geweest, getuige de af neming van de werkloosheid in de bouwsector - juist daar kan de overheid immers invloed aan den om effectief de werkloosheid te bestrijden. UIT de^ Miljoenennota blijkt dat de regering nog altijd miktop een forse daling van het werkloos heidscijfer in de jaren tot 1980. In de nota staat: „Voorshands is ombuiging van het structurele werkloosheidscijfer tot 150.000 manjaren in 1980 als doelstelling voor het beleid geko zen. Weliswaar is dit cijfer nog hoog maar voor de verwezenlij king van deze taakstelling zal reeds een zeer grote krachtsin spanning zijn vereist. In een periode van vier jaar moeten 150.000 a 200.000 aanvullende arbeidsplaatsen worden gescha pen". TOT de daling van het werkloos heidscijfer moeten ondermeer een forse stimulering van de investe ringen van het bedrijfsleven en een zekere stabiliteit in de lonen een flinke bijdrage leveren. En daarom zullen regering, werkgevers en werknemers het gezamenlijk moe ten doen; eenheid tussen deze drie „partijen" is dringend noodzake lijk. WE zijn het volledig met minister Boersma (sociale zaken) eens als hij in de toelichting op zijn be groting schrijft dat volledige werk gelegenheid de hoogste prioriteit moet hebben binnen de sociaal- economische doestellingen. TERECHT stelt de minister dat de vrijwillige werkloosheid van overheidswege niet financieel mogelijk gemaakt moet worden. „Het verrichten van arbeid is voor onze maatschappij van wezenlijk belang voor het behoud van onze welstand en het veiligstellen van de collectieve voorzieningen", aldus de bewindsman. WIJ hopen en rekenen erop dat dit standpunt van de regering ook in ons gebied, dus regionaal, ge deeld wordt en dat we in dit deel van Zuid-Holland, ook als regiona le en plaatselijke overheden, al het mogelijke in het werk zullen stel len om werkgelegenheid te be houden én uit te breiden. E.J.M. Toegenomen aantal woningzoekenden SCHIEDAM - Het aantal woningzoe kende is in de maand augustus met bij na honderd toegenomen. Bij het ge meentelijk bureau huisvesting sionden per 31 augustus in totaal 4.380 woningzoekenden ingeschreven. Dat aantal was aan het begin van de maand 4.285. Drieduizend vijfhonderdeenen- tachtig Schiedammers willen een huis en bijna achthonderd mensen van bui ten Schiedam. Het bureau Huisvesting kreeg in de maand augustus negenhon- derdvijfentwintig bezoekers. In augustus is in eenenzeventig geval len een vergunning verstrekt voor het betrekken van een woning, eigendom van de gemeente of van een woning bouwvereniging. Onder de geholpenen waren achtenzestig Schiedammers. De forse stijging van het aantal woningzoekenden is voornamelijk toe te schrijven aan vijfentachtig nieuwe inschrijvingen van zelfstandig wonen den. Deze zijn volgens de normen van het bureau Huisvesting voldoende ge huisvest. Ook lieten vijfentwintig aan staande echtparen zich als wohing- zoekenden inschrijven Schiedammers kunnen over enige tijd "genieten" van een ongekend groot aantal tv-programma's. SCHIEDAM - Binnen drie jaar kan een einde zijn gemaakt aan de wirwar van antennes, die de Schiedamse daken ontsieren. Aan staande maandag moet de ge meenteraad een besluit nemen over de aanleg van een centrale antenne-inrichting in Schiedam. Volgens berekeningen van de technische bedrijven zal de ex ploitatie van de CAI geheel kostendekkend zijn. Met de aan leg is een bedrag van twaalf mil joen gemoeid. Momenteel zijn ongeveer elfduizend woningen van woningbouwvereni gingen en de gemeente aangesloten op een gemeenschappelijke antenne-in richting. Drieduizend woningen zijn op particuliere installaties aange sloten, veertienduizend woningen hebben een eigen antenne. Vooral in de laatste groep laat de tv-ontvangst door de toegenomen hoogbouw re gelmatig te wensen over, terwijl de gemeente en enkele woningsbouw verenigingen hun installaties binnen enkele jaren moeten vernieuwen. Informatie De heer Leenderts SCHIEDAM - Televisiekijken wordt aanzienlijk duurder als de gemeente Schiedam haar zin krijgt. Kabeltelevisie betekent honderdtwintig gulden per jaar extra. Dit tarief zal, als e geldont waarding met hetzelfde percenta ge blijft toenemen als momenteel het geval is, na twee jaar al tegen de honderdvijftig gulden bedra gen. Over de Centrale Antenne Inrichting voor Schiedam en de voorwaarden daaraan verbonden, hadden wij onlangs een gesprek met de heer Leenderts, die al jarenlang ervaring heeft met het plaatsen van gemeenschappelijke antenne-inrichtingen. De heer Leenderts is allesbehalve te vreden over de voorgestelde verorde ning betreffende de voorwaarden en tarieven voor de CAI, zoals de kabelte levisie in de wandeling wordt ge noemd. ,,Het geheel wil ik omschrij ven", aldus Leenderts, „als een aantas ting van iemands persoonlijke vrijheid door de voorwaarden die de gemeente aan de gebruikers gaat stellen. Er wordt een monopolie geschapen, omdat de CAI in handen van het GTB komt." Diverse artikelen in de verorde ning wekken zijn wrevel op. Zo stelt artikel vijf, dat het personeel van de GTB gemachtigd is een aangesloten of aan te sluiten pand binnen te gaan, wanneer de huiseigenaar een aanvraag heeft ingediend. Leenderts: „Waar haalt de gemeente het recht vandaan om een derde een machtiging te laten afgeven om mijn woning te betreden? Ik ben de huur der, zelfs de eigenaar heeft in mijn huis niets te vertellen." Aansluitingen die niet tijdens de aanleg van het net worden aangebracht, gaan honderd gulden (excl. BTW) kosten, ongeacht of de bewoner al dan niet van de aansluiting gebruik maakt. „Kan ook niet", zegt Leenderts, „de eigenaar laat aansluiten, maar (le bewo ner moet betalen. Hij wordt op deze Dwang Artikel achttien luidt. „De directie is bevoegd de toevoer van elektriciteit, gas, water en CAI-signalen te staken, indien de eigenaar en/of gebruiker in gebreke blijft de aan de Technische Be drijven verschuldigde bedragen te vol doen." De CAI-bijdrage vormt namelijk een onafscheidelijk deel van de Nota. Leenderts: „Stel ik ben te gen tv, maar de eigenaar laat wel een aansluiting maken en betaalt niet. Dan wordt ik afgesneden. Zelfs als ik zelf niet betaal, kan water nooit worden afgesloten, dat is in strijd met de volks- gezondheidsvoorschrif ten Voorts vraagt Leenderts zich af, of huiseigenaren een CAI-aansluiting als geriefsverbetering gaan beschouwen. Zo ja, dan kan die in de huur doorbe rekend worden. Over het tarief wordt zestien procent BTW berekend. „Maar het is geen volledig produktdat zij afleveren. Alleen het signaal, niet de tv. Stroom is ook vier procent, waarom dan die zestien procent?", al dus Leenderts. „Als ik schade heb, zegt de gemeente: eerst betalen vol gens artikel twaalf. Zij hebben dus het hele heft .in handen, jij bent niet vrij. De gemeente maakt uit, of je beeld hebt of niet. Als er iemand de ziekte in heeft, draait hij de knop om en zit de halve stad zonder beeld. De voor waarden kloppen niet met de woorden van Den Uyl over ons democratisch be stel. Doe het op basis van vrijwillig heid. Ga de mensen niet langs een om weg dwingen. Dat mag niet." Kostbaar Volgens het voorstel van de gemeente gaat de CAI twaalf miljoen gulden kosten. Men krijgt hiervoor twee Ne derlandse zenders, twee Belgische en drie Duitse. Negen f.m. radio-program ma's kan men dan ook ontvangen. Maandelijkse kosten bedragen f. 10,05, aansluiting tijdens de aanleg is gratis. De heer Leenderts doet het goedkoper, zo leert ons een eenvoudig rekensom metje. Hij berekent tweehonderdvijf endertig gulden voor de aansluiting en f. 1,75 per maand. Verschil na drie jaar: ruim vijftig gul den. „Dat kan", zegt hij, „want ik werk alleen. Ik heb vier gemeenschap pelijke antenne-inrichtingen in Schie dam geplaatst. Mijn klanten onvan- gen Nederland I en II en België. Zelfs in Hoogvliet, waar ook een CAI is, komt Duitsland niet glashelder bin nen. De CAI Maassluis staat niet op België aangesloteri, hoewel je die kunt ontvangen op een koude aardappel met twee breinaalden. Ook in Zoeter- meer is Duitsland wisselvallig. Buiten landse stations blijven, behalve België die mooier is dan I en II, een gok. En geland is beter te ontvangen dan Duits land. Aan de kwaliteit van de Engelse zenders kunnen Nederland en Duits land een voorbeeld nemen. Die zijn veel stabieler." Tot slot wijst Leenderts op de installa teurs: „Gaat de gemeente dit door drukken, dan gaan heel veel bonafide kleinen: installateurs naar d V moer, omdat Siemens, Philips of Bosch zo nodig geld moeten verdienen. De CAI wordt veel te kostbaar." Proefmetingen hebben aangetoond dat de tv-programma's Nederland I en II, België Vlaams en Waals, alsmede Duits land I, II en III goed kunnen worden doorgegeven. Duitsland II en III zullen per straalverbinding van het ontvangst station te Rotterdam-Pendrecht wor den doorgegeven. De Schiedamse ont vanger komt op de flat van het Van Beethovenplein. Vandaar uit zullen de tv-programma's, alsmede een negen tal f.m. radioprogramma's ondergronds naar de diverse wijken worden ge bracht. De abonnees in een wijk ont vangen de programma's vanuit een wijkcentrum. Op één wijkcentrum kunnen vijfhonderd a tweeduizend woningen worden aangesloten Schiedam wordt in tweeëndertig wij ken verdeeld. Achtereenvolgens komen Schiedam-West, Noord, Woudhoek, Groenoord, Kethel, Zuid, Oost, binnen stad en Nieuwland aan de beurt. De aansluiting van de gehele stad zal waarschijnlijk tweeënhalf a drie jaar in beslag nemen. Wanneer een bepaal de wijk wordt aangesloten zal ee- mobiel informatiecentrum aanwezig zijn om de abonnees zo goed mogelijk voor te lichten. Verwacht wordt dat tachtig procent van de bewoners aan sluiting op de CAI wil. Uitgaande van die aansluitdichtheid komt de abonnementsprijs op f 10,05 per maand uit. Jaarlijks w.ordt dit ta rief bijgesteld. Voor aansluiting be taalt men bij directe aanmelding gelijk tijdig met de aanleg niets, bij latere aanmelding honderd gulden (excl. BTW). De inning van de tarieven vindt plaats via de nota's van gas, water en elektriciteit. Storingen in het systeem, waarbij meer aansluitingen zijn betrokken, zullen ongeacht de omvang ook na negen uur 's avonds worden behan deld. Individuele klachten worden tot negen uur in behandeling genomen. SCHIEDAM - De bewonersvereniging Schiedana-Oost vindt de inspraakproce dure dje gevolgd wordt bij het opnieuw inrichten van straten niet goed. Te kort SCHIEDAM - Het gemeente- drag dat Schiedam moet betalen cie: zeventig procent, Rotterdam: dertig bestuur heeft protest aangetekend aan Rijnmond komt in de buurt Proc®nt. A,u" bl' e|kaar denkt Rijn- i rmond in 1977 achtenveertig miljoen tegen de begroting van het Open- van de vijf ton. gulden nodig te hebben Hienfan bej[aalt baar Lichaam Rijnmond. Het het Rijk een kwart, de gemeenten de college gaat er niet mee akkoord »Hct;ls onverantwoord wat de gemeente helft, de provincie twintig procent, college gaat er niet mee akkoord wordt opgelegd ajdus we houder Colle. terwijl Rotterdam nog eens vijf procent dat het bedrag per inwoner van Anderzijds had hij er wel begrip voor, extra betaalt f 6 71 (eebrotin» 1976) omhoog omdat ook de kosten van Rijnmond Igeoroun i /o i mnooi, hoger worden. Hij zei dat Rijnmond ge- lwee Posten kunnen nog roet in het gaat naar f. 8,99. Het totale be- confronteerd wordt met een aanzien- eten gooien. Allereerst de Afval Verwer- lijke verhoging van een aantal posten, king Rijnmond. Dit bedrijf kampt met met name als gevolg van personeelsuit- een enorm tekort als gevolg van een breiding. Niettemin protesteert het ge- overcapaciteit. In totaal is hiervoor meentebestuur in eerste instantie bij het vijfenzestig miljoen gulden nodig. Ook dagelijks bestuur van Rijnmond tegen de wil Rijnmond een heffing van f. 6,59 vrij forse verhoging. Mocht dit protest Per inwoner gaan opleggen voor de zoge geen succes hebben - en de verschillen- heten buitenstedelijke recreatie. Wat de gemeentebesturen protesteren ieder deze 'aatste maatregel concreet voor jaar, overigens zonder resultaat - dan Schiedam zou betekenen, valt op dit zoekt het college het hogerop, in dit ogenblik moeilijk te becijferen, omdat geval bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Rijnmond tegelijkertijd ook een aantal Holland. Twee jaar geleden heeft GS kosten die momenteel op de Schiedamse de begroting van Rijnmond terugge- begroting staan, zou overnemen, schroefd. Schiedam stelt voor het Zo,u Rijnmond wat deze laatste twee VOOR Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. M KtMI vj Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 Becijferen De begroting van Rijnmond valt in vier hoofdstukken uiteen. De Algemene Dienst wordt voor de helft door het Rijk en voor de helft door de gemeenten bekostigd. De gemeentelijke bevoegd heden die Rijnmond uitvoert komen voor honderd procent voor rekening van de gemeenten, terwijl de taak- toewijzing door het Rijk voor honderd procent wordt betaald. Tenslotte is er de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond; daarvoor is de verdeling Provin- onkostenposten betreft haar zin krijgen hetgeen overigens nauwelijks waar schijnlijk mag heten - dan zou dat be tekenen dat de bijdrage per inwoner op het formidabele bedrag van f. 80,58 zou uitkomen. De heer Leenderts heeft in Schiedam geplaatst. Het plaatsen van deze CAI de Europoint-flats ongestoorde beeldontvangst in diverse delen van Schiedam niet meer mogelijk iertal Centrale Antenne Inrichtingen noodzakelijk omdat na de bouw van conventionele en een zeer beperkt aantal betrokken mensen: dat zijn de twee voornaamste punten van kritiek. Een en ander blijkt uit een brief die de bewonersvereniging vorige week stuurde naar het college van burgemeester en wethouders. De brief van de bewonersvereniging werd verstuurd naar aanleiding van een twee tal acties in Oost om de verkeersveilig heid te bevorderen. Zo legden bewo ners van de Oosterstraat in hun straat een verkeersdrempel, terwijl twee be woonsters van de Laurens Costerstraat meer dan tweehonderd handtekenin gen ophaalden die het verzoek om ver keersdrempels en speelgelegenheid voor de kinderen ondersteunden. De bewonersvereniging wijst er in haar brief op dat de wijk begrensd door PKO-laan, v. Swindenstraat, v. Swin- densingel, Laurens Costerstraat en Sin gel een zeer dichtbevolkt gebied is met relatief smalle straten. „Wij ondersteu nen nadrukkelijk elke actie", schrijft de bewonersvereniging, „die tot beper king van het (sluip-)verkeer in het aan gegeven blok kan leiden. Een uitzon dering kan eventueel gemaakt worden voor de Oostsingel, omdat deze tot op zekere hoogte een doorgangsfunctie heeft". ONOVERZICHTELIJK „Bij de Laurens Costerstraat", vervolgt de brief, „komt nog de situatie van een onoverzichtelijk verkeersgebied op een plek waar zeer veel kinderen in verband met de ligging van de scholen meerdere rijbanen moeten oversteken in de school-huisroute". Voorts zet de be wonersvereniging enkele forse vraagte kens bij de inspraakprocedure die ge volgd wordt bij het opnieuw inrichten van straten. De vereniging heeft twee bezwaren. In de eerste plaats vindt ze de termijn van voorbereiding, één a twee maanden, veel te kort om tot een oplossing te komen die door het meren deel van de omwonenden wordt ge deeld. In de tweede plaats komt de procedure er, aldus de brief, op neer „dat er van een zeer beperkt aantal be trokken mensen wordt verwacht dat zÜ binnen een termijn van één a twee maanden oplossingen aandragen". De bewonersvereniging wij graag van het college op korte termijn een reac tie op haar brief. SCHIEDAM - Deze of volgende week begint de gemeente met het Donderdag 23 september, 10.00 -16.00 uur Féést in Zuidplein hetgrootste gebqk ooit gemaakt wordt- aangesneden door theo koomen (10.00 uür) verder de hele dag o.a. cas oosthoek, dé kilimahawaians, de rotterdamse. arie yalkhoff, rexjs zoon. ljrdia oosthoek.en nog veel meer kom en vier 't mee! isoleren van haar woningen in Woudhoek Zuidoost. Dit besluit werd vorige week dinsdag tijdens het wekelijkse collegeberaad ge nomen. Onzekerheid bestaat nog over de vraag wie één en ander gaat betalen. LJet is vrijwel zeker dat het Rijk één derde van de iso- latiekosten voor haar rekening neemt. Wie de rest betaalt, de ge meente of de bewoners, is nog onduidelijk. Met deze beslissing komt een eind aan een reeks van klachten over de slechte warmte- en tochtisolatie van de wonin gen in Woudhoek Zuidoost. Al in de cember 1973 werden deze klachten ge signaleerd. Ze leidden vier maanden ge leden tot de oprichting van de bewo nersvereniging Woudhoek Zuid-Oost. Deze vereniging hield dinsdag haar eer ste ledenvergadering. Het grote probleem is, wie de isolatie- maatregelen gaat betalen. Volgens wet houder Zijdeveld zaten deze namelijk oorspronkelijk in de plannen, maar zijn ze destijds min of meer onder druk van het Rijk uitgehaald. De wo ningen werden met Rijkssteun ge bouwd. Dat is dan ook de reden dat er geen zekerheid is over de vraag wie diep in de beurs moet gaan tasten. Het Rijk past één .derde van de kosten Jbij, maar het overige deel? Wethouder Zij develd kon die vraag niet beantwoor den. „Een beetje ongebruikelijke werk wijze" zei hij. ..maar wij waren una niem van mening dat wij geen dag lan ger konden wachten. Dat zou niet ver antwoord zijn met het winterseizoen voor de deur. Je mag de mensen geen dag langer laten wachten". „Volstrekt toevallig" noemde de wet houder het dat deze beslissing precies een week voor de eerste ledenvergade ring van de nieuwe bewonersvereni ging Woudhoek Zuid-Oost werd geno men. MAASSLUIS - Onder het motto „Enthousiaste Nederlanders gevraagd" start binnenkort, evenals de afgelopen jaren, een kursus Nederlands voor de hier wonende buitenlandse werkne mers. Elk jaar bezoekt een groot aantal buitenlanders deze lessen, die door Maassluisè vrijwilligers wordt gegeven

De Havenloods | 1976 | | pagina 1