Kans is groot dat Schiedam voor de leegstand van morgen bouwt Geloogd Massief Eiken Kabeltelevisie maandag in de gemeenteraad onroerend goed op onze actueel wonen Uitbreiding Schiedam Noord ter discussie Kant-en klaar project SLAAPKAMERS Raad beslist over 4000 woningen meer Meubelfabriek Oisterwijk Welzij nsmarkt wereldwinkel JONDERDAG 23 SEPTEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 73 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. tel 132170 editie p SCHIEDAM Alles over zie elders in dit blctd Met de regelmaat van de klok ver schijnen in de Schiedamse pers be richten over stadsvernieuwing en -uitbreiding. De ene keer wordt gegoocheld met aantallen te bou wen woningen, de andere keer zit ten mensen elkaar in de haren over de stadsvernieuwing die nauwelijks van de grond schijnt te komen. In de binnenstad gaapt een groot gat, in Schiedam-West woedt een hevi ge strijd over renovatie van de Sint- Jozefwoningen, verspreid over de gehele stad staan grote aantallen woningen leeg en de maandelijkse overzichten van bureau huisves ting laten elke maand een toene mend aantal woningzoekenden Wat is er aan de hand? Waarom vormt nieuwbouw in Schiedam- Noord, de opgespoten gebieden van Woudhoek en Spaland. zo'n heet hangijzer? Willen de PPR en het radicale gedeelte van de PvdA geen woningen bouwen? Bijgaand artikel geeft de meningen weer van Herman Noordegraaf, PPR- voorzitter afdeling Schiedam en Nikolaj Dielemans die onlangs boos wegliep uit de commissie voor de ruimtelijke ordening toen wethouder Zijdeveld hem op zijn verantwoordelijk als raadslid wees. SCHIEDAM Stadsvernieuwing, stadsuitbreiding, Twee onder werpen die niet alleen in Schie dam maar ook elders in het land aanleiding geven tot heftige dis cussies. In Schiedam - Noord ligt het gebied Woudhoek/Spaland, dat circa honderdnegentien hec tare groot is. iDat gebied is opgespoten met havenslib en zeezand. Wat moet ermee gebeuren? Op 22 maart nam de gemeenteraad het prin cipebesluit plannen te ontwikke len voor de bouw van tenminste vijftienhonderd Woningen. In middels is duidelijk geworden dat wethouder Zijdeveld dan die vijf tienhonderd wil bouwen. Hier mee begeeft hij zich op glad ijs. 'De kans is groot dat Schiedam voor de leegstand van morgen 'gaat bouwen. Herman Noordegraaff Woudhoek en Spaland werden opge spoten omdat het structuurplan 1968 van de gemeente uitging van een bevolkingstoename tot 96.000. Dat structuurplan is verouderd volgens wethouder Zijdeveld. Ook al omdat Rijnmond heeft berekend dat Schie dam in 1986 huisvesting moet bieden aan 77.500 inwoners. Dit aantal lijkt, gezien het voortdurend afnemen van het aantal inwoners van Schiedam, reëler. Maar de Provinciale Planologi sche Dienst zet zelfs nog vraagtekens bij de berekeningen van Rijnmond. Rond 1980 staan zeker 33.000 splin ternieuwe woningen in het Rijnmond gebied leeg, zegt de PPD. Uithollen „In het samenwerkingsprogramma 1974-1978 van de PvdA en PPR Schiedam wordt sterk de nadruk gelegd op stadsvernieuwing. Je moet bouwen binnen het stedelijk gebied. Ik denk aan de binnenstad en het Schie- nokogebied. Het GTB-terrein in Schiedam-Zuid, de put aan de Rotter- damsedijk en de Singel zouden te over wegen zijn.", zegt Herman Noor- degraaf. ,,Je ziet nu meer stads uitbreiding dan stadsvernieuwing. De trek naar het platteland is een kwalita tief probleem. Wil je die tegengaan dan moet je het voorzieningenniveau verhogen. De nadruk moet liggen op stadsvernieuwing: renovatie, verkeers- ingrepen enz." Nikolaj Dielemans: „Je ber.t de stad aan het uithollen, als je gaat uitbouwen. Je krijgt een soort gat in de binnenstad. Ik vind niet dat je eerst alles in Schiedam-Noord moet zetten. Je zult je bouwportie Op 18 augustus heeft de raadscommis sie voor de ruimtelijke ordening gepraat over Woudhoek-midden. Hiervoor werd voorgesteld een zogeheten herhalings project te realiseren, dat is een plan dat al elders in het land werd uitgevoerd. Jn verband hiermede bezochten de commissieleden eerder nieuwbouwwij ken in Hoorn en Zutphen. De commis sie besloot het project Grote Waal in Hoorn te herhalen in Woudhoek-mid den. Een week later kwam het voor stel op tafel honderdvijftig woningen te bouwen tussen dit herhalingsproject en de Harreweg. Het herhalingsproject omvat ongeveer vijfhonderd woningen. „Dat herhalingsproject is alleen ter wil le vanhet tijdsaspect op tafel gebracht", aldus Nikolaj Dielemans. „Het levert zo'n drie maanden tijdwinst op. Het volbouwen van heel Schiedam-Noord met herhalingsprojecten zou de meest walgelijke ontwikkeling zijn. Het her halingsproject wordt jiu als een soort hefboom gebruikt. Bij herhalingspro jecten is de aansluiting bij het land schap niet .zorgvuldig". In de commissie stemde Dielemans te gen. Een druk op dejcnop techniek of- wbl het systeem van ladeplannen sprak hem niet aan. Voorts leek Hoorn hem grootstedelijk. Geen wildgroei Het streekplan Rijnmond, op 8 januari 1975 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, speelt in de discussies rond Schiedam-Noord een door DICK VAN DER LUGT centrale rol. Voor Woudhoek en Spaland wordt als bestemming stads en dorpsuitbreiding aangegeven. Op basis van het geschatte aantal inwoners van Schiedam in 1986, namelijk 77.500, heeft een werkgroep van de RvdA/PPR diverse berekeningen ge maakt. Hierbij is ook rekening gehou den met sloop en nieuwbouw in de binnenstad. De werkgroep komt tot een bovengrens van 2400 woningen in Schiedam-Noord en een benedengrens van 800. Een belangrijk gegeven is de gemiddelde woningbezetting. Tweeën half of 2,6: een tiende puntje verschil scheelt duizend woningen. „Viérentwintighonderd is conform het streekplan te rechtvaardigen", zegt Nikolaj Dielemans. „Bij elk getal daarboven bouw je voor de regio. De werkgroep heeft zekerniet als uit gangspunt genomen geen verdere uit bouw. Maar je moet niet aan wildgroei doen. Schiedam moet niet verder ontvolken. Waar je eenzijdig gaat uitbouwen, is de kans op ontvol king groter. Dan haal je de ziel uit de stad. Als je geen goeie binnenstad van de grond kunt tillen, dan vrees ik dat de ontvolking zich verder doorzet. De binnenstad is een weggegooide kans. Hemelschreiend! Ten aanzien van renovatie van panden in de bin nenstad: dat kun je zondermeer doen. Dat moet je nu aanvatten, straks is het te laat." u nog ruig polderlandschap is die immers met de geldbuidel had gerammeld, het principebesluit ten minste vijftienhonderd woningen te bouwen. Raadslid Dielemans vroeg in motie om een totaalplan, Versnellen wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. SCHIEDAM - Na Schiedam-Noord wordt de centrale antenne inrichting (CAI) een tweede heet hangijzer in de gemeenteraadsvergadering van aan staande maandag. Vlaardingen besloot begin van dit jaar eerst maar eens een proef te nemen in Holy. Maassluis trok eerst een adviseur aan. Schiedam zou een enquête houden, maar heeft dat niet gedaan. Reden: de ervaring leert dat een aansluitdichtheid van tachtig procent bereikt wordt. Volgens de bouwvereordening moeten binnen vijf jaar alle antennes van de daken af. Wie is aangesloten, krijg zelfs maar één jaar tijd om zijn antenne te verwijderen. De vraag* is ook of de al functionerende gemeenschappelijke antenne systemen (elfduizend wonin gen) geschikt zijn voor aansluiting op het CIA-net. Men verwacht dat zeven tig procent dat niet is als gevolg van het gekozen VHF/UHF systeem in sternet. Zijn meer van die gemeen schappelijke systemen dan niet goed koper dan één CAI?. Er komen zeven stations, Duitsland II en III worden ge leverd via een straalzender in Rotter dam-Zuid. Extra kosten: f. 75.000,- ineens en f. 30.000 per jaar. Voor overname van gemeenschappelijke antenne inrichtingen wordt ruim acht ton uitgetrokken. Naar de mening van deskundigen een te lage schatting. En dan een personeelsuitbreiding van vier personen bij de GTB. Wie zich nog de felle discussies in de gemeenteraad herinnert over de uit breiding van het ambtenarenapparaat, zal hierbij toch wel zijn wenkbrauw moeten optrekken. Voorts stelt de ge meente: de exploitatie is kostendek kend. Een gemaakte winst kan binnen de tak van dienst blijven om in een volgend jaar voorkomend verlies te kunnen compenseren. Een eenvoudig rekensommetje leert echter dat bij een aansluitdichtheid van tachtig procent de gemeente jaarlijks ruim vierhon derdduizend gulden overhoudt. •r enige tijd keurige wijk. Als ik Groenoord opnieuw zou mogen opzetten, dan zou ik rekening houden met het historisch aanwezige. Je hebt nu alleen boerderij Land- vreugd. Groenoord was destijds een goede overgang naar het gebied Mid- schitterende boerderij.Typische land- ■JÜIË steunde zijn motie niet. Wat er thans ■Ka*»... aan plannen op tafel ligt, de struc tuurschets, wekt de indruk dat dat aantal van vijftienhonderd vergeten is. Herman Noordegraaf. „Er wordt van uit gegaan dat die zaak wordt volge bouwd. Ik schat dat men vierduizend woningen gaat neerzetten. Er is een sterke bestuurlijke onmacht geweest, deze zaak sleept al jaren. Men verwijt nu degenen die inspraak voorstaan, dat ze de zaak vertragen. Men gaat nu zaken versnellen en passeert inspraak. Onder ministeriële druk worden een aantal zaken niet voldoende doordacht en is de inspraak onvoldoende." Gaat Woudhoek/Spaland op Groen oord lijken? Hoogbouw, weinig winkels, ongezellig enz. Dielemans: ..Het zal zeker geen hoog bouw worden. Bij vierduizend wonin gen kun je de fijnste wijkjes realiseren, maar de vraag is of je zoveel nodig hebt. Ik vind Groenoord een groot aantal tekortkomingen hebben, die door mij ook heel duidelijk worden ge voeld. Het ontbreken van het voorzie ningenniveau op cultureel een sociaal gebied valt op. De mensen kunnen zich weinig met de wjjk vervlechten. Aller lei conflicten spelen zich hier af. Als je de Z-flats bekijkt, dan zie je dat er wei nig aan een tussenschaal is gedaan. Die muren mogen zeker niet meer in de toekomst voorkomen." Nikolaj Dielemans opgetrokken. weggetjes zou je kunnen behouden. En het gelijktijdig ontwikkelen van woningen en voorzieningen als open baar vervoer, winkels, onderwijs, so ciale voorzieningen, café's, vergader ruimtes enz. Die zijn in Groenoord erg schaars. Je ziet hoe lang planologische besluiten uit het verleden doorwerken. En niet te vergeten de aansluiting met Midden-Delfland, dat typische polder land met zijn openheid." „De Laan van Bol'Es was zo fantas tisch mooi", herinnert Nikolaj zich. „Alles is uitgepoetst." Dielemans: „Ik ben niet erg optimis tisch. Het feit dat dat gebied is opge spoten is een zeer frustrerend gegeven. Daar waar je nu kunt bijsturen, moet je dat zeker doen." Noordegraaf: „Dat onderschrijf ik. We gaan door allerlei zaken die we niet juist achten, aan de kaak stellen. Daar bij ben ik er een groot voorstander van op basis van argumenten te wer ken." Eenzijdig Noordegraaf: Als je Groenoord nu zou ontwikkelen, dan zou je dat heel an ders doen. Groenoord is een typische uiting van kwantitatief denken, histo risch wel verklaarbaar gezien de wo ningnood. Het is een eenzijdig opgezet te wijk waar het wonen overheerst. Wonen, werken en recreatie moet je dooreenweven, dan krijg je een leven dig geheel. Nu heb je een soort slaap- Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Werkgroep Kethel ongerust SCHIEDAM De werkgroep Kethe' is weer in de pen geklommen. In een brief aan de gemeenteraad en het col lege wordt gevraagd eindelijk eens iets te doen aan de ondraagbare verkeers situatie in het oude dorp. Ook wijst de werkgroep de gemeente op een brief gedateerd 15 augustus 1973 "waarin fiet college belooft in de tweede helft van 1974 de verlengde Mozartlaan (noodweg) aan te sluiten op de Harre- weg. Tot slot vraagt de werkgroep om par- keermogelijkheden in verband met het realiseren van het park Kethel. ..Waar moeten de mensen die met een eigen vervoermiddel naar dit park komen hun vervoermiddel laten, bij de bewo ners voor de deur?", vraagt de werk groep zich af. De gemeenteraad krijgt aanstaande maandag 27 september het voorstel •voorgeschoteld in beginsel tenminste 5.500 woningen neer te zetten in Woudhoek en Spaland. Het college van burgemeester en wethouders schrijft in haar toelichting op dit raadsvoorstel dat minister Gruijters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening dit aantal voor ogen staat. De minister acht het, mede gezien de bezuinigingen in de ko mende jaren, vrijwel uitgesloten dat voor een programma van vijftienhon derd woningen extra medewerking van het Rijk kan worden verkregen. De mi nister heeft inmiddels bevestigd dat de regeling lokatie-subsidie (bijdrage in de hoge grondkosten) ten volle van toe passing is op Schiedam-Noord. Voorts heeft de minister overleg geopend met de departementen van verkeer en wa terstaat en cultuur, recreatie en maat schappelijk werk voor extra steun. Volgens het college blijkt er bij de be trokken departementen behoefte aan een verduidêlijking van het raadsstand- punt. Vijftienhonderd op 22 maart, zes maanden later vierduizend meer: het college vraagt daarom een uitdruk kelijke verklaring van de gemeenteraad de bouw van 5.500 woningen mogelijk te maken. Volgens het college moet een gesprek mogelijk zijn over een gefaseerde uitvoering. Hierbij denkt het college aan een vroegtijdige verbete ring van het openbaar vervoer en de wegontsluiting van het stadsdeel. Bij het aantal van 5.500 worden in hel collegevoorstel geen vraagtekens ge zet. Schiedam dient zich, zo zegt hel college, mede te richten naar de regio nale behoefte. Ook de bekende woning behoefte van de Schiedamse bevolking vormt alleen al, zo schrijft het college aanleiding tot voortzetting van de bouw in Woudhoek en Spaland Definitief ontwerp De Col ignystraat SCHIEDAM De bewoners van de Louise de Colignystraat en de Strijen- sestraat hebben het definitieve ont werp van hun straat in de bus gehad. Dat ontwerp is voor de Louise de Colignystraat nagenoeg gelijk aan het voorstel dat de bewoners ongeveer zes maanden geleden ontvingen. In het eindplan komen vierentwintig parkeer vakken. en twaalf nieuwe bomen. In de Strijensestraat worden ook twaalf nieuwe bomen geplant. Er is ruimte in de straat om zesenveertig auto's te parkeren. In de parkeerstro- ken wordt geen Yakindeling aangege ven. Aan het begin van de straat, bij de aansluiting van de Groenelaan, worden een aantal paaltjes geplaatst om te voorkomen dat onjuist wordt gepar keerd in het voetgangersgebied van de Groenelaan. Bij nummer 2 komt een drempel. Tussen de nummers 15 en 22 komen twee drempels evenals bij nummer 37 en 42. Met de uitvoering van de werkzaamheden wordt deze maand nog gestart. HAARIMPORT Slechte woonsituatie woonwagencentrum SCHIEDAM Mevrouw Blaauw, lid van de Provinciale Staten voor de PSP, en de heer Veira (PPR) hebben Gede- puteerde Staten van Zuid Holland vra gen gesteld over de zeer slechte woon situatie in het woonwagencentrum aan' de Schiekade. Ze vragen GS er bij de gemeente Schiedam op aan te dringen voor het komende winterseizoen nood maatregelen te treffen en van Schie dam en een aantal omliggende ge meenten te verlangen, dat op zeer kor te termijn meerdere kleine centra ge creëerd worden. Een groepje dames heeft zich beschik baar gesteld om enige uren op de wel- zijnsmarkt, zaterdag 25 september, als verkoopster te fungeren. Deze markt wordt op het Emma plein (parkeer plaats bij de Singel) georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap. Zij zijn in het bezit gekomen van enige meters Maridadistoffen uit Kenya. De stoffen zijn van zuiver katoen en handbedrukt, in een kleine coöperatieve fabriek in Nairobi, Kenya. Een volwaardig goed produkt, vervaardigd door vrouwen, die er een bestaan in vinden te midden van grote werkloosheid in de buurt. De onderneming kan draaien met een zeer lage kapitaalsinvestering per ar beidsplaats. Mede door het opgang brengen van de export naar ons land kon een aantal arbeidsplaatsen in een jaar worden opgevoerd. Een aantal wereldwinkels kreeg het alleenrecht voor Nederland: Op deze manier proberen ze bekendheid te geven aan een volledig eigen Afrikaans produkt. Tussen dit fabriekje en deze wereldwinkels bestaat een persoonlijk kontakt. Twee tot drie maal per jaar gaat er iemand van hen de zaken be spreken in Nairobi. Mede door dit overleg is er een direkte band met Kenya. Een unieke situatie. De prijs van deze stoffen bedraagt f. 12,50 per meter, men kan er ook Guatemala koffie kopen voor f. 3,50 per 1/2 pond (gemalen) f. 7,- per pond (bonen). Het is een produkt van kleine boeren, die zich aaneengeloten- hebben om samen sterk te staan tegen grootgrondbezitters en grote bedrijven, die voor zo "weinig mogelijk geld van de arbeid van de indianen willen pro fiteren. Vroeger waren de indianen gedwongen zich als seizoenarbeider te verhuren. Ze leidden een slavenbestaan en verdienen een hongerloon. Vanaf 1960 heeft een aantal van hen zich aaneen sloten en is koffie gaan produceren. Ze verdienen genoeg om zich niet als sei zoenarbeider te hoeven verhuren, maar' ze kwamen toch veel tekort. Dit kwam omdat de opkopers van de koffie niet veel voor de koffie van de indianen be taalden. De opkopers hadden een machtspositie, omdat zij alleen de kof fie exporteerden. Om die machtsposit- tie te coorbreken kopen de wereld winkels van. S.O.S. (Stichting Ontwik- kelings Samenwerking) nu de koffie van de indianen van Fedococagua. Daardoor kunnen de indiaanse boeren kunstmest en machines aanschaffen. Ook de gezondheidszorg kan verbeterd worden en er kan aandacht besteed worden aan onderwijs en politieke vorming. Fedecocagua vertegenwoor digt op dit moment 5000 families oftewel 30.000 mensen. Hoe meer koffie er verkocht wordt, hoe meer mensen in Guatemala er kans hebben op een menswaardig bestaan. PSP hoopt op bezinning B en W SCHIEDAM Wethouder Hans van der Wilk was een wethouder die zich aan de beloften en gemaakte afspraken wilde houden. Dat schrijft de afdeling Schiedam van de PSP in een open brief aan het college van burgemeester en. wethouders. De PSP betreurt het, al dus de brief, dat het college een aantal besluiten heeft genomen die in strijd zijn met het samenwerkingsprogramma van PvdA en PPR. De PSP ondersteunt de bezwaren van Vander Wilk tegen de besluiten van het college inzake vlootbezoek, krakers, oorlogsschepen voor Indonesië, nota stadsvernieuwing, uitbouw Schiedam- Noord en actie boycot AMRO. „Moge de besüssing van Hans van der Wilk", zo besluit de PSP haar brief, „voor het restant van het progressieve program college aanleiding zijn, zich te bezin nen op het belang van de naleving van gemaakte afspraken." HOI K VAN HOLLAND - De fotocombi natie Hoek van Holland start a.s. maandag naar nieuwe seizoen om 1%30 uur in het stationsgebouw. Belangstellenden kunnen sennis komen nemen van de nieuwe activi teiten van de fotoamatcurs in Hoek van Hol 1 week X tp fn ind de gezellige beurs voor iedereen I I I li E^A. vrijdag 1 t/m zondag 10 oktober a.s.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1