3NLOODS Vijfduizend woningen in Woud hoek/Spa la nd Copernicusplein wordt speelterrein Kritiek op woningbouw in Schiedam-Noord WE5ÏL4NDM 'GEMEENTE MOET HAAST MAKEN MET ISOLATIES' SCHIEDAM iHvapURK MASSIEF EIKEN MEUBELEN WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 74 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE- EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK. BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899. SCHIEDAM - Klokslag kalf drie sloot burgemeester Lems afgelopen maandagnacht de gemeenteraadsvergadering met een hamerslag waar reikhalzend naar uit werd gezien. Een marathonzifting van zesenhalf uur was voorbij. Resultaten: er worden tenminste vijfduizend wonin gen gebouwd in Woudhoek/Spaland, de gemeente zegt haar rekening bij de AMRO-bank niet op, de vacature ontstaan door het vertrek van Van der Wilk wordt voorlopig niet vervuld en er komt een Centrale Antenne Inrichting in Schiedam. De ontwikkeling van woningbouwplan nen vodr Woudhoek/Spaland leverde het meeste vuurwerk op. De verhou dingen lagen bij de discussies hierover anders dan normaal. Aan de ene kant stonden CDA, PPR en het radicale ge deelte van de PvdA met als belangrijk ste woordvoerder Nikolaj Dielemans: aan de andere kant wethouder Zijde veld, de overige collegeleden, PvdA en VVD. De discussie leverde niet alleen een herhaling van eerder ingenomen standpunten op, maar ook een ver scherping ervan. „Ik ben tegen dit voorstel", zei Van der Wilk thans in de raad aanwezig als gewoon gemeenteraadslid. „Het heeft niets te maken met het tot standko- men van beleid. Wat betekent dit voor de stadsvernieuwing en de binnenstad? De druk die de minister en Rijnmond uitoefent heeft een versnelde procedu re tot gevolg en een onvoorstelbare narigheid". Jo Ouwens-Muller die na mens het grootste deel van de PvdA- fractie sprak, haalde het woningnood argument van stal: „Bijna alle gesprek ken in Schiedam gaan over huisvesting en huisvestingsproblemen. Er zijn ongeveer vierduizend woningzoeken den en die lijst geeft nog geen eens een concreet beeld van de behoefte". Zij had alle vertrouwen in de wethouder dat hij goede oplossingen in de wacht weet te slepen voor voorzieningen, .goed openbaar vervoer en inspraak. me» 9rï?*°te korting Piano's voor Cherny (nieuw) 2,495.- 1.995.- CHERNY(nieuw) J245T- 2.695.- ILindberg» 4,483.- 2.945.- Schimmel* SAQQr- 3.125.- Rich.WEBER(nw) 4.495.- 3.175.- Yamaha* 4.400.- 3.190.- Sauter (nieuw) 5.800.- 3.425.- Geyer 4225- 3.540.- Rösler 4.050.- 3.565.- BECHNER(nieuw) 4.895.- 3.620.- Steinway &Sons»lT«495~- 8.450.- IRMBACH1™,";»1 5.475.- 4.095.- Aug. Förster 4.445 - 3.250.- TCHAIKA 4.950- 5.095.- Vleugels -00r Tchaika* 11.900- 8.900.- Yamaha* 10.950- 9.200.- Petrof* 9.445.- 8ECHNER (nw) 41,900- 9.995.- ESTONIA "J'™?125.400.- 18.900.- Steinway Sons* 17.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels Rotterdam sinds 1898 Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-1 7.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. in vleugels en piano's, thuisbezorging. 5 jaar garantie. oud door geheel Nederland ningen. „We moeten niet zomaar klak keloos cijfers uit het streekplan Rijn mond overnemen", aldus Dielemans. Dit streekplan geeft voor Schiedam in 1986 een inwonersaantal van 77.500 aan. Op basis daarvan kwam een PvdA/ PPR werkgroep destijds tot een aantal nieuw te bouwen woningen van om streeks duizend. Op 22 maart besloot de gemeenteraad al in principe vijf tienhonderd te bouwen. Wel werden garanties gevraagd voor een aantal knelpunten zoals goed openbaar ver voer, goede voorzieningen e.d. Dïelemans: „Ik constateer dat er nog geen enkele garanties zijn. Aan Schie dam is geen bijzondere prioriteit toe gekend. De toestand van de schatkist is zeer benauwend. Ik moet nog maar zien dat Schiedam de garanties krijgt die het vraagt. De relatie tot Zestien hoven wordt niet onderkend. Er is geen inzicht in de financiële aspec ten. Het ontbreken van een publieke discussie is onder de maat. Mijn con clusie is dat er aan het voorstel ern stige manco's kleven". Rosman (CDA) ondersteunde de woorden van Diele mans, terwijl De Wolf (CPN) voor wo ningbouw pleitte. Wethouder Zijde veld vond dat de gemeente niet mocht pokerspelen over de rug van woning zoekenden: „Ik vind niet dat iedere grasspriet in Schiedam-noord moet vervangen worden door nieuwbouw. Ik ben van mening dat het gezien de wo ningnood in de stad en de regio niet SCHIEDAM - „Onvoorstelbare brutaliteit van het college." Zo kenschetste Hans van der Wilk het voorstel van het college tenminste vijfduizend woningen in Woud hoek/Spaland neer te zetten. Aan de discussie over de stadsuitbrei ding in Schiedam-Noord ging een korte doch felle woordenwisseling vooraf. Dielemans kwam met het voorstel de beraadslagingen-uit te stellen. CDA en PPR en het radi cale deel van de PvdA-fractie steunden hem, VVD en de rest van de PvdA waren tegen. Diele mans gaf vier redenen: Eerst de structuurschets behandelen, daar na over aantallen praten. Het voorstel is voldoende in de com missie voor de ruimtelijke orde ning voorbereid. De beslissing vraagt een uitvoerige publieke dis cussie. Aan die discussie in ruime re zin is nog niet toegekomen. Voorts wees Dielemans op de dis cussies in den Haag over de recon structiewet Midden-Delfland, bij wordt met de gedachte ge speeld de grens van Midden-Delf land in zuidelijke richting te ver leggen. Dielemans vond de discus sies in de raad een beslissing op Rijksniveau over Midden-Delfland doorkruisen. Ook Rosman miste een behandeling van de structuur schets in de raad. Voorts wees hij er op, dat de commissie voor de ruimtelijke ordening niet om ad vies over die vijfduizend wonin gen was gevraagd. Zijdeveld wees er in zijn antwoord op dat je al leen rijkssteun kunt verwachten, als duidelijk is over hoeveel wo ningen je praat: „Het besluit is niets anders dan een principebe sluit tot hoever we willen gaan en dat het ons mogelijk maakt in den Haag te praten." Bij stemming bleken zestien raadsleden voor uitstel te zijn en negentien tegen. Klakkeloos Nikolaj Dielemans (PvdA) hield een toespraak die allerwege bewondering afdwong. Hij stoorde zich niet aan een intern gemaakte afspraak dat hij uit sluitend een stemverklaring zou geven. Behalve dat hij een doortimmerd be toog hield, diende hij ook nog eens twee wijzigingsvoorstellen in en twee moties, die uiteindelijk alle vier met zestien stemmen voor en negentien te gen werden verworpen. „Neem de tijd voor de belangrijke beslissingen in Schiedam-Noord", hield Dielemans de raad tevergeefs voor. Hij ging in op plaatsen elders in de stad waar nog ge bouwd kan worden en schatte de reële behoefte in Noord op elfhonderd wo- Mevrouw Jo Ouwens-Muller: Bijna alle gesprekken in Schiedam gaan over huisvestingsproblemen. verantwoord is het besluit op te hou- Onzuiver Rosman vond het binnenhalen van de woningnood in de discussie „onzui ver". Hij hekelde de gang van zaken en de forse sprong van vijftienhonderd naar vijfduizend woningen. „Hoe lig gen de zaken in Den Haag?", vroeg hij zich af, „daar krijg ik niets van zwart op wit". Om tien over twee eindigde de discussie over Schiedam-Noord. De gemeenteraad besloot met negentien stemmen voor en zestien tegen in be ginsel tenminste ,vijfduizend woningen te bouwen in Woudhoek/Spaland. Hieraan werd gekoppeld dat het Rijk de nodige garanties moet geven voor de oplossing van de eerder genoemde knelpunten met name wat betreft openbaar vervoer en de verkeersont- sluiting van het nieuwe stadsdeel. SCHIEDAM - De stuwgroep Midden- Delfland heeft met schrik en verbazing kennis genomen van het voornemen om de stadsuitbreiding in Schiedam- Noord tot 5500 woningen op te voe ren. Dat schrijft de stuwgroep namens de samenwerkende milieugroepen Mid den-Delfland in een brief aan de frac ties van de gemeenteraad. In de brief wordt gewezen op de smalle strook die bij realiseringvan de plannen zou overblijven tussen Schiedam-Woud- hoek en Delft-Tanthof. „Nog slechts drie a drieënhalve kilome ter tussenruimte. In deze smalle strook zullen in het kader van de reconstruc tiewet Midden-Delfland nog groenzo- nes moeten worden gerealiseerd. Wat hierna ovetblijft van het oorspronke lijke polderlandschap wat Midden- Delfland kan op één a twee kilome ter geschat worden. Dit vooruitzicht benadert een situatie van aaneenge- groeide steden". Als tweede punt spreekt de stuw groep haar teleurstelling uit over de tot nu toe gevolgde procedure. Over haast, zegt de brief, zonder gelegen heid tot een uitgebreide reactie en zonder antwoord op het verzoek van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord, wijkvereniging Groenoord' en ondergetekenden aan het gemeentebestuur om betrokken te worden bij de planontwikkeling. De stuwgroep vraagt daarom in de brief Om een. periode van bezinning. M Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. 3® Bezoekt onze itgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z.27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 Informatieavonden over aardbevingen SCHIEDAM De vriendschapsvereni ging Nederland-China organiseert in Schiedam een tweetal informatiebij eenkomsten over de aardbevingen in China en de strijd van het Chinese volk tegen de gevolgen daarvan. Op 28 juli werd het noordoosten van China door zeer zware aardbevingen getroffen. De verwoestingen in deze dichtbevolkte streken waren enorm. China aanvaard de geen buitenlandse hulp. Op 30 september kan men hier in het wijkcentrum Nieuwland, Dr.Wibaut- plein 31, meer over horen en op 5 oktober in buurtcentrum Oost, Dr. Zamenhofstraat 153. Beide informatie bijeenkomsten beginnen om acht uur. Naar aanleiding van deze beide avon den wordt een Schiedamse afdeling van de vriendschapsvereniging opge richt. SCHIEDAM - Het parochiebestuur van de Singelkerk heeft positief gereageerd op het voorstel van de bewoners van de Laurens Coster- straat en omgeving om van het stukje land bij het Copernicusplein, eigendom van de parochie, een beter gebruik temaken dan thans het geval is. Het bestuur heeft een advokaat benaderd om advies te vra gen over het in huur of koop overdragen van het terreintje aan de ge meente. Uiteindelijk zou het stukje land geschikt kunnen worden ge maakt als speelgelegenheid voor kinderen. De akties rond het veilig maken van Laurens Costerstraat en omgeving gaan intussen door. De twee initiatiefneem sters, Corrina Bosveld en Hilde v.d. Kuik, hebben steun gekregen van bewonerpvereniging Oost. Deze heeft in een brief aan de gemeente aange drongen op maatregelen. De twee da mes hebben een gesprek gehad met wethouder Collé die Van der Wilk's portefeuille tijdelijk beheert en een af spraak gemaakt met wethouder Zijde veld. „Wethouder Collé heeft gezegd, dat 'wij zo spoedig mogelijk bericht zouden krijgen", aldus Hilde v.d. Kuik. Ook de ouderwacht op de oversteek plaats van de Lange Singelstraat lijkt in het verschiet. Corrina Bosveld: „De ouderkommissie van de Sint Jan/Aloysiusschool is be naderd via het schoolhoofd. Die zou den een ouderwacht aanvragen." Voorts hebben de twee aktievoerders kontakt gehad met bet parochiebe stuur. Dat heeft in eerste instantie po sitief gereageerd op het voorstel een stukje land aan het Copernicusplein, eigendom van de parochie, als speelge legenheid voor de kinderen ter be schikking te stellen. Het bestuur neemt kontakt op met een advokaat om de mogelijkheden het terreintje in koop of huur aan de gemeente ovet te dra gen, te onderzoeken. „De parochie kan best wat aan wijkbelangen doen", zegt Corrina Bosveld. „Het zou ideaal zijn als de gemeente het overneemt. Het hoeft financieel geen problemen op te leveren, dat is ons beloofd." „Het terreintje is zo prachtig gelegen. Er is helemaal geen speelgelegenheid voor de kinderen hier", aldus Corrina. Inmiddels heeft ook een gesprek met voorzitter Zonneveld van het Singel kwartier plaatsgevonden. Op hun aan vraag van de verenigings-speelwerk- tuigen gebruik te mogen maken heb ben de twee dames nul op het request gekregen. Het Singelkwartier had slechte ervaringen met uitlenen, aldus de voorzitter. „Ik vond dat heel te leurstellend. Waarom kunnen wij die dingen niet op proef krijgen? De men sen staan er positief achter. Wij willen daar beslist nog eens ov.er praten. Wij willen een herziening van die afwij zing. Wij vinden dit te goedkoop. Die beslissing is gebaseerd op een negatieve ervaring in Voorthuizen. Je kunt toch niet één lijn trekken met ons?" Laatste ontwikkeling in de aktie rond de Laurens Costerstraat: een afschrift van het verzoek om verkeersmaatrege- Bewoners Woudhoek-Zu/doost SCHIEDAM - Op aandrang van leden van bewonersvereniging Woudhoek Zuidoost werd tijdens de ledenvergadering van deze jonge vereniging vorige week dinsdag in dienstencentrum de Woudhoek van de gemeente geëist dat de isolatiewerkzaam heden voor half november afge rond zijn. Diverse leden hadden heeTt daar voorstellen voor klaar liggen. De gebrekkige warmte- en tochtisola- tie van de gemeentewoningen in Woudhoek-Zuidoost en de afwezigheid van goed openbaar vervoer, vormden de twee belangrijkste punten die vorige week ter sprake kwamen. Ruim zestig van de tweehonderdtwintig leden wa ren naar de recreatiezaal van de Heyer- mans flat gekomen. Een zaal die drin- hun twijfels over de door de send een opknapbeurt behoeft omdat y - Atx fcolft von Aa „14. wethouder Zijdeveld gedane toe- zeggin dat deze inmiddels ge- de helft van de kurkplaten al van het plafond is gevallen. Het bestuur bracht verslag uit van een bezoek i starte werkzaamheden voor het wethouder Zijdeveld een week „Dat stookseisoen klaar zullen zijn. Is gesprek is^ zeer positief uitgeval- de gemeente niet op tijd klaar, u" dan volgen er acties; het bestuur Muijs'& De Winter's Bouw- en Aannemingsbedrijf B.V. te Rotterdam vraagt voor spoedige indiensttreding ERVAREN TIMMERLIEDEN voor de TIMMERFABRIEK in Vlaardingen. Aanmelden: Industrieweg 27, Vlaardingen, tel. 010-344575 of 's avonds na 19.00 uur de heer Uyttenbroek, 010- 704207. Asfaltbeton op de Churchillweg SCHIEDAM - Een dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden voor het aanbrengen van een deklaag van asfaltbeton op de Churchillweg tussen de Laan van Bol 'Es en de Mozartlaan/Zwaluwlaan, de Mozartlaan en de Vivaldilaan tussen de Mozartlaan en de Eduard van Bei- numlaan. Hierbij zullen tevens her stelwerkzaamheden worden verricht aan de bestaande asfaltverharding. Tegelijkertijd zullen de beide fietspa den aan de westzijde van de Churchillweg, te weten ter hoogte van huize Spaland en bij het postkantoor, worden verbreed en zullen verkeers maatregelen worden getroffen, zodat op deze fietspaden 2-richtingsverkeer voor (brom)-fietsen mogelijk wordt. In verband met deze werkzaamheden zal het noodzakelijk zijn, tijdens de uitvoering tijdelijke verkeersmaatre gelen in te stellen teneinde een goede voortgang van het werk mogelijk te maken. De duur van de uitvoering van het gehele werk is ongeveer 6 weken. Uiteraard zal worden getracht het ongerief tot een minimum te beper- MEEDENKEN OVER MIDDEN-DELFLAND Na jaren van onzekerheid over Midden-Delfland gaat er nu eindelijk wat gebeuren. Er worden plannen gemaakt voor dit gebied en de werkzaamheden gaan van start. Maar eerst mogen bewoners en gebruikers van Midden-Delfland hun eigen ideeën naar voren brengen. Dat kunt U doen door deel te nemen aan gespreksgroepen. Een brochure geeft nadere informaties over de moeilijkheden. Went U voor aanmelding of informatie tot de PRRO, Antwoordnummer 100, Den Haag, tel. 070- 264111, tst. 2800. Bezoek de tentoonstelling Midden-Delfland in Vlaardingen of Schiedam 28 sept. - 2 okt. Burger zaal Stadhuis, overdag geopend 11-16 u., woensdag- en donderdagavond 19-21 u., 5 - 10 oktober Stedelijk Museum Schiedam overdag geopend 11-16 u., dinsdagavond 19-21 u. Voorlichtingsavond ^Vlaardingen 30 september, Schiedam 5 oktober 20 u. Weinig publiek bij Joost Nuissl SCHIEDAM - Nog geen vijfentwintig Vences zijn ronduit zwak. Maar mis bezoekers zijn afgelopen zaterdag n zoldertheater in de Teerstoof geko men. Joost Nuissl bracht er samen met de musici Nard Reynders en Harry Emmery het theaterprogramma „Joost Nuissl en Zo". Hij had meer belangstel ling van het publiek verdiend. Waarom de zaal grotendeels leeg bleef, moet een raadsel genoemd worden, want Joost Nuissl is toch bepaald geen onbe kende. Mindere goden trekken in het zoldertheater doorgaans een vollere zaal op zaterdag. Joost Nuissl bracht een liedjesprogram ma dat overwegend boeide door de muzikaliteit van zijn beide begeleiders. Want de teksten van zijn liedjes heb ben weinig om het lijf en zijn confe- schien speelde daar de lege zaal een grote rol in. De uiterst fraaie melodie- en en arrangementen maakten echter veel goed. Nard Reynders bleek een ta lentvol begeleideT op blokfluit, klari net, accordeon en piano. Harry Emme ry evenaardde hem bijna op contrabas, basgitaar en cello. Tezamen met Joost Nuissl op sologitaar vormden ze een aan elkaar gewaagd groepje musici, dat ook van muzikale grapjes bleek te hou den. Alles bijeen een genoeglijke avond met fraaie muziek, maar helaas zonder indringende teksten. Misschien toch een groep die in een wat minder for mele sfeer beter tot haar recht zou ko- PSP wil terugbetaling van steekpenningen SCHIEDAM - Het septembernummer van de PSP-krant afdeling Schiedam is in zijn geheel gewijd aan het rapport van de commissie Donner en de positie van Prins Bernhard. Op de voorpagina prijkt de verklaring van het PSP-hoofd- bestuur van 26 augustus. Daarin wordt gevraagd om een strafrechterlijke ver volging tegen Prins Bernhard, terugbe taling van alle steekpenningen en er wordt een pleidooi in gehouden voor het beperken van de rol van het ko ninklijk huis. De PSP, afdeling Schiedam vindt dat de PSP mening -voornamelijk bij monde van fraktievoorzitter Bram van der Lek- een beetje verloren is ge gaan in de grote hoeveelheid menin gen. De PSP-krant bevat een inter view met Bram van der Lek, de woor den van Van der Lek over de affaire in de Tweede Kamer en een artikel van Frek van der Spek. Bram van der Lek, zelf overtuigd republikein, zegt in een interview ondermeer: „Ik denk dat de koninein een aarfdiee vrouw is." len", aldus het bestuur. De wethouder had uitgelegd dat onder druk van het Rijk bij de bouw isolatiemaatregelen waren achtergewege gelaten om de huurprijs te drukken. Volgens het be stuur gaf Zijdeveld zijn ex-college Van der Wilk er de schuld van dat de com municatie tussen het gemeentebestuur en de bewoners van Woudhoek zo, slecht was geweest. „Hij was blij dat hij nu vrij baan had. Hij beloofde dit punt van communicatie te herzien. Een gedeeltelijke doorberekening van de kosten vond de wethouder zelf re delijk", zei het bestuur. „Als de isola tie tijdens de bouw was aangebracht, zou die ook doorberekend zijn. De wethouder heeft beloofd voor de be woners een zo gunstig mogelijke rege ling te treffen." „Wij hebben onze twijfels of de maat regelen voldoende zijn", aldus het be stuur. De wethouder zei dat een onaf hankelijk bureau was ingeschakeld ter bestudering van de,klachten. „Wat de wethouder betreft was er geen enkel bezwaar tegen het rapport van dat bu reau vrij te geven. Hij houdt rugge spraak met dat bureau of hij het vrij mag geven." Eén der bestuursleden merkte naar aanleiding van het doorbe rekenen van de isolatiemaatregelen op: „Persoonlijk ben ik van mening dat een huurverhoging niet acceptabel is, maar dat zal de ledenvergadering moe ten beslissen." Eén der leden gaf de verzekering: „Ik maak een gokkie met u. Als de boel geisoleerd is, kun je je lazarus betalen." „Hogere huren on zin" zei een ander. „Wat staat in het bestek", werd gevraagd. Bestuur: „Naar onze mening is misbruik ge maakt van het bestek, maar je moet deze dingen hard kunnen maken." Na de pauze kwam onder andere het openbaar vervoer in de wijk ter sprake. Volgens voorzitter Van Asperen wordt een bushalte pas gerealiseerd als de Brederoweg klaar is. „De RET wil wel een halte plaatsen bij de Heyermans- flat, maar de gemeente wil geen draai- cirkel aanleggen." aldus Van Asperen. De vergadering constateerde dat de hele Woudhoek zonder busverbinding zit. Enkele suggesties om actie te voe ren, werden op tafel gelegd, maar tot een duidelijke uitspraak kwam het niet. Duidelijker was de ledenvergade ring over het tijdstip waarbinnen de inmiddels gestarte isolatie werkzaam- hfedên klaar moeten zijn. Op voorstel van één der leden deed de vergadering daarover een uitspraak: voor half no vember, anders wordt er actie gevoerd. Ook werd gevraagd om een werksche ma. Tenslotte verzocht het bestuur andere klachten schriftelijk in te die nen bij de secretaris. SCHIEDAM - De stichtingsraad van de Schiedarrïse Gemeenschap heeft be sloten het Christelijk gemengd koor Canzone en het jongerenkoor Poly hymnia toe te laten als lid van de SG. Beide koren kunnen pas in 1978 aan- soraak maken op subsidie.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1