Klachten over nieuwe binnenstadswoningen Eigen onderkomenvoor gehandicapten Chileense vluchtelingen naar Schiedam MMMoo onroerend goed op onze pagina actueel wonen Schiedam-centrum wil enquête houden termeulen Dr. Spronk overleden Directiewisseling termeulen In het voormalig café Karsseboom SLAAPKAMERS vomnDAff nationale DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 75 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170. editie p SCHIEDAM Alles over zie elders in dit blad SCHIEDAM De bewonersvereniging Schiedam-centrum is van plan een enquête te organiseren onder de bewoners van de achtenveertig binnenstadswoningen naast de kaalslag. De werkgroep huisvesting van de bewonersvereniging is namelijk de 'afgelopen weken herhaaldelijk geconfronteerd met klachten over de toestand van de huizen, verkeers situatie, speelvoorzieningen en de verwarmingsinstallaties. Doel van de enquête is na te gaan welke zaken de bewoners van het Buurtje het meest na aan het hart liggen. De enquête wordt aangekondigd in het onlangs verschenen eerste nummer van de ledenkrant, een uitgave die aldus de frontpagina „met mate en onregelma tig verschijnt". Het blad bevat een over zicht van alle werkgroepen van de be wonersvereniging. Zo meldt de werk groep huisvesting dat de bewonersver eniging door de consumentenbond om mooie porceleinen kop en schotels met fris gekleurde decoratie. Nu ter ere van ons jubileum, per 3 stuks van f 7,50 commentaar is gevraagd over een mo del huurcontract. In zo'n contract moe ten de belangen van de huurders beter behartigd worden dan thans het geval is. In samenwerking met de rechtswin kel heeft de bewonersvereniging op- en aanmerkingen op papier gezet en naar de consumentenbond gestuurd. In het volgende nummer, van de ledenkrant zal uitgebreider ingegaan worden op de belangrijkste punten die een werkelijke bescherming van huurders inhouden. werkgroep is van mening dat de politie hierop geen ontheffing dient te verle nen en strenger toezicht op de naleving hiervan moet houden. Voorts meldt de werkgroep dat ze een opinie-peiling onder de bewoners van de Lange Ha ven heeft gehouden over de verkeerssi tuatie. De uitslag hiervan wordt in de volgende ledenkrant gepubliceerd. De werkgroep spreekuur wijst nog eens op het wekelijkse spreekuur op donder dagavond van zeven tot acht uur. Jos Poolman start met een serie artikelen over opbouwwerk. Hij vertelt in de eerste aflevering dat met samenlevings opbouw wordt bedoeld het meewer ken en kritisch meedenken met de plannen van de gemeente voor verbete ring van woon- en leefomgeving. De ledenkrant bevat voorts een bijdrage getiteld „Wist UHieruit citeren wij: „Wist u dat wij aangedrongen heb ben op een informatieavond bij de ge meente, maar dat wij daat nog steeds niets van géhoord hebben. Wist u dat de werkgroep leefsituatie een brief heeft geschreven aan de gemeente over lawaai-overlast van café's en gokhallen, maar dat er tot op heden nog geen re actie is binnengekomen. Wist u dat de werkgroep leefsituatie een brief heeft geschreven over de overlast die boten bouwers de mensen aandoen op de Korte Haven. Wist u dat er ongeveer tweehonderdveertig pakhuizen en wo ningen leeg staan in het centrum en dat er vierduizend woningzoekenden zijn". femina 1976 is weer één en al beweging internationale consumentenbeurs dagelijks geopend t/m zo. 10 oktober ahoy -zuidplein-rotterdam Afsluiten De werkgroep verkeerssituatie doet vier voorstellen het leefklimaat in de bin nenstad te verbeteren. De werkgroep stelt voor de Beursbrug voor gemotori seerd verkeer af te sluiten, de Boter- straat voor doorgaand verkeer af te slui ten en de Hoogstraat te sluiten voor al le verkeer met uitzondering voor laden en lossen tussen zeven en elf uur. De Nieuwe krant op woensdag Van volgende week af zal De Havenloods in Schiedam alleen op donderdag verschijnen. De woens dageditie van De Havenloods ÏSI in Schiedam plaats maken voor een nieuwe krant, het Schiedams Nieuwsblad. Het Schiedams Nieuwsblad, even eens een uitgave van de Maat schappij tot uitgifte van perio dieken De Havenloods B.V., dat van 6 oktober af elke woensdag huis-aan-huis in Schiedam komt,, krijgt een geheel eigen formule; het wordt een geheel nieuwe krant, met eigen (Schiedamse) rubrieken en nog veel meer. Zoals gezegd: De Havenloods blijft elke donderdag huis-aan-huis in Schiedam verschijnen en zal zijn aigen karakter behouden. HP T wil weten welke zaken de bewoners i •n het hart liggen. i het niéuwe SCHIEDAM Dinsdagmiddag is Dr. J.E.W. Spronk, oud rector van de scho lengemeenschap Schravenlant gecre meerd. De heer Spronk was eerst di recteur van de Rijks HBS en MMS in den Helder en later bekleedde hij de zelfde functie in Schiedam. Onderzijn .bewind werd de mammoetwet doorge voerd en maakte de Rijks HBS plaats voor de scholengemeenschap Schraven lant. Tijdens het rectoraat van de heer Spronk kreeg Schravenlant de nieuwe behuizing aan de Burgemeester van Haarenlaan. Daarvoor werd het onder wijs gegeven in een gammel bouwwerk tussen Proveniershuis en rui'ite. De dood van rector Spronk komt nog geen half jaar nadat hij officieel af scheid had genomen van het onderwijs. Bij die gelegenheid werd hij benoemd' tót officier in de orde van Oranje Nas- Tijdens de crematieplechtigheid klonk het vierde vioolconcert van Paganini, aan wie de heer Spronk zijn proef schrift wijdde. Hierna volgde de mid- zomernachtsdroom van Mendelssohn. Dit muziekstuk is geïnspireerd op het gelijknamige toneelwerk van William Schakespeare, dat de heer Spronk, groot toneelkenner als hij was, meer dan eens door zijn leerlingen heeft la ten opvoeren. De plechtigheid werd besloten met de laatste aria uit de opera Dido van Pur ee!]. Voor ziin dood had de heer Spronk de wens te kennen gegeven, dat zijn nabe staanden met deze muziek afscheid van hem namen. In Memoriam Dr.J.E.W. Spronk -Now cracks a noble heart - Hoe vaak zal die regel uit de Hamlet, - Nu breekt een edel hart niet te berde zijn gebracht in een In memo riam? Vaak, zeer Vaak. Wellicht kun je zelfs spreken van een cliché. Toch ge bruik ik dat cliché in dit stukje, mis schien des te geruster omdat inzake dood of leven de dingen nauwelijks an ders dan in clichés te zeggen vallen. - Now cracks a noble heart Op 24 september 1976 is dr. J.E.W. Spronk gestorven, in leven Rector der Rijksscholengemeenschap Schraven lant. Zijn overlijden heeft mij geschokt. Daarom kost het mij moeite een klas siek gedenkstuk in geoliede volzinnen te fabriceren. Laat ik liever proberen te vertellen, waarom ik dat regeltje uit de Hamlet zo toepasselijk vind op het sterven van Jan Spronk. Welnu, Jan Spronk was een nobel mens, een .jronnête homme"! Welke kant van zijn persoonlijkheid. femina 1976 is weer één en al beweging internationale consumentenbeurs dagelijks ge'opend SCHIEDAM Half oktober komen de eerste Chileense vluchtelingen naar Schiedam. Zij vormen de voorhoede van een (kleine) groep van vier aan wie de gemeente woningen heeft beloofd. Deze vier behoren tot een grote groep Chileense vluchtelingen die in de loop van dit jaar uit Argentinië naar Nederland zijn gekomen. Na de fascistische staatsgreep op 11 september 1973 in Chili, die een einde maakte aan de regering van president Salvador Allende. zijn vele Chilenen ge dood. gevangen genomen of gevlucht. Er zijn in Chili vijfentachtig gevangenissen, concentratiekampen en martelcentra. Dertigduizend Chilenen zijn na de laatste staatsgreep gedood, honderd-, duizend mensen hebben in een concen tratiekamp gezeten. Het aantal poli tieke gevangenen wordt op eenenveer tighonderd geschat. Tweeduizend men sen zijn spoorloos. Vierhonderddui zend Chilenen zijn uit hun land ge vlucht en wonen nu verspreid over de wereld. Verschillende malen heeft Ne derland al Chileense vluchtelingen op genomen. Ook via Argentinië waar na de machtsovername door de militairen in maart van dit jaar de toestand on houdbaar is geworden voor politieke vluchtelingen, komen de Chilenen ons land binnen. In Nederland wordt de coördinatie van alle activiteiten verricht door een Centraal leam, aat bestaat uit een aan tal maatschappelijk werkenden. Het team onderhoudt contacten met minis teries, plaatselijke overheden en basis- teains van vrijwilligers. Ook in Schie dam is zo'n basisteam opgericht. Het bestaat uit mevrouw Marcus, de heren Mulder. Uneken en Hensen en me vrouw Snoek. Zij vertegenwoordigen resp. Amnesty International, Vredes werk en de stichting voor Algemeen Maatschappelijk Werk. Het basis team heeft tot taak de vluchtelingen families vooral te helpen met persoon lijke contacten en het wegwijs maken in de nieuwe woonplaats. Inmiddels is overleg gaande met het Arbeidsbureau voor arbeidsplaatsen. Ook wordt naar een leraar gezocht om het Nederlands te leren spreken. De gemeente die al in december de bereidheid uitsprak drie woningen ter beschikking te stellen, heeft inmiddels één woning vrijgemaakt. Hierin worden twee Chilenen gehuisvest. Van de andere twee wacht één nog op zijn broer. Alle vier verblijven momenteel ir. het CNV-vakantieoord te Putten. Het basisteam heeft momenteel be hoefte aan goed tweedehands meubi lair. „Het bedrag dat ze krijgen als inrich tingskosten is een lachertje ais je alles nieuw moet kopen", aldus mevrouw Snoek. Dominee Magré uit Kethel heeft tijdens een kerkdienst reeds een oproep gedaan de Chilenen met hun huisinrichting te helpen. Ook zou het basisteam graag een gastgezin vinden, waar de twee Chilenen die nog geer. huis hebben, tijdelijk tezamen of ieder apart kunnen logeren als overgang naar hun definitieve huisvesting. Men kan hiervoor contact opnemen met het Bureau voor Maatschappelijk Werk. Mesdaglaan 6a. tel. 263722. brengt mij ertoe hem juist zó, als edel mens, te typeren? Dat is niet zijn uit bundige levenslust, zijn hartelijke jovia liteit, zijn gemakkelijke omgang met mensen van „hoog tot laag", zijn bele zenheid en kennis vooral van toneel en muziek, zijn fijne smaak of grote ver mogen mensen te boeien, hoewel deze factoren stuk voor stuk al genoeg zou den zijn een man te waarderen (en Jan Spronk bezat ze alle). Nee, de eretitel „edel mens" verdient Jan Spronk vol gens mij voor de wijze waarop hij zijn taak als rector van de Rijksscholenge meenschap Schravenlant heeft vervuld. In deze functie ook is Jan Spronk bij grote aantallen Schiedammers bekend. Zij zullen van hem het beeld hebben van de ouderwetse rector, de schoolre- gent, die graag de touwtjes van zijn school in handen houdt. Velen zullen hem zelfs autoritair gevonden hebben end at was hij tot op zekere hoogte ook! Men ziet dan echter (gemakshal ve?) over het hoofd, dat deze houding een consequentie was van Jans taakop vatting. Hij voelde zich verantwoordelijk voor zijn school en hij nam die verantwoor delijkheid volledig, wilde haar niet de len. Men kan zo'n houding laken als uit de tijd, men kan ook respect heb ben voor iemand die weet waarvoor hij staat en daar niei voor wijkt. Voor de buitenwacht is niet altijd zichtbaar, wat zo'n rector nu allemaal doet. Jan Spronk heeft zeer hard voor zijn schoolgemeenschap, in het bijzon der voor zijn leerlingen, gewerkt. Waar Per 1 oktober a.s. zal de heer A. Bezemer aftreden als directeur van de Maatschappij tot uitgifte van periodieken De Havenloods B.V. De heer Bezemer is per dezelfde datum benoemd tot bedrijfsdirec teur van het nieuwsblad De Mer- westreek. Wij danken de heer Bezemer voor de vele werkzaamheden die hij ten behoeve van de verdere uitbouw van De Havenloods heeft verricht. De directie van Wegener wenst de heer Bezemer in zijn nieuwe' functie veel succes toe.- Tot bedrijfsdirecteur van de uitge verij van De Havenloods is per 1 oktober a.s. benoemd de heer J.P. Eillebrecht, die thans de func tie van verkoopleider van deze B.V. vervult. Directie Wegener Geen geknoei met stijfsel alleen even nat maken met water en dit voorgelijmde behang is ge reed om tegen de muur te plakken. Door iedereen eenvoudig aan te brengen. Krimpvrij en afwasbaar. In diverse kleuren en dessins. Rollengte 9 meter, -breedte 53 cm. Jubileumprijs per SCHIEDAM - De gemeente heeft Stichting Lentefeest het voormalig café de Karsseboom aan de Broersvest als tijdelijk onderkomen ter beschikking gesteld. Toen deze mededeling afgelopen donderdag tij dens de wekelijkse sociëteitsmiddag door voorzitter Rietje Konings werd gedaan, werd er door de veertig aanwezigen spontaan gejuicht en geapplaudiseerd. Het belangrijkste doel van Lentefeest, een eigen onderkomen voor Schïedamse gehandicapten, lijkt een stapje dich terbij gekomen te zijn. Het aanbod van de gemeente had niet Het ziet er vreselijk uit. wij gaan veel later kunnen komen. Lentefeest wei verven. Het is niet ideaal, maar groeit zo langzamerhand u,t haar (ge- voor ons stukken beter dan wij nu hcb_ huurde) onderkomen in de Visitatie- ben Je kunt nu gaan werken en de kerk aan de Dr. Schaepmansingel. Ook „ïensen laten zien wat we willen", de jongeren lopen met plannen rond een discotheek voor gehandicapten op De Karsseboom zal dagelijks geopend te zetten. Het (tijdelijk) onderkomen in de Karsseboom komt dus zeer van pas. Rietje Konings is er mee in haar sas: „Ik ben er heel erg blij mee. Het ügt centraal, vooral op vrijdag voor marktbezoek en het ligt vlakbij de bus halte. Er is een tuintje achter. Wij zijn niet van plan er dingen aan te doen waar we later niets meer aan hebben. zijn van tien tol tien uur. Er bestaan vergevorderde plannen voor een diseo- theek op /aterdagavond, terwijl de wekelijkse sociëteit op donderdag ge handhaafd blijft. Het pandje zal als centraal punt voqr hel vervoer, dat sinds 1 augustus ook overdag beschik baar is, gaan fungeren. zijn Lentefeest er tafel gaan zitten wensen op papiei de Ooievaars om de en ze hebben hun gezet. In mei heeft Overleg Het aanbod is voortgekomen uit het overleg dat Lentefeest al geruime tijd met de gemeente voert over de realise ring van een definitief onderkomen voor gehandicapten in Schiedam. Dankzij ex-wethouder Van der Wilk wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 -12.64.61 de gemeente een tekening gemaakt en dit ontwerp is na opmerkingen van beide partners inmiddels gcwii/igd. Re alisering van de plannen z.al zeker nog drie jaar op zich laten wachten. Lente feest organiseert behalve vervoer over dag en sociëteitsmiddagen/avonden wekelijks een zwemuurtje in zwembad Zuid. Dit bad is speciaal geschikt ge maakt voor gehandicapten. „Het zwemmen gaat geweldig", aldus me vrouw Konings „We ziin begonnen met negen mensen, wij hebben er nu zesendertig". eapten die toch al geïsoleerd zijn. Het is net als bij validen: die hebben ook verschillende karakters. De een uil zich afzonderen, do ander wil mede lijden opwekken, maar de ander wil niet van medelijden weten. Voor 7 oktober hebben wij vijftig plaatsen Groeven show. besteld v r de Loss De opknapwerkzaatnheden aan de Karsseboom beginnen zo snel moge lijk. Het behangersbedrijf Jan van der Hulst heeft het pandje tot nu toe ge bruikt als opslagruimte. Zijn alle be- hangrollen verwijderd, dan kan Lente feest aan de slag. Over een paar maan den kan het nieuwe onderkomen dan elke dag, uitgezonderd zondag, open. het belang van een kind in het geding was, heeft hij voor dat kind gevochten. Dreigde een leraar in zijn rechtspositie benadeeld te worden, hij vond zijn rec tor aan zijn kant in de strijd met „Den Haag". Voor het ministerie was Jan Spronk een lastig man, omdat hij er, o.a. financieel, voor zijn school alles uithaalde wat erin zat. Dat alles ziet de buitenwereld niet en verwerkt zij even min in haar oordeel. En dat vind ik on billijk. Hierboven is het woord autoritair ge vallen. Jan Spronk placht te zeggen: „Ik zal tot mijn laatste adem vechten voor het recht van spreken die het niet met mij eens is!" Is dat autoritair? En als dan de rector optreedt en inder daad kinderen met strakke hand leidt, terwijl dat voortkomt uit zijn mensen liefde en verantwoordelijkheidsbesef, is dat dan verkeerd? li lliclit was de honnête homme Jan Spronk in een andere tijd dan de onze beter op zijn plaats geweest, ook al miste hij ook het revolutionaire»trekje niet. integendeel! Ik vind die vraag ei genlijk niet belangrijk. Wat wel telt. is de constatering dat hier iemand gedpan heelt, wat hij vond dat gedaan moést worden, met alles wat in hem was. en daarmee voor velen iémand geweest is. I ii als Jan Spronk voortleeft in onze herinnering, dan verdient hij dat! Joop de Krom Spreekuur voor dienstplichtigen SCHIEDAM De sub-werkgroep „Diêhstplicht en gewetensbezwaren" van de Interkerkelijke Vredeswerk- groep Schiedam houdt vanaf 4 oktober elke eerste maandagavond van de maand v. /-8 spreekuur in de Opstan- dingskerk (hoek Troelstralaan, Burg. Honnerlage Gretelaan, ingang achterzijde). De bedoeling van de werkgroep is, jongens die opgeroepen worden voor militaire dienst bewust te maken van de belangrijke keuze die door hen ge maakt moet worden. Het gaat er in geen geval om, jongens op te roepen tot wat men wei noemt „dienstw'eige- ren". Wel wil de werkgroep het zonder meer gehoor geven aan de oproep voor militaire dienst, tegen gaan. Of men zl dan niet in dienst gaat moet een bewuste en verantwoorde .beslissing zijn. Jongens die reeds besloten hebben een beroep te doen op de wet „gewetensbezwaren militaire dienst", kan de werkgroep inlichtingen geven, hulp verlenen en zonodig in contact brengen met mentoren van IKV/Pax Christi of. „Kerk en Vrede". De werkgroep houdt op verzoek ook voordrachten voor de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. Voor in lichtingen kan men terecht bij het se cretariaat van de werkgroep p/a D. van Wassenaarstraat 34, tel. 266573.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1