DE 0 HAVENLOODS 'Belangen van agrariërs en stedelingen lijken te botsen' Geloogd Massief Eiken MUSEUM BOVEN POLITIEBUREAU Meubelfabriek JU Oisterwijk Kruwal MEEDENKEN OVER MIDDEN-DELFLAND SLAAPKAMERS Sk termeulen DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 25e JAARGANG NO. 77 w. editie p SCHIEDAM HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKAOE 14. ROTTERDAM. TEL 132170. Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND. KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D USSEL Weteringsingel 2 01807-16899. IN het Europoortgebied zal géérv ertsknikkerfabriek van Kruwal gebouwd worden. Dit staat vast nu gedeputeerde staten van Zuid- Holland definitief besloten heb ben de aangevraagde vergunning krachtens de wet luchtverontreini ging te weigeren en de aanvraag ster, de BV Stuwadoors Maat schappij Kruwal geen beroep hier tegen zal aantekenen. HET is begrijpelijk dat het bericht over de beslissing van het college van GS in brede kring, met name ook in Rotterdam, met grote te leurstelling is ontvangen. Velen zullen zich herinneren hoe intens de discussies van enige tijd geleden waren over de aanvraag van Kru wal voor een vergunning krachtens de Wet Selectieve investeringsrege ling. De meningen waren fel ver deeld: Rijnmond en de provincie waren tegen, de minister van eco nomische zaken en de gemeente Rotterdam vóór. Bij Kruwal ging de vlag niet in top toen minister Lubbers met betrekking tot de SIR groen licht gaf, men wist maar al te goed dat de toetsing aan de milieuwetten nog moest beginnen. WE kunnen ons indenken dat Kru wal niet in beroep gaat tegen de beslissing van GS. Het bedrijf is nu al een paar jaar bezig om de nodi ge vergunningen te verkrijgen. Aangenomen kan worden dat uit spraak op een beroep nóg weer geruime tijd zou vergen en daarna zou, als alle nodige vergunningen verleend worden, de bouw van de fabriek nog moeten beginnen. Voor een onderneming is deze duur veel te lang en bovendien speelt de factor van de kostenstij ging een flinke rol. TOCH vinden we het jammer dat Kruwal van beroep afziet omdat langs deze weg wellicht enige juris prudentie zou kunnen ontstaan die duidelijker kan maken op wel ke wijze de milieuwetten gehan teerd worden. Want hoe men ook over déze aanvraag denkt, de thans gangbare vergunningproce dure is voor een dynamische on derneming niet best verteerbaar. Het duurt allemaal veel te lang voor er uitspraken worden gedaan. Bovendien wordt terecht geklaagd over gebrek aan coördinatie tussen de vergunningen-verlenende over heidsinstellingen. En tenslotte be staat er steeds meer behoefte aan duidelijkheid over de normen. WE weten dat er in Rijnmond hard getrokken wordt aan bevor dering van de coördinatie, maar het moet allemaal sneller gaan. Slagvaardigheid is ook in dezen een eerste vereiste. E.J.M. Tussen Delft en de Waterwegste den ligt het gebied Midden-Delf land. Dit typische Hollandse pol derlandschap vormt een steeds kleiner wordende open ruimte in dit sterk verstedelijkte gebied. Het wordt echter op vele manie ren aangetast of bedreigdwegen, vervuiling, verpaupering van boerderijen en oprukkende ste den. In en om Midden-Delfland zijn vele milieu werkgroepen bezig zich voor het behoud van het ge bied in te zetten. Uitgangspunt voor deze groepen is dat uitge gaan dient te worden van het be staande landschap. De groepen, pleiten daarom tegen de aanleg' van rijksweg 19, die van Schie dam naar Delft het gebied dwars doormidden zou snijden, voor de prioriteit van langzaam verkeer boven de auto, tegen verdere aan tasting van het gebied door over matig verkeer (ook te water), voor duidelijkheid van de in on zekerheid verkerende agrariërs en voor de situering van de intensie ve massarecreatie in groenzones van parkachtig karakter tegen de stadsbebouwing, zodat de stede ling niet ver hoeft te reizen en als buffer tussen de bebouwing en het polderland. Midden Delfland zoals men het graag behouden blijft zien. SCHIEDAM Meedenken over Midden-Delfland. Dat is het mot to van een tentoonstelling die momenteel in het Stedelijk Mu seum wordt gehouden. De expo sitie vormt met een informatie avond morgen een eerste aanzet- om de bewoners en gebruikers van Midden-Delfland, het gebied grofweg begrensd door Schie dam, Vlaardingen. Maasland, Schipluiden en Delft, hun idee- en naar voren te laten brengen. Over Midden-Delfland en de ui terst lange voorgeschiedenis van de plannenmakerij voor dit ge bied hadden wij een gesprek met Everard ter Haar en Gerard Peet. Everard ter Haar is verbonden aan de stuwgroep Midden-Delf land Schiedam. Gerard Peet is lid van de werkgroep Midden-Delf-, land Delft en is verbonden aan de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening als coördi nator voor de inspraakprocedure. door DICK VAN DER LUGT sis vormde voor een in 1972 ingediend ontwerp van Wet. Een bijzondere Ka mercommissie kraakte de plannen. Voornaamste kritiekpunten waren dat' de bevolking geen inspraak kreeg en dat het landschap teveel aangetast zou worden. Vier jaar later, om pre cies te zijn in mei 1976, verscheen de Memorie van Antwoord. Reactie De voorgeschiedenis gaat terug tot 1958 toen Midden-Delfland als buf ferzone werd aangewezen. In 1968 werd de Stichting Onderzoek Midden- Delfland (SOMD) opgericht. Hierin zit ten vertegenwoordigers van de gemeen ten Maasland, Schiedam, Vlaardingen,- Delft en Schipluiden alsmede van de provincie. De SOMD ontwierp een. plan voor Midden-Delfland dat de ba- •De samenwerkende Milieuwerkgroepen 'Midden-Delfland, een overkoepeling van tien groeperingen kwan. met een uitgebreide reactie. Uit deze reactie .werd op 22 september toen de Tweede Kamer over Midden-Delfland praatte, door verschillende sprekers geciteerd: een bewijs dat de kamerleden oog kre gen voor de waarde en het belang van Midden-Delfland. Op 20 oktober komt ontwerp-reconstructiewet in Het landelijk karakter van Midden Delfland mag niet aangetast worden. stemming. Een andere belangrijke da» turn is 30 mei 1975. Toen werd in Delft een congres georganiseerd over. Midden-Delfland. Een van de conclu sies van de hondervijftig congresgan gers was dat de bevolking snel aan het woord moest worden gelaten. Een werkgroep ontwierp een inspraakpro- dure te betalen door de Provincie. De provincie nam dit voorstel over. De inspraakprocedure bestaat uit drie fasen. In de informatiefase wordt de bevolking geihformeerd via pers, rond reizende tentoonstelling en informa tieavonden. In de werkfase gaan de in elke stad geformeerde werkgroepen aan de slag. De derde fase is de bun- delingsfase: alle verslagen worden ge bundeld aan de Provincie overhan digd. Deze fase moet voor 1 maart 1977 afgerond zijn. Verpaupering De ontwerp reconstructiewet Midden- Delfland is een raamwet. De wet geeft de grenzen van Midden-Delfland aan en geeft een taakomschrijving van de reconstructiecommissie. In deze com missie gaan vertegenwoordigers van de provincie, gemeenten, boerenorganisa- ties en milieugroepen zitting nemen. De inspraakprocedure, inmiddels ge start op 1 september, wordt georgani seerd door de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening, een adviesor gaan van Gedeputeerde Staten. Wat is de kritiek van de milieu werkgroepen op de Memorie van Antwoord en de reconstructiewet? Gerard Peet: „De Memorie van Ant woord komt in zekere mate tegemoet aan eerdere bezwaren, maar het houdt niet over. Er is nauwelijks sprake van waardering voor het bestaande land-- schap. Zo moeten de Harreweg en" Woudweg verbreed worden om een- goed boerenbedrijf mogelijk te maken. Het grootste probleem van Midden- Delfland is de verpaupering als gevolg van te veel onzekerheid. Het boeren bedrijf is er in een slechte staat geko men. Er moet wat gebeuren om de boeren een goed bestaan te geven. Aan de andere kant staan de stedelin gen die willen vissen, varen, fietsen en autorijden. De boeren kunnen dat moeilijk accepteren. Stedelingen heb ben absoluut geen benul wat de boe ren bewegen. Dat lijkt te botsen, maar het botst niet. De boeren vinden het niet nodig dat het gebied op de schop gaat. Zij willen een redelijk modern bedrijf. De boer in Midden Delfland zegt: ik wü geen parkeerwachter wor den. Er is een ontzettend innige sa menwerking aan het groeien tussen de. boeren en natuurbeschermers. De boe-' zenbond, is mijn indruk, verwacht meer van ons dan van het Ministerie." Everard ter Haar: „Over het algemeen 'willen de boeren gewoon een hanteer baar bedrijf dat ze zelf in de hand kun nen houden. Ze willen geen ruilverka veling in de zin van alles rechttrekken. Ze willen wel kavelruil. Voor het Lickebaertgebied hebben ze daar prachtige plannen voor bedacht." Rijksweg Anderekritiekpunten? Gerard Peet: „Rijksweg 19. In de Ka mer is een motie aangenomen een na dere studie te verrichten. Rijksweg 19 zou moete? lopen van het Kethelplein langs de westkant van Delft om aan te sluiten op rijksweg 4 naar Amster dam. Het stuk tussen Schiedam en de Gaag is al aangelegd. Voor het zandli- chaam is veertig miljoen gulden uit gegeven. Er moet nog ongeveer hon derdvijfentwintig miljoen worden uit gegeven. Een heroverweging van rijks weg 19 is het minste dat moet gebeu ren .Ook de gemeenteraden van Delft, Vlaardingen en Schiedam hebben mo ties aangenomen het werk aan de weg te stoppen en nieuwe studie naar de noodzaak te beginnen." Everard ter Haar: „Het Rijk zegt de historische structuur te willen handha ven. Daar zijn wij het niet mee eens. Maar een heleboel suggesties zijn daar mee in strjjd. In Midden-Delfland kun je de hele wordingsgeschiedenis zien: elke tijd is er nog zichtbaar." „Mid den-Delfland is een open polderland schap", vult Gerard Peet aan, „met een enkel rijtje bomen. Verschillende waterwegen zoals de Zweth en de yiietlanden zjjn heel karakteristiek" Inspraak HAAR IMPORT BROERSVELD 169SCHIEDAM Telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. SCHIEDAM - Wie wil meedenken over Midden-Delfland kan tot 10 ok tober terecht in het Stedelijk Museum. De tentoonstelling geeft een helder overzicht van de gevaren die Midden- Delfland bedreigen en de procedure die gevolgd gaat worden bij de recon structie ervan. Concrete plannen zijn er nauwelijks. "Normaal is het bij in spraak zo dat er een aantal alternatie ven of varianten ligt", aldus Gerard Peet, inspraakcoördinator. "Nu is het niet zo. Het aannemen van de recon structiewet is een startpunt" Wie wil deelnemen aan de gespreksgroep over Midden-Delfland kan dat op drie ma nieren doen. Allereerst een briefje aan de Provinviale Raad voor de Ruimte lijke Ordening Zuid-Holland, Ant woordnummer 100, Den Haag,tel.070- 264111, toestel 2800. Men krijgt dan een brochure met nadere informaties. Men kan ook de expositie bezoeken en een aanmeldingsformulier invullen. Het beste lijkt evenwel de informatiea vond op vrijdag 8 oktober te bezoeken. Aanvang acht uur. MAASSLUIS - Sinds afgelopen vrijdag mog gen caravans en soortgelijke recrwatievoer- tuigen niet langer dan twee dagen op de opa penbare weg worden geparkeerd. Het parke keerverbod geldt tot 1 aprii. VLAARDINGEN - Onlangs is de eerste paa paal geslagen voor de bouw van 22 eens- gezinswoningen aan de Lariksdriaf (Holy- Noord). Aannemer Both bouwt de woninge ningen. wandmeubeten, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza-v len industriegebouw,Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010-12.64.61. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar™. 12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands J avond tot 21 uur. eerste kwaliteit eikehout Ogoed uitgewerkt in eigen droog- kamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland SCHIEDAM - Schiedam heeft sinds kort drie musea.. Behalve het Stedelijk en Gedistilleerd Museum, kent onze stad thans ook een Politiemuseum. Vorige week werd het zonder officiële plichtplegingen: geopend. Burge meester Lems was één van de eerste bezoekers. Het Museum is uitsluitend na afspraak voor bezichtiging geopend. Reeds voor de oorlog werd de basis voor de huidige collectie wapens en curiosa op het gebied van het politie werk gelegd. Bij de verbouwing van het politiebureau werd de zolder van het oude gebouw gereserveerd als museum ruimte. Vorige week was de inrich ting zo ver gevorderd dat de eerste be zoekers konden worden toegelaten tot het niet zo grote maar wel interessante museumzaaltje. Er ligt veel materiaal uit de Tweede Wereldoorlog, waaron der een collectie grammofoonplaten met toespraken van Hitier, een uitge breide verzameling geweren, pistolen en revolvers alsmede veel materiaal dat de politie voorheen gebruikte. Een en ander wordt omlijst met foto's uit de oude doos. Commissaris Van der Haagen is blij met het museum. De deur staat dan ook wagenwijd open. „Maar het is ondoenlijk om de deur voor iedere individuele bezoeker open te zetten", zegt de commissaris, „hoe graag we dat ook zouden willen. Het is voor ons gemakkelijker als men zich in groepen meldt. Ongeveer tussen de tien en vijfentwintig. Wie individueel wil komen, kan zich het best schrifte lijk opgeven. Een aantal wordt dan uit genodigd een bepaalde avond of zater dagochtend te komen. Voor lagere scholen wordt in samenwerking met de onderwijsconsulent een aparte rege- werk van de politie. „De films hebben ling getroffen". Voorafgaand aan ieder mede tot doel het gezicht van de poli- bezoek worden instructiefilms ver- tie naar buiten te brengen", aldus de toond. Deze geven een beeld van het De zolder van het politiebureau is ingericht als politiemuseum. femina1976 is weer één en al beweging internationale consumentenbeurs dagelijks geopend 10-17 en 19-22.30 uur, 's zondags 10-17 uur. Gerard Peet: „De Invloed van de be volking is onvoldoende. Toch verdient de provincie een pluim. Zij loopt op de wet vooruit door nu een inspraakpro cedure te organiseren. Ook de gemeen ten hebben zich heel enthousiast ge toond over dit initiatief en hebben hulp geboden bij de uitvoering van de tentoonstelling. De Memorie van Ant woord biedt geen uitgewerkte in spraakprocedure. Inspraak dient in elke fase, niet alleen in de programma- fase, te geschieden. Ook voor het beheer zal een vorm van inspraak gevonden moeten worden." „maar laat de aanleg van rijksweg 19 toe en laat ook toe dat Schiedam en Delft aan elkaar groeien. Op de Harre-' weg rijden erg veel auto's, vooral sluip- verkeer. Op het zandlichaam van rijks weg 19 zie je de flats in een ring om je heen liggen. Alleen bij Maasland heb je plekken waar je de stad niet ziet. Om Midden-Delfland aantrekkelijk te houden moet het recreatief-autover- keer vermeden worden. De structuur van Midden-Delfland verdraagt een toename van het autoverkeer niet. De meest kwetsbare kwaliteit van het ge bied is de stilte. Ook de planten- en weidevogelrijkdom is van belang." Onsamenhangend - Wat vindt de stuwgroep Midden-Delf land Schiedam van het onlangs aange nomen plan Park Kethel? Everard ter Haar: „Wat onsamenhan gend, omdat niets bekend is van het Schiedam-Noord gebied. Het plan stelt niet zoveel voor. Ik heb er geen moeite mee, omdat het gebied ten noorden van het dorp min of meer open blijft. Het lijkt een redelijk plannetje." Nog géén 3 gulden per stuk. Groenblijvende konifeer (Cham. Laws.Erecta.Vir.), pyramidaal groeiend. Geschikt als haag- plant 's winters kleurhoudend Met forse aardkluit en winter hard. Normaal f 5,98 Brem in pot (Genista-Cytisus). Doet het op iedere grond. De hele plant geeft in het voorjaar een fontein van bloemen. In rood, geel en dubbelkleurig. Normaal f 4,98 Vuurdoorn in pot (Pyracantha Orange Glow). Een klimmer die in de herfst en winter uw gevel in gloed zet met massa's oranje/rode bessen (schimmel- en rotvrij). maat 50-60 cm. Normaal f 4,85. per stuk

De Havenloods | 1976 | | pagina 1