<5e&eclWOMEirfïYYvSeitieel WONEN Geloogd Massief Eiken Op zoek naar een huis-naar-wens Meubelfabriek Oisterwiik broekhuizen ss Rijk helpt'gegarandeerd' bij aankoop eigen huis Hypotheekrente per 11 oktober Perzische tapijten Tot 1 jan. aanvragen subsidie YPOTHEKEN|H FLATS gf HUIZEN VERZEKERINGEN^^ PROJEKTENg HUREN/KOPE Advies makelaar onmisbaar - Tweede werkgroep voor problemen „monoliet" 60 AANBIEDINGEN de Meubelmakers uit het zuiden des lands DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 42-571 Wie een huis gaat kopen krijgt te maken met veel vragen, waarop het antwoord van belang is. Is het huis zijn prijs waard? Wordt het precies zo opgeleverd als is afgesproken? Welke kosten brengt de aanschaf en het bewonen mee? Zijn die lasten op te brengen? En hoe? Is het eigendom verzekerd gedurende de bouw tegen bijvoor beeld stormschade? Hoe gaat precies de overdracht bij de notaris? Het is voor een koper veelal onmoge lijk zonder hulp en goede raad zelf standig de juiste beslissingen te ne men. De makelaar in onroerend goed u met zijn vakkennis en ervaring de aangewezen vraagbaak en adviseur. Sloor iemand die een huis gaat verko gen, is het ook niet zo eenvoudig. Wat tt zijn huis eigenlijk waard? Wil hij snel Verkopen of ae tijd nemen? Moet hij zelf bezichtigingen regelen en gaan lo- ïCn en bieden met alle kijkers? Wat is precies de waarde van een koopakte, door MARCO VAN MILAAN weieens ten onrechte voorlopig koop- kontrakt genoemd? J)ok hier is de bij stand van een makelaar bijna onmis baar. De meeste makelaars (1400) zijn ver enigd in de (N)ederlandse (B)ond van (M)akelaars. Deze vakkundige -voor dt rechtbank beëdigde- adviseurs kunnen zowel voor koper als verkoper veel geld verdienen. Natuurlijk kan hij niet vertellen waar je voor een kwartje een gulden kunt vinden. Voor zijn verleen de diensten vraagt de makelaar een ver goeding. Een redelijke zaak! Maar hij krijgt alleen courtage, wanneer zijn werk een geslaagde transactie tot ge volg heeft. Ook dat is redelijk. Knooppunt Koper en verkoper hebben beiden hun eigen wensen, eisen, opvattingen. Bei den willen daarbij dat in alle redelijk heid zonder teleurstellingen en met de grootst mogelijke tevredenheid een prettige geslaagde transactie tot stand komt. Op dit punt raken de belangen van twee partijen elkaar. De NBM-makelaar gaat ervan uit dat zijn werk op het knooppunt van deze twee wegen ligt. Daarom kan hij beide partijen van dienst zijn in zijn oor spronkelijke functie van bemiddelaar. BouvMtoncis TE KOOP TE HöUTEM Pijlaanwijzers vanaf 11,75 RICOH AutoTLS Superieure spiegelreflexcamera volautomatische RoVoto inschakelbare belichtingsregeling volle lensopening. Sluiter 1-1 100( sec en B. Met Auto Rikenon EE 1 7/50 mm objectiet. Inklusief leren paraattas Ongelooflijk laag geprijsd: Overdag projecteren zonder verduisteren Daglichtschermpje, te gebruiken voor elke dia.- en smalfilmprojector. 24,95 Maak snel zelf uw titels Zwart metalenplaat. diverse kleuren achtergrond. 120 magnetische letters (keuze uit 5 kleuren) in geschenkdoos 29,85 Kwaliteits projectieschermen Met statief 125x125 vanaf INFOLUX diaprojector Zeiss Met 2.8/85 mm objectief, afstandbediening voor diatransport en scherpstelling. Inklusief universeel diamagazijn smalfilmspoeier! vanaf 18,65 M 11 Lijnbaan 143. Boer( ■■brillen FOTO CINE N V Als u van plan bent een eigen woning te kopen of te laten bouwen, dan doet u dat vermoedelijk met geleend geld. Een hypotheekbank geeft echter doorgaans niet meer dan 60 a 70 procent van de waarde van het huis. Wat nu, als u het ontbrekende bedrag niet helemaal zelf op kunt brengen? Wel, in zo'n geval kan de gemeente u helpen een veel grotere lening te krijgen. Tenminste als u meer- derjarig bent. Bij het bouwen of kopen van een eigen woning kunnen de gemeenten namelijk een garantie gegeven voor de rente en de aflossing van de lening. Dit moet wel onder verband van een eerste hypotheek zijn. Het rijk kan dan voor 50 procent deelnemen in het eventuele verlies dat voor de gemeente uit die ga rantie kan voortvloeien. Door de ge meentegarantie (met deelneming van het rijk) zijn de geldgevers bereid een hogere lening te verstrekken dan anders het geval zou zijn en kunt u gemakkelijker zelf een huis laten bou wen of kopen. kosten voor fundering buiten be schouwing gelaten, evenals een redelijk bedrag voor een garage of bedrijfs ruimte. Maar de lening mag gelijk zijn aan het totaal van de verwervingskos ten, dus zonder aftrek voor kosten van fundering, garage of bedrijfsruimte. In dit verband maakt het niet uit, of u een nieuwe of een reeds eerder be woonde woning koopt. Ook niet of u - afhankelijk van uw toekomstige mogelijkheden - een lening aangaat, waarbij de jaarlijks te betalen bedragen in latere jaren afnemen, gelijk blijven of in.de loop der jaren hoger worden (zgn. ingroeihypotheken). Nieuwe woningen Voor het deelnemen van het rijk in een gemeentegarantie zijn grenzen gesteld aan de verwervingskosten. Voor nieu we woningen is deze grens bepaald op f.165.000,-. Tot de verwervingskosten behoren in ieder geval de koopsom, de aanneem- som, de kosten van een centrale ver warmingsinstallatie, een liftinstallatie en andere onroerende installaties, de kosten van meerwerk, de kosten van risico-verrekening, het architectenho norarium, de kosten van dagelijks toezicht, een bedrag wegens rentever lies tijdens de bouw (3 procent), de aansluitingskosten, de legeskosten, de pverdrachtsbelasting, de notaris- en makelaarskosten en de grondkosten. hoogste 30 jaren lopen. De gemeente- der de gestelde grens garantie wordt alleen gegeven voor wo- f 165.000,- bli/ven, worden bepaalde Voorbeeld. Totale verwervingskosten f.170.000,-. Garage f.8.000,-. Ver wervingskosten zonder garage f.162.000,-. Blijft onder de grens van f.165.000,-. Gemeentegarantie met rijksdeelneming dus mogelijk. De lening mag f.170.000,- bedragen. Als er gebouwd is op grond waarop een erfpachtsrecht rust (of een recht van opstal), wordt bij de vraag of de verwervingskosten onder de f.165.000,- blijven, een bedrag, gelijk aan de waarde van de grond, meege rekend. Dit bedrag mag echter niet in de lening worden opgenomen. Voorbeeld. Verwervingskosten f.130.000,--. Waarde van de grond f.10.000,-. Totaal f.140.000,-. Blijft onder de grens van f.165.000,-. Ge meentegarantie met rijksdeelneming dus mogelijk. De lening mag echter niet meer bedragen dan f.130.000,-. Bij een lening voor het laten bouwen of kopen van een nieuwe eigen woning hoeft u slechts f.100,- eigen geld in te brengen. zaakjes zelf regelen Dat kost een zee van t.,d En de kans op met-slagen NBM-makelaar. Al was het alleen om ec*® „Daarover bestaat veel misverstand", laar adviseert u bij het maken van de vertelt de heer J.C. Faasen, algemeen juiste keus. directeur van Zomerhof-Muys en lid Hij legt de afspraken tussen koper en van het NBM-bestuur. „Iedereen kiest verkoper in de koopakte vast. Die zijn eigen makelaar. Die keuze is vrij. wordt vaak ten onrechte „voorlopig" Dit kan leiden tot het inzetten van koopcontract genoemd. Maar de koop twee verschillende makelaars, maar de is dan al definitief. Alleen als er ont- bemiddelingsfunctie van de NBM-ma- bindende bepalingen zijn opgenomen, keiaar maakt, dat één makelaar de be- kan op grond daarvan de koop ontbon- langen van koper èn verkoper kan be- den worden. De makelaar weet daar hartigen. Het is in die opvatting heel alles van en begeleidt de koper tot en goed mogelijk de koper tegemoet te met het passeren van de notariële akte. komen zonder de verkoper tekort te Een makelaar rekent voor zijn diensten doen. En omgekeerd. Objectieve be- een bepaald honorarium. Dat wordt middeling zorgt ervoor dat beider be- courtage genoemd. Het bedraagt door- langen even zwaar wegen. Beiden gaan 1,5 procent van de koopsom. Bij krijgen evenveel aandacht", aldus huizen tot 50.000 gulden is het twee makelaar Faasen. procent. Boven de 250.000 gulden wordt het percentage steeds lager. De GrOtC StUP wettelijke voorgeschreven BTW komt daarbij. Veel mensen dromen van een eigen Wanneer met de hulp van een makelaar huis. Veel andere mensen willen een een koopbes|issin8 wordt genomen, W, k?n gebeurt dat zorgvuldig en welover- men op twee manieren bereiken Ie- woge*n Dan ben, u ef zekef yan dat u rk?esk".r!L0eLn0trkaosteenTe in van tijd. En. is volop aanwezig. Een kostbare kóóp IS niet denkbeeldig. Een huis naar-wens vinden is niet zo eenvoudig. Een huis kopen is meer dan een hand tekening zetten. Geld voor een huis op tafel brengen is een heel belangrijke financiële stap. Het is verstandiger alle zorgen op de schouders van een NBM- makelaar te leggen. „De voordelen van een eigen huis zijn langzamerhand niet meer te weerleg gen", aldus de heer Kneepkens, hoofd afdeling voorlichting van de NBM. „Nieuwbouwwoningen vliegen onder hand als pakjes boter de deur uit. Wat dat betreft maken wij de raarste toe standen mee. Vaak worden prijzen be taald die wij onverantwoord noemen. Dit risico wordt nog vergroot als er geen makelaar wordt ingeschakeld". Een huis is door de jaren heen een waardevolle belegging gebleken. Het biedt economische onafhankelijkheid. De huren van de huurhuizen stijgen zo snel, dat een huis kopen en dan eei) hypothecaire lening aflossing voor delig „sparen in eigen huis" betekent. „Een eigen huis komt naar je toe", zegt de praktijk. Het is een veelgeko- zen voorziening voor de oude dag. Wensenlijst Een eigen huis heeft ook meer gevoels waarde. Het geeft geborgenheid. Je kunt naar eigen smaak en inzicht ver anderingen aanbrengen. Je kunt er werkelijk helemaal thuis zijn. Natuur lijk zijn er ook andere punten om bij stil te staan. Het onderhoud is voor eigen rekening en de woonkosten hebf ben een ander verloop dan bij huur huizen. Wie een huis wil kopen be paalt eerst wat hij uit kan geven. Ook de plaats, de streek, de provincie die in aanmerking komt. Dan komen vragen als: hoe groot moet het huis zijn? Hoeveel slaapkamers willen we. Een hobbyruimte, een schuur, een garage, een tuin? Of juist niet? Een huis in een dorp of in een stad? Of liever wonen in een buitenwijk? Bent u op openbaar vervoer aangewezen? Zijn er winkels of scholen in de buurt? Over al deze vragen en nog veel meer kunt u met een NBM-makelaar overleg plegen, voordat u hem vraagt een pas send huis voor u te zoeken. Door zijn opleiding en ervaring kan hij u ter zake deskundig adviseren. Hij kent de wo ningmarkt. Door centrale computers kan hij het aanbod over heel Neder land „overzien". Maar ook over de financiële mogelijk heden en consequenties kan hij alles vertellen. Heeft hij zelf geen huis aan te bieden dan heeft hij altijd nog con tact met collega's. Als bepaalde hui zen in aanmerking komen dan advi seert de makelaar over de waarde. Hij beoordeelt de bouw en de staat van onderhoud. Ook regelt hij de bezichti ging en voert hij alle onderhandelin gen. Hij gaat na of er bestemmings plannen zijn, die uw woongenot kun nen beïnvloeden. Kortom, de make- een echte Pers voor elke beurs! Boezemweg 138. Rotterdam. Tel. 010-140619 ;t Oostplein De termijn voor het aanvragen van in dividuele huursubsidie is met drie maanden verlengd tot 1 januari 1977. Dit geldt alleen voor gezinnen, duur zaam samenwonende alleenstaanden en alleenstaanden van 30 jaar en ouder. Al eerder werd uitstel verleend aan de alleenstaanden en duurzaam samen wonende tweepersoonshuishoudens onder de 30 jaar. Zij moeten hun aan vraag voor 1 oktober 1976 indienen. Formulieren voor het aanvragen van individuele huursubsidie kunnen bij de gemeente worden, gehaald en moeten daar ook weer worden ingeleverd. De stabiele situatie op de hypotheekmarkt blijft voortduren. Er heeft zich één verandering voorgedaan: Centraal Beheer heeft zijn rente voor levenhypotheken verlaagd met 0,2 procent. Ter verdere informatie: De N.V.B.L. is de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringwezen, waarin de meeste levensverzekeringmaatschappij zijn verenigd. De vereniging geeft haar leden o.a. richtlijnen voor de hypotheekverstrekking. Daardoor gelden de gegevens van de „Nationale Nederlanden" niet alleen voor dit be drijf, doch ook voor de andere levensverzekeraars. Naam bank: Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie: A.B.N. 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 9.75 9.5 10 9.75 Amrobank 5 jaar variabel 1.5/2 1-5/2 10 9.5 10 9.5 Bouwfonds Ned. Gemr 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 1.5 10.7 10.2 9.9 10,7 10,2 9,9 Centraal Beheer 10 jaar 10.1 10.1 Ennia 10 jaar 10.3 Hyp.Nrd.Brab.Gem. 30 jaar 1.25 9.875 9.875 Nat. Nederlanden^ 10 jaar 5 jaar 10.3 10.3 Rabo-Hypotheekbank 5 jaar 1.5 10.25 10.25 R.P.S. 5 jaar 1 9.75 9.75 De Spaarbank te R'dam 3/5 jaar 1 '9.75 9.75 Westland Utrecht Standaard No Risk Budget 5/10 jaar 5/10 jaar ipriabel 2 2 3 10.3 10.7 10,5 10.5 10.9 10,5 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die liT zijn van de N.V.B.L. fPublikatie verzotyü door de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort). De werkgroep „Problemen Monoliet", op verzoek van minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning) ingesteld in juni van dit jaar, heeft een eindrapport uitgebracht. In dit rapport adviseert de werkgroep hoe kan worden gehandeld als aan mono liet-breed plaatvloeren nu schade wordt geconstateerd of als de mogelijkheid van schade in de toekomst aanwezig is. Het rapport legt er bovendien de na druk op dat de veiligheid van bewo ners/gebruikers bij toegepaste mono liet-betonplaten in eerste instantie niet in gevaar is. Ook wordt aandacht be steed aan de esthetische verwerking van aanvullende constructies. De werkgroep geeft verder twee wegen aan die kunnen worden gevolgd bij de oplossing van de problemen rond de betonplaten. Eén werkplan omvat een procedure waarbij wordt uitgegaan van het principe dat „als er iets moet ge- VASTGOED STRIJEN B.V. TalJOl 854-1844 «oor WONEN in de OMGEVING »an ROTTERDAM Abonneer u op onze gratis woninglijst Postbus 5743 *Het komend weekeinde, 16 en 17 Te zien en te koop zijn ondermeer oktober, wordt in Kunstmin aan de U:u - Boelekade in Gouda van 11 tot 19 uur meubelen' schilderijen,klokken, aarde- weer de grote antiekbeurs gehouden, werk, wapens, poppen en munten. beuren, het nu moet gebeuren waar door schade op een later tijdstip vrij wel zeker is uitgesloten". Bij het tweede werkplan wordt er van uitgegaan „alleen nu iets te doen in die gevallen waarin het duidelijk on economisch of onverantwoordelijk zou zijn om niets te doen". Overigens wordt een afwachtende houding aange nomen die in de betreffende gevallen „verantwoord" is. Deze weg kan wor den gekozen omdat de veiligheid van de bewoners gewaardborgd is en om dat het niet altijd zeker is dat afbrok keling van de betonbewapening in ge geven omstandigheden ook werkelijk zal optreden. Bij deze laatste werk wijze is het noodzakelijk, dat er een garantieregeling is waaruit voor indi viduele gevallen de eventuele toekom stige schade kan worden bekostigd Een gevolg van het eerste werkplan is dat in dit stadium veel kosten worden den gemaakt om de minimale kans op schade in de toekomst te verkrij gen. Bij het tweede werkplan worden in dit stadium beduidend minder kos ten gemaakt, maar is ie kans dat deze kosten in de toekomst zullen optreden met de hiermee samenhangende con sequenties, zoals tijdelijke verhuizing van bewoners respectievelijk gebrui kers. In beide gevallen staat een blijvena veilige en voldoend duurzame con structie voorop. Met dit rapport acht de technische werkgroep „Problemen Monoliet" haar taak als beëindigd. Zij doet een aanbeveling dat een tweede werk groep die inmiddels is gevormd, zich onder andere zal verdiepen in de rea lisering van een „garantiefonds" en zich zal bezighouden met de finan- cieel-juridische aspecten van het pro bleem. Door deze werkgroep wordt tevens een „checklist" ontworpen die dient als leidraad om de financiële gevolgen en verantwoordelijkheden van betrokken partijen vast te stellen waaronoer ae Dexenae uisierwijxse aeKenxisten. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur.

De Havenloods | 1976 | | pagina 15