HAVENLOODS 'Een leven voor de Tsaar': hoogtepunt jubileum Orpheus Actiegroep Sint Jozef gaat bewoners polsen HAPPY HEARTS IN COSMOPOLIET ,Opera nooit in deze vorm in Nederland ,Van ieder gesprek wordt rapport SLAAPKAMERS kortnfl. DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 25e JAARGANG NO. 79 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170. I editie P SCHIEDAM woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL, BLEISW1JK. BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS TOTALE OPLAAG 270.000 VLAARDINGEN Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 01807-16899 Vrijdag 22 oktober viert het Koninklijk Schiedams Mannen koor Orpheus Zijn honderd tienja rig bestaan met een eenmalige uitvoering van de negentiende eeuwse Russische opera ,Een leven voor de Tsaar". Het con cert duurt drie uur en begint al om zeven uur. Uitvoerenden zijn zeventig mannen van Orpheus. Vijfenvijftig dames van het Schie dams vrouwenkoor, het geweste lijk orkest van Zuid-Holland (vijf tig man) en vier solisten. Vanaf verleden jaar november werkt Orpheus er al aan, sinds begin augustus zelfs tweemaal per week. Dit alles niet tevergeefs, want de Havenkerk is al enige tijd uitverkocht. Orpheus heeft wat het aantal bezoe kers betreft een beetje pech gehad. De brandweer, afdeling brandpreventie, vond het geplande aantal achthonderd teveel. Zevenhonderd maximaal, oor deelde de brandweer. Niettemin be looft de uitvoering van „Een leven voor de Tsaar van Michael Glinka een hoogtepunt te worden in het honderd- tienjarig bestaan van Orpheus. De opera is in Nederland erg onbe kend aldus secretaris Loet Stouthan- del zelf vijfentwintig jaar lid van Orpheus „De opera is nog nooit in deze vorm in Nederland uitgevoerd. In Rusland is hij zeer bekend, werd des tijds elk jaar uitgevoerd. Hij is te verge lijken qua bekendheid met de Aida en Rigoletto. Het is een prachtig werk met veel koren en daardoor moeilijk. Het ritme en de opbouw vereist een bepaalde vaardigheidSinds 9 augustus repeteert het mannenkoor tweemaal per week. Naast dirigent Chris Ver hoog is daarvoor een repetoir aange trokken. In Holland kun je geen plaat van de opera kopen, wel is in Engeland een Russische opname te koop.'* huis en thans in gebruik bij Maasbach wereldzending is volgens Stouthandel uitstekend geschikt voor de uitvoering: De kerk is ongelooflijk mooi in de oude staat hersteld. Akoestisch is hij uitstekend. Ik heb er in het verleden concerten gehoord en die waren voor treffelijk." Eenvoudig De inhoud van de opera is zeer eenvou dig. De Russische boer Iwan Sussanin viert de bruiloft van zijn dochter. Een groep Polen, die na uit Rusland ver dreven te zijn weer is binnengevallen, komt aan Sussanins huis en dwingt hem de kortste weg naar de zojuist gekozen Tsaar te wijzen. Iwan Sussanin weet echter zijn pleegzoon vooruit te sturen om de Tsaar te waar schuwen. Zelf misieidt hij de Polen en voert ze de bossen in. Als de ochtend gloort, weet Sussanin dat de Tsaar is gered en vertelt hij de Polen waar zij aan toe zijn. De woedende sol daten doden hem. In Moskou wordt de nieuwe Tsaar gehuldigd en wordt de kinderen van Sussanin grote eer bewezen. De eerste uitvoering van de opera vond plaats in 1836. In 1887 werd het werk in Covent Garden (Londen) gezongen, delen werden in New York uitgevoerd in 1936. De Duitse vertaling ging in 1956 in Leipzig in première. Jaloers Vrijwillig Om de uitvoering mogelijk te maken hebben niet alleen de Schiedamse Gemeenschap en het ministerie van Cultuur, Recreatie en het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschap pelijk Werk subsidie verleend, de koorleden hebben zelf ook diep in de buidel getast en vierduizend gulden op tafel gelegd. De begroting sluit thans op drieendertigduizend gulden. Loet Stouthandel is vooral erg blij met de bas Robert Holl, die veel in Duitsland optreedt. Ook de overige solisten zijn enthousiast. „Zij komen vrijwillig op onze repetitieavond omdat zij het fantastisch leuk vinden mee te werken" aldus Loet Stouthandel. Tijdens de uitvoering maakt de NOS- radio opnamen om die later in diverse programma s uit te zenden. De Havenkerk, voorheen Schiedams belangrijkste Rooms-Katholieke bede- Met Orpheus gaat het niet slecht. „De televisie heeft het hele verenigingsleven geen goed gedaan' zegt Loet Stout handel. ,Toch hebben we een aanwas van nieuwe leden. Met het aantal dreigen heel wat mannenkoren te grijzen. Er zijn dames genoeg die willen zingen. Mannenkoren worden door jongeren soms gezien als iets voor oude mensen. Ten onrechte." Het honderd tienjarig bestaan werd eerder gevierd met een drukbezochte receptie in Hotel Rijnmond en een driedaags uitstapje naar Schin op Geul. Op zondagmorgen werd daar tijdens de Hoogmis gezongen. Loet Stouthandel „De pastoor zei: ik heb in jaren niet zo volle kerk gehad. De Sinds november vorig jaar i ■t Or p het e keer per week. mensen stonden zelfs buiten. We hebben een rondrit gehad en met het koor Internos een gezamenlijk concert. Ook zijn we ontvangen door het ge- meentebestuur van Valkenburg. Dat gebeurde in een zal in de grotten. Eerst een half uur lopen, daarna zijn wij bij kaarslicht zeer gastvrij en sfeervol ont haald. Wij hebben het uitstapje be sloten met een diner-dansant." Liedertafel Loet Stouthandel is, speciaal met het oog,op het jubileum,.eens gedoken in de archieven Orpheus. Hij ontdekte dat het koor oorspronkelijk .Liedertafel Orpheus" heette. In 1875 werd oud-burgemeester Honnerlage Grete, tot voorzitter benoemd. Het koor reperteerde toen op zaterdag avond in het gymnastieklokaal van het Gymnasium aan de Lange Nieuwstraat. De archieven vermeldden vele eerste prijzen op zangwedstrijden en con coursen. In 1916 werd het predicaat koninklijk" aan de vereniging verleend. In 1929 werd Eduard Flipse dirigent van het koor. In die tijd werd ondermeer opgetreden in het concert gebouw in Amsterdam en voor de radio tezamen met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De eerste bui tenlandse concertreis vond plaats in 1963 met een reis naar Esslingen. In 1965 kwam Chris Verhoog, thans directeur van de Haagse muziekschool, als dirigent bij Orpheus Aan hem de taak om tezamen met hondernegenen zeventig koor- en orkestleden voor een puntgave vertolking van „Een leven van de Tsaar" te zorgen. BOEKHOUDINGEN ADMINISTRATIES Nieuwe cursus voor tuinbouw-en plantkunde SCHIEDAM - Maandag 18 oktober organiseert de commissie van de geza menlijke turnverenigingende Konin klijke Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde en de volkstuin- dersverenigingen Vijfsluizen en Thur- lede, de eerste voorlichtingsavond in het winterseizoen. Op deze avond wordt het zelf kweken en gebruik van kruiden behandeld. Ook zal op deze avond de prijsuitrei king van de wedstrijd in balkon- gevel-versieringen plaatsvindenDe avond wordt gehouden in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. Atelierbezoek bij Gebr.Henderick SCHIEDAM Zaterdag 16 oktober is er weer een opendag in het atelier van de gebroeders Henderickx. Er wordt een lezing gegeven over de diverse as pecten van hun beroep. De gebroeders Henderickx hebben be kendheid gekregen door hun be kwaamheid in het glazeniersvak en di verse monumentale opdrachten. De be zoeken worden om 10 uur en om 15 uur gehouden. Men kan zich hiervoor van te voren te lefonisch opgeven: Tot 18 uur onder nummer 266267 en daarna 261938. SCHIEDAM - Morgenavond, 15 oktober, om zes uur vindt de opening plaats van het wijk- actiecentrum Sint Jozef dat gevestigd is aan de Westfranke- landsestraat 51. Vanuit dit on derkomen gaat de actiegroep Sint Jozef alle bewoners van de tweehonderddertien woningen in Schiedam-West één voor één uitnodigen voor een gesprek. Op deze manier wil de actie groep een zo objectief moge lijk beeld krijgen van wat de bewoners nu precies willen. Een en ander is een uitvloeisel van de beslissing van het bestuur van de Rooms Katholieke Bouwver eniging Sint Jozef eind augustus om de werkzaamheden rond de voorgenomen renovatie van haar woningen tot 1 januari 1977 op te schorten. Zoals bekend gaan deze voorbe reidingen allerminst van een leien dakje. Het merendeel van de be woners van de Sint Jozefwoningen is allerminst geporteerd van een zogeheten kaalslagrenovatie. Wel zijn er klachten over achterstallig onder houd. Er is kritiek op de toestand van deuren, ramen, plafonds, vloeren, muren en dak. Binnen het project team, waarin vertegenwoordigers van Sint Jozef, gemeente en bewoners zitten, werden onlangs harde woorden gesproken over de manier waarop het team met een aantal bewoners zou worden uitgebreid. Ook was ge manipuleerd met de uitslag van een wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabnekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel.010 12.64.61. enquête waarbij degenen die op hun enquêteformulier „tegen renovatie" hadden ingevuld buiten de tellingen waren gehouden. Eind augustus kwam het bestuur met de verrassende ver klaring de werkzaamheden voorlopig op te schorten om de bewoners de kans te geven tot overeenstemming te komen en voorstellen te doen voor de afvaardiging in het projectteam en de aanpak van de renovatie. In hoeverre Sint Jozef hiermede de zwarte Piet naar de actiegroep Sint Jozef toespeelde, valt eigen lijk pas te zeggen wanneer hetproject- teami begin volgend jaar weer bijeen komt. Mogelijkerwijs hoopt Sint Jozef er in stilte op,.dat de bewoners niet tot overeenstemming zullen komen, zodat ze volgend jaar met des te meer overtuigingskracht haar voorstellen kan verdedigen-. De actiegroep Sint Jozef ziet het met zo somber in. Overleg met Sint Jozef heeft erin geresulteerd dat het bestuur haar kantoorruimte aan de Westfranke- landsestraat ter beschikking heeft gesteld om de actiegroep een basis te geven van waaruit ze de wijk kan bestrijken. „De bedoeling is, dat het een bruisend centrum van de wijk wordt", aldus actievoerder John de Kievith. „Wij gaan de bewoners één voor één uitnodigen voor een gesprek. Van elk gesprek maken wij een rap port. Al die rapporten worden uit gewerkt. We willen zb objectief mogelijk de voor- en nadelen weten. We willen weten wat de bewoners precies willen. Dat moet heel dui delijk gesteld worden; daarvan gaan wij uit als we werken. De beslissing ligt bij de bewoners, dat heeft de voorzitter van Sint Jozef gezegd. Als de bewoners willen dat de renova tie niet doorgaat, dan gaat ze niet door. Sint Jozef heeft de actiegroep de eis gesteld het woordje „actie" te laten vallen. De actiegroep heeft zo'n naamsverandering inmiddels gewei gerd. „Daar beginnen wij niet aan", aldus John Kievith. Ook is het opval lend dat mensen uit West weinig moeite schijnen te hebben elders in de stad een woning te krijgen. „Je hoeftt maar te kikken of je krijgt een ander huis", zegt John de Kievith. Tot slot ligt er op de bestuurstafel van Sint Jozef nog de eis van de actiegroep alvorens verder samen te kunnen werken, een zevental hand tekeningen nietig te verklaren. Deze handtekeningen zijn door de Stich ting Schiedamse Woningcorporaties afgedwongen van mensen die hetzij binnen het complex willen verhuizen hetzij nieuw van elders kwamen. De verklaring omhelst een toestemming mee te werken aan een eventuele renovatie, de aan de verbetering verbonden huurverhoging te zullen betalen en het gehuurde tijdens de werkzaamheden tijdelijk te verlaten. Volgens de actiegroep is hier duidelijk sprake van dwang, /.owel Sint Jozef als de SSSW hebben op deze eis nog niet gereageerd. - Piano's voor Chemy (nieuw) 2A4Sr- 2.195.- CHERNY (nieuw) iMtr- 2.795.- Lindberg* 2.995.- Schimmel* 54W*. 3.175.- Rich. WEBER(nw) IXttr- 3.245.- Yamaha* L490, 3.235.- Sauter (nieuw) SJHtt 3.570.- Geyer* 4^25^ 3.620.- Rösler* 3.360.- BECHNER (nieuw) Utt 3.725.- Steinway8iSons* IIMV.'- 8.450.- IRMBACH1?:,. 5.5**- 4.175.- Aug. Förster* 4^55.- 3.340.- TCHAIKA TwT' 5.190.- Vleugels voor Sommerfeld* iMWfc 8.550.- Yamaha* LL4*fcr 9.200.- Petrof* 9.445.- BECHNER(meuw) 9.995.- ESTONIA 'rST' «**rr 19.250.- SteinwaySiSons* 17.900.- Keus uit meer dan 50 vleugels Westersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur.- Vrijdag koopavond van 19-21 uur. in vleugels en piano's. Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie Stemmen en onderhoud door geheel Nederland 'Benji' in Passage Bio SCHIEDAM - In de week van 14 tot en met 27 oktober zal de film „Benji" in Passage Bio gedraaid worden. In de hoofdrol is de hond Benji, die in Ame rika bijzonder populair is geworden De verrichtingen van de hond zijn zo menselijk, dat hij in korte tijd de har ten van de bioscoopbezoekers heeft veroverd. In de film houdt Benji er een aparte levensstijl op na. Hij heeft een groot aantal vrienden, maar geeft de voor keur aan een zwerversbestaan, waarbij hij overnacht in een leegstaand huis in het stadspark. De mensen zeggen dat het in het huis spookt, maai Benji is niet bijgelovig en heeft het in dat huis best naar zijn zin. Toegang voot alle leeftijden. SCHIEDAM De Happy Heart Club is sinds zaterdag te vinden in de Cosmopoliet, Nieuwlandpl. I 2. Sinds kort kan men ook lid worden van deze club voor alleenstaanden. The Happy Heart Club is elke zaterdagavond geo pend van acht tot één uur. Af wisselend zorgen een orkest en grammofoonplaten voor de dans muziek. De Happy Heart Club werd eind 1975 opgericht. De eerste avond was op 10 januari. Sinds die datum draaide de club afwisselend in Arcade en Chr. So ciale Belangen aan de Lange Haven. Beide lokaliteiten waren niet ideaal. De Cosmopoliet is dat volgens bestuursleden Wilma van Katwijk, Jan van Essen en Joop van Kempen wel. „De Cosmopoliet is fantastisch bereik baar", aldus Jan van Essen. „De trein stopt praktisch voor de deur. En het is helemaal geen commerciële zaak: dat vind ik belangrijk te vermelden. De pils en cola kosten hier anderhalve gul den". „We wilden graag wat meer sfeet hebben", vult Joop van Kempen aan. „We menen die hier gevonden te heb ben. Er zijn een gezellige bar, een ver lichte glazen dansvloer, ventilatie en prettige zitjes. De accommodatie hier is niet te vergelijken met de gewone pijpenla die wijaan de Lange Haven hadden". De Happy Heart Club richt zich op al leenstaanden tussen de vijfentwintig en vijftig jaar. De club hanteert evenwel geen strikte leeftijdsgrenzen. Joop van Kempen: „De club is in de eerste plaats voor alleenstaanden, maai gehuwde dansliefhebbers kunnen ook WestlrankeianUselaan. 1 de kèntnórruimte van Sint .lose) i de, kantoorruimtekatu&im Mstfffh d< terecht. We hebben ook verschillende echtparen voort zien komen uit de club. Dansen is niet de enige activiteit. Voor mensen die zaterdagavond niet wegkunnen, omdat ze bijvoorbeeld kinderen hebben, hopen wij op zondagmiddag iets te gaan doen. Wij hebben vorig jaar een bustocht en een puzzelrit georganiseerd. De bedoeling is die dit jaar te herhalen. Wij vinden het redelijk korting te geven aan men sen die regelmatjg komen. Dat doen we door middel van het lidmaat schap". Men kan voor f.7.50 voor een half jaar lid worden. De toegangsprijs voor een orkestavond is dan vier gul den. Bij discoavonden betalen de leden twee gulden vijftig. Voor niet-leden zijn deze prijzen respectievelijk zes gul den en drie gulden vijftig. Het kerstbal op 18 december en een groots carnaval worden nog in Arcade georganiseerd. Stedelijk Huuroverleg: Bezwaar tegen invoering van gedoogplicht SCHIEDAM - Het Stedelijk Huuroverleg Schiedam maakt in een brief aan de Tweede Kamer bezwaar tegen de invoering van een gedoogplicht van huurders bij renovatie, een versnelde ont eigeningsprocedure zonder reke ning te houden met eigenaren die zelf in hun bezit wonen en een procedure om de betrokkenen invloed te geven, die als het erop aankomt hen juist met lege handen laat staan. Het Stedelijk Huuroverleg, dat eerder de Nota Activerend Aanschrijvingsbe- leid het licht deed zien, bestaat uit ver tegenwoordigers van de vier bewoners- verenigingen in Schiedam. In de Nota Activerend Aanschrijvingsbeleid wor den voorstellen gedaan voor goed on derhoud en verbetering van huurhui zen. In de open brief schrijft het Huur overleg met teleurstelling kennis te hebben genomen van het ontwerp van wet op de stadsvernieuwing. De bewo nersverenigingen maken met name be zwaar tegen de invoering van een ge doogplicht van huurders. Deze gedoog plicht komt erop neer, dat de huurder verplicht wordt bepaalde verbeteringen aan zijn huis toe te staan (te gedogen). „Juist in de praktijk", aldus de brief, „tijdens de renovatie hebben we ge leerd hoe belangrijk het recht van de huurder is om te kunnen weigeren zijn huis te verlaten. Niet om de reno vatie dwars te zitten, integendeel, maar om voor elkaar te krijgen, dat met heel redelijke wensen van de huurder reke ning wordt gehouden door de huiseige- Volgens de brief kan het Huuroverleg „mooie staaltjes" van het optreden van huiseigenaren vertellen. De brief gaat ook in op de versnelde onteigenings procedure: „Hierin wordt in zijn alge meenheid over onteigening gesproken zonder bij voorbeeld onderscheid te hiaken tuiku eigenaar-bewoner en éigenaar-vernjAjrder". Het Huuroverleg vraagt de rechtspositie van de eigenaar- béwoner nauwkeuriger te omschrijven en te versterken.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1