Benoeming burgemeester zaak met veel aspecten <6, OPREIS Waar lig ik wakker van, wie ben ik? termeulen Voorbereiding vergt maanden Via RANO naar Tenerife termeulen termeulen termeulen óteen t}ez> keilt Voor derde maal Lisser bollenmarkt nu 169.75 Erunott DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 ALGEMEEN! laaOJÜOH DAOH1 Een eigen "Keukenhofje" in het voorjaar... 50 laagblijvende, vroegbloeiende Botanische tulpen in gemengde kleuren, van fl. 9,75 i voor 25 narcissen in gemengde kleuren van fl. 6,50 - - voor 10 Hyacinten in gemengde kleuren van fl. 5,50 voor 50 blauwe druifjes zeer goed te kombineren met r fl. 3,50 DEN HAAG Sinds begin deze maand zit de gemeente Schoonho- het befaamde „schaap met vijf poten" ven zonder burgemeester. Op 30 september ging de heer J. Aten. die "it de bus. maar een enkele maal ziet daar jarenlang eerste burger was, met pensioen en nu wacht de ge- !)et Prof>el e.r n°ea' 5e®el uit. Het komt ook wel voor dat de gemeente- meente met spanning op het koninklijk besluit waarin de benoeming raden in het profiel precies de man of van de opvolger wordt bekendgemaakt. Dat burgemeester Aten eind vrouw schetsen die zij voor ogen heb- september met pensioen zou gaan was uiteraard te voorzien; met het f)en: d.at. e®b^urt a,s de raadsleden al jiemand in het vizier hebben gekregen oog daarop werd de voorbereiding van de benoeming al maanden ge- die zij graag aan het hoofd van het leden ingezet. Maar nog altijd is het koninklijk besluit niet afgeko- gemeentebestuur zouden willen zien. men. Is het een wonder dat Schoonhoven zich afvraagt waarom het worde"m°sen *officieel*niet Benoemd zó lang moet duren voor het weer een burgemeester kan begroeten" Schoonhoven is maar een voorbeeld. Een ander voorbeeld is de gemeente Alkmaar, die ook burgemeesterloos is. Maar daar ligt de situatie anders: deze zomer werd burgemeester drs. R.J. de Wit benoemd tot kommissaris der ko ningin in Noord-Holland en daarna moest in allerijl een nieuwe eerste bur ger gevonden worden. Tussen haakjes: één van de kandidaten voor Alkmaar is Rijnmond-gekommitteerde Cees Roozemond. De benoeming van een burgemeester is in de plaatselijke samenleving of het sen kleine gemeente gaat of een grote stad - altijd een belangrijke zaak die veler interesse heeft. Ook mensen die helemaal geen interesse hebben voor het politieke wel en wee in nun gemeente plegen vol belangstelling te zijn als het over een burgemeestersbe noeming gaat. Procedure Het is wellicht nuttig om eens even na te gaan hoe zo'n burgemeestersbenoe ming in het algemeen wordt voorbe reid. Zodra bekend wordt dat er een vakature ontstaat treedt de procedure in werking. Bij burgemeesters die met pensioen gaan begint men ongeveer door E.J. MATHIES Ex -burgemeester Ate/:, hier nog met De reeks van radio-uitzendingen recht- avond haar hoogtepunt beleefd in he streeks vanaf de Femina. die de zieken- programma „RANO. telefoon en pri] omroep RANO tien dagen lang ver- zenwaarin voor de luisteraars fraaie zorgde voor haar luisteraars in vijf Rot- prijzen te verdienen waren, beschikbaar terdamse ziekenhuizen, heeft zaterdag- gesteld Joor een standhoudm van deze 29ste Femina. De hoofdprijs, een geheel verzorgde vliegreis van twee weken naar het eiland Tenerife. werd gewonnen door een luisteraar in het St. Clara-ziekenhuis uit Rotterdam- Zuid: mevrouw Molenaar uit Baren- drecht. De notulen van de betreffende raads vergadering komen in het dossier van de burgemeestersvakature dat de kom missaris der koningin (KdK) inmiddels heeft aangelegd. Vervolgens gaat de KdK sollicitanten ontvangen. Daarna neemt hij een een half jaar voor de vakature ontstaat, beslissing in de vorm van een aanbeve- In de eerste plaats komt er een aan- ling met enkele namen die hij naar de kondiging (van de burgemeestersvaka- minister van binnenlandse zaken ture) in de Staatscourant; deze aan- zendt. Deze neemt het werk over, be- kondiging wordt overgenomen in o.a. studeert het dossier en gaat eveneens het weekblad van de Vereniging van sollicitanten ontvangen, meestal dege- Nederlandse Gemeenten. Mensen die nen die op de aanbeveling van de KdK belangstelling voor de post hebben staan. Dan neemt ook hij een besluit: kunnen gaan solliciteren. een voordracht met één naam aan de rx-mi Even daarna starten de aktiviteiten van koningin die tenslotte de benoeming kommissaris der koningin in de betref- verricht. Voor wat betreft de gemeen- l""g' ™i.i„roVi"CnieHmet bettrekkl"g. de ten met meer dan 50.000 inwoners is konfessionele burgemeesters benoemd vervulling van de vakature. Hij (voor er nog een uitbreiding van de procedu- werden Drente: zij) ontvangt de sollicitatie- re; in die gevallen legt de minister zijn voordracht, vóór deze naar de konin- PnlitioL gin gaat, aan de ministerraad voor. roiiiiüK Minister De Gaay Fortman (binnen- Contacten landse zaken) gaf dit jaar een overzicht van de politieke verhoudingen in bur- Dat zijn de officiële handelingen. Op g&meestersland. De KVP had per eind de achtergrond gebeurt nog veel meer. 1975 338 burgemeesters, de ARP 130 Ik denk aan de rol van de Tweede en de CHU 124. De PvdA heeft slechts Kamer-frakties. Veel sollicitanten ple- '45 burgemeesters in haar midden gen kontakt op te nemen met de hun ('et wei: de grootste partij) en de VVD geestverwante fraktie in de Kamer die 84. Kortom: een vergelijking met de zich vaak in de procedure mengt. Ook echte politieke verhoudingen in ons komt het niet zelden voor dat raads- !ancl §aat niet op en het zal nog wel frakties kontakt opnemen met geest- jaren duren voor het konfessionele verwante kamerfrakties of omgekeerd, overwicht verdwenen is. De minister gaat ervan uit dat de burgemeester aan- A1 met al is het een uitvoerige proce- flui.tin8 moft kunnen vinden bij het dure die tijd vergt. Vooral de politieke en werkpatroon van zijn gemeen- aspekten plegen de laatste tijd de nodi- 'ge problemen met zich mee te bren- Juist vanwege dat rechttrekken van de gen. Dat houdt onder meer verband scheve politieke verhoudingen zijn bur- met de omstandigheid dat de politieke gemeestersbenoemingen een uiterst verschuivingen pas veel later in het be- delikate zaak. Het gaat niet alleen om noemingsbeleid voor burgemeesters de plaatselijke politieke verhoudingen, verwerkt worden. maar ook om de regionale en bij de grote gemeenten zelfs om de landelij- Jarenlang voerden liberale en partijloze ke. De PvdA „heeft" Amsterdam en burgemeesters de lijst aan. Daarna Rotterdam, de KVP Den Haag en de vooral VVD sinds enige tijd Utrecht. Van Amsterdam en Rotterdam kun je nog zeggen dat de PvdA er een zeer belang rijke plaats inneemt, maar Den Haag is bepaald niet in meerderheid KVP en de VVD zet geen overwegend stempel op Utrecht. Hier is de landspolitiek van groot belang. brieven en selekteert deze. De kommis saris moet verschillende aspekten in ogenschouw nemen: de persoon, de bekwaamheid en de ervaring van de sollicitant, de politieke kleur van de sollicitant en die van de gemeenteraad en de wensen van de gemeenteraad. Om zich van deze wensen op de hoog te te stellen brengt de kommissaris der koningin een bezoek aan de gemeente raad. Deze pleegt dan een „profiel" te schetsen, soms eensgezind, vaak erg verdeeld. Ruw gezegd komt meestal Jubileumexpo aerofilatelie op Schiphol j De Nederlandse Vereniging van philatelisten "De Vliegende Hollander" organiseert tijdens de 15e. Dag van de Aerofilatelie een tentoonstelling in de "Wijde Wereld" op de luchthaven Schiphol. Op deze tentoonstelling ter gelegenheid van het jubileum "40 jaar de Vliegende Hollander" zijn die ver- Er is badzeep en badzeep Nu kan iedereen zich de luxe van Vinolia badzeep veroorloven. Kies uit de vijf heerlijke geuren: Trés Chic, Witte Seringen, Perfection, Blue Rose en Green Cologne. Een stuk weegt 180 gram en kost u nu geen f 2,10 maar slechts van f 2,10 voor zamelaars uitgenodigd die op hun ge bied van de aerofilatelie specialisten zijn. Ook verzamelaars uit Zwitserland en West-Duitsland zijn van de partij. De expositie wordt gehouden op 23 en 24 oktober en is geopend van 11 tot 17 uur. De P.T.T. heeft op verzoek van De Vliegende Hollander een fraai poststempel ontworpen, dat zal wor den geplaatst op alle post, die op beide dagen wordt bezorgd in de tentoon stellingszaal. Bovendien zijn er speciale enveloppen beschikbaar van verschillend formaat met afbeelding gewijd aan bovenge noemd luchtvaartjubileum (alleen 23 en 24 oktober tijdens de tentoon stelling). Deze enveloppen worden voorzien van het bijzondere ééndags- poststempel. Verzamelaars, die ver hinderd zijn Schiphol te bezoeken, kunnen deze poststukken -voorzien van postzegels en bijzonder post stempel- bestellen door storting van f.3. op postgiro 402628 ten name van Stichting Tentoonstelling De Vlie gende Hollander te Rotterdam. Voor dit bedrag worden twee verschillen de enveloppen, compleet verzorgd, onder couvert toegezonden De prijs kwam wel bijzonder goed te recht: Mevrouw Molenaar is nog nooit in het buitenland op vakantie geweest, zij en haar man hebben het altijd erg druk met hun tuindersbedrijf. ben sprakeloos. Het is zó geweldig1 vertelde ze. En dat terwijl ze vóór de wedstrijd nog grapjes had lopen maken ..Als ik win ga ik in een rieten rokje.. De hoofdprijs was beschikbaar gesteld door het reisbureau Bel-Air. Maar dit bedrijf was niet het enige dat voor een grote prijs in de RANO-wcdstrijd zorg de: van Top form bijvoorbeeld kwam een complete slaapkamer, die gewon nen werd door een luisteraar in het Dijkzigt ziekenhuis. Het Clara-ziekenhuis, dat speciaal voor deze Femina-uitzendingen was aange sloten. zal overigens de RANO-pro- gramma 's voortaan altijd blijven beluis teren. Dit brengt het totaal aantal aan gesloten instellingen op vijf. Tot op he den zond de RANO uit voor het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt. het Oog ziekenhuis, het Havenziekenhuis en de Humanitaskliniek. ht verband met deze nieuwe aanslui ting. die evenals de andere vier wordt bediend door middel van een PTT-lijn- verbinding zal de zendtijd van de RA NO worden uitgebreid: per 1 novem ber zendt deze ziekenomroep iedere avond uit. Op zaterdagochtend is er nog eens een extra uitzending. *De film "Max Havelaar" var makers heeft tijdens het i festival voor Europese films i Fons Rade *Zondag 17 oktober van 10 tot 17 uur houdt de Nederlandse vereniging "De Verzamelaar" voor de elfde maal een grote internationale verzamelbeurs van stenen, mineralen, fossielen, schelpen en koralen in Music Sacrum, Verperplein. Arnhem. Bovendien is er een expositie over hunebedden en grafgiften. kwam de periode waarin Verfraai uw interieur... met deze stijlvolle massief ge goten koperen deurkrukken. Met patent rozet of lang schild. Deze deurkrukken in een extra zware uitvoering worden vijf jaar gegarandeerd. Keuze uit 4 verschillende modellen. Met lang schild van Moelijkheden van deze aard spitsen zich vandaag de dag o.a. toe op een ge meente als Heerlen, waar steeds een KVP-burgemeester was. De PvdA heeft de burgemeesterspost in deze Lim burgse stad nu opgeëist vanwege de politieke verschuivingen in Limburg. De minister heeft er kennelijk een hele kluif aan om hier uit te komen. Tijdig Het benoemen van burgemeesters is dus een fors karwei, waarbij veel men sen en instanties betrokken zijn. Niet temin rijst de vraag of het nu echt niet mogelijk is om in gemeenten waar de burgemeester met pensioen gaat en waar de vakature dus lange tijd voor zien kan worden - tijdig een nieuwe burgemeester te benoemen, zodat hij nog door zijn voorganger ingewerkt kan worden. Op deze vraag kregen we nog geen bevredigend antwoord. Tenslotte: de vraag of een burgemeester benoemd of geko zen moet worden hebben we bui ten deze beschouwing gelaten. Vooralsnog voelt de meerderheid in ons parlement voor een be noemde burgemeester. '2? %-ya v. ZLCrancHburg GROTE COLLECTIE PORSELEIN EN KERAMIEK. EXCLUSIEVE KLASSIEKE VERLICHTING KLEINMEUBELEN EN KLASSIEKE SPIEGELS ANTIEKE TELEFOONS SCHIEDAMSEWEG 123B 125B. TEL.762491. Uit ons tuincentrum 2e etage, Pernettya met kluit, groenblijvend struikje voor tuin, balkon en kamer. Normaal f 4,98. Juniperus squam. Meyeri, met kluit, een van de beste blauwe koniferen, maat 20-30 cm. Normaal fl. 6,48 Staalblauwe konifeer (Cham Ellwoodi) met aardkluit, houdt altijd zijn pyramidale vorm. Deze opvallende plant is in iedere tuin goed op z'n plaats. (Winter hard). Ook geschikt voor planten bakken. Normaal fl. 5,98 Nu per stuk slechts Met Andere Woorden De onbekende uitspraak Geen genoe gen zonder doeken was de oplossing van onze puzzel van deze week. Er was een flink aantal goede inzendingen, ïruit we deze winnaars trokken: Bak- de Vis, Achterbroek 103 te Berkenwoude. S. Kruit-Schouten, Berkenlaan 39 in Klaaswaal M.C. de Ronde-Eerland. Vrijheer van Eslaan 407 in Papendrecht.. Oplossingen van de puzzel van gis teren moeten uiterlijk dinsdag 19 oktober binnen zijn op postbus 5204 te Rotterdam. SH Er was eens En ze m inden elkander zo teer.i Ze dachten aan trouwen en 't bouwen Van 'n nestje... en zo gezegd, zo gedaan Dank zij honderd procent hypo- theek Werd 't eert: split-level-drive-in met 40 m2 living, da's duur En wat 't is gooi ik in uw pet. I Enfin, 't werd ingericht met al- les En dat is heel wat vandaag I En ze wouen zo graag Lang en gelukkig leven Samen met z 'n twee, want kin- deren A -jasses, nee, in deze rotwereld, zeker! l Zeiden ze tegen elkaar. 't Geld dat ze aan kinderen uit spaarden Besteedden ze aan: Een nóg protserigere wagen voor hém Een tweede wagen, voor haar Een woonschip en een speed boot Een zeiljacht en paardrijlessen. Maar soms, wanneer ze onder de 100 pet. donzen dekbedden In eikaars armen elkander lief te hebben lagen Was het alsof aan 't voeteneind lets of wat schamper te lachen Was 'teen geest? Ik ben bang, zei zij Ik ben zo leeg, zei zij.. Je bent gek, zei hij....' Maar zij droomde Dat deze „rotwereld" van alle tijden was Dat op de puinhopen altijd weer kinderen speelden Dat in hun klare kijkers altijd weer lagen De hoop en het vertrouwen Eens, op een mooie voorjaars dag de ri Zonlicht zeefde door hoge po pulieren Die te fluisteren stonden Zij vleide zich neer en rook de goede geur van de grond Zij voelde dat zij daar deel van Ik heb haar ma Ik verwacht i zei zij tegen haar i Ik ben blij, zei zij tegen haar vriend, zei zij tegen n kind van hem. t Werd een scheidingmaar g Leefde nog lang en gelukkig! Leen de Zwart Hartzgebergte Van maandag 18 tot en tober. tijdens de herfstvakantie, 'tocht naar het Harzge- het Hotel Achtermann te uus tot 1000 mtr. en bossen in herfsttooi c urenlang te dwalen. Vele rondritter bergte (Braunlage). Vertrek 7 uur. Via Apel doorn, Deventer en Hengelo naar Tecklen- burg (koffie inet gebak onderweg en lunch i T.). Via Hannover en Seesen naar Braun- ige. We verblijven tot zaterdasmiddag in aunlage. Bergen ureniang te dwalen. Vele rondritten en wan- :aterdag 23 ok- delingen. Bezoek aan Goslar, Bad Harzburg, Hohegeiss, St. Andreasberg, Bad Lauterberg enz. In het hotel is elke avond muziek. bedraagt f329.-. Tweepers. ka- De Stichting Nationale Bloembollen- markt Lisse heeft besloten een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken van het evenement dat in haar naam ver werkt is. Deze markt wordt voortaan iedere derde zaterdag in oktober ge houden en valt dit jaar dus op 16 okto ber. Van 19 tot-21 uur zijn in de bloemvei- lingal van de C.N.B. diverse soorten bolgewassen te zien en te verkrijgen. De stichting zal trouwens, zo is de be doeling. veel voorlichting geven, in samenwerking met het Consulent schap voor de Tuinbouw. Ook de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde is vertegenwoordigd, om de tuinliefhebbers met raad en daad bij te staan. De Lisser bloembollenmarkt wordt nu voor de derde maal gehouden. Davey. uit "In the beginning" (Chaim Potok). vertelt herin neringen uit zijn jeugd. Daarbij spelen twee voorvallen een be langrijke rol. Hij heeft een keer de kanarie laten wegvliegen. Z n vader had de gewoonte om het diertje van tijd tot tijd vrij in de kamer te laten rondvliegen. In een ogenblik van onbe dachtzaamheid heeft hij het raam opengedaan en toen vloog het vogeltje weg. Ze hebben 't niet terug gezien. Z'n vader heeft hem daarna voorgehouden wat er met de kanarie ge beurd is. Een kat moet hem hebben opgevreten zodat alleen de veertjes oiirbleven. Telkens opnieuw ziet hij later het verschrikkelijke gebeuren. Hij wilde het niet. maar toch gebeurde het. Hij was ziek. had last van z'n kwaal, een ernstige vorm van hooikoorts en had behoefte aan frisse lucht. Vandaar. En dan is er nog dat andere verhaal, met de hond van mevrouw Horowitz. Z'n va der had een hekel aan die hond, trouwens aan alle honden, want waren het nier de honden die in Polen er op afgericht werden Joden te bijten? Hij vermaande Davey om die hond nooit aan te raken en als het toch gebeurd was met z'n handen niet in zijn ogen te komen voordat hij ze gewassen had. Maar op een keer is het gebeurd. Davey paste op z'n broertje in de kinderwagen. Ineens zag hij de hond van mevrouw Horowitz op z'n achterpoten gaan staan en z'n vuile snoet in de kinderwagen steken. Davey joeg hem weg. De hond Stool het trottoir af en werd op straal overreden. En altijd weer dringen die herinneringen zich aan hem op. met de woorden: Het was een ongeluk' Hij kon er niets aan doen.-HU raakt helemaal in de war als z n neefje Saul hem het verhaal van Abraham vertelt. Weet je, zegt Saul, wat Abraham in Ur gedaan heejt? Hij heeft de afgoden neergehaald en ze de koppen afgeslagen. Dat heb ik in de synagoge gehoord. Het staat in de midrasch. Had er niet met ze gepraat kunnen wordenvraagt Davey argeloos. Misschien zegt iemand: zo'n kind toch. hè? Echt kinderlijk om zo in de war te zijn en om zo lang over zoiets onnozels als een wegvliegende kanarie of een hond die niet uitkijkt en onder een auto komt ondersteboven te zijn. Misschien we! echt kinderlijk. Maar dan denk ik wel dat Jezus zoiets bedoeld heeft toen Hij tegen zijn volgelingen zei dat ze als de kin deren moesten worden. Niet kinderachtig, maar als de kinderen. Zo in de war. niet van iets onnozels, maar van iets wezenlijks. Want kinderen zijn zelden in de war van dingen die er niet toe doen. Wie goed oplet kan zien hoe het altijd om iets gaat dat zich gemakkelijk laat „vertalen" naar onze grote-mensen-maatschappij. Een kind ligt niet wakker van niets. Het onbenullige komt vaak veel later. Grote mensen kunnen zich druk maken over dingen die er helemaal niets toe doen. Om een verloren wedstrijd van hun javoriete club. Dat noemen we dan „sport", 't Is nog niet zo lang geleden dat er in Zuid-Amerika een oorlog om ontstond. En als je goed kijkt zie je 't overal. Om een auto die ie passeert niet van tijd tot tijd sjagerijnig niet zo goed doer 1 an mI die dingen liggen kinderen n t wakker. Matpr die ruzie die ze net hebben moeten aanhoren, waarbij vader zulke afschuwelijke dingen zei en moeder over d'r toeren raakte. Daar wel van. Die kinderen komen bij de dokter omdat ze in bed plassen en 's nachts zo „lastig" zijn. Maar ze zijn helemaal niet lastig. Ze lijden onder de onvrede. In onder de dingen die niet gebeuren moesten en toch ge beurden. Om de veertjes die alleen overbleven en om een hond die de straat overstak. Om dood en leven, om vrede en onvrede. Later. ja. later leren ze het af. Gelukkig, zeggen we dan, hij of zij is er overheen gekomen. En ie kunt die dingen waarachtig nog vergeten ook. Zalig die ze niet vergeet en er af en toe nog van wakker ligt. En daarin is als de kin deren. Steeds jeugdiger wordt, zou Garaudy zeggen. Steeds meer bereid is om zich druk te maken over de dingen die er werkelijk toe doen. Die werkelijk ergens op slaan. Zaken als vrijheid voor mensen die nu nog geringe loord en van het kastje naar de muur gestuurd worden om dat ze anderen in de weg zitten. Zoals de mogelijkheid om je eigen gedachten te hebben over God en de mensen en daarover te mogen spreken met wie je wilt. Om te beginnen: met je kinderen. Goed, je t, vertalen, maar 't zou best eens de moeite wc zelf de vraag te stellmz 1naar lig 3vqrnden jaopertd Eenpers. kamers f20,-. Ann.vt Wiedbachtal Maandag 25 t/m vrijdag 29 oktober voor Wiedbachtal. Vertrek 7 uur. Via Arnhem (koffie/gebak) Obcrhausen en Siegburg naar Waldbreitbach, aankomst vóór de lunch. Tot vrijdagmiddag verblijf in Hotel zur Post een gezellig hotel. Vele rondritten en wandelin gen. Bezoek aan Bad Höningen en Koblenz het Zevengebergte. Prachtige herfsttinten. Afscheidsdiner. Reissom f290,- tweepers kamers met douche/toilet f20, - p.p. extra Eenpers.k. f20,-. Ann.verz. f9.-. U kunt zich aanmelden op ons hoofdkantoor tel. 010- 132170 (mej. De Klerk), op onze bijkantoren en op de adressen op de DUO- pagina alsmede bij VANDERKAAY-REI ZEN. tel. 01803-2776. Speciale aanbieding grote zaanlander Fraaie noten houten uitvoering, 8-daags lopendsolide uurwerk met slagwerk, volledige garantie. van 245.

De Havenloods | 1976 | | pagina 7