Rijnmond Band loopt mee in Lord Mayor's Procession E Spanje is niets veranderd, alleen is men niet meer bang irunott PvdA geeft cursus over gemeenteraad PROTEST TEGEN DICHTDRAAIEN SUBSIDIEKRAAN NU 124.50 Raad accoord over koop kantoorgebouw Vrijgelaten Spaanse priester: SLAAPKAMERS DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 25e JAARGANG NO. 83 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 I editie p SCHIEDAM Verschijnt op woensdag en donderdag in ROT TERDAM (rechtermaasoever), SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS, HOEK VAN HOLLAND, KRIMPENERWAARD, CAPELLE EN NIEUWERKERK A/D IJSSEL. BLEISWIJK, BERGSCHENHOEK en BERKEL RODENRIJS e.o. TOTALE OPLAAG 270.000 (13 edities) Bijkantoren: VLAARDINGEN - Hoogstraat 122-010-352911. KRIMPEN A/D IJSSEL Weteringsingel 2 >^01807—16899.y Eer viel in 1966 voor het lootst oon Zwitserse bond te beurt LONDEN/SCHIEDAM - Een mengeling van koninginnedag, een carnavalsoptocht en prinsjes dag: zo zou men de Lord Mayor's Procession kunnen omschrijven. Een gebeurtenis die jaarlijks op de tweede zaterdag van novem ber ruim een kwart miljoen Engel sen op de been brengt en life door de Engelse televisie wordt uitgezonden in een programma van drie kwartier. Dit jaar neemt de Schiedamse Rijnmondband als eerste Nederlandse en enige bui tenlandse band aan dit spektakel deel. Deze band heeft daarmee kans gezien door te dringen tot één van de belangrijkste traditio nele gebeurtenissen in de City van Londen. Voordat Engeland tot de E.E.G. toe trad, hebben heel wat toeristen van het vaste land kennis gemaakt met de uit gebreide douaneformaliteiten die zeer aan de andere kand van de Noordzee op na hielden. De Engelsen heten ge reserveerd en zeer gehecht aan hun privacy te zijn („My home is my cast le"). Wie Engeland een beetje kent, weet dat het als buitenlander nogal moeilijk is vaste voet op dit eiland te (krijgen. Dat de Rijnmondband erin ge slaagd is, uitgenodigd te worden voor de Lord Mayor's Procession moet daarom een unicum genoemd worden. Om mee te lopen in een bijna drie kilo meter lange optocht waaraan de beste Engelse militaire bands meedoen, is een eer die voor het laatst in 1966 een Zwitserse band te beurt viel. gemeester „Lord Mayor", gemeente raad met honderdvijftig leden en vijf entwintig wethouders. Overdag werken er vierhonderdduizend mensen. De City's Police met bijna duizend agen ten is onafhankelijk van de Metropoli tan Police, het corps dat in de rest van Londen dienst doet. Aan het hoofd van de City, waar o.a. Lloyd's verzeke ringen, de Effectenbeurs en de Bank van Engeland gevestigd zijn, staat de Lord Mayor. Hij is een belangrijk man. Zo denken de meeste Engelsen dat de koningin toestemming aan hem moet vragen voordat ze in de City mag ko men. Dat is niet het geval; wel gaat de entree van de koningin met enig ceri- monieel aan de grens van de City ge paard. De Lord Mayor woont in Man sion House en ontvangt buitenlandse staatshoofden en andere gasten. Vaak houdt hij drie a vier toespraken per dag. Althans zo is de procedure traditioneel geregeld. Feitelijk is al een jaar tevoren bekend wie Lord Mayor wordt, omdat hij het thema van de Lord Mayor's Procession vaststelt. Dat thema is dit jaar de scheepvaart omdat de nieuwe Lord Mayor Robin Gillet) in de oorlog bij de Marine heeft gediend en sinds dien bij de koopvaardij zijn brood ver dient. ,,De Lord Mayor's Procession is zijn eigen persoonlijke optocht. Dat wil ik heel duidelijk stellen", aldus ce remoniemeester John Reid. Trouw Liverymen1 City De City of London, bekend als „The Square Mile", ligt in het hartje van een gebied waarin meer dan acht miljoen mensen wonen. De geschiedenis van de City gaat terug tot het begin van de jaartelling nog voor de Romeinen er een nederzetting vestigden. Vanuit die kern groeide langzamerhand de stad Londen. De City heeft zijn,eigen bur- Een burgemeester wordt in Engeland niet benoemd door de koningin zoals in Nederland. Elk jaar wordt door de gemeenteraad uit haar leden een burge meester gekozen. In de City volgt men evenwel een andere en nogal ingewik kelde procedure. De City kent vieren tachtig gilden die ieder een eigen uni- form„livery" (livrei) hebben. Deze gil den die ontstaan zijn in de Middel eeuwen, zijn nog steeds actief. De laat ste werd in 1964 opgericht door de wetenschappelijke-instrumentenma- kers. Iedere gilde kent drie soorten leden: Court, Livery en Freemen. De „liverymen" zijn die leden die het recht hebben het livrei van de gilde te dragen. Er zijn in totaal zo'n zestien duizend „liverymen" en zij kiezen op 29 september twee wethouders waaruit de overige wethouders de definitieve keuze maken. De dag voor de Lord Mayor's Procession vindt een ceremo nie plaats „Silent Change" geheten, waarbij de aftredende Lord Mayor zjjn ambtstekenen overdraagt aan zijn op volger. Tijdens de^e ceremonie wordt niet gesproken. I^e maandag na de Procession wordt een banket gege ven, waarbij de Premier een belangrijke politieke toespraak houdt. In 1192 werd de eerste Lord Mayor ge kozen. De koning eiste dat hij naar zijn paleis in Westminster zou komen om een eed van trouw af te leggen. De oor sprong van de Procession is dus de reis van de Lord Mayor naar Westminster naar Westminster. Deze reis werd een groot aantal jaren per boot gemaakt. Tegenwoordig gaat de Lord Mayor niet meer naar Westminster, dat gebruikt wordt door het parlement, maar gaat hij naar de Royal Courts of Justice waar hij in aanwezigheid van de Opper rechter en de rechters van het Hoogge rechtshof eerlijk belooft zijn functie naar behoren uit te oefenen. De optocht start vanaf het gemeente huis „Guildhall" en gaat vervolgens met een snelheid van 2,7 mijl langs Mansion House waar de Lord Mayor vanaf het bordes de stoet aan zich voorbij laat trekken. Hij sluit als laat ste aan in zijn statiekoets, Deze werd gebouwd in 1757, weegt twee ton en wordt getrokken door zes paarden. Op de panelen zijn schilderingen aange bracht die onder andere Vertrouwen, Hoop, Liefdadigheid en Waarheid voorstellen. De zwaan achterop de koets herinnert aan de bootreis. In de optbcht lopen dit jaar vijftien bands mee, waarvan één te paard. Ook zijn er drie amateurbands. De Schiedamse Rijnmondband draagt het uniform van de Guards. Ceremoniemeester John Reid heeft nu al plezier om de verbaasde gezichten die hij zal zien. De Engelse Guards dragen namelijk uitsluitend rode uniformen, terwijl de Schiedammers in het blauw verschij nen. De uitnodiging om deel te nemen aan de Lord Mayor's Procession kwam tot stand op voorspraak van een Engel se band die de Rijnmond in Parijs aan het werk had gezien. Financieel werd de reis mogelijk gemaakt door de Maatschappij Zeeland. In de optocht lopen voorts vertegen woordigers van dp gilden en rijden ver sierde vrachtwagens, Eén en ander wordt door zo'n twaalfhonderd politie agenten in goede banen geleid. De op tocht passeert St.,. Paul's Cathedral. Aangekomen bij de Royal Courts of Justice gaat de Lord Mayor naar bin nen en legt hij de eed van trouw af. Na ongeveer een uur gaat de stoet terug naar mansion House, De gehele optocht wordr met een pijn lijke nauwkeurigheid voorbereid zoals de Schiedamse deelnemers al hebben ervaren. De „pageantmaster" John Reid is bijna een jaar met de voorbe reidingen bezig, terwijl de Superinten dent van de City's Police een week voor de optocht niet naar huis gaat, zo druk heeft hij het. „Mijn instructies beslaan meer dan honderd pagina's. Er vindt alleen een generale repetitie met de koets plaats, niet met de bands", aldus de Superintendent. Nieuw model Jaar pendule Op batterij, elektronisch geregeld Massief koperen uitvoering. Onbreekbare stolp. Schriftelijke garantie. van^UtSlT" Binnenweg 45 - Rotterdam Telefoon (010) 11 6615 Koopavonden geopend HetVlaarding's Mannenkoor,,Orpheus" geeft op zaterdagavond 6 november een concert in de Grote Kerk. Aan het concert wordt medewerking verleend door de organiste mevrouw Jet Dub beldam en de bas-bariton de heer Bernard Kruysen. SCHIEDAM Laat de PvdA-frac- tieleden een vast bedragje per jaar in de Voortwaarts-kas stor ten. Deze suggestie wordt gedaan in het onlangs verschenen okto bernummer van het PvdA-blad Schiedam „Voorwaarts". In een ingezonden brief vertelt Netty Leeman-van Megen dat een frac tielid haar had verteld dat hij per jaar tienduizend gulden onkosten vergoeding krijgt. „Dit geld had hij echt niet nodig", aldus de briefschrijfster die zich afvraagt of er niet meer fractieleden zou den zijn die de Voorwaarts willen steunen. Eén en ander houdt ver band met dé vraag of de Voor waarts in zijn huidige vorm kan blijven bestaan gezien de forse kosten verbonden aan het produ ceren ervan. RECONSTRUCTIE VAN HET HOFPLEIN SCHIEDAM - Omstreeks half oktober 1976 zal worden begonnen met de reconstructiewerkzaamheden aan het Van 't Hoffplein. Het plan is tot stand gekomen in sa menwerking met de bewonersvereni gingen Schiedam-Oost, het Singelkwar tier en vertegenwoordigers van de scholen, winkels en bewoners en de dienst gemeentewerken. Op 15 mei 1976 is het schetsplan door de werkgroep in een stand op het Van 't Hoffplein gepresenteerd. Voor de presentatie werden de omwo nenden per brief uitgenodigd. Middels een enquête-formulier zijn de opmerkingen bij de plannen gegeven door de omwonenden. Deze hebben geleid tot wijzigingen in een verhoogd aantal parkeerplaat sen, drempels in de rijwegen t.b.v. ven veiliger voetgangersverkeer, aanpassing van verschillende speelvoorzieningen en het plaatsen van passende verlich- tingsmasten. Indien alles volgens de planning en naar wens verloopt, doordat b.v. de aannemer in zijn uitvoeringswerk niet wordt gehinderd en men met de inge bruikname wacht totdat het gehele werk is uitgevoerd kan een en ander binnen de tijd van 3 maanden zijn gerealiseerd. eraan meedoet, hoef je niet bang te zijn ineens tot gemeenteraadslid ge bombardeerd te worden", schrijft Hans Bakker. De cursus is bedoeld voor die partijgenoten die het nodig vinden om wat kennis op te doen over het functioneren van de gemeenteraad. Tijdehs de cursus die in januari start, wordt gebruik gemaakt van de cursus „De gemeenteraad" van de Stichting Burgerschapskunde en het boekje „Naar de socialistische gemeenteraads- politiek van Max van den Berg. De cur sus kost vijfentwintig gulden, het boek je ongeveer tien gulden. De inschrijving sluit op 20 november. Belangstellen den kunnen zich bij Hans Bakker, Sta tionsstraat 40b opgeven. „Schoolse toestanden zijn er niet bij", zegt hij er nog bij. Steuntrekken De Voorwaarts bevat tevens een ont nuchterend artikel over steuntrekken. Een goed verhaal nu men op verschil lende plaatsen in het land zogeheten sociale rechercheurs ziet opduiken, die het vermeend misbruik van bij voor beeld werkloosheidsuitkeringen moe ten controleren. H. Fransen uit Oude land legt uit hoe het komt dat in 1933 slechts honderdvijfendertigduizend van de tweehonderdtachtig duizend werk lozensteun ontvingen: „Buiten de steun vielen allen die jonger waren dan eenentwintig of ouder dan zestig jaar. Buiten de steunregeling viel ook wie langdurig ziel werd of „vrijwillig" werk loos was geworden, hetgeen het geval werd geacht bij allen die wegens wan gedrag ontslagen werden of in staking gingen. Evenmin werden losse trans portarbeiders gesteund en aanvankelijk ook de bouwvakarbeiders niet. De toe passing van de bepalingen betekende dat de werkloze en zijn gezin voortdu rend door controleurs besnuffeld wer den". Het oktobernummer van de Voorwaarts bevat het jaarverslag dat de periode van oktober 1975 tot en met septem ber 1976 bestrijkt. Het ledenaantal blijkt met negenentwintig te zijn terug gelopen en was per 1 oktober op de kop af zeshonderd. Het gemiddeld aan tal bezoekers op de ledenvergaderingen was dertig. Het bestuur noemt de 1 mei-viering van dit jaar in de Rotter damse Ahoyhal pretentieloos en nauwelijks herkenbaar, Het bestuur denkt tevens vooruit. Nu reeds zal een stuurgroep worden ingesteld die met het voorbereiden van het verkiezings programma voor de gemeenteraads verkiezingen in 1978 gaat beginnen. Zoals de Voorwaarts-redactie elders in het blad schrijft: Voorwaarts en je her sens gebruiken. wegende statiekoets, die getrokken wordt door zes SCHIEDAM - In Schiedam is een comité tegen bezuinigingen in de collectieve sector gevormd. Het comité bestaat uit twintig mensen die grotendeels werk zaam zijn in de welzijnssector. Het komt op voor uitbreiding van de welzijnsvoorzieningen en handhaving van de sociale uit keringen. Aanleiding is het voor nemen van de regering tot 1980 vijfentwintig miljard gulden te bezuinigen op de collectieve en sociale voorzieningen. Het comité roept iedereen op steun te betuigen aan haar initiatief en daadwerkelijk deel te nemen aan acties. De Schiedamse bevolking en de wer kers in de collectieve sector hebben geen behoefte aan bezuinigingen maar juist aan uitbreiding van de welzijns voorzieningen en het behoud van de sociale zekerheden, zegt het comité. Het wijst er op dat Schiedam in vele opzichten een gemeente is, waar de problemen op het voorzieningsvhrk groter zijn dan elders in het land. Te denken valt daarbij aan het grote per- fronteerd met een personeelsmelding, voor het werk onaangepaste ruimten, te weinig beroepskrachten en een on voldoende jaarlijkse toename van sub sidie. Het vormingscentrum ziet zich voor een vacaturestop geplaatst. "Bij het lager beroepsonderwijs wordt het aantal lesuren per leerling inge krompen van tweeëndertig naar dertig. Terwijl Schiedam een groot aantal Extra hard Duitse ruiters VLAARDINGEN De Pyrmonter Reiterverein uit het Duitse Bad Pyr- mont heeft tijdens het afgelopen week einde een tegenbezoek gebracht aan de Rijvereniging „Die Flardingha Ruiters" Een Vlaardingse equipe was op 10,11, en 12 september in Bad Pyrmont ge weest en had daar onder meer deelge nomen aan een vossejacht. Op zaterdag werd een strandrit geor ganiseerd, terwijl later op de dag per auto Hellevoetsluis bezocht werd om een fragment van de Deltawerken te laten zien. Tijdens de avonduren was er een jeugdavond, terwijl het gezel schap op zondagmorgen per Spido- boot door de Rotterdamse havens ge dirigeerd werd. Het bezoek van de Duitse gasten werd^besloten met een gezamenlijke broodmaaltijd Het comité spreekt van een bezui- nigingspolitiek die met name in een stad als Schiedam met zijn specifieke problemen extra hard aankomt. Het concludeert tevens dat bezuinigingen in de collectievee sector een onjuiste politiek voor werkloosheidsbestrijding zijn. Het comité roept iedereen op steun te betuigen. Het wil de kwestie voorleggen aan de politieke partijen in de Tweede Kamer, teneinde een be leidsverandering te bewerkstelligen. Tevens wil het bij comité's in andere gemeenten aandringen op het maken van een analyse van de gevolgen van de bezuiniginsmaatregelen in de eigen gemeente liever dan een massale pro testdemonstratie in Den Haag te orga niseren. Sympathiebetuigingen voor het Schie dams comité zijn welkom bij Ulferd Bruseker, Joh. Braakensiekstraat 127. de Sociaal Raadsman, club- en buurt huizen, vormingscentrum, onderwijs en gezondheidszorg. Als het minis terie de kraan dichtdraait, kan het maatschappelijk werk in Schiedam zich niet verder ontwikkelen en blijven we een achtergebleven gebied, aldus het comité. De Sociaal Raadsman heeft dringend behoefte aan uitbreiding van zijn spreekuren. De club- en buurthuizen zien zich gecon- centage bejaarden (Schiedam: veertien, landelijk: acht), acht), het gemiddeld inkomen per inwoner (ongeveer tachtig procent van de bevolking heeft een inkomen beneden de zieken fondsgrens) en het grote percentage werklozen. Met name de jeugdwerk loosheid is aanzienlijk. Ook wijst het comité er op, dat erg veel mensen in onze stad moeten leven van een bij stands- of een WW-uitkering. Voorts wijst het comité er op, dat op het ge bied van welzijnswerk, buurt- en clubhuiswerk, onderwijs en andere voorzieningen in de loop der jaren een achterstand is ontstaan. Dat betekent nogal wat in de praktijk. De lonen zijn bevroren, maar de prijzen zijn de laatste tijd omhoog gevlogen. De uitkeringen van arbeids ongeschikten (WAO'ers) worden verlaagd van tachtig naar vijfenzeventig procent. De bijstandsuitkeringen voor bejaarden en invaliden worden ver minderd met bij voorbeeld telefoon- en dienstkostenvergoeding. De huur subsidies zullen worden verlaagd, waar door vooral de lagere inkomens groepen worden getroffen. Ook in de welzijns- en collectieve sector wordt bezuinigd. Grote pro blemen zijn te verwachten voor het Maatschappelijk Werk in Schiedam, SCHIEDAM Bijna zestien miljoen gulden voor een kantoorgebouw van zes verdiepingen aan de 's Gravelandse- weg. Dat bedrag besloot de gemeente raad afgelopen maandag uit te geven SCHIEDAM De Adoptiegroep 65 Schiedam van Amnesty Inter national vierde vorige week feest. Na een gevangenisstraf van acht jaar had de Spaanse Pater Julen Calzada amnestie gekregen. Hij was anderhalve week te gast bij één van de leden van de steun groep die sinds eind 1971 met hem heeft gecorrespondeerd. Lo co-burgemeester Reinier Scheeres kwam de pater vorige week woensdag namens het gemeente bestuur gelukwensen met zijn vrijlating. Julen Calzada zat er temidden van het feestgewqel wat verwezen bij. Een fors aantal mensen van Amnesty kwam hem feliciteren en bedolf de pater on der cadeautjes. Er werd getoost "op de vrijheid van alle politieke gevangenen op de hele wereld". Tijdens de avond werd een petitie opgesteld om er bij de Spaanse minister van justitie op aan te dringen Calzada's collega Yon Etxabe die nog in de gevangenis zit, in vrijheid te stellen. 1969 in hongerstaking gingen om de aandacht te vestigen op het lijden van de Basken en het folteren van gevange nen in politiebureaus. Zij werden hierom beschuldigd van het uitlokken van oproer en pater Calzada werd tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In december 1970 kwam daar nog eens twaalf jaar bij toen hem hulp aan mili taire rebellie ten laste werd gelegd in verband met het doodschieten van een politiefunctionaris. De ware feiten van deze zaak zijn nooit duidelijk gemaakt terwijl vaststaat dat Pater Calzada zelf niet heeft deelgenomen aan enige ge weldpleging. Pater Calzada werd opge sloten in de speciale priestergevangenis in Zamora en vanaf 30 maart van dit iaar in een klooster bij Valencia. Op 11 augustus kwam hij vrij. Talencursus Sinds eind 1971 heeft de adoptiegroep •65 Schiedam met de pater gecorres pondeerd. Kinderen van de Martlnus- schoo! stuurden hem tekeningen, fo to's en maakten voor hem een memo- ryspel. Elke maand kreeg hij een Frans boekje, terwijl hef college van burge meester en wethouders van Schiedam brieven schreef naar diverse Spaanse autoriteiten om aan te dringen op zijn vrijlating. In 1975 schreef het college: "Wij beschouwen U als één der on zen." Deze brief was voor Julen Cal zada aanleiding om Nederlands te gaap leren. De adoptiegroep wist na veel ■moeite met toestemming van de ge vangenisdirecteur een Linguaphone- cursus op de kop te tikken. Tijdens zijn opsluiting studeerde pater Calzada behalve Nederlands ook Frans en filo sofie. Hij schreef een boek over pre historie in het Baskisch dat eerdaags verschijnt. In totaal bracht hij tweehonderd dagen door in de straf cel, een cel van twee bij twee meter waarin 's nachts alleen een strozak ligt die 's ochtends om acht uur wordt wegge haald. "In de strafcel kom je voor de kleinste overtredingen van het gevange nisreglement", aldus de pater. Schreeuwen "Spanje is niet veranderd", zei pater Calzada tegen de leden van de steun groep. "Alleen de jongelui zijn niet bang meer. Daarom zijn er nu veel meer doden. De politie heeft dit jaar al dertig mensen op straat doodgescho ten. IX> regering noemt het amnestie wat ik héb gekregen. Maar Spanje wil in de EEG. Deze amnestie is propagan da voor de regering. De regering van Spanje staat open naar Europa. Binnen in Spanje is niets veranderd. Het hele volk schreeuwt om amnestie. Op 27 september was tijdens de staking alles gesloten. Toen zijn er een stuk of wat gevangenen vrijgelaten." Met de vrijlating van pater Julen Cal zada -"zoon van Schiedam", zoals de steungroep hem noemt - vierde de groep haar eerste succes. "We hebben jarenlang geschreven", aldus Ria Snoek, één van de initiatiefneemsters. "We hebben allemaal het gevoel dat we iets bereikt hebben." Niettemin bleek vorige week dat de steungroep niet op haar lauweren gaat rusten. Terwijl er feest gevierd werd, stelde de groep een petitie op om Calzada's collega, wiens gevangenisstraf van vijftig naar twintig jaar is teruggebracht, ook vrij te krij gen. Loco-burgemeester Scheeres (Lems was met vakantie) beloofde deze zaak in het college ter sprake te brengen. voor nieuwe huisvesting van de sociale dienst, het bureau huisvesting en een gedeelte, van de woningdienst. Alle fracties hadden lovende woorden voor het voorstel van het college het in aan bouw zijnde kantoorgebouw van Muijs en de Winter te kopen en de helft van het gebouw aan anderen te verhuren. Het college denkt dat met de aankoop van dit nieuwe pand de communicatie tussen de verschillende gemeentedien sten en de bereikbaarheid voor de bur gerij bevorderd wordt. In het voorstel wordt ook uit de doeken gedaan hoe het college het één en ander denkt te financieren. In de wandelgangen van het Stadskantoor kon men overigens horen fluisteren dat voor volgend jaar en 1978 op een forse verhoging van de onroerend-goedbelasting gerekend moet worden. Een percentage werd door wethouder Scheeres (financiën) niet genoemd; vijftien procent lijkt echter een redelijke schatting. Geen van de gemeenteraadsleden bracht dit onderwerp overigens uitgebreid ter sprake. Wanneer volgende maand de begroting 1977 verschijnt, zullen de Schiedammers precies weten wat ze voor de nieuwe huisvesting precies moeten betalen. Op vragen van Hans van der Wilk (PPR) antwoordde wethouder Schee res dat bij de bouw bijzonder grote aandacht zal worden besteed aan de toegankelijkheid van het gebouw voor rolstoelgebruikers en moeders met kin derwagens. Er komen ook invaliden toiletten. De gemeenteraad besloot maandag met achttien stemmen voor en zeventien tegen de raadscommissie voor commu nicatie, wijk- en jeugdzaken op te hef fen. Dit in verband met de beslissing voorlopig niet in de vacature, ontstaan door het vertrek van Van der Wilk, te voorzien. VVD, CDA en PPR waren hier fel op tegen, maar konden het college, PvdA en CPN niet overtuigen. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam.' Tel.010 -12.64.61.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1