m i wsmw Groot tekort aan gymnastieklokalen 'Kloof tussen rijk en arm is nog groter geworden' Schoolbuitenhuis in Oosterhout vernieuwen i^CH^ V Protest tegen huurreglement HIEDAM Nieuwe teamleider André Stolp m MASSIEF EIKEN MEUBELEN W tf: STADSKRONIEK Gratis wijn in museum operatie-verpleegkundige DE HAVENLOODS - DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 REGIO SCHIEDAM - „Schiedam-Oost heeft recht op een uitstekende, dure en luxueuze accommodatie met allerlei toestanden erin. mede be heerd en bestuurd door de wijkbewoners". Dat zegt André Stolp die op 1 november wijkcentrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat vaarwel zegt en teamleider wordt van een buurtcentrum in Ede. De accom modatie die hem voor ogen staat, moet ruimte kunnen bieden aan een dienstencentrum voor bejaarden, bibliotheek, postkantoortje, spreekuren van sociale dienst en bouw en woningtoezicht, en moet faciliteiten bieden voor toneel, zang, film en grotere bijeenkomsten. De werkgroep accommodaties Schiedam Oost, waarin alle in Oost actieve verenigingen en instellingen zijn vertegenwoordigd, heeft daarom unaniem de leegstaande Savornin Lohmanschool aan de Galileistraat als wijkcentrum afgewezen. Volgens de werkgroep, waar van André Stolp ook dgel uitmaakt, is de school wel te gebruiken voor activiteiten op het gebied van recreatie en vorming op buurt- situaties ook moet werken in een achterstand aan voorzieningen". Vandaar dat André Stolp tot nu toe deel heeft uitgemaakt van de werk groep accommodaties Schiedam-Oost. Deze maand heeft de werkgroep een gesprek met wethouder Collé over de mogelijkheid de Sav. Lohmanschool te bestemmen tot wijkcentrum. De werk groep stelt voor een centrale wijkwel- zijnsvoorziening, inclusief een sport hal, elders in de wijk te situeren. De Sav. Lohmanschool zou alleen ge schikt te maken zijn, aldus de werk groep, voor activiteiten op het gebied van recreatie en vorming voor de zuidelijke helft van de wijk. Voor de noordelijke helft stelt de werkgroep voor aan de nieuwe stenen kleuter school de Zevensprong extra ruimten te bouwen. Over het tot stand komen van een wijkcentrum is André Stolp niet pessimistisch: „Wij zijn langzaam in de richting gekomen. Ik hoop dat er ook eens een verband wordt gelegd tussen het kleuter- en basisonderwijs en het sociaal-cultureel werk", zegt tot besluit. André Stolp (35 jaar) werd geboren op West Java bij Bandoeng. Hij kwam in 1950 naar Nederland en had voor hij in 1972 naar de Sociale Academie ging zo'n vijftien verschillende baantjes. In september 1973 werd hij cultureel werker in een clubhuis in het Oude Noorden (Rotterdam). Op 1 augustus van het vorig jaar kwam hij bij buurt centrum Oost. Vooral in de zestiger ja ren was André Stolp erg actief in aller lei actiegroepen op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Zo werk te hij ondermeer in het informatie centrum ontwikkelingssamenwerking van de Witte Paters aan de Heemraads singel te Rotterdam. BETERE STRATEGIE - In de zestiger jaren stond de Derde Wereld in het brandpunf van de be langstelling: Vredesweken, wereldwin kels, allerlei acties enz. Hebben al die dingen resultaat gehad? André Stolp: „Ze hebben bijgedragen tot een flink stuk bewustwording van de Nederlandse bevolking. Het ontwik kelingsbeleid is geihtegreerd in het re geringsbeleid. Er is een ministerie van ontwikkelingssamenwerking gevormd Er kwam een nationale commissie ont- wikkelingssstrategie. Die ommissie, thans Nationale Commissie Voorlich ting en Bewustwording Ontwikkelings samenwerking geheten, heeft een groot budget waardoor allerlei activiteiten financieel ondersteund worden. Er lo pen nu vijftig mensen rond die full time bezig zijn. Op dit moment heeft de Derde-Wereldbeweging een veel In zijn artikel .kwaad weggelopen" in de rubriek Stadskroniek eindigt Han van der Horst met de vraag: „zou dat (n 1 gebrek aan politieke interesse H. v.d H.) samenhangen met het gedrein van hun eigen voorgangers' Kennelijk doelde hij op de recente gebeurtenis sen binnen de PvdA-fraktie. Het is aardig en wellicht waardevol als Hans vanwege zijn studie zich moet verdiepen in een bepaald tijdvak en be paalde richting. Het ware echter van meer belang geweest, als hij zijn vraag ook beantwoord had. Hoewel ik er misschien toch nog teveel woorden voor zal moeten gebruiken is zijn vraag eigenlijk met éen woord te beantwoorden n.l hoogconjunctuur. Ik zal het toelichten. 50 a 60 jaar geleden moest er nog ge vochten worden om voor de minst be deelden een redelijk bestaan te verwer ven. Het was de tijd dat het gevaarlijk was om als socialist te leven, daar de mogelijkheid bestond om als rooie werknemer ontslagen te worden. Ook kon bijv. een onderwijzer moeilijk zijn 'socialistische gedachten propageren in tegenstelling tot de christelijke stellin gen Het was de tijd dat men onderda nig moest zijn aan diegenen die van „Godswege?" over hen gesteld waren. Daar waren wij nu mee geinfiltreerd ei het behoorde bij de opvoeding. Zo kon het gebeuren dat ik in mijn eerste werkkring met een bonzend hart op de deur klopte van de kamer, waar de zo hoog boven mij gestelde direkteur zetelde. Veel, heel veel hebben de hervormers van toen opgeofferd met het gevolg, dat de werknemers van nu, in vergelij king met de tijd van toen, een rijk be staan hebben. Thans hoeft dat allemaal zo niet meer en de gunstige konjunktuur van de laatste jaren heeft er grotendeels toe bijgedragen, dat men futloos geworden Misschien dat nu, met het spook van de werkloosheid voor ogen, er meer beweging in zal komen en de politieke vergaderingen weer dat beeld zullen gaan vertonen waarin arbeiders hun zegje zullen gaan doen om het verwor vene te verdedigen. Zoals het nu is, is het nog de tijd voor degenen die in politiek dikwijls „brood' zien en zg. doelen als middelen hante- U heeft gelijk. (Han van der Horst) betere strategie. Ze heeft wat meer lijn gekregen. Er zijn zes- a zevenhonderd groepen die gebruik maken van orga nisaties met betaalde werkers". - Hoe kwam je vanuit de Derde-We reldbeweging terecht in het club- en buurthuiswerk André Stolp: „Zou de Sociale Aca demie niets voor je zijn", zeiden ver schillende mensen tegen me. Ik had geen enkele opleiding en stond te boek als ongeschoold arbeider. Vanaf het tweede jaar aan de Sociale Academie moet je werkzaam zijn in de sector waarvoor je wordt opgeleid. Ik kon toen bij een clubhuis in het Oude Noorden komen. Alle aandacht lag bij mijn werk en studie Ik heb driemaal een Kerst-Inn in Spangen georgani seerd en in Rotterdam een eenmans actie gevoerd voor een actueel docu mentatie en informatiecentrum. Dat is er gekomen in de vorm van het RADIC in de openbare bibliotheek in Rotter dam. Er zitten nu drie full-timers. Ik heb tijdens een leergang over ontwik kelingssamenwerking op de Erasmus universiteit een allereerste aanzet gege ven voor de opzet van het werkcen trum internationale solidariteit. Daar werken nu tien full-timers. Het stich tingsbestuur van dat WIS bestaat uit vertegenwoordigers van actiegroepen. Een heel grote witte vlek, dat zijn de kerkgenootschappen in Rotterdam en omgeving. Daar maak ik me nogal be zorgd over". - Die Derde Wereld stond aanvanke lijk centraal in je activiteiten. Nu werk je in een buurtcentrum. Zit tussen die activiteiten enig verband? André Stolp: Ik trek een parallel tus sen de mensen hier die de dupe zijn van structuren en de mensen in de Derde Wereld. Waarom komen mensen in die omstandigheden.? Hier en. daar is men begonnen met acties waarin werknemers hier solidair zijn met werknemers van een dochterbedrijf in de Derde Wereld. Als ik hier iets wil bereiken, moet ik mij inleven in de situatie van mensen die hier onder lig gen, Voorzieningen voor mensen die het beter hebben, zijn er te kust en te keur. De Volksuniversiteit heeft geen enkele moeite te blijven bestaan. Daar vragen ze driemaal zoveel voor een pottenbakcursus. Hoe minder men heeft, des te minder kan men bereiken. groter geworden. Als je een beter huis hebt, kunnen je kinderen zich beter ontplooien. Er is nog steeds geen so ciale kaart van de Oostwijk. Daar zou je een aantal harde zaken uit kunnen halen. Ik laat het liefst de feiten en cijfers spreken. Hoeveel mensen zijn op de hoogte van de sociale wetge ving? Waarom is er sociale wetgeving? Een aantal wetten is er om het puin te ruimen ter bescherming van mensen die de dupe zijn. Je moet je in het sociaalcultureel werk bezig houden met achterstand, met kapotte toestan den. Het meest verontwaardigd ben ik over het feit dat je- in achterstand Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u vpor gewone prijzen wel heel wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wiihelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN Tel. 010- 343006 IKS Kersttoernooien VLAARDINGEN De commissie schoolsport afd. voetbal/handbal var de VRSR organiseert tijdens de kerst vakantie op maandag 3 en dinsdag januari 1977 in de sporthal aan de Flo- ris de Vijfdelaan een handbaltoernooi voor meisjes en een voetbaltoernooi voor jongens van het basisonderwijs. De inschrijving staat open voor leer lingen uit de zesde klassen (eventueel aangevuld met leerlingen uit de vijfde klassen). Per school kan - zowel voor zaalvoetbal, als voor zaalhandbal - met één team worden ingeschreven. De aanmeldingen dienen voor maandag 1 november in het bezit te zijn van de heer P. Stasse, Brusselweg 107, Vlaar- dingen. De meeste Schiedammers passeren het stedelijk museum met opgewekte tred. Ik zou de mensen die daar nooit ko men niet graag de kost geven. (Die er wel komen ook niet, want ze hebben een dure smaak in hun knieën geloof ik.) En daarom missen de Schiedammers een hoop. Ik sla geen opening over. Je moet daar beroepshalve heen natuur lijk, want soms zit er een artikeltje in. Maar ik ga toch voor mijn lol. Het is fantastisch om de kunstminnaars te observeren. Openingen zijn vrij voor het publiek toegankelijk, maar in de praktijk ver schijnt slechts een stelletje stamgasten. Dat zijn eensdeels kunstenaars die wel eens willen zien, wat de collega's ervan maken, maar andersdeels de kopers. Die zijn geweldig. Ze kennen mekaar, ze kleden zich vaak iets te jong en ze kussen elkaar. Voor dat kussen kom ik. Stelt u voor, twee oudere dames nade ren elkaar met een hoog gilletje, de langste buigt enigszins voorover en brengt haar wang tegen die van de andere. Tegelijk zoenen beiden de wat muffe lucht van het museum. Deze handeling herhaalt zich vele malen, want de kopers treden niet allen tege lijk binnen en soms moet een laatko mer het hele rijtje af. Fantastisch. Vrijdagavond was het weer precies zo, maar toen voelde ik me teleurgesteld, want er werd iets geopend, waar toch meer gewone Schiedammers bijhoor- den. In de zaal achter de kapel hangen de affiches van de Duitser Klaus Staeck. Staeck verzet zich tegen de willekeur en de onderdrukking in zijn land en dat doet hij op bijzonder hu moristische wijze. „Maar", zei hij erbij, „Eigenlijk komen die toestanden in elk land voor." Hij had gelijk. Rechts aan de wand hing een foto van twee vuilnislieden. Een droeg een sfer met de kleuren van de Italiaanse vlag. Had zo in Schiedam kunnen hangen, maar dan met de Turkse kleuren. Die tentoonstelling van Klaus Staeck is nu eens niet een elitegebeuren. Zijn affiches spreken recht tot het hart, zijn niet gemaakt, voor wat tegenwoordig de fijnproever wenst uit te hangen. U kunt alsnog gaan. De toegang is gratis. Alleen is er geen drankje bij. Van het huis tappen doet het museum alleen op openingen. Han van der Horst Werkgroep: SCHIEDAM - De werkgroep „Schoolbuitenhuis" adviseert het college van burgemeester en wet houders het Schiedamse school buitenhuis te Oosterhout uit te breiden en te vernieuwen. Hier mede is volgens berekeningen van gemeentewerken een bedrag van SCHIEDAM De Schiedamse lagere scholen komen vijf gym nastieklokalen tekort. Bij het voortgezet onderwijs is behoefte aan zes lokalen. Dat zijn de voornaamste conclusies van de onlangs verschenen nota inzake behoefte aan gymnastiekzalen. Ook signnaleert de nota dat de kwaliteit van de gymnastiekzalen met name in de oude wijken veel te wensen overlaat. Hierover zal wethouder Herman Posthoorn Een BlijdorpWinterabonnement... warm aanbevolen 1 november -1 maart... een "hoogseizoen" in Blijdorp Vorst, plensbuien.geen winter-ongerief dat uw bezoek aan Blijdorp kan bederven. Simpelweg omdat u BINNEN blijft. Ongelooflijk zoveel als er nu overdekt te bezichtigen is. Er zijn zelfs wandelroutes uitge zet. Routes langs de exotische flora en fauna van de tropische kas, langs mensapen en dikhuiden. En wat u vooral niet mag missen: het nieuwe reptielenhuis en het unieke zeevissenbassin in de nieuwe vleugels van de Rivierahal. Droog en warm kunt u er hele dagen recreëren. Totaal overdekt en lekker warm Wie mocht denken dat Blijdorp de komende maanden in winterslaap gaat, heeft 't mooi mis. De diergaarde tintelt ook in 't winterseizoen van leven. En weet u wat nu zo aantrekkelijk is... Blijdorp laat u daarvan op een unieke manier genieten. En èl die Blijdorp-"binnenpret" kost maar een tientje Ja. tien gulden. Dat is wat een volwassene voor een winterabonne- ment betaalt. Voor senioren (65+ers) en kinderen tot 14 jaar is de prijs f. 5.-. Natuurlijk. Meteen halen, zo'n winterabonnement. Aan de kassa. U hoeft er geen pasfoto voor mee te brengen. Makkelijk. Voor losse bezoeken aan de tuin betaalt u 's winters half geld! DIERGAARDE BLUDORP Van Aerssenlaan49, Rotterdam van vorming en recreatie een af zonderlijke nota samenstellen. De nood is het hoogst in "Groenoord/ Woudhoek. De drie aan het Bachplein gevestigde scholen maken gebruik van één gymnastieklokaal. -Van deze zaal maakt ook de Noordelijker gelegen school De Woudhoek gebruik. Omdat de loopafstand groter is dan het maximum van vijfhonderd meter, is het noodzakelijk in Woudhoek één gymnastiekzaal te bouwen. Dat maxi mum van vijfhonderd meter wordi aangehouden, omdat een grotere af stand een vlotte afwerking van de lesroosters verstoort. Concluderend kan gesteld worden dat Groenoord/ Woudhoek ttoee gymnastieklokalen te weinig heeft. Hierbij is er rekening mee gehouden dat elke klas twee en een kwart uur gymnastiekles krijgt. Ook zijn de zwemurén van het totaal aantal uren weer afgetrokken. In Schiedam-Oost is behoefte aan één zaal. De gymnastiekzaal Broersvest is door de Rijksinspectie afgekeurd, terwijl ook sloop van de zaal Oude Kerkhof door bouw van woningen in de binnenstad onvermijdelijk zal zijn. In Schiedam-West zal de gymnastiek zaal Nieuwe Haven te zijner tijd wor den afgebroken en dient een nieuwe te worden gebouwt.De situering van de Sint Catharinaschool aan de Westmo lenstraat is bepaald ongunstig ten opzichte van welke zaal in deze wijk. In West is behoefte aan nog cén gymnastiekzaal. Het tekort in Schie- dam-Zuid bedraagt een half. Uitbrei ding zou gevonden kunnen worden bij de bestaande zaal aan de Willem Brou werstraat of bij de Sint Willibrordus- school. In Nieuwland is geen behoefte meer aan zalen. Ook in Kethel is geen behoefte aan meer zalen, alhoewel de Burgemeester Verveenschool qua loopafstand bijzonder ongunstig ligt. De nota geeft met betrekking tot de noodzakelijke uitbreiding van gymnas tieklokalen de volgende volgorde van belangrijkheid aan. Eerst Groenoord en Woudhoek. Van het gymnastieklo kaal aan het Bachplein moeten thans vijfendertig klassen gebruik maken. Nieuwbouw voor de in ot nabij het centrum van Schiedam gevestigde drie scholen is daarna dringend noodzake lijk. In West moet vervolgens één zaal vervangen worden en is de bouw van een nieuw lokaal in de omgeving West- fran kelandsest raat/J ulianalaan ge wenst. In Groenoord midden moet voor een aanvullende voorziening een keus gemaakt worden uit het Bach plein of de Jos. Oreliosingel. De nota signaleert ook dat de kwaliteit van de gymnastiekzalen, met name in de oude wijkken, te wensen overlaat. Ze voldoen niet of nauwelijks aan de huidige eisen inzake inrichting en hy giëne. In deze zalen ontbreekt het aan goede kleed- en wasruimten en in som mige gevallen ook aan opbergmogelijk- heden van toestellen. Het ligt in het voor nemen van de wethouder hierover een afzonderlijke nota samen te stel len. Voor het voortgezet onderwijs zijn er zes gymnastieklokalen te weinig. De grootste nood bestaat bij de Scholen gemeenschap Nieuwelant en de Chris telijke Technische School. SCHIEDAM - De huurgroep van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid protesteert in een brief aan de vier woningcorporaties aangesloten bij de SSz.W tegen het nieuwe huurregle ment. Dit reglement legt de huurders de gedöogplicht op bij het aanbren gen van veranderingen in hun huis. Ook kunnen huurders gedwongen wor den een ander huis te zoeken, wan neer hun oorspronkelijke huis zo wordt gewijzigd dat ze er niet meer in terug kunnen. In de brief wijst de huurgroep er op, dat deze gedoog- plicht nog door de Tweede Kamer moet worden besproken en goedge keurd. „Zoals bekend zijn er landelijk door talloze huurders- en bewonersorganisa ties bezwaren tegen gemaakt, zo gok. door ons", aldus de brief, waarin wordt verzocht het huurreglement op staande voet in te trekken. anderhalf miljoen gulden ge moeid. Volgens de werkgroep moet het college zich in principe uit spreken voor behoud van het schoolbuitenhuis en een defini tieve huurovereenkomst met de Stichting Jeugdvakantieverblijven sluiten. Ook moet een begelei dingscommissie worden inge steld, vindt de werkgroep. Om te weten te komen wat de huidige gebruikers en eventueel nieuwe gebrui kers van het schoolbuitenhuis vinden, heeft de werkgroep een enquête ge houden. Uit de resultaten van deze en quête blijkt ondermeer dat het huis een niet meer weg te denken begrip is in het totale onderwijsgebeuren in het zesde leerjaar van alle lagere scholen. Wijk- en buurtbewonersverenigingen blijken weinig of geen belangstelling te hebben. Deze geringe belangstelling wijt de werkgroep aan onbekendheid met het huis en de mogelijkheden die het biedt voor kampweken en weekends. De werkgroep denkt dat bij een wat actievere informatie en docu mentatie over de mogelijkheden van het huis, de belangstelling hiervoor zal kunnen toenemen. Verbouwing De enquétegegevens tonen duidelijk aan dat het schoolbuitenhuis ingrij pend moet worden verbouwd. Hier voor heeft de werkgroep een pro gramma van eisen opgesteld. Dit pro gramma omvat de behoefte aan klei nere slaapzalen met sanitaire voorzie ningen, het vergroten van het leslokaal zodat dit meer afgestemd is op han denarbeid en recreatie, het verbeteren en uitbreiden van de keuken, het ver beteren en uitbreiden van de eetzaal, een overdekte open speelruimte, het verbeteren van het buitenterrein en het aanbrengen van buitentoiletten. Vol gens gemeentewerken gaat dit in totaal anderhalf miljoen gulden kosten Het bestaande gebouw is nog goed en zal door modernisering en inwendige ver bouwing geheel in het nieuwe project kunnen worden opgenomen. De ver bouwingen en verbeteringen kunnen in fasen worden uitgevoerd. Volgens de werkgroep is de situatie ten aanzien van de beheersvorm zeer onduidelijk. Dat blijkt uit het ontbre ken van een ondertekende overeen komst tussen de gemeente Schiedam en de Stichting Jeugdvakantieverblij ven die het schoolbuitenhuis ter plaat se beheert. Ook ontbreekt een duidelij ke overlegstructuur tussen de stichting en diverse gemeentelijke instanties. Hieraan moet, aldus de werkgroep, zo spoedig mogelijk een einde worden ge maakt. De werkgroep stelt voor een definitieve huurovereenkomst op te stellen en een begeleidingscommissie in het leven te roepen. In deze commissie zouden vertegenwoordigers van de Stichting Jeugdbuitenverblijven moe ten zitting nemen, alsmede van de ge meente Schiedam, de christelijke schoolbesturen en het openbaar onderwijs. Informatieavond carnavalsoptocht SCHIEDAM De carnavalsvereniging de Rietzeilers organiseert op 1 novem ber in hotel Novotel een informatie avond over de carnavalsoptocht die volgend jaar op 19 februari wordt ge houden. De avond begint om acht uur en is be stemd voor verenigingen en bedrijven die meer informatie over de optocht willen hebben. hebben gevolgd of langere tijd ervaring hebben. Verpleegkundigen die voor genoemde funktie belangstelling hebben, worden verzocht schriftelijk of telefonisch kontakt op te nen.en met de verpleegkundig adjunct-directrice Mevr. Zr C de Frel. Burg. Knappertlaan 25. Schiedam Telefoon (010) 26 91 26. toestel 130.

De Havenloods | 1976 | | pagina 4