HAVENLOODS ploto Zevenhonderd werkloze jongeren, tien reacties Geloogd MassiefBken 1.98 I 2?8 2?8 149.80 Jeugdige werklozen richten tuin in 'INFORAAATIE IS BELANGRIJKER DAN ALLERLEI FORAAULIERTJES' Meubelfabriek Oisterwijk Prikdag mislukt termeulen 498 Marionetten van Jos Mens termeulen ifciiia SLAAPKAMERS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 25e JAARGANG NO. 85 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM TEL. 132170 Dmé/I Vanaf deze tveek in De Havenloods de lotgevallen van SCHIEDAM Het huidige Jeugd werkloosheidsproject is een voortzet ting van het in april 1973 gestarte Jongeren Opvang Project. De deelne mende instanties waren destijds de ka tholieke Stichting voor Sociaal Cultu rele Arbeid, Schiedamse Raad voot Jeugd en Jongeren. Vormingscen trum Nieuwe Waterweg Noord, NVV Jongerencontact Schiedam. Geweste lijk Arbeidsbureau. Lindenhof en Sociale Dienst Op 1 april kwamen twee stafkrachten in dienst van het JOP, zoals het project in de wandeling werd genoemd. Aan de SingeJ 95 werd de „zonder-werk-winkel" samen met werkloze jongeren opgeknapt en in gericht. Enkele activiteiten, zoals een klussendienst en open huis, kvvamen tot ontwikkeling. De bedoeling van de klussendienst was geld te verdienen met het doen van leuke dingen, zoals kleine verbouwingen en klusjes bij b.v. bejaarden, 's Middags was het open huis in de zonder-werkwinkel. Werklo ze jongeren konden er koffie drinken en met de staf praten. Er stond een leestafel, terwijl er ook groepsge sprekken werden gehouden Beide activiteiten resulteerden in conflicten tussen staf en leden van de kerngroep die gevormd werd door jongeren zonder werk. In december 1973 kwam. het tot een uitbarsting toen werkloze jongeren het JOP bezetten. Er gebeuren dingen in het JOP over onze hoofden heen, zei den ze. Voorts hadden ze bezwaren tegen de structuur van het JOP en verweten ze het JOP niets voor niet- werkende jongeren gedaan te hebben. Nadat rond de jaarwisseling het ge bouw in vlammen was opgegaan - hardnekkige geruchten over brand stichting deden de ronde-, lag het JOP in mei 1974 definitief op zijn gat. Plannen om een meubelwerkplaats te beginnen konden toen niet meer gere aliseerd worden. Het huidige Jeugdwerkloosheidspro- ject heeft een bestuur met een gewij zigde samenstelling. Het GAB doet niet meer mee, het NVV Jongerencon tact, de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren evenals de Lindenhof al lang niet meer. Thans zitten in het be stuur vertegenwoordigers van de stich ting Algemeen Maatschappelijk werk. de gemeente. Federatie van Schiedam se instellingen voor Sociaal Cultureel Werk en de Stichting Ambulante Geestelijke Volksgezondheid Waterweg Noord. Voorts de twee beroepskrach ten en (voorlopig) twee werklozen. Hinderwetvergunning VLAARDINGEN - Bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn door I.C.I. Holland B.V. te Rotterdam aan vragen ingediend om vergunning krachtens de hinderwet en de wet in zake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden van haar inrichting aa Mersey weg 10 te Rotterdam met installatie voor de vervaardiging van Poly propeen. Voor nadere bijzonderheden, ook wat betreft de procedure bij bezwaar schriften en beroep, wordt verwezen naar de officiële aankondiging in de publikatiekast van het stadhuis op de afdeling algemene zaken ter secretarie Uw eigen keukenhofje in het voorjaar... 50 laagblijvende, vroegbloeiende Botanische Tulpen in gemengde kleuren v, f 9.75 vo. lengde kleuren van f 3,50 100 Botanische Krokussen ir. gemengde kleuren van f 7,40 SCHIEDAM „Werklozen vin den zichzelf over het algemeen niet nuttig. De samenleving rea geert negatief op mensen die niet werken. Het beeld wordt hoogge houden dat het grootste deel van de bevolking werkt, terwijl slechts achtentwintig procent van de bevolking werkt. Op school word je klaargestoomd voor het ar beidsproces. Als je van school komt, krijg je een enorme dreun: de arbeidsplaatsen zijn met een kaarsje te zoeken. Het is niet de schuld van de werklozen dat ze zonder werk zitten. Het meren deel van de bevolking denkt dat je veel bereikt, als je maar hard genoeg werkt. Dat.*is onzin na tuurlijk, dat blijkt gewoon uit de werkloosheid". Dit zijn zo enkele opmerkingen, genoteerd tijdens een gesprek met medewerkers van het Jeugdproject (JWP). Dat gesprek vond plaats nadat de Prik dag op 4 oktober jammerlijk mislukt was. Nog geen tien werkloze jongeren van de zevenhonderd die Schiedam telt, kwamen toen naar het clubhuis Sint Joris Doele. Die prikdag vormde de start van het JWP, een gezamenlijk ini tiatief van de gemeente Schiedam, stichting Algemeen Maatschappelijk Werk en de Federatie van Schiedamse Instellingen voor Sociaal-Cultureel Werk en Samenlevingsopbouw. Wii praatten onlangs met Hans Verlin de Ferry Zinde), beide als beroeps kracht verbonden aan het JWP, en met Hans Grob en Ruud Boekee, twee van de uit zeven mensen bestaande werk groep productieve werklozen. Hans Verlinde: ,,De bedoeling van de prikdag was een zo groot mogelijke groep mensen te bereiken. De uitnodi- ging is bij duizend werklozen terecht gekomen. Het was de bedoeling door middel van gesprekken ideeën en sug gesties te krijgen voor allerlei soorten projecten. Daarbij moet je niet alleen aan werkprojecten dénken, je zou ook kunnen denken aan vormingsdagen. Maar het is niet de bedoeling projecten voor te schrijven". Isolement Ferry Zindel: „Veertig procent van de schoolverlaters was dit laar werkloos. Bij de jeugdwerklozen is er een kleine groep die bewust niet wil werken De grootste groep heeft een geringe school opleiding e'n komt niet aan de slag door diploma inflatie. Die groep wil werken en is over het algemeen lang durig werkloos. Het grootste probleem van de werklozen is hun isolement. Ze hebben moeite zich als werklozen ken baar te maken. Werkloosheid is echter niet alleen een probleem van de werk lozen. Mensen die werk hebben, heb ben continuileit en een doel voor ogen. Ons uiteindelijk doel is een herwaarde ring te krijgen van het begrip en werk loos zijn zowel naar de werklozen toe als naar de samenleving. Het gaat er niet alléén om of je wel of niet werkt De meeste mensen werken met voor hun lol, maar om de bestaande struc tuur in stand te houden. Onze huidige maatschappelijke orde is erop gericht om door middel van arbeid te laten wat je waard bent" Etiketje Hans Verlinde: „Op een gegeven mo- Röntgenologisch borstonderzoek VLAARDINGEN - Dinsdag 9 november om 1 5.0Ö uur, begint Tube- rova in het voormalig gebouw van de spaarbank Schiedamseweg 12/2 op nieuw een röntgenologisch borston derzoek onder de mannelijke inwoners van 40 jaar en ouder. Dit onderzoek is gericht om aan doeningen van de borstorganen. spe ciaal longkanker op te sporen! Voorts biedt dit onderzoek de mogelijkheid om aan de hand van de gemaakte rönt genfoto bepaalde hart- en vaataan- doeningen te ontdekken. Een dergelijk onderzoek van deze bevolkingsgroep is dermate belang rijk, 'dat hiervoor ieder jaar de gelegen heid wordt geboden daaraan deel te nemen. Het is zodanig geregeld dat om het jaar alléén de mannen boven de 40 worden onderzocht, en het jaar daarop mannen en vrouwen boven 40 jaar. Vanwege het minder voorkomen van longtuberculose e.d., bijzonder in de leeftijdsgroepen beneden de 40 jaar, worden deze niet meer bij het onder zoek betrokken. Voor het komende onderzoek, zullen dus alléén mannen van 40 jaar af een persoonlijke oproep ontvangen om daaraan deel te nemen. Het onderzoek zal zoals gewoonlijk op 4 plaatsen in Vlaardingen worden ge houden, van 9-15 november gebouw Schiedamseweg 12/23, van 16-19 no vember R.K. kerk ingang Azaleastraat; van 22-26 november zaal lchthus- kerk v. Baerlantlaan van 29 t/m 2 december Zonnehuis Dillcnburgsingel 5. De onderzoektijden zijin van maan dag tot en met vrijdag van 14.00 uur- 17.00 uur en van 18.00-20.30 uur. ment zijn werklozen het zat. Ze lopen al snel met de ziel onder de arm. De overgang van werk naar werkloos zijn is de eerste tijd prettig. Het is net of je vakantie hebt, maar dan wordt je onze ker en je gaat problemen zien. Het me rendeel van de bevolking plakt je een etiketje op. De huidige instanties bie den geen oplossing". De meerderheid ervaart het arbeidsbureau en de sociale dienst als een druk", voegt Hans Grob daaraan toe. „Voor de schoolverlaters is werkloosheid een erg groot pro bleem. Als je van school komt en geen werk kunt krijgen, krijg je een enorme dreun. Vaak wordt ervaring geëist" ..We kunnen de mensen niet aan werk helpen", zegt Ferry Zindel. „Wij kun nen niet functioneren als arbeidsbu- Wat kan lier JWP dan wel Hans Verlinde: „Je moet het zien als een informatie-voorlichtingsbureau door werkloze jongeren aan werkloze jongeren over bijvoorbeeld huisvesting, uitkeringen en sociale uitkeringen en sociale wetgevingen. Als eerste willen we de jongeren zonder werk bijeen brengen om mét een zo groot mogelij- groep te werken aan uitwisseling van ideeën". Ferry Zindel: „Wij kunnen met behulp van de mensen en naar hun ideeën eventueel een project opzetten" Hans Grob: „De mensen moeten voe len: we zitten in hetzelfde schuitje. We staan niet alleen. Ze vinden hier men sen die voor dezelfde problemen zitten. De grootste groep jeugdwerklozen zit thuis, een gedeelte zit in café's. De thuisgroep wordt voor ons een heel groot probleem in de toekomst. Ter wijl het zonder werk zitten een groot probleem is, mijden ze discussie Ik zit wel goed, denkt men, ik heb mijn geld" s feestelijke herope rung bertus platohuisje in Rotterdam- DEZE WEEK VEEL EXTRA AANBIEDINGEN SUTHERLAND BROS Life boat 4,90 Dream kid 4.90 AMAZING BLONDEL England 4.90 JOHN MARTIN 4,90 oacK sireei crawier 4,au PLATENZAAK HOOGSTRAAT 81 Afrol Vlaardingen tel.713559 SCHIEDAM Het Haags Marionetten theater van Jos Mens zal zaterdagmid dag om 14.30 uur optreden in het Zol dertheater in de Teerstoof, met het programma „De Toverfluit", waarin Bartje Bolleboos de hoofdpersoon is. Bartje is met zijn metgezel Kees de Bokkesik van plan schelpen te gaan zoeken op het strand. Bij het strand aangekomen, hoort hij plotseling „halt" roepen, vanuit zee. Het zee paard Jodocus nodigt Bartje uit om met hem mee te gaan naar de bodem van de zee. Op de bodem van de zee is een oude vis die een vreselijke pijn in zijn bek heeft omdat er een vishaak in zit. Het zeepaardje vertelt verder dat Koning Neptunus een gouden schelp als beloning in het vooruitzicht heeft gesteld voor diegene die de vis kan be vrijden van die haak. Andere huisvesting Buurtcentrum Oost SCHIEDAM - Buurtcentrum Oost, thans gevestigd in de voormalige Fin- seschool aan de Zamenhofstraat, kan volgend jaar verhuizen naar de leeg staande Savornm Lohmanschool aan de Galileistraat. In een gesprek tussen een delegatie van de werkgroep Ac commodaties Schiedam-Oost en wet houder Collé is hierover overeenstem ming bereikt. De invaliden-sportvereniging De Ooie vaars zal van het oude gebouw gebruik blijven maken, totdat ruimte aan de Korte Haven, thans nog in gebruik bij de Woningdienst, begin 1978 vrij komt. Het Consultatiebureau zal waar schijnlijk ook naar de Savornin Loh manschool verhuizen De kosten voor het verbouwen van het schoolgebouw zullen, als de gemeenteraad daarmee waarschijnlijk in januari akkoord gaat, uit de pot welzijnsvoorzieningen ko men. Deze pot is gevormd na het afko pen van het watercontract met Rotter dam. In totaal is twee miljoen gereser veerd voor dit soort voorzieningen. SCHIEDAM - Zondag 7 november wordt in het Dienstencentrum de vier molens de gebruikelijke „vrij entree" middag gehouden van 13.30 tot 16.30 uur. Het jeugdorkest Ambrosius zal opiredfcb, Aacynaast is «.r «en poppen- tentoonstelling van mêvrouw Troost. komfortabel slapen... doet u op een goed matras. Dit kwaliteits soft polyaether matras sg. 40) zal zelfs de meest verwende slapers verrassen. Dikte ong. 14 cm., aan beide zijden doorgestikt, één zijde met Diolen afdekking. Een Norma produkt, gevuld met Draka polyaether en voorzien van handgrepen. Kleur blauw. Nu voor een komfortabel prijsje. Uit de prijsserie van f 225, - en f425,-,nu 80 x 190 cm 169,80. 90x190 ci 90x200 cm f 1 120x190cm f 219,80. 130x190cm f259,80. 140x190cm f289,80. 140x200cm f 309,80. Veren hoofdkussens f 12,80. De medewerkers van het Jeugdproject bijeen SCHIEDAM/ROCK ANJF „Hoe bereik je werklozen? De geringe opkomst van werklo zen op de prikdag is niet spc- eifiek Schiedams", zeggen Jan Hilvering en Tino Jansen, die door de organisatoren van de prikdag waren uitgenodigd om de discussies te leiden. ..We geloven niet datje werk- loz.en echt moet lokken. Fes tiviteiten opzetten om ze van de straat te houden is niet de oplossing. Allerlei dingen worden geregeld voor werk lozen. Alles wordt voor ze gedaan door buitenstaanders, maar niet door de werklozen zelf. Een zeer positief uit gangspunt in.Schiedam is dat werkloze jongeren zelf in de JWP-groep zitten." Jan Hilvering en Tino Jansen zijn werkzaam in het vormingswerk voor volwassenen en werkende Iongeren in het jongerencentrum De Weyert te Rockanje. Ze waren door het JWP benaderd een ge sprek op gang te brengen met werkloze jongeren zonder de-ini tiatiefnemers erbij. „Dat zijn over het algemeen de mensen van de sociale dienst of het arbeidsbureau. Die zouden een open gesprek kun nen blokkeren. Een grote groep mensen, die zich met jullie pro blematiek bemoeit, strijkt aan het eind van de maand een salaris op De bedoeling was dat door te trek ken: allemaal buigen ze zich over de problematiek van de werk lozen, maar niet de werklozen zelf. De discussie zou moeten beginnen met de vraag: „Vind je dat nor maal?" Zo zouden we een discus sie op gang krijgen om uit de groep voorstellen en suggesties te peuren. Aan het eind van het ge sprek zouden alle mensen, die om de werklozen heen cirkelen, kun nen binnenkomen en zou men kunnen zeggen: „Dat zijn onze verlangens". Zoals bekend liep het wat anders. i Er kwamen nauwelijks werklozen naar de prikdag, zodat een goede discussie nauwelijks mogelijk bleek. „Een trieste zaak, dat ze niet gekomen zijn", zegt Tino Jansen. „Hoe bereik ie werklo zen?". vraagt Jan Hilvering zich af. „Uit dat licht bekeken, vind ik het niet zo gek dat ze niet ge komen zijn. De organisatoren moeten niet het hoofd laten han gen." Jan Hilvering: „Er zijn werklozen, die het gewoon vinden zonder werk te zitten. Maar het is een erg kleine groep, die dat gemakkelijk accepteert. Ik hoor erg veel „Als ik dat maar kon", dat zijn de men sen die een tekort aan vaardigheid ervaren. Dan zijn er de werklozen die er zicht op krijgen, die gaan een diploma halen. Maar de moei lijkste groep zijn de werklozen die erdoor gefrustreerd raken, de lang durig werklozen. Die werkloosheid vind je terug in groepen, die altijd al de minste kansen hebben ge had." Tino Jansen: „Die afgewezen worden bij sollicitaties. Voor wie solliciteren na een jaar of twee steeds moeilijker wordt. Die min der gaan verdienen, waardoor in het gezin moeilijkheden gaan ont staan. Het klontert samen. Op den duur gaat men het gewoon vin den.." „Wij werken het liefst met die mensen, die met vragen zitten", aldus Jan Hilvering. „Waarom ik, wat is mijn toekomst? Het gaat helemaal fout. Wij kunnen geen oplossing bieden, wij bieden geen werk. Wij kunnen misschien we gen aanleggen in de zin van er zijn nog veel meer dingen op de wereld dan alleen werk. Door de werk lozen zou daar strijd tegen gevoerd moeten worden. Daardoor zouden ze zich bewust kunnen worden van hun aanwezige macht. Als ze daarover denken, gaan ze mis schien toch iets zien. Denk aan die hele uitkeringsgeschiedenis: als je werkloos bent, mag je je buur vrouw niet helpen met behangen. Werklozen zouden echte informa tie moeten hebben. Ik heb moeite met de verhalen van de sociale dienst en het arbeidsbureau. Je kunt beter een gesprek hebben met iemand over allerlei zaken. Die informatie is veel duidelijker dan al die formuliertjes." SCHIEDAM „Het werkproject tuin Sint Joris Doele bevat geen verplichtende elementen zoals vroeger bij de werkverschaffing. Men kan er helemaal op vrijwil lige basis aan deelnemen." Dat zegt Hans Hijgeman, arbeidscon- sulent bij de gemeente, over de start van het Jeugdwerkloosheids Project (JWP). Het werkproject omvat het opruimen van de tuin van clubhuis Sint Joris Doele en het inrichten ervan als speelruim te voor peuters en recreatie- en speelruimte voor lagere- school kinderen en oudere jeugd. „De bedoeling is juist iets aan te bie den aan werklozen die niet zo graag op de praattoer zitten, maar bezig willen zijn.", zegt Hans Hijgeman. „Die het niet-bezig zijn als een heel groot pro bleem ervaren. Daarbij is de bedoeling dat wij een stuk ervaring opdoen. Het is geen grootse opzet, het is een vrij overzichtelijk projectje". Het idee komt oorspronkelijk van het clubhuis om de tuin, die momenteel overwoe- kérs is met onkruid en bezaaid ligt met rommel, op te ruimen en geschikt te maken voor peuters en lagere-school- jeugd. Een zand- en waterbak moeten er komen, alsmede ruimte voor een barbecue, bloembakken, fietstegels en een loods. De opzet van het project is al in juni gemaakt; momenteel is met bezig jon geren te interesseren om mee te doen. De verwachting is dat zo'n acht man gedurende tien weken er aan bezig zul len zijn. „Maar de nadruk ligt niet op pezen", zegt Hans Hijgeman, „Wij hoe ven niet voor dié en die datum klaar te zijn." Met de uitvoerende groep zal een plan gemaakt worden om de werk zaamheden in te delen. Het voorstel is om dagelijks van tien tot vier uur te werken en één middag met elkaar te praten. Hans Hijgeman: „De bedoeling is er een stuk verdieping aan te geven door niet alleen puur bezig te zijn, maar ook regelmatig gesprekken over het werk te hebben en wat er uit de groep naar voren komt". Doorgaand verkeer weg uit Gostersfraat SCHIEDAM - De actie voor verkeers drempels in de Laurens Costerstraat heeft succes gehad. Op het ogenblik wordt door de gemeente de laatste hand gelegd aan een plan om behalve verkeersdrempels ook een pleintje tus sen Copernicusstraat en Van Swinden- singel aan te leggen. Hierdoor wordt het doorgaand verkeer uit de Laurens Costerstraat geweerd. Of het terrein- tje aan het Copernicusplein, dat eigen dom is van de parochie, door de ge meente wordt overgenomen, is nog niet bekend. De twee initiatiefneem sters Hilde v.d. Kuil en Corrine Bos veld willen hiervan een speelplaats ma ken. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonza- len industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dani. Tel. 010-12.64.61. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout ei. accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar 12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Noordeindseweg 1 16 1 (langs het water) tel. 01891 -4670. Ma t- m za 9- i 8uur, vrijdag avond tot 2 li kwaliteit eikehout •goed uitgewerkt in eigen droog geloogd volgens oud recept eigen onginefe modellen I.' iaat garantie ongeker thuisbezorgd door geheet Nederland KLM-show in dia's en films Onder de titel „Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala - een nieuwe be levenis" vertoont de KLM in 16 Neder landse steden éen nieuwe film- en dia show. Deze is samengesteld ujt ontel bare dia's en vele meters film die de Belgische cineast René van der Eijnde dit jaar schoot tijdens een bijna drie maanden lange zwerftocht door het Caraibische gebied en Midden-Ameri- ka. De presentaties duren ongeveer twee uur. Gezien de toegepaste techniek van gecombineerde dia- en filmprojectie op een 12 meter breed scherm is er sprake van een werkelijke show. Rotterdam is vrijdag 12 november aan de b^urt. Kaarten voor deze uitvoe ring, die om 20 uur begint en in het Hilton-hotel wordt gehouden, kunnen besteld worden via telefoonnummer (010) 11.58.60, toestel 180.

De Havenloods | 1976 | | pagina 1