Huidbank houdt er 'voorraad' op na HB Ouderen: zelfstandigheid en geborgenheid ter meuten termeulen Voor behandeling brandwonden Opera Italiana in De Doelen I*» Perzische tapijten Nederlands boekje open Geef Jantje en de jeugd Beton geld de ruimte óteen tjeó keilt sn ter meuten ter meuten DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 I ALGEMEEN Met Andere Woorden De ringelaar, krooneend, steengans, torenvalk, koperwiek, parelhoen, meiaar en smelleken waren te vinden in de puzzel van vorige week. We trok ken deze winnaars uit de stapel goede oplossingen. Mevr. H. Haaiman, Brede- straat 39c in Rotterdam 3001 Streefkerk, Europasingel 22 in Berg- schenhoek: J. Cremers, Lijsterweg 317 in Sliedrecht. Kleine poppenmoeders... stappen vol trots achter dit schattige wandel wagentje. De afneembare bak en het frame zijn van fris gekleurd kunststof. Het inlegmatrasje heeft leuke fleurige afbeeldingen. De hoogte vanihet wagentje is ca. 55 cm. Van f 15,95 Voor jongens en meisjes, die er graag modern uitzien. Voorge- krompen spijkerbroek in een gewas sen kwaliteit met gevlochten riem en gekruiste riemlussen. Deze jeans heeft uitlopende pijpen en een sublieme pasvorm. Normaal f 34,75 tot f 38,75. Nu maar liefst 18 tot 20 gulden goedkoper. 128 t/m 140 f 17,95 152 t/m 164 f 18.95. Op 29 oktober werd in Beverwijk de eerste centrale huidbank in ge bruik genomen na geruime tijd experimenteren met de daarvoor benodigde apparatuur. Hierdoor is de Nederlandse Brandwonden Stichting een unieke schakel in de behandeling van brandwonden rijker geworden. Het is nu mogelijk donorhuid ..in voorraad" te hou den in noodgevallen en daarom gaat het vrijwel steeds bij ernstige verbrandingen onmiddellijk beschermende huid kan worden aangebracht. Niet alleen bevordert deze behandeling een snellere genezing: ook de kans op infekties wordt verminderd. In een aantal gevallen zal de huidbank zelfs levensreddend blijken te zijn. Het oprichten van een huidbank is slechts één van de vele taken van de Nederlandse Brandwonden Stichting. Deze is een initiatief van de Bever- wijkse chirurg dr. R.P. Hermans en de Groningse hoogleraar dr. A.J.C. Huff- stadt. De doelstellingen zijn het voor kómen van brandongevaÜen en het bevorderen van een optimale behan deling van patiënten met brandwonden in de afgelopen jaren werd daarvoor de basis gelegd. Veel aandacht werd ge geven aan het verzamelen van doku- menatatiemateriaal over behandelings methoden in andere landen, daarnaast werd eigen onderzoek verricht. Tevens werd bestudeerd hoe de verkregen kennis aan anderen kan worden over gedragen. Bijdragen De ingebruikneming van de huidbank werd mogelijk' gemaakt door financiële bijdragen van de Algeméne Loterij Nederland en enkele giften uit het bedrijfsleven. Door regelmatige bijdra gen van de Algemene Loterij Neder land. het Praeventiefonds en de i de opera Itpha HHPHpHHHMpiar mooiste aria's, duetten en ensembles La Traviata. Rigoletto-Ilombardi- La Forza. del Desins-un Hallo in Maschere. stralen in De Doelen op maandag 15 november as. aanvang 20.15 uur. Een bijzonder opera-eve nement van 's werelds grootste opera componist Guiseppe Verdi ter her denking van zijn sterfdag, 75 jaar geleden. Er wordt in costuum gespeeld en ge- ongen door: Silvana Gherra, Renato Colombato, Guisepina Colombo Viel. Pierro Fongano. Reinaldo Perez jfoto) Gino Orlandini en Giovanni Gusma- roli. Het geheel staat onder leiding van Eduardo Lanza met regie van Marisa Morel. Extra medewerking verkent het Groot Opera Koor met meer dan 100 zangers en zangeressen. Toe gangsbewijzen Van f 7,50 tot f 20.-. Kaartverkoop aan de kassa van De Doelen vanaf 8 december van 10-16 (zondag 12-16 uur) Stichting Fondsverwerving Volksge zondheid, alsmede door donateurs, heeft de Nederlandse Brandwonden Stichting haar werkzaamheden in de afgelopen jaren kunnen verrichten. Hoewel de stichting reeds' enige tijd bestaat werd tot nu toe weinig aan de weg getimmérd. Het bestuur was van mening dat eerst voldoende inzicht moest worden verkregen in midde len en methoden voor zowel preventie als behandeling. Naar buiten toe werd dan ook vrijwel uitsluitend volstaan met waarschuwingen tijdens „gevaar- perioden", zoals de barbecuetijd, en medewerking aan preventiefilms en brochures. De meeste aandacht werd tot nu toe gegeven aan onderzoek naar de beste behandelingsmethoden. Een belangrijk resultaat daarvan is de oprichting van een huidbank. De huid neemt een belangrijke plaats in in het totale stofwisselingsproces. Dat betekent, dat wanneer grote stuk ken huidoppervlak worden beschadigd, er zodanige funktiestoornissen kunnen optreden dat reeds enkele uren na de verbranding sprake kan zijn van de ..verbrandingsziekte". Dit syndroom, her typisch geheel van door verbran ding veroorzaakte symptomen, kan de dood tot gevolg hebben. Het is daarom noodzakelijk dal de brandwonden- patient met de meeste spoed in een op een adekwate behandeling ingericht centrum wordt opgenomen. Het spreekt vanzelf dat waar het verlies van grote oppervlakken huid hét grote probleem is, de beste be handeling bestaat uit het yervangen daarvan. Dat moet snel gebeuren, ook al omdat de patient letterlijk openstaat voor infekties. In een aantal gevallen kan de patient geholpen wo den door transplantatie van eigen -niet verbrande- huid. Bij grotere verbrandingen is dat niet mogelijk in die situatie kan transplantatie donórhuid levensreddend zijn. Invriezen In het brandwondencentrum te E wijk en door het T-N.O. voor d zondheid sorganisaties te Rifswij een aantal maanden geëxperimenteerd met de juiste methoden van invrie zen, bewaren en ontdooien en het bedienen van de apparatuur. Het blijkt nu mogelijk donorhuid lang te bewa- Ook bij het ontvangen van donorhuid zijn er de bekende afstotingsverschijn selen. De getransplanteerde huid wordt slechts tijdelijk verdragen, al kan die tijd verlengd worden, Al wonden er dan ook belangrijke vorderingen gemaakt, in veel ge vallen is een brandslachtoffer die het ziekenhuis verlaat niet altijd werkelijk „genezen". In een aantal gevallen blijven de gevolgen van de verbranding doorwerken. Omdat de patient voor het léven verminkt is of gehandicapt, kan het tobben worden Vi f *Een derde graads verbrande hand. Dezelfde hand na twee jaar. met psychische problemen, in juri dische of gezinsmoeilijkheden raken. Om de belangen van deze mensen te behartigen is er eep vereniging opge richt. Oók een initiatief van de Brand wonden Stichting. Zo ooit, dan geldt hier dat voorkómen beter is dan genezen, temeer daar voor komen hier vaak alleen maar wat meer oplettendheid vereist. Gelukkig begint men. door allerlei publikaties voorzich tiger te worden met de barbecue. Bijna iedereen weet dat je met gasflessen moet uitkijken. Of daar steeds naar gehandeld wordt is een ander punt De meeste verbrandingen gebeuren nog steeds met „doodgewone" dingen, met een ketel heet water, de thee- of koffiepot, de frituurpan, een- vuurtje stoken, met rotjes en met de kerst boom. Als er dan ongelukken van komen weten de meeste mensen niet wat ze er mee aan moeten, terwijl de meest ideale hulp zo simpel is: gewoon 10 minuten koelen onder de kraan. Als er geen kraan bij de hand is, langs de autoweg bijvoorbeeld, dan is het meest vieze slootwater altijd nog. beter dan niets. Geen melk, geen boter, geen smeerseltje of wat dan ook. Alleen onder de kraan! Op het gebied van de preventie gaat de stichting in het komende jaar e aktief beleid voeren. Met name zal de aktie gericht worden op jongeren de kleuter- en basisschoolleeftijd. Dit is een belangrijke gevaTengroep die gemakkelijk aanspreekbaar en bereik baar is. Om dit alles mogelijk te- maken en in stand te houden heeft de Stichting een groot aantal donateurs nodig. Om de bestedingen van de fondsen te verantwoorden zal de stichting een jaarlijkse informatiebrief aan de dona teurs sturen. Het donateur zijn kost f.15.- per jaar. Het gironummer van de Nederlandse Brandwonden Stichting is 20.21.22 te Beverwijk. Bredere kring van schrijvers VELE jaren hebben op deze pagina beschouwingen gestaan van een tweetal predikanten, dr. K.J. Kraan en "Visserman", achter welke naam een vroegere Rotter damse predikant „schuilgaat". Zij hebben dat met grote toewijding en trouw gedaan, wij hebben aan de veelheid en intensiteit van de reacties op deze beschouwingen gemerkt dat zij konden rekenen op een grote lezerskring. Deze beschouwingen hóren bij De Havenloods zoals deze al van het begin af aan gefunctioneerd heeft. Omdat ze een goede functie in het geheel van onze krant ver vullen zullen we deze traditie graag voortzetten. Toch is er van vandaag af een ver schil met de tot dusver gevolgde gang van zaken: de schrijverskring wordt breder. Zowel dr. Kraan als gereformeerde Visserman predikanten. Tot de nieuwe groep horen pasto res van de rooms-katholieke. hervormde en gereformeerde kerk. Ook dr. Kraan en Visserman zul len blijven medewerken; zij beho ren als het ware nu tot een wat grotere kring van mensen die deze rubriek verzorgen. Het spreekt vanzelf dat uw reac ties op hun artikelen, net als voorheen in de wat kleinere kring van schrijvers, van harte welkom blijven. De eerste bijdrage in deze nieuwe reeks, afkomstig van ds. A.J. Janssens, staffunctionaris van gereformeerde stichtüig voor maatschappelijk werk in Rotter dam, treft u hierbij aan. E.J.M. CARAVANS Karaat - Dethleff 3 30 mtr. (nieuw) 7895r.- 7195.- 3.90 mtr (nieuw) .90038295.- 4.50 mtr. (nieuw) U089tT 9995.- 5.10 mtr. (nieuw) U893^10995.- Karaat-Fendt - Saffier 3.90 mtr. (nieuw) 9503"- 8695.- 4.50 mtr. (nieuw) U095"-10595.- Karaat - Fendt - Diamant 3.80 mtr. (nieuw) 12803"- 12195.- 4.25 mtr. (nieuw) 14045*7 12195.- 4.60 mtr. (nieuw)1589S-- 14295.- 5.25 ratr. (nieuw) 16095"- 15295.- Karaat - Hehn 3.60 mtr. (nieuw) J3&T- 7145.- Tabbert - Kornett 4.00 mtr. S3©er 7790.- 4.60 mtr. 160607 8890.- Tabbert - Comtesse 3.80 mtr. 11803^ 9490.- .60 mtr. 13290.- OOK HEBBEN WIJ NOG ENKELE HEEL MOOIE OCCASIONS SCHIEDAM: Jan van Riebeeckweg 2, tel. 152066 (Schiedamse spaansepolder achter de Manometerfabriek). Rijdend van Kleinpolderplein naar Beneluxtunnel de afslag Schiedam-Centrum nemen en daarna Gabaro pijlen volgen. Hogere tarieven Westnederland Westnederland heeft van het ministerie van economische zaken toestemming gekregen om met ingang van 1 novem ber zowel de lokale als interlokale tarieven te verhogen. De verhoging bedraagt gemiddeld ca. 8.5 pet. op de tarieven die sinds 1 december 1975 (lokaal) en 1 januari 1976 (interlokaal) van kracht waren. Het kaartassortiment blijft ongewij zigd. eC6Ve een echte Pers voor elke beurs In een oplage van 1.430.000 exem plaren, in grote delen van Nederland, wordt vanaf maandag 8 november de cadeaugids-editie van de Boekenmo len verspreid. Deze gids, een uitgave van Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, is vooral bestemd voor niet-regelmatige boekenlezers en -kopers. Boekenmolen nummer 14 biedt een overzicht van circa 550 actuele en populaire uitgaven, afgestemd op de komende geschenkenperiode. Het blad telt 64 pagina's. Westfriesland dijk van een nieuwe voordeur De dijk tussen Enkhuizen en Lelystad wordt dinsdag 14 december openge steld voor het verkeer. Rond deze voor name Westfriesland heugelijke ge beurtenis zal door het Samenwer kingsorgaan Westfriesland (S.O.W.) een aantal activiteiten worden ontplooid die er op'gericht zijn de werkgelegen heid in deze regio te bevorderen. De dijk Enkhuizen-Lelystad betekent het gebied duidelijk meer dan het openzetten van een achterdeur. West friesland, eeuwenlang een schiereiland van Noord-Holland, heeft met deze dijk eigenlijk een nieuwe voordeur ge kregen. De 32 kilometer lange dijk brengt het oosten van het land en daarmee ook Duitsland belangrijk dichterbij. Uiteraard van belang met name beroepsvervoerders, vanuit de. streek de agrarische produc ten naar een belanrijke consumenten markt, het Ruhrgebied in Duitsland, brengt. De nieuwe verbinding kan eveneens belangrijke verlichting betekenen de verkeerssituatie direct ten noorden van Amsterdam en ii hoofdstad zelf. Rond de openstellingsdatum wordt :en vijftal industriedagen gehouden om geïnteresseerde ondernemers ken nis te laten maken met Westfriesland en de vestigingsmogelijkheden. Een kleine expositie zal enkele aspecten nader belichten. Westfriesland zal zich uiteraard ook presenteren aan de bevolking van de „overkant". In het nieuwe exposi tiegebouw van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Lelystad zal een kleine tentoonstelling worden in gericht. Deze week wordt in ruim 700 plaatsen van ons land de nationale jeugdcollecte gehouden, meer en meer bekend als de actie van Jantje Beton. Er wordt huis- aan-huis gecollecteerd, voornamelijk door de jeugd zelf. Zaterdag 6 novem ber wordt bovendien een straatcollecte gehouden. De opbrengst van de collecte van het Nationaal Jeugd Fonds is voor de helft bestemd voor de plaatselijke jeugd- en jongerengroepen die meedoen. De an dere helft wordt landelijk gebruikt voor het verstrekken van giften en renteloze lenngen ten behoeve tientallen concrete projecten, zoals speelplaatsen, kinderboerderijen, hob byclubs, scoutinggroepen en nieuw en verbouwplannen van jeugdgroepen en speeltuinverenigingen. De jeugd komt speelruimte te kort, in oude en in nieuwe woonwijken, in de stad en op het platteland. Overal ver rijzen immers flats en neemt het ver keer hand over hand toe. Ten koste van allerlei noodzakelijke voorzienin gen voor de jeugd en met allé gevolgen vandien. Het Nationaal Jeugd Fonds wil er aan doen. Door oplossingen te zoeken voor financiële noodsituaties, experi menten mogelijk te maken en een nieuwe aanpak te stimuleren. In een stimulerende instantie op de achter grond, die financieel daar helpt waar eigen initiatieven steun verdienen. Soms gaat het om een geringe start- bijdrage aan een plan van een groepje ouders, soms ook om een stevige steun in de rug van een jeugdvereniging. De projecten zijn bestemd voor gewone gezonde kinderen, die echter wat be treft hun ontplooingsmogelijkheden in de verdrukking dreigen te komen. In alle gevallen is daarvoor geld, veel geld nodig. Geld dat met bussen en lijsten bijeen moet komen via de laarlijkse nationale jeugdcollecte van lantje Beton. En mocht men geen ;ollectant tegenkomen, dan zijn jiften ook welkom op giro 1247 t.n.v Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht. Dat de ouderen zolang mogelijk zelfstandig dienen te blijven, lees ik nogal eens in artikelen, die mij tegelijk vertellen, dat de kosten van de bejaardenoorden de pan uit rijzen. Mij bekruipt dan in enkele gevallen het gevoel, dat de ..zelfstandige beiaar- de" gepredikt wordt om goedkoper uit te zijn. Nu, dan lust ik het nier meer. Verder lijkt ook mij die zelfstandigheid een be langrijke zaak. Zelfstandigheid betekent immers ongeveer zo veel als in vrijheid de verantwoordelijkheid voor je eigen leven dragen. En van zoiets houden wij als mensen over het algemeen zeker. Tegelijk moet ik echter nadrukkelijk zeggen, dat wij niet zo maar zondermeer de zelfstandigheid voor de bejaarden moeten verheerlijken. Die zelfstandigheid kan voor allerlei ouderen n.l. zeer onplezierig zijn. Ik denk hier aan allen, die zich erg een zaam gevoelen en die een sterke angst kennen om alleen te zijn. Wij zullen moeten bedenken, dat zelfstandigheid niet meer dan de éne pool is voor het menselijke welbevinden. Di rect daarnaast moet de tweede pool genoemd worden n.l.. de geborgenheid, tn deze twee polen zullen goed op elkaar afge stemd moeten zijn, wil de oudere in een welzijnssituatie verke ken belangrijke vraag is daarom ook, hoe verkrijgt de oudere naast maximale zelfstandigheid dit gevoel van geborgenheid. Wanneer ik op die vraag een antwoord-tot-ifi-het-diepste wil ge ven. kom ik er verstandelijk niet uit. Uiteindelijk kom ik dan t.a.v. het gevoel van geborgenheid terecht bij geloof en ver trouwen. Maar naast dit ..uiteindelijke" bestaat er nog heel wat meer. Van eminente betekenis is in dit verband de kwestie, of de oudere werkelijk een plaats in onze samenleving heeft. Het wringt aan alle kanten, wanneer wij aan de éne kant pleiten voor de zelfstandigheid van de bejaarde, maar aan de andere kant hem in onze samenleving aan zijn lot overlaten: hem niet omringen met onze liefde, sympathie en - waar het nodig is - met onze zorg. Met het laatste ben ik doelbewust al een speciale kant uitge gaan. Willen wij de bejaarden een stukje geborgenheid in onze samenleving geven. Man komt het op de mensen aan. Natuurlijk i'hor allerlei bejaarden zullen dan ook voorzieningen nodig zijn. Voorzieningen alleen zijn echter ndoit voldoende: dan is liet voorzieningen én mensenVoorop gaan voor mij dan de kinderen, wanneer de ouderen die mogen bezitten. Het is ons allemaal bekend, dat het voor bejaarden van grote betekenis is. wanneer hun kindefen hen'regelmatig bezoeken en goed met hen meeleven. Met name klemt dat. wanneer de oudere alleen is komen re staan en de andere mist, die voorheen hem of haar aandacht, aanspraak en geborgenheid gaf. De volbrenging van de aloude opdracht ,,eert uw vader en uw moeder" door de kinderen is van vitaal belang voor hun wel zijn. Wordt deze opdracht vandaag niet meer volbracht. Ik heb de ervaring, dat dit door velen vaak op een indrukkende wijze gebeurt. Maar ik kom het ook - en mij veel te vaak - tegen, dat kinderen hen met het grootste gemak overleveren aan de sociale voorzieningen daar zijn die toch voor) en bitter weinig naar hen omzien. Wij moeten met elkaar zo'n mentaliteit gaan verfoeien, zodat niemand meer het lef heeft om zuch zo te ge dragen. En wanneer ik het over de kinderen gehad heb. moet ik'ook direct de buren van de ouderen noemen. Laatst zei een beiaar- de tegen mij„Natuurlijk, het is belangriik. wat ie kinderen voor ie willen zijn.... Maar je buren, dat is helemaal belang rijk1 Ik dacht, dat wij het zo moeten stellenPsychisch is het voor dc bejaarden van grote betekenis, dat hun kinderen naar hen omzien. Voor het verdere gevoel van geborgenheid spelen dc buren een intense rol. En dan hoeft het echt niet zo te zijn. dat de buren altijd bjj hen op bezoek moeten zitten en van alles voor hen moeten doen. Van elementaire betekenis is het. dat de bejaarde weet: Als de nood aan de man komt. kan ik op hen rekenen. Dat betekent voor hem zoveelDan is hij zelfstandig, maar tegelijk voelt hij zich veilig, want - als er on verwachts eens iets gebeurt/!) -t dan zal er wel voor hem ge zorgd worden. Als wij dit zo stellen, willen wij hier geen klaagzangen gaan aanheffen. Het zit in onze huidige samenleving, dat mensen niet naar elkaar omzien en niets voor elkaar-betekenen. Maar als ik dat weet, kan ik mij er alleen maar over verheugen, dat er in een stad als Rotterdam e.o. nog'zoveel excellente buren hulp wordt gegeven. Daarvan zou ik sterke staaltjes kur.ntn op noemen.' Terwijl wij zo blij zijn met wat vandaag wordt aan getroffen, willen wij tegelijk hopen, dat dit blijft bestaan en ook nog sterk mag toenemen. Nogmaals: deze goede mentali teit wordt vandaag door onze maatschappij wel bedreigd. Naast kinderen en buren zou ik nog veel andere mensen kun nen noemen. Ik dacht dat het voldoende is. Ik wilde alleen vragen: Wilt u de bejaarde respecteren in zijn zelfstandigheid Wilt u hem tegelijk een beetje geborgenheid geven En dat door mens voor hem te zijn. Daar komt liet n.l. op aan' A.A. Janssens. Huurman deed z'n auto. Hij dook onder de motorkap En troetelde aan alle Kron- keldingen Die daar zitten. Daarop deed hij de wagen van binnen. Hij lag ondersteboven en schee) En wrong zich in bochten Om overal bij te kunnen. E Hij kuste de noge i voldaan kwam hij De rondingen van de spatbor- den en zei toen: Kom, nu is 't wassen geblazen 't Werd, spuiten, spoelen, was- I sen zemen. ,,simoni]zen En nou ga 'k e zei-ie m Met iets gevaarlijks in z 'n ogen Ik ging wat achteruit, ik wist niet wat 't was. 't Viel mee. 't bleek inwrij- I ven en uitwrijven Plekkic voor plekkie. 't Resultaat was de optimale glimglomglans. Trots riep buurman vrouw kom nou's naar beneden En net op dat moment werd de kar in puin gereden Dat wil zeggen, gekraakt werd m al het blik en platgedrukt Door 'n bulldozer waarop de leerling-machinist g De man klom van de bok en riep opgetogen: i I Hoera, niemand gedeerd, nie- mand letsel Alleen die brik.... die's tootelos niks is meer heel 't Was buurman allemaal teveel j Snikkend wierp hij zich In de at men van z'n vrouw Leen de Zwart j Geef iets heel persoonlijks, 2oals deze eau de toilette-spray "Scene 70". Tenslotte houdt iedere vrouw van een fijne parfu mering. Nu koopt u deze Igxe spray flacon voor 'n echt spaarpot-prijsje. f 5,75 voor Hij of zij... staat er op deze badlakens en bad doeken, die van-haar zijn rose, die "an hem camelbruin. In royale ma in: badlaken 70/140 in f 11.95 voor Baddoek 50/100 van f 7,95 voor f 3 5

De Havenloods | 1976 | | pagina 9